در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان بوانات استان فارس برپا شد

اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات به مناسبت بزرگداشت هفته صنایع دستی و در راستای شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” ، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، در این نمایشگاه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان شامل تولیدات عشایر گلیم ،جاجیم و مصنوعات گلیم،خاتم، معرق، تذهیب روی چوب، سنگ های تزئینی و عقیق بوانات، چقه بافی یا همان چیق بافی و نمد مالی از تاریخ ۲۰ لغایت تا۲۵ خرداد ماه جاری، واقع در کارگاه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از صنعتگران و هنرمندان و در راستای تحقق اهداف شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” مسئولین شهرستان از جمله محسن پورزارعی فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین علی مدد زارع امام جمعه، سرهنگ محمود حسامپور فرمانده سپاه، علی ایزدی بخشدار مرکزی، حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و علی یوسفی دهیار روستای سیمکان از این نمایشگاه بازدید کردند.

بنا بر این گزارش پور اسد خاطر نشان کرد: فرماندار بوانات در بازدید خود ضمن تاکید بر ظرفیت صنایع دستی بوانات در رشته هایی مانند نمد مالی، چقه بافی، گلیم بافی و به خصوص گوهر تراشی که با استفاده از سنگ معادن شهرستان انجام می شود، گفت: باید با همکاری دستگاه های اجرایی ضمن فراهم نمودن زمینه آموزش تخصصی برای متقاضیان و هنرجویان، تلاش در جهت ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال در این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

شماره ثبت سرو ۷۰۰ ساله کلانی کازرون ابلاغ شد

شماره ثبت سرو ۷۰۰ ساله کلانی شهرستان کازرون در فهرست میراث طبیعی کشور ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرو کلانی واقع در روستای کلانی از توابع شهرستان کازرون قرار گرفته است و به دلیل قدمت از جایگاه خاصی برخوردار است.

بنابراین گزارش، سرو ۷۰۰ ساله کلانی پس ازطی مراحل قانونی به شماره ۴۱۸ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت گردید. این سرو که از کهنسال ترین درختان منطقه محسوب می گردد در وضعیت خوبی به سر می برد و به عنوان دومین درخت سرو بعد از سرو ابرکو معروف شده است.

آیین گشایش نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در شیراز و با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی استان، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر افتتاح شد.
بنابراین گزارش، در این نگارخانه دوره های آموزش صنایع دستی و هنرهای تجسمی با همکاری اساتید برجسته استانی و کشوری، همایش و نشستهای اهالی فرهنگ و هنر ونمایشگاه ها و حراج هنری برگزار می شود.
همچنین در این مجموعه دائمی واقع در خیابان خلد برین که زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را توسط علی تعبدی استاد و هنرمند کاشی هفت رنگ فراهم آورده است، محصولات صنایع دستی با رویکرد حمایت از کالای ایرانی آموزش، تولید و عرضه می شود.

همزمان با روز جهانی صنایع دستی در مراسمی با حضور مسئولین استان فارس، خانه سازهای سنتی در شیراز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح امروز یکشنبه ۲۰ خرداد ماه طی مراسمی، با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز خانه سازهای سنتی در شیراز گشایش یافت.
بنابراین گزارش، خانه سازهای سنتی با مجوز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در راستای تولید سازهای سنتی و با سرمایه گذاری فاطمه فخرایی هنرمند صنایع دستی، به صورت دائمی به بهره برداری رسید.
گفتنی است افتتاح این خانه واقع در خیابان سیاحتگر زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را فراهم آورده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس از آغاز پروژه مرمت حمام تاریخی قطرویه شهرستان نی ریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مصیب امیری با اعلام خبر فوق افزود: پروژه مرمت حمام تاریخی قطرویه نی ریز از ابتدای خرداد ماه سال جاری آغاز شده است و عملیات مرمت و بازسازی در بخش پشت بام اجرایی خواهد شد.
این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: اعتبار مرمت این بنا به میزان ۵۳۰ میلیون ریال، از محل ۳ درصد نفت و گاز تامین شده است و پیش بینی می شود پروژه تا ۳ ماه دیگر به پایان برسد.
گفتنی است، در قسمت جنوب شرقی قلعه بهرام گور، حمامی با معماری اسلامی و سقف گنبدی شکل وجود دارد. درب ورودی این حمام به سمت شمال شرقی است و دالانهای ورودی آن دایره ای شکل است. وسط دالان یک حوض وجود دارد و اطراف آن اتاقهای کوچکی قرار گرفته است که در زمان قدیم قهوه چی ها وآرایشگران در آنجا مشغول به کار بودند. دالان از طریق یک راهرو به صحن حمام متصل می شود و در قسمتی از صحن حمام، اتاقهایی برای دوش گرفتن وجود دارد. کوره حمام نیز در کنار حمام قرار گرفته است که از طریق یک راهرو به حمام متصل است و آب گرم از این کوره به تمام دوشهای حمام متصل است. سطح این بنا از سنگ فرش بوده است که به علت تخریب قسمتهایی از آن باز سازی شده است.

