در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

مسئول کمیته آموزش و پژوهش نمایشگاه بین المللی پارس با تاکید بر اهمیت نقش آموزش در بخش گردشگری، از برپایی ۳ نشست تخصصی در زمان برگزاری این نمایشگاه خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،محمد یزدان پناه مسئول کمیته آموزش و پژوهش نمایشگاه اعلام داشت : بر طبق استاندار نمایشگاه های بین المللی همزمان با برگزاری نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس، ۳ سمینار در حوزه های تخصصی گردشگری با سخنرانی اساتید فعال صنعت گردشگری کشور از روز دوشنبه مورخ ۲۰ آذرماه لغایت چهارشنبه ۲۲ آذرماه سال جاری در مکان سالن اجتماعات هتل بین المللی پارس  اجرا خواهد شد.

وی در تشریح  جزئیات این نشست ها اظهار کرد: روز دوشنبه ۲۰ آذرماه ساعت ۱۰ صبح نشست “گردشگری ،حال  و آینده” با ارائه ی دکتر عباس بیگدلی با رویکرد تاسیسات اقامتی و دکترمحمد یزدان پناه با رویکرد شرکت های خدمات مسافرتی و هوایی، روز سه شنبه ۲۱ آذرماه ساعت ۱۰ صبح نشست  “گردشگری خلاق، با فرصت های معماری پهن دشت پارس” با ارائه ی دکترامیر حسین حکمت نیا مدرس دانشگاه وپژوهشگرگردشگری و روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه، ساعت ۱۰ صبح  نشست “مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت گردشگری” با ارائه ی دکترسید محمد هادی نیرومند حسینی پذیرای علاقمندان می باشد.

 

بنا بر این گزارش، شرکت کنندگان برای کسب  اطلاع بیشتر می توانند باشماره های ۳۶۲۴۰۷۲۴جهت ثبت نام و هماهنگی تماس حاصل نمایند. همچنین در پایان این نشست ها گواهینامه ای از سوی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس به حاضرین ارائه می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پیامی همه فعالین حوزه گردشگری، هنرمندان، صنعتگران رابه شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت نمود.
در پیام مدیر کل میراث فرهنگی فارس آمده است:


