برپایی نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان فسا

اداره میراث فرهنگی شهرستان فسا با همکاری انجمن هنرهای سنتی، نمایشگاهی از دست ساخته‌های هنرمندان این شهرستان در هنرکده صبا فسا برپا کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین رضا زاده مسئول میراث فرهنگی شهرستان فسا، در این نمایشگاه ۲۰ هنرمند، ۳۰۰ اثر هنری خود را در قالب ۵ غرفه در معرض دید و خرید علاقه‌مندان قرار داده‌اند.

وی افزود: هنرمندان محصولات خود درشته‌های معرق، منبت، خاتم کاری، گلیم، جاجیم، فرش، نقاشی پشت شیشه، به نمایش گذاشته اند.

رضا زاده در ادامه ضمن اعلام حضور و بازدید معاون استاندارفارس و فرماندار ویژه شهرستان فسا و همچنین دیگر مسئولین محلی این شهرستان، در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه طرح های اشتغال زای شهرستان نیز اظهار کرد: در جهت حمایت از کالای ایرانی و ایجاد اشتغال پایدار، در سال جاری ۶۲ فقره تسهیلات ارزان قیمت با کامزد ۶ درصد و با اعتبار ۶۲۰ میلیون تومان جهت دریافت به بانک‌های عامل معرفی شده اند که این طرح تا پایان سال ادامه خواد داشت.

بنا براین گزارش، نمایشگاه صنایع دستی فسا تا سی ام خردادماه جاری ، صبحها از ساعت ۸ الی ۱۳ و بعد ازظهرها از ساعت ۱۷ الی ۲۰ واقع در خیابان امام خمینی (ره)، هنرکده صبا پذیرای بازدیدکنندگان می باشد.

بیش از ۲۵ هزار گردشگر از جشنواره سنتی «تش و پاتیل» سده شهرستان اقلید بازدید کردند

جشنواره«تش و پاتیل» با رویکرد گردشگری و زنده نگه داشتن سنت ها ، آداب و رسوم قدیمی،به مدت سه روز از جمعه ۲۵خردادماه سال جاری تا روز یکشنبه ۲۷ خردادماه در قدمگاه امام رضا (ع)سده شهرستان اقلید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از محمدرضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، جشنواره ۳ روزه گردشگری شهرستان با عنوان تش و پاتیل و با استقبال بیش از۲۵ هزار گردشگر از استان‌های مختلف از جمله فارس،خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد ،چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران،یزد،بوشهر،بندرعباس،کرمان و… برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری این جشنواره با مشارکت سازمانهای مردم نهاد و همکاری و حضور صنعتگران، بانوان ،جوانان و عموم مردم این شهرستان صورت گرفت.

قلندری افزود: جشنواره«تش و پاتیل» فرصتی مناسب و مؤثر برای معرفی مشاغل خانگی،صندوق های خرد کارآفرینی و صنایع دستی مردم این شهرستان به ویژه بانوان بود.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید خاطر نشان کرد: پخت غذاها و آش های محلی و سنتی، برپایی بیش از۴۵غرفه عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی آداب و رسوم کهن منطقه، اجرای موسیقی سنتی و محلی، برگزاری مسابقات محلی-نمایشی وهنرهای اسب‌سواری و… ازجمله برنامه های اجرایی این جشنواره بود.

نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان بوانات استان فارس برپا شد

اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات به مناسبت بزرگداشت هفته صنایع دستی و در راستای شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” ، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، در این نمایشگاه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان شامل تولیدات عشایر گلیم ،جاجیم و مصنوعات گلیم،خاتم، معرق، تذهیب روی چوب، سنگ های تزئینی و عقیق بوانات، چقه بافی یا همان چیق بافی و نمد مالی از تاریخ ۲۰ لغایت تا۲۵ خرداد ماه جاری، واقع در کارگاه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از صنعتگران و هنرمندان و در راستای تحقق اهداف شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” مسئولین شهرستان از جمله محسن پورزارعی فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین علی مدد زارع امام جمعه، سرهنگ محمود حسامپور فرمانده سپاه، علی ایزدی بخشدار مرکزی، حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و علی یوسفی دهیار روستای سیمکان از این نمایشگاه بازدید کردند.

