مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در دیدار روز گذشته با سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی ضمن خوش آمدگویی به وی وهیات همراه در سفر به شیراز، با تشریح ظرفیتهای گردشگری فرهنگی،اقتصادی، طبیعی و … استان فارس و شهر شیراز بر همکاری های دو جانبه در آینده نزدیک تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری در جلسه روز گذشته با هیات کشور شیلی در تخت جمشید در ابتدا با اشاره کوتاه به آثار ثبت جهانی و ملی کشور ایران گفت: کشور ایران دارای ۲۲ اثر ثبت جهانی و ۳۳ هزار آثار ثبت ملی است و استان فارس با ۴ اثر ثبت جهانی وحدود ۳ هزار اثر ثبت ملی ۱۰ درصد آثار شاخص ثبتی کشور را به خود اختصاص داده است و در آینده نزدیک پنجمین اثر ثبت جهانی استان تحت عنوان مجموعه ساسانی ۳ شهرستان فارس را شاهد خواهیم بود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود: استان چهار فصل فارس دارای وسعت ۱۲۲ هزار کیلومتر است که حدود ۸ درصد خاک کشور را تشکیل می دهد و بسیاری از آثار شاخص کشور از دوره ایلامی هخامنشی ،ساسانی و دوره اسلامی دراین استان فارس قرار دارد.
این مقام مسئول ضمن ابراز تمایل از برگزاری نمایشگاه صنایع در کشور شیلی در تشریح ظرفیت صنایع دستی استان گفت: استان فارس با داشتن ۲۰۰ هزار هنرمند و صنعتگر صنایع دستی، ۱۲۰ رشته فعال در این حوزه و محصولات شاخصی از جمله خاتم که هنر اصیل شیراز است و از نظر کیفیت و ظرافت ساخت به نسبت خاتم اصفهان از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است، دست بافتهایی مانند گلیم، قالی، گبه، منبت شهرستان آباده که شهرت جهانی دارد و نیز دیگر صنایع دستی هایی با کاربری در فضاهای معماری، مثل کاشی کاری ، گچ بری، آینه کاری و کاشی هفت رنگ از جایگاه ممتاز در سطح کشور برخوردار است.
مصیب امیری در تبیین دیگر قابلیتهای استان به وجود آرامگاه حافظ و سعدی از شخصیت های مطرح ادب ایران و جهان، ۴۴۰ جاذبه طبیعی در استان، حرم مطهر شاهچراغ(ع) و دیگر امام زادگان در بحث گردشگری مذهبی، معادن غنی بخصوص در زمینه سنگ، ۳ فرودگاه بین المللی در شهرهای شیراز، لار و لامرد، حضور پزشکان حاذق و ظرفیت بیمارستانهای مجهز بخصوص در بحث پیوند اعضا، چشم پزشکی و جراحی های زیبایی اشاره و از آمادگی در زمینه های مختلف همکاری دو جانبه بخصوص در حوزه گردشگری ، فرهنگی و صنایع دستی خبر داد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در پایان بحث خواهر خواندگی شهر شیراز و یکی از شهرهای شیلی با هماهنگی شهرداری شیراز را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کرد.
همچنین در این دیدار سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی ضمن ابراز خرسندی از سفر به شهر شیراز اظهار داشت : قصد و ایده کلی از این سفر ایجاد روابط حسنه بین دو کشور و دو ملت بوده که یکی از پایه های اساسی این ارتباط بخش فرهنگی است که بخوبی توسط مدیر کل میراث فرهنگی توضیح داده شد و ما هم ایده های مناسبی را از این کلیت گرفتیم.
وی با تاکید به فرهنگ و تمدن غنی ایران و شهر شیراز به عنوان مهد این تمدن و شگفت زده شدن از شکوه مجموعه جهانی تخت جمشید و دیگر آثار تاریخی- فرهنگی استان فارس، افزود: پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در کاخ ریاست جمهوری شیلی برای نشان دادن این جاذبه ها و فراهم نمودن زمینه سفر مردم شیلی به کشور ایران در جلسه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مطرح گردیده است.
گفتنی است، معاون مجلس سنای شیلی در خصوص موضوع خواهر خواندگی شهر شیراز با یکی از شهرهای شیلی نیز تصریح کرد: این موضوع با حساسیت بالایی بررسی خواهد شد تا بتوان شهری از کشور شیلی که همطراز با شهر تاریخی- فرهنگی شیراز  باشد را به شهرداری شیراز معرفی گردد و از این فرصت جهت تعامل بیش از پیش بهره مند شد.

