برپایی نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان فسا

اداره میراث فرهنگی شهرستان فسا با همکاری انجمن هنرهای سنتی، نمایشگاهی از دست ساخته‌های هنرمندان این شهرستان در هنرکده صبا فسا برپا کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین رضا زاده مسئول میراث فرهنگی شهرستان فسا، در این نمایشگاه ۲۰ هنرمند، ۳۰۰ اثر هنری خود را در قالب ۵ غرفه در معرض دید و خرید علاقه‌مندان قرار داده‌اند.

وی افزود: هنرمندان محصولات خود درشته‌های معرق، منبت، خاتم کاری، گلیم، جاجیم، فرش، نقاشی پشت شیشه، به نمایش گذاشته اند.

رضا زاده در ادامه ضمن اعلام حضور و بازدید معاون استاندارفارس و فرماندار ویژه شهرستان فسا و همچنین دیگر مسئولین محلی این شهرستان، در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه طرح های اشتغال زای شهرستان نیز اظهار کرد: در جهت حمایت از کالای ایرانی و ایجاد اشتغال پایدار، در سال جاری ۶۲ فقره تسهیلات ارزان قیمت با کامزد ۶ درصد و با اعتبار ۶۲۰ میلیون تومان جهت دریافت به بانک‌های عامل معرفی شده اند که این طرح تا پایان سال ادامه خواد داشت.

بنا براین گزارش، نمایشگاه صنایع دستی فسا تا سی ام خردادماه جاری ، صبحها از ساعت ۸ الی ۱۳ و بعد ازظهرها از ساعت ۱۷ الی ۲۰ واقع در خیابان امام خمینی (ره)، هنرکده صبا پذیرای بازدیدکنندگان می باشد.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان بوانات استان فارس برپا شد

اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات به مناسبت بزرگداشت هفته صنایع دستی و در راستای شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” ، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی در این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به نقل از حسین پور اسد مسئول میراث فرهنگی شهرستان بوانات، در این نمایشگاه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان شامل تولیدات عشایر گلیم ،جاجیم و مصنوعات گلیم،خاتم، معرق، تذهیب روی چوب، سنگ های تزئینی و عقیق بوانات، چقه بافی یا همان چیق بافی و نمد مالی از تاریخ ۲۰ لغایت تا۲۵ خرداد ماه جاری، واقع در کارگاه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از صنعتگران و هنرمندان و در راستای تحقق اهداف شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” مسئولین شهرستان از جمله محسن پورزارعی فرماندار،حجت الاسلام و المسلمین علی مدد زارع امام جمعه، سرهنگ محمود حسامپور فرمانده سپاه، علی ایزدی بخشدار مرکزی، حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و علی یوسفی دهیار روستای سیمکان از این نمایشگاه بازدید کردند.

بنا بر این گزارش پور اسد خاطر نشان کرد: فرماندار بوانات در بازدید خود ضمن تاکید بر ظرفیت صنایع دستی بوانات در رشته هایی مانند نمد مالی، چقه بافی، گلیم بافی و به خصوص گوهر تراشی که با استفاده از سنگ معادن شهرستان انجام می شود، گفت: باید با همکاری دستگاه های اجرایی ضمن فراهم نمودن زمینه آموزش تخصصی برای متقاضیان و هنرجویان، تلاش در جهت ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال در این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.

متن پیام دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به مناسب فرارسیدن روز جهانی صنایع دستی (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)

