قیروکارزین

*توزیع بروشور معرفی نقاط دیدنی شهرستان ، نصب تابلو و پلاکارد راهنمای مسافران و اهداء گل به اولین مسافران نوروزی
*برگزاری نمایشگاه صنایع دستی شهرستان قیروکارزین در ایام نوروز و پذیرایی از مهمانان نوروزی در شهرستان
*دریافت دو نشان ملی مرغوبیت در رشته گلیم بافی توسط هنرمندان شاخص شهرستان قیروکارزین
*اعزام یک هنرمند در رشته رودوزی های سنتی شهرستان جهت حضور در نمایشگاه بین المللی در کشور گرجستان
*برگزاری پیاده روی به سمت گلزارشهدا و تجدید میثاق با آرمان های امام راحل (ره) بمناسبت رحلت امام و روز جهانی صنایع دستی و تقدیر از بانوان هنرمند و صنعتگر
*انجام طرح مطالعاتی چشمه آبگرم معدنی روستای نیمده جهت توسعه و ایجاد زیرساخت گردشگری
*شناسایی و پیگیری بیش از ۳۰ حفاری و ارجاع متخلفین به مراجع نظامی و قضایی
*امضاء تفاهم نامه همکاری با اداره امور عشایر شهرستان قیروکارزین در جهت توسعه صنعت گلیم بافی در بین عشایر شهرستان قیروکارزین
*تاسیس آموزشگاه صنایع دستی با همکاری فنی و حرفه ای و اعطای مدرک بین المللی در شهر قیر
*تهیه مختصات جغرافیایی آثار ثبتی شهرستان و ارسال به معاونت میراث فرهنگی جهت تهیه نقشه باستان شناسی
*اعطای بیش از ۶۰ پروانه تولید انفرادی به صنعتگران با برگزاری آزمون در سطح شهرستان
*برگزاری نمایشگاه صنایع دستی تحت عنوان نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در شهرستان به مناسبت هفته دفاع مقدس
*برگزاری کنسرت موسیقی سنتی-آیینی قشقایی در شهر قیر با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
*میزبانی از چندین توریست و گردشگر اروپایی از کشورهای سوئیس ، آلمان و نروژ جهت بازدید از نمایشگاه خانگی صنایع دستی شهرستان قیروکارزین
*جذب سرمایه گذار جهت تاسیس اقامتگاه بوم گردی در روستای ریکان از توابع شهرستان قیروکارزین و پیشرفت فیزیکی حدود ۶۰ در صد از پروژه
*اعزام هنرمندان برتر شهرستان قیروکارزین به شیراز جهت حضور در نمایشگاه اقتصاد مقاومتی که به همت بسیج سازندگی استان فارس در شهر شیراز برگزار شد.
*برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و خوراک های سنتی شهرستان قیروکارزین تحت عنوان نمایشگاه اقتصاد مقاومتی با همکاری بسیج سازندگی شهرستان قیروکارزین
* شرکت در جشنواره سفره ایرانی در محل باغ ملی شیراز
*برگزاری نمایشگاه مشترک صنایع دستی و دستاوردهای شرکت های مرکز رشد و فن آوری شهرستان قیروکارزین به مناسبت دهه مبارک فجر
*جذب سرمایه گذار جهت راه اندازی کارگاه صنایع دستی و ایجاد اشتغال برای حدود ۳۰ نفر از بانوان هنرمند بی سرپرست و سرپرست خانوار در رشته گلیم بافی
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : آیین نوروزگاه به منظور ترویج وآشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نوروزی مردم شیراز ، واقع در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدی برگزار می شود .
وی با اشاره به برنامه های نمایشگاهی که در نوروزگاه برگزار می شود افزود : نمایشگاه شیرینی های سنتی شیراز ، صنایع دستی شیراز، و سفره هفت سین و اجرای نمایشی مراسم کوسه بر نشین ، میر نوروزی، نمایش عمونوروز ، مراسم عیدی بردن برای عروس ، حافظ و شاهنامه خوانی ، مراسم چهار شنبه آخر سال ، فالگوش و شکستن کوزه در نوروزگاه ۹۶ برگزار خواهد شد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : همچنین مراسم آب تنی در قنات سعدی ، زیارت شاهچراغ، نمایش عروسکی