مراسم افتتاحیه تعاونی صنایع دستی بانوان هنرمند بومی سپیدان در روز پنج شنبه نهم شهریور ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس در حاشیه این مراسم گفت: حمایت از بانوان آموزش دیده سپیدان و روستاهای در رشته های گلیم بافی سراجی سنتی ، دوخت لباسهای محلی ، منبت و معرق چوب به سمت تولید و به منظور ایجاد اشتغال به ویژه در رشته های بومی در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.
این مقام مسئول همچنین به اولویت قرار دادن مستند نگاری تنها کارگاه فعال نمد مالی شهرستان در راستای حمایت و ترویج رشته های در حال فراموشی اشاره کرد.
در این مراسم که با حضور شبیرزارع خفری فرماندار ، قاسم پاک نژاد بخشدار ، حیدر علی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و بانوان هنرمند سپیدان برگزار شد، مسئولین حاضر، راهکاری اجرایی جهت بهبود فضای کسب و کار در صنایع دستی و فعالیتهای تولیدی و توزیعی هنرمندان این حوزه ارائه نمودند.

صبح امروز ۵ مرداد ماه سال جاری ، جلسه کارگروه گردشگری شهرستان سپیدان با حضور سید علاءالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، شبیر زارع خفری فرماندار سپیدان ، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس ، اعضای شورای اداری شهرستان سپیدان و فعالان حوزه گردشگری در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این جلسه فعالان و سرمایه گذاران بخش گردشگری سپیدان به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود در روند پیش روی سرمایه گذاری پرداختند .
در ادامه این جلسه، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، با اشاره به فرآیند عرضه و تقاضای صنعت گردشگری اظهار داشت: رقابت پذیری ، درآمدزایی ، ارزآوری و اشتغالزایی از مهمترین عناصر این صنعت می باشد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت : صنعت گردشگری الزاماتی دارد و اگر به دنبال تحقق اهدافمان در توسعه این صنعت باشیم، می بایست با فراهم نمودن زیر ساخت ها علاوه بر اشتغال زایی، رضایت گردشگران از خدمات قابل ارائه را جلب نماییم .
این مقام مسئول از تغییر کاربری برخی زمین های کشاورزی موجود در سپیدان به تاسیسات گردشگری سخن گفت و افزود: باید با نگاه ویژه کارشناسی، قابلیتهای برخی از این زمین ها برای تبدیل شدن به واحدهای گردشگری مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی درادامه به مهیا بودن زیر ساختهای روستای هدف گردشگری مصوب هیات وزیران در منطقه ۶ شهرستان سپیدان اشاره و خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی برای رونق این روستا شد.
به گفته شیرکوند، توسعه گردشگری در سپیدان باتشکیل کارگروه های گردشگری متعدد و اجرایی نمودن راهکارهای موثر کارشناسان این حوزه، امکان پذیر است.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سخنانش یادآور شد : سازمان میراث فرهنگی آمادگی ارائه هرگونه مجوز طبق ضوابط، قوانین و استاندارهای موجود در جهت ایجاد واحدهای گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران، با پرداخت تسهیلات بانکی را دارد.
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به تاسیسات گردشگری بایستی با مجوز و تشخیص سازمان امور اراضی انجام پذیرد و برای رفع سودجویی و زیاده خواهی برخی اشخاص در این حوزه، برخورد قانونی صورت گیرد .
وی همچنین اضافه کرد: در شهرستان سپیدان باید نسبت به صدور برخی مجوزهای صادر شده، بازنگری هایی مطابق با استانداردها و ضوابط گردشگری انجام شود‌.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اتمام فاز اول و آغاز فاز دوم مرمت بخشهایی از حمام مسجد البنی در سپیدان متعلق به دوره متاخر اسلامی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر گفت :مسجد حمام مسجدالنبی یکی از آثار ثبتی و تاریخی در شهرستان سپیدان و متعلق به دوره متاخر اسلامی است که درتاریخ ۸/۱/۱۳۹۰ به شماره ۳۰۵۲۵ در فهرست ملی کشور به ثبت رسیده است .
وی با اشاره به لزوم اجرای عملیات مرمت ، دیوار چینی و مرمت داخلی اعلام کرد: با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل ۲ درصد اعتبارات نفت و گاز فاز نخست مرمت این بنا به پایان رسید .
وی در ادامه به شروع فاز دوم مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و افزود : هم اکنون فاز دوم مرمت این اثر تاریخی شروع شده و پیش بینی می شود تا مهرماه سال جاری، فاز دوم مرمت نیز به اتمام رسد .