بسمه تعالی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (مائده-آیه ۵)
در آستانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مسلمانان جهان در شرایطی به پاسداشت روز جهانی قدس اقدام می‌کنند که به گفته بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) روز قدس متعلق به یک سرزمین و یک ملت نیست، بلکه مبارزه ای دائمی با سلطه جویی و استکبار و نمادی برای بیزاری از ظلم و نژاد پرستی است. از این رو اینجانب به پیروی از فرمان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) ضمن پاسداشت این روز تاریخی و درود به ارواح طیبه همه شهدا مجاهدان طریق حقیقت و معرفت، از همه فعالین حوزه گردشگری و صنایع دستی استان فارس دعوت می نمایم تا برای همراهی و همدلی با تمامی مبارزان راه عدالت و آزادی با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس انزجار خود را از رژیم غاصب صهیونیستی اعلام نمایند.همزمان با روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی به منظور معرفی هر چه بیشتر موزه گالری آب انبار وکیل به مخاطبین و در راستای ایجاد جاذبه های جدید گردشگری با هدف افزایش مدت اقامت گردشگران خارجی در استان و با توجه به اینکه آب انبار وکیل توسط انجمن هنرهای تجسمی استان فارس به محلی جهت بازدید گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است ، که در این فضا گردشگران علاوه بر آشنایی با هنرهای تجسمی فارس جلسه ای با حضور سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس ، محمدکاظم بهادری پور رئیس امور دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی فارس ، ستایش هنرمند خاتم کار و عضور جماعه هنرهای تجسمی فارس و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی که در حوزه تورهای ورودی فعالیت می کنند برگزار و در این جلسه برنامه ریزی به منظور زمان بندی و نحوه پذیرایی از گردشگران به طور تخصصی برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این جلسه سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : با تلاش های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس توانسته ایم در راستای انجام امور مرمتی آب انبار وکیل و اینکه بتوانیم از ظرفیت جوانان و بویژه جامعه هنرهای تجسمی به منظور بهره برداری هر چه مناسبتر از این فضا جهت آشنایی سازی گردشگران با ظرفیت ها و هنرهای ارزشمند فارس به توسعه صتعت گردشگری کمک کنیم .
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه ستایش هنرمند خاتم کار شیرازی و عضو انجمن هنرهای تجسمی فارس نیز با تاکید به اینکه هدف از راه اندازی این مجموعه به نمایش گذاشتن توانمندی های جامعه هنری استان به گردشگران می باشد گفت : با حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس این مجموعه راه اندازی شده و در جلسه هماهنگی با دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی فعال در حوزه تور های ورودی قصد داریم که گردشگران در این فضا تجربه و شناخت جدید را از استان فارس بدست آورند .
گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد تقویم زمان بندی اجرای برنامه های هنری و زمان مناسب بازدید تورها برنامه ریزی و در اختیار دفاتر خدمات مسافرتی فعال در حوزه تورهای ورودی قرار بگیرد تا شاهد حضور بیشتر گردشگران خارجی در این استان باشیم .مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در گزارشی به تحلیل عملکرد گردشگری استان فارس دردولت یازدهم پرداخت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری به تحلیل اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری طی سال ۹۵-۹۲پرداخت و گفت: استان فارس در سال ۹۲ تعداد ۶۰ هتل ، متل و هتل آپارتمان با ظرفیت ۵ هزار و ۴۲۰ اتاق و ۱۳ هزار و ۵۳۵ تخت وجود داشته است که در طول ۳ سال، تعداد هتل ، متل و هتل آپارتمان های استان فارس با ۲۵% افزایش به ۷۵ واحد تعداد اتاق ها با ۲۰ درصد افزایش به ۶ هزار و ۴۸۶ اتاق و تعداد تخت ها با ۱۵% افزایش به ۱۵ هزار و۵۸۰ رسیده است که این خود نشان دهنده اهتمام در زمینه توجه ویژه در بخش زیرساختها و اقامتگاههای گردشگری می باشد. همچنین قابل ذکر است برای اولین بار در استان فارس در سال ۹۵ طرح ایجاد خانه مسافر آغاز که تا پایان سال ۹۵ تعداد خانه مسافرهای استان فارس با ۱۰۰% افزایش به ۲۰ واحد رسیده است .
این مقام مسئول در خصوص طرح احداث اقامتگاههای بوم گردی که برای اولین بار در استان فارس در سال ۹۵ آغاز شد اشاره کرد و اظهار داشت : تا پایان سال ۹۵ از تعداد ۲۱ اقامتگاه بوم گردی بهره برداری شده است که این تعداد تا پایان نیمه اول سال ۹۶ با احتساب ۲۱ واحد آماده بهره برداری به ۴۲ واحد افزایش می یابد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس، تعداد سفره خانه های سنتی استان فارس را با افزایش۵۰% درصدی در طی سالهای ۹۵-۹۲ از ۱۲ واحد به ۱۸ اعلام کرد.
مصیب امیری به تعداد مجتمع های گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان فارس نیز اشاره کرد و گفت: تعداد مجتمع ها با ۱۷% افزایش در طول این ۳ سال، از ۱۸ مورد به ۲۱ مورد افزایش و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی با ۴۹ % افزایش از ۱۲۲ واحد به ۱۸۲ واحد افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: این اداره کل با حمایت از راهنمایان گردشگری استان فارس، تعداد راهنمایان گردشگری را از ۷۶۵ نفر در سال ۹۲ به تعداد یک هزار و ۲۹۳ نفر رساند. که رشد ۶۹% را شاهد بودیم و در ایام نوروز ۹۶ در تمامی اماکن تاریخی فرهنگی فارس راهنمایان افتخاری و علاقمند به گردشگری ، در ۱۶۹ کیوسک و پایگاه های اطلاع رسانی مستقر و با ارائه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نسخه بروشور و اقلام تبلیغاتی چاپ شده خارج از طرح تمرکز چاپ اقلام تبلیغاتی به معرفی آثار تاریخی فرهنگی استان و راهنمایی مسافران نوروزی پرداخته اند.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین تعداد آموزشگاههای گردشگری استان فارس را با رشد ۲۵% تعداد ۱۰ آموزشگاه گردشگری اعلام که در زمینه آموزش های عمومی و تخصصی گردشگری اعم از دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری ، مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و سایر دوره های مرتبط با حوزه گردشگری در سطح استان فعال می باشند.
مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در پایان میزان اشتغال ایجاد شده در حوزه گردشگری طی بازه زمانی ۹۵-۹۲ را یک هزار و ۳۴۹ نفر اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جلد چهارم از مجموعه کتاب های هنر فارس در گذر زمان، توسط ارژنگ ربیعی، مولف و پژوهشگر برتر حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس با موضوع گبه بافی و رنگرزی سنتی منتشر شد.


