در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

اماکن تاریخی و موزه های استان فارس در روز قدس از ساعت ۱۴ آماده خدمات رسانی به گردشگران خواهد بود

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی فارس اعلام کرد : ساعت شروع به کار موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری استان در روزجمعه ۱۸ خرداد ماه همزمان با روز قدس از ساعت ۱۴ می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همت محمدی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان اظهار داشت : با توجه به ضرورت شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس، کلیه موزه ها و اماکن تاریخی- فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روزجمعه ۱۸ خرداد ماه همزمان با روز قدس از ساعت ۱۴ آماده پذیرایی و خدمات رسانی به گردشگران خواهد بود.

گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس موزه گرمابه وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، موزه بیشاپور، تنگ چوگان، قلعه دختر فیروزآباد، کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار از جمله موزه ها و آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

متن پیام دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به مناسب فرارسیدن روز جهانی صنایع دستی (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)

بسمه تعالی

صنایع دستى جلوه اى از هنر نیاکان، فرهنگ و حاصل کار دست هنرمندان وصنعتگران هر شهر و سرزمین است که روح هر بیننده اى را به سمت زیبایی و نقوش و ظرافت خود متمایل می سازد . نگاه کیفی به این هنر اصیل، رمزماندگاری حیات فرهنگی و اقتصادی کشور است. صنایع دستی می تواند، با ایجاد رابطۀ پویا و خلاق بین طبیعت، انسان و دانش و فرهنگ یک منطقه تاثیر به سزایی در جلب و جذب گردشگر و ایجاد توسعه پایدار اقتصادی و اشاعۀ ارزش های فرهنگی ایجاد کند. مسلما توجه به این هنر- صنعت در شهر شیراز با پیشینۀ کهن و دارا بودن صنایع دستی سنتی خاص این شهر و در راستای تحقق اهداف شعارحمایت از کالای ایرانی بیش از پیش احساس می شود چرا که صنایع دستی می تواند علاوه بر توسعۀ اقتصادی پایدار در استان، به صورت مستقیم بر ارتقا و رشد مبادلات فرهنگی-گردشگری ، توسعۀ مشاغل مرتبط و ایجاد اشتغال اثر گذار باشد.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این سالها سعی نموده است با برپایی نمایشگاه ها و غرفه های صنایع دستی در راستای حمایت از هنرمندان و صنعتگران و همچنین احیای صنایع دستی های فراموش شده سهمی در توسعه و گسترش صنایع دستی این دیار و بهبود کیفیت آن داشته باشد.

اینجانب فرارسیدن ۲۰ خرداد مصادف با روز جهانی صنایع دستی را به تمام هنرمندان و صنعتگران استان فارس تبریک می گویم و اعتلای هرچه بیشتر این هنر- صنعت و سرافرازی هنرمندان‌مان را آرزومندم.

ارزیابان یونسکو در ساعات آخر دومین روز از ماموریت خود با هدف بررسی میدانی پرونده ثبت جهانی آثار ساسانی شهر کازرون، از عملکرد پایگاه مجموعه طبیعی- تاریخی بیشاپور بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، ۲ کارشناس ارشد یونسکو و ۲ باستان شناس اهل کشورهای ایتالیا و آلمان، با همراهی محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس و مدیر پایگاه مجموعه طبیعی-تاریخی بیشاپور، سید کمال علوی فرماندار کازرون و تعدادی از مسئولان استانی و محلی از کتابخانه و مرکز اسناد، موزه و کارگاه مرمت این مجموعه باستانی بازدید کردند.
بنابراین گزارش در ادامه مصیب امیری به عنوان مدیر کل میراث فرهنگی فارس و مدیر پایگاه مجموعه طبیعی-تاریخی بیشاپور، گزارش جامعی از کاوش های متعدد انجام شده در این شهر تاریخی- ساسانی ارائه نمود.
گفتنی است در پایان هیات مذکور دفتر یادبود پایگاه را به یادگار امضا کرد.

