همزمان با روز جهانی صنایع دستی در مراسمی با حضور مسئولین استان فارس، خانه سازهای سنتی در شیراز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح امروز یکشنبه ۲۰ خرداد ماه طی مراسمی، با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز خانه سازهای سنتی در شیراز گشایش یافت.
بنابراین گزارش، خانه سازهای سنتی با مجوز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در راستای تولید سازهای سنتی و با سرمایه گذاری فاطمه فخرایی هنرمند صنایع دستی، به صورت دائمی به بهره برداری رسید.
گفتنی است افتتاح این خانه واقع در خیابان سیاحتگر زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را فراهم آورده است.

تیم رالی پاریس -پرسپولیس امروز به شیراز وارد می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، تیم رالی پاریس-پرسپولیس با عنوان “ترانس ایران” که نهمین سال تور دور ایران خود را از ۱۵ شهریور ماه سال جاری در مرز بازرگان شروع کرده اند عصرامروز وارد شیراز خواهند شد.

بنابراین گزارش این گروه ۳۰ نفره با ملیتهای ایسلندی، بلژیکی، سوییسی و فرانسوی سفر ۲۰ روزه خودرا با ۱۵ خودروی ۲ دیفرانسیل از شهر شوط در آذربایجان غربی شروع کرده و سپس از شهرهای مراغه،سنندج،گاماسیاب،گذشته وارد الیگودرز و تاغان و مارگون شده و عصر امروز ۲۲ شهریور ماه سال جاری وارد شیراز خواهند شد و پس از اقامت دو روزه در شیراز به سوی پس بل، اصفهان،چوپانان ، خور رفته و در بازگشت از کیاسر،آلاشت، رامسر،خلخال و تبریز دیدن می کنند.

گفتنی است این گروه علاقه مند به طبیعت در مسیر خود در کمپهای طبیعت گردی اقامت داشته اند و تنها در سه شهر شیراز و اصفهان و تبریز از هتل استفاده می نمایند.

سفر گروه مذکور سوم مهر در تبریز به پایان می رسد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس

دومین فصل از کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ثبتی پوستچی شیراز از ۱۸ شهریور ماه سال جاری آغاز و تا اول آبان ماه ادامه خواهد داشت.
گفتنی است این تپه تاریخی در ۴ اردیبهشت ماه سال ۹۵ با شماره ۳۱۴۶۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت ۲ خانه تاریخی اوجی و صبوری واقع در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری با اعلام خبر فوق گفت : به دلیل ارزشمندی این دو خانه تاریخی و ثبتی ضرورت مرمت این دو بنا در دستور کار قرار گرفت.
این مقام مسئول در تشریح خصوصیات معماری این دو خانه قاجاری افزود: خانه صبوری در دارا بودن فرم معماری، دسترسی ها و پلکانهای متعدد و مستقل، وجود بادگیر، حجاری ازاره های سنگی و استحکام و خانه اوجی در داشتن حجم زیاد تزئینات، بهترین نوع تزئینات و توجه به استفاده بهتر از فضا ویژه می باشند.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در توضیح اقدمات مرمتی این دو بنا نیز اظهار داشت: در خانه اوجی اجرای مرمت سنگ ازاره های حیاط ، مرمت داخلی اتاق ها ، اجرای زیرساخت تاسیسات مورد نیاز داخل اتاق ها و در خانه صبوری مرمت و بازسازی سقف شیروانی و مرمت سقف و کف اتاق طبقه اول از جمله جزئیات این پروژه در حال انجام می باشد .
بنابر این گزارش مصیب امیری اعتبار تخصیص یافته برای مرمت این دو خانه تاریخی را ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی-طرح مشارکت اعلام کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد: به منظور حفاظت و نگهداری از این دو بنا، خانه تاریخی اوجی در مرداد ماه ۷۸ با شماره ۲۳۸۴ و خانه صبوری در تاریخ خرداد ماه ۸۲ با شماره ۸۷۱۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