بنابراین گزارش ارژنگ ربیعی مولف و پژوهشگر حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت: جلد چهارم هنر فارس در گذر زمان، با معرفی مواد اولیه ، ابزار کار و روش بافت گبه، گیاهان رنگده و طریقه رنگرزی سنتی – گیاهی، در صفحات تمام رنگی، توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسیده است .
وی با تاکید به نقش ایده آل گبه بازارهای جهانی افزود: این کتاب در چند ماه آینده به زبان انگلیسی نیز به چاپ می رسد.
ارژنگ ربیعی خاطر نشان کرد: کاشی هفت رنگ ، معرق کاشی ، مُعقلی ، خاتم سازی و خاتم کاری معرق چوب ، منبت سنتی و منبت استیل ، گیوه دوزی و ملکی دوزی ،دولچه دوزی و دلو دوزی سراجی سنتی ، گلیم بافی ، مشبک چوب ، قلمزنی و دواتگری رشته ها و محصولاتی هستند که قبل از گبه بافی و رنگرزی سنتی در هشت جلد کتاب به رشته تحریر در آمده است .
گفتنی است در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۹۶ از این کتاب با حضور ناشر، مولف و اهالی قلم در نمایشگاه بین المللی کتاب(شهر آفتاب) رونمایی می شود.

به نقل از معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس، بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری با هدف بررسی مسائل و بهره گیری از نظرات و پیشنهادات تشکل های غیر دولتی و سمن های فعال در حوزه صنایع دستی با حضور مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مسئول سمن ها و فعالان بخش خصوصی صنایع دستی در محل اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی شیراز نشست هم اندیشی تشکیل شد که در آن به بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات این حوزه پرداختند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی گفت : در ابتدای این نشست که به دعوت معاونت صنایع دستی استان برگزار شد حجت اله مرادخانی مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مسئول سمن ها و تشکل های غیر دولتی معاونت صنایع دستی کشور به تشریح برنامه های معاونت صنایع دستی در حوزه مربوطه پرداخت و سپس هنرمندان و مدیران تشکل های حاضر در جلسه به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود در زمینه ایجاد تشکل صنفی مرکزی به منظور هویت بخشی به تشکل ها و احقاق حقوق و مطالبات قانونی ذینفعان پرداختند.
وی در پایان افزود : در نتیجه این نشست مقرر شد پس از جمع بندی مطالب و نظرات ارائه شده توسط تشکل ها و سمن های فعال در استان ها ، نتیجه نهایی در قالب اساسنامه و دستورالعملی راه گشا به استانها ابلاغ و از طریق معاونت های صنایع دستی به اطلاع مدیران و اعضای تشکل ها برسد .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : در راستای حمایت از تولید کالای ایرانی ، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس طی یازده ماه – از ابتدا تا پایان بهمن ماه سال ۱۳۹۵ با صدور و تمدید قریب دو هزار مجوز فعالیت در چهار گونه پروانه تولید انفرادی ، جواز تأسیس کارگاهی ، پروانه تولید کارگاهی و کارت شناسایی موفق به ایجاد تعداد ۱۸۳۷ فرصت شغلی پایدار شده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی اظهار داشت : واحد حمایت از تولید معاونت صنایع دستی در راستای وظایف ذاتی و سازمانی خود جهت ایجاد اشتغال پایدار، حفظ، احیا و توسعه صنایع دستی، بهبود کیفی محصولات تولیدی، نظارت بر وضعیت کارگاه های تولیدی (خانگی و کارگاهی) و ایجاد بستر مناسب برای حضور و بهره مندی حداکثری هنرمندان صنایع دستی در رویدادهای فرهنگی و بازرگانی با صدور مجوزهای چهارگانه به این مهم می پردازد.
وی با اعلام آمار مجوزهای صادر شده در حوزه حمایت از تولید افزود : از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه تعداد۳۷۷ پروانه تولید انفرادی، ۱۲ جواز تأسیس کارگاهی، ۲۱ پروانه تولید کارگاهی و ۲۰۱ کارت شناسایی صادر و تعداد۱۱۹۸ پروانه تولید انفرادی، یک جواز تأسیس کارگاهی، ۲۷ پروانه تولید کارگاهی تمدید اعتبار شده اند.”
الحمدی در پایان خاطر نشان کرد : تعداد اشتغال در بحث صدور پروانه تولید کارگاهی با توجه به متغیر بودن تعداد افراد تحت پوشش از یک تا بیش از یکصد نفر مبین ایجاد اشتغال حداکثری در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی است.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : اولین مرکز تخصصی آموزش صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز صبح امروز سه شنبه ۱۲ بهمن ماه همزمان با سالروز ورود امام خمینی به میهن اسلامی آغاز به کار خواهد نمود.