 

سرپرست اداره امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت : موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری فارس به مناسبت شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) اظهار داشت : همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) کلیه موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روز پنج شنبه ۲۹ تیر ماه ۹۶ تعطیل است .
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی
هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پیامی همه فعالین حوزه گردشگری، هنرمندان، صنعتگران رابه شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت نمود.
در پیام مدیر کل میراث فرهنگی فارس آمده است:


بسمه تعالی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (مائده-آیه ۵)
در آستانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مسلمانان جهان در شرایطی به پاسداشت روز جهانی قدس اقدام می‌کنند که به گفته بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) روز قدس متعلق به یک سرزمین و یک ملت نیست، بلکه مبارزه ای دائمی با سلطه جویی و استکبار و نمادی برای بیزاری از ظلم و نژاد پرستی است. از این رو اینجانب به پیروی از فرمان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) ضمن پاسداشت این روز تاریخی و درود به ارواح طیبه همه شهدا مجاهدان طریق حقیقت و معرفت، از همه فعالین حوزه گردشگری و صنایع دستی استان فارس دعوت می نمایم تا برای همراهی و همدلی با تمامی مبارزان راه عدالت و آزادی با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس انزجار خود را از رژیم غاصب صهیونیستی اعلام نمایند.سرپرست امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تعطیلی اماکن تاریخی و موزه های تحت پوشش این اداره کل در روزجمعه ۲۶ خردادماه (۲۱ رمضان) خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به مناسبت روز ۲۱ رمضان و شهادت حضرت علی (ع) گفت: کلیه موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در روز جمعه ۲۶ خرداد ماه ( ۲۱رمضان ) تعطیل است .
وی افزود : همچنین در روز چهار شنبه ۲۴ خردادماه ( ۱۹ رمضان ) و در روز یک شنبه ۲۸ خردادماه ( ۲۳رمضان ) اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس با یک ساعت تاخیر در صبح پذیرای گردشگران و علاقمندان می باشد .
گفتنی است : آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی ، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی
هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه
تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز گذشته ( جمعه مورخ ۱۹ خرداد ماه ۹۶ ) در مراسم آغاز روز جهانی صنایع دستی از اقدامات صورت گرفته درحوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در سال ۹۵ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری گفت : در سال ۹۵با همکاری اتحادیه صنایع دستی استان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزاری و مشارکت در برپایی ۸۵ نمایشگاه و بازاچه موقت صنایع دستی صورت پذیرفت.
وی بااشاره به جایگاه صنایع دستی در اشتغال زایی و ارز آوری میزان فروش صنایع دستی استان فارس در سال ۹۵ میزان ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس همچنین در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی اظهار داشت: طی برنامه ریزی های صورت گرفته از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور ماه سال جاری در استان نمایشگاه های هفتگی صنایع دستی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه بحث آموزش صنایع دستی در تولید ، عرضه و فروش از جایگاه خاصی برخوردار است ادامه داد: در سال ۹۵ علاوه بر آموزش ۱۳۰۸ نفر از طریق برگزاری کلاسهای آموزشی با انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی همچون کمیته امداد و اداره کل زندانها و … نیز ۱۵۰۰ نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در جهت اشتغال زایی آموزش دیده اند.
مصیب امیری اظهار داشت : امیدواریم امسال با توجه به طرح ارائه شده از طرف ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دکتر احمدی پور با عنوان طرح ضربتی اشتغال در روستاهای هدف گردشگری تحولی در تولید و اشتغال عرصه صنایع دستی در روستاهای استان ایجاد نماییم.
وی با اشاره به شعار امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری گفت : می توان با اقدام صحیح و قوی در زمینه اطلاع رسانی و معرفی رشته های صنایع دستی، هنرمندان و صنعتگران با همکاری صدا و سیمای استان، مبحث آموزش و همچنین حضور پررنگ در نمایشگاه ها داخلی و خارجی، شاهد تحولی شگرف در عرصه رونق اقتصادی ، ارز آوری و اشتغال زایی در کشور از طریق حمایت از صنایع دستی این صنعت پاک و ارزان قیمت ، باشیم.
این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد : در سال ۹۵ ایجاد دهکده صنایع دستی برای اولین بار در کشور با همکاری بخش خصوصی در استان کلید خورد و با تلاش روز افزون این طرح تا پایان سال ۹۶ در سه حوزه تولید، آموزش و عرضه به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین با بیان اینکه در کشور طرحی تحت عنوان کیوسک های صنایع دستی مطرح گردیده است افزود: استان فارس در این زمینه اقدام به تصویب دستور کار استقرار ویترین های صنایع دستی در دستگاه های اجرایی استان در جهت معرفی هر چه بهتر رشته های صنایع دستی در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نمود که این طرح در سال جاری اجرایی می شود.
مصیب امیری در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد : در سال ۹۵ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان برای حمایت از تولید کنندگان محصولات صنایع دستی اقدام به صدور تعداد ۳۹۶ پروانه تولیدی انفرادی، ۱۸ پروانه تولیدی کارگاهی و ۱۳۰ پروانه مشاغل خانگی نموده است.