قطار گردشگری بین المللی «هزار و یک شب» با ۵۷ گردشگر، صبح امروز ششم مهرماه سال جاری وارد شهر شیراز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس۵۷ گردشگر این قطار از کشورهای آلمان، سوئیس،بلژیک،اتریش،استرالیا،انگلستان، روسیه، الجزایر و هند هستند که از اول مهر امسال از مسیر عشق آباد پایتخت ترکمنستان و از طریق مرز باج گیران در استان خراسان رضوی وارد ایران شدند. گردشگران این قطار در دو روز اقامت خود از مسجد نصیرالملک، باغ جهانی ارم، نارنجستان قوام، آرامگاه حافظ، نقش رستم و مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد بازدید می کنند.گردشگران قطار ‘هزار و یک شب’ ساعت ۱۸ روز جمعه هفتم مهرماه جاری از ایستگاه راه آهن سعادتشهر ،استان فارس را به مقصد تهران ترک خواهند کرد. گفتنی است از ابتدای امسال تا کنون، چهار قطار گردشگری بین المللی وارد شیراز شده است.

صبح امروز ۵ مهر ماه سال جاری اسماعیل تبادار استاندار فارس و هیات همراه از دو پروژه ملی باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شهر شیراز بازدید نمودند.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این بازدید مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن خوش آمدگویی به استاندار و همراهان، از توجه ویژه استاندار در ابتدای قبول مسئولیت به پروژهای مذکور قدردانی نمود و با اشاره به نقش مهم این دو طرح ملی در تحول صنعت گردشگری شهر شیراز، به ارائه توضیحات، پیرامون عملیتهای اجرایی فنی و مهندسی صورت پذیرفته پرداخت.
این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات اجرایی دو طرح در سال ۸۸ آغاز گردیده و در مجموع دارای ۲۶هزار مترمربع زیر بنا می باشند، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال حاضر حدود ۴۵ درصد است و کارگاه های فنی هر دو پروژه فعال می باشند.
وی افزود: تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این پروژه ها هزینه شده است و برای تکمیل و اتمام، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز خواهد بود.
استاندار فارس نیز در این بازدید با تاکید بر تسریع در اتمام عملیات اجرایی این دو طرح ملی، خواستار ارائه اطلاعات دقیق کارشناسی، جهت اخذ تصمیمات اجرایی موثر شد.
گفتنی است،طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

خانه های قاجاری “توجه” و “آموزگار” واقع در بافت تاریخی شیراز دردست مرمت

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازسازی و مرمت بخشهایی از خانه های تاریخی” توجه” و “آموزگار” واقع دربافت تاریخی -فرهنگی شیراز متعلق به دوره قاجار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در خصوص مهمترین ویژگی های معماری این دو خانه تاریخی اظهار داشت: خانه آموزگاردارای سقف چوبی نقاشی شده، مقرنس کاری روی تاقچه های تالار و رف ها و یک بخاری گچبری شده است که یادآور هنر دوران صفویه و زندیه می باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: از ویژگیهای شاخص خانه تاریخی توجه می توان به ایوان ستون دار این خانه که با تلفیقی از آجروکاشی کارشده اند، درک های ارسی و ازاره های سنگی، ویژگیهای هنری از جمله تزئینات گچبری با نقوش گیاهی بر سر درها و لبه طاقهای مابین ستونها نام برد که یادآورزندگی مردمان دوره قاجار است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس درپایان به بخشهای مرمتی این دوخانه و میزان اعتبارتخصیص یافته آن اشاره و خاطر نشان کرد: مرمت این دو خانه ثبتی، با عملیات خاکبرداری، مرمت در کف سازی و کف فرش حیاط، انجام زیرساخت تاسیساتی مورد نیاز بنا و مرمت ازاره های حیاط، با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال از در دست اجرا می باشد.

