در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

صبح امروز ۵ مهر ماه سال جاری اسماعیل تبادار استاندار فارس و هیات همراه از دو پروژه ملی باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شهر شیراز بازدید نمودند.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این بازدید مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن خوش آمدگویی به استاندار و همراهان، از توجه ویژه استاندار در ابتدای قبول مسئولیت به پروژهای مذکور قدردانی نمود و با اشاره به نقش مهم این دو طرح ملی در تحول صنعت گردشگری شهر شیراز، به ارائه توضیحات، پیرامون عملیتهای اجرایی فنی و مهندسی صورت پذیرفته پرداخت.
این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات اجرایی دو طرح در سال ۸۸ آغاز گردیده و در مجموع دارای ۲۶هزار مترمربع زیر بنا می باشند، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال حاضر حدود ۴۵ درصد است و کارگاه های فنی هر دو پروژه فعال می باشند.
وی افزود: تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این پروژه ها هزینه شده است و برای تکمیل و اتمام، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز خواهد بود.
استاندار فارس نیز در این بازدید با تاکید بر تسریع در اتمام عملیات اجرایی این دو طرح ملی، خواستار ارائه اطلاعات دقیق کارشناسی، جهت اخذ تصمیمات اجرایی موثر شد.
گفتنی است،طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

‍ بازدید معاون رئیس جمهور از دو پروژه بزرگ گردشگری شیراز

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگر‌ی فارس امروز ۱۶ آذر ماه، دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با همراهی مهندس اسماعیل تبادار استاندار فارس، نمایندگان مردم شیراز و استان  فارس در مجلس شورای اسلامی و مقامات ارشد استان، از کارگاه پروژه های موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر شیراز بازدید نمود.

بنابراین گزارش در این بازدید، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس، توضیحاتی پیرامون این دو پروژه ارائه کرد.

وی اظهار داشت: پروژه باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای دو پروژه مهم و بزرگ گردشگری شیراز محسوب می شوند که در مجموع بالغ بر ۴۰ هزار مترمربع وسعت و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی هستند.

طرح ساخت باغ موزه مشاهیر شیراز اخیرا بر طبق ماده ۲۷ قانون برنامه و بودجه، توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به مدت زمان ۳ سال به روش Bot در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و با واگذاری این پروژه بزرگ، بخش خصوصی به مدت ۱۳ سال  از فضای تجاری و پارکینگ بهره برداری خواهد کرد و موزه نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه موزه منطقه ای از موزه های ارزشمند کشور به حساب می آید و قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را ندارد پیشنهاد می شود جهت تسریع در تکمیل عملیات اجرایی آن، ردیف اعتباری مستقل توسط دولت به این پروژه تخصیص یابد.

گفتنی است برای تکمیل پروژه مذکور رقمی بالغ بر ۴۴۰ میلیارد اعتبار مورد نیاز می باشد.

کشف دو ساختار جدید ناشناخته در چهارمین فصل کاوش محوطه جهانی پاسارگاد

در چهارمین فصل از کاوش های باستان شناسی مشترک هیات ایران و فرانسه ساختارهای جدیدی در محوطه حفاظت شده میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،چهارمین فصل از کاوش بزرگ بررسی ها و مطالعات علوم میان رشته ای در باستان شناسی، توسط هیئت مشترک باستان شناسی ایران-فرانسه با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان شناسی، گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، دانشگاه لیون ۲″مرکز ملی پژوهش-های علمی فرانسه (CNRS)” از تاریخ ۲۵ مهر ماه تا ۲۸ آبان ماه سال جاری در محوطه و دشت میراث جهانی پاسارگاد، انجام شد.

بنابراین گزارش کوروش محمد خانی سرپرست هیات ایرانی در تشریح نتایج به دست آمده گفت: در این فصل از فعالیت ها حدود ۲۵ هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت که با انجام این فصل، قسمت بزرگی از نقشه مغناطیسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد تکمیل گردید.

وی اظهار داشت: در این فصل علاوه بر تکمیل تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی های مغناطیسی به طرف آرامگاه کورش ادامه داده شد تا از وجود و یا عدم وجود ساختارهای زیر سطحی در بین کاخ ها و آرامگاه کورش اطمینان حاصل شود.