به گزارش روابط عمومی اداره ل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، زهرا الحمدی ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر ، اظهار داشت : این مرکز با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به منظور ارتقای کیفی آموزش رشته های صنایع دستی توسط اتحادیه تعاونی های صنایع دستی در فضایی به وسعت ۷۵۰ متر مربع در طبقه چهارم مجتمع تجاری پارس با ظرفیت اولیه ۱۱ کارگاه آموزشی در رشته های چاپ باتیک – کاشی هفت رنگ – دواتگری – قلمزنی – منبت – معرق – گلیم بافی – خاتم سازی – تراش سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی و طراحی سنتی فعالیت خود را آغاز خواهد نمود.
وی همچنین از آغاز همکاری با نمایندگی مجموعه آموزشی طلافنون در این روز خبر داد و افزود : با توجه به نیاز ایجاد برند در هنرهای سنتی و توانمند سازی هنرمندان در مباحث کارآفرینی، برندسازی، بازاریابی همچنین سالم سازی فضای برگزاری آزمون های تخصصی در رشته ساخت و تولید زیورآلات، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نسبت به عقد تفاهم نامه همکاری با این مجموعه اقدام و در آغاز ایام الله دهه فجر این همکاری رسما اعلام می گردد.

مسئول نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی فارس در نشست تور اپراتورها و خبرنگاران کشور قزاقستان ضمن خوش آمدگویی به میهمانان گفت : استان فارس به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی ، فرهنگی و گردشگری ارزشمند که بیش از ۲۸۰۰ اثر آن در فهرست آثار ملی ایران و ۴ اثر تاریخی شاخص که در مجموعه جهانی یونسکو به ثبت رسیده از استان های توانمند در حوزه گردشگری می باشد .


محمدکاظم بهادری پور افزود : استان فارس و بویژه شهر شیراز از ظرفیت های پزشکی مناسبی نیز برخوردار بوده و به عنوان یکی از قطب های پزشکی کشور از گذشته های دور پذیرای گردشگرانی از کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است که با هدف درمان راهی این استان می شوند .
وی اضافه کرد : توانمندی های شهر شیراز در زمینه چشم پزشکی ، درمان بیماری های کلیوی و کبدی ، جراحی های زیبایی ، قلب و عروق و … با دارا بودن بیمارستان های مجهز به امکانات ویژه برای پذیرش گردشگران سلامت این شهر را به عنوان یکی از قطب های پزشکی کشور مقصدی مناسب برای گردشکران نموده که میتواند پذیرای گردشگران درمانی از سایرکشورهاباشد که نشست امروز جهت ایجاد تبادلات دو سویه در این زمینه با کشور قزاقستان برنامه ریزی شده است.
عیسی گولوا ایگل معاون مدیر انجمن گردشگری قزاقستان (KTA) نیز در این جلسه ضمن قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی فارس به جهت برنامه ریزی و پذیرایی مناسب از این هیأت گفت : ما خوشحالیم که در شیرازیم . ایران یک معجزه است و تخت جمشید و جاذبه های دیگر شیراز شگفت آور بود .وی بیان داشت گردشگران قزاق به هتل های خیلی خوب اهمیت می دهند و شیراز به لحاظ امکانات و جاذبه های تاریخی و فرهنگی جز مقاصد اصلی ما خواهد بود .
فرهادی رئیس اتحادیه میهمانپذیران استان فارس نیز در این جلسه به ظرفیت های اقامتی استان و از جمله میهمان پذیرها اشاره کرد و گفت : این واحدها با کیفیت و قیمت مناسب آمادگی پذیرایی از گردشگران قزاق را دارد .
بنابراین گزارش ، در ادامه این نشست که با حضور تعدادی از دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی فعال در این حوزه تشکیل شد ، فعالان گردشگران شیراز با تور اپراتورهای کشور قزاقستان گفتگو نموده و پیش زمینه های تبادل دو سویه گردشگران ایران و قزاق مورد بررسی قرار گرفت .
گفتنی است ، مدیر شرکت امری ، مدیر شرکت اصیل تراول ، مدیر شرکت گردشگری گلوبوتور ، مدیر شرکت مامارا تراول ، رییس شعبه سردبیران استان پاولاداروعضو انجمن علمی آکادمی بین المللی رادیو و تلویزیون اوراسیا (مسکو) ، سردبیر خبرگزاری INFOZAKON.COM و معاون سردبیر روزنامه انسان و قانون و سردبیر پورتال خبری BAG.KZ اعضای هیات جمهوری قزاقستان بودند که در سفر دو روزه خود از جاذبه های گردشگری و امکانات پزشکی بین المللی شیراز ( بیمارستان اردیبهشت ) بازدید نمودند . این هیات روز جمعه ۲ بهمن۹۵ شیراز را به قصد آلماتی ترک کردند .

مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری کشور گفت : هر گردشگر ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار در سفر به ایران در حوزه خوراک هزینه می کند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر نعمتی در مراسم افتتاحیه سفره ایرانی فرهنگی گردشگری در شیراز گفت : با توجه به این رقم مذکور هزینه می شود جا دارد گردشگران از غذاهای محلی و خوراک های سنتی بیشتر بهره ببرند . چرا که گردشگران خارجی در سفر به ایران به دنبال فست فود نیستند.
به گفته وی ، گردشگران خارجی در سفر به ایران به دنبال آشنایی با فرهنگ ، تاریخ ، پوشش و غذاهای محلی می باشند .
نعمتی ادامه داد : گردشگری صنعتی پویا و پر شتاب است و سهم مهمی از اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده و بیش از ۷ هزار میلیارد در جهان درامدزایی می کند.
وی افزود : هموارهصنعت گردشگری در نظام اقتصادی دنیا مورد توجه قرار گرفته و کشور ما از ظرفیت های گسترده در این حوزه برخوردار است که توسعه درآمد کشور را به دنبال دارد.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات کشور گفت :جغرافیای بی نظیر کشور دارد که قبله عالم است و محل اتصال شرق و غرب و تمئن های مختلف است و ایران در طول تاریخ در زمان اسکندر ایران فرهنگش مورد توجه قرار گرفت. تنوع قومی کشور نیز که فرهنگ و غذای متنوع دارند برای گردشگر خارجی ارزشمند و قابل توجه است.
وی افزود : اگر می خواهیم گردشگری موتور توسعه و تحول و پیشرفت کشور باشد باید آن را جدی بگیریم .
نعمتی در خصوص جشنواره سفره ایرانی فرهنگی گردشگری گفت : با توجه به اینکه فارس به همراه استان های گیلان و آذربایجان در حوزه غذا و خوراک جزء استان های غنی به حساب می آیند می توانند در این حوزه یک برند اقتصادی و تجاری برای کسب درآمد بیشتر در کشور شود .
گفتنی است جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری از تاریخ ۲۵ آذرماه تا ۲۷ در باغ ملی شیراز از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب پذیرای گردشگران و علاقمندان است.نشست هم اندیشی مدیران و نمایندگان انجمن های میراث فرهنگی با مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس روز گذشته در سالن اجتماعات هتل هدیش شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نشست با هدف پی گیری مطالبات و رفع مشکلات انجمن های حوزه میراث فرهنگی و با حضور دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ، سرهنگ عیدی پور فرمانده یگان حفاظت ، سید امین قاسمی معاون سرمایه گذاری و طرح ها ، محمدی کوچی مسئول انجمن های اداره کل میراث فرهنگی فارس و جمعی از نمایندگان انجمن های حوزه سه گانه میراث فرهنگی برگزار شد .
در راستای این نشست دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : در جهت تداوم ارتباط و تعامل بیشتر میان اداره کل و انجمن های این حوزه باید چهار تن از مدیران انجمن ها ، به نمایندگی از دیگر انجمن های این استان در قالب کمیسیون و یا شورای هماهنگی انجمن های میراث فرهنگی فارس انتخاب و به این اداره کل معرفی شوند .
بنابراین گزارش در ادامه این نشست سرهنگ عیدی پور فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس نیز افزود : پیرامون سیاست های یگان حفاظت در مباحث تعامل و همکاری با سازمان های مردم نهاد استان فارس ، به زودی یک شعبه ویژه در خصوص جرایم حوزه میراث فرهنگی در دادستانی استان فارس ایجاد خواهد شد که این مورد از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در حال پی گیری است .
گفتنی است ، نمایندگان انجمن های سپید فارس ، فرهنگ جاودان ، عصر باستان ، دوستداران حافظ بچه های شهر باربد و شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی میراث فرهنگی فارس از اعضای این نشست بودند .