گفتنی است، خانه تاریخی آموزگار متعلق به دوره قاجار به شماره ۴۶۷۸ در دی ماه۸۰ و خانه تاریخی توجه متعلق به دوره قاجار به شماره ۳۱۱۲۴ در شهریور ماه۹۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: بخشهایی از باغ تاریخی منشی باشی در شهر شیراز با تخصیص اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال، در سال جاری در دست مرمت است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس : مصیب امیری با بیان این خبر اظهار داشت: به منظور بازسازی بخش های فرسوده بنا ، ازمحل اعتبارات ملی سال ۹۶ مرمت باغ تاریخی منشی باشی در دستورکار قرار گرفت .
این مقام مسئول افزود : برهمین اساس اجرای عملیات بازسازی ازاره های سنگی براساس طرح اولیه،مرمت آجرکاری نما در بخش های مورد نیاز،سبک سازی وکف سازی ایوان ، بازسازی جرز آجری گوشه شمال غرب و مرمت بخشی از کارهای چوبی بنا دردست اجرا می باشد .
بنا براین گزارش از ویژگی های اصلی باغ و عمارت سه طبقه داخل آن، می توان به منبت کاری های بسیارظریف درها و نقاشی های رنگ و روغن برروی تیرک های سقف اشاره کرد.
گفتنی است ، باغ تاریخی منشی باشی متعلق به اواخردوره قاجار در تاریخ۲۴ دی ماه ۵۴ به شماره ۱۲۲۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

سفیر کره جنوبی بر اعلام آمادگی همکاری های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سفیر کره جنوبی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس به شیراز سفر کرده بود زمان ترک شیراز در گفتگوی کوتاه خود با مهران سوخکیان مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل ستاد نمایشگاه مذکور ضمن ابراز رضایتمندی از کیفیت نمایشگاه، بر همکاری‌های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

بنا براین گزارش به نقل از مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل نمایشگاه گردشگری پارس، سفیر کره جنوبی از اعلام آمادگی برای همکاری با دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری شاخص در شیراز به منظور ارائه خدمات روادید به گردشگران خبر داد.

سفیر کره جنوبی همچنین به همکاری های فی مابین در حوزه تخصصی آموزش بمنظور ارتقا سطح کیفی کارکنان شاغل در واحدهای اقامتی، برگزاری تورهای آشنا سازی و حضور در نمایشگاه های گردشگری نیز اشاره کرد.

گفتنی است سفیر کره جنوبی در سفر خود به ایران ضمن حضور در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز از جاذبه های دیدنی استان فارس بازدید و در توصیف باغ جهانی ارم اظهار داشت: باغ جهانی ارم از گنجینه های بی بدیل گردشگری شیراز است.

افتتاحیه نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز خصوصی برگزار می‌شود

افتتاحیه نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس در روز ۱۹ آذر ماه سال جاری به صورت خصوصی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، با توجه به حضور سفرا و مقامات بین المللی، ملی و استانی درمراسم افتتاحیه نمایشگاه گردشگری پارس شهر شیراز و انجام نشستها و مذاکرات تخصصی با هدف تعامل فی ما بین گردشگری و بر طبق عرف نمایشگاه های بین المللی تصمیمی اتخاذ گردید که آیین گشایش این نمایشگاه در روز ۱۹ آذر ماه به صورت غیرعمومی برگزار گردد.

بنا براین گزارش قرار است این نمایشگاه توانمندنی های گردشگری، صنایع دستی وصنایع وابسته را به مدت ۴ روز از تاریخ ۱۹ لغایت ۲۲ آذرماه ۹۶ به نمایش بگذارد که عموم می توانند از روز۲۰ آذرماه از نمایشگاه دیدن نمایند.

گفتنی است، درحاشیه این نمایشگاه، سومین جشنواره پیوند فرهنگ اقوام پارس با رویکرد نمایش لباس ادوار مختلف تاریخی ایران، آئین شکرگزاری در اقوام ایران و اجرای موسیقی های سنتی اجرا خواهد شد.

واگذاری ۲۷ خانه واقع در بافت تاریخی شیراز به بخش غیردولتی

 

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از واگذاری تعداد۲۷ خانه واقع در بافت تاریخی- فرهنگی شهر شیراز به بخش غیردولتی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس،مصیب امیری با اعلام خبر فوق افزود: با هدف حفاظت، مرمت و احیا و تغییر کاربری، تعداد ۲۷ خانه‌ واقع در بافت تاریخی شیراز که در مالکیت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس قرار دارد از طریق مناقصه به روش ROT به افراد واجد صلاحیت در بخش غیردولتی واگذار می شود.