 

 

شهرستان سپیدان با گستردگی ۲۸۳۹ کیلومتر مربع و پیشینه تاریخی ۹۰۰ ساله در شمال غربی استان فارس قرار دارد. شهر اردکان مرکز آن در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر شیراز جای دارد. این سرزمین چهار فصل از شمال و شمال غربی با شهرستان اقلید و استان کهگیلویه و بویراحمد، از شرق با شهرستان مرودشت، از جنوب با شهرستان شیراز و از غرب با شهرستان ممسنی مرز مشترک دارد.


از نظر آب و هوا دارای آب و هوای سرد کوهستانی با تابستانی معتدل و خنک زمستانهای سرد و یخبندان می باشد از جاذبه های دیدنی این شهرستان به آبشار مارگون, بهشت گمشده,چهله گاه, تنگ تیزآب اشاره کرد. از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان محوطه باستانی ملیان واقع در بخش بیضا می باشد. اردکان درلغت به معنی نوعی ازجدول ها واشکال نجومی است .براساس منابع موجود قدمت این شهرستان به زمان هخامنشیان باز می گردد ظاهرا این شهرستان آخرین اقامتگاه اسکندرمقدونی پیش ازحمله به تخت جمشیدبوده است .اردکان ازحوادث روزگار درامان نماند .حملات افغان درزمان افشاریه ویورش های ایالت بویر احمد دردوقرن پیش خرابی های بسیاری دراین شهر به بار آورد .پنجاه سال پیش نیز سیل این شهررانیمه ویران کرد وجود طبیعت زیبای آن شهرستان که دربرگیرنده آبشار مارگون تنگ تیزاب منطقه شش پیر دریاچه برم فیروز ومنطقه برف گیر شکرک است که اکنون به یک پیست اسکی مجهز تبدیل گشته است ونیز فضای کوهستانی بکروسردسیر منطقه باپوشش های گیاهی وسبزوآب وهوای خنک آن در تابستان فضاهای مناسب واستثنایی برای گردشگری شهرستان محسوب می شود .
سپیدان: آثار باستانی تاریخی مذهبی طبیعی: پیست اسکی سپیدان:-۱پولادکف -۲تربیت بدنی -برم فیروز-قله رنج-آبشار مارگون-آبشار مرزیون-چله گاه-شش پیر-امام زاده سید نور الدین-امام زاده سید نورالدین-امام زاده سید محمد-امام زاده پیر مراد-تپه باستانی مل یان-تل اسیابی-تل ولی بیگی-کاروانسرای آصف-امام زاده شاه علمدار
جاذبه های گردشگری شهرستان سپیدان
جاذبه های مذهبی
امامزاده سید نورالدین (ع):
ازاماکن زیارتی سپیدان مرقدامام زاده سید نورالدین علوی(ع)ازنوادگان امام اول شیعیان حضرت علی (ع)است. برروی سنگ نوشته ورودی بقعه نام امام زاده ودرانتهای آن تاریخ ۴۵۶ هجری قمری حک شده است .
گردشگاه امامزاده سلطان شهباز:
این مکان درروستای رودبال واقع شده است آبشار چشمه وپوشش جنگلی چشم اندازی مناسب به این گردشگاه داده اند.
جاذبه های تاریخی
قلعه رنج:
دومین قلعه بلند دراستان فارس قلعه رنج می باشد .که درارتفاع ۳۹۶۰ مترازسطح دریا قرارداردوبسیارزیبااست.
جاذبه های طبیعی
آبشارمارگون:
آبشارمارگون حاصل آب رودخانه کمهر وحوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها به طرزشگفت آوری سرریز می شود .موقعت طبیعی وچشم اندازهای اطراف آبشار مارگون جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است .هم آمیزی درختان جنگلی باتوپوگرافی ناحیه کوهستانی ورودخانه ای زیباچشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون راصدچندان کرده است .
این مجموعه پدیده ای برجسته وشگفت آور است که ازقابلیت های گردشگری پراهمیتی برخوردار است وازپدیده های بی مانند ارزش گذاری می شود .
برم فیروز:
درارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که برم فیروز نام دارد .
چشمه شش پیر :
ازجاذبه های طبیعی شهرستان سپیدان است که حدود۱۵ کیلومتری شهرستان سپیدان است وبه واسطه وجود امام زاده (ع) به این نام معروف است این تفرجگاه علاوه بر جذابیت چشم انداز طبیعی دارای وجهه ای مقدس در بین مردم منطقه می باشد .
تنگ تیزاب:
تنگ تیزاب ازتفرجگاههای طبیعی شهرستان سپیدان است که آب آن از کوههای سپیدان ویاسوج سرچشمه گرفته وگذرگاه یکی ازشعبه های رودخانه بشارمی باشد که درفاصله ۲۰کیلومتری شمال غربی سپیدان واقع شده است .گونه های مختلف ماهیان بومی در این رودخانه دایمی آب شیرین دیده می شود .
چله گاه :
ازدیگرتفریحگاه های طبیعی در۵ کیلومتری شمال سپیدان که دارای پوشش گیاهی زیبا وچندین چشمه جوشان می باشد .
آبشار مارگون