 

 

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز۲۲ خرداد ۹۶ از نمایشگاه و تولیدات زنده هنرهای سنتی وابسته به معماری در محل ارگ کریم خان شیراز بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به مناسبت هفته صنایع دستی حجت السلام و المسلمین محمد رضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس،بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بهمراه تعدادی از مسئولان استانی از نمایشگاه و تولیدات زنده هنرهای سنتی وابسته به معماری در محل ارگ کریم خان شیراز بازدید و در پایان از اساتید صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس تجلیل نمودند.
در این نمایشگاه غرفه های و کارگاه های رشته هایی همچون خاتم، آینه کاری، گره چینی و اورسی قلم زنی،کاشی هفت رنگ، مقرنس، سنگ تراشی تا تاریخ ۲۵ خرداد از ساعت ۱۷ الی۲۱ برپا است.
گفتنی است، در پایان این بازدید از اساتید صنایع دستی و هنرهای های سنتی استان، آقایان صنایعی در رشته آینه کاری، قدرت در رشته گره چینی ، فلاح پور در رشته خاتم، شیشه گر در رشته کاشی هفت رنگ، حمیدی در رشته قلم زنی،جانعلی پور در رشته مقرنس و شبیه در رشته سنگ تراشی تجلیل شد. همچنین از سه شاگرد این اساتید ( ابراهیم پوراز شاگردان استاد فلاح پور، مرادی پوراز شاگردان استاد شیشه گر و پیروی نیا از شاگردان استاد شبیه ) تقدیر بعمل آمد.

