در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

ازسایت خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان فارس رونمایی شد

در جلسه هماهنگی معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس، و انجمن هنرهای سنتی فارس از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس،صبح روز دوشنبه ۲۹ آبانماه سال جاری، جلسه ای با حضورحیدر علی زاهدیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی فارس، ملیحه طهماسبی رییس انجمن هنرهای سنتی استان فارس و نمایندگان انجمن هنرمندان استان برگزارشد.

بنابراین گزارش، هدف از تشکیل این نشست، آشنا نمودن هنرمندان درراستای شناساندن ظرفیت های بومی منطقه و معرفی آثار فاخرخود به انجمن برای نمایش در نمایشگاه ها و جشنواره ها بود.

معاون صنایع دستی استان فارس نیز در این جلسه به تعامل و همکاری نمایندگان انجمن هنرهای سنتی شهرستان ها و روسای ادارات میراث در شهرستان تاکید و خواستار تلاش برای جذب سرمایه گذار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شد.

وی همچنین به بیان اهمیت برپایی کارگاههای آموزشی در کنار فروشگاههای صنایع دستی پرداخت و خاطر نشان کرد: این امر می تواند به شکوفایی صنایع دستی در کل استان منجر گردد.

گفتنی است در حاشیه این جلسه از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان به نشانی اینترنتی: www.sonatifars.ir رونمایی شد.

برای اولین بار فیلمی از داشته های تاریخی و گردشگری به عنوان رویای سرزمین پارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ، پیش از ظهر سه شنبه در مراسم روز گردشگری مستند رویای سرزمین پارس رونمایی شد.
این مستند ۲۰ قسمتی به کارگردانی علی لایق زاده ساخته شده است.
در پایان این مراسم نیز از نزدیک به ۵۰ نفر از فعالین برتر عرصه گردشگری فارس تجلیل شد..


 

مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : همزمان با هفته جهانی جهانگردی مستند رویای سرزمین فارس در شیراز با حضور معاون گردشگری کشور و جمعی از مسئولین کشوری و استانی رونمایی می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با بیان اینکه فیلم مستند رویای سرزمین فارس به مدت دو سال تهیه شده است افزود : تمامی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری استان فارس در قالب فیلم مستند ۳۰ قسمت ۸ دقیقه ای تهیه شده است که همزمان با هفته جهانی جهانگردی در شیراز رونمایی و به نمایش در می آید .
وی افزود : در این مستند هنرمندان پیشکسوت و محبوب سینما و تلویزیون حضو
ر دارند و راوی معرفی جاذبه های گردشگری استان فارس می باشند .
بنابراین گزارش مستند رویای سرزمین فارس به کارگردانی علی لایق زاده و تصویربرداری و تدوین سید جواد هادی اصل و بازیگرانی چون زهرا سعیدی ، فقیه سلطانی ، لیلا برخورداری ، رحمان تقی پور ، مهدیه محمد خوانی ، شهره سلطانی و افسانه بایگان و با گویندگی استاد بهروز رضوی ساخته شده است .

 

 

 

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند از برگزاری آیین رونمایی مرمت چهار طاقی تل جنگی در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز اظهار داشت : آیین رو نمایی از مرمت چهارطاقی تل جنگی دوشنبه ۸ شهریور ماه با حضور معاونت فرماندار و مسئولین شهرستان فراشبند انجام شد.
کشاورز با اشاره به مرمت بنا و میزان و محل اعتبار مرمت افزود : پرونده مرمتی آثار تاریخی شهرستان از جمله چهار طاقی تل جنگی گشوده شده است .
وی اضافه کرد : مرمت بنای چهار طاقی تل جنگی در تابستان ۱۳۹۴ با تامین اعتبار ۴۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ۲درصد نفت و گاز با حضور پیمانکار تخصصی مرمت و باستان شناسی تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس انجام گرفت .
گفتنی است چهارطاقی تل جنگی در ضلع جنوب غربی روستای کنارمالک جنب اداره هواشناسی واقع شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از احیا و رونمایی ۴ هنر منسوخ شده استان فارس در هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری عصر امروز در مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی از حضور ۲۸ استان در این نمایشگاه خبر داد و اظهار داشت: این نمایشگاه از ۱۷ تا ۲۱ در ارگ کریم خان زند دایر است و ۴ هنر منسوخ شده استان فارس در این نمایشگاه احیا و رونمایی می‌شود.
وی با بیان اینکه یکی از فرصت‌های ایجاد شده در این نمایشگاه احیا هنرهای منسوخ شده است گفت: در این نمایشگاه هنرهای شیشه میمند و سفال و سرامیک استهبان احیا و رونمایی می‌شود.
امیری با بیان اینکه با توجه به ایام حضور گردشگران خارجی این نمایشگاه فرصتی برای عرضه محصولات است، گفت: علاوه بر هنرمندان داخلی یک گروه هم از کشور
تونس برای ارزیابی در این نمایشگاه حضور دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس افزود: بیش از ۱۵۰ غرفه در نمایشگاه برپا است و علاوه بر غرفه‌های فروش در رشته‌های قلمزنی و خاتم کارگاه‌های عملی برپا شده تا مخاطبان از نزدیک با تولید صنایع دستی آشنا شوند.