بنا بر این گزارش پور اسد خاطر نشان کرد: فرماندار بوانات در بازدید خود ضمن تاکید بر ظرفیت صنایع دستی بوانات در رشته هایی مانند نمد مالی، چقه بافی، گلیم بافی و به خصوص گوهر تراشی که با استفاده از سنگ معادن شهرستان انجام می شود، گفت: باید با همکاری دستگاه های اجرایی ضمن فراهم نمودن زمینه آموزش تخصصی برای متقاضیان و هنرجویان، تلاش در جهت ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال در این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

همزمان با عید سعید فطر، جشنواره سنتی-گردشگری در شهرستان اقلید برگزار می شود

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید از برگزاری جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل به مناسبت عید سعید فطر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا قلندری اظهار داشت: جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل اقلید با هدف احیای سنت های بومی و معرفی ظرفیت های گردشگری-تاریخی و طبیعی اقلید در قدمگاه علی بن موسی الرضا (ع) شهر سده برگزار می شود.

وی افزود : برنامه ها در نظر گرفته شده برای این جشنواره از جمله، کنسرت و موسیقی محلی، عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی تاریخی-فرهنگی و اجتماعی این منطقه ازدیرباز تاکنون، طبخ و عرضه غذاهای محلی، معرفی آثار کهن این دیار، برگزاری مسابقات محلی-منطقه ای و نمایش هنرهای اسب سواری می باشد.

قلندری خاطر نشان کرد: این جشنواره از ۲۵ خردادماه سال جاری به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر آغاز و تا ۲۷ خرداد ماه، پذیرای علاقمندان خواهد بود.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت و بازسازی ۷ بنای تاریخی در شهرستان جهرم خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : نظر به ضرورت حفاظت و بازسازی بناهای تاریخی، مرمت بناها و خانه های تاریخی و ثبتی شهرستان جهرم شامل بقعه شیخ خلیفه خفربا شماره ثبت ۶۷۸۳ ، بقعه شیخ جاماسب حکیم با شماره ثبت ۹۸۶ ، مسجد و مدرسه خان با شماره ثبت ۹۸۷، خانه اشراق با شماره ثبت۳۱۱۳۴ ، خانه دهقانی با شماره ثبت۳۰۱۱۶ و خانه طوفان با شماره ثبت ۲۶۶۴۹ در دستور کار قرار گرفت.
این مقام مسئول در تشریح جزئیات مرمت این آثار تاریخی اظهار داشت : مرمت بقعه شیخ خلیفه خفر در قسمت استحکام بخشی و بازسازی فضای پیرامونی بنا و احیا ء طاق بنا براساس طرح اولیه، بقعه شیخ جاماسب حکیم در قسمت بازسازی و مرمت سنگ نماهای چهار جبهه بنا ،در مسجد و مدرسه خان احیاء و بازسازی مقرنس ورودی مسجد و مدرسه ،احیا نمای خارجی بنای مدرسه و ادامه مرمت بخش داخلی حجره ها ، خانه اشراق بازسازی طاق های فرو ریخته بنا و بخش های مورد نیاز ، استحکام بخشی دیوارهای بیرونی و داخل بنا ، خانه دهقانی اجرای خاک برداری و کف سازی اتاق های هم کف، اندوه کاهگل نمای خارجی بنا، احیاء سر در بنا و خانه طوفان تکمیل مرمت بخشی داخلی زیرزمین و اتاق های طبقه فوقانی آن، ادامه تکمیل تأسیسات مورد نیاز بنا، با تخصیص اعتباری بالغ بر۵ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال در دست اجرا می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان ابراز امیدواری کرد با انجام مرمت‌های گسترده بناها و خانه تاریخی در سطح استان، شرایطی مطلوب تر از قبل برای معرفی آثار و میراث استان فارس فراهم گردد.
گفتنی است شهرستان جهرم در ۱۹۰ کیلومتر جنوب شرقی شیراز واقع شده است این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی و مذهبی، دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است.همچنین بزرگ ترین غار دست ساز ایران با عنوان غار سنگ شکنان در این شهرستان قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،