بسمه تعالی

صنایع دستى جلوه اى از هنر نیاکان، فرهنگ و حاصل کار دست هنرمندان وصنعتگران هر شهر و سرزمین است که روح هر بیننده اى را به سمت زیبایی و نقوش و ظرافت خود متمایل می سازد . نگاه کیفی به این هنر اصیل، رمزماندگاری حیات فرهنگی و اقتصادی کشور است. صنایع دستی می تواند، با ایجاد رابطۀ پویا و خلاق بین طبیعت، انسان و دانش و فرهنگ یک منطقه تاثیر به سزایی در جلب و جذب گردشگر و ایجاد توسعه پایدار اقتصادی و اشاعۀ ارزش های فرهنگی ایجاد کند. مسلما توجه به این هنر- صنعت در شهر شیراز با پیشینۀ کهن و دارا بودن صنایع دستی سنتی خاص این شهر و در راستای تحقق اهداف شعارحمایت از کالای ایرانی بیش از پیش احساس می شود چرا که صنایع دستی می تواند علاوه بر توسعۀ اقتصادی پایدار در استان، به صورت مستقیم بر ارتقا و رشد مبادلات فرهنگی-گردشگری ، توسعۀ مشاغل مرتبط و ایجاد اشتغال اثر گذار باشد.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این سالها سعی نموده است با برپایی نمایشگاه ها و غرفه های صنایع دستی در راستای حمایت از هنرمندان و صنعتگران و همچنین احیای صنایع دستی های فراموش شده سهمی در توسعه و گسترش صنایع دستی این دیار و بهبود کیفیت آن داشته باشد.

اینجانب فرارسیدن ۲۰ خرداد مصادف با روز جهانی صنایع دستی را به تمام هنرمندان و صنعتگران استان فارس تبریک می گویم و اعتلای هرچه بیشتر این هنر- صنعت و سرافرازی هنرمندان‌مان را آرزومندم.

مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی عصر روز۲۰ خردادماه، با حضور مسئولان استان فارس در این حوزه، به منظور گرامیداشت جایگاه صنایع دستی و تجلیل و تقدیر از پیشکسوتان و هنرمندان برتر این عرصه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در ابتدای این مراسم حیدرعلی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی فارس، ضمن تبریک این روز با بیان بخشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه آموزش، تولید، بازرگانی و توسعه صنایع دستی استان گفت: درسال گذشته زمینه آموزش برای ۸۵۰ نفر در ۱۱ رشته صنایع دستی فراهم و برای ۴۷۹ نفر گواهی پایان دوره و برای ۵۷۶ نفر نیز مجوز صادر شد.

وی همچنین از صدور هزار و ۱۴۸ پروانه انفرادی کارگاهی و ۷۱۶ پروانه مشاغل خانگی در ۳۱ رشته خبر داد.

معاون صنایع دستی فارس با ابراز رضایت از فعال بودن ۷۰ شرکت تعاونی و حدود ۸۰۰ کارگاه تولیدی فعال صنایع دستی در استان ادامه داد: ۲۰۰ هزار صنعتگر در ۸۰ رشته فعال صنایع دستی در استان فارس مشغول به فعالیت می باشند.

این مقام مسئول همچنین به برگزاری ۷ نمایشگاه دایمی، ۶۵ بازارچه موقت، ۲۶ نمایشگاه در شهرستان های استان‌ و ۲ نمایشگاه بین‌المللی در سال ۹۶ اشاره کرد.

زاهدیان نژاد همچنین رقم به دست آمده از صادرات صنایع دستی یک میلیون و ۷۶۱ هزار دلار و رقم حاصل از فروش بازارچه های نوروزی سال جاری را یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

معاون صنایع دستی استان فارس با تاکید بر نقش صنایع دستی در اشتغال زایی اضافه کرد: در جهت توسعه صنایع دستی شهری موضوع خانه محله های صنایع دستی در دستور می باشد، ضمن اینکه ۶۱۴ طرح اشتغال پایدارروستایی با رقم ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در مجموع به بانک ارسال شده است.

درادامه این مراسم حسین همتی مدیر عامل اتحادیه‌ صنایع دستی استان فارس نیز با تاکید بر ضرورت حمایت همه جانبه از صنایع دستی استان در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار پیگیری استانداری برای حذف ارزش افزوده از صنایع دستی فارس مانند سایر استان‌ها و معافیت پرداخت مالیات از صنایع دستی شد.

محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس نیز در بخش دیگر مراسم گفت: صنایع دستی بخشی از فرهنگ و باید برای فعال کردن بخش تجاری و بازرگانی این هنر جدی‌تر و مطالبانه‌ گرانه عمل نماییم.