سرپرست هیات ایرانی ادامه داد: نتایج اولیه در این بخش از کاوش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته گردید که بسیار حائز اهمیت است ولی از دوره و چگونگی این ساختارها تا تکمیل تر شدن مطالعات نمی توان صحبتی به میان آورد زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت وجود نداشته است.

محمد خانی افزود: در این کاوش برای تعیین عمق و چگونگی شکل استخر آب جنوب شرقی محوطه که قبلا در بررسی های مغناطیسی کشف گردیده بود، بررسی های ژئوالکتریک و توموگرافی توسط هیئت مشترک ایران و آلمان انجام شده است. همچنین برای تعیین عمق کانال های آب باغ نیز، سونداژهای الکتریکی چندی در باغ سلطنتی صورت گرفت.

سرپرست هیات ایرانی عنوان کرد: در خصوص مطالعات گیاه باستان شناسی و گرده شناسی نیز، نمونه برداری هایی از محوطه پاسارگاد انجام شد که هدف از آن، بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد است.

به گفته وی نتایج اولیه حکایت از وجود گرده در لایه هایی رسوبی دارد که منجر به ادامه مطالعات و بررسی های دیرین اقلیم شناسی در این قسمت و پیگیری برای انجام مطالعات آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه شد.

محمدخانی مطالعات زمین باستان شناسی در محوطه و دشت پاساگاد با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه ، نمونه برداری های مختلفی از تراس های رودخانه پولوار مطالعات لندسکیپ چشم انداز باستان شناسی دشت پاسارگاد با حضور متخصصان باستان شناسی چشم انداز از ایران-فرانسه و ایتالیا ، بررسی های باستان شناسی و چشم انداز تدفینی دشت پاسارگاد، بررسی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت، بررسی های توپوگرافی باستان شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد، تکمیل نقشه دقیق توپوگرافی باستان شناسی محوطه و انجام بررسی های توپوگرافی در دشت پاسارگاد را از دیگر محورهای چهارمین فصل از این کاوش مشترک دانست.

گفتنی است بررسی های علوم میان رشته ای در باستان شناسی محوطه میراث جهانی پاسارگاد یکی از بزرگترین طرح های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی کشور است که با حضور متخصصان ایرانی و بین المللی انجام می شود. بررسی های آرکئوژئوفیزیکی در این محوطه از سال ۱۳۷۸ به سرپرستی دکتر رمی بوشارلا آغاز و در دور دوم تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه لیون ۲ فرانسه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، سرپرستی پژوهش ها به عهده دکتر کورش محمدخانی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکتر سباستین گندت از مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه” دانشگاه لیون ۲″ قرار گرفته است.این تفاهم نامه پنج ساله از سال ۱۳۹۴ شروع و تا سال ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: کار حفاظت و مرمت دو بازار تاریخی شاه حمزه و ابافتح با تامین اعتبار استانی بزودی آغاز می گردد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری ضمن اعلام این خبر اضافه کرد: بازار شاه حمزه به شماره ۱۵۵۳۷ به تاریخ ۱۷/۳/۸۵ متعلق به دوران صفوی وبازار ابافتح به شماره۱۵۶۱۴ مربوط به دوره قاجاریه به تاریخ ۱۷/۳/۱۳۸۵در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.این بازارها علاوه بر رونق اقتصادی، به سبب قدمت تاریخی ، همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارند.
وی افزود: مصالح به کار رفته در این بازار ها عمدتا سنگ و گچ بوده وپلان آن بصورت خطی شکل گرفته که مسیر حرکت را جهت استفاده کنندگان در بازار تعیین می نماید .
مصیب امیری اظهار کرد: بازار سرپوشیده شاه حمزه قبلا در دو مرحله مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته که ایجاد کانال دفع نم ،کف سازی، اجرای بلوکاژکف ،اجرای سنگ و تعویض اندود گچ بدنه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیون ریال انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: در مرحله سوم، مرمت اضطراری خرپاهای بکار رفته در سقف به علت پوسیدگی و خطر ریزش، بازسازی و جایگزینی ستون های کوچک زیر خرپا، تعویض ورق پوشش سقف در دستور کار تیم حفاظت و مرمت قرار دارد .
وی در پایان خاطر نشان کرد: در بازارثبتی ابافتح نیز یک باب مغازه جهت الگو سازی طرح مرمت به منظور تعمیر و باز سازی مغازه های موجود در بازار مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته ودر مرحله دوم مرمت بازار ابافتح با اعتباری بالغ بر۴۸۰ میلیون ریال، برای ایجاد کانال دفع نم ،کف سازی ،اجرای بلوکاژکف ،اجرای سنگ ازاره و تعویض اندود گچ بدنه و.. در برنامه اجرایی تیم حفاظت و مرمت قرار گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت گفت: در تاریخ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری حکم قضایی در حوزه میراث فرهنگی اجرا شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سعید صفرزاده اظهار داشت : با اجرای حکم قضایی ، ساخت و ساز غیرمجاز در مساحت ۳۰۰۰ متر مربع در حریم درجه دو تخت جمشید -کنار شهر تاریخی استخر قلع و قمع شد.
وی افزود : هرگونه تغییر کاربری زمینهای کشاورزی بیرون از طرح هادی روستایی طبق ضوابط حریم درجه دو ممنوع است و بر اساس ضوابط محوطه میراث جهانی تخت جمشید باید حفظ و حراست شود همچنین هرگونه تخلف در حرایم میراث فرهنگی توسط بخش حقوقی این اداره پی گیری و اقدام قضایی می شود .

