معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان از بازدید ۵۶۴۶۶۷ هزار نفر از اماکن تاریخی – فرهنگی استان فارس خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس صبح امروزجمعه ۴ فروردین ۹۶ با اعلام این خبر گفت: از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۵ لغایت ۳/۱/۹۶ مجموعه تاریخی فرهنگی حافظ با تعداد ۱۴۴۴۸۸، مجموعه جهانی تخت جمشید با تعداد ۱۱۷۹۰۷، مجموعه تاریخی فرهنگی سعدی با تعداد ۹۹۸۶۷، مجموعه جهانی پاسارگاد با تعداد ۶۷۵۶۶ و ارگ کریم خان زند با ۵۶۱۵۸ بیشترین آمار بازدید را به خود اختصاص دادند. که نسبت به مدت مشابه ۲۰% افزایش داشته اند.
دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان افزود: از تاریخ مذکور تعداد ۱۰۱۲۱۵۲ نفر شب، در واحدهای اقامتی استان شامل (هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر،کمپ های موقت،کلاس های مدارس، منازل استیجاری، چادرهای مسافرتی مهمانسراهای ادارات، خوابگاه های دانشجویی و سالن های ورزشی) اقامت داشته اند .به مناسبت بزرگداشت هفته ملی کودک مجموعه فرهنگی حافظ میزبان دانش آموزان شیرازی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این مسابقه روز پنج شنبه در مجموعه فرهنگی حافظ و با موضوع امنیت و سلامتی ، گذشت و فداکاری برگزار شد .
این مراسم با هدف گرامی داشت هفته ملی کودک توسط کودکان سرطانی شیراز برگزار گردید .
بنابراین گزارش۵۰ کودک شیرازی که ۱۰ نفر از آنها کودکان سرطانی و ۴۰ نفر دیگر از کودکان تحت پوشش بهزیستی فارس بودند که موضوع نقاشی امنیت و سلامتی ، گذشت و فداکاری را به تصویر کشیدند . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پور اسد گفت : طی هماهنگی ها و تعاملات بعمل آمده با اداره آبفای شهرستان بوانات و با پیگیری های انجام شده از طرف اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری این شهرستان و همچنین هیات امناء و مدیریت محترم تفرجگاه و قدمگاه گردشگری محمد حنفیه ، عملیات اجرایی لوله کشی جهت انتقال آب شرب از چشمه تفرجگاه به کنار سکوهای نشیمن مسافرین و گردشگران آغاز شد .
وی افزود : مسافرین نوروزی می توانند در این تفرجگاه از آب ش
رب و سالم برای مصرف استفاده کنند .
گفتنی است : شهرستان بوانات با وسعت ۴۶۹۷ کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر سوریان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته است . این منطقه علاوه بر جاذبه های تاریخی و مذهبی ، دارای طبیعتی بکر وزیبا و تفرجگاه های طبیعی فراوانی می باشد . آب و هوای سرد و زمستانی و کوه های پر برف ؛ بهار و تابستان خنک و با صفایی را برای این شهرستان ایجاد کرده است .
شهرستان بوانات از شمال با شهرستان ابرکوه (استان یزد)، از شرق با شهرستان خاتم (استان یزد)، از جنوب با شهرستانهای ارسنجان و نیریز و از غرب با شهرستانهای پاسارگاد و خرمبید در همسایگی است. شهر سوریان در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار گرفته است.

از جمله جاذبه های این شهرستان می توان به مسجد جامع سوریان، پل بزرگ سوریان، چهار طاقی ساسانی، امامزاده شاه میر حمزه، قلعه تاریخی سیمکان، کاروانسرای برد شیراز، تفرجگاه پیر کدوئیه، غار کان گوهر ، گورستان تاریخی سوریان ، شاه خاقان ، آثار تاریخی روستای شیدان ، روستای هدف گردشگری بزم ، امامزاده بی بی خاتون ، قنات ابراهیم و شاهزاده ابوالقاسم و آثار تاریخی شهر کُره ای اشاره کرد .