وی با اشاره به نقش کلیدی شهرداری در تامین زمینه برپایی بازارچه های فروش صنایع دستی افزود: باید زمینه عجین شدن این هنر ارزشمند با زندگی مردم فراهم شود

فروزانی با بر اصلاح ضعف خود در بازرگانی و جذب بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس اضافه کرد: یادگیری قواعد تجارت مدرن و جهانی و توسعه کارگاه‌های شهری و روستایی یکی از راهکارهای رفع مظلومیت از صنایع دستی است.

معاون گردشگری استانداری فارس همچنین خواستار استفاده از توانمندی و خلاقیت بانوان و جوان در جهت تحول، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی در حوزه صنایع دستی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس نیز با تبریک این روز به هنرمندان این عرصه و تقدیرازتلاشهای فعالان این حوزه اظهارکرد: صنایع دستی یکی از بهترین راه‌های توسعه اقتصاد، کارآفرینی،کاهش نرخ بیکاری و قدم برداشتن در راستای تحقق شعارسال است.

مصیب امیری با اعلام راه‌اندازی ۴ بازارچه دائمی برای فروش صنایع دستی از قرار دادن یک روز برای فروش صنایع دستی در محوطه فضای گردشگری بلوار چمران شیراز سخن گفت و از هنرمندان تقاضا کرد که در این زمینه همراهی و همکاری لازم را برای فراهم شدن زمینه بازاریابی و فروش صنایع دستی داشته باشند.

بنابراین گزارش، درپایان این مراسم ضمن تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه صنایع دستی استان، رونمایی از ۵ پلاک ماندگار به نام اساتید برجسته صنایع دستی استان فارس، ماکت کتاب منبت آباده و دو طرح خلاقانه هنرمندان شیرازی انجام شد.

نمایش تولیدات زنده صنایع دستی در ارگ کریم خان زند

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس در نشست خبری روز ۱۲ خرداد ماه سال جاری، ضمن تشریح اهم فعالیتهای معاونت صنایع دستی در سال ۹۶، برنامه های پیش بینی شده بزرگداشت هفته صنایع دستی استان در سال ۹۷ را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری در ابتدا ضمن تشریح فعالیتهای شاخص صنایع دستی در سال ۹۶ اظهار کرد: معاونت صنایع دستی به عنوان تنها دستگاه تخصصی متولی هنرهای سنتی و صنایع دستی، در راستای اهداف سازمانی خود در ۴ واحد آموزش، حمایت از تولید، بازرگانی و توسعه و ترویج طی یک سال گذشته اقدامات مختلفی را به انجام رسانده است که اهم این اقدامات در بخش آموزش، شامل برگزاری دوره های مختلف صنایع دستی و هنرهای سنتی در قالب عقد ۳ تفاهم نامه با همکاری دستگاه های دولتی و بخش خصوصی در سطح استان، آموزش تعداد ۸۵۰ هنرجو در قالب ۴۸ کلاس آموزشی و فراگیری ۱۱ رشته صنایع دستی بود که در پایان برای تعداد ۴۷۹ نفر هنرجو گواهینامه پایان دوره صادر گردید.

این مقام مسئول در خصوص حمایت از تولید نیز گفت: در طی سال گذشته تعداد ۱۱۴۸ فقره پروانه تولید انفرادی را در بیش از ۴۵ رشته صادر یا تمدید کرده است ، همچنین ۹۶۱ فقره کارت شناسایی در بیش از ۵۳ رشته، ۱۴ فقره جواز تاسیس کارگاهی در ۷ رشته ، ۳۶ فقره پروانه تولید کارگاهی در ۱۲ رشته ، صدور مجوز مستقل مشاغل خانگی ۷۱۶ فقره در ۳۱ رشته و صدور مجوز پشتیبان مشاغل خانگی ۲۳ فقره در ۸ رشته محقق شده است. در همین راستا نیز کارشناسان معاونت صنایع دستی از ۸۹ کارگاه صنایع دستی متقاضی صدور مجوز فعالیت در ۳۱ رشته بازدید نموده اند.

همچنین به منظور بهره مندی فعالان صنایع دستی از تسهیلات، ۱۱۵ پرونده در ۲۸ رشته به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است. در حال حاضر تعداد ۶۵ شرکت تعاونی در ۲۲ رشته صنایع دستی و ۸۷۰ کارگاه فعال دارای پروانه تولید در سطح استان به فعالیت می پردازند.