مراسم افتتاحیه تعاونی صنایع دستی بانوان هنرمند بومی سپیدان در روز پنج شنبه نهم شهریور ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس در حاشیه این مراسم گفت: حمایت از بانوان آموزش دیده سپیدان و روستاهای در رشته های گلیم بافی سراجی سنتی ، دوخت لباسهای محلی ، منبت و معرق چوب به سمت تولید و به منظور ایجاد اشتغال به ویژه در رشته های بومی در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.
این مقام مسئول همچنین به اولویت قرار دادن مستند نگاری تنها کارگاه فعال نمد مالی شهرستان در راستای حمایت و ترویج رشته های در حال فراموشی اشاره کرد.
در این مراسم که با حضور شبیرزارع خفری فرماندار ، قاسم پاک نژاد بخشدار ، حیدر علی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و بانوان هنرمند سپیدان برگزار شد، مسئولین حاضر، راهکاری اجرایی جهت بهبود فضای کسب و کار در صنایع دستی و فعالیتهای تولیدی و توزیعی هنرمندان این حوزه ارائه نمودند.

محمد رضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقلید گفت : در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به مناسبت بزرگداشت هفته دولت ، هنرمندان و صنعتگران روستاهای بخش حسن آباد شهرستان اقلید در محل مجموعه ورزشی شهدای حسن آباد، آثار و توانمندیهای خود را در قالب نمایشگاه در معرض دید عموم علاقمندان قرار دادند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا قلندری با اعلام خبر فوق افزود : در این نمایشگاه که با حضور فرماندار اقلید و برخی از مسئولین این شهرستان افتتاح شد ، رشته هایی چون فرش دستباف بخصوص قالی معروف حسن آبادی ، تابلو فرش ، گلیم بافی ، گبه ، چنته ، حصیر بافی و منبت ، مشبک ، معرق و … به نمایش گذاشته شده است .
وی در ادامه به همکاری بخشداری ، شهرداری ، شورای اسلامی و دهیاران بخش حسن آباد در برپایی این نمایشگاه اشاره کرد و گفت : همچنین در حاشیه این نمایشگاه جشنواره مسابقات ورزشی بومی-محلی ، پخت غذاهایی سنتی و موسیقی اصیل قشقایی نیز برگزار شد .
بنابراین گزارش صالح مشتاقی لار فرماندار اقلید نیز همزمان با بازدید از این نمایشگاه خاطر نشان کرد: با حمایت از صنعتگران و برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و همچنین ایجاد زیر ساختهای گردشگری به خصوص اقامتگاه بوم گردی می توان در اشتغالزایی و توسعه صنعت گردشگری شهرستان اقلید اقدامات موثری انجام داد.


مراتب ثبت ۹ اثر تاریخی-فرهنگی به استاندار فارس ابلاغ شد

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، در نامه علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی مراتب ابلاغ ۹ اثر تاریخی-فرهنگی به اسماعیل تبادار استاندار فارس ابلاغ شد.

