در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی عصر روز۲۰ خردادماه، با حضور مسئولان استان فارس در این حوزه، به منظور گرامیداشت جایگاه صنایع دستی و تجلیل و تقدیر از پیشکسوتان و هنرمندان برتر این عرصه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در ابتدای این مراسم حیدرعلی زاهدیان نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی فارس، ضمن تبریک این روز با بیان بخشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه آموزش، تولید، بازرگانی و توسعه صنایع دستی استان گفت: درسال گذشته زمینه آموزش برای ۸۵۰ نفر در ۱۱ رشته صنایع دستی فراهم و برای ۴۷۹ نفر گواهی پایان دوره و برای ۵۷۶ نفر نیز مجوز صادر شد.

وی همچنین از صدور هزار و ۱۴۸ پروانه انفرادی کارگاهی و ۷۱۶ پروانه مشاغل خانگی در ۳۱ رشته خبر داد.

معاون صنایع دستی فارس با ابراز رضایت از فعال بودن ۷۰ شرکت تعاونی و حدود ۸۰۰ کارگاه تولیدی فعال صنایع دستی در استان ادامه داد: ۲۰۰ هزار صنعتگر در ۸۰ رشته فعال صنایع دستی در استان فارس مشغول به فعالیت می باشند.

این مقام مسئول همچنین به برگزاری ۷ نمایشگاه دایمی، ۶۵ بازارچه موقت، ۲۶ نمایشگاه در شهرستان های استان‌ و ۲ نمایشگاه بین‌المللی در سال ۹۶ اشاره کرد.

زاهدیان نژاد همچنین رقم به دست آمده از صادرات صنایع دستی یک میلیون و ۷۶۱ هزار دلار و رقم حاصل از فروش بازارچه های نوروزی سال جاری را یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

معاون صنایع دستی استان فارس با تاکید بر نقش صنایع دستی در اشتغال زایی اضافه کرد: در جهت توسعه صنایع دستی شهری موضوع خانه محله های صنایع دستی در دستور می باشد، ضمن اینکه ۶۱۴ طرح اشتغال پایدارروستایی با رقم ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در مجموع به بانک ارسال شده است.

درادامه این مراسم حسین همتی مدیر عامل اتحادیه‌ صنایع دستی استان فارس نیز با تاکید بر ضرورت حمایت همه جانبه از صنایع دستی استان در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار پیگیری استانداری برای حذف ارزش افزوده از صنایع دستی فارس مانند سایر استان‌ها و معافیت پرداخت مالیات از صنایع دستی شد.

محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس نیز در بخش دیگر مراسم گفت: صنایع دستی بخشی از فرهنگ و باید برای فعال کردن بخش تجاری و بازرگانی این هنر جدی‌تر و مطالبانه‌ گرانه عمل نماییم.

وی با اشاره به نقش کلیدی شهرداری در تامین زمینه برپایی بازارچه های فروش صنایع دستی افزود: باید زمینه عجین شدن این هنر ارزشمند با زندگی مردم فراهم شود

فروزانی با بر اصلاح ضعف خود در بازرگانی و جذب بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس اضافه کرد: یادگیری قواعد تجارت مدرن و جهانی و توسعه کارگاه‌های شهری و روستایی یکی از راهکارهای رفع مظلومیت از صنایع دستی است.

معاون گردشگری استانداری فارس همچنین خواستار استفاده از توانمندی و خلاقیت بانوان و جوان در جهت تحول، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی در حوزه صنایع دستی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس نیز با تبریک این روز به هنرمندان این عرصه و تقدیرازتلاشهای فعالان این حوزه اظهارکرد: صنایع دستی یکی از بهترین راه‌های توسعه اقتصاد، کارآفرینی،کاهش نرخ بیکاری و قدم برداشتن در راستای تحقق شعارسال است.

مصیب امیری با اعلام راه‌اندازی ۴ بازارچه دائمی برای فروش صنایع دستی از قرار دادن یک روز برای فروش صنایع دستی در محوطه فضای گردشگری بلوار چمران شیراز سخن گفت و از هنرمندان تقاضا کرد که در این زمینه همراهی و همکاری لازم را برای فراهم شدن زمینه بازاریابی و فروش صنایع دستی داشته باشند.

بنابراین گزارش، درپایان این مراسم ضمن تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه صنایع دستی استان، رونمایی از ۵ پلاک ماندگار به نام اساتید برجسته صنایع دستی استان فارس، ماکت کتاب منبت آباده و دو طرح خلاقانه هنرمندان شیرازی انجام شد.

ساسان مبینی مدیر کل دیوان محاسبات استان فارس با همراهی جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این اداره کل روز گذشته از روند اجرایی پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شیراز بازدید نمودند.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ساسان مبینی در حاشیه بازدید از این دو پروژه ضمن تقدیر و ابراز رضایت از سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی فارس در جذب منابع مالی و عملیات اجرایی این طرح ها تاکید کرد: امیدواریم در سال مالی پیش رو اقدامات اجرایی با همین روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
وی افزود: واقع شدن چنین طرح هایی با این وسعت می تواند در آینده نزدیک در توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری شهر شیراز نقش به سزایی را ایفا کند.
بنابراین گزارش در این بازدید جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی استان و کارشناسان اداره‌کل گزارش مفصلی از نحوه اجرای این پروژه ها ارائه کردند.
معاون توسعه مدیریت در گزارش خود از پیشرفت فیزیکی ۴۱ درصدی پروژه باغ موزه مشاهیر و پیشرفت ۴۴ درصدی عملیات اجرایی موزه منطقه ای در شمال مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه خبر داد.
معینی همچنین در تشریح این دو طرح گفت: طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم ، این دو پروژه در کمترین زمان به بهره‌برداری خواهند رسید که بی شک تحولی شگرف در گردشگری شهر شیراز روی خواهد داد.


 

جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار در دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد

محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از برگزاری جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و ظرفیت سنجی دهکده گردشگری دوسیران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، روز چهارشنبه ۸ آذر ۹۶ در دهکده گردشگری دوسیران، جلسه ای با حضور معاون ساماندهی و توانمند سازی صندوق کشور، مشاور پارلمانی صندوق کار آفرینی کشور، مدیر کل صندوق کار آفرینی استان فارس، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، فرماندار شهرستان کازرون، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، بخشداربخش کوهمره و نودان و جمعی از مسئولین، طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و ظرفیت سنجی دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد.