 

 

 از کوچکترین چاقوی دست ساز جهان تا ریزترین مشبک ساخته شده را در غرفه صنایع دستی نی ریز واقع در ارگ کریم خانی نظاره گر هستیم.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان نی ریز در خصوص محصولات و آثار باستانی شهرستان نی ریز این گونه گفت: انجیر، بادام، کشمش، تخم آفتابگردان و حاجی بادام در غرفه نی ریز عرضه می شود و شاخص ترین سوغات نی ریز حاجی بادام این شهرستان است که نظیر آن در ایران یافت نمی شود و تفاوت آن با دیگر مناطق ایران درصد بادامی است که در این نوع شیرینی استفاده شده است.
وی در ادامه افزود: چاقو کلیددار که حدود ۹۰ سال پیش منسوخ شده بود توسط صنعتگر آقای محمد رضا عطارپور در سال ۱۳۹۳ احیا شده.
مسئول غرفه شهرستان نی ریز واقع در ارگ کریم خانی گفت: در سال ۱۳۹۰ صنعتگر آقای عطارپور کوچک ترین چاقوی جهان را ساخته است که در این نمایشگاه در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: کوچک ترین مشبک دنیا توسط صنعتگر محمد صادق صیادپور در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
وی در خصوص آثار باستانی این شهرستان افزود: شاخص ترین مکان برای بازدید مسجد جامع کبیر است که این مسجد یکی از بناهای تاریخی و از قد
یمی ترین مساجدی است که در سده های نخستین اسلامی بنا شده است. برخی این مسجد را آتشکده دانسته و گفته اند که در دوره ساسانیان آتش مقدس را از آتشکده کاریان به آنجا می آورده اند.
وی در ادامه گفت: یکی دیگر از مناطق بازدید آرامگاه استاد میرزا احمد نی ریزی است که از بزرگ ترین خوشنویسان نسخ نویس و کاتبان قرآن در قرن دوازده هجری (اواخر حکومت صفویه) است.
طبیعت و اکوتوریسم نی ریز نیز از دیگر جاذبه های این شهرستان است. حمیدرضا هادی در این خصوص افزود: مرتفع ترین آبشار فصلی خاورمیانه با ۱۱۵ متر ارتفاع و منطقه نمونه بهرام گور از مناطق نمونه گردشگری است و در پارک ملی این منطقه زاغ بور، جبیر، گور خر ایرانی، هوبره، کاراکای و پلنگ حفاظت می شود.
یکی دیگر از سوغات های نی ریز سفال این شهرستان است که در این غرفه توسط استاد الیاس فخاری درست می شود و دیدن آن برای بازدید کنندگان خالی از لطف نیست. در پایان محمد رضا هادی در خصوص قدمت این شهرستان گفت: شهرستان نی ریز از قدمت بالایی برخوردار است و در زمان های قدیم در این مکان ۷۰۰ کارخانه اسلحه سازی بوده است که سند این امر در الواح گلی دوره هخامنشی به چشم می خورد که از نی ریز با نام نرزی، نرزش و نرزیش یاد شده است.

 


در جلسه شورای اداری شهرستان کازرون که امروز با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در شهرستان کازرون برگزار شد سایت تخصصی بیشاپور رونمایی گردید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امروز جلسه شورای اداری شهرستان کازرون با حضور حمیدرضا گرامی فرماندار این شهرستان ، حجت الاسلام والمسلمین محمد خرسند امام جمعه کازرون ، دکتر مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی و فرهنگی این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار شد که در این جلسه به مناسبت سالروز هشتادو چهارمین سالروز ثبت ملی شهر ساسانی بیشاپور (۲۴شهریور) سایت تخصصی بیشاپور رونمایی و معرفی شد .
بنابراین گزارش این سایت به آدرس اینترنتی www.sasanianbishapour.com می باشد . علاقمندان می توانند با مراجعه به این سایت کاملاً تخصصی اطلاعات و اخبار مورد نیاز خود را دریافت نمایند .


