مدیرکل میراث فرهنگی فارس اعلام کرد: محوطه ورودی جاذبه طبیعی تنگه رغز شهرستان داراب در استان فارس با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون جهت رفاه حال گردشگران سنگ فرش می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت: تنگه رغز نام دره ای است در منطقه فسارود واقع در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس است که سالانه پذیرای تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.
وی با اشاره به عملیاتهای اجرایی طی سال گذشته و امسال در منطقه افزود: در سال ۹۶ این اداره کل با مشارکت اداره برق شهرستان اقدام به برق رسانی محوطه ورودی تنگه رغز با اعتباری بالغی بر ۱ میلیارد ریال نموده است. همچنین با مشارکت دهیاری و هیئت امنای این جاذبه طبیعی، پروژه سکو سازی و درختکاری در محوطه انجام شد.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جاری نیز بر اساس اعتبارات مصوب و تخصیص یافته، طرح سنگ فرش کردن ۲ هزار مترمربع محوطه ورودی تنگه و همچنین احداث و استقرار سرویس بهداشتی ۱۰ چشمه با رقمی بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال عملیاتی می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان اضافه کرد: پروژه سنگ فرش کردن طرح مذکور از ابتدای خرداد ماه جاری آغاز شده است و پیش بینی می شود تا ۳ ماه دیگر پایان یابد.
گفتنی است، تنگه رغز در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. این تنگه از دو طرف با دیواره‌هایی بلند محصور شده‌است. به دلیل وجود چشمه‌های فراوان در این دره ۶۴ آبشار جاری شده که از این تعداد ۱۲ آبشار نیازمند فرود با طناب است. ارتفاع فرودها حداقل ۶ تاحداکثر ۶۵ متر و مابقی آبشارها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه‌های زیر آبشارها نیز حداقل ۶ و حداکثر ۲۰ متر عمق دارند.
دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده‌است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن‌بست می‌رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است رسیدن به این منطقه نیز با ۳ ساعت کوهپیمایی امکان‌پذیر است. آب رغز که از این منطقه آغاز می‌گردد با ایجاد حوضچه‌ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین بازمی‌گردد.
از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳ متر کوهپیمایان متوقف می‌شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد.
از جمله آبشارهای این تنگه : آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱/۵ متر و طول حوضچه ۶ متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر می باشد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از برپایی نمایشگاه نقاشی روی سفال به مناسبت بزرگداشت هفته دولت خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داوود مرادی گفت: همزمان با شروع هفته دولت در داراب، نمایشگاه نقاشی روی سفال از آثار هنری دو تن از هنرمندان برجسته شهرستان داراب خانمها محبوبه سادات هوشمند و مژگان صحت مند افتتاح شد.
به گفته وی ، این نمایشگاه با همکاری ادارات میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد شهرستان داراب در نگار خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برپا شده است .
مرادی در پایان افزود : این نمایشگاه از یکم تا هفتم شهریور همزمان با هفته دولت میزبان علاقه مندان به هنرهای سنتی و صنایع دستی خواهد بود که امید است با برپایی این چنین نمایشگاه ها گامی موثر در راستای معرفی ، حفظ و احیای صنایع دستی و هنرهای اصیل ایرانی برداشته شود .
گفتنی است این رشته هنری، شاخه‌ای درصنعت سفالگری سنتی ایرانی محسوب می‌شود که توسط هنرمندان چیره دستی در اعصار گذشته به جامعه هنری کشور عرضه شده است. به عقیده صاحب نظران، خاستگاه اصلی هنر نقاشی روی سفال را می‌توان فلات قاره ایران دانست و موید این مدعا وجود سفالینه‌های تاریخی از دوران مختلف تاریخی است که در زمان حاضر در دسترس می‌باشد.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،چهارشنبه بازار صنایع دستی به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان داراب و با هدف حمایت از هنرمندان صنایع دستی و توسعه هنرهای سنتی و بومی این منطقه روز گذشته ۱۵ آذرماه در محل قصر آیینه برگزار شد.