سرهنگ آیت اله عیدی پور فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از برپایی دومین تور دانش آموزی در مورخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۹۶ در اماکن تاریخی فرهنگی شیراز خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس سرهنگ عیدی پور بیان داشت: در راستای عینیت بخشیدن به شعار سال ۹۶ یگان حفاظت که همانا(حفاظت دانش محور، مشارکت اجتماعی و امنیت پایدار) است رویکرد راهبری یگان حفاظت تبدیل این شعار به شور اجتماعی است در همین زمینه یکی از گروه های جامعه هدف، ظرفیت عظیم آموزش و پرورش و جامعه دانش آموزی است که مید توانند تولید کننده و نهادینه ساز فرهنگ میراث بانی در جامعه باشد و بر همین اساس دومین تور دانش آموزی در مجموعه تاریخی ـ فرهنگی حافظیه برگزار شد.
وی افزود: مقوله حفاظت و حراست از آثار ارزشمند بجای مانده از نیاکان در این دیار کهن به دلیل کثرت پراکندگی و بعضاً صبعب العبور بودن نیازمند عزم جدی و مشارکت اجتماعی، تعامل و همدلی دستگاههای دولتی، سمن ها و انجمن های مردم نهاد می باشد که به صورت جدی در دستور کار یگان حفاظت قرار گرفته است و تا رسیدن به هدف والا که همانا امنیت پایدار می باشد ادامه خواهد یافت.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی عشایری در شهرستان های فراشبند و پاسارگاد خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد در گفتگوی اختصاصی با خبر جنوب، با بیان اینکه توسعه ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در استان در اولویت است ، افزود : طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر داریم در ۶ ماه نخست امسال تعداد اقامتگاه های بوم گردی در فارس دو برابر شود .
به گفته وی ، در حال حاضر ۲۰ اقامتگاه بوم گردی در سراسر فارس فعال است که امیدواریم تا آخر شهریور ماه این تعداد دو برابر شود .
معاون گردشگری فارس اضافه کرد : با توجه به این که ۱۲ و نیم در درصد از جمعیت عشایری کشور در فارس وجود دارد و از سویی هم با استقبال چشمگیر گردشگران داخلی و خارجی نسبت به آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم عشایری مواجه ایم ، بی شک معرفی این جمعیت گسترده در فارس یک ضرورت است چرا که رونق اقتصادی منطقه و گردشگری را در پی دارد .
محسن نژاد بر لزوم توسعه فارس در حوزه های گردشگری طبیعی ، روستایی و عشایری تاکید کرد و گفت : با توجه به این که فارس در این حوزه ها دارای پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه ای است ضروری است که با ایجاد زیرساخت های متناسب ، به تقویت این حوزه ها پرداخته شود و شاهد رونق گردشگری باشیم .
وی در ادامه به راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی عشایری در سطح استان اشاره کرد و افزود : در حال حاضر اقامتگاه بوم گردی عشایری در شهرستان فراشبند در شرف صدور مجوز است ویکی از ویژگی های این اقامتگاه این است که گردشگران می توانند با کوچ عشایری همراه شوند و با ییلاق و قشلاق آن ها آشنا گردند .
محسن نژاد افزود : در این اقامتگاه به معرفی فرهنگ و آداب و رسوم عشایری در زمان قشلاق عشایر در فراشبند و ییلاق آنها در اقلید می پردازند . همچنین در حال حاضر یک اقامتگاه بوم گردی عشایری هم در شهرستان پاسارگادراه اندازی شده است .
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به اینکه گردشگران خارجی بسیار علاقمندند که با فرهنگ عشایری آشنا شوند ، افزود : به طور حتم وجود چنین اقامتگاه هایی تاثیر به سزایی در ماندگاری گردشگران در استان و افزایش اقامت آن ها همچنین معرفی درست جامعه عشایری و آداب و رسوم آن ها دارد .
وی در ادامه به راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در سراسر فارس به ویژه بافت تاریخی شیراز نیز اشاره کرد و افزود : پراکندگی مراکز اقامتی در سطح استان ، توزیع سفر و ماندگاری مسافران داخلی و خارجی در استان از مزیت های راه اندازی این واحدهای اقامتی است .
محسن نژاددر خصوص ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در بافت تاریخی شیراز نیز گفت : با توجه به این که ساکنین اصلی این بافت را ترک کرده اند بی شک راه اندازی این اقامتگاه های و حضور گردشگران ، رونق این منطقه تاریخی فرهنگی را در پی خواهد داشت .
وی افزود : با حضور گردشگران در این منطقه ، ساکنین اصلی به بافت برمیگردند و تخریب منطقه به ویژه خانه های تاریخ ی آن که داری ارزش خاص و معماری ویژه این نیز هستند متوقف می شود .
معاون گردشگری فارس همچنین یادآور شد : ایجاد مراکز اقامتی رسمی و امن در کنار جاذبه های کمتر شناخته شده استان یک ضرورت است که امیدواریم شاهد سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی در این رابطه باشیم تا رونق گردشگری حاصل شود .
محسن نژاد ادامه داد : در حال حاضر ۷۵ هتل و هتل آپارتمان در فارس مشغول به فعالیت است که با توجه به ظرفیت های گردشگری استان حوزه های طبیعی ، روستایی و عشایری ، ساخت هتل های گران قیمت و چند ستاره در مناطق گردشگری کمتر شناخته شده توجه اقتصادی ندارد از این رو تمرکز بر ایجاد مراکز و اقامتگاه های بوم گردی است .