 

همزمان با افتتاحیه هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و روز جهانی موزه طی مراسمی با حضور استاندار فارس ، معاونین استاندار ، فعالان حوزه میراث فرهنگی فارس و اصحاب رسانه از طرح QR CODE scaner ( نسل بار کدهای جدید )موزه پارس رونمایی شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس استاندار فارس دراین مراسم اظهار داشت تاثیر و تاثر فرهنگ در عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات نمود بیشتری دارد و به یمن فن آوری نوین در اقصی نقاط دنیا می توان از میراث فرهنگی مشترک بشری اطلاع یافت .
وی در ادامه به حضور چشمگیر مهمانان داخلی و خارجی فارس درسال جدید کمبود هتل های مناسب در استان اشاره کرد.
سید محمد احمدی افزود: در حال حاضر هرهفته پنج تا شش پرواز مستقیم از استانبول به شیراز برقرار است که این به جز تورهایی است که علاوه بر یزد ، اصفهان ، کرمان ، شیراز را نیز در چرخه گردشگری خود دارند.
درادامه این مراسم مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس درخصوص فن آوری نوین بارکد خوان موزه پارس گفت : بازدید کنندگان به محض ورود به موزه پارس از طریق بلوتوث نرم افزار QR CODE scaner ر را روی گوشی تلفن همراه خود دریافت می کنند که از طریق این نرم افزار با کمک بارکد هایی که روی هریک از اشیاء تاریخی قراردارد اطلاعات کامل هر شی را دریافت می کنند.
مصیب امیری همچنین به اجرای دیگر خدمات الکترونیکی در اماکن شاخص تاریخی فرهنگی فارس اشاره کرد و گفت : با اجرای طرح بلوتوث در اماکن شاخص تاریخی اطلاعات کامل جاذبه های تاریخی گردشگری و مذهبی از طریق گوشی تلفن همراه به بازدید کنندگان ارائه می شود و همچنین امکان استفاده رایگان بازدید کنندگان از اینترنت در این اماکن فراهم شده است .
وی در پایان به افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی آمار گردشگران خارجی در فارس در فروردین و اردی بهشت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبرداد.

 

شهرستان کازرون با بیش از ۲۵۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران وقرار گیری در بین راه ارتباطی سه استان همجوار همواره مورد توجه و استقبال مسافران و گردشگران است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی مسئول اداره میراث فرهنگی کازرون در این رابطه گفت : شهرستان کازرون یکی از مناطق بکر و جذاب است که آثار شاخص تاریخی متعددی از دوره ساسانیان را در دل خود جای داده است .
وی افزود : از این نرم افزار گردشگری با همت متخصص نرم افزار تهیه و به منظور رفاه حال گردشگران در سال ۹۴ آماده بهره برداری شد . این نرم افزار توسط مهندس مجید زارع کارمند وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری ،مدرس وزارت نیرو واستاد دانشگاههای کازرون طراحی وبا همکاری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری قابل ارائه به علاقمندان شده است .
معینی افزود : نرم افزار گردشگری شهرستان کازرون با آخرین تکنولوژی روز منطبق بر نرم افزار اندروید جهت استفاده بر روی گوشیهای هوشمند قابل استفاده می باشد .
وی در ادامه گفت : لازم به توضیح است این نرم افزار با توجه به موقعیت جغرافیایی ،اطلاعات جاذبه های طبیعی تاریخی شهرستان همراه با توضیحات و تصاویر در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد .رئیس اتحادیه شرکت تعاونی های صنایع دستی فارس از رونمایی سایت فروش مجازی محصولات صنایع دستی به آدرس www.shzhandiart.ir این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سلمان گورنگی گفت : سایت فروش مجازی صنایع دستی که مربوط به بخش تعاونی تولیدی صنایع دستی استان می باشد، علاوه بر معرفی بیش از ۲۰ رشته از هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس، پایگاهی برای عرضه و فروش این محصولات می باشد.
وی افزود : با اقدامات انجام شده در این حوزه پیش بینی می شود تا پایان سال جاری (۹۵) تعداد معرفی و عرضه این محصولات از ۲۰ رشته به ۵۰ رشته ارتقاء یابد .
بنابراین گزارش ، رئیس اتحادیه شرکت تعاونی های صنایع دستی فارس اظهار کرد ۱۰ رشته منسوخ شده صنایع دستی استان مثل پلاس بافی ، جل بافی ، گچمه بافی ، کاشی هفت رنگ مکتب شیراز ، گره کشی خاتم ، شیشه گری میمند ، سفال و سرامیک استهبان ، اویه بافی ، ششه درمه و دوره چین با تنوع و خلاقیت در عرضه احیاء گردیدند و علاقمندان به این رشته ها می توانند با مراجعه به مراکز آموزشی صنایع دستی مهارت های لازم را کسب نمایند .