بنابراین گزارش هنرمندان در رشته های گلیم بافی،دست بافت ها، حصیربافی، صنایع چوب، قلم زنی، معرق مس، سراجی سنتی، نمد مصنوعی و خوراک های سنتی تولیدات خود را در دومین هفته این بازاربه علاقمندان و بازدید کنندگان ارائه نمودند.

گفتنی است که این چهارشنبه بازار صنایع دستی در مکان خانه تاریخی سوخکیان برپا می شود.

داوود مرادی مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب، از ورود یه گروه شانزده نفره گردشگران اسپانیایی در روز سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۶ برای یک بازدید ۲ روزه به این شهرستان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، داوود مرادی گفت: این گردشگران ابتدا از آثار تاریخی مهم بخش فورگ ازجمله کاخ کیومرث و نارنج قلعه بازدید و سپس از اثرتاریخی قصر آینه ساسانی در رستاق دیدن نمودند.
وی ادامه داد: در روز بعد گردشگران از چهار اثر تاریخی مهم شهر داراب شامل مسجد جامع آتشکده آذرخش، نقش شاهپور و دارابگرد بازدید کردند.
داوود مرادی درپایان اظهار کرد: گردشگران اسپانیایی ضمن اینکه آثار تاریخی و گردشگری شهرستان داراب را فوق العاده با ارزش دانستند، بیش از هر چیز تحت تاثیر مهمان نوازی مردم شهرستان داراب بخصوص بخش رستاق قرار گرفتند و از آن به عنوان میراث ماندگار ایرانیان نام بردند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از داوود مرادی رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان داراب، تنوره های دوقلوی آسیاب سنگی داراب حفاظ کشی شد تا هم خطر سقوط به درون تنوره ها رفع شود و هم از ریختن سنگ و نخاله و تخریب اثر جلوگیری به عمل آید.


آسیاب سنگی یکی از آثار باارزش تاریخی شهرستان داراب مربوط به دوره ساسانیان است که در مجاورت آتشکده آذرخش(مسجد سنگی)قرار دارد و تنها آسیاب دوتنوره ای شهرستان محسوب میشود. قطر هر کدام از تنوره ها حدود چهار متر و عمق آن بیش از پانزده متر میباشد. مصالح آسیاب را عمدتا سنگ و ساروج تشکیل میدهد. لازم به ذکر است این اثر با شماره ۱۶۱۷۴ در تاریخ ۱۳۸۵/۶/۲۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب گفت : مراسم تقدیر از راهنمایان گردشگری افتخاری ایام نوروز ۹۶ در روز جمعه یکم اردیبهشت ماه در داراب برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی اظهار داشت : این مراسم که با حمایت مهدی جباری یکی از دوستداران میراث فرهنگی و با حضور مهرابی نماینده فرماندار و تعدادی از مسئولین شهرستان برگزار شد و با اهداء لوح تقدیر به پاس قدردانی زحمات شبانه روزی راهنمایان گردشگری افتخاری در ایام نوروز ۹۶ از آنها تجلیل شد .
وی با اشاره به برنامه های جانبی این مراسم افزود : اجرای موسیقی سنتی ودکلمه خوانی و … از جمله برنامه های جانبی این مراسم بود .
بنابراین گزارش حجت پورحسینی ، دکتر رسول اخگر ، دکتر بهادر حسنی زاده ، علیرضا جباری ، محمدرضا عارف ، زهرا گودرزیان ، نرجس گودرزیان ، فرزانه عسکری ، فاطمه معاونی ، شاهرخ آریامنش ، ایلیا آریامنش ، شیرین هاشمپور ، فاطمه حسینی ، فاطمه شریف پور ، ارسلان همتی ، پیمان خراسانی ، علی اصغر عسکری ، خسرو حسن پور ، عباس حسن پور ، نیما حسن پور ،خانم سرفراز ، خانم مرادی ، آقای کشمیری ، اسماعیل امانی(اسمال سیبیل) ، عیسی فولاد فر از جمله راهنمایان افتخاری نوروز ۹۶ بودند که در این مراسم از آنها تقدیر بعمل آمد.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب گفت : آزمون عملی صنایع دستی در روزهای شنبه و یکشنبه مورخ دوم ا لی سوم اردیبهشت ۹۶، در رشته های گلیم بافی سراجی سنتی ،معرق ، منبت ، پته دوزی و قلاب بافی در این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داوود مرادی اظهار داشت : در این آزمون ۵۰ نفر متقاضی شرکت نمودند و مینوش نیکنام کارشناس معاونت صنایع دستی استان فارس ناظر این آزمون بود.