بنا براین گزارش در نامه‌ رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آمده است : در اجرای بند «ج» ماده‌‌‌ واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذیربط مراتب ثبت خانه سادات شریفی با قدمت اوایل پهلوی، به نشانی شیراز، بولوار سیبویه، به شماره ۳۱۷۷۳ در تاریخ۱۹/۰۴/۹۶، طاق اسکورو با قدمت قاجار، به نشانی شیراز، خیابان زند، به شماره۳۱۷۷۴ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، خانه یثربی باقدمت قاجار، به نشانی شیراز،خیابان لطفعلی خان زند، به شماره ۳۱۷۷۵ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، خانه موسوی با قدمت اوایل پهلوی، به نشانی شیراز، بولوار سیبویه، به شماره۳۱۷۷۶ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، حمام گازرون باقدمت صفوی، به نشانی جهرم، به شماره۳۱۷۷۷ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، خانه شاهوران با قدمت قاجاری، به نشانی شیراز، خیابان بین الحرمین، به شماره۳۱۷۷۹ مورخ ۰۱/۰۵/۹۶، خانه رستگار (شادمانی نسب) با قدمت اواخر قاجار، به نشانی فسا شهر نوبندگان، به شماره۳۱۷۸۰ مورخ ۰۱/۰۵/۹۶، خانه شهید عباسعلی مسلمی با قدمت قاجار، به نشانی جهرم بخش کردیان، به شماره ۳۱۷۸۱ مورخ ۰۲/۰۵/۹۶، قلات سورمق(سورمه)با قدمت عصرنوسنگی، دوره اشکانی، ساسانی و دوران اسلامی، به نشانی نی ریز، دهستان رستاق، به شماره۳۱۷۸۳ مورخ ۰۱/۰۵/۹۶ در فهرست آثار ملی ایران ابلاغ می‌گردد.

گفتنی است آثار مذکور و دیگر آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی، تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی می باشد و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده»، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

سید موید محسن نژاد معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : چهارمین دوره جشنواره مشارکت ملی گردشگری تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با اشاره به محور این جشنواره با رویکرد میهمان نوازی و بهره گیری از ظرفیت¬ها و ویژگی¬های فرهنگ ایران-اسلامی در پاسداری از ارزش های اجتماعی اظهار داشت: این جشنواره با همکاری سازمان¬ها، موسسات دولتی- خصوصی و فعالان مردمی در بخشهای عکاسی آماتور و حرفه ای، سفرنامه نویسی ، ایده و فیلم برگزار می شود .
وی در ادامه مفاد آئین نامه شرکت در چهارمین دوره جشنواره مشارکت ملی گردشگری را تشریح و اظهار داشت: نداشتن محدودیت سنی، لزوم ثبت نام در پایگاه اینترنتی جشنواره، ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره و همچنین ارسال از طریق پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی Irantourismfestival4.ir از جمله شرایط شرکت در جشنواره می باشد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد: علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت محتوای آئین نامه این جشنواره به سایت www.farschto.ir مراجعه نمایند .
بنا بر این گزارش،. مهلت ارسال آثار تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری به آدرس دبیرخانه جشنواره تهران،میدان شیخ بهایی،برج صدف،طبقه نهم واحد ۹۶ می باشد . همچنین تأیید فرم فراخوان اینترنتی شرکت کننده به منزله قبولی تمامی بندهای آئین نامه بوده و دبیرخانه جشنواره ارسال کننده را به عنوان صاحب اثر می شناسد . لذا درصورت اثبات خلاف آن در هرمرحله ، اثر ارسالی حذف شده و عواقب آن نیز متوجه ارسال کننده خواهد بود.
شایان ذکر است آثار ارسالی می بایست منطبق با موازین اخلاقی ، اسلامی ، فرهنگی و قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران باشد(درصورت عدم تطابق، آثار ارسالی حذف خواهد شد) و به آثاری که پس از زمان تعیین شده ارسال شود و یا یکی از قوانین جشنواره را نقض کنند ترتیب اثر داده نخواهد شد.۲۲ میلیارد ریال اعتبار برای مهمترین ابنیه های تاریخی محور ساسانی فارس هزینه شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از هزینه اعتبار ۲۲میلیارد ریالی برای حفاظت، ساماندهی و مرمت و ایجاد زیر ساختهای لازم آثار تاریخی و ارزشمند پرونده ثبت جهانی محور ساسانی از ۳ سال گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان این خبر افزود: از سه سال پیش تمرکز برای مطالعات و ارائه مستندات پرونده محور ساسانی که شامل مجموعه بیشاپور در کازرون، آتشکده، قلعه دختر و شهر گور در فیروزآباد و کاخ ساسان در سروستان می باشد توسط باستان‌شناسان، فیلمبرداران، مستندسازان و محققان آغاز و نزدیک به هزار صفحه سند برای ارائه به یونسکو تهیه گردید.