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس از بازدید بیش از۱۶۵هزار گردشگرخارجی از ابتدای فروردین سال جاری تا ۳۱ اردیبهشت ماه خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس استان فارس، دکتر مصیب امیری صبح امروز دوشنبه اول خرداد ماه ۹۶ با اعلام این خبر گفت : از تاریخ ۱/۱/۹۶ لغایت ۳۱/۲/۹۶ تعداد بازدید گردشگران خارجی از اماکن تاریخی فرهنگی فارس ۱۶۵ هزار و ۱۳ نفر بازدید بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با تعداد ۱۱۶ هزار و ۲۵۷ نفر بازدید ۴۲درصد رشد داشته است.
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به پایین آمدن سن گردشگران خارجی و افزایش رشد چشمگیر حضور گردشگران اروپایی، آنها را همچنان در صدر گردشگران ورودی به استان فارس اعلام کرد.شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

دو اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بوانات با اعتباری بیش از ۷۰۰ میلیون تومان و اشتغال زایی ۱۲ نفر در دو روستای شهرستان بوانات با حضور معاون محترم فرماندار، بخشدار مرکزی و جمعی از مسئولین و مدیران شهرستان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین پور اسد مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان بوانات با اعلام خبر فوق گفت: دو اقامتگاه بوم گردی با عنوان چشمه پیتا مزرعه آبغوز روستای فخرآباد در دامنه کوه زیبای آبغوز و درمجاورت با جاذبه های طبیعی و آب چشمه با پوشش حدود ۲۰ نمونه گیاهان دارویی و دمنوش های محلی مانند زعفران ، گل محمدی،گل گربه زرشک وحشی و… ، انواع باغات میوه به صورت ارگانیک و وجود پرندگان وحشی منطقه نظیرکبک ، سهره بواناتی و… با چشم اندازی بسیار زیبا احداث گردیده است . مساحت این مجموعه حدود ۱۰ هکتار و زیربنای ۲۰۰ مترمربع با اشتغال ۶ نفر و با سرمایه گذاری حدود ۴۰۰ میلیون تومان احداث شد که از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آن با تسهیلات صندوق کارآفرینی امید و تامین گردیده است.