این آبشار یکی از زیباترین آبشارها و یکی از بیمانندترین نمونههای آبشار طبیعی جهان به شمار میرود. این آبشار در ۵۰ کیلومتری شهر اردکان قرار گرفته و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی میباشد. موقعیت طبیعی و چشماندازهای پیرامون آبشار، همآمیزی درختان جنگلی با ناحیه کوهستانی و رودخانهای، زیبایی آبشار مارگون را صد چندان کرده است.
چشمه و برم شش پیر
رودخانه پرآب و سرکش شش پیر، از چشمهای زیبا در کوه رُنج سرچشمه گرفته و با رسیدن به دریاچه (برم) ششپیر، چشماندازی زیبا را پدید میآورد.
تنگ تیزآب
تنگ تیزآب در فاصله ۲۸ کیلومتری شمال غربی سپیدان و حدفاصل سپیدان-یاسوج قرار دارد و گذرگاه یکی از شعبههای رودخانه بِشار است که از کوههای سپیدان سرچشمه میگیرد. این رودخانه دائمی دارای آبی شیرین است و گونههای مختلف ماهیان بومی در آن دیده میشود و از پوشش جنگلی و گیاهی مناسبی برخوردار است.
پیست اسکی سپیدان
در فصل زمستان به دلیل برفگیر بودن کوهها، اسکی یکی از ورزشهایی است که مردم استان فارس و استانهای مجاور و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس برای تفریح و ورزش به دامنههای این شهرستان هجوم میآورند.
دو پیست اسکی کاملاً مجهز در شمال غربی سپیدان قرار دارد و میعادگاه دوستداران ورزشهای زمستانی است.
۱- پیست اسکی تربیت بدنی: کیلومتر ۵ جاده سپیدان- کُمِهر
۲- پیست اسکی پولاد کف: کیلومتر ۱۵ جاده سپیدان-کُمِهر
منطقه نمونه گردشگری چلهگاه
این منطقه زیبا که هوای لطیف بهار و تابستان آن مأمنی خوش برای مسافران و گردشگران است، دارای پوشش گیاهی، جنگلی و رودخانهای مناسب میباشد. این مکان زیبا در کیلومتر ۵ جاده سپیدان-یاسوج قرار گرفته است.
روستار برد زرد:
درفاصله ۲۹ کیلومتری جاده سپیدان یاسوج واقع گردیده که این روستا به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی جاذبه گردشگری تنگ تیز آب از یک طرف و منطقه گردشگری تنگ بقدیون قرار گرفته است و دارای پوشش گیاهی و رودخانه ای منسابی برخوردار بوده و به همین دلیل پذیرایی مسافران و گردشگران زیادی از اقصا نقاط مختلف کشور است.
روستای مارگون: از روستاهای هدف گردشگری می باشد که درکیلومتر ۵۰ جاده در شمال غربی شهرستان و فاصله ۵۰ کیلومتری سپیدان قرارگرفته و آبشار زیبای مارگون در این منطقه واقع گردیده است که بزرگترین آبشار کشور محسوب می شود. بافت های قدیمی این روستا زیبایی منطقه را صد چندان کرده است.
سپیدان پیست اسکی سپیدان۱-پولادکف۲-تربیت بدنی، برم فیروز، قله رنج، چله گاه روستای مارگون: آبشار مارگون روستای مرزیون: آبشار مرزیون روستای برشنه: ششپیر اردکان: امام زاده سید نورالدین برشنه: امام زاده پیر مراد بیضا: تپه باستانی مل یان، تل ولی بیگی، کاروانسرای آصف روستای دالین: امام زاده شاه علم دار سوغات و صنایع دستی: قالی و قالیچه-جاجیم-گلیم-گبه-نمد-سیاه چادر-رودوزیهای سنتی-معرق کاری-ملکی دوزی-گردو-بادام-عسل-روغن حیوانی-حلوا سیاه-کشک غذاهای محلی: آش کارده-آش دوغ-هکل بن سرخ-حلیم بادمجان-کنگر پلو-دو پیازه-کشک و پیاز-آب عدس*توزیع بروشور معرفی نقاط دیدنی شهرستان ، نصب تابلو و پلاکارد راهنمای مسافران
۲۰* مورد پیگیری و برخورد با حفاران غیر محاز و تحویل آنها به مراجع قضایی
*پیگیری وحفاظت از آثارتاریخی و فرهنگی
*مرمت حمام مسجدالنبی با اعتباری بالغ بر۷۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ۲درصد نفت و گاز
*پیگیری وصدور ۵۰ مورد کارت صنایع دستی
*پیگیری صدور مجوز یک مورد کارگاه صنایع دستی
*شرکت در نمایشگاه های صنایع دستی در سطح شهرستان و استان
*معرفی صنعتگران صنایع دستی به صندوق کارآفرینی امید جهت اخذ تسهیلات
*بازدید و نظارت مستمر از کارگاههای صنایع دستی
*ایجاد تفاهم نامه همکاری حوزه صنایع دستی وشرکت تعاونی زنان هنرمند بومی سپیدان
*معرفی ۵۰ مورد متقاضی ایجاد تاسیسات گردشگری به واحدسرمایه گذاری اداره کل و پیگیری تقاضاها
*معرفی ۳۰ مورد متقاضی اقامتگاه بوم گردی به حوزه گردشگری اداره کل و پیگیری تقاضاها
*پیگیری جهت ساخت راه دسترسی وسرویس بهداشتی آبشارمارگون که ۸۵% پیشرفت فیزیکی و با اعتباری بالغ بر ۱ هزار و ۲۲۰میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده ۱۸۰
*پیگیری و راه اندازی ۲ دفاتر خدمات مسافرتی درسپیدان
*بازدید و نظارت مستمر از تاسیسات اقامتی سپیدان