این مقام مسئول ادامه داد: در طی این مدت زمان سه ساله، عملیاتهای اجرایی متعدد به جهت حفاظت،ساماندهی و مرمت آثار شاخص و انجام زیر ساختهای گردشگری مورد نیاز این محور از جمله: مرمتهای اضطراری آثاری همچون کاخ ساسانی سروستان، آتشکده، قلعه دختر، شهر گور ساماندهی محوطه تاریخی بیشاپور، سنگ فرش شهر گور، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار دو زبان فارسی و انگلیسی ، اجرای فازهای چند گانه طرح استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور، استقرار سرویس بهداشتی و … صورت پذیرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان با اعلام خبر حضور مقامات ارشد سازمان میراث فرهنگی، ارزیابان یونسکو و کارشناسان در تاریخ ۳ مهر سال جاری به مدت ۵ روز در استان فارس، با تاکید بر اهمیت نقش ثبت جهانی پرونده محور ساسانی در تحول صنعت گردشگری این استان خاطر نشان کرد: ویژه ترین و بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد و امیدواریم، تیرماه سال ۹۷ شاهد ثبت جهانی این پرونده در اجلاسیه جهانی یونسکو باشیم.

گفتنی است اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به نحوی که معماران در این دوره، با ساختن طاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از تجلیل فعالان حوزه گردشگری استان فارس در مراسم ملی آیین گرامیداشت روز جهانی جهانگردی امروز ۴ مهر ماه سال جاری در محل سالن همایش های بین المللی اجلاس سران کشورهای اسلامی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با بیان این خبر گفت: به مناسبت روز جهانی جهانگردی در مراسمی با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، جمشید حمزه‌زاده دبیر مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری، مدیران و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، چند تن از نمایندگان مجلس، سفرای چند کشور خارجی و فعالان بخش خصوصی گردشگری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، از ۷ نفر برگزیده ملی صنعت گردشگری استان فارس تجلیل شد.
این مقام‌ مسئول ادامه داد: محسن کریمی علویجه لوکوموتیو ران برتر، سیروس زارع در حوزه طبیعت گردی و محمد حسین حسن پور مدیر مجموعه هفت خوان در حوزه تاسیسات گردشگری موفق به دریافت عنوان شایسته تقدیر سطح ملی شدند.
وی همچنین خاطر نشان کرد: از سوی معاون رئیس جمهور ۴ لوح به آقایان حمید رضا نور بخش مدیر واحد پذیرایی بین راهی آبشار ارژن ، اشکان شهسواری راهنمای گردشگری در حوزه تورهای ورودی ، علیرضا قاجار مدیر دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری گشت تور شیراز و امین طباطبایی مدیر خانه فرهنگ جاودان با عنوان برترینهای صنعت گردشگری در سطح ملی اهدا گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حمید فدایی اظهار داشت: با هدف قرار گیری در جایگاه معتبرترین منبع اطلاع رسانی مجموعه هخامنشی پاسارگاد برای مخاطبان از سراسر جهان، وبسایت رسمی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به آدرس www.Pasargadae.ir در دو نسخه فارسی و انگلیسی جهت ارائه اطلاعات تاریخی، گردشگری، اخبار رویدادها و اطلاعیه­های این مجموعه میراث جهانی راه اندازی شد.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف این پروژه معرفی بهتر تحقیقات، فعالیت ها واقدامات پایگاه میراث جهانی پاسارگاد جهت حفظ و حراست موثر از آثار، تحقیق و پژوهش در این مجموعه تاریخی می باشد و به زودی مرکز اسناد مجموعه نیز بر روی سامانه راه اندازی خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به دیگر امکانات این وب سایت رسمی افزود: دسترسی به انتشارات، فصلنامه ها، منبع غنی رسانه­های تصویری مجموعه پاسارگاد، ارائه بروشور و راهنمای الکترونیکی جهت معرفی هرچه بهتر جاذبه­های تاریخی-گردشگری شهرستان پاسارگاد و آشنایی با صنایع دستی و فرهنگ اصیل مردم این منطقه، از امکانات دیگر این پایگاه اطلاع رسانی است.