وی افزود: اقامتگاه بوم گردی آژند روستای جعفرآباد سفلی فخرآباد نیز با الگوی معماری بومی و سنتی منطقه و در مجاورت جاذبه های طبیعی و گردشگری نظیرتفرجگاه تاج کرمانی، رودخانه اعظم و چشمه های فصلی ، انواع باغات میوه ارگانیک ، بافت روستایی منسجم و مرزکویر و کوهستان با مساحتی حدود ۱۰۰۰ مترمربع و زیربنای ۲۰۰ مترمربع، سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی و… با سرمایه گذاری حدود ۳۲۰ میلیون تومان احداث شده است. این مجموعه اشتغال ۶ نفر را به صورت مستقیم به وجود آورده است و بهره بردار جهت توسعه زیربنای مجموعه به متراژ ۲۰۰ مترمربع دیگر در دو طبقه اقدام نموده که با پیشرفت فیزیکی حدود۴۰ درصد در حال انجام می باشد.

گفتنی است،تا کنون ۵ اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بوانات مجوز های اولیه و پروانه بهره برداری را دریافت نموده و پرونده ۵ متقاضی دیگر در حال طی روند اداری جهت صدور مجوزهای قانونی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس زارع خفری اظهار داشت : آموزش رکن اساسی کار ما است و برگزاری این کارگاه آموزشی برای دهیاران اهمیت موضوع را می رساند .
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با توجه به اهمیت گردشگری و وجود پتانسیل های فراوان در این زمینه گفت : بیش از ۳۰۰۰ آثار گردشگری در استان وجود دارد و اگر از این آثار استفاده کنیم قطعاً در بحث توسعه پایدار و ایجاد شغل نقش بسزایی خواهد داشت و دهیاران باید در این زمینه فعال باشند ، ضمن مدیریت بتوانند در این زمینه فرهنگ سازی کنند و روستاها را برای جذب گردشکر به سمت گردشگری سوق دهند تا بتوانیم از این پتانسیل ها استفاده ببریم و شغل پایدار ایجاد کنیم .
زارع خفری گفت : در این کاراگاه آموزشی ۳ مبحث محیط زیست و گردشگری روستایی ، توسعه پایدار و ایجاد شغل و آثار باستانی تدریس شد .
وی گفت : در حال حاضر استان فارس دارای ۴۶ روستای هدف گردشگری مصوب می باشد ولی روستاهای دیگر نیز که محل حضور گردشگران می باشند می توانند روستاهای هدف باشند .
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها اظهار داشت : گشت محلی و حضور در طبیعت و لذت از محیط روستا و پیرامون آن و بهره مندی از تولیدات محلی و دامی و باغی به صورت ارگانیک و در کنار آشنایی با فرهنگ بومی و محلی و آداب و سنن از جمله خدماتی است که به گردشگران روستایی ارائه می گردد . در مجموعه فعالیت گردشگران در روستاهای هدف گردشگری فقط خلاصه نمی شود و قابل گسترش به سایر روستاها می باشد که گردشگران در آن ها حضور یابند .
شبیر زارع خفری در خصوص اقامتگاه های بوم گردی اظهار داشت : ایجاد اقامتگاه های بوم گردی از این قبیل است که یک خانواده روستایی در کنار زندگی معم
ولی خود از یک خانواده مهمان پذیرایی می نمایند .

 


دو موزه تخصصی شیراز در روز ۱۳ فروردین ماه ( جمعه ) این هفته تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس موزه تخصصی پارس ( عمارت کلاه فرنگی ) و موزه سنگ هفت تنان جمعه این هفته همزمان با فرار رسیدن روز طبیعت ۱۳ فروردین ماه تعطیل است .
بنابراین گزارش تمامی اماکن تاریخی و فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روز ۱۳ فروردین ماه پذیرای مسافران نوروزی و علاقمندان به آثار تاریخی – فرهنگی می باشد .