بنا بر این گزارش به نقل از محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون این روستا با دارا بودن طبیعت و اقلیم چهار فصل و صنایع دستی منحصربفرد وابسته به فرهنگ غنی بومیمنطقه، امکان ایجاد اقامتگاه های بوم گردی را دارد. لذا با تاکید به توسعه پایدار و تغییر الگوی معیشت خانوار با کاهش وابستگی به کشاورزی با توجه به کمبود منابع آبی زیر زمین، اقامتگاه های بوم گردی می تواند نقش بسزایی در رونق اقتصاد و اشتغال پایدار در دهکده گردشگری دوسیران داشته باشد.

وی افزود: وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور، میزان گردشگرپذیری در فصول مختلف، وجود امکانات خدمات عمومی (مدرسه، درمانگاه و…) ، دارا بودن طرح هادی، امکانات زیرساختی (آب، برق، تلفن و..)، از جمله عناصری هستندکه می تواند در توسعه گردشگری روستا نقش موثرداشته باشند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون همچنین به تشکیل کارگروه گردشگری مخصوص به روستای دوسیران، در راستای طرح ملی روستای بدون بیکار با دبیری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون نیز اشاره کرد.

دهکده گردشگری دوسیران یکی از روستاهای تاریخی کازرون از شهرستانهای استان فارس با قدمتی بسیاراست که آثار آن را می توان از دوره پیش از تاریخ به صورت نقوش رنگی در یکی از پناهگاههای صخره ای، تا دوران تاریخی که شامل معماری چهار صفه ،آب انبارها و قبرستان های قدیمی با سنگ قبرهای باارزش و مجسمه شیرهای سنگی مشاهده کرد.دوسیران به دلیل قدمت و منطبق با نظام طایفه ای ، دارای چندین گورستان (قبرستان پای تپه ، قبرستان رئیسی ها ، قبرستان شحنه و ملاها و قبرستان طایفه امیرها ) است این دهکده گردشگری با دارا بودن ۱۴ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی – تاریخی ایران ، معماری منسجم و یکدست پلکانی ، طبیعت زیبا و بکر و باغستانهای دست ساز پلکانی در سال ۱۳۹۱ عنوان یکی از روستاههای هدف گردشگری استان را به خود اختصاص داده است. صنایع دستی هر منطقه نیز ازغنای فرهنگی آن منطقه حکایت دارد .

سومین نشست تخصصی گردشگری صبح دیروز ۴ مردادماه سال جاری با حضور فرماندار لامرد ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد،فعالان و سرمایه گذاران حوزه گردشگری این شهرستان، با هدف رفع موانع و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران، در دفتر فرماندارلامرد برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این جلسه مسعود تقی زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد گزارشی از وضعیت تاسیسات گردشگری در دست ساخت، شناسایی ظرفیت ها گردشگری شهرستان و همچنین شرایط تقاضاهای سرمایه گذاران ارائه کرد .
وی با اشاره به اینکه در سال جاری۲۲ طرح و تقاضا در حوزه ایجاد تاسیسات گردشگری در شهرستان پیگیری می شود گفت: از این ۲۲ درخواست ، ۱۴ نفر متقاضی ایجاد مرکز تفریحی-سرگرمی و ۸ نفر متقاضی مراکز اقامتی و سفره خانه سنتی می باشند .
رئیس میراث فرهنگی لامرد تشریح کرد: از ۲۲ طرح مذکور، ۱۳ طرح موفق به اخذ موافقت اولیه ۴ طرح به مرحله موافقت اصولی ،۳ طرح دارای مجوز ایجاد و یک طرح به بهره برداری رسیده است.
مسعود تقی زاده همچنین از یک مورد تقاضا در حوزه گردشگری سلامت با عنوان آب گرم خبر داد که این پروژه پس از طی مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم در شهرستان لامرد به بهره برداری خواهد رسید.
گفتنی است در ادامه این جلسه، عبدا.. حسینی فرماندار لامرد نیز به اهمیت جایگاه زیرساخت ها و فضاهای تفریحی و گردشگری به منظور تحرک در بخش اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرستان تاکید کرد.
وی همچنین با حمایت از سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خاطر نشان کرد : در همین راستا علاوه برتشکیل کارگروه ویژه در بخش گردشگری شهرستان، اتاق فکر ثابت جهت تسهیل و تسریع امور سرمایه گذاران در محل فرمانداری شهرستان در نظر گرفته خواهد شد.
بنا براین گزارش در پایان جلسه ، سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری شهرستان لامرد، به بیان مشکلات و موانع موجود در مسیر سرمایه گذاری پرداختند .

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس از تلاش برای آماده سازی دو روستای قلات شیراز و مهارلو سروستان به‌ منظور اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال همزمان با دیگر روستاهای کشور خبر داد.