به واقع روابط عمومی موجودی زنده است. نفس می‌کشد، راه می‌رود، حرف می‌زند، قد می‌کشد، لبخند می‌زند، بحث می‌کند، گاه جوان و پرشور و فعال است و گاه به پیری و فرتوتی‌ تن می‌سپارد و گاه حتی می‌میرد.کام‌یابی یا ناکامی یک سازمان به رفتار همین موجود زنده، بستگی عجیبی دارد.


گاه بنای عظیم یک سازمان با رفتاری نادرست که از روابط عمومی سر می‌زند به یک‌باره فرو می‌ریزد و گاه سازمانی گمنام با رفتار حرفه‌ای یک روابط عمومی سربلند می‌شود. البته این مهم، پیش شرطی مهم تری هم دارد و آن نگاه تخصصی و حرفه‌ای مدیران سازمان ، اعتقاد و اعتماد به کارکرد روابط عمومی ، آگاهی از دانش و فراگیری علم ارتباطات به عنوان هنر هشتم است.
به همین منظور امروز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ماه ، به مناسبت روزجهانی ارتباطات و آغاز هفته روابط عمومی در مراسمی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، از کارمندان بخش روابط عمومی و فرهنگی این اداره کل تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگر فارس ، در این مراسم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن تبریک این روز گفت: فعالان عرصه روابط عمومی با قلم معرفت و دانایی نقش آفرینی نموده و با نگاهی نو در عرصه اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی صادقانه به ایفای وظایف محوله می پردازند.
امیری افزود: روابط عمومی پل ارتباطی مردم و سازمان و بالعکس همچنین تعدیل کننده افکار عمومی و تصمیمات و برنامه های سازمان است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: روابط عمومی مدیریت ارتباط بین سازمان و گروههای اجتماعی مرتبط است و اگر امروز روابط عمومی قوی و فعال داشته باشیم ، قطعاً عملکرد سازمان به خوبی به اطلاع عموم خواهد رسید و همگان از تلاشها و اقدامات تمامی فعالان حوزه های مختلف مطلع می شوند.مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: نمایشگاه مخاطب محور صلح، من و موزه، به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، ۲۶ اردیبهشت ماه در ارگ کریم خان افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه، ترویج فرهنگ صلح ، فرهنگ موزه و هم چنین معرفی رشته موزه در جامعه دانست و افزود : این ۵ غرفه با موضوع اقوام ایرانی شامل به نمایش گذاشتن پوشش محلی و اصیل اقوام متفاوت کشور ، غرفه صنایع دستی شامل هنرهای دستی دانشجویان دانشگاه هنر شیراز، غرفه کودک شامل بخش های نقاشی سفالگری نقاشی روی صورت قصه گویی با محوریت صلح، غرفه صلح شامل نمایش آثار پوستر و دیجیتال آرت دانشگاه که در نمایشگاه و همایش صلح رتبه برتر کسب نموده اند و همچنین غرفه گفتمان که شامل پخش کلیپ صلح ، جنگ و آثار تاریخی شیراز و گفتمان با مخاطبان در رابطه با صلح ، جنگ و … می باشد .
وی در پایان اعلام کرد: این نمایشگاه تا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۹ الی۲۱ در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند گفت : به مناسبت فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل عباس (ع) و گرامیداشت مقام جانباز مراسم آیینی ورزش پهلوانی درچهارطاقی نقاره خانه فراشبند برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز اظهار داشت: همچنین در این مراسم به پاس گرامیداشت مقام جانباز از عباس غریبی رزمنده و جانباز هشت سال دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد.
وی با اشاره به اینکه این مراسم برای نخستین بار در فضایی تاریخی با حضور ورزشکاران و با همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان انجام گرفته است افزود : این بنا به تازگی مرمت شده و تاکنون برنامه هایی با موضوعات فرهنگی و هنری نظیر نشست های ادبی، برگزاری نمایشگاه و اجرای شب شعر با هدف معرفی اثر اجرا گردید.