این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: از این ۲۷ خانه ، تعداد ۱۰ خانه ثبتی و دارای ارزش تاریخی و ۱۷ خانه فاقد ارزش تاریخی می باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به جایگاه ویژه بافت فرهنگی- تاریخی شهر شیرازو در راستای ایجاد بستر مناسب‌، نجات بخشی و بهره ‌وری از موقعیت بافت و معرفی بیش از پیش آن به عنوان جاذبه جدید گردشگری،این تصمیم اتخاذ گردیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به کاربری این بناها نیز خاطر نشان کرد: کاربری پیش بینی شده برای این خانه ها شامل هتل، زائرسرا، بازارچه صنایع دستی ،سفره خانه سنتی، مرکز علوم قرآنی ، مرکز فرهنگی و هنری ،کتابخانه و فضای اداری می باشد.

بنابراین گزارش متقاضیان شرکت در این مناقصه می توانند اطلاعات را از دفتر برنامه ریزی و بودجه معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی و یا واحد امور قراردادهای اداره کل میراث فرهنگی فارس دریافت و مدارک خود را حداکثر تا روز شنبه ۱۱ آذرماه سال جاری به دبیرخانه مرکزی سازمان میراث فرهنگی تحویل نمایند.

تخفیف هتلها و تورهای شیراز در آذرماه به مناسبت برگزاری نمایشگاه گردشگری پارس

مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: هتل ها و تورهای گردشگری شهر شیراز در آذرماه سال جاری به مناسبت برگزاری نمایشگاه گردشگری پارس به گردشگران تخفیف می دهند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از مصیب امیری با توجه به رایزنی های صورت گرفته با رئیس اتحادیه جامعه هتل داران استان فارس، هتل ها و مراکز اقامتی شهر شیراز به مناسبت نمایشگاه گردشگری پارس، تخفیف ویژه ۱۰ تا ۴۰ درصدی را برای اقامت گردشگران ورودی به شیراز اعمال می نمایند.

این مقام مسئول همچنین از تعامل بارئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان فارس خبر داد و افزود: بهترین راه شناخت یک شهر و جاذبه های آن، تورهای گردشگری کوتاه مدت است. به همین منظور و برای بهره مندی هر چه بیشتر مخاطبان نمایشگاه و گردشگران ورودی به شهر شیرازدر طی مدت زمان برگزاری نمایشگاه، تورهای هدفمند گردشگری با نظارت و برنامه ریزی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و با اعمال تخفیفهای ۵ تا ۲۰درصدی اجرا خواهد شد .