امیری در زمینه فعالیتهای بازرگانی معاونت نیز اضافه کرد: در سال گذشته فعالیت بازرگانی صنایع دستی استان در قالب ۷ نمایشگاه دائمی، ۶۵ بازارچه موقت، ۱۳ نمایشگاه موقت اجرایی شده است. همچنین معاونت صنایع دستی یک نمایشگاه سراسری را در استان برگزار و هنرمندان استان را به ۲۶ نمایشگاه سراسری در سایر استانها و ۲ نمایشگاه بین المللی اعزام نموده است و در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی تعداد ۳۸۱ نامه معرفی به سازمان تامین اجتماعی جهت تمدید بیمه هنرمندان به ایشان ارائه شده است.

وی میزان فروش صنایع دستی در بازارچه های نوروزی را بیش از یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان، میزان فروش در نمایشگاه سراسری بیش از ۴۲۶ میلیون تومان و درآمد حاصل ازصادرات صنایع دستی (بدون احتساب فرش) را ۱ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۴۱۹ دلار اعلام کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه طی سال ۹۶ معاونت صنایع دستی در راستای توسعه و ترویج هنرهای سنتی و با همکاری دستگاه ها، مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها و بخش خصوصی اقدام به برگزاری همایش ها ، نشست های تخصصی- علمی و کارگاه آموزشی نموده است افزود: نشست علمی بررسی کارکردهای ارگونومی در صنایع دستی، کارگاه آموزشی برند و برند سازی و کارگاه آموزشی تجارت الکترونیک از این جمله می باشند. همچنین در راستای ارج نهادن به هنر هنرمندان با سابقه صنایع دستی بیش از ۵ پرونده ارزشیابی جهت اخذ درجه هنری به شورای ارزشیابی هنرمندان کشور ارسال شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در سال گذشته هنرمندان صنایع دستی همچون گذشته به افتخارآفرینی در کسب نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی نائل و ۱۹ اثر از ۱۸ هنرمند استان موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی شده است که از این میان دو اثر به دور بین المللی این رقابت ها راه یافتند. حاصل حضور ۱۱ اثر از هنرمندان استان در جشنواره فجر صنایع دستی نیز کسب ۲ نشان برتر بوده است.

امیری در زمینه اشتغال توسعه پایدار روستایی صنایع دستی، به تصویب ۶۱۴ طرح با فراهم آوردن زمینه اشتغال ۹۵۶ و جمع تسهیلات بیش از ۱۷ میلیارد و ۳۶۰میلیون تومان اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه این نشست خبری به اعلام برنامه های پیش بینی شده در روز جهانی صنایع دستی و بزرگداشت هفته صنایع دستی پرداخت.

وی اظهار داشت: همزمان با فرارسیدن روز جهانی صنایع دستی در۲۰ خرداد ماه برنامه هایی از جمله برگزاری نمایشگاه و فروش محصولات صنایع دستی در راستای تحقق شعار سال “حمایت از کالای ایرانی”، برگزاری فراخوان سمپوزیوم خاتم شیراز، برپایی کارگاه آموزشی شاغلین صنایع دستی، دیدار با فعالان صنایع دستی، پخش ویژه برنامه های بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از سیمای استان، برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، دیدار با فعالان صنایع دستی، اجرای طرح پلاک ماندگار بر سردر منزل یا کارگاه ۵ نفر از هنرمندان پیشکسوت استان آغاز خواهند شد.

امیری افزود: نمایشگاه تولید زنده محصولات صنایع دستی نیز از روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه لغایت جمعه اول تیر ماه جاری در محل ارگ کریم خان زند با هدف معرفی بیش از پیش رشته های شاخص صنایع دستی استان برپا می‌شود.