 

پرتال جامع فارسی – انگلیسی گردشگری مجازی شهر شیراز و استان فارس به آدرس www.fafarschto.ir جهت آشنایی هر چه بهترمیهمانان نوروز ۹۶، با جاذبه های گردشگری استان فارس راه اندازی شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، هاشم شایق مسئول واحد آمار و فن آوری اطلاعات گفت: این پرتال با هدف معرفی هرچه بهتر جاذبه ها و زیبایی های استان پهناور فارس طراحی شده است و در بردارنده ۱۳۰ اثر فرهنگی ، تاریخی ، مذهبی ، طبیعی و گردشگری استان می باشد . آثاری که جزء پتانسیل های شاخص گردشگری استان و کشور به حساب می آید . در این پرتال علاوه بر معرفی جاذبه ها در قالب های فیلم ، عکس ، متن معرفی ، تصاویر پانوراما ۳۶۰ و جانمایی در نقشه به ارائه اطلاعاتی مانند ساعات بازدید از اماکن تاریخی فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، نرخ بازدید از اماکن تاریخی فرهنگی ، روزهای تعطیل ، بخشنامه های صادره در خصوص اماکن و ارائه اطلاعاتی در خصوص تصدی گری دیگر ارگان های به جاذبه های گردشگری می پردازد.
در این پرتال سعی شده اطلاعات به نحوه آسان و کاربردی از طریق موقعیت جاذبه ها در نقشه داینامیک ، لیست جاذبه ها و معرفی در چهار دسته بندی تاریخی ، مذهبی ، فرهنگی و ادبی ، باغها و بوستان ها و در نهایت جستجوی متنی نام جاذبه ها به بازدید کنندگان ارائه گردد .
پس از برگزاری سومین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در کشور و کسب مقام دوم کشوری توسط هنرمندان استان فارس اینک نوبت به پیشتازی این هنرمندان در داوری بین امللی است .


آثار دو تن از هنرمندان استان فارس در رشته های منبت و دستبافته های داری برای wcc که در سپتامبر ۲۰۱۶ در کشور کویت برگزار می شود ارسال خواهد شد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس جعبه دستمال کاغذی منبت کاری شده از مسعود شهریاری و جل سوزنی بعنوان دست بافت که بعنوان یکی از رشته های پر زحمت و اصیل عشایر فارس محسوب می شود ارائه شده توسط بهنام محمدی کشکولی و جعبه دستمال کاغذی منبت کاری شده بعنوان یک هنر اصیل شهرستان آباده تهیه شده توسط مسعود شهریاری از استان فارس به مرحله بین المللی اعطای نشان برتری آثار صنایع دستی راه یافته اند که مراحل تکمیل پرونده این آثار هم اکنون در معاونت صنایع دستی این استان در دست اقدام است . 

از آنجا که دوازدهمین دو سالانه ملی نگاره های چوبی در دی ماه سالجاری در ارومیه برگزار خواهد شد . علاقمندان می توانند به منظور شرکت درفراخوان و نحوه ثبت نام به سایت www.urmiaichto.ir مراجعه نمایند .

معاونت صنایع دستی اداره کل

میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری

استان فارس

مراسم آیینی برا فراشتن پرچم سرخ حسینی در بخش فورگ شهر دوبرجی شهرستان داراب با حضور تنی چند از مسئولین استانی و شهرستانی و خیل عظیمی از شیفتگان حضرت ابا عبدالله حسین (ع) برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس هرساله یک روز قبل از ماه محرم مراسم آیین بر افراشته پرچم سرخ حسینی در بخش فورگ شهرستان داراب برگزار می شود.
در این رابطه علیرضا پرویزی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری شهرستان داراب گفت : این مراسم هرسال در بخش فورگ شهردوبرجی و باحضور خیل عظیمی از شیفتگان آقا حضرت ابا عبدالله حسین(ع) برگزار می شود که طی این مراسم پرچم سرخ حسین
ی از امام زاده محمد (ع) با تشریفات و حرکت نمادین کاروان امام حسین (ع) آغاز و تا محل مهدیه به مسافت حدودأ ۴ کیلومتر ادامه می یابد به گفته وی با توجه به این که برگزاری این مراسم سابقه طولانی در فرهنگ و آداب و رسوم مذهبی این منطقه دارد ، یک روز قبل از شروع ماه محرم پرچمی به رنگ سرخ که نام عزیز امام حسین (ع) بر روی آن نوشته شده و در کربلا متبرک شده در مسیر حرکت کاروان به حرکت درآمده و زنان و دختران عزادارامام حسین ویارانش به پاسداشت واقعه حزن انگیز کربلا با در دست داشتن شاخه های گل وگلاب پاش این پرچم سرخ را با آیین و آدابی خاص گل باران و گلاب پاشی می نمایند واین پرچم پس از رسیدن به محل، همراه با نواختن مارش عزا توسط یکی از سادات محل بر افراشته می شود .
او همچنین گفت : این مراسم از ساعت ۱۵ تا ۱۷ عصر چهارشنبه ، یک وز قبل از شروع ماه محرم با حضور خیل عظیمی از شیفتگان حضرت اباعبدا… و همچنین امام جمعه ، بخشدار ، شهردار و مسئولین محلی و اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد و جمعیت زیادی از مردم وعزاداران حسینی با برگزاری این مراسم به استقبال ایام سوگواری ماه محرم رفتند.
علیرضا پرویزی با اشاره به اینکه حفظ این آئین ها و آداب و رسوم سنتی برای نسل هایآینده از مهم ترین رسالت های مسئولین و مردم است گفت: این مراسم آئینی با توجه به سبک خاص و منحصر به فردی که دارد قابلیت ثبت در فهرست آثار معنوی کشوررا دارد .