به‌گزارش روابط ‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری امروز شنبه به تشریح اقدامات صورت گرفته در اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال دو روستای استان فارس پرداخت و ضمن بررسی های کارشناسی در زمینه زیرساخت های گردشگری، جاذبه های تاریخی- میراثی و صنایع دستی این دو روستا، بر لزوم تقویت بوم گردی منطقه با رعایت حفظ بافت تاریخی روستاها، احیاء صنایع دستی فراموش شده منطقه و تحرک پذیری اقتصاد گردشگری تاکید کرد.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی فارس افزود: با توجه به فعالیت تنها کارگاه بازمانده گیوه دوزی در روستای تاریخی قلات، رایزنی هایی مبنی بر ایجاد ارتباط تولیدکنندگان گیوه و ملکی با فروشندگان در مراکز استان با صنعتگران این روستا با اشتغال ایجاد شده ۳ نفر و پیش بینی اشتغال ۳ نفر دیگر و تلاش هایی فی مابین تولیدکنندگان دست بافت ها با افراد و مراکز فروش در روستای مهارلو با اشتغال ایجاد شده ۱۰ نفر و پیش بینی اشتغال ۱۰ نفر دیگر صورت گرفته است.
وی افزود: در حوزه گردشگری روستای قلات پروانه بهره برداری ۲ اقامتگاه بوم گردی و در روستای مهارلو پروانه بهره برداری یک اقامتگاه بوم گردی صادر شد.
امیری تصریح کرد: همچنین طرح های برگزاری دوره آموزشی توانمند سازی جامعه بومی، برگزاری دوره آموزشی بوم گردی ، برگزاری تورهای طبیعت گردی وروستا گردی توسط دفاتر خدمات مسافرتی وجهانگردی فعال در حوزه طبیعت گردی استان، تدوین بسته های سفر بین استانهای منطقه ۱ و۷ کشور و معرفی روستا ببه صورت مشترک در حوزه گردشگری دو روستا برگزار و برنامه ریزی هایی جهت تدوام آن پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: در حوزه گردشگری روستای قلات میزان ۱۵۸۰۰میلیون ریال اعتبار و ایجاد اشتغال ۶۶ نفر و در روستای مهارلو میزان۹۷۰ میلیون ریال اعتبار و ایجاد اشتغال ۸۰ نفر پیش بینی می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۵ تاکنون با اقدامات اجرایی صورت گرفته در حوزه گردشگری روستای مهارلو برای تعداد ۸۰ نفر زن و مرد شغل ایجاد شده است.
امیری با اشاره به تاریخی بودن روستای قلات اضافه کرد: با تخصیص اعتباری به میزان ۳۰۰ میلیون ریال جداره های بافت تاریخی این روستا مرمت و تعمیر شد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس خاطر نشان کرد : در روستای قلات راه‌اندازی یک هتل ۳ ستاره با سرمایه گذاری ۱۲۲۴۰ میلیون ریال و پیش بینی اشتغال ۲۵ نفر و در روستای مهارلو طرح ۱۰ هکتاری منطقه نمونه گردشگری و دریاچه مهارلو در دستور کار قراردارد.
گفتنی است، روستای مهارلو یکی از روستاهای زیبای استان فارس و از توابع شهرستان سروستان است. روستای زیبای مهارلو در گذشته به دشت گل معروف بوده و با استقرار در دامنه‌های زاگرس جنوبی و همجواری با دریاچه زیبای مهارلو، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.از جاذبه‌های این روستا دریاچه مهارلو، پارک ۲۵۰ هکتاری در حال احداث در محل گردنه گلچهره، امام‌زاده خدیجه بانو، بقعه متبرکه بی بی شریفه خاتون، کارونسرای شاه عباسی، می باشد.
همچنین قلات روستایی با قدمت ۲۵۰۰ ساله در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا بنا شده و از جمله روستاهای تاریخی استان فارس با قدمتی طولانی به شمار می آید .
گردو ، بادام ، انجیر ، انار ، زردآلو ، و گوجه سبز از محصولات باغی، شیر ، پنیر ، کره و کشک نیز از محصولات دامی و شیره انگور ، رب انار و آب غوره از دیگر فرآورده های غذایی روستای قلات است .
محصولاتی از قبیل گیوه ، سبد دستبافت ، گره (ظرف بافته شده) دولک ، مشک (که برای خنگ نگه داشتن آب به کار می رود ) و وسایل چوبی از جمله تولیدات صنایع دستی روستا مسوب می شود.
از جاذبه های گردشگری روستا علاوه بر بافت کالبدی معماری کوهستانی ، کوچه های پر پیچ و خم جویبارهای زلال می توان به آبشارهای سه گانه ای که از میان صخره ها سرازیر می شود و پوشش های گیاهان خودرو شامل ( گل های وحشی ، گیاهان دارویی بودمادران ، ختمی ، آویشن ، پونه ، مرزه و… ) به عنوان جاذبه های کم نظیر روستا یاد کرد .

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس بعد از اتمام دومین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: طرح ساماندهی ساعات بازدید و نرخ بلیت ورودی کلیه اماکن تاریخی-فرهنگی استان فارس بررسی و به تصویب اعضا رسید.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مصیب امیری اظهار داشت: این طرح در راستای تقویت انگیزه سیر و سفر و سیاحت از طریق ایجاد تسهیلات، تأسیسات و تجهیزات گردشگری تهیه و در دومین جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مطرح و پس از بیان نقطه نظرات کارشناسی اعضا مصوب شد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس ادامه داد: با هدف پیشگیری از سردرگمی گردشگران و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی و در راستای تسهیل بازدید گردشگران از بناهای تاریخی فرهنگی استان فارس ساعت بازدید از اماکن مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: ساعت شروع بازدید از کلیه بناهای تاریخی- فرهنگی استان در نیمه نخست سال از ساعت ۸ صبح و حداقل زمان پایان بازدید ساعت ۲۰:۰۰ و به صورت یکسره می باشد که دستگاه های متولی هر بنا می توانند با در نظر گرفتن استقبال بازدید گردشگران، ساعت پایان بلیت فروشی را افزایش دهند.
مصیب امیری گفت: همچنین زمان شروع کلیه موزه های استان فارس در نیمه نخست سال ، ساعت ۸:۳۰ صبح و زمان پایان ساعت بازدید ۱۹:۰۰ به صورت یکسره می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس یادآور شد در نیمه دوم سال زمان شروع بازدید کلیه بناهای تاریخی-فرهنگی و همچنین موزه های استان فارس همانند نیمه نخست سال می باشد، ولی زمان پایان ساعت بازدید اماکن و موزه ها در این نیمه از سال به مدت یک ساعت کاهش می یابد.
مصیب امیری همچنین در خصوص طرح ساماندهی قیمت بلیت ورودی اماکن گردشگری استان خاطر نشان کرد: این طرح بر اساس دستورالعمل درجه بندی اماکن گردشگری مصوب شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارائه و کلیه ابنیه های تاریخی -فرهنگی و موزه های استان به سه درجه تقسیم و مقرر گردید: نرخ ورودی کلیه بناهای درجه ۱ برای گردشگران داخلی۳۰.۰۰۰ ریال و برای گردشگران خارجی ۲۰۰.۰۰۰ ریال، نرخ ورودی کلیه بناهای درجه ۲ برای گردشگران داخلی۲۵.۰۰۰ ریال و برای گردشگران خارجی ۱۵۰.۰۰۰ ریال و نرخ ورودی کلیه بناهای درجه ۳ برای گردشگران داخلی۲۰.۰۰۰ ریال و برای گردشگران خارجی ۸۰.۰۰۰ ریال باشد.
گفتنی است: مجموعه جهانی تخت جمشید، مجموعه جهانی پاسارگاد، موزه تخت جمشید، مجموعه های تاریخی- فرهنگی حافظیه و سعدی، مجموعه تاریخی- فرهنگی ارگ کریم خان، نقش رستم، مجموعه بیشاپور و مجموعه باغ جهانی ارم، خانه زینت الملک جز بناهای درجه ۱، باغ موزه عفیف آباد، موزه حمام وکیل، موزه پارس، تنگ چوگان، آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد، باغ دلگشا، باغ جهان نما، آرامگاه خواجوی کرمانی، نارنجستان قوام، موزه تاریخ طبیعی، مسجد تاریخی وکیل، مسجد تاریخی نصیرالملک، جز بناهای درجه ۲ و موزه سنگ هفت تنان، موزه جنگ باغ عفیف آباد، نقش رجب، موزه بیشاپور، موزه نی ریز، موزه کازرون، موزه آب و موزه لارستان جز بناهای درجه ۳ قرار دارند.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت : بزودی با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون ریال مطالعه بازنگری حریم چهار طاقی بالاده آغاز می گردد .