فدایی در پایان خاطر نشان کرد: در آینده نزدیک از نسخه های فرانسوی و ایتالیایی این وبسایت نیز رونمایی خواهد شد.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

مسئول نظارت بر دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی فارس از تسهیل صدور مجوز فعالیت در زمینه گردشگری سلامت برای دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی دارای مجوز (( بند ب )) خبرداد.

محمد کاظم بهادری پور گفت: باتوجه به تصمیماتی که در چهاردهمین جلسه شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور اخذ گردیده است و نیز به موجب بخشنامه ارسالی از معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به منظور تسهیل شرایط وارد نمودن گردشگران حوزه سلامت توسط دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و جهانگردی دارای مجوز فعالیت از این سازمان، صرف نظر از شرایط شیوه نامه صدور مجوز گردشگری حرفه ای سلامت، دفاتر /شرکتهای مذکور می توانند با ارائه درخواست به معاونت گردشگری این اداره کل، متقاضی فعالیت در این حوزه شده و مجوز لازم را دریافت نمایند.

بهادری پور گفت : شیوه نامه سابق، اخذ مجوزگردشگری حرفه ای سلامت را منوط به شرایطی مانند معرفی پزشک با حضور تمام وقت به عنوان پزشک فنی دفاتر/ شرکت ها ، لزوم ارائه تعهدات محضری حسن انجام کار، لزوم معرفی کارگزار با تأیید به سفارت در کشور مورد نظر و دیگر شرایطی نموده بود که اخذ مجوز مربوطه را با فراز نشیب ها و فرآیند پیچیده ای مواجه می کرد.

وی افزود : با توجه به تغییر روند صدرو مجوز، انتظار می رود با تسهیل شرایط فوق شاهد استقبال بشتر شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی از این موضوع بوده و این امر منتج به فعالیت بیشتر آن موسسات در زمینه ورود گردشگرانی باشد که به قصد استفاده از ظرفیتهای پزشکی، استان فارس و شهر شیراز را به عنوان یکی از قطب های اصلی پزشکی در کشور انتخاب می نمایند.

وی خاطر نشان کرد : استان فارس و شهر شیراز از حیث وجود پزشکان حاذق و بیمارستان ها و مراکز درمانی داری واحد پذیرش بیماران بین الملل به عنوان یکی از قطب های پزشکی سلامت در کشور مطرح می باشد و هرساله شاهد ورود گردشگران زیادی به ویژه از کشورهای حوزه خلیج فارس به این شهر می باشیم که امید است با تسهیل شرایط فوق، ساماندهی نحوه ورود گردشگران و توجه به رضایت خاطر آنان در بازگشت به کشور خود، شاهد استفاده بیشتری از ظرفیت های موجود باشیم .

شایان ذکراست هم اکنون ۱۹۴ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در استان فارس تاسیس و مشغول به فعالیت در حوزه تورهای داخلی– خروجی و ورودی می باشند.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس ،امروز دوشنبه ٢٠آذرماه سال جاری،نخستین سمینار آموزشی گردشگری با همکاری آموزشگاه گردشگران سرو  و موضوع گردشگری، حال آینده در سالن همایش های هتل پارس شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس در ابتدای این سمینار که با حضور مدیران دفاتر خدمات مسافرتی اعضای جامعه هتل داران، جامعه تورگردانان استانهای زنجان،گلستان، کرمانشاه،هرمزگان و قشم شرکت داشتند.

ضمن تشکر از استاندار فارس،معاون گردشگری استانداری و مدیران و مسئولان حوزه های مختلف که در برگزاری این نمایشگاه تلاش نمودند گفت: برای تبدیل شدن شهر شیراز به کانون رویدادهای گردشگری ایران، باید در زمینه آموزش فعال و پیشرو باشیم.

وی در ادامه تمدید مجدد مجوز تاسیسات و موسسات گردشگری را منوط به آموزش به روز کارکنان آن دانست.