 

 

 

 


 

روا

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از پیشرفت ۴۶ درصدی پروژه مرکز فرهنگی سعدی شناسی در شیراز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در این رابطه گفت : اجرای فنداسیون ها و دیوارهای برش و ستون ها به اتمام رسیده است و هم اکنون سقف مجموعه در حال اجرا است .
دکتر امیری افزود : ساختمان طرح شامل دو بخش بایک حیاط مرکزی میباشد . بخش اول یک آمفی تئاترو محل برگزاری همایشها و بخش دوم شامل کتابخانه و مرکز فرهنگی سعدی و سعدی شناسی که فضاهای کوچک تری نیز در مجاورت آنهاوجود دارد که شامل فضاهای اداری خدماتی و موتورخانه وتاسیسات و دیگر فضاهای مورد نیاز می باشد .
به گفته وی ، یکی از ویژگیهای طرح استفاده از معماری اصیل ایرانی اسلامی است که با توجه به عبور آب قنات سعدیه از طرح جلوه و طراوتی خاصی در مجموعه ایجاد میکند .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد : اعتبار هزینه شده تا کنون افزون بر سیزده میلیارد ریال است و در حال اجرا میباشد. پروژه از محل اعتبارات ملی تامین اعتبار میگردد. وبرنامه ریزی شده است که تا سال ۹۶ به بهره برداری برسد.
امیری گفت : به جهت حفظ حرمت آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی ساختمان مرکز فرهنگی سعدی به صورتی طراحی شده تا ضمن داشتن معماری متع
ارف وزیبا با قرار گرفتن در زیر سطح محوطه هم به چشم انداز فضای سبز محیطی کمک کند و هم خود مانعی دربرابرمنظر آرامگاه نباشد.مساحت طرح بالغ بر ۲۷۰۰مترمربع است .


 

 

 

 

دو خانه تاریخی در شیراز که قدمتشان به دوره قاجاری می رسد در حال مرمت است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خانه های تاریخی-ثبتی فروغ الملک و سعادت در بافت تاریخی شیراز با اعتبار ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مرمت می شوند .
بنابراین گزارش در حال حاضر مرمتگران فارس این دو خانه تاریخی را مرمت می کنند به طوری که در خانه تاریخی فروغ الملک رنگ آمیزی شیر سرها و مرمت ورق گالوانیزه روی آن همچنین رنگ آمیزی درهای چوبی و در خانه قاجاری سعادت نیز سبک سازی با مرمت پشت بام ضلع غربی ، مرمت سقف چوبی پرواز بندی ، تعمیرات مورد نیاز سرویس های بهداشتی از جمله اقداماتی است که در حال انجام است .
گفتنی است ، خانه فروغ الملک از بناهای تاریخی دوران قاجار در شیراز است که در محور سنگ سیاه ( بافت تاریخی شیراز ) واقع شده است.
این بنا دارای چهار قسمت اصلی است: بنای بیرونی، بنای اندرونی، بنای مطبخ خانه و حمام و اصطبل. مهمانسرایی نیز در ورودی ساختمان آن قرار دارد.
بنای بیرونی شامل هشتی ورودی است که از طریق راهرو با سکوهای انتظار به حیاط متصل می شود. در دو سمت شمال و جنوب دو اتاق پنج دری وجود دارد که چهار اتاق در دو طرف هر کدام از پنج دری ها قرار گرفته که به وسیله چهار راهرو به هم متصل شده اند.