آئین کلنگ زنی مرکز سرگرمی و تفریحی کیان شهرستان لامرد بمناسبت هفته دولت، با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس، عبداله حسینی فرماندار لامرد و جمعی از مسئولان محلی در زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع با زیربنای ۳۵۰۰ متر مربع ، سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۵۰ نفر برگزار گردید.
گفتنی است جزئیات این طرح شامل واحدهای اقامتی و ویلایی، سفره خانه سنتی، فروشگاه عرضه محصولات صنایع دستی و سوغات محلی، کافی شاپ، استخر، سونا و ورزشهای آبی نمازخانه و پارکینگ می باشد و انتظار می رود پروژه مذکور طی بازه زمانی ۱۲ ماه اجرا و افتتاح گردد.

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری داراب از برپایی نمایشگاه نقاشی روی سفال به مناسبت بزرگداشت هفته دولت خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داوود مرادی گفت: همزمان با شروع هفته دولت در داراب، نمایشگاه نقاشی روی سفال از آثار هنری دو تن از هنرمندان برجسته شهرستان داراب خانمها محبوبه سادات هوشمند و مژگان صحت مند افتتاح شد.
به گفته وی ، این نمایشگاه با همکاری ادارات میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد شهرستان داراب در نگار خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برپا شده است .
مرادی در پایان افزود : این نمایشگاه از یکم تا هفتم شهریور همزمان با هفته دولت میزبان علاقه مندان به هنرهای سنتی و صنایع دستی خواهد بود که امید است با برپایی این چنین نمایشگاه ها گامی موثر در راستای معرفی ، حفظ و احیای صنایع دستی و هنرهای اصیل ایرانی برداشته شود .
گفتنی است این رشته هنری، شاخه‌ای درصنعت سفالگری سنتی ایرانی محسوب می‌شود که توسط هنرمندان چیره دستی در اعصار گذشته به جامعه هنری کشور عرضه شده است. به عقیده صاحب نظران، خاستگاه اصلی هنر نقاشی روی سفال را می‌توان فلات قاره ایران دانست و موید این مدعا وجود سفالینه‌های تاریخی از دوران مختلف تاریخی است که در زمان حاضر در دسترس می‌باشد.