گفتنی است نخستین سخنران این سمینار عباس بیدگلی مدیراجرایی جامعه هتل داران کشور بود که در ابتدا به توصیف گردشگری حال با ذکر آماری از هتل های کشور پرداخت و افزود: بر طبق آمارهای ارائه شده، درحال حاضر در کشور تعداد ١٢٠٠هتل یک تا پنج ستاره،٧۵٠هتل آپارتمان یک تا سه ستاره در کشور موجود است که ازاین میان تنها ١۴٠هتل ۴و ۵ ستاره وجود دارد.

وی در بخشی از توضیحات خود به اشتغال بیش از ٧٠هزار نفر در حوزه هتلداری نیز اشاره کرد.

بیدگلی در توصیف مشکلات گردشگری حال اظهار داشت: بخشی از مشکلات هتلداری در ایران، شامل کاهش ضریب اشتغال، کاهش ورود مسافران خارجی به هتلها و فصلی بودن تعطیلات می باشد.

مدیر جامعه هتل داران همچنین از شرایط گردشگری در آینده که برپایه نیاز سنجی مهمانان  در هتل ها است سخن گفت و تصریح کرد: که با بررسی نیازسنجی شخصی هر مهمان ،اقامت در هتل تبدیل به جاذبه می شود.

این مسئول افزود: گردشگری آینده رفتن به سمت و سوی اقامتگاه های کوچک در نقاط بکر دنیاست و تکنولوژی آینده اینترنت اشیا است که در آن وسائل باهم درارتباط قرار میگیرند و خدمات را زنجیروار برای مهمانان انجام می دهند.

دومین سخنران این سمینار نیز محمد یزدان پناه ،مدرس دانشگاه در گردشگری بود که در ادامه موضوع سمینار از پیشرفت هایی که در زمینه گردشگری در آینده و حتی تبدیل نام گردشگر به شهروند است سخن گفت.

وی عنوان کرد: ما درایران دارای منابع بالای گردشگری هستیم که اگر در کنار امکانات قرار گیرند تبدیل به جاذبه  خواهند شد.

یزدان پناه تاکید کرد: در دنیای بدون مرز امروز، هتل ها و رستوران ها خودشون تبدیل به جاذبه شده اند و فناوری اطلاعات بر دنیا حکومت می کند و ما باید بتوانیم وقت مسافر ورودی به شهر  را پرکنیم چون برطبق آمارهای موجود، ۵۴درصد مسافران در دنیا قبل از ورود به یک شهر در جستجوی امکانات گردشگری آن از طریق موبایل هستند.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

سومین سمینار تخصصی گردشگری در سالن همایش های هتل پارس با سخنرانی سید محمد هادی نیرومندحسینی مدرس و سخنران انگیزشی حوزه گردشگری با موضوع مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت گردشگری در محل سالن همایش های هتل بین المللی پارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیرومندحسینی ، با طرح این عنوان که ارتباط ویژه با مشتری در فرهنگ ما از قبل وجود داشته و به آن نام “ارباب رجوع” را داده ایم عنوان کرد: برپایی نمایشگاه، یکی از روش های رایج در صنعت گردشگری است که منابع را به هم وصل می کند تا به محصولات قابل فروش تبدیل شوند.

وی در ادامه از مبحث مدیریت ارتباط با مشتری سخن گفت و قدرت این مقوله را در برآوردهای ارتباطی چنان برشمرد که از نتایج آن در توسعه حوزه های مختلف گردشگری میتوان بهره مند شد.

نیرومند حسینی همچنین از انقلاب های بزرگ دنیا ، که به انقلاب مشتری منتهی شدند و درآن روش جلب مشتری را در ابعاد مختلف بررسی میکنند، اشاره کرد.

وی در بخش دیگر از صحبتهای خود به مقایسه شرایط دیروز و امروز بازار گردشگری ایران پرداخت و به این نتیجه رسید که مشتری هزاره سوم با قابلیت هوش بالا به دنبال مواردی مثل تنوع طلبی،دریافت سریع پاسخ و کارایی و خدمات با کیفیت می باشد.