آمار بازدیدکنندگان از مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدی در روز اول اردیبهشت ماه ۹۶ همزمان با بزرگداشت این شاعر به بیش از ۲۷ هزار نفر رسید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اعلام این خبر افزود: مطابق سنوات گذشته، اول اردیبهشت ماه به مناسبت بزرگداشت سعدی شیرازی این مجموعه فرهنگی- تاریخی به صورت رایگان، پذیرای گردشگران و مردم فرهنگ دوست شهر شیراز بود.
وی اظهار داشت: با توجه به آمار ارائه شده توسط نیرو های مستقر در سعدی، آمار بازدید کنندگان داخلی در این روز از مجموعه، ۲۷ هزار و ۵۹۰ نفر و آمار گردشگران خارجی ۳۶۳ نفر می باشد. که در مقایسه با سال گذشته با رقم ۹۱۱۷ بازدید، رشد ۳ برابری را شاهد هستیم.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد: بیشترین آمار بازدید از مجموعه تاریخی- فرهنگی در سال ۹۶ روز اول اردیبهشت ماه و بعد از آن ۴ فروردین ۹۶ با تعداد ۲۶۰۷۶ بازدید بوده است.مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس گفت: یکم اردیبهشت ماه جاری همزمان با بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی بازدید از آرامگاه این شاعر و نویسنده پارسی‌گوی نامدار ایرانی، برای عموم علاقمندان رایگان است.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس فارس اظهار داشت: مطابق سنوات گذشته، اول اردیبهشت ماه به مناسبت بزرگداشت سعدی شیرازی این اداره کل ضمن همکاری با ستاد برگزاری یادروز در اجرای برنامه‌های فرهنگی و به ویژه مراسم بزرگداشت، به آماده سازی مکان این مجموعه فرهنگی- تاریخی جهت میزبانی هر چه بهتر از علاقمندان این شاعر بزرگ ایران و جهان می نماید.
لذا در راستای این پذیرایی شایسته مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدی در روز پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه تعطیل و در روز جمعه اول اردیبهشت ماه به صورت رایگان پذیرای گردشگران و مردم فرهنگ دوست شهر شیراز می باشد.


مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : به مناسبت گرامیداشت روز مادر با حضور کودکان و مادران نی ریزی جشن باشکوهی در خانه تاریخی فاتح ( سرای فاتح ) در این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی در حاشیه برگزاری این مراسم اظهار داشت : خوشبختانه در شهرستان جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی وجود دارد که باید به شکل مطلوب معرفی و اطلاع رسانی شود که بهترین بستر برای معرفی این آثار و ظرفیت ها، برگزاری جشن ها و جشنواره و همچنین چاپ و توزیع اقلام فرهنگی می باشد .
وی به تشریح برنامه های اجرائی امسال در ستاد اجرائی خدمات سفر پرداخت و گفت : از بین سفره های هفت سین که در مکان تاریخی ( سرای فاتح ) با حضور حاجی فیروز برگزار شد داوری انجام و از دست فرماندار شهرستان نی ریز جوایز خود را دریافت کردند .
هادی افزود : یکی از کارهای فرهنگی جشن روز مادر که برای کودکان و مادران برنامه ریزی شده بود اجرای جنگ شاد با حضور حاجی فیروز بود؛ که حال و هوای دیگری داشت و پذیرای قشری پر شور و نشاط بود و هدف از اجرای این جشن آشنایی کودکان و نونهالان با میراث فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان و فرهنگسازی گردشگری و معرفی بافت تاریخی و آداب و رسوم نوروز به کودکان و نوجوانان بود .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز خاطر نشان کرد : به همت مربیان و مدیریت مجموعه مهدکودک های نی ریز ، کودکان ابتدا نمایش نامه حسنی را اجرا و سپس برنامه های خود را با موزیکال و اجرای سرود و نمایش عروسکی و حضور حاجی فیروز برگزار کردند .مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو از بازدید بیش از ۹۵ هزار نفر در ۵ روز گذشته از اماکن تاریخی – فرهنگی استان فارس خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس صبح امروز دوشنبه ۳۰ اسفند با اعلام این خبر افزود: از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۵ لغایت ۲۹/۱۲/۹۵ تعداد ۹۵۱۹۵ از اماکن تاریخی – فرهنگی استان فارس بازدید کردند.
دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان فارس گفت: مجموعه تاریخی فرهنگی حافظ با تعداد ۲۳۰۵۶، مجموعه جهانی تخت جمشید با تعداد ۱۵۲۵۲، مجموعه تاریخی فرهنگی سعدی با تعداد ۱۵۲۳۴، مجموعه جهانی پاسارگاد با تعداد ۱۳۰۱۷ و ارگ کریم خان زند با ۱۰۹۲۲،بیشترین آمار بازدید را به خود اختصاص دادند.