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سلمان گورنگی گفت : سایت فروش مجازی صنایع دستی که مربوط به بخش تعاونی تولیدی صنایع دستی استان می باشد، علاوه بر معرفی بیش از ۲۰ رشته از هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس، پایگاهی برای عرضه و فروش این محصولات می باشد.
وی افزود : با اقدامات انجام شده در این حوزه پیش بینی می شود تا پایان سال جاری (۹۵) تعداد معرفی و عرضه این محصولات از ۲۰ رشته به ۵۰ رشته ارتقاء یابد .
بنابراین گزارش ، رئیس اتحادیه شرکت تعاونی های صنایع دستی فارس اظهار کرد ۱۰ رشته منسوخ شده صنایع دستی استان مثل پلاس بافی ، جل بافی ، گچمه بافی ، کاشی هفت رنگ مکتب شیراز ، گره کشی خاتم ، شیشه گری میمند ، سفال و سرامیک استهبان ، اویه بافی ، ششه درمه و دوره چین با تنوع و خلاقیت در عرضه احیاء گردیدند و علاقمندان به این رشته ها می توانند با مراجعه به مراکز آموزشی صنایع دستی مهارت های لازم را کسب نمایند .

مسئول نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری فارس از گشایش نخستین شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی در شهرستان سپیدان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدکاظم بهادری پور با اعلام این خبر افزود : شهرستان سپیدان به عنوان یکی از مهم ترین قطب های طبیعت گردی استان دارای ظرفیت های گردشگری فراوانی است و وجود جاذبه های طبیعی در فصول مختلف و قرار گرفتن شهرستان در مسیر عبور گردشگران از ناحیه شمال غرب استان موقعیت منحصر به فردی را برای این شهرستان بوجود آورده است که در فصل زمستان نیز با توجه به امکان بازی های زمستانی و وجود پیست های اسکی این شهرستان گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور جذب می کند .
بهادری پور بیان داشت : در سال های اخیر تلاش هایی جهت ایجاد زیر ساخت های گردشگری در شهرستان شده است که تاسیس این شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی نیز در همین راستا می باشد .
این مقام مسئول در ادامه گفت : با ایجاد تاسیساتی از این دست در شهرستان که پیش از این نیز شاهد افتتاح هتل آپارتمان آرتاکن در این شهرستان بوده ایم گام هایی در راستای توسعه گردشگری شهرستان برداشته خواهد شد و ایجاد شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی جهان گشت نیاکان علاوه بر ایجاد فرصت برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در رفاه حال مردم شهرستان نیز موثر بوده و سپیدانی ها می توانند برنامه سفرهای داخلی و خارجی خود را از طریق این دفتر تنظیم و اجرا کنند .
گفتنی است تا کنون ۱۵۸ دفتر و یا شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی در فارس تاسیس شده است .