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری اظهار کرد: چهار طاقی بالاده به شماره ثبتی ۳۱۲ به تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ متعلق به دوره ساسانی است که در بخش جره و بالاده در دهستان جره قرار گرفته است این آتشکده ، چهار طاق بزرگی است که هر ضلع آن بیش از ۱۴ متر طول دارد ودر قله یک بلندی مشرف به رودخانه جره قرار گرفته است. بر این بلندی بقایای متعدد ساختمانهایی وجود دارد که نشان می دهد این جا محل شهری قدیمی بوده است.
وی افزود: آتشگاه یا آتشکده یا همان چهار طاق محل نگه داری آتش و مکان تشریفات مذهبی عمومی و نیایش بوده است. به جز سه آتشکده بزرگ دوران ساسانی ، آتشکده های زیادی در سراسر کشور وجود دارد. آتشکده جره در نزدیکی جاده شاهی قرار گرفته وبسیاری بر این عقیده اند که یکی از چارطاق های اربعه ی معروف است که توسط مهرنارسه، یکی از قدرتمندترین شخصیتها در میان بزرگان عصر ساسانی بنا نهاده شده است. مصالح این چهار طاقی از ملات و سنگ تشکیل شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در پایان عنوان کرد: انجام مطالعات بازنگری حریم چهار طاقی بالاده به منظور تعین حریم بر اساس قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با حضور کارشناسان این اداره کل و کارشناسان پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور آغاز می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، طرح ضربتی ارزیابی ظرفیت های تولید و اشتغال ۷۳ روستای منتخب کشور به همت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با هدف تحرک بخشی اقتصادی به روستاها در حوزه اشتغال از چهار شنبه ۲۳ فروردین ماه کلید و از شنبه ۲۶ فروردین ماه ۹۶ آغاز شده است . محور این طرح از هر سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری می باشد و کارشناسان اعزامی با حضور یک هفته ای خود در روستاهای هدف هر استان ، به بررسی ظرفیت ها و پایش این روستاها در حوزه اشتغال و زیر ساخت های مرتبط با حوزه ماموریت های خود در این روستاها خواهند پرداخت .


در استان فارس ، روستاهای هدف گردشگری قلات و مهارلو منتخب گردیده و کارشناسان اعزامی روز شنبه ۲۶ فروردین ماه ابتدا در جلسه ای با حضور کارشناسان استان ، بخشدار مرکزی شیراز ، دهیار روستا ، رئیس شورای روستا و نماینده انجمن های میراث فرهنگی و سمن ها، شرکت و پس از آن ضمن بازدید میدانی از روستا به بررسی زیرساخت های گردشگری ، میراث و صنایع دستی قلات پرداختند .
کارشناسان ضمن اشاره بر تقویت بوم گردی منطقه با توجه به حفظ و احیای بافت تاریخی روستا در بازدید از آثار تاریخی ثبت شده روستا ، بر لزوم استفاده از توانمندی های صنایع دستی روستا تاکید و در همین راستا از تنها کارگاه بازمانده گیوه دوزی دیدن نمودند .
گفتنی است ، قلات روستایی با قدمت ۲۵۰۰ ساله در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا بنا شده است و از جمله روستاهای تاریخی استان فارس با قدمتی طولانی می باشد .
گردو ، بادام ، انجیر ، انار ، زردآلو ، و گوجه سبز از محصولات باغی و شیر ، پنیر ، کره و کشک نیز از محصولات دامی این روستا است . شیره انگور ، رب انار و آب غوره از دیگر فرآورده های غذایی روستای قلات است .
محصولاتی از قبیل گیوه ، سبد دستبافت ، گره (ظرف بافته شده) دولک ، مشک (که برای خنگ نگه داشتن آب به کار می رود ) و وسایل چوبی از جمله تولیدات صنایع دستی این روستا است .
از جاذبه های گردشگری روستا علاوه بر بافت کالبدی معماری کوهستانی ، کوچه های پر پیچ و خم جویبارهای زلال می توان به آبشارهای سه گانه ای که از میان صخره ها سرازیر می شود و پوشش های گیاهان خودرو شامل ( گل های وحشی ، گیاهان دارویی بودمادران ، ختمی ، آویشن ، پونه ، مرزه و… ) به عنوان جاذبه های کم نظیر روستا یاد کرد .

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس روز گذشته ۲۷ فروردین ماه ۹۶ کارشناسان اعزامی طرح ضربتی ارزیابی ظرفیت های تولید و اشتغال ۷۳ روستای منتخب کشورکه از شنبه ۲۶ فروردین ماه ۹۶ در سراسر کشور به همت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با هدف تحرک بخشی اقتصادی به روستاها در حوزه اشتغال آغاز شده است. از پتانسیل های موجود در روستای مهارلوی این استان بازدید کردند.