قسمت اندرونی که مورد استفاده اعضای خانواده قرار می گرفته، شامل یک سالن اصلی در ضلع شمالی است و در دو طرف شرق و غرب نیز اتاق هایی سه دری و در جنوب آن اتاق آیینه قرار دارد. همه طبقات به وسیله یک زیرزمین که به عنوان انبار استفاده می¬شده، به هم متصل می شوند.
در ضلع شمال شرقی بیرونی، بنای مطبخ خانه و حمام قرار دارد.
کل ساختمان به صورت یک طبقه و در قسمتی دو طبقه با آجر و ملاط ماسه آهکی ساخته شده است. این بنا متعلق به قوام الدین ملقب به فروغ الملک که یکی از بستگان قوام شیرازی بوده که در سال ۱۲۱۰ هجری قمری برای سکونت وی احداث شده است. این خانه در تاریخ ۳۰/۰۳/۱۳۷۷ با شماره ۲۰۴۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه سعادت از خانه های دوره قاجاریه در شیراز است که در محله سنگ سیاه واقع شده است. این خانه دارای پلان حیاط مرکزی و اتاق¬های سه دری و پنج دری است که در آنها تزیینات کاشی کاری، آجرکاری، گره چینی، سنگ های حجاری شده و سقف های چوبی وجود دارد. هم¬چنین این خانه دارای ستون هایی گچبری شده می-باشد.
این خانه در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس و به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران، به موزه خاتم یا خانه خاتم تبدیل گردید.
این بنا در تاریخ ۲/۸/۸۲ با شماره ۱۰۴۸۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

 

سیستم آبیاری مکانیزه در مجموعه های تاریخی – فرهنگی حافظ و سعدی راه اندازی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اجرای سیستم آبیاری مکانیزه در دو مجموعه تاریخی – فرهنگی شیراز همزمان با فرا رسیدن هفته دولت صورت گرفت .
با توجه به اجرای طرح ساماندهی فضای سبز و صرفه جویی دردر مصرف آب در مجموعه های تاریخی – فرهنگی حافظ و سعدی که دارای محوطه و فضای سبز هستند یک ضرورت به شمار می رفت . از این رو سیستم آبیاری مکانیزه در این اماکن راه اندازی گردید .
گفتنی است ، با اعتبار۶۲ میلیون تومان این دو مجموعه تاریخی شیراز به سیستم آبیاری قطره ای مجهز شدند .