اعضای کارگروه گردشگری استان فارس صبح دیروز ۲۸ مردادماه سال جاری پس از بازدید از تفرجگاه قدمگاه محمد حنفیه شهرستان بوانات، جلسه کارگروه گردشگری را با موضوع رفع موانع و مشکلات گردشگری این شهرستان در محل تفرجگاه مذکور برگزار کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جلسه با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس ، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات، مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی ، نبی اله مرادی مدیر کل محیط زیست استان فارس و دیگر اعضای کارگروه تشکیل شد.
بنابراین گزارش در این جلسه شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استاندار فارس با بیان اینکه نگاه دولت یازدهم و همچنین دوازدهم به موضوع گردشگری بسیار ویژه بوده است گفت: ما با تمام توان از ایده و سرمایه گذاری هایی که بستر حضور گردشگر را در استان فراهم می سازند حمایت خواهیم کرد.
همچنین محمد اسداللهی فرماندار شهرستان بوانات نیز در این جلسه اظهار داشت : شهرستان بونات دارای پتانسیل های بسیار خوب در حوزه گردشگری است که خوشبختانه در چند سال اخیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد زیرساختهای گردشگری بخصوص راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی زمینه توسعه و ایجاد اشتغال در این شهرستان فراهم شده است.
گفتنی است، در پایان این جلسه هیات مذکور از اردوگاه گردشگری غزال خاتون با مدیریت جواد یوسفی و چند واحد اقامتگاه بوم گردی در دست احداث بازدید نمودند.محسن طیبی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرمبید از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی به مناسبت آغاز هفته دولت در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محسن طیبی گفت :این نمایشگاه با حضور محمد صادق کریمی فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان به مناسبت هفته دولت در محل کاروانسرای قاجاریه صفاشهر افتتاح و از یکم تا چهارم شهریورماه سال جاری برپا می باشد.
وی با اشاره به نمایش آثار مردم شناسی در این نمایشگاه، اضافه کرد : همچنین در این نمایشگاه تولیدات هنرمندان صنایع دستی در رشته های معرق سنگ ،گره چینی، پیکرتراشی ،گلیم و جاجیم نمد مالی ، سرمه دوزی و … در معرض دید علاقه مندان قرا دارد.
طیبی ادامه داد : این نمایشگاه در قالب جشنواره سنتی خرمبید و با همکاری اداره فرهنگی و ارشاد اسلامی این شهرستان در حال برگزاری است .
مسئول اداره میراث فرهنگی خرمبید در پایان گفت : در تلاشیم تا این نمایشگاه را در همین محل کاروانسرای قاجاری صفاشهر با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان به نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی تبدیل نماییم.ناظران یونسکو امروز ۴ مهر ماه سال جاری، به منظور بازدید و بررسی میدانی و تخصصی از آثار شاخص پرونده ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروز آباد، وارداین شهرستان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این هیات امروز شرایط فنی و اقدامات اجرایی صورت گرفته در قلعه دختر، آتشکده و شهر گور فیروزآباد را بررسی و در ادامه ماموریت ۴ روزه خود از آثار و بناهای ارزشمند ساسانی شهرستانهای کازرون و سروستان نیز دیدن خواهند نمود.
بنا بر این گزارش اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان پس از پیروزی بر اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی شهر گور را مقر حکومت خود قرار داد . این شهر چهار دروازه (مهر یا میترا در شرق، بهرام در غرب، هرمز در شمال و اردشیر در جنوب) داشته است که به وسیله خندق و حصاری خشتی به عرض ۵۰ متر محصور می شده است .
در وسط این شهر مناری چهار گوش به ارتفاع ۳۰ متر با استفاده از سنگ لاشه و ملات گچ ساخته شده که کارکردهای گوناگونی برای آن در نظر گرفته شده است که می توان به نماد قدرت مرکزی برای ساخت شهر به شکل دایره ، محل ارتباط قلعه دختر ، محل نیایش اشاره کرد . در اسناد تاریخی آمده است ساخت شهر بغداد از این شهر الگو برداری شده است. اثر مذکور در شهریور ۱۳۱۰ به شماره ۱۷به ثبت ملی رسیده است. قلعه دختر فیروزآباد نیز با پیشینه تاریخی ۱۸۰۰ ساله در ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده ومربوط به دوره ساسانیان و اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان می باشد این بنای تاریخی به عنوان یک کاخ و دژی محکم و استوار در پیروزی اردشیربابکان بر اردوان پنجم اخرین پادشاه اشکانیان نقش موثری ایفا کرده است. مصالح این بنا گچ وسنگ لاشه می باشد. این قلعه در سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۶۹ به ثبت ملی رسیده است وتلاشها برای ثبت جهانی آن ادامه دارد. همچنین کاخ اردشیر یا بنای موسوم به آتشکده
با طول ۱۱۶ متر و عرض ۵۵ متر یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر به شــمار می رود کــه از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده و نمای آن از شمال متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به بــرم پیر (قمپ و خنب) است و آب زلالی از آن جوشیده وجاری می گردد. این کاخ به شماره۸۹ در آذر ماه ۱۳۱۰ درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
گفتنی است شهرستان فیروزآباد دارای ۱۰۷ اثر ثبت ملی است که تلاشها برای ثبت جهانی ۳ اثر شاخص آن” قلعه دختر، شهر گور، آتشکده” درقالب طرح محور ساسانی در دست اجرا است.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس بمنظور بازدید از کارگاههای فعال تولید سفال، به شهرستان لار استان فارس سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری، از ظرفیت و شرایط کارگاههای فعال تولید سفال شهرستان لار بازدید کرد.

بنا بر این گزارش در بررسی های بعمل آمده توسط معاون صنایع دستی فارس، ۹ کارگاه متمرکز فعال سفالگری با چرخ در یک محل شناسایی شد که توسط پیشکسوتان این هنر با اشتغال زایی ۲۰ نفر به صورت مستقیم اداره می شود.

طی تحقیقات صورت پذیرفته ازاین هنرمندان پیشکسوت، هر کارگاه به طور متوسط سالانه ۹۶۰۰ قطعه کوزه و سایر محصولات سفالی تولید می کنند که فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را به همراه دارد.