وی افزود : امید است با فعال کردن رشته های مختلف صنایع دستی و مشاغل خانگی گام موثری در اشتغال زایی شهرستان برداشته شود.
مرادی در پایان اضافه کرد : از جمله رشته های فعال صنایع دستی شهرستان داراب می توان به گلیم بافی ،حصیر بافی ، معرق ، منبت ، پیکرتراشی ، قلم زنی ، سراجی سنتی ، قلاب بافی ، میل بافی و … اشاره کرد .


مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب گفت : در اثر بارندگی های شدید اخیر در شهرستان داراب بسیاری از راههای دسترسی به جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان داراب تخریب و عبور و مرور گردشگران نورورزی را دچار مشکل کرده بود .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داوود مرادی اظهار داشت : با تلاش و پیگیری شبانه روزی اداره میراث فرهنگی داراب و همکاری نهادهای دولتی از جمله اداره راه و شهرسازی و تعاونی دهیاری راه دسترسی به آتشکده آذرخش ،مسیر نقش شاپور ،اقامتگاه بوم گردی غریب خان و راه آبشار فدامی بهسازی شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، درنا شهبازی گفت : با ثبت جهانی نوروز ، اجرای برنامه نوروزگاه توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این شهرستان و اداره‌های اجرایی فرهنگی برای این ایام پیش‌بینی شده و هم‌اکنون در حال اجراست .
وی به برگزاری برنامه نوروزگاه با هدف احیای فرهنگ و این سنت قدیمی در مجتمع گردشگری بهشت در روستای روزبدان و بوستان شهربازی توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فیروزآباد و شهرداری این شهرستان اشاره کرد و افزود : برنامه های اجرایی نوروزگاه مورد استقبال مردم و مسافران نوروزی به ویژه جوانان و نوجوانان قرار گرفته است که از جمله این برنامه ها احیای بازی‌های بومی و محلی فراموش‌شده، بازی‌های کالسکه‌سواری، شترسواری و اسب‌سواری است و برخی به صورت مسابقه برگزار و به برگزیدگان جوایزی اهدا می شود.
شهبازی با تاکید به برگزاری تئاتر خیابانی عمونوروز و سیاه‌بازی، تئاتر عروسکی و نقاشی ویژه کودکان گفت : برنامه نوروزگاه عصر ۲ فروردین۹۶ در پارک شهر با حضور فرماندار شهرستان، فرمانده انتظامی شهرستان و دیگر مسئولان فیروزآباد و استقبال مردم و مسافران افتتاح شد.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از حضور یک پرفسور آلمانی و هیئت همراهش در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داوودی مرادی گفت : روز جمعه چهارم فروردین ۹۶ خانم پرفسور هاید ماری کخ آلمانی نویسنده کتاب از زبان داریوش و هیات ۹ نفره که همگی از اساتید و پژوهشگران برجسته تاریخ باستان می باشند به شهرستان داراب سفر کردند .
وی افزود : این پرفسور آلمانی و هیئت همراش در مدت دو شب و یک روز اقامت در داراب از آثار تاریخی مهم این شهرستان از جمله آتشکده آذرخش،نقش شاپور ساسانی و قصر آینه رستاق بازدید کردند.
مسئول اداره میراث فرهنگی داراب در پایان گفت : لازم به ذکر است این پرفسور وهیئت همراهش برای دومین بار است که در یک سال اخیر جهت تحقیقات و پژوهشهای تاریخی به داراب سفر کرده اند که نشان از اهمیت بالای آثار تاریخی واقع دراین شهرستان دارد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی با حمایت کانون بسیج هنرمندان در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی گفت : این نمایشگاه از تاریخ ۲۰ الی ۲۷ دی ماه به مدت یک هفته در نگارخانه فرهنگ و ارشاد شهرستان داراب برگزار می گردد.