کارشناسان اعزامی پس از ورود به روستای مهارلو از منطقه نمونه گردشگری به مساحت ۱۰ هکتار بازدید و در جریان جزئیات طرح پیشنهادی سرمایه گذار قرار گرفتند.
سپس از محل چشمه آبگرم روستا ، کوچه باغ ها ، کاروانسرای شاه عباسی ، بافت قدیم روستا ، امام زاده بی بی شریفه خاتون و قبرستان تاریخی دیدن و پس آن در جلسه ای با حضور کارشناسان استان، رئیس شورای و دهیار روستا شرکت و مقرر گردید در خصوص فعال کردن جامعه محلی جهت تاسیس واحدهای اقامتی بوم گردی ، بازسازی کاروانسرای قدیمی و بهسازی چشمه آبگرم معدنی پیگیری های لازم صورت پذیرد.
همچنین در راه بازگشت به شیراز کارشناسان از دریاچه مهارلو در شمال شرقی روستا و در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز که محل برقراری زیستگاه های جانوری (پرندگان مختلف) از جمله فلامینگو مهمترین گونه پرندگان ،درناها ، انواع غازها، مرغابیها، آنقوت، آبچیلکها و دسته‌ای از پرندگان شکاری که با آمدن پرندگان مهاجر در این محل یافت می‌شود دیدن نمودند.
گفتنی است، روستای مهارلو یکی از روستاهای زیبای استان فارس و از توابع شهرستان سروستان است. روستای زیبای مهارلو در گذشته به دشت گل معروف بوده و با استقرار در دامنه‌های زاگرس جنوبی و همجواری با دریاچه زیبای مهارلو، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.
از جاذبه‌های این روستا می توان به دریاچه مهارلو، پارک ۲۵۰ هکتاری در حال احداث در محل گردنه گلچهره، امام‌زاده خدیجه بانو، بقعه متبرکه بی بی شریفه خاتون، کارونسرای شاه عباسی، اشاره کرد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : در پی ارائه طرح ملی تکاپو به کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان و با توجه به بند ۱ مصوبه چهارمین جلسه کارگروه مبنی بر لزوم همکاری کلیه دستگاه های اجرایی، نهادها و موسسات دولتی و غیر دولتی استان با طرح مذکور، جلسه هم اندیشی با حضور کارگزار طرح در محل دفتر معاونت صنایع دستی استان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی اظهار داشت : در این جلسه پس از بررسی طرح و راهکارهای اجرایی با هدف شناسایی مشکلات بر سر راه اشتغال در حوزه صنایع دستی و آسیب شناسی تولید و عرضه محصولات ارزشمند در این حوزه، برنامه ریزی همکاری مداوم بخش های دولتی و غیر دولتی (خصوصی) صورت گرفت و مقرر شد اتاق فکر مشترک با محوریت معاونت صنایع دستی تشکیل گردد تا با همکاری هر دو بخش راهکارهای ارتقای فنی و اقتصادی صنایع دستی شناسایی، آسیب شناسی و هدف گذاری شده و تا نیل به اهداف طرح که همانا ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و رونق اقتصادی است اقدامات لازم انجام شود.
وی افزو : در این راستا اتاق فکر معاونت صنایع دستی استان با هدف برگزاری جلسات هم فکری با اتاق های تعاون، بازرگانی و اصناف و اتحادیه تعاونی های صنایع دستی از آذرماه سال جاری در معاونت صنایع دستی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد .معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از راه اندازی طرح “زبردستان” با هدف حمایت ترویجی از هنرمندان صنایع دستی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی با اعلام این خبر افزود: با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با حمایت از تولید از سوی معاونت صنایع دستی کشور و با همکاری بخش خصوصی، از این پس هنرمندان صنایع دستی می توانند محصولات خود را از طریق این برنامه در سطح کشور معرفی کنند .
وی گفت : هنرمندان صنایع دستی می توانند با نصب اپلیکیشن در آدرسhttp:// zebardastan.com/Handicraft.apk با ثبت مشخصات خود و ایجاد کارگاه و ارسال اولین بخش معرفی خود (موقعیت جغرافیایی، عکس سردر کارگاه، فیلم از محیط کارگاه) بعنوان هنرمند فعال وارد سیستم “زبردستان” شده و اطلاعات کارگاه و فعالیت خود را در این سیستم به اشتراک بگذارند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد : پس از تأیید اطلاعات توسط کارشناسان، امکان بارگذاری تصویر محصولات برای هنرمندان فعال خواهد شد.
الحمدی ادامه داد : این پروژه امکان معرفی محصولات صنایع دستی را به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی فراهم کرده و سرعت رشد اقتصادی کالاهای صنایع دستی را افزایش خواهد داد.