وی خاطر نشان کرد: شناسایی رضایتمندی و یا عدم رضایت گردشگران ورودی به کشور، ما را در راه خدمات رسانی بهتر و توسعه صنعت گردشگری یاری خواهد کرد.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،چهارشنبه بازار صنایع دستی به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان داراب و با هدف حمایت از هنرمندان صنایع دستی و توسعه هنرهای سنتی و بومی این منطقه روز گذشته ۱۵ آذرماه در محل قصر آیینه برگزار شد.

بنابراین گزارش هنرمندان در رشته های گلیم بافی،دست بافت ها، حصیربافی، صنایع چوب، قلم زنی، معرق مس، سراجی سنتی، نمد مصنوعی و خوراک های سنتی تولیدات خود را در دومین هفته این بازاربه علاقمندان و بازدید کنندگان ارائه نمودند.

گفتنی است که این چهارشنبه بازار صنایع دستی در مکان خانه تاریخی سوخکیان برپا می شود.

ازسایت خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان فارس رونمایی شد

در جلسه هماهنگی معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس، و انجمن هنرهای سنتی فارس از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس،صبح روز دوشنبه ۲۹ آبانماه سال جاری، جلسه ای با حضورحیدر علی زاهدیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی فارس، ملیحه طهماسبی رییس انجمن هنرهای سنتی استان فارس و نمایندگان انجمن هنرمندان استان برگزارشد.

بنابراین گزارش، هدف از تشکیل این نشست، آشنا نمودن هنرمندان درراستای شناساندن ظرفیت های بومی منطقه و معرفی آثار فاخرخود به انجمن برای نمایش در نمایشگاه ها و جشنواره ها بود.

معاون صنایع دستی استان فارس نیز در این جلسه به تعامل و همکاری نمایندگان انجمن هنرهای سنتی شهرستان ها و روسای ادارات میراث در شهرستان تاکید و خواستار تلاش برای جذب سرمایه گذار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شد.

وی همچنین به بیان اهمیت برپایی کارگاههای آموزشی در کنار فروشگاههای صنایع دستی پرداخت و خاطر نشان کرد: این امر می تواند به شکوفایی صنایع دستی در کل استان منجر گردد.

گفتنی است در حاشیه این جلسه از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان به نشانی اینترنتی: www.sonatifars.ir رونمایی شد.

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت: آزمون کارت شناسائی صنعتگری با حضور مسئول و کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ۱۱ رشته صنایع دستی از تاریخ ۲۳ مرداد ماه آغاز و تا ۲۹ مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، آزمون مذکور با حضور ۳۱ نفر در رشته های گلیم بافی ، مشبک چوب ، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ، سراجی سنتی ، مینای مس ، معرق چوب پته دوزی ، گره چینی رودوزیهای الحاقی ، قلاب بافی ، پیکر تراشی در محل سرای فاتح و آموزشگاه سیمرغ در حال برگزاری است که پس از قبولی هنرجویان در آزمون عملی، به آنها کارت شناسایی صنعتگری اعطا خواهد شد.
بنا بر این گزارش به نقل از حمید رضا هادی از جمله مزایای این کارت برای صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، بیمه صنعتگری، تسهیلات ارزان قیمت جهت خود اشتغالی،صدور مجوز مشاغل خانگی، پرداخت وام مشاغل خانگی تاسیس کارگاه آموزشی و حضور در نمایشگاههای صنایع دستی می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان نی ریز ادامه داد: در طی سالهای گذشته با برگزاری دوره های آموزشی و آزمون حدود ۳۰۰ نفر از هنرمندان این شهرستان موفق به دریافت کارت شناسائی در رشته های مختلف صنایع دستی شدند.
حمید رضا هادی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این آزمونها ترغیب هر چه بیشتر صنعتگران صنایع دستی، حفظ و احیا رشته های هنری منسوخ شده، فراهم‌آوردن بستری مناسب در زمینه تولید صنایع‌دستی و اشتغال، مزایا و تسهیلات برای دارندگان کارت صنعتگری، بالا بردن سطح کیفی محصولات صنایع دستی و در نهایت صدور کارت مهارت می باشد.
گفتنی است، این آزمونها هر ۳ ماه یکبار برگزار و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان مراجعه نمایند.