گفتنی است، تولیدات این کارگاه علاوه بر اسال به شهرها و استانهای جنوبی کشور، بخشی از آن نیز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می گردد .

تاکید بر اشتغال پایدار روستایی در جلسه روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستان های فارس

 

ابعاد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستانهای استان فارس تببین شد.

به گزارش خبرگزاری روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بر اساس ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی  توسط معاون اول رئیس جمهور، صبح امروز ۷ آذر ماه جاری، نشست هم اندیشی در جهت تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار روستایی  و بررسی و تشریح ابعاد قانون ابلاغی دولت با حضور مدیر کل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس و روسای ادارت میراث فرهنگی شهرستانهای استان در هتل هدیش شیراز برگزار شد.

بنا بر این گزارش در این جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به سهم ۱۰درصدی گردشگری و ۱۰‌درصدی صنایع‌دستی از این قانون، خواستار تلاش روسای ادارت برای استفاده حداکثری از همه ظرفیت ها شد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: اهمیت مسئله اشتغال روستایی و عشایری در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و رونق تولید و اقتصاد بر کسی پوشیده نیست و باید با تمام توان از این فرصت پیش رو بهره مند گردید.

این مقام مسئول  با بیان اینکه صنایع دستی به عنوان صنعتی مستقل و بومی، نقش مهمی در اشتغالزای و توسعه اقتصادی جوامع محلی دارد، افزود: بیشترین پتانسیل صنایع دستی در روستاها قرار دارد و می توان با شناسایی محصولات هر روستا در توسعه و ترویج آن قدم برداشت.

امیری با معضل دانستن مسئله بیکاری در کشور، توسعه و سرمایه‌گذاری در صنایع دستی را به عنوان یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغال‌زایی مطرح کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در حوزه گردشگری نیز گفت: احداث اقامتگاه های بوم گردی به عنوان تاسیسات ارزان قیمت و متناسب با شرایط زندگی روستایی و عشایری در اولویت قرار دارند و باید روند اخذ مجوز این تاسیسات با در نظر گرفتن ایمنی ساختمان و خدمات رسانی مطلوب آنها به گردشگران، افزایش یابد.

 

گفتنی است در این جلسه هم اندیشی معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس علاوه بر تشریح جزئیات قانون ابلاغی مذکور شامل: نحوه اعطای تسهیلات، حوزه های هدف این طرح، میزان تسهیلات، نحوه باز پرداخت، مرجع پرداخت تسهیلات و…. پاسخگوی سئوالات مطرح شده توسط روسای ادارت میراث فرهنگی شهرستانهای استان بودند.