گفتنی است ، هنرمندان می توانند جهت ارتباط با شرکت مجری این طرح از طریق تماس با شماره ۰۲۱۴۹۷۶۳۲۰۰ و سیستم پیامکی با شماره ۵۰۰۰۲۲۶ اقدام کنند .استاندار فارس گفت: با پرداخت تسهیلات به طرح های رفاهی از اجرای این طرح ها با هدف توسعه گردشگری حمایت می کنیم.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارسرسیدمحمدعلی افشانی پنجشنبه در حاشیه بازدید معاون رئیس جمهوری از مجموعه تاریخی بیشابور کازرون افزود: یادمان های تاریخی به مثابه گنج پنهان هستند که باید از آنها به خوبی حراست شود.
استاندار فارس گفت: با توجه به افزایش شمار گردشگران خارجی که به استان فارس سفر می کنند باید زیرساخت ها و امکانات رفاهی مناسب برای اقامت توام با آرامش آنها در این استان مهیا شود.
گفتنی است معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اتفاق استاندار فارس، نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه کازرون و جمعی از مسئولان استان پنجشنبه از مجموعه تاریخی بیشاپور و موزه تاریخی این مجموعه بازدید کردند.همزمان با آغاز سال تحصیلی جدیدمقارن با هفته جهانی گردشگری، با همکاری اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند در دبستان آفرینش این شهرستان بر اهمیت حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی و ترویج مولفه های گردشگری برای گروه هدف دانش آموزان و خانواده های آنان تاکید شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم کشاورز مسئول میراث فرهنگی فراشبند ضمن تبریک سال تحصیلی جدید به معرفی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان و استان پرداخت و در انتها نیز با تقدیم گل و بروشورهای جاذبه های گردشگری از دانش آموزان و معلمان این مدرسه که ساعاتی را در اختیار این اداره قرار دادند تقدیر و تشکر به عمل آمد .معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تصویب طرح واگذاری ۲۸ باب منزل تاریخی و فرهنگی و پروژه باغ موزه مشاهیر در شیراز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جمشید معینی در جلسه کارگروه واگذاری طرح های تملک دارایی ها به بخش غیر دولتی که روز پنج شنبه در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد ، گفت : پروژه باغ موزه مشاهیر از نظر متراژ ، نوع بنا و هزینه ها مورد بررسی ، بحث و تبادل نظر قرار گرفت که بنای باغ موزه مشاهیر با حدود ۱۲ هزار متر مربع زیر بنا و پیشرفت فیزیکی ۴۲ درصدی در حال اجرا است که این پروژه از پروژه موزه منطقه ای جدا می باشد .
وی افزود : پیش بینی اضافه نمودن ۱۵ هزار متر مربع فضا جهت ایجاد پارکینگ مورد نظر قرار گرفت که هزینه های قسمتی از تملک و همچنین تکمیل پروژه اطراف باغ موزه جهت پارکینگ به صورت قرداد مشارکت در ساخت و بهره برداری در مدت معین توسط سرمایه گذار بر اساس طرح توجیهی و فراخوان می بایست تامین گردد .
معینی ادامه داد : یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پروژه های عمرانی فارس پروژه باغ موزه مشاهیر است که به دلیل جای گیری آن در نزدیکی آرامگاه حافظ در اولویت تکمیل قرار دارد .
معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد : اعتبارات ملی این پروژه که برای سرمایه گذاری این پروژه نیاز است به ۳۲ میلیارد تومان می رسد و با توجه به اینکه سالیانه حدود ۱ و نیم میلیارد تومان اعتبار ملی با ویژگی استانی دارد بهره برداری از این پروژه ۲۰ سال طول خواهد کشید .
معینی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی باغ موزه مشاهیر از سال ۱۳۸۹ گفت : این پروژه به دلیل محدودیت های اعتباری و منابع مالی از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار نبوده که هم اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه ۴۲ درصد بدون در نظر گرفتن پارکینگ می باشد .
وی در خصوص ساخت پارکینگ این پروژه گفت : جهت رفاه حال هرچه بیشتر مسافرین ، بازدید کنندگان و علاقمندان ، پارکینگ این مجموعه با ظرفیت ۴۰۰ دستگاه اتومبیل در حال ساخت است .
وی افزود : در این باغ موزه ، مشاهیر ادبی ایران و جهان در جوار آرامگاه حافظ معرفی خواهند شد که با اجرایی شدن این پروژه محدوده آرامگاه حافظ از ۳ هکتار به ۷ هکتار توسعه می یابد که می تواند نقش مهمی در معرفی داشته های فرهنگی ، تاریخی و ادبی استان نیز ایفا کند .
معینی همچنین در خصوص تصویب طرح واگذاری ۲۸ باب منزل تاریخی و فرهنگی به شهرداری شیراز که در محل بافت تاریخی سنگ سیاه قرار دارد نیز گفت : با نظر کارشناسان دادگستری حدود ۳۴۶ میلیارد ریال هزینه ساخت و اجرای آن می باشد که باید طی ۲ سال ساخته و آماده بهره برداری شود .
وی اضافه کرد : این واگذاری به مدت ۲۲ سال با اجاره سالیانه ۵۰۰ میلیون ریال می باشد که توافق گردید اجاره بهاء هر سه سال بر اساس نرخ تورم اعلامیه بانک مرکزی افزایش می یابد .