سرپرست اداره فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی فارس گفت : در روز جهانی موزه ها ( دو شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ) بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی فارس رایگان است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی افزود : به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی تحت پوشش ، اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در ۲۸ اردیبهشت ماه برای عموم رایگان است .
غرابی اضافه کرد : همزمان با روز جهانی موزه ها به منظور ترغیب و تشویق مردم بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی ، برنامه های متنوع فرهنگی در موزه ها و امان تاریخی و فرهنگی سراسر استان برگزار می شود .
به گفته وی : با توجه به این که روز جهانی موزه ها ، دوشنبه ، ۲۸ اردیبهشت است ، تعطیلی موزه ها در این روز لغو می شود و این اماکن روز دوشنبه میزبان مردم و علاقمندان است .
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد وکاخ ساسان سروستان از جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل می باشد.وزیر گردشگری کشور کرواسی با اشاره به مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: تخت جمشید یک بنای منحصر به فرد در جهان است که تاکنون از این بنای عظیم جهان به نحو مناسبی نگهداری و حفاظت شده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دارکو لورنسین امروز در حاشیه بازدید از مجموعه جهانی تخت جمشید در جمع خبرنگاران بیان کرد:شیراز یک شهر شگفت انگیز و مملو از فرهنگ و تاریخ است که آثار تاریخی این شهر گذشته پر افتخار ملت ایران را بازگو می کند.
این سفر، آخرین حضور من در کشور ایران و شهر شیراز نخواهد بود و علاقمندم بیشتر در این شهر فرهنگی و تاریخی باشم زیرا در شیراز لذت می برم و احساس آرامش دارد.
وی گفت: در مدت حضورم در کشور ایران با مقامات وزارت امور خارجه ، بخش پروازی و آژانس های مسافرتی ایران دیدار داشته و رایزنی هایی برای تقویت همکاری های دو جانبه دو کشور برای توسعه گردشگری مطرح شده است.
یکی از برنامه های ما برای تعامل و همکاری بیشتر دو کشور، اعزام توراپراتورهای گردشگری و خبرنگاران از کشور کراوسی به ایران به منظور آشنایی با ظرفیت های گردشگری این کشور است که تقویت روابط دو کشور در بخش گردشگری را به دنبال دارد.
وی افزود: همچنین با بخش خطوط هوایی و پروازی کشور ایران رایزنی هایی برای ایجاد و افزایش پروازهای مستقیم کشور کرواسی و ایران و تهران – زاگرب – شیراز انجام شده است که افزایش خطوط هوایی می تواند مبنای افزایش ارتباط های دو جانبه دو کشور باشد.
لورنسین اظهارداشت: کشور کرواسی چهار و نیم میلیون نفر جعیت دارد که مسافرت کردن در طول سال از آداب و فرهنگ مردم این کشور است.
در کشور کرواسی آثار بازمانده از روم باستان با پنج هزار سال قدمت وجود دارد اما گردشگری تاریخی و باستانی، محور اصلی گردشگری در این کشور نیست بلکه پایه و اساس گردشگری در کشور کراوسی، گردشگری طبیعت به ویژه دریاست.
مردم کشور کرواسی بسیار علاقمند به دیدن جاذبه های گردشگری جدید و متفاوت هستند لذا جاذبه های تاریخی کشور ایران و استان فارس و شیراز می تواند مقصد مناسب و مهمی برای گردشگری مردم این کشور باشد.

معماری متفاوت و مهمان نوازی مردم کشور ایران بسیار کم نظیر و ارزشمند است به طوری که گردشگرانی که به ایران سفر می کنند احساس آرامش دارند که این یک شاخصه مهم در صنعت گردشگری است.
بر اساس آمارهای ارائه شده بیشترگردشگران کشور ایران و کرواسی، گردشگرانی از کشور آلمان هستند که هدف و علاقه گردشگران آلمانی در سفر به ایران گردشگری فرهنگی ، باستانی و بازدید از بناهای تاریخی و هدف از سفربه کرواسی گردشگری طبیعت و دریاست.
نخستین سفرم به کشور ایران است که به نظر من ایران، کشور شگفتی هاست و از زیبایی، مردم و تنوع غذایی این کشور شگفت زده شده ام.
در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز گفت: گردشگری نقش مهمی درتوسعه بخشهای مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد
به گفته وی : در حال حاضر فارس سالانه پذیرای بیش از ۵ میلیون گردشگر داخلی و خارجی است که از این تعداد یک میلیون
گردشگر خارجی هستند .
مدیر کل میراث فرهنگی فارس بر ضرورت توسعه دو جانبه گردشگری ایران و کرواسی تاکید کرد .
وزیر گردشگری کشور کرواسی دفتر یادبود مجموعه جهانی تخت جمشید را امضا کرد.

 

 


از ۲۵ اسفندماه ۹۳ تا ۱۲ فروردین ماه ۹۴ یک میلیون و ۹۹۷ هزار و ۶۷۰ نفر از اماکن تارخی-فرهنگی تحت ‍‍‍‍‍پوشش اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دیدن کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در تاریخ مذکور حافظیه رتبه نخست آمار بازدید کنندگان را به خود اختصاص داده است .
مجموعه جهانی تخت جمشید و آرامگاه سعدی به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند .
بنابراین گزراش از ۲۸ اسفندماه ۹۳ تا ۱۲ فروردین ماه ۹۴ سه میلیون و ۷۰۹ هزار و ۱۳۱ نفر شب در فارس اسکان یافتند .