بنا بر این گزارش دکتربهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک سال نو و خدا قوت به دست اندرکاران ستاد اجرایی خدمات سفر به ویژه مسئولین و کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، آرزوی سالی توام با سلامتی، آرامش، صلح ،دوستی و توسعه کشور کرد.
وی در ادامه گفت: با توجه به جایگاه استان فارس با دارا بودن یک سوم از اماکن گردشگری کشور و درآمد زایی ۵۰ درصدی حاصل از فروش بلیت ، همچنین تصویب قانون اختصاص هزینه کرد درآمد حاصل از هر اثر و جاذبه تاریخی در جهت بهسازی و احیا آن مکان در قانون ششم توسعه، استان فارس بیشترین انتفاع را از این قانون دارد که می تواند منجر به توسعه و رونق صنعت گردشگری و اقتصادی استان شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مهترین اقدامات در راه توسعه صنعت گردشگری معرفی جاذبه ها کمتر شناخته شده استان می باشد که اداره کل میراث فرهنگی با چاپ بروشور معرفی هر شهرستان به صورت مجزا و همچنین معرفی آثار شاخص هر شهرستان در پرتال جامع فارسی- انگلیسی قدم بزرگی در این زمینه برداشته است.
دکتر بهرام پارسایی با اشاره به رونق گردشگری در سالهای گذشته و در دولت تدبیر و امید بر ضرورت توسعه زیر ساخت ها، معرفی مطلوب جاذبه ها،صیانت از آثار تاریخی با همکاری دستگاه های اجرایی و مدیران و سرمایه گذاران بخش خصوصی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد بستر در آمدزایی بر پایه گردشگری تاکید کرد.
وی خاطر نشان کرد: می بایست ازفرصت جایگاه شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) و پایتخت فرهنگی ایران و جایگاه استان فارس به عنوان مهد فرهنگ و تمدن ایران زمین، در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی بهره مند شد.
گفتنی است دکتر بهرام پارسایی تفکیک گردشگری از قانون اصناف و صنعت ، همچنین پیگیری برای تصویب دو روز تعطیلی در هفته را از موارد تاثیر گذار در جهت تحرک بخشی گردشگری به خصوص گردشگری داخلی عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی وگردشگری فارس از افتتاح۴ پروژه گردشگری و اقامتی همزمان با نهمین روز از ایام دهه مبارک فجر خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ،دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی وگردشگری فارس گفت : احداث و ایجاد زیرساختهای مورد نیاز استان نقش اساسی در توسعه صنعت گردشگری استان خواهد داشت.
وی افزود : در روز پنج شنبه ۲۱ بهمن ماه شاهد افتتاح این ۴ پروژه در استان خواهیم بود. که از این دو پروژه یک هتل ۲ ستاره و فاز دوم یک هتل آپارتمان ۲ ستاره در شهرستان جهرم و درشهر شیراز یک هتل آپارتمان و یک هتل ۲ ستاره افتتاح و به بهره برداری خواهند رسید .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به میزان سرمایه گذاری و اعتبار اختصاص یافته برای این پروژه ها ادامه داد : در مجموع میزان سرمایه گذاری مجریان طرح ها ۲۲۴ میلیارد ریال و اعتبارات هزینه شده به میزان ۴۷ میلیارد ریال می باشد.
مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی وگردشگری فارس افزود: با افتتاح این ۴ پروژه تعداد۲۶۴ تخت و ۱۰۳ اتاق به ظرفیت واحد های اقامتی استان افزوده می شود.
وی در پایان با تاکید بر ایجاد اشتغال در سطح استان خاطر نشان کرد : در مجموع با افتتاح این ۴ مرکز اقامتی- گردشگری در شیراز و جهرم زمینه اشتغال برای ۱۱۰ نفر ایجاد شده است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در هشتمین روز از دهه مبارک فجر معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و تعدادی ازمسئولین این اداره کل با حضور در منزل خانواده شهید ستوده و شهید اولاد حسین یاد و خاطره این شهدای گرانقدر را گرامی داشتند.