نوروزگاه شیراز همزمان با ۸ شهرستان استان فارس عصر دومین روز از بهار ۹۶ در مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدی با حضور مهندس دهقان بازرس ویژه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و دیگر مسئولین استان افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس،در راستای معرفی میراث ناملموس حوزه نوروز،آیین های سنتی نوروز و ماندگاری آداب و رسوم نوروز، رویداد فرهنگی نوروزگاه از تاریخ ۲ لغایت ۷ فروردین ماه برگزار می گردد.
دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر هدف از برگزاری نوروزگاه را آگاهی افزایی وحفاظت و احیا فرهنگ و آداب و رسوم نوروز عنوان کرد و گفت: جامعه هدف این رویداد فرهنگی ابتدا صاحبان فرهنگ نوروز و پس از آن گردشگران ورودی به استان فارس هستند.
مصیب امیری افزود: با توجه به فرهنگ غنی و رسم و سنت ویژه مردم استان فارس در نوروز همزمان با شیراز این مراسم در مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد، شهرستانهای لار، نی ریز، فیروزآباد، آباده، کازرون و نورآباد افتتاح شد.
بنا براین گزارش در روز اول نوروزگاه شیراز، برنامه های عروسک ثبتی جی جی وی جی، نمایش ننه سرما و عمونوروز،حاجی فیروز، فالگوش و شکستن کوزه،شاهنامه خوانی، بهاریه خوانی کودکان، بهاریه خوانی مذهبی، فال حافظ،پهن کردن سفره هفت سین و هفت میم اجرا و غرفه های نحوه پخت سمنو ، نان شیرین و کارگاه خاتم سازی شیراز در معرض دید میهمانان نوروزی و گردشگران قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در مراسم پست تور شرکت کنندگان در کنوانسیون فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری سال ۲۰۱۷ در شهر شیراز گفت: باور ما بر این است که گوناگونی و تنوع فرهنگی و تجلی آن، یکی از ارزشمندترین و گرانبهاترین گنجینه‌های جوامع و ملل بوده که در طول تاریخ بشریت به مرحله رشد و شکوفایی رسیده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت: تنوع فرهنگی زمینه‌ساز ایجاد هویت‌های مختلف بوده و مایه تمایز ملت‌ها و قومیت‌های مختلف می باشد و دنیا را رنگارنگ و زیبا ساخته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: پدیده جهانی شدن و همسان سازی فرهنگی در مقابل حفاظت، مراقبت و ارتقای ارزش‌های ملیِ هویتِ فرهنگی ملت‌ها در کشمکش دائمی است و از سوی دیگر تغییرات فرهنگی جهانی در صدد جذب ظرافت‌های فرهنگ‌های مختلف بوده تا بیش از پیش بر غنای خود بیفزاید.
وی افزود: کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری نقش به سزایی در توسعه فرهنگی و احترام به تنوع فرهنگی به دارد و کشور ایران و استان فارس به علت داشتن گستره وسیعی از تنوع فرهنگی، در فرآیند برنامه ریزی، تهیه و تصویب اسناد این رویداد مهم حضور فعال خود را نشان داده‌اند.
امیری خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت فعلی، به ریاست رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی تا کنون، راهبرد توسعه گردشگری به عنوان یکی از کلیدی ترین راهبردهای توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران بوده و پس از طی مسیری طولانی، دستاوردهای ارزشمند و قابل توجهی در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌های اجرایی توسعه گردشگری به اجرا در آمده است که امیدواریم صدای تدبیر و امید مردم ایران به گوش جهانیان رسیده باشد.
در پایان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: آرزوی ما این است که کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری توانسته باشد فضایی باز را برای گفت و گو در مقوله گردشگری را فراهم و بر اهمیت تعاملات بیشتر و ایجاد انگیزه مضاعف در فرآیند توسعه گردشگری تأکید کرده باشد .