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت: آزمون کارت شناسائی صنعتگری با حضور مسئول و کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ۱۱ رشته صنایع دستی از تاریخ ۲۳ مرداد ماه آغاز و تا ۲۹ مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، آزمون مذکور با حضور ۳۱ نفر در رشته های گلیم بافی ، مشبک چوب ، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ، سراجی سنتی ، مینای مس ، معرق چوب پته دوزی ، گره چینی رودوزیهای الحاقی ، قلاب بافی ، پیکر تراشی در محل سرای فاتح و آموزشگاه سیمرغ در حال برگزاری است که پس از قبولی هنرجویان در آزمون عملی، به آنها کارت شناسایی صنعتگری اعطا خواهد شد.
بنا بر این گزارش به نقل از حمید رضا هادی از جمله مزایای این کارت برای صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، بیمه صنعتگری، تسهیلات ارزان قیمت جهت خود اشتغالی،صدور مجوز مشاغل خانگی، پرداخت وام مشاغل خانگی تاسیس کارگاه آموزشی و حضور در نمایشگاههای صنایع دستی می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان نی ریز ادامه داد: در طی سالهای گذشته با برگزاری دوره های آموزشی و آزمون حدود ۳۰۰ نفر از هنرمندان این شهرستان موفق به دریافت کارت شناسائی در رشته های مختلف صنایع دستی شدند.
حمید رضا هادی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این آزمونها ترغیب هر چه بیشتر صنعتگران صنایع دستی، حفظ و احیا رشته های هنری منسوخ شده، فراهم‌آوردن بستری مناسب در زمینه تولید صنایع‌دستی و اشتغال، مزایا و تسهیلات برای دارندگان کارت صنعتگری، بالا بردن سطح کیفی محصولات صنایع دستی و در نهایت صدور کارت مهارت می باشد.
گفتنی است، این آزمونها هر ۳ ماه یکبار برگزار و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان مراجعه نمایند.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اتمام عملیات مرمت کاروانسرای میان کتل واقع در شهرستان کازرون خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: این کاروانسرا در ۳۰ کیلومتری شهرستان کازرون و بر سر راه تجاری بوشهر به اصفهان در دوران قاجاریه ساخته شده است. کاروانسرا از نظر موقعیت طبیعی در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن عمدتا درختان بلوط، بنه ،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می دهد و یکی از چند منطقه مهم زیست محیطی جهت زیست بوم حیوانات وحشی است که هم اکنون تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد و منابع تامین آب عمدتا به صورت چشمه های جاری از کوه می باشد.
این مقام مسئول ازویژگی های بارز این بنا موقعیت قرار گیری آن، چهار ایوانه بودن بنا، استفاده گسترده از سنگ جهت نماسازی بنا، شکل گیری فضاهای کاروانسرا بر حسب موقعیت مکانی و جغرافیایی آن عنوان کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: با توجه به ارزش تاریخی این بنا، عملیات مرمت در قسمت های تقویت پی دیوار ها و پشت بندها، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب رسان به بنا، سبک سازی قسمتهای سقف و پوشش مجدد آن، تثبیت سنگهای ریخته شده در نما و تجمیع آنها، مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا و پوشش حفاظتی جدید جهت ورودی کاروانسرا در دستور کار قرار گرفت و با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال اجرا و به اتمام رسید.
مصیب امیری در پایان خاطر نشان کرد: این کاروانسرای تاریخی در سال ۱۳۷۹ به شماره ۳۶۶۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.سومین نشست تخصصی گردشگری صبح دیروز ۴ مردادماه سال جاری با حضور فرماندار لامرد ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد،فعالان و سرمایه گذاران حوزه گردشگری این شهرستان، با هدف رفع موانع و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران، در دفتر فرماندارلامرد برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این جلسه مسعود تقی زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد گزارشی از وضعیت تاسیسات گردشگری در دست ساخت، شناسایی ظرفیت ها گردشگری شهرستان و همچنین شرایط تقاضاهای سرمایه گذاران ارائه کرد .
وی با اشاره به اینکه در سال جاری۲۲ طرح و تقاضا در حوزه ایجاد تاسیسات گردشگری در شهرستان پیگیری می شود گفت: از این ۲۲ درخواست ، ۱۴ نفر متقاضی ایجاد مرکز تفریحی-سرگرمی و ۸ نفر متقاضی مراکز اقامتی و سفره خانه سنتی می باشند .
رئیس میراث فرهنگی لامرد تشریح کرد: از ۲۲ طرح مذکور، ۱۳ طرح موفق به اخذ موافقت اولیه ۴ طرح به مرحله موافقت اصولی ،۳ طرح دارای مجوز ایجاد و یک طرح به بهره برداری رسیده است.
مسعود تقی زاده همچنین از یک مورد تقاضا در حوزه گردشگری سلامت با عنوان آب گرم خبر داد که این پروژه پس از طی مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم در شهرستان لامرد به بهره برداری خواهد رسید.
گفتنی است در ادامه این جلسه، عبدا.. حسینی فرماندار لامرد نیز به اهمیت جایگاه زیرساخت ها و فضاهای تفریحی و گردشگری به منظور تحرک در بخش اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرستان تاکید کرد.
وی همچنین با حمایت از سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خاطر نشان کرد : در همین راستا علاوه برتشکیل کارگروه ویژه در بخش گردشگری شهرستان، اتاق فکر ثابت جهت تسهیل و تسریع امور سرمایه گذاران در محل فرمانداری شهرستان در نظر گرفته خواهد شد.
بنا براین گزارش در پایان جلسه ، سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری شهرستان لامرد، به بیان مشکلات و موانع موجود در مسیر سرمایه گذاری پرداختند .