مهندس معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این دیدار معنوی گفت: امروز همه ما امنیت ، آسایش و آرامش حاکم در کشور را مرهون خون پاک هزاران شهیدی هستیم که در دفاع از ارزش های اسلام و انقلاب جانفشانی کردند.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس افزود: پیروی از راه شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران وظیفه اخلاقی، عرفی و دینی می باشد.
وی اظهار داشت: خانواده شهدا و جانبازان میراث داران انقلاب اسلامی و سرمایه های معنوی کشور محسوب می شوند وخدمت به آنها عبادت است.
گفتنی است در پایان از مجاهدت ها و خدمات ارزنده این عزیزان تجلیل شد.سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : اماکن تاریخی-فرهنگی فارس روز سه شنبه ۲۱ دی ماه تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس ، پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به عموم هموطنان و همشهریان عزیز به مناسبت رحلت حضرت آیت ا… هاشمی رفسنجانی افزود : تمامی اماکن تاریخی ، فرهنگی ، تحت پوشش این اداره کل سه شنبه ۲۱ دی ماه تعطیل می باشد .
بنابراین گزارش بناهای تاریخی، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل شامل آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، مجموعه جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان وغار شاپورکازرون، قلعه دختر و کاخ اردشیر فیروزآباد، کاخ ساسان سروستان و سایر بناهای تحت پوشش این اداره کل در سطح استان فارس تعطیل است .

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگرلامرد از اختصاص دادن روز چهار شنبه هر هفته تحت عنوان عمران و گردشگری خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مسعود تقی زاده گفت : در جلسه شورای اداری روز سه شنبه که با حضور فرماندار لامرد و نمایندگان ادارات این شهرستان برگزار شد مصوب گردید در روز چهارشنبه هر هفته برنامه ای تحت عنوان ( عمران و گردشگری ) برگزار شود .
وی افزود : هدف از برگزاری برنامه عمران و گردشگری در چهار شنبه هر هفته ، پیگیری امور گردشگری و رفع مشکلات و موانع پیش روی این صنعت است .
بنابراین گزارش در این جلسه عبداله حسینی فرماندار شهرستان لامرد نیز با اشاره به اینکه به موازات رشد و توسعه صنعتی شهرستان لامرد ، توجه به امر گردشگری و ایجاد فضاها و تاسیسات گردشگری را لازم دانشت و آمادگی خود را جهت تعیین یک روز در هر هفته با توجه به ظرفیت، پتانسیل و جاذبه های تفریحی ـ تاریخی و طبیعی شهرستان به منظور پیگیری و تحقق اهداف در این امر اعلام کرد.

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : اماکن تاریخی-فرهنگی فارس روز تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس ، پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به عموم هموطنان و همشهریان عزیز به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) افزود : تمامی اماکن تاریخی ، فرهنگی ، تحت پوشش این اداره کل تاسوعا سه شنبه ۲۰ مهرماه و عاشورا چهار شنبه ۲۱ مهرماه تعطیل می باشد .
بنابراین گزارش بناهای تاریخی، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل شامل آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، مجموعه جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان وغار شاپورکازرون، قلعه دختر و کاخ اردشیر فیروزآباد، کاخ ساسان سروستان و سایر بناهای تحت پوشش این اداره کل در سطح استان در روز سه شنبه ( تاسوعا ) و در روز چهار شنبه ( عاشورا ) تعطیل است .