این مقام مسئول بازدید از کارگاه کارآفرینی صنایع دستی، آیین گشایش گالری زیورآلات سنتی،آیین گشایش خانه سازهای سنتی،آیین گشایش نگارخانه گل و مرغ، دیدار با پیشکسوتان صنایع دستی (شهرستانها)، نصب بنر با تصاویر هنرمندان شاخص شهرستان، تجلیل از فعالان صنایع دستی، رونمایی از محصول ابتکاری و خلاقانه زیرانداز نمدی با طرح نو ، رونمایی از تمبر اختصاصی صنایع دستی، رونمایی از کتاب منبت آباده، رونمایی از نخستین خودروی آینه کاری شده و اجرای موسیقی سنتی را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد.

گفتنی است، بعد از آن که کشورهای پیشرفته پس از جنگ جهانی دوم صنایع دستی را با رویکرد هنری و فرهنگی مورد توجه قرار دادند، نخستین همایش جهانی در این زمینه در ۱۰ ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی در نیویورک برگزار شد. در این همایش شماری از اساتید دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران و… از ۴۰ کشور جهان شرکت داشتند. در پایان این همایش، تاسیس”شورای جهانی صنایع دستی”، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب ‌شد و دبیرخانه ی آن در شهر آمستردام کشور هلند تعیین گردید. قرار بر این بود که این شورا اهداف تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با توجه به زمینه های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو، حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملت ها و ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان را دنبال کند.

ایران نیز در سال ۱۳۴۷ شمسی برابر با ۱۹۶۸ میلادی به عضویت این شورا درآمد و در مجمع آسیا و اقیانوسیه‌ فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۰ بود که ایران پیشنهاد اختصاص روزی به صنایع دستی را داد و روز ۱۰ ژوئن یعنی تاریخ تاسیس شورا را برای آن در نظر گرفت. شورای جهانی صنایع دستی با این پیشنهاد موافقت کرد و این روز با عنوان روز جهانی صنایع دستی یا World Handicrafts Day و به اختصار WHD نامگذاری گردید.

همچنین هر ساله از تاریخ ۲۰ تا ۲۷ خرداد ماه به عنوان هفته صنایع دستی در ایران گرامی داشته می‌شود.

مراسم افتتاحیه تعاونی صنایع دستی بانوان هنرمند بومی سپیدان در روز پنج شنبه نهم شهریور ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس در حاشیه این مراسم گفت: حمایت از بانوان آموزش دیده سپیدان و روستاهای در رشته های گلیم بافی سراجی سنتی ، دوخت لباسهای محلی ، منبت و معرق چوب به سمت تولید و به منظور ایجاد اشتغال به ویژه در رشته های بومی در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.
این مقام مسئول همچنین به اولویت قرار دادن مستند نگاری تنها کارگاه فعال نمد مالی شهرستان در راستای حمایت و ترویج رشته های در حال فراموشی اشاره کرد.
در این مراسم که با حضور شبیرزارع خفری فرماندار ، قاسم پاک نژاد بخشدار ، حیدر علی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و بانوان هنرمند سپیدان برگزار شد، مسئولین حاضر، راهکاری اجرایی جهت بهبود فضای کسب و کار در صنایع دستی و فعالیتهای تولیدی و توزیعی هنرمندان این حوزه ارائه نمودند.


تنوع هنرهای صنایع دستی و خدمات گردشگری، جاذبه ای برای بازدید کنندگان نمایشگاه فارس در یک نگاه

 

هنرمندان و صنعتگران شیرازی و ۲۸ شهرستان استان فارس در دو روز گذشته از برپایی نمایشگاه فارس در یک نگاه واقع در ارگ کریم خان زند، با هنرنمایی خود توجه علاقمندان زیادی را به خود جلب کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، گردشگران و بازدیدکنندگان امکان دیدن از متنوع ترین هنرهای دستی و سنتی در رشته‌های همچون منبت، معرق، پیکر تراشی، خاتم، همچنین دست بافتهای عشایری،گلیم، سوزن دوزی، ترمه و پته دوزی و نیز کارهای قلمزنی و چرم را در این نمایشگاه دارند.

بنابراین گزارش در دو غرفه از شهر شیراز و همچنین غرفه های شهرستانهای زرین دشت سروستان، پاسارگاد و خرم بید، کارگاه زنده رشته های چرم، پیکر تراشی، نمد بافی، معرق و سفال برپاست.