صبح امروز ۵ مرداد ماه سال جاری ، جلسه کارگروه گردشگری شهرستان سپیدان با حضور سید علاءالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیر ساخت های گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور ، شبیر زارع خفری فرماندار سپیدان ، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس ، اعضای شورای اداری شهرستان سپیدان و فعالان حوزه گردشگری در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این جلسه فعالان و سرمایه گذاران بخش گردشگری سپیدان به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود در روند پیش روی سرمایه گذاری پرداختند .
در ادامه این جلسه، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی ، با اشاره به فرآیند عرضه و تقاضای صنعت گردشگری اظهار داشت: رقابت پذیری ، درآمدزایی ، ارزآوری و اشتغالزایی از مهمترین عناصر این صنعت می باشد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت : صنعت گردشگری الزاماتی دارد و اگر به دنبال تحقق اهدافمان در توسعه این صنعت باشیم، می بایست با فراهم نمودن زیر ساخت ها علاوه بر اشتغال زایی، رضایت گردشگران از خدمات قابل ارائه را جلب نماییم .
این مقام مسئول از تغییر کاربری برخی زمین های کشاورزی موجود در سپیدان به تاسیسات گردشگری سخن گفت و افزود: باید با نگاه ویژه کارشناسی، قابلیتهای برخی از این زمین ها برای تبدیل شدن به واحدهای گردشگری مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی درادامه به مهیا بودن زیر ساختهای روستای هدف گردشگری مصوب هیات وزیران در منطقه ۶ شهرستان سپیدان اشاره و خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی برای رونق این روستا شد.
به گفته شیرکوند، توسعه گردشگری در سپیدان باتشکیل کارگروه های گردشگری متعدد و اجرایی نمودن راهکارهای موثر کارشناسان این حوزه، امکان پذیر است.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سخنانش یادآور شد : سازمان میراث فرهنگی آمادگی ارائه هرگونه مجوز طبق ضوابط، قوانین و استاندارهای موجود در جهت ایجاد واحدهای گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران، با پرداخت تسهیلات بانکی را دارد.
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به تاسیسات گردشگری بایستی با مجوز و تشخیص سازمان امور اراضی انجام پذیرد و برای رفع سودجویی و زیاده خواهی برخی اشخاص در این حوزه، برخورد قانونی صورت گیرد .
وی همچنین اضافه کرد: در شهرستان سپیدان باید نسبت به صدور برخی مجوزهای صادر شده، بازنگری هایی مطابق با استانداردها و ضوابط گردشگری انجام شود‌.

زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز پنج شنبه ۲۱ تیرماه سال جاری به همراه مسئول واحد حمایت از تولید معاونت، طی سفری یک روزه به شهرستان استهبان از ظرفیت های توسعه اشتغال روستایی در حوزه صنایع دستی منطقه بازدید و با تولیدکنندگان صنایع دستی روستایی به بحث و گفتگو پرداخت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی در این بازدید که به منظور شناسایی روستاهای هدف صنایع دستی استهبان و با همراهی عباسپور رئیس اداره میراث فرهنگی استهبان، مرشدی مدیر کانون بانوان شهرستان و مصفا مسئول واحد حمایت از تولید معاونت صورت گرفت اظهار داشت: با توجه به معرفی روستاهای انجیرک و درب قلعه توسط رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان استهبان به عنوان روستاهای قابلیت دار از فعالیت های هنرمندان صنایع دستی در رشته های گلیم بافی ، گبه بافی ، جاجیم بافی ، معرق و منبت این روستاها دیدن بعمل آمد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در ادامه از برگزاری آزمون های صنایع دستی با هدف صدور پروانه تولید انفرادی و کارگاهی در محل روستاهای مذکور، مساعدت در معرفی هنرمندان منطقه به بنگاه های مالی و بهره مندی از تسهیلات با شرایط مناسب به عنوان دستاوردهای این سفر یاد کرد.
وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی مدیر کانون امور بانوان نیز مقرر شد کانون در امر ایجاد بازار فروش تولیدات هنرمندان در قالب برگزاری بازارچه های عرضه محصولات اقدام نماید.
گفتنی است معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در حاشیه این سفر از کارگاه های سفال وسرامیک تک پخت استهبان، کاشی هفت رنگ، ساخت سازهای سنتی و جوک بازدید و از نزدیک با هنرمندان فعال این شهرستان دیدار کرد.