طی مراسمی که با حضور مهندس نعمتی مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری کشور، دکترامیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مهندس شاپوررستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، ، دکتر ندیم از اساتید دانشگاه شیراز ،تنی چند از اعضای شورای شهر شیراز و مدیران کل و معاونین گردشگران استان های چهار محال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد در هتل بزرگ شیراز برگزار شد جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری گشایش یافت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن خوشامد گویی به حاضران درمراسم و تبریک به مناسبت فرا رسیدن میلاد فرخنده رسول اکرم (ص) و میلاد امام صادق (ع) گفت: فارس با برخورداری از جاذبه های متنوع تاریخی، طبیعی و فرهنگی برای توسعه گردشگری از برگزاری رویدادهای مختلفی استفاده می کند.
دکتر مصیب امیری افزود: جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری یکی از این رویدادهاست که فارس با قرار گرفتن در منطقه ۷ کشور از ۲۵ آذرماه به مدت ۳ روز میزبان این برنامه است.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه خوراک بخشی از آیین و فرهنگ استان ها و جاذبه گردشگری در جهان است گفت در سال گذشته جشنواره خوراک های سنتی استان با عنوان خوراک های سنتی فارس برگزار شده است و با استقبال چشمگیر گردشگران همراه شد.
دکتر امیری ادامه داد امید است با تداوم چنین برنامه هایی شاهد ایجاد خلاقیت بیشتری در برنامه ریزی رویدادهای گردشگری که به توسعه و رونق گردشگری استان کمک می کند، باشیم.
وی تاکید کرد: امیدواریم با همکاری سازمان ها و د ستگاهای فرهنگی و اجرایی مختلف استان و شهری بتوانیم میزبان خوبی برای استان های شرکت کننده در این دوره از جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری باشیم.
گفتنی است جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری از تاریخ ۲۵ آذرماه تا ۲۷ در باغ ملی شیراز از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب پذیرای گردشگران و علاقمندان است.

دکتر رحمانی موحد معاون گردشگری کشور به همراهی مهندس راستگو رئیس کمیسیون گردشگری شهر شیراز ، دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس ، مهندس سهرابی مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس و جمعی از مسئولین کشوری و استانی ، صبح امروز از جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در شیراز بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، وی در بازدیدش از این جشنواره به غرفه های شهرستانهایی که از ۴ استان فارس ، کهگیلویه و بویر احمد ، لرستان و چهار محال و بختیاری در حال عرضه محصولات و خوراک های سنتی استان خود بودند رفت و برگزاری این جشنواره را بسیار مثبت ارزیابی کرد .
بنابراین گزارش در حاشیه این جشنواره ، رقص های سنتی و محلی توسط استان های شرکت کننده در جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری نیز برگزار شد ، که مورد استقبال مردم و مسئولین قرار گرفت .
گفتنی است ، جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری که از ۲۵ آذر ماه افتتاح شد ، هم اکنون در باغ ملی شیراز واقع در چهار راه حافظیه در حال برگزاری و پذیرای گردشگران و علاقمندان است .

با توجه به بازدید خیل عظیمی از مسافران به نی ریز ورودی این شهرستان در سه بخش اباده طشک ، قطرویه و پشتکوه به میهمانان و مسافرین خدمات رسانی کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمید رضا هادی مسئول میراث فرهنگی نی ریز گفت: با توجه به اهمیتی که شهرستان از لحاظ مرودی بودن استان دارد مراسم استقبال از مسافرین در بخشهای شهرستان نی ریز صورت می گرفت و شاهد همکاری پررنگ و تلاش های تمام ادارات و مجموعه های شهرستان برای انجام خدمات رسانی بودیم .
وی افزود : امسال تلاش زیادی برای معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری در ورودی شهرستان انجام شد و شهرستان نی ریز به لحاظ قرار گرفتن در مسیر ارتباطی چندین استان کشور در تعطیلات نوروزی شاهد تردد بالای خودروها و مسافران دراین شهرستان بود که تعداد زیادی از این مسافران در این شهرستان اسکان و اقامت داشتند و از جاذبه های تاریخی ، طبیعی و گردشگری و برنامه های فرهنگی و هنری استقبال نمودند .
هادی اضافه کرد : ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان نی ریز با اتخاذ تدابیر لازم، تعیین کشیک منظم نیروها و تدارک امکانات و تجهیزات مورد نیاز در ایام نوروز تمام تلاش خود را برای خدمت رسانی به مسافران، مهمانان و همشهریان انجام داده است
مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : این شهرستان از سوی بخشهای آباده طشک ورودی شهرستانهای شمالی کشور ، قطرویه ورودی استانهای بندرعباس ،کرمان و زاهدان و بخش پشتکوه استانهای یزد و خراسان شمالی ، جنوبی و رضوی را پذیرا بود که توسط راهنمایان گردشگری راهنمائی شدند و امکانات و مقدمات رفاهی برای استقبال از مسافران در بخشهای یاد شده فراهم شد تا با خاطری خوش شهرستان را ترک کنند .