گفتنی است در حوزه گردشگری ۵ اقامتگاه بوم گردی از شهرستانهای استهبان، داراب، ارسنجان و نی ریز به معرفی خدمات و خوراکی های ناب محلی خود می پردازند و ۴ آژانس خدمات مسافرتی و گردشگری، پکیج های طبیعت گردی خود را به گردشگران ارائه می دهند.

محسن طیبی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرمبید از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی به مناسبت آغاز هفته دولت در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محسن طیبی گفت :این نمایشگاه با حضور محمد صادق کریمی فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان به مناسبت هفته دولت در محل کاروانسرای قاجاریه صفاشهر افتتاح و از یکم تا چهارم شهریورماه سال جاری برپا می باشد.
وی با اشاره به نمایش آثار مردم شناسی در این نمایشگاه، اضافه کرد : همچنین در این نمایشگاه تولیدات هنرمندان صنایع دستی در رشته های معرق سنگ ،گره چینی، پیکرتراشی ،گلیم و جاجیم نمد مالی ، سرمه دوزی و … در معرض دید علاقه مندان قرا دارد.
طیبی ادامه داد : این نمایشگاه در قالب جشنواره سنتی خرمبید و با همکاری اداره فرهنگی و ارشاد اسلامی این شهرستان در حال برگزاری است .
مسئول اداره میراث فرهنگی خرمبید در پایان گفت : در تلاشیم تا این نمایشگاه را در همین محل کاروانسرای قاجاری صفاشهر با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان به نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی تبدیل نماییم.چهارمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی هنرمندان استان فارس امروز یکشنبه ۱۶ مهر سال جاری با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان و کارشناسان و داوران در محل آن معاونت برگزار شد.


به ‌گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، ۱۰۵ اثر از ۷۷ هنرمند صنایع دستی استان به دبیرخانه معاونت صنایع دستی ارسال شده است که پس از داوری بر اساس معیارها و شاخص های مرغوبیت و استاندارد بودن مواد اولیه، اصالت، زیبا شناسی سنتی، نو آوری در طراحی و تولید ، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات،۴۰ اثر برای داوری نهایی و دریافت نشان ملی به تهران ارسال می گردد.
آثار دریافتی هنرمندان در رشته های منبت ، خاتم ، حکاکی روی سنگ ، چوب و استخوان ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، دست بافت های داری ، حصیر بافی ، کاشی هفت رنگ ، ساخت و سازهای سنتی ، خراطی ، نگارگری و … می باشد و طبق آمارهای موجود ، ۵۴ محصول ازشیراز، ۲۰ محصول از فیروزآباد، ۹ محصول از آباده، ۴ محصول از کازرون، ۳ محصول از اقلید، ۱۱ محصول از قیر ، ۲ محصول از نی ریز و یک محصول از مرودشت و سپیدان به دبیرخانه ارسال شده است.
بنابراین گزارش، نشان ملی مرغوبیت هر دو سال یک بار برگزار می شود که در دوره قبل ۹۹ اثر از فارس این نشان را دریافت کردند.

 

 

چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی مرحله استانی برترین های خود را شناخت

معاون صنایع دستی فارس از پایان چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در روز دوشنبه ۱۷ مهرماه سال جاری در شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد گفت: در گام نخست این دوره از داوری ها، هیات داوران منتخب استان متشکل از اساتید دانشگاه و کارشناسان صاحبنظر از میان ۱۰۵ اثر ارسالی به دبیرخانه نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار، تعداد ۴۰ اثر را برای شرکت در داوری ملی در تهران منتخب و معرفی کردند.

این مقام مسئول افزود: آثار منتخب هنرمندان استانی، شامل: ۶ اثر در رشته های منبت ، ۳ اثر در رشته سراجی سنتی، ۱۴اثردر رشته دستبافته های داری، شیشه درمه، چرخ بافی، اویی بافی، گلیم، دوره چین بافی و .. ، ۲ اثر در رشته حکاکی بر روی سنگ، یک اثردر رشته احجام چوبی، ۲ اثر در رشته زیورآلات سنتی ، ۳ اثر خاتم، ۴ اثر ساخت سازهای سنتی ، ۳ اثر نگارگری ، یک اثر خراطی و یک اثر مشبک منبت تولید بوده است.