وی افزود: هدف از برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، حمایت از هنرمندان و تولید کنندگان جهت بازاریابی و فروش و آشناسازی جامعه با صنایع دستی بومی می باشد.
گفتنی است دراین نمایشگاه انواع محصولات صنایع دستی فعال شهرستان از جمله حصیر بافی گلیم، جاجیم بافی، قلاب بافی ، قلم زنی روی مس، معرق ، سراجی سنتی و….. مورد عرضه قرار می گیرد .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب گفت : پنجمین تور گردشگری خارجی طی یک ماه اخیر وارد داراب شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی اظهار داشت : پنجمین تور گردشگری خارجی متشکل از یک گروه۱۸ نفره از کشور تایلند وارد داراب شد.
وی افزود : این گردشگران که به مدت یک شبانه روز درشهرستان داراب حضور داشتند. ازجاذبه های گردشگری شاخص شهرستان داراب همچون دارابگرد،آتشکده آذرخش وهمچنین روستای هدف گردشگری لایزنگان دیدن کردند .
بنابراین گزارش دریک ماه اخیر پنج تور گردشگری خارجی شامل سه گروه از تایلند ، یک گروه از لهستان و یک گروه ازفرانسه ازجاذبه های گردشگری شهرستان داراب دیدن کرده اند که نشان از رشد وتوسعه گردشگری در شهرستان داراب می باشد.
گفتنی است ، شهرستان داراب با گستردگی ۶۵۶۰ کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر داراب در جنوب شرقی استان فارس قرار گرفته است. این شهرستان با دارا بودن جاذبههای تاریخی مذهبی و طبیعی بسیار همچون آبشار فدامی ( شهر فدامی ) ، غار بزرگ و آبدار سهلک، چشمه و آبشارهای کاسه رود(روستای رستاق )، دارابگرد ( داراب )، نقش شاهپور (روستای اکبر آباد ) آتشکده کاسه رود، آتشکده آذرخش(مسجد سنگی)، آسیاب سنگی ( روستای خیرآباد ) آرامگاه دحیه کلبی انصاری( روستای جم سی ) ، مسجد جامع داراب، آتشکده آذرجو ، شهر قدیم دارابگرد، قصرکیارث، تل سیاه، تل ریگی، آرامگاه سیدعلاء الدین حسن پیرمراد،آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم معروف به امام زاده ،کوه تودج ، گردشگاه آب بند ، امامزاده شاه ابوذکریا، یکی از زیباترین شهرستانهای جنوبی استان به شمار میرود.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از افتتاح نخستین سفره خانه سنتی شهرستان داراب خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوودی مرادی گفت : این مجموعه که از ابتدای فعالیت احداث آن با همراهی ومشورت اداره میراث فرهنگی داراب همراه بوده دارای یک بوفه جهت نمایشگاه دائمی وفروش محصولات صنایع دستی و یک مکان جهت تولید زنده صنایع دستی از قبیل گلیم بافی وحصیر بافی و … می باشد.
وی افزود : در این مجموعه انواع غذای بومی شهرستان از جمله پلو ترش،کلم پلو،قبرمه(قوورمه) ،کشک پوسی ،آب بنه و… طبخ می شود. میزهای پذیرایی دایره ای شکل با الهام از اثر تاریخی دارابگرد که هر کدام با نام وتصویر یکی ازجاذبه های گردشگری شهرستان مزین شده جلوه خاصی به فضای مجموعه داده است ودر مجموع تاثیر بسزایی در رونق گردشگری،صنایع دستی واحیائ خوراک های بومی شهرستان داراب را دارد.
مرادی اضافه کرد : اداره میراث فرهنگی شهرستان داراب ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت مجموعه سنتی شبستان ، همه شما را به دیدن این مجموعه دعوت میکند.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از افتتاح و راه اندازی خانه هنرهای سنتی و صنایع دستی با هماهنگی وهمکاری معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داوود مرادی گفت : عملیات پاکسازی و تعمیر و تجهیز خانه تاریخی سوخکیان از حدود یک ماه قبل آغاز و پس از اتمام عملیات آماده سازی برای فعالیت آن با کاربری صنایع دستی جلساتی با هنرمندان و مربیان صنایع دستی برگزار شد.