 

 

 همزمان با فرا رسیدن تعطیلات نوروزی دو نمایشگاه تخصصی عکس در مجموعه فرهنگی و تاریخی حافظ و ارگ کریم خانی برپا شده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در قالب این دو نمایشگاه تخصصی عکاسی که از ۲۸ اسفندماه ۹۴ تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۵ ادامه دارد تصاویری از ارگ کریم خانی و مجموعه فرهنگی – تاریخی حافظ به نمایش در می آید .
در این رابطه مهدی نجفی سرپرست امور موزه های استان فارس گفت : از ویژگی های این نمایشگاه ها نگاهی نو به مجموعه فرهنگی و تاریخی حافظ و ارگ کریم خانی است .
به گفته وی ، در این دو نمایشگاه نزدیک به ۳۰ قاب عکس در معرض دید عموم
قرار گرفته است .
نجفی افزود : عکس ها به روش ری فتوگرافی عکاسی شده است .
بنابراین گزارش به عملیات عکاسی با یک تاخیر زمانی بین دو عکس از یک منطقه مشخص را ری فتو گرافی می نامیم.این دو عکس ممکن است جنبه های گوناگونی را در روایت خود به وجود می آورد.عکاسی در این روش گاه ممکن است دو دوربین متفاوت و با دو لنز متفاوت به کار گرفته شود زیرا گاه فاصله زمانی بین دو عکس زیاد بوده و امکان شناخت و یا بدست آوردن همان دوربین جهت عکس برداری امکان پذیر نباشدبه همین دلیل انطباق تصاویر به شکل کامل امکان پذیر نخواهد بود.در گذر زمان با تحولات انجام گرفته گاه موقعیت عکاس در زمان گذشته جهت عکس برداری دچار تغییرات بسیاری گردیده و گاه آن موقعیت با سازه ای مصنوعی مثل یک ساختمان و گاه با تحولات طبیعی همچون ایجاد تغییرات طبییعی از میان رفته است به همین دلیل داشتن تصاویری با انطباق های کامل را نخواهیم داشت.دیگر مورد تغییر قطع دوربین عکاسی های به کار رفته و همچنین میزان فاصله کانونی های متفاوت در آن هاست که میتواند تفاوت های اندکی را به وجود آورد.

 

 

 

 


مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازدید بیش از ۴ میلیون و ۷۷۵ هزار گردشگر داخلی و خارجی از اماکن تاریخی و فرهنگی این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری گفت : طبق آمارهای ارائه شده از ابتدای سال تا آخر آبان ماه امسال ، بیش از ۴ میلیون و ۵۳۵ هزار نفر گردشگر داخلی و ۲۴۰ هزار و ۱۳۳ گردشگر خارجی از اماکن تاریخی – فرهنگی تحت پوشش این اداره کل دیدن کردند .
به گفته وی ، آمارهای ارائه شده نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۶ درصد افزایش همراه بوده است .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادا
مه اضافه کرد : طی ۹ ماهه اخیر ، مجموعه فرهنگی حافظ با یک میلیون و ۱۶۹ هزار و ۵۲۴ نفر ، رتبه نخست بازدید کنندگان از اماکن تاریخی و فرهنگی و موزه های استان را از آن خود کرده است .
امیری ادامه داد : مجموعه فرهنگی سعدی نیز با یک میلیون و ۸ هزار و ۶۷۶ نفر و مجموعه جهانی تخت جمشید هم با یک میلیون و ۷ هزار و ۱۳۷ نفر در رتبه های دوم و سوم آمار بازدید کنندگان قرار دارند .

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره بر جاذبه های تاریخی ، طبیعی و گردشگری استان فارس گفت با توجه به پتانسیل ها و جاذبه ها و زیر ساخت های متعدد و متنوعی که در استان فارس و شهر شیراز وجود دارد آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در دیدار با مدیر موزه بین المللی شهر گراتس اتریش و هیئت همراه طی سخنانی به معرفی جاذبه ها و پتانسیل های موجود در شهر شیراز و استان فارس پرداخت و گفت : فارس یکی از استان های مهم به دلیل وجود آثار تاریخی و ارزشمند کشور است . در این استان نزدیک به ۳۰۰۰ اثر در فهرست ملی به ثبت رسیده است . همچنین ۴ اثر تاریخی این استان نیز در فهرست جهانی قرار گرفته و هم اکنون مقدمات ثبت پنجمین اثر استان فارس در یونسکو فراهم شده است .
وی با بیان اینکه مجموعه ساسانی فارس به زودی در فهرست جهانی قرار می گیرد افزود : مجموعه ساسانی فارس شامل آثار تاریخی در شهرستان های فیروزآباد ، سروستان و کازرون ( بیشاپور ) می باشد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه گفت : فارس در دوره های مختلف تاریخی همواره مورد توجه و یکی از مناطق مهم سیاسی کشور محسوب می شده است .
وی افزود : آثار ارزشمندی از دوره های ایلامیان ، هخامنشیان ،
ساسانیان ، زندیه و قاجار در استان فارس وجود داردکه هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد .
دکتر امیری در ادامه به وجود ۱۵ موزه تخصصی در استان اشاره کرد و گفت : در حال حاضر ۵ موزه تخصصی نیز در این استان و شهرستان های آن در حال ساخت می باشند که در شهرستان های پاسارگاد ، شیراز ، بوانات و آباده می باشد .
وی همچنین افزود : در تلاشیم تا در هریک از شهرستان های فارس یک موزه تخصصی راه اندزی کنیم . به طور مثال در حال حاضر موزه تخصصی هخامنشی در مجموعه جهانی تخت جمشید ، موزه تخصصی ساسانی در شهرستان کازرون و موزه تخصصی زندیه در شیراز فعال هستند .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه به بزرگترین موزه منطقه ای کشور که در نزدیکی آرامگاه حافظ که در حال ساخت است اشاره کرد و گفت : در ضلع شمالی حافظیه موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر در حال ساخت می باشد که امیدورایم تا ۲ سال آینده به بهره برداری برسد .
وی ادامه داد : هم اینک به متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری و ایجاد موزه را داشته باشند مجوز راه اندازی موزه داده می شود .