گفتنی است در این دوره از رقابت ها شهرستان شیراز با ۲۲ اثر، فیروزآباد با ۷ اثر دستبافته داری، آباده با ۵ اثر، قیر با ۳ محصول در زیر مجموعه دستبافت های داری و شهرستان های اقلید، کازرون و نی ریز هرکدام با یک اثر گوی سبقت را از صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرستان ها ربودند.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس بمنظور بازدید از کارگاههای فعال تولید سفال، به شهرستان لار استان فارس سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری، از ظرفیت و شرایط کارگاههای فعال تولید سفال شهرستان لار بازدید کرد.

بنا بر این گزارش در بررسی های بعمل آمده توسط معاون صنایع دستی فارس، ۹ کارگاه متمرکز فعال سفالگری با چرخ در یک محل شناسایی شد که توسط پیشکسوتان این هنر با اشتغال زایی ۲۰ نفر به صورت مستقیم اداره می شود.

طی تحقیقات صورت پذیرفته ازاین هنرمندان پیشکسوت، هر کارگاه به طور متوسط سالانه ۹۶۰۰ قطعه کوزه و سایر محصولات سفالی تولید می کنند که فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را به همراه دارد.

گفتنی است، تولیدات این کارگاه علاوه بر اسال به شهرها و استانهای جنوبی کشور، بخشی از آن نیز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می گردد .

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،چهارشنبه بازار صنایع دستی به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان داراب و با هدف حمایت از هنرمندان صنایع دستی و توسعه هنرهای سنتی و بومی این منطقه روز گذشته ۱۵ آذرماه در محل قصر آیینه برگزار شد.

بنابراین گزارش هنرمندان در رشته های گلیم بافی،دست بافت ها، حصیربافی، صنایع چوب، قلم زنی، معرق مس، سراجی سنتی، نمد مصنوعی و خوراک های سنتی تولیدات خود را در دومین هفته این بازاربه علاقمندان و بازدید کنندگان ارائه نمودند.

گفتنی است که این چهارشنبه بازار صنایع دستی در مکان خانه تاریخی سوخکیان برپا می شود.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

معاون صنایع دستی فارس و هنرهای سنتی فارس با تاکید به نقش صنایع دستی در توسعه و کارآفرینی جوامع محلی و روستایی از طرح احیا و رونق بخشی روستای هدف گردشگری روزبدان خبر داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد با بیان خبر فوق اظهار داشت: با بازدید محمد حسین دهقانی کارشناس دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور از کارگاههای دست بافته های داری روستای هدف گردشگری روزبدان، طرح فوق الذکر مورد بررسی میدانی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال و بمنظور پیاده سازی برنامه اشتغال فراگیر و استفاده از ظرفیت های بخش تعاون در سطح روستاهای کشور ، این طرح در دست اجرا قرار گرفته است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : یکی از روستا های مورد نظر در این طرح، روستای روزبدان در شهرستان فیروز آباداستان فارس با جمعیت روستایی ۳۰۰ خانوار است که با توجه به دارا بودن کارگاه های دست بافته های داری به ویژه “گلیم دورو” ، پتانسیل تبدیل شدن به روستای خلاق صنایع دستی را نیز دارد.