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد از کسب رتبه نخست در شناسایی استعدادیابی،آموزش،آزمون و صدور کارت صنعتگری هنرمندان صنایع دستی این شهرستان در فارس خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مسعود تقی زاده گفت : در طی یک سال گذشته در راستای اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال پایدار، تقویت و زنده نگه داشتن هنر و صنعت بومی و سنتی تعداد ۲۶۵ صنعتگر مورد آموزش قرار گرفتند .
وی افزود : این ۲۶۵ صنعتگر در رشته های صنایع دستی گلیم بافی ـ خوس دوزی ـ تلی بافی حصیربافی ـ گلابتون دوزی ـ معرق چوب ـ شناسایی و پس از آموزش تحت برگزاری یک آزمون توسط کارشناسان و مربیان خبره استان مورد ارزیابی عملی و تئوری قرار گرفته و موفق به اخذ رتبه قبولی شده اند.
تقی زاده اضافه کرد: اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لامرد از صنعتگران فعال در زمینه صنایع دستی حمایت و جهت اخذ وام به صندوق کارآفرینی امید شهرستان و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می کند .

در آئینی که به مناسبت بزرگداشت روز و هفته خبرنگار در هتل بزرگ شیراز برگزار شد ، تمامی خبرنگاران استان فارس فعال در حوزه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی تجلیل شدند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مراسم بزرگداشت روز خبرنگار با حضور مدیرکل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار شد که در این مراسم بیش از ۵۰ نفر از خبرنگاران فعال در حوزه میراث فرهنگی فارس تجلیل شدند . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازرسین و همکاران جمعیت هلال احمر فارس از فعالیت های کمیته امداد و نجات و میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز بازدید کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمید رضا هادی مسئول میراث فرهنگی و دبیر ستاد در شهرستان نی ریز گفت: در این بازدید از پست جمعیت هلال احمر که در ورودی شهر نی ریز واقع شده بازدید و از نزدیک با فعالیت های این ستاد آشنا شدند .
وی افزود : بازرسین تعامل و همکاری انجام شده بین اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیریز و جمعیت هلال احمر این شهرستان را بسیار مثبت ارزیابی کردند .
هادی در ادامه اضافه کرد : در پایان بازدید بازرسین از برخی از برنامه های انجام شده توسط ستاد اجرایی خدمات سفر نیریز از جمله کلبه خاطرات و … بازدید کردند .


 

جلسه هم اندیشی فعالین حوزه گردشگری فارس با همکاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری این استان و صدا و سیمای مرکز فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جلسه با حضور معاون امور زیارتی و گردشگری استاندار فارس ، مدیران کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و صدا و سیمای استان و معاونین این ادارات کل همچنین نایب رئیس شورای شهر شیراز ، رئیس جامعه هتلداران و دیگر صنوف و فعالین بخش خصوصی گردشگری این استان در هتل شیراز برگزار گردید .
بنابراین گزارش در این جلسه هر یک از شرکت کنندگان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در مورد صنعت گردشگری استان و چالش و راهکارهای پیش روی این صنعت و توسعه آن در فارس پرداختند .
در این جلسه صدا و سیمای فارس نسبت به مشارکت و همکاری در راستای معرفی جاذبه های گردشگری تاریخی استان تاکید کرد و تولید برنامه هایی از این دست را در اولویت کاری خود معرفی کرد .
گفتنی است میراث فرهنگی فارس نیز مانند گذشته آمادگی خود را با صدا و سیمای استان و افزایش همکاری ها نسبت به معرفی پروژه های جدید و در دست ساخت گردشگری همچنین معرفی آثار کمتر شناخته شده در سراسر استان اعلام نمود و مقرر شد با همکاری میراث فرهنگی و صدا و سیمای استان معرفی توانمندی ها و ظرفیت های گردشگری و توزیع سفر صورت گیرد .