حمید رضا هادی مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : گروه کارشناسی معاونت صنایع دستی فارس طی ماموریت یکروزه خود در روز پنج شنبه ۲۱ تیر ماه ۹۶ جهت بررسی ظرفیت حوزه صنایع دستی دو روستای هدف دهمورد بخش آباده طشک و مشکان بخش پشتکوه، وارد شهرستان نی ریز شدند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت:کارشناسان صنایع دستی استان با هدف ارزیابی ظرفیت تولید واشتغال در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی این روستاها از کارگاههای صنایع دستی موجود بازدید و سپس با صنعتگران ، دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستاها پیرامون صنایع دستی های و در حال فراموشی ، سنت ها و همچنین تاثیر آیین های بومی و محلی در جذب توریست گفتگو کردند .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز اضافه کرد : در این سفر مسائلی از جمله ارایه راهکار به روستاها در خصوص رونق صنایع دستی ، بیمه صنعتگران ، شرایط پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صنعتگران و همچنین تشکیل تعاونی های صنایع دستی در روستاها ، ایجاد آگاهی و انگیزه محلی برای بهسازی و بهره برداری از ظرفیتها موجود برای جذب گردشگر و افزایش اشتغال پایدار در صنایع دستی ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
هادی در پایان خاطر نشان کرد: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، شناسایی استعدادها و قابلیت های روستاهای هدف، فراهم نمودن زمینه میزبانی شایسته از مسافران و گردشگران در این روستاها و افزایش تولید و اشتغال در صنایع دستی از جمله اهداف اجرای این طرح است.احمد تقوی مسئول اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهر از اجرای عملیات فنس کشی در حریم قبرستان تاریخی فال در شهرستان مهر از توابع این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، احمد تقوی با اعلام خبر فوق گفت : این قبرستان ثبتی در سالهای قبل از استقرار اداره میراث فرهنگی شهرستان مورد تخریب و تجاوز اهالی روستا قرار گرفته بود که پس از تشکیل اداره طی چند سال اخیر با همکاری بخشداری گله دار، نیروی انتظامی ، دهیاری و شورای روستای فال ساخت و سازهای غیر مجاز تخریب گردید.
وی در ادامه افزود : با تامین اعتبار به جهت تعیین حریم برای این اثر تاریخی با همکاری دهیاری و شورای دهستان فال ، اقدامات اجرایی به منظور نصب فنس در محدوده قبرستان در دست اجرا می باشد.
مسئول میراث فرهنگی مهر در پایان با اشاره به اعتبار تخصیص یافته برای فنس کشی این قبرستان تاریخی اضافه کرد : از مجموع ۱ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبارمورد نیاز این طرح، ۱۰۰۰ میلیون ریال آن توسط دهیاری روستای فال و ۳۰۰میلیون ریال آن نیز از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی فارس تامین شده است.
گفتنی است، قبرستان تاریخی فارس متعلق به دوره اسلامی در دهستان فال از توابع بخش گله دار می باشد که در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۸۲ با شماره ۹۲۰۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است . در این قبرستان سنگ نوشته های قدیمی و زیبا به شکل صندوق و تابوت مربوط به قرون ششم و یازدهم هجری و گنجینه ای از خطوط کوفی، تزیینی ثلث با کتابت استادانه موجود می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت بخشهایی از بقعه شاه فخرالدین احمد خنج متعلق به دوره تاریخی ایلخانی خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر گفت: مرمت این بنای ثبتی با نظارت بخش فنی معاونت میراث فرهنگی استان از محل ۲% درصد نفت وگاز با اعتبار ۲۵۰ میلیون ریال در دست اجرا می باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس خاطر نشان کرد: مرمت شامل گچ کاری سنتی، دوال های سنگی دور چهار محراب امام زاده ، ساخت و نصب پنجره های مشبک سنگی، نوسازی و بهسازی تاسیسات و کف سازی می باشد.
گفتنی است، شاه فخرالدین از عرفای بنام قرن هشتم که رهبری طریقت بعد از ابونجم به عهده گرفت . این بنا به شماره ۱۳۲۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.