بازرسین اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جهت ارایه خدمات مطلوب به گردشگران و مسافران نوروزی سپیدان از ستاد اسکان این شهرستان بازدید کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس بازرسین ستاد اجرایی خدمات سفر فارس به همراهی مسئول میراث فرهنگی سپیدان ازستاد اجرایی خدمات سفر شهرداری ، هلال احمر ، میراث فرهنگی ، هتل آپارتمان ارتاکن ، رستوران هلال احمر ، ستاد اسکان آموزش و پرورش بازدید کردند.
گفتنی است این بازرسین پس از بازدید در محل فرمانداری سپیدان جلسه ای را با فرماندار این شهرستان جهت ارایه خدمات مطلوب تر به گردشگران و مسافران نوروزی تشکیل دادند .


در نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه در دو غرفه سپیدان و سروستان محصولات و دست سازهای هنرمندان معرفی می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در غرفه سپیدان انواع سوغات محلی چون گردو ، عسل همچنین دست بافت های داری دیده می شود .
همچنین در غرفه سروستان محصولات چرمی و محصولا ت چوبی ، دست بافت ها و گلیم بافی همچنین تابلوهای معرق را می توان دید .


 

منطقه کهکران و ساران در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر اردکان و ۱۲۰ کیلومتری شهر شیراز در دهستان شش پیر از بخش همایجان شهرستان سپیدان قرار گرفته است.

 

وجود چشمه های پر آب و درختان کهنسال وچشم اندازهای بدیع زیبایی خاصی به این منطقه داده است. منطقه در دره ای سرسبز و پرآب در نزدیکی کوه رنج و کوههای بلند زاگرس جنوبی قرار گرفته است و دارای آب وهوایی سردسیری و کوهستانی وپوشیده از جنگلهای بلوط ، بادام کوهی، بنه، کتیرا، گَون،اَفرا، کاج وحشی در ارتفاعات و همچنین گیاهیانی مانند جاشیر و پیلر و انواع گیاهان دارویی و کمیاب می باشدجریان آب این دره به سمت شمال و به سوی دشت ساران است تا از طریق تنگه گنبیل، راهی رودخانه کر شود ،.محیط روستا و پیرامون آن جهت گردشگری و کوههای منطقه برای کوهنوردی بسیارمناسب است امابا وجود این به دلیل نبود راه مناسب و ناشناخته بودن، کمتر موردتوجه گردشگران قرارگرفته است. درحال حاضر دسترسی به این منطقه از جاده ای آسفالته صورت می گیرد که اخیرا ترمیم گشته است.بر اساس داده های آماری میزان متوسط بارندگی سالیانه منطقه بیش از ۶۸۵ میلیمتر گزارش شده که بدین ترتیب تاثیرات مناسبی بر نحوه سکونت،فعالیت های اقتصادی و کشاورزی می گذارد..از ویژگیهای فرهنگی منطقه وشهرستان سپیدان می توان به فعالیت های هنرهای سنتی بومی اشاره کرد که ریزهکاری روی چوب، قفل سازی، قالی، گبه، جاجیم، گلیم، رنگرزی گیاهی، نقشه کشی فرش، سوزن دوزی، گل دوزی، یلمه دوزی و …از این دستند،البته بافت قالیچه، گبه، حاجیم و گلیم نیزاز جمله صنایع دستی مهم مردم این نقطه از سرزمین کهن فارس بوده است که بدلیل رکود بازار، صادرات آنها تعطیل شده و بیشتر از مصنوعات استفاده می شود. اهالی منطقه به زبان ترکی و لری محلی تکلم می کنند واغلب اهالی روستا باسواد می باشند. کهکران از لحاظ جغرافیایی مابین دو جاذبه طبیعی بهشت گمشده وشهرستان سپیدان ودارای امکانات فراوان و بالقوه گردشگری طبیعی است که بهره برداری ازآنها در حال حاضر تنها بصورت پیک نیک و کمپینگ های موقت می باشد با توجه به پتانسیل های موجوداحداث مجموعه گردشگری- اقامتی در ورودی روستا می تواند پاسخگوی تقاضاهای آتی گردشگری در منطقه کهکران و ساران بوده ودر جذب گردشگران داخلی و خارجی نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از طرحهای قابل اجرا در این منطقه نمونه می توان به احداث هتل، چایخانه سنتی، رستوران، استخرهای آبی و آب نماهای بسیار زیبا، آلاچیق و… اشاره کرد .