گفتنی است در قرعه کشی هشتمین دوره این نمایشگاه انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان، ۱۵۰ جایزه از جمله بلیت سفرهای داخلی و خارجی، توراهی زمینی، هوایی و ریلی به برندگان اهدا کرد.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت بخش‌های عمارت تاریخی هفت تنان شیراز متعلق به دوره زندیه خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری گفت: عملیات اجرایی مرمت این بنا در سه بخش ابنیه،تزئینات وابسته به معماری و کارهای چوبی در دست اجرا می باشد.
وی ادامه داد: در بخش ابنیه اجرای مرمت کف فرش بام عمارت ضلع شمالی، اجرای عایق رطوبتی بخش ساختمان اداری،احیاء اندود و کاهگل بام آّب انبار،احیاء نورگیرهای بام کاروانسرا،اجرای کف فرش داخلی فضاهای زیرپله با اندود گچکاری فضاها، تعمیرات آجرکاری و بند کشی در محل های مورد نیاز انجام می شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین در بخش کارهای چوبی احیاء و بازسازی سقف چوبی عمارت،پاکسازی و رنگ آمیزی بخش های چوبی عمارت شمالی و تعمیرات مورد نیاز و رنگ آمیزی درب های ورودی هفت تنان و در قسمت تزئینات وابسته به معماری پاکسازی ، حفاظت و تثبیت نقاشی های دیواری ایوان عمارت شمالی ، پاکسازی ، ته رنگ گذاری و موازی سازی رنگی فضاهای راهرو و طرفین عمارت و بخش های فوقانی ، بازسازی مقرنس های تراز سقف راهرو های طرفین ایوان و مرمت و بازسازی شومینه های گچی راهروهای طرفین از جمله اقدامات قابل اجرا است.
گفتنی است ، باغ و عمارت هفت تن مربوط به دوره زندیه است و در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.. علت نام‌گذاری این بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریم خان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب کرده‌ است. سنگ‌های موجود در این گنجینه متعلق به سده‌های سوم تا یازدهم «ه. ق» است که با انواع خطوط کوفی، ثلث، نستعلیق، دیوانی، توقیع، تعلیق، نسخ و… به شیوه‌ زیبایی آراسته شده‌اند.
این بنا دارای یک ایوان دو ستونی بوده که دیواره‌های آن مزین به تابلوهای نقاشی نفیسی از آثار آقاصادق نقاش مشهور دوره زندیه است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس و امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس امروز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ از پروژه مجموعه گردشگری آتیس با ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی بازدید کردند .
گفتنی است این مجموعه گردشگری با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال در زمینی به متراژ۳۳۳۰ مترمربع و زیربنای ۹۹۰ متر مربع ساخته است . این پروژه که در مراحل نهایی تجهیز و تکمیل می باشد پس از بهره برداری، زمینه ایجاد اشتغال برای ۶۰ نفر را فراهم خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس و امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس امروز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ از پروژه مجموعه گردشگری آتیس با ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی بازدید کردند .
گفتنی است این مجموعه گردشگری با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال در زمینی به متراژ۳۳۳۰ مترمربع و زیربنای ۹۹۰ متر مربع ساخته است . این پروژه که در مراحل نهایی تجهیز و تکمیل می باشد پس از بهره برداری، زمینه ایجاد اشتغال برای ۶۰نفر را فراهم خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امروز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۹۶ سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور طی سفر ۳ روزه خود به استان فارس با همراهی مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس و تعدادی از کارشناسان معاونت سرمایه گذاری استان فارس ازروند ساخت یک اقامتگاه سنتی در شیراز بازدید کرد.
لازم به توضیح است این اقامتگاه سنتی با مالکیت نرگس استوار بیلوئی با سرمایه گذاری ۷ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد است که پس از بهره برداری زمینه اشتغال برای۱۰نفرایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