 

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از برگزاری اولین جلسه کمیته فنی بررسی طرح های گردشگری در سال ۹۵ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید امین قاسمی گفت : این جلسه که با حضور کارشناسان و نمایندگان واحد های صنفی در محل سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی فارس برگزار شد ، در مجموع با تصویب ۲۳ طرح به پایان رسید .
وی افزود : هدف از برگزاری این جلسه جذب و حمایت از سرمایه گذاران ، بهبود روند توسعه صنعت گردشگری و فراهم کردن زمینه اشتغال بیشتر در سطح استان فارس است .
معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه اضافه کرد : مجموع این ۲۳ طرح گردشگری با ارزشی بالغ بر ۶۰۰ میلیار ریال به تصویب رسید .

 

همزمان با افتتاحیه هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و روز جهانی موزه طی مراسمی با حضور استاندار فارس ، معاونین استاندار ، فعالان حوزه میراث فرهنگی فارس و اصحاب رسانه از طرح QR CODE scaner ( نسل بار کدهای جدید )موزه پارس رونمایی شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس استاندار فارس دراین مراسم اظهار داشت تاثیر و تاثر فرهنگ در عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات نمود بیشتری دارد و به یمن فن آوری نوین در اقصی نقاط دنیا می توان از میراث فرهنگی مشترک بشری اطلاع یافت .
وی در ادامه به حضور چشمگیر مهمانان داخلی و خارجی فارس درسال جدید کمبود هتل های مناسب در استان اشاره کرد.
سید محمد احمدی افزود: در حال حاضر هرهفته پنج تا شش پرواز مستقیم از استانبول به شیراز برقرار است که این به جز تورهایی است که علاوه بر یزد ، اصفهان ، کرمان ، شیراز را نیز در چرخه گردشگری خود دارند.
درادامه این مراسم مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس درخصوص فن آوری نوین بارکد خوان موزه پارس گفت : بازدید کنندگان به محض ورود به موزه پارس از طریق بلوتوث نرم افزار QR CODE scaner ر را روی گوشی تلفن همراه خود دریافت می کنند که از طریق این نرم افزار با کمک بارکد هایی که روی هریک از اشیاء تاریخی قراردارد اطلاعات کامل هر شی را دریافت می کنند.
مصیب امیری همچنین به اجرای دیگر خدمات الکترونیکی در اماکن شاخص تاریخی فرهنگی فارس اشاره کرد و گفت : با اجرای طرح بلوتوث در اماکن شاخص تاریخی اطلاعات کامل جاذبه های تاریخی گردشگری و مذهبی از طریق گوشی تلفن همراه به بازدید کنندگان ارائه می شود و همچنین امکان استفاده رایگان بازدید کنندگان از اینترنت در این اماکن فراهم شده است .
وی در پایان به افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی آمار گردشگران خارجی در فارس در فروردین و اردی بهشت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبرداد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اجرای طرح خانه مسافر به منظور ساماندهی منازل استیجاری ومبله برای نوروز ۹۴ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری گفت : شهر مقدس شیراز و استان فارس به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، طبیعی و مذهبی منحصر به فرد ، همواره در طول سال و به ویژه در ایام نوروز ، گردشگران بسیاری را جذب می نماید و وظیفه ما ، ایجاد زیرساخت های لازم برای رفاه زائران و میهمانان استان می باشد .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس بیان کرد : در ایام نوروز ، تعداد مسافران ورودی به استان بیشتر از ظرفیت های اقامتی موجود شامل هتل ها ، هتل آپارتمان ها ، مهمانپذیرها ، کمپ ها ، کلاس های درس و سایر مراکز اسکان می باشد و از سویی نیز برخی از مسافران متقاضی اسکان در منازل مبله می باشند ، لذا در این ایام استفاده از منازل مبله استیجاری امری اجتناب ناپذیر است اما چگونگی اجاره این منازل بسیار حائز اهمیت است .
دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرهای استان فارس افزود : در همین راستا ، طرح ساماندهی منازل مبله استیجاری در ایام نوروز از سالیان اخیر در دستور کار ستاد اجرایی خدمات سفرهای فارس قرار گرفته و با همکاری شهرداری به عنوان معاونت اسکان ستاد ، دادستانی به عنوان معاونت حقوقی ستاد ، تشکل های اقامتی استان شامل رؤسای جامعه هتلداران و اتحادیه مهمانپذیرداران و اداره کل میراث فرهنگی فارس به عنوان دبیر ستاد ، تا کنون جلسات متعددی در این خصوص تشکیل و به منظور ساماندهی این اماکن استیجاری وقانونمند کردن فعالیت های آنها تلاش شده است .
امیری خاطرنشان کرد در نوروز امسال با اجرای طرح خانه -مسافر وراه اندازی سایت خانه مسافر افرادی که تقاضای اجاره دادن منازل خود به مهمانان نوروزی را دارند با ثبت نام از طریق سایت خانه مسافر وثبت مشخصات خود وملک مورد نظر ویا مراجعه به جامعه هتلداران فارس ودریافت مجوز لازم می توانند به فعالیت بی دغدغه وقانونمند خود ادامه دهند که فرا خوان آن نیز در روزنامه ها منتشر گردیده است .
این مقام مسئول ادامه داد مسافرینی که قصد دارند از ظرفیت این منازل استفاده کنند نیز می بایست از طریق همان سایت به نشانی khaneh – mosafer .ir منزل مورد نظر خود را براساس قیمت ، موقعیت وسایر موارد انتخاب نمایندضمن این که در ستاد های اسکان راهنمایی لازم از طریق کارشناسان امر به آنها ارائه خواهد شد .
امیری ادامه داد : متأسفانه ، منازل مبله استیجاری مجهول الهویه ای وجود دارند که می توانند باعث ایجاد آسیب ها و معضلات اجتماعی فراوانی شوند و لذا از هم اکنون به مسافران عزیزی که متقاضی اجاره کردن منازل مبله می باشند توصیه می نماییم برای داشتن سفری با آرامش و امنیت کامل ، جهت اجاره منازل به تشکل های اقامتی استان مراجعه نموده و از اجاره منزل از کلید به دستان و کارتون به دستان مستقر در ورودی های شهر و سایر مناطق پرتردد شهر خودداری نمایند .
مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت : هرگونه تبلیغات محیطی در خصوص منازل استیجاری بدون مجوز ، جرم محسوب شده و پیگیردهای قانونی از طریق معاونت حقوقی ستاد انجام و با این افراد متخلف و مجرم برخورد قانونی خواهد شد .
دکتر امیری با بیان این که این گونه تبلیغات ، موجب مخدوش نمودن فضاهای بصری در سطح شهر می شود ادامه داد : مالکین منازل مبله که متقاضی اجاره دادن منازل خود در ایام نوروز می باشند موظفند از طریق فوق اقدام نمایند.
دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرهای فارس در پایان افزود : امیدواریم امسال دیگر شاهد کلید دستان و کارتون به دستان متقاضی اجاره منازل مبله در ایام نوروز نباشیم و میهمانان نوروزی استان نیز با درایت و هوشمندی خود و برای داشتن سفری امن و دلپذیر از مراجعه به این افراد برای اجاره منزل خودداری نمایند . 

 

 

 

 

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

شناسنامه تفصیلی طرح پژوهشی

عنوان طرح:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

کد طرح:

( توسط دبیرگروه کارشناسی تکمیل می گردد)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

تاریخ ارائه طرح:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

تکمیل این کاربرگ هیچگونه حق مادی برای پژوهشگر ایجاد نمی کند، ولی کارگروه پژوهش خود را

موظف به حفظ حقوق معنوی وی می داند.

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

الفاطلاعات عمومی پروژه پژوهشی :

۱- – عنوان پروژه ۱

-۱/۱ به زبان فارسی :

……………………………………………………………………………………………………………………………….

-۱/۲ به زبان انگلیسی :

………………………………………………………………………………………………………………….

۲-۱ – گروه کارشناسی ( فقط یک مورد انتخاب شود):

آموزش، فرهنگ و تحول در علوم انسانی عمران و زیربناها

کشاورزی، آب و منابع طبیعی سلامت و رفاه اجتماعی

فناوری، تجاریسازی و علوم بنیادی اقتصاد، تجارت، صنعت و انرژی

۳- – عنوان اولویت : ۱

…………………………………………………………………………………………

-۴-۱ اعتبار مورد نیاز پروژه :

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

-۵-۱ مدت اجرای پروژه :

……………………………………………………………………………………………………………………………….

-۶-۱ دستگاه اجرایی محل تامین اعتبار:

………………………………………………………………………………………………………………………………..

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

باطلاعات اختصاصی پروژه پژوهشی :

۱ – بیان مسأل ه( با استناد به مطالعات و مستندات موجود به بیان مشکل، گستردگی و وضعیت فعلی آن، اهمیت مسأله

و ضرورت پاسخگویی به آن، اشار های به تاریخچه مشکل، عوامل مؤثر یا مرتبط با مشکل، آثار اقتصادی، اجتماعی، فنی و

مشکل بپردازید ).