 

همایش پاسداشت فرهنگ و زبان بومی در شهرستان خنج برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این همایش با همکاری اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنج و با حضور امام جمعه و اعضای شورای شهر و بخشدار مرکزی و معتمدین این شهرستان برگزار شد که کی از سخنرانان آن دکتر عبدالمجید ارفعی مترجم زبانهای آکدی وایلامی بود .
بنابراین گزارش تمامی شرکت کنندگان در این مراسم از آثار تاریخی شهر خنج بازدید گردید .
گفتنی است شهرستان خنج با بیش از هفت هزار سال قدمت تاریخی و وجود آثار تاریخی از ادوار مختلف بویژه دورههای اسلامی در خود به یادگار گذاشته است که از مهمترین آین آثار قلاع واستحکامات نظامی سدمیرشریف،مجموعه تاریخی شمسیه مجمویه تاریخی شعیبیه ،مناره کاشی شیخ دانیال ،شاه فخرالدین احمد وبقاع متبرکه می توان نام برد همچنین شهرستان خنج با بهار زیبا ودل انگیزش دارای درختان نخل بلند قامت آب انبارهای گنبدی شکل وتفرجگاههای متعدد آبگرم چاه کاظما ،بنو چاه زال ،خرا،تنگ نارک ،اونار دشت لاله ،دشت جهل گزی وصحرای برا(بالا) می باشد که هم اکنون پذیرای مسافران و گردشگران می باشد .


 

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره بر جاذبه های تاریخی ، طبیعی و گردشگری استان فارس گفت با توجه به پتانسیل ها و جاذبه ها و زیر ساخت های متعدد و متنوعی که در استان فارس و شهر شیراز وجود دارد آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در دیدار با مدیر موزه بین المللی شهر گراتس اتریش و هیئت همراه طی سخنانی به معرفی جاذبه ها و پتانسیل های موجود در شهر شیراز و استان فارس پرداخت و گفت : فارس یکی از استان های مهم به دلیل وجود آثار تاریخی و ارزشمند کشور است . در این استان نزدیک به ۳۰۰۰ اثر در فهرست ملی به ثبت رسیده است . همچنین ۴ اثر تاریخی این استان نیز در فهرست جهانی قرار گرفته و هم اکنون مقدمات ثبت پنجمین اثر استان فارس در یونسکو فراهم شده است .
وی با بیان اینکه مجموعه ساسانی فارس به زودی در فهرست جهانی قرار می گیرد افزود : مجموعه ساسانی فارس شامل آثار تاریخی در شهرستان های فیروزآباد ، سروستان و کازرون ( بیشاپور ) می باشد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه گفت : فارس در دوره های مختلف تاریخی همواره مورد توجه و یکی از مناطق مهم سیاسی کشور محسوب می شده است .
وی افزود : آثار ارزشمندی از دوره های ایلامیان ، هخامنشیان ،
ساسانیان ، زندیه و قاجار در استان فارس وجود داردکه هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد .
دکتر امیری در ادامه به وجود ۱۵ موزه تخصصی در استان اشاره کرد و گفت : در حال حاضر ۵ موزه تخصصی نیز در این استان و شهرستان های آن در حال ساخت می باشند که در شهرستان های پاسارگاد ، شیراز ، بوانات و آباده می باشد .
وی همچنین افزود : در تلاشیم تا در هریک از شهرستان های فارس یک موزه تخصصی راه اندزی کنیم . به طور مثال در حال حاضر موزه تخصصی هخامنشی در مجموعه جهانی تخت جمشید ، موزه تخصصی ساسانی در شهرستان کازرون و موزه تخصصی زندیه در شیراز فعال هستند .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه به بزرگترین موزه منطقه ای کشور که در نزدیکی آرامگاه حافظ که در حال ساخت است اشاره کرد و گفت : در ضلع شمالی حافظیه موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر در حال ساخت می باشد که امیدورایم تا ۲ سال آینده به بهره برداری برسد .
وی ادامه داد : هم اینک به متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری و ایجاد موزه را داشته باشند مجوز راه اندازی موزه داده می شود .