وی افزود : در این مکان فعالیت های مهم حوزه صنایع دستی از جمله کلاس های آموزشی، کارگاههای فعال مرکز فروش محصولات و نمایشگاههای موقت صنایع دستی انجام می شود .
مسئول اداره میراث فرهنگی داراب ادامه داد : از جمله این رشته هایی که در این محل آموزش داده می شوند عبارتند از معرق ، چوب ، منبت ، خاتم ، پیکرتراشی ، قلاب بافی ، دومیله بافی عروسک بافی ، گلیم بافی ، حصیر بافی ، معرق ، مس ، قلم زنی روی مس ، چاقوسازی سنتی تذهیب ، مینیاتور ، آبگینه ، سراجی سنتی و … نام برد.
مرادی اضافه کرد : اخیرا چندین مکان جهت رونق صنایع دستی در شهرستان داراب با همکاری میراث فرهنگی فعال شده است که مو سسه دانشیاران دارابگرد با تفاهم نامه از طرف معاونت صنایع دستی در امر آموزش وفروش این محصولات فعالیت می کند ، غرفه فروش و تولید زنده صنایع دستی در سفره خانه سنتی شبستان که آذر ماه سال جاری افتتاح شد و مرکز فروش صنایع دستی درخیابان بین فاز از جمله مکان های فعال شده در داراب می باشد .
وی در خصوص شرایط ثبت نام در کلاس های آموزشی صنایع دستی گفت : علاقمندان به شرکت در این کلاس ها می توانند تا پایان دی ماه مدارک شناسایی خود را به آدرس خیابان مطهری کوچه اخوت، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری داراب ارائه دهند و در این کلاس ها که به صورت رایگان برگزار می شود شرکت کنند و پس از گذراندن دوره آموزشی و امتحان پایانی در صورت موفقیت به کسب رتبه دارای کارت صنعت گری شوند .
گفتنی است ، خانه سوخکیان داراب با ۲ هزار متر زیر بنا دارای ۳ بخش تیمچه ورودی ، حیاط اندرونی و حیاط بیرونی می باشد که تزئینات آن شامل آجر کاری ، گچ بری ، خشت خام و خشت آجری می باشد و در دوره پهلوی اول ساخته شده است .

مسئول اداره مراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از حضور یک گروه گردشگر تایلندی در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داوود مرادی گفت : این گروه ۱۹ نفره طی هماهنگی قبلی و رزرو هتل وارد شهر داراب شدند و پس از خوشامدگویی و خیرمقدم به آنها هدایایی اهداء شد .
وی افزود : این گروه تایلندی پس ازبازدید از آثار تاریخی دارابگرد و مسجد سنگی به طرف روستای هدف گردشگری لایزنگان رفتند و از این منطقه نیز دیدن کردند .
مسئول اداره میراث فرهنگی داراب اضافه کرد : این گردشگران از دیدن جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان داراب بسیار ابراز رضایت کردند و با دیدن مناظر طبیعی و بافت روستای لایزنگان و همچنین گلاب گیری های سنتی شیفته این روستا شدند و این وعده را دادند که در آینده نزدیک یک تور مخصوص کشور ایران -روستای لایزنگان خواهند داشت.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از ورود چهارمین تور گردشگری خارجی طی ۲ ماهه گذشته در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی گفت : یک تور تایلندی۳۵ نفره هفته گذشته وارد شهرستان داراب شدند و از جاذبه های مهم تاریخی وگردشگری این شهرستان دیدن کردند .
وی افزود : این گردشگران در بازدیدشان به دارابگرد ، آتشکده آذرخش وروستای هدف گردشگری لایزنگان و گلاب گیرهای سنتی این روستا رفته و از نزدیک با آثار تاریخی این شهرستان آشنا شدند .
مسئول اداره میراث فرهنگی داراب اضافه کرد : طی ۲ ماهه گذشته ۴ تور تایلندی به شهرستان داراب سفر کرده اند که هر ۴ تور پس از بازدید از جاذبه های تاریخی فرهنگی و گردشگری شهرستان ابراز رضایت و علاقمندی بسیار زیادی را به داراب نشان دادند .