دکتر امیری در بخش دیگری از سخنانش خواستار توسعه گردشگری ایران و اتریش شد و گفت : امید است با همکاری های فرهنگی بین دو کشور ایران و اتریش شاهد توسعه گردشگری باشیم .
وی افزود : استان فارس آماده پذیرایی از گردشگران اتریشی است و از هرگونه فعالیت فرهنگی بین دو کشور استقبال می کند .
بنابراین گزارش در ادامه این دیدار مدیر بخش بین الملل موزه بین المللی شهر گراتس اتریش طی سخنانی با بیان اینکه باعث افتخار ما است که بتوانیم نمایشگاه فرهنگی در شهر حافظ برپا کنیم افزود : در نظر داریم نمایشگاهی از محصولات فرهنگی ، اشیاء تاریخی ، اصناف و کتب در شهر شیراز و در کنار آرامگاه حافظ برگزار کنیم .
وی افزود : برپایی چنین نمایشگاه هایی تعاملات فرهنگی بین دو کشور را در پی خواهد داشت .
گفتنی است در این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی فارس موافقت خود را جهت برگزاری این نمایشگاه در آرامگاه حافظ اعلام نمود .

 

مراسم گرامی داشت هفته ملی کودک ( ۱۵ تا ۲۱ مهر ماه ) با شعار « دنیا با لبخند کودکان زیباست » در روز جهانی کودک ۱۶ مهر ماه با اعلام شعار ” کتاب کودک ، هنر و میراث فرهنگی ” از ساعت ۴ تا ۶ عصر با حضور کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت موسسه محک کودکان نابینا و کودکان مبتلا به اوتیسم در مجموعه فرهنگی حافظیه برگزار می گردد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس فردا پنج شنبه در مجموعه فرهنگی حافظ ویژه برنامه ای برای کودکان برگزار می گردد که در این مراسم اجرای موسیقی سنتی ، حافظ خوانی ، مسابقه نقاشی و اهداء جوایز به کودکان صورت می گیرد .
گفتنی است این مراسم با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی استان فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با برنامه های متنوع برگزاز می گردد.

 

به مناسبت بزرگداشت هفته گردشگری مجموعه فرهنگی حافظ میزبان دانش آموزان شیرازی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این مسابقه امروز در مجموعه فرهنگی حافظ برگزار شد .
این مراسم با هدف گرامی داشت هفته گردشگری و شناسایی آثار تاریخی ، فرهنگی و گردشگری استان فارس به دانش آموزان شیرازی برگزار گردید .
بنابراین گزارش ۴۰ نفر از دانش آموزان شیرازی با موضوع نقاشی گردشگری جاذبه های تاریخی و فرهنگی این استان را به تصویر کشیدند .


در روز جهانی کودک ۱۶ مهر ماه با اعلام شعار ” کتاب کودک ، هنر و میراث فرهنگی ” حافظیه میزبان کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت موسسه محک کودکان نابینا و کودکان مبتلا به اوتیسم شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پنج شنبه گذشته در مجموعه فرهنگی حافظ ویژه برنامه ای برای کودکان برگزار شد که در این مراسم اجرای موسیقی سنتی ، حافظ خوانی ، مسابقه نقاشی و اهداء جوایز به کودکان انجام شد .گفتنی است در این مراسم اجرای موسیقی سنتی گروه ایوان مداین به سرپرستی استاد عباس جعفری و خوانندگی کودک شش ساله سینا آریا فطرت اجرا شد.