دکتر امیری در بخش دیگری از سخنانش خواستار توسعه گردشگری ایران و اتریش شد و گفت : امید است با همکاری های فرهنگی بین دو کشور ایران و اتریش شاهد توسعه گردشگری باشیم .
وی افزود : استان فارس آماده پذیرایی از گردشگران اتریشی است و از هرگونه فعالیت فرهنگی بین دو کشور استقبال می کند .
بنابراین گزارش در ادامه این دیدار مدیر بخش بین الملل موزه بین المللی شهر گراتس اتریش طی سخنانی با بیان اینکه باعث افتخار ما است که بتوانیم نمایشگاه فرهنگی در شهر حافظ برپا کنیم افزود : در نظر داریم نمایشگاهی از محصولات فرهنگی ، اشیاء تاریخی ، اصناف و کتب در شهر شیراز و در کنار آرامگاه حافظ برگزار کنیم .
وی افزود : برپایی چنین نمایشگاه هایی تعاملات فرهنگی بین دو کشور را در پی خواهد داشت .
گفتنی است در این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی فارس موافقت خود را جهت برگزاری این نمایشگاه در آرامگاه حافظ اعلام نمود .

 

درآستانه روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری نمایشگاهی از فرهنگ وهنر مردم فارس با عنوان نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه برگزار می شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، این نمایشگاه با برپایی سیاه چادرهای عشایری و غرفه های صنایع دستی در ارگ کریم خانی درتاریخ ۲۹ مهرماه تا۲ مهرماه برگزار می شود که در این نمایشگاه غرفه های صنایع دستی از تمامی شهرستانها دررشته های منبت ، قلم زنی ، خاتم کاری ، بافته های داری ، گبه ، گره چینی چوب و رند بافی برپا و آثار هنری هنرمندان فارس در معرض دید عموم قرار می گیرد.
همچنین با برپایی سیاه چادرهای عشایری غذاهای سنتی ، پوشاک سنتی ، سوغات محلی ، پخت نان محلی به معرفی شهرستان ها می پردازد.
در این نمایشگاه بیش از ۵۰ غرفه به نمایش آداب و رسوم ، سوغات و هنرهای سنتی شهرستان های استان فارس می پردازد .
همچنین در این نمایشگاه به بهانه ثبت ملی هنر جوک کاری و دسر یخی شیرازی ها ( فالوده ) غرفه هایی اختصاصی به این دو میراث معنوی فارس اختصاص خواهد یافت و این دو هنر به صورت کاملاً تخصصی در نمایشگاه فارس در یک نگاه معرفی می شوند .
گفتنی است :ارگ کریم‌خانی، مهمترین و بزرگترین بنای
دوران زندیه است که در سال ۱۱۸۰ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است. این ارگ، مرکز حکومتی کریم‌خان و خاندان زند و همچنین محل سکونت آنان بوده است. این ساختمان با زیر بنای ۴۰۰۰ متر مربع و در زمینی به گستردگی ۱۲۸۰۰متر مربع بنا شده است.
دیوار‌های آجری این بنا، ۱۲ متر ارتفاع دارند و در هر چهار گوشه ارگ، برجی به ارتفاع حدود ۱۵ متر قرار دارد. بر روی بدنه دیوارها و برج‌ها، نگاره‌های ساده و زیبای آجری دیده می‌شود. بر سردر ارگ، صحنه نبرد کشته شدن دیو سفید به دست رستم به صورت کاشی‌کاری هفت رنگ نقش بسته است. این کاشی‌کاری در دوران قاجاریه به ارگ افزوده شده است.
یک هشتی، ورودی ارگ را تشکیل می‌دهد که از یک سو به حیاط خلوت و از سویی دیگر، به محوطه داخلی ارگ راه پیدا می‌کند. ارگ دارای شاه‌نشین شمالی (زمستان‌نشین)، شاه‌نشین جنوبی (تابستان‌نشین) و ساختمان غربی چهار فصل است. برخلاف نمای بیرونی، ساختمان داخلی ارگ از نمای زیباتری برخوردار است.
داخل اتاق‌ها با نقش‌های اسلیمی، ترنج و گل و مرغ تزئین شده است. پس از سرنگونی حکومت زندیه و روی کار آمدن سلسه قاجار، ارگ به دارالحکومه تبدیل شد و به مکانی برای استقرار والیان و حاکمان فارس تبدیل گردید و تا اوایل سلطنت پهلوی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفت.
بخشی از تزئینات این بنا، توسط خاندان قاجار به تهران
منتقل شد. این بنا در سال ۱۳۵۱ خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت شد.