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت: آزمون کارت شناسائی صنعتگری با حضور مسئول و کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ۱۱ رشته صنایع دستی از تاریخ ۲۳ مرداد ماه آغاز و تا ۲۹ مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، آزمون مذکور با حضور ۳۱ نفر در رشته های گلیم بافی ، مشبک چوب ، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ، سراجی سنتی ، مینای مس ، معرق چوب پته دوزی ، گره چینی رودوزیهای الحاقی ، قلاب بافی ، پیکر تراشی در محل سرای فاتح و آموزشگاه سیمرغ در حال برگزاری است که پس از قبولی هنرجویان در آزمون عملی، به آنها کارت شناسایی صنعتگری اعطا خواهد شد.
بنا بر این گزارش به نقل از حمید رضا هادی از جمله مزایای این کارت برای صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، بیمه صنعتگری، تسهیلات ارزان قیمت جهت خود اشتغالی،صدور مجوز مشاغل خانگی، پرداخت وام مشاغل خانگی تاسیس کارگاه آموزشی و حضور در نمایشگاههای صنایع دستی می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان نی ریز ادامه داد: در طی سالهای گذشته با برگزاری دوره های آموزشی و آزمون حدود ۳۰۰ نفر از هنرمندان این شهرستان موفق به دریافت کارت شناسائی در رشته های مختلف صنایع دستی شدند.
حمید رضا هادی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این آزمونها ترغیب هر چه بیشتر صنعتگران صنایع دستی، حفظ و احیا رشته های هنری منسوخ شده، فراهم‌آوردن بستری مناسب در زمینه تولید صنایع‌دستی و اشتغال، مزایا و تسهیلات برای دارندگان کارت صنعتگری، بالا بردن سطح کیفی محصولات صنایع دستی و در نهایت صدور کارت مهارت می باشد.
گفتنی است، این آزمونها هر ۳ ماه یکبار برگزار و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان مراجعه نمایند.

حیدرعلی زاهدیان نژاد سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر حذف مالیات بر ارزش افزوده تولیدات صنایع دستی گفت: این مصوبه شامل تمام تولیدات صنایع دستی می شود و با این روند شاهد افزایش تولیدات صنایع دستی خواهیم بود.


به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس حیدرعلی زاهدیان نژاد ادامه داد: درسه ماه اول سال جاری، صادرات تولیدات صنایع دستی استان نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۷۴هزار و ۸۶ دلار افزایش به رقم ۱۶۲ هزار و ۴۸۷ دلار رسیده است و به نظر می رسد با توجه به افزایش صادرات، حذف مالیات بر ارزش افزوده، گام موثری در رونق این صنعت باشد.
وی اظهار داشت: حذف مالیات برارزش افزوده در نهایت بر قیمت تمام شده تولیدات صنایع دستی تاثیرگذارخواهد بود و مسلما کاهش قیمت در تولیدات منجر به پرداخت هزینه کمترتوسط مصرف کننده و رقابتی شدن بازارتولیدات می شود.
این مقام مسئول در پایان عمده تولیدات صنایع دستی استان را گلیم، تراش سنگ قیمتی و نیمه قیمتی، سراجی سنتی، خاتم، معرق، منبت، کاشی هفت رنگ، سفال، قلم زنی، حجاری سنتی و سفال به همراه دست بافته ها (زیر نظرصنعت، معدن و تجارت استان) اعلام می کند که ابلاغ قانون حذف مالیات بر ارزش افزوده حمایت کننده هنرمندان این صنعت خواهد بود.
گفتنی است، درراستای حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی، در چهاردهم تیرماه سال جاری، قانون معافیت تولیدات داخلی از پرداخت مالیات برارزش افزوده به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ، به نقل از محمدرضا قلندی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، در ادامه برنامه های دهه کرامت و همزمان با بزرگداشت مقام احمد بن موسی شاهچراغ(ع)، نمایشگاه صنایع دستی در قالب ۱۲ غرفه و با معرفی محصولات صنایع دستی از جمله منبت ، معرق ، مشبک چوب ، گلیم ، گبه ، چنته ، نمد چاپ باتیک قالی ، همجوشی شیشه ، چرم دوزی ، قلاب بافی ، سرمه دوزی ، مرصع کاری ، پیکر تراشی و … در تفرجگاه چشمه رسول الله (ص) اقلید برپا شد.


بنا بر این گزارش، این نمایشگاه به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید و با همکاری فرمانداری،کمیسیون بانوان فرمانداری،اداره آموزش و پرورش،ناحیه مقاومت بسیج، شهرداری،شورای اسلامی شهر،اداره فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی،اداره صنعت معدن و تجارت، فنی و حرفه ای خواهران و هیئت رزمندگان اسلام این شهرستان برگزار گردیده است.
گفتنی است، در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق طالبی امام جمعه و صالح مشتاقی لار فرماندار و تعدادی دیگر از مسئولین شهرستان انجام شد از صنعتگران و دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه تقدیربعمل آمد.