 

پنجمین جشنواره پوستر خط میراث رندی در مجموعه فرهنگی حافظ برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه مهران محمدی دبیر کل انجمن دوستداران حافظ گفت : این جشنواره در قالب یک نمایشگاه کاملاً تخصصی به نمایش ۴۰ اثر پوستر خط می پردازد .
به گفته وی نمایشگاه مذکور از طرف انجمن دوستداران حافظ و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در مجموعه فرهنگی حافظ در حال
برگزاری است که تا ۱۰ خرداد ماه پذیرای علاقمندان است . محمدی همچنین اضافه کرد : هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی ، حفظ و نگهداری خط به عنوان میراث معنوی با موضوع شعر و شاعران همچنین استفاده از هنر گرافیک به عنوان هنر روز است .
وی افزود : ۱۲۰ اثر دانشجویی به دبیر خانه این جشنواره ارسال شد که هم اکنون ۴۰ اثر پوستر خط در معرض دید عموم قرار دارد .
دبیر کل انجمن دوستداران حافظ اضافه کرد : با توجه به اینکه نمایشگاه میراث رندی در فضای باز مجموعه تاریخی – فرهنگی حافظ برگزار شده است می توان این مجموعه را
به عنوان یک نگارخانه باز معرفی کرد .


از ۲۵ اسفندماه ۹۳ تا دهم فروردین ماه بیش از یک میلیون و ۷۶۳ هزار و ۲۶۱ نفر از اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دیدن کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس آمار ارائه شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱ درصدی همراه بوده است . درتاریخ مذکورحافظیه با ۴۳۸ هزار و ۸۸۶ نفر در رتبه نخست بازدید از این اماکن قرار دارد .
همچنین در این تاریخ ۴۲۴ هزار و ۹۹۴ نفر از مجموعه جهانی تخت جمشید ، ۳۲۳ هزار و ۴۷۳ نفر از مجموعه سعدی ، ۱۴۴ هزار و ۱۴۴ نفر از ارگ کریم خانی و ۱۴۲ هزار و ۸۱۴ نفراز مجموعه جهانی پاسارگاد دیدن کردند .

 

از ۲۵ تا ۲۹ اسفندماه ۹۳ بیش از ۱۲۸ هزار و ۴۰ نفر از اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دیدن کردند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با توجه به آمارهای ارائه شده حافظیه با ۶۶ هزار و ۲۹۷ نفر در رتبه نخست بازدید از این اماکن قرار دارد .

در تاریخ مذکور ۱۴ هزار و ۱۹۲ نفر از مجموعه جهانی تخت جمشید ، ۱۳ هزار و ۳۱۷ نفر از مجموعه سعدی و ۱۱ هزار و ۷۳۶ نفر از مجموعه جهانی پاسارگاد دیدن کردند .

بنابراین گزارش آمار ارائه شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۵۳ درصدی همراه بوده است .

گفتنی است در روز ۲۹ اسفندماه ۹۳ آرامگاه حافظ با ۵۸ هزار و ۱۰۵ نفر رتبه نخست بازدید کنندگان را به خود اختصاص داد .

همچنین در این روز ۶ هزار و ۹۴۷ نفر از آرامگاه سعدی ، ۶هزار و ۹۱۵ نفر از محموعه جهانی تخت جمشید ، ۶ هزار و ۹۵ نفر از مجموعه جهانی پاسارگارد دیدن کردند .

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس از حضور قدرتمند استان فارس در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران خبر داد.


سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت: محفل انس با قرآن به صورت هفتگی در جوار آرامگاه خواجه راز برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، پیام غرابی با اعلام خبر فوق افزود: این برنامه تحت نظارت این اداره کل و با حضور قاریان ممتاز کشوری در ایام سال هر هفته، یکشنبه ها به مدت دو ساعت قبل از اذان مغرب در مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه برگزار و یک جزء از قرآن کریم تلاوت می شود.

وی ادامه داد: تنوع در برنامه های جانبی این طرح از جمله غزلخوانی اشعار حافظ، تبلیغ اسلام به عنوان دین مهربانی به گردشگران خارجی، تطبیق اشعار حافظ با آیات الهی و برگزاری نماز مغرب و عشا در فضای عرفانی حافظیه موجب جلب توجه گردشگران داخلی و خارجی و استقبال از آن شده است.

غرابی در پایان خاطر نشان کرد: طرح مذکور در ماه مبارک رمضان همه روزه در محوطه مجموعه حافظیه برگزار شد.