 

 

 

 

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس گفت : صنایع دستی فارس به عنوان یکی از ۵ استان برتر کشور معرفی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی با بیان اینکه فارس به عنوان یکی از فعالترین استان های کشور در شش ماهه نخست امسال در بخش هنرهای سنتی و صنایع دستی معرفی شده است گفت : معیار این برتری صدور مجوز های سه گانه ، جذب تسهیلات ، حضور در نمایشگاه های ملی و سراسری ، برگزاری نمایشگاه های تخصصی و صادرات و فروش محصولات و تولیدات هنرمندان صنایع دستی بوده است .
به گفته وی ، حمایت از تشکلهای غیر دولتی فعال در حوزه صنایع دستی همچنین اجرای برنامه های توسعه و ترویج در راستای حمایت از صنعتگران هنرهای سنتی از دیگر معیارهای این انتخاب بوده است .
الحمدی ادامه داد : صنایع دستی استان فارس پیش از این رتبه ۱۶ کشور را داشت که هم اینک جزء ۵ استان برتر کشور معرفی شده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی صبح امروز در آئین تجلیل از فعالان حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس اظهار داشت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده و با تعامل با سازمان تأمین اجتماعی از نیمه دوم امسال بیمه هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس دوباره برقرار می‌شود.


وی با بیان اینکه در زمان ادغام صنایع دستی با میراث فرهنگی استان برخی مسئولیت واگذار شد که نیاز به تلاش بیشتر داشت افزود: باید تلاش شود مجمع صنایع دستی به ویژه در استان فارس تضعیف نشود.
معاون صنایع دستی استان فارس با اشاره به اینکه هنرمندان صنایع دستی قشری از جامعه هستند که باید هنر آنها مورد تشویق قرار گیرد بیان کرد: به مناسبت هفته صنایع دستی از هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی استان فارس عیادت شد.
سیّده معصومه دستغیب، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس، نیز در این آئین تلاش برای معرفی هنرمندان و یاد کردن از هنرمندان پیشین استان را اقدام ارزنده‌ای از سوی میراث فرهنگی استان دانست و اظهار داشت: استان فارس توانمندی‌های بسیاری در حوزه صنایع دستی دارد اما در این حوزه مظلومیت بسیاری وجود دارد.
وی با بیان اینکه استان فارس از وجود ناهنجاری‌های بسیار و مشکلات اقتصادی رنج می‌برد افزود: در این وضعیت یکی از حوزه‌های بسیار مهمی که می‌تواند در کنار دانشگاه‌ها سبب تقویت هنرهای سنتی و صنایع دستی استان شود حوزه صنایع دستی استان است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره به اینکه اهمیت حوزه صنایع دستی کمتر از نقش دانشگاه‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های جامعه نیست تأکید کرد: توجه و حمایت جدی از صنایع دستی و هنرهای سنتی استان ضرورت دارد و باید راه‌های ورود به این زمینه بررسی و هرچه زودتر اجرایی شود.
دستغیب با اشاره به اینکه حمایت جدی از هنرمندان که با بیمه هنرمندان و تأیید آن توسط سازمان تأمین اجتماعی عملی شده است خاطرنشان کرد: حمایت از شخص هنرمند، تجلیل از آنها، در اختیار قرار دادن فضای کار به آنها و رساندن آنها به جایگاه واقعیشان سبب ایجاد فضا برای خودباوری هنرمندان ما می‌شود.
وی با بیان اینکه باید حمایت‌های سازمانی از معاونت صنایع دستی انجام شود تصریح کرد: این سازمان به‌تنهایی نمی‌‌تواند کارهای خود را به نتیجه برساند و با توجه به اینکه برخی از سازمان‌ها فضاهای مناسبی در اختیار دارند می‌توانند با تعامل سازنده آنها را در اختیار هنرمندان قرار دهند تا هنرمندان هنرهای خود را به جامعه معرفی کنند.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره به اینکه از علم و فناروی جدید نیز در بحث صنایع دستی استفاده شود بیان کرد: هنر به شرطی رشد می‌کند که با علم روز پیش رود تا دنیای جدید و نسل جدید همگامی خوبی با رشته‌های صنایع دستی داشته باشند.
دستغیب با بیان اینکه نسل امروز محتاج هنرمندی هنرمندان ماست عنوان کرد: یکی از اصول مهمی که به زندگی معنا می‌دهد هنر است که باید در جامعه و برای تمام نسل‌ها نهادینه شود.
بنابر این گزارش در این آئین از ۲۵ نفر از فعالان حوزه ه
نرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس تجلیل شد که عبارتند از سیده معصومه دستغیب مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس ، رضایی کارشناس تسهیلات بانک توسعه تعاون ، دکتر سید علیرضا مصباحی جراح زیبایی و دبیر کنگره بین المللی آموزشی بیماریهای سینوسی به عنوان حامیان صنایع دستی و هنرهای سنتی و همچنین مرحوم حسین قهرمانی در رشته نقاشی پشت شیشه ، مرحوم عبدالعلی گلریز خاتمی در رشته خاتم ، مرحوم محمودرضا شبیه در رشته حجاری سنتی ، استاد کاظم جوریزی در رشته جوک کاری ، علی حقیقی پور در رشته سفال و کاشی و کاظم کلاهی در رشته خاتم به عنوان هنرمند پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی ، همچنین زهره علمی منفرد در رشته سفال ، محسن مصلی نژاد در رشته معرق ، محمدحسن نیاکان در رشته سفال کتیبه ، سونا زند کشکولی در رشته البسه محلی ، جلیل جمالی در رشته سراجی سنتی و افشین بابایی در رشته منبت به عنوان هنرمندان جوان صنایع دستی و هنرهای سنتی و همچنین عباس کلاهی نژاد در رشته سراجی و محمدرسول نوربخش در رشته زیورآلات سنتی به عنوان آزمونگران معاونت صنایع دستی ، همچنین ریحانه عبادت در رشته همجوشی شیشه ، حمیدرضا حقیقی در رشته خاتم ، آذرتاج دوایی در رشته نگارگری به عنوان کار آفرینان صنایع دستی و هنرهای سنتی و همچنین محمد علی قاسمی ، اردشیر غضنفری ، شراره قاسمی ، غلامحسین فرزانه و اسداله زارع به عنوان کارمندان نمونه در معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس .

 در آخرین هفته ازگرامیداشت میراث فرهنگی از پیشکسوتان و فعالین حوزه میراث فرهنگی فارس در شیراز تجلیل شدند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مراسم تجلیل از پیشکسوتان و فعالان حوزه میراث فرهنگی فارس امروز همچنین شهردار بافت تاریخی شیراز منطقه ۸ و شهردار منطقه ۳ شهرداری شیراز و جمعی از کارشناسان و فعالین حوزه میراث فرهنگی استان در خانه تاریخی محتشم برگزار شد .
در این مراسم ازاستاد محمد حقیریان معمار سنتی ، استاد علی سامانی فر معمار و سنگتراش ، استاد محمد صالونی مرمت کار کازرون ، استاد اعظم الله کاظمی مرمت کاربناهای دوره ساسانی ، استاد کرامت جوانمردی مقرنس کار ، استاد عباس پریخند حجار ، استاد فرج الله عالم گیر حجار ، استاد احمد علی فلاحی حجار تخت جمشید ، سید مسعود صحرائیان پیمانکار ، مهندس ابراهیم خداشناس شهردار منطقه ۸ ، حسام قلعه دار شهردار منطقه ۳ ، محمودرضا طالبان نایب رئیس شورای شهر شیراز و همچنین در حوزه معاونت میراث فرهنگی این اداره کل امین عباسی ، مرضیه احترامی ، عزیزاله رضایی ، صادق زارع و همچنین در حوزه یگان حفاظت یزدان آوری ، حجت عبادی منش ، ابراهیم صفری و همچنینمحمدجواد اولاد حسین فرزند شهید والامقام و در حوزه موزه داری حسین رضایی مدیریت موزه عفیف آباد ، مهندس علی اکبر عوض پور مدیریت موزه نارنجستان قوام ، حسین واحدی پور مدیریت موزه خبر ، سید مصطفی شجاعی مدیریت موزه شاهچراغ ، محمد مهدی اسلام نژاد مدیریت موزه تاریخی طبیعی ، زین العابدین غفاری و محمدمهدی شبانی سروستانی در حوزه مجموعه دار خصوصی تجلیل شدند .