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 شهرستان سپیدان


مرکزشهرستان سپیدان اردکان است .اردکان درلغت به معنی نوعی ازجدول ها واشکال نجومی است .براساس منابع موجود قدمت این شهرستان به زمان هخامنشیان باز می گردد ظاهرا این شهرستان آخرین اقامتگاه اسکندرمقدونی پیش ازحمله به تخت
جمشیدبوده است .اردکان ازحوادث روزگار درامان نماند .حملات افغان درزمان افشاریه ویورش های ایالت بویر احمد دردوقرن پیش خرابی های بسیاری دراین شهر به بار آورد .پنجاه سال پیش نیز سیل این شهررانیمه ویران کرد وجود طبیعت زیبای آن شهرستان که دربرگیرنده آبشار مارگون تنگ تیزاب منطقه شش پیر دریاچه برم فیروز ومنطقه برف گیر شکرک است که اکنون به یک پیست اسکی مجهز تبدیل گشته است ونیز فضای کوهستانی بکروسردسیر منطقه باپوشش های گیاهی وسبزوآب وهوای خنک آن در تابستان فضاهای مناسب واستثنایی برای گردشگری شهرستان محسوب می شود .

 

جاذبه های گردشگری شهرستان سپیدان

 جاذبه های مذهبی

 

امامزاده سید نورالدین (ع):

ازاماکن زیارتی سپیدان مرقدامام زاده سید نورالدین علوی(ع)ازنوادگان امام اول شیعیان حضرت علی (ع)است. برروی سنگ نوشته ورودی بقعه نام امام زاده ودرانتهای آن تاریخ ۴۵۶ هجری قمری حک شده است .


گردشگاه امامزاده سلطان شهباز:

این مکان درروستای رودبال واقع شده است آبشار چشمه وپوشش جنگلی چشم اندازی مناسب به این گردشگاه داده اند.

 

 


جاذبه های تاریخی


قلعه رنج:

دومین قلعه بلند دراستان فارس قلعه رنج می باشد .که درارتفاع ۳۹۶۰ مترازسطح دریا قرارداردوبسیارزیبااست.

 

 

جاذبه های طبیعی

 

آبشارمارگون:

آبشارمارگون حاصل آب رودخانه کمهر وحوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها به طرزشگفت آوری سرریز می شود .موقعت طبیعی وچشم اندازهای اطراف آبشار مارگون جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است .هم آمیزی درختان جنگلی باتوپوگرافی ناحیه کوهستانی ورودخانه ای زیباچشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون راصدچندان کرده است .

این مجموعه پدیده ای برجسته وشگفت آور است که ازقابلیت های گردشگری پراهمیتی برخوردار است وازپدیده های بی مانند ارزش گذاری می شود .

 

برم فیروز:

درارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که برم فیروز نام دارد .

 

چشمه شش پیر :

ازجاذبه های طبیعی شهرستان سپیدان است که حدود۱۵ کیلومتری شهرستان سپیدان است وبه واسطه وجود امام زاده (ع) به این نام معروف است این تفرجگاه علاوه بر جذابیت چشم انداز طبیعی دارای وجهه ای مقدس در بین مردم منطقه می باشد .

 

 

تنگ تیزاب:

تنگ تیزاب ازتفرجگاههای طبیعی شهرستان سپیدان است که آب آن از کوههای سپیدان ویاسوج سرچشمه گرفته وگذرگاه یکی ازشعبه های رودخانه بشارمی باشد که درفاصله ۲۰کیلومتری شمال غربی سپیدان واقع شده است .گونه های مختلف ماهیان بومی در این رودخانه دایمی آب شیرین دیده می شود .

 

چله گاه :

ازدیگرتفریحگاه های طبیعی در۵ کیلومتری شمال سپیدان که دارای پوشش گیاهی زیبا وچندین چشمه جوشان می باشد .