 


حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهور عصر دیروز ( چهار شنبه ۹/۲/۹۴ ) از مجموعه فرهنگی – تاریخی حافظ بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ضمن قرائت فاتحه برای شادی روح شاعر بزرگ ایران زمین لسان الغیب حافظ شیرازی دفتر یاد بود مجموعه فرهنگی – تاریخی حافظ را امضاکرد و چنین نوشت :

بسمه تعالی

حافظیه برای همه فرهنگ دوستان مرکزی برای یادآوری از شهریار سخن و عارف بزرگ است که نه تنها مردم ایران بلکه همه آشنایان به زبان فارسی و همه فرهنگ دوستان جهان به او افتخار می کنند . امید آنکه ملت بزرگ ایران همواره بتواند راه اسلام و فرهنگ اسلامی که یکی از بنیان آن حافظ بوده است ادامه دهند .

 

حسن روحانی
رئیس جمهور اسلامی ایران

 

 

هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس ، تولیدات و محصولات خود را در دومین دوره بین المللی آموزشی اعمال جراحی رینو پلاستی و اندسکوپی سینوس معرفی می کنند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این دوره آموزشی از ۲۵ تا ۲۸ فروردین ماه در هتل همای شیراز برگزار می شود که یکی از برنامه های جانبی این سمینار تخصصی می باشد .
در این رابطه زهرا الحمدی معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس گفت : در قالب سه غرفه تخصصی ، هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس به نمایش در می آید که این برنامه با همکاری اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس اجرا می شود .
وی افزود : با توجه به علاقه و تاکید دبیر بین المللی این همایش
( دکتر سید علیرضا مصباحی ) غرفه های مذکور با هدف معرفی و ترویج صنایع دستی برپا می شود .
به گفته الحمدی در قالب این غرفه ها هنرمندان به فروش و معرفی محصولات و تولیدات خود می پردازند . همچنین به صورت زنده محصولات خود را به نمایش می گذارند .

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر فیاضی ناظر عالی ستاد خدمات سفر و مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروز یک رویداد حائز اهمیت است و امسال نسبت به سالهای گذشته، نشاط و شادابی به وضوح در چهره میهمانان نوروزی مشهود بود.


حائز اهمیت است و امسال نسبت به سالهای گذشته، نشاط و شادابی به وضوح در چهره میهمانان نوروزی مشهود بود.
وی در خصوص میزان رضایتمندی مسافران نوروزی افزود: خوشبختانه با تلاش تمام مسئولان امربا پیش بینی اجرای جشن های آیینی و سنتی، برگزاری رویداد فرهنگی نوروزگاه در شیراز و ۸ شهر استان فارس، برپایی بازارچه های صنایع دستی،همچنین ارائه خدمات استاندارد در تاسیسات و موسسات به مسافران نوروزی، نوروز متفاوت و رضایت بخشی مشاهده شد.
وی درپایان با اشاره به زیر ساختهای گردشگری در ایران به نسبت دیگر کشورها خاطر نشان کرد: در ایام نوروز و تعطیلات تابستان با موج عظیمی از حضور گردشگران در مکانهای تاریخی روبرو هستیم که باید با ایجاد فرهنگ سازی صحیح در حجم گردشگر پذیری این اماکن تاریخی از تخریب این بناها جلوگیری نماییم.