دیوانخانه

عمارت دیوانخانه یکی از بناهای ارزشمند دوره زندیه درشیراز است که در نزدیکی ارگ کریم‌ خان واقع شده و در گذشته به عمارت دیوان خانه کریم خان زند مشهور بوده است.


این بنا در ۲ طبقه و با مساحت ۸۴۰ متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده است و بنا بر منابع تاریخی بجای مانده از عصر زندیه این بنا در دوره کریم خان زند به عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی برامور اداری حکومت زندیه مورد استفاده قرار می گرفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص اهمیت معماری این عمارت و لزوم مرمت آن گفت: ازمهترین ویژگی های معماری این بنا می توان به مقرنس کاری، حجاری و نقاشی های دوره زندیه و به ویژه نقاشی مکتب شیراز اشاره کرد. و در راستای حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی این عمارت در مرحله چهارم مرمت قرار گرفت.
وی در ادامه افزود: در راستای حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی، مرمت در قسمتهای کف سازی و کف فرش ایوان و ایوانچه های پیرامون ایوان احیاء سنگ فرش و گچ کاری بدنه و سقف اتاق تاسیسات زیرزمین، لایه برداری و تثبیت تزئینات گچی و نقاشی اتاق های طبقه همکف و فوقانی بنا ، سنگ فرش اتاق های ضلع غربی و شرقی بنا وارد مرحله چهارم شد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین اعتبار تخصیص یافته به مرمت این عمارت را بالغ بر۲میلیارد و ۸۸۴ میلیون ریال از محل اعتبارات این اداره کل عنوان و خاطر نشان کرد: جهت اتمام کامل پروژه مرمت بنا، میزان ۸ میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز است.
گفتنی است عمارت دیوانخانه کریمخان زند در تاریخ ۱۰/۳/۱۳۵۱ به شماره ۹۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.پرونده مرمتی عمارت تاریخی دیوانخانه در شیراز گشوده شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس : با توجه به ضرورت مرمت بخشهایی از این اثر تاریخی ارزشمند به عنوان یکی از آثار شاخص دروه زندیه در شیراز عملیات مرمت این بنا در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون با اختصاص اعتباری حدود ۱۱۴ میلیون تومان مرمت بنا آغاز و درحال انجام است.
اندود گچ یا سفید کاری سنتی ۳ اطاق و راهروها ، ادامه رنگ آمیزی و موزون سازی و ته رنگ گذاری تزئینات بدنه ، مرمت و رنگ آمیزی ستون های چوبی ایوان ، ادامه کف سازی و کف فرش اطاق ها ، تعمیرات عایق رطوبتی و آجر فرش بام ، مرمت اندود پله ها ، ساخت و نصب تعدادی از درهای چوبی ، رنگ آمیزی در های جوبی و شیر سر چوبی موجود و با تکیه بر اصول علمی مرمت در دست انجام است .
گفتنی است : عمارت دیوانخانه نزدیک ارگ کریمخانی ، در ابتدای خیابان ۲۲ بهمن قرار گرفته است . این بنا با مساحتی برابر با ۸۴۰ متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده و از آثار دوره زندیه است . بنا بر منابع تاریخی بجای مانده از عصر زندیه، کریمخان عمارت دیوانخانه یا « بار عام » را جهت رسیدگی به امور دولتی و دیوانی ساخته است . چنانکه غالباً هیأتهای اعزامی و کارگزاران حکومتی
در این عمارت با ارکان دولت زندیه دیدار و گفتگو می کردند .
دیوانخانه، دارای ایوان مرکزی با سقف بلند و مسطح است و دو ستون یکپارچه مرتفع نیز در جلوی آن قرار داشته است . به دنبال سقوط حکومت زندیه و روی کار آمدن قاجاریه به فرمان آقا محمدخان قاجار این دو ستون مرمرین و بزرگ به تهران انتقال یافته و در کاخ گلستان نصب گردید و بجای آن، دو ستون چوبی در این محل نصب گردید.
در دو طرف تالار اتاقهایی بنا شده که محل انجام امور دفتری خاندان زندیه بوده است. طاقها دارای پوشش مقرنس می باشد که روی آن نقاشی شده است. پنجره اتاقها نیز دارای گره کاری چوبی است . در جلوی تالار بر روی سنگهای بزرگ صیقلی، تصاویر جنگ رستم و اشکبوس و در دو طرف آن دو شیر و دو باز حجاری شده است . در جلو این عمارت دو حوض بزرگ قرار دارد .
مقرنس کاری، حجاری و نقاشی های دوره زندیه و به ویژه نقاشی مکتب شیراز از ویژگیهای معماری و هنری این بنا می باشد. عمارت دیوانخانه در سال ۱۳۴۹ به شماره ۹۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عمارت دیوانخانه که در زمان قاجاریه مرکز پست و تلگراف هند و اروپا بود در دوره دوم پهلوی قسمتی از آن تخریب و ساختمان پست و مخابرات بر روی اضلاع جنوبی و غربی آن احداث گردید . لذا با توجه به اهمیت این بنا اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس در طرحهای بلند مدت خود حفظ و احیای آن را در دستور کار خود قرار داده است .

 


جابه جایی مرکز مخابرات کامیاب از حریم عمارت دیوانخانه کریم خان زند

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس دیروز۲۴ آبانماه ماه ۹۶، محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس به همراه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس و سیامک بصیری کارشناس معاونت میراث فرهنگی استان، از وضعیت عمارت دیوانخانه و مرکز مخابرات کامیاب شیراز که در حریم این عمارت زندیه واقع گردیده است بازدید کرد.

این بازدید در راستای درخواست استاندار فارس و براساس دستور مقام عالی وزارت مبنی بر جابه‌جایی مرکز کامیاب از محدوده‌ی حریم دیوانخانه زندیه صورت پذیرفت و این مقام مسئول در بازدید میدانی خود، در جریان شرایط موجود قرار گرفت.

با توجه به حساسیت و اهمیت این موضوع، در روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه نیز جلسه ای با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، معاون مدیر دفتر فنی، نمایندگان مخابرات و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی فارس برگزار شد و مقرر گردید اداره مخابرات استان، گزارش خود در خصوص شرایط زمین واگذاری شده، زمان مورد نظر جهت جابه جایی و هزینه های کلی جابه جایی ساختمان در جلسه پیش بینی شده روز ۱۲ آذر ماه سال جاری اعلام نماید.

گفتنی است، عمارت دیوانخانه یکی از بناهای ارزشمند دوره زندیه درشیراز است که در نزدیکی ارگ کریم‌ خان واقع شده و در تاریخ ۱۰/۳/۱۳۵۱ به شماره ۹۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در گذشته به عمارت دیوان خانه کریم خان زند مشهور بوده است.این بنا در ۲ طبقه و با مساحت ۸۴۰ متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده است و بنا بر منابع تاریخی بجای مانده از عصر زندیه این بنا در دوره کریم خان زند به عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی برامور اداری حکومت زندیه مورد استفاده قرار می گرفته است. ازمهترین ویژگی های معماری این بنا می توان به مقرنس کاری، حجاری و نقاشی های دوره زندیه و به ویژه نقاشی مکتب شیراز اشاره کرد. این عمارت در زمان قاجاریه مرکز پست و تلگراف هند و اروپا بود و در دوره دوم پهلوی قسمتی از آن تخریب و ساختمان پست و مخابرات بر روی اضلاع جنوبی و غربی آن احداث گردید و به دلیل اهمیت این بنای تاریخی در محور زندیه شیراز جابه جایی این مرکز در دستور کار مقامات استان قرار گرفته است.