گفتنی است ، آبشار فدامی ( شهر فدامی ) ، غار بزرگ و آبدار سهلک، چشمه و آبشارهای کاسه رود(روستای رستاق )، دارابگرد ( داراب )، نقش شاهپور (روستای اکبر آباد )، آتشکده کاسه رود، آتشکده آذرخش(مسجد سنگی)، آسیاب سنگی ( روستای خیرآباد ) ، آرامگاه دحیه کلبی انصاری( روستای جم سی ) ، مسجد جامع داراب، آتشکده آذرجو ،شهر قدیم دارابگرد ، قصرکیارث ، تل سیاه ، تل ریگی ، آرامگاه سیدعلاء الدین حسن پیرمراد ،آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم معروف به امام زاده ،کوه تودج ، گردشگاه آب بند و امامزاده شاه ابوذکریا از جمله جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی و گردشگری شهرستان داراب می باشد .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از احیای درخت کهنسال کنار آتشکده آذرجو در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی گفت : طی خشکسالی های اخیر و همچنین خشک شدن چشمه اغلان قز کنار آتشکده آذرجو در سالهای گذشته ،درخت کهنسال کنار آتشکده نیز در معرض نابودی قرار داشت.
وی افزود : در اواسط تابستان ۹۵ توسط اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب و همکاری و حمایت شورا و جمعی از میراث دوستان روستای کرسیا یک حوضچه خاکی اطراف درخت ایجاد شد و پس چند بار آبیاری با تانکر،اکنون پس از گذشت حدود دو ماه شاهد احیاء و سبز شدن دوباره این درخت هستیم.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب گفت : یک گروه گردشگری هشت نفره از لهستان وارد شهرستان داراب شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی افزود : این گروه مدت دو شبانه روز در داراب در هتل نقش شاپور اقامت داشتندو طی این دو روز از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان شامل تنگه رغز،دارابگرد،مسجد سنگی و قلعه خیرآباد وهمچنین از زندگی عشایری اطراف داراب دیدن کردند .
وی ادامه داد : این گردشگران از سفر به شهرستان داراب و دیدن جاذبه های آن و همچنین از میزبانی هتل نقش شاپور بسیار خرسند بودند و تشکر ویژه از خدمات این هتل را ابراز کردند . مردادی در پایان گفت : انتظار می رود با همکاری و همدلی بیشتر مسولین شهرستان و بخش خصوصی شاهد رشد روزافزون صنعت گردشگری در داراب باشیم.

مراسم برافراشتن پرچم سرخ حسینی در شهر دوبرجی واقع دربخش فورگ شهرستان داراب با حضور پر شمار مردم ومسئولین برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس موضوع ثبت شدن این مراسم فرهنگی از سال ۹۳در شهرستان مطرح شد و پس از تشکیل پرونده و پیگیریهای مداوم سرانجام در تاریخ ۶/۵/۹۵با شماره ۱۲۴۴به عنوان اولین اثر معنوی شهرستان داراب در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده در این مراسم شماره ثبت آن رونمایی شد.
بنابراین گزارش مراسم پرچم در شهر دوبرجی که همه ساله یک روز قبل از محرم برگزار می شود یک حرکت مذهبی ،اجتماعی بزرگ است که به دنبال احیاءرسم دیرینه قدیمی مردم در ماه محرم انجام می گیرد .از قدیم الایام در منطقه فورگ فرارسیدن ماه محرم همراه با رسم و رسومات سنتی بوده ویک روز قبل از ماه محرم در حسنیه باستانی قلعه فورگ با صدای طبل وبا نوای غمگین می نواختند. صدای طبل گوش مردم می رسید و می دانستند که ماه عزای حسین (ع) از راه رسیده است در مقطع زمانی دیگری ذاکران ابا عبدالله یک روز قبل از محرم از بالای پشت بام حسینیه ، چاووشی می خواندندو از این طریق مردم را به عزاداری دعوت می کردند.
گفتنی است از سال ۱۳۸۵هجری شمسی این رسم قدیمی رابازسازی کردند ویک روز قبل از محرم همراه با حرکت نمادین کاروان حسینی مراسم پرچم را اجراء نموده اند.