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

۲) ضرورت انجام پروژه :

۳) اهداف تحقیق:

-۱-۳ هدف کلی:

۲-۳ اهداف کاربردی:

۴)فرضیه های پژوهش:

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

۵) بررسی تحقیقات پیشی ن(بررسی سابقه مطالعات و تحقیقات مربوط به موضوع طرح در داخل یا خ ارج از

کشور، همراه با ذکر منابع اساسی و همچنین چگونگی ارتباط تحقیقات قبلی با طرح فعلی.)

۶) تعریف عملی مفاهیم اصلی تحقیق

ردیف مفهوم تعریف عملی

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

۷) پیش بینی کاربرد نتایج اجرای پروژه در رفع تنگناها و مشکلات دستگاه اجرایی

استان فارس و کشور:

۸)نوآوری انجام شده ( درصورت وجود ) :

۹) ملاحظات اخلاقی ( ویژه طرح های کارشناسی بهداشت و سلامت)

۱۰ ) رو ش تحقیق: (دراین قسمت به طور مختصر و مفید روش مورد استفاده و دلیل انتخاب آن برای مطالعه توضیح

داده شود.)

۱۱ ) ابزار گردآوری داده ها (با توجه به روش تحقیق، ابزار مناسب انتخاب و در این قسمت توضیحاتی در مورد

ابزار و ویژگ یهای آن داده شود.)

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

۱۲ ) جامعه آماری و محاسبه حجم نمونه و تشریح شیوه نمونه گیری: (در صورتی که مطالعه

نیاز به تعیین حجم نمونه از جامعه آماری داشته باشد، میزان و مبنای علمی انتخاب حجم نمونه ذکر شود.)

۱۳ ) مهم ترین منابع و ماخذ فارسی و خارجی مورد استفاده:

جزمانبندی انجام پروژه

مراحل اجرایی انجام پروژه (طبق جدول زیر) :

ردیف

مراحل اجرایی

مدت زمان

سال اول سال دوم سال سوم

بهار تابستان پاییز زمستان بهار تابستان پاییز زمستان بهار تابستان پاییز زمستان

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

زمانبندی ارائه گزارش های مقطعی پروژه به گروه کارشناسی براساس مراحل ردیف ۱

گزارشها محتوای گزارش شامل نتایج کدامیک از مراحل بند ۱ است؟ (فقط

ردیف را ذکر کنید). زمان ارسال گزارش پس از شروع

داطلاعات مربوط به همکاران پروژه (این این قسمت بدون نام بوده و همکاران حتمابایدحضورخوددرپروژه

راتائیدنموده باشند.)

سطح تحصیلاتتخصص نوع همکاری امضاء

ههزینه های انجام پروژه

-۱ * هزینه های پرسنلی اعم از مجری و همکاران (الزاما بایستی بدون نام و نام خانوادگی مجری و همکاران باشد)

سطح تحصیلاتتخصص کل ساعات کار برای پروژه جمع هزینه (ریال)

جمع کل

* مجموع حق الزحمه همکاران و مشاوران پروژه نباید از دو برابر حق الزحمه مجری مسئول زیادتر باشد.

استانداری فارس

دفتر آموزش و پژوهش

کارگروه پژوهش، فناوری و تحول اداری

آدرس: چهار راه ادبیاتبلوار گلستاندفتر آموزش و پژوهش استانداری فارس تلفن ۲۲۷۲۴۴۰ نمابر ۲۲۷۲۴۳۷

http://research.farsp.ir

-۲ *دستگاهها، وسایل و مواد مورد نیاز پروژه که باید از محل اعتبار پروژه خریداری شود

نام دستگاه مصرفی غیرمصرفی تعداد قیمت کل (ریال)

جمع کل

* وسایل غیرمصرفی بعد از پایان طرح به دستگاه اجرایی طرف قرارداد تعلق می گیرد.

۳ – هزینه های خدمات آزمایشگاهی (در صورت نیاز ):

ردیف نوع آزمایش محل آزمایش تعداد قیمت واحد (ریال) قیمت کل (ریال)

۱

۲

۳

۴

۵

جمع کل:

هزینه های پروژه شامل:

ردیف نوع هزینه مبلغ ( ریال )

۱ هزینه پرسنلی

۲ هزینه مسافرت های ضروری

۳ هزینه وسایل وموادموردنیاز

۴ هزینه خدمات آزمایشگاهی

۵ *هزینه نظارت ( ۱۰ درصد هزینه بند یک الی چهار)

۶ هزینه ۳ داور (هر داور حدودا پانصد هزار ریال)

۷ جمع کل هزینه

* مبلغ این هزینه طی قرارداد جداگانه ای به گروه کارشناسی و ناظر تعلق می گیرد.


 

 

 

 

مشخصات مجری طرح

کد طرح:

( توسط دبیرگروه کارشناسی تکمیل می گردد)

۱) نام و نام خانوادگی مجری :

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

۲) نشانی و تلفن منزل:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

۳) نشانی و تلفن محل کار:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

۴) سوابق تحصیلی:

درجۀ تحصیلی رشتۀ تحصیلی دانشگاه محل

تحصیل کشور محل تحصیل سال دریافت مدرک

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

۵) تألیفات: (در صورت درخواست شورا ، ارسال نسخه ای از آثار علمی ضروری است)

عنوان (پژوهش، مقاله، کتاب و ترجمه) ناشر/ نشریه سال انتشار

یا اجرا

۶) نام و نام خانوادگی همکاران (به تفکیک برای هر کدام از افراد پر شود) :

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

۷) نشانی و تلفن منزل:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

۸) نشانی و تلفن محل کار:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

۹) سوابق تحصیلی:

درجۀ تحصیلی رشتۀ تحصیلی دانشگاه محل

تحصیل کشور محل تحصیل سال دریافت مدرک

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

۱۰ ) تألیفات: (در صورت درخواست شورا ، ارسال نسخه ای از آثار علمی ضروری است)

عنوان (پژوهش، مقاله، کتاب و ترجمه) ناشر/ نشریه سال انتشار

یا اجرا