بازدید سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این استان،ازیک اقامتگاه سنتی دردست ساخت واقع در بافت تاریخی و فرهنگی شیراز
این اقامتگاه سنتی با مالکیت امیر سبوکی با متراژ ۲۶۲ مترمربع و پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد است. میزان سرمایه گذاری این پروژه ۹میلیاردو ۸۷۰ میلیون ریال و پیش بینی اشتغال ۱۵ نفر می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با همکاری فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس و تلاش بی وقفه و مجدانه مامورین پایگاه جنوب آگاهی شیراز تزیینات قدیمی به سرقت رفته از خانه های بافت تاریخی ـ فرهنگی شیراز کشف و ضبط گردید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با اعلام خبر فوق گفت : از نیمه دوم سال ۹۵ و اوایل سال ۹۶ تعدادی از خانه های تاریخی موجود در بافت قدیم شهر شیراز مورد دستبرد سارقین قرار گرفتند. وی ادامه داد با به سرقت رفتن تعدادی کاشی، سقف چوبی، درب و پنجره قدیمی از این خانه ها، فرماندهی یگان حفاظت اداره کل با همکاری کلانتری ۱۳ عباسیه و ۱۱ زند شیراز با انجام تحقیقات اولیه پرونده این سرقتها را تکمیل و حسب دستور مقامات قضایی به پلیس آگاهی جنوب شیراز تحویل دادند. مصیب امیری با اشاره به این مطلب که از ساختمانهای مورد دستبرد قرار گرفته تعدادی دارای پلاک ثبت ملی و تعدادی فاقد پرونده ثبتی بوده اند اظهار داشت با تلاش شبانه روزی و ساعتها کار اطلاعاتی و عملیاتی به همت نیروهای پایگاه جنوب آگاهی شیراز
سر کرده باند سرقت های مذکور شناسایی و دستگیر شد. برابر گزارش آن پایگاه در تحقیقات بعمل آمده به ۷ فقره سرقت از خانه های تاریخی فرهنگی شیراز از جمله خانه های دخانچی، جهان بکام، اوجی، مسجد کلیمی ها، انبار دهقانی، منزل موحدنیا با همدستی اشخاصی معلوم اعتراف نمود.
مدیر کل میراث فرهنگی استان ضمن قدردانی از زحمات فرماندهی انتظامی استان و نیروهای پرتلاش آگاهی بخصوص پایگاه جنوب استان اعلام کرد به گزارش آن پایگاه مالخرها شناسایی و تعدادی از اقلام مسروقه از جمله کاشی های ارزشمند خانه ثبتی و تعداد کاشی و درب و پنجره قدیمی دیگر کشف و ضبط و متهمین با دستور مقام محترم قضایی روانه زندان گردیدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت بخشهایی از خانه های تاریخی فرهناک متعلق به دوره اوایل پهلوی و مینا متعلق به دوره قاجار در بافت تاریخی-فرهنگی شیراز با اعتبار ۶۰۰ میلیون ریال در سال جاری خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: خانه تاریخی فرهناک متعلق به دوره اوایل پهلوی با کاربری مسکونی به شماره ۱۶۲۸۹ در تاریخ ۲۴/۸/۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.از ویژگی این بنا می توان به نوع پلان و معماری اثر اشاره کرد.
وی در خصوص خانه تاریخی مینا نیز گفت:این بنا متعلق به دوره قاجار به شماره ۳۰۹۰۷ در تاریخ ۱۶/۶/۱۳۹۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند . همچنین از مهمترین ویژگیهای این خانه علاوه بر قرار گیری اثر در محور توریستی بافت قدیم شیراز، می توان از ارزشهای هنری شامل(آجر کاری،کاشی کاری،درکهای ارسی، سقفهای توفال کاری ، ایوان ضلع شرقی با تزئینات چوبی ، طاق نماهای کار شده با آجر و کاشی) و ارزشهای معماری (چهار طرف ساخت، حیاط مرکزی و اتاقی به نام شربت خانه) نام برد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس خاطر نشان کرد: با توجه به لزوم اجرای عملیات سبک سازی و مرمت بام در خانه تاریخی مینا و مرمت سنگ ازاره و کف سازی در خانه تاریخی فرهناک مرمت این دو خانه ثبتی با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی سال ۹۶ در حال اجرا می باشد .مصیب امیر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بافت تاریخی شیراز برای نخستین بار در قالب طرحی با کمک ایتالیایی‌ها نجات می یابد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری در این رابطه اظهار داشت: طرح جامع حفاظت شهری در بافت تاریخی شیراز با حمایت وزارت راه‌وشهرسازی کشور، شرکت عمران و بهسازی، سازمان میراث فرهنگی کشور و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری یک گروه ایتالیایی به سرپرستی پروفسور یوکا یوکیلتو، دکتر آذر سهیل و دکتر کارلو چزاری در پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز در حال انجام است.
مصیب امیری ادامه داد: این طرح برای نخستین بار است که در کشور اجرا می شود و در مرحله اول این طرح، بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ بنا از مجموع حدود ۱۲ هزار بنای بافت ۳۵۷ هکتاری شبرازمستند نگاری شده است.
وی افزود: در حال حاضر برداشت از اطلاعات از تک تک بناها در زمینه های خصوصیات معماری، وضعیت فیزیکی و کالبدی، وضعیت اجتماعی و … آغاز شده و با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی این بخش انتظار می رود تا ۲ ماه آینده این طرح پایان یافته و طرح پیشنهادی گروه ایتالیایی با جزئیات لازم تا شش ماه آینده ارائه و اجرایی شود.
گفتنی است، مدیر کل میراث فرهنگی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد حوزه میراث فرهنگی بیان کرد: طی سال گذشته ۱۶ بنای تاریخی مورد مرمت و حفاظت قرار گرفت.