 

شهرستان داراب با گستردگی ۶۵۶۰ کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر داراب در جنوب شرقی استان فارس قرار گرفته است. این شهرستان با دارا بودن جاذبههای طبیعی بسیار یکی از زیباترین شهرستانهای جنوبی استان به شمار میرود.


شهرستان داراب از شمال به شهرستانهای نیریز و استهبان، از شرق به استان هرمزگان، از جنوب به شهرستانهای لار و زریندشت و از غرب به شهرستان فسا میرسد. شهر داراب در فاصله ۲۵۴ کیلومتری شیراز جای دارد.
بخش شمالی وشرقی این شهرستان کوهستانی وپوشیده ازجنگل وبخش جنوبی آن دربرگیرنده دشت ها وجلگه های وسیع می باشد . این شهرستان بادارا بودن اماکن زیبای تاریخی ونیز طبیعت چهارفصل وجاذبه های طبیعی همچون آبشار فورگ ، چشمه های فسا رود وباغ های فراوان مرکبات، مکانی مناسب برای گردشگری است . عشایر نشین بودن منطقه ، موجب پیدایش صنایع دستی دیدنی چون : قالی گبه گلیم وجاجیم دراین منطقه شده است.
جاذبه های گردشگری شهرستان داراب :
آبشار فدامی ( شهر فدامی ) ، غار بزرگ و آبدار سهلک، چشمه و آبشارهای کاسه رود(روستای رستاق )، دارابگرد ( داراب )، نقش شاهپور (روستای اکبر آباد )، آتشکده کاسه رود، آتشکده آذرخش(مسجد سنگی)، آسیاب سنگی ( روستای خیرآباد ) ، آرامگاه دحیه کلبی انصاری( روستای جم سی ) ، مسجد جامع داراب، آتشکده آذرجو ،شهر قدیم دارابگرد ، قصرکیارث ، تل سیاه ، تل ریگی ، آرامگاه سیدعلاء الدین حسن پیرمراد ،آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم معروف به امام زاده ،کوه تودج ، گردشگاه آب بند ، امامزاده شاه ابوذکریا ،
جاذبه های تاریخی :
نقش برجسته شاپور (نقش دارابگرد):
در فاصله ۴ کیلومتری جنوب شهر داراب و در دامنه جنوبی کوهستانی مشهور به پهنا، نقش برجستهای از دوران ساسانی وجود دارد که بیانگر پیروزی بزرگ دومین فرمانروای ساسانی «شاپور اول» بر امپراتوران روم ، والرین، گردیانوس و فیلیپ عرب میباشد.
آتشکده آذرخش (مسجد سنگی):
در حدود ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب و در دامنه کوه، بنای شگفتانگیزی با طرح چلیپا (صلیبی شکل) وجود دارد که امروزه به نام مسجد سنگی مشهور است. برخی از پژوهشگران بر این باورند که این بنا ابتدا یکی از معبدهای مهم مهرپرستان آریایی بوده که در دوران ساسانیان به آتشکده تبدیل شده است.
این بنادرسال۶۵۲ هجری قمری با احداث محرابی درآن به مسجدسنگی تبدیل شده است .
آسیاب سنگی :
در نزدیکی مسجد سنگی، آسیابی در دل کوه ساخته شده که از نظر معماری در نوع خود بیمانند است. این آسیاب دارای دو تنور عظیم سنگی در بالای کوه است که از طریق آنها آب وارد آسیاب میشده است.
مسجد جامع داراب :
این مسجد از آثارزیبای دوره صفویه می باشد .معماری بنا شامل چهارمناره باتزئینات آجرکاری وشبستان دروسط وراهرویی دراطراف است .برآجرکاری های مناره ها نام خداوند حضرت محمد (ص)وحضرت علی (ع) نقش شده است.
آتشکده آذرجو:
آتشکده آذرجو به سبک چهارتاقی با گنبد مدور میباشد که سقف اصلی آن ویران شده است.
روبروی آتشکده کوه بلندی به نام حفره سیاه و چشمه طبیعی بزرگی به نام «آغلان قز» که به معنی دختر و پسر میباشد، قرار دارد. این آتشکده در حدود ۱۰ کیلومتری غرب داراب قرار گرفته است.
شهر قدیم دارابگرد :
در فاصله ۱۱ کیلومتری جنوب شهر داراب آثار و بقایای شهر قدیمی دارابگرد دیده میشود. ورودی این شهر دارای چهار دروازه اصلی بوده و گرداگرد آن را دیوار مدور عظیمی به طول ۶ کیلومتر فراگرفته است.
پشت دیوار، خندق بزرگی برای نگهبانی از شهر ایجاد کرده بودند. در مرکز شهر و در بلندترین قسمت آن، دو صخره عظیم جدا از هم وجود دارد که در بالای صخره بزرگ، آثار کاخ منسوب به اردشیر بابکان دیده میشود.
قصرکیارث:
این قصردر نزدیکی روستای نصیرآباد فورگ درغرب داراب واقع شده است .بقایای این قصردر کنار جاده آسفالته داراب به بندر عباس مشاهده می شود .
تل سیاه :
تپه باستانی تل سیاه درناحیه شمال غربی داراب قرارگرفته است .آثاربدست آمده ازکاوشهای انجام شده این تپه به دوران ماقبل تاریخ تعلق دارد.
تل ریگی :
تل ریگی درنزدیکی تل سیاه قرارگرفته است وقدمت آن هم به دوره پیش ازتاریخ می رسد .
جاذبه های مذهبی :
آرامگاه سیدعلاء الدین حسن پیرمراد:
این مقبره که در فاصله پنج کیلومتری جنوب غربی داراب واقع شده است .
آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم معروف به امام زاده:
این مقبره به یکی از نواده های حضرت امام موسی بن جعفر (ع)تعلق دارد . که در مرکز شهرداراب قرار گرفته وتاکنون سه باربازسازی شده است.
جاذبه های طبیعی :
آبشار فدامی :
منطقه تفریحی و گردشگری آبشار فدامی از مناطق دیدنی شهرستان داراب به شمار میرود که مجموعهای از چند آبشار است. این آبشارها دارای آبی شیرین و شور و سرد و گرم بوده و جلوهای بیمانند از طبیعت را نشان میدهند. این آبشار در شهر فدامی قرار گرفته است.
کوه تودج:
این کوه ازتنگ کرم آغاز می شود ودرجهت شمال غربی وجنوب شرقی امتدادمی یابد.بلندترین قله آن با۳۱۵۰ متر ارتفاع درشمال شرقی داراب واقع شده است .کوه خرمن وتودج درتمام زمستان وگاه تا اوایل تابستان پوشیده ازبرف است.
گردشگاه آب بند :
درمنطقه آب بند ودرحاشیه رودخانه ودردامنه کوه بلند داراب محوطه ای وسیع بادرختان بید ومیوه گردشگاهی زیبا وجذاب رابه وجود آورده است این محوطه از گردشگاه های ارزشمند شهرستان داراب به حساب می آید .
سوغات و صنایع دستی شهرستان داراب :
جاجیم ، سبد و حصیر از برگ نخل ، مرکبات و گلاب غذاهای محلی شهرستان داراب :
هویج پلو ، کشمش پلو ، شیرین پلو، به پلو ، کشک زرد ، پلو ترش ، غرابی و کماچجاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان داراب در برنامه تلویزیونی صبح دلگشا معرفی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی رئیس میراث فرهنگی شهرستان داراب در خصوص اجرای این برنامه گفت : برنامه تلویزیونی صبح دلگشا به معرفی بخش مرکزی شهرستان داراب اختصاص داشت که در این برنامه جواد امیری بخشدار مرکزی شهرستان به معرفی کلی بخش مرکزی اعم از وسعت و جمعیت،کشاورزی و باغداری ،صنعت وجاذبه های گردشگری پرداخت .
وی افزود : دو تن از اساتید حوزه گردشگری و تاریخی شهرستان نیز در مورد جاذبه های تاریخی و گردشگری وقدمت شهرستان مطالبی بیان کردند.در این برنامه کلیپی از آثار تاریخی و طبیعی شهرستان از جمله دارابگرد،مسجد جامع،مسجد سنگی، نقش شاپور،تنگه رغز،چشمه گلابی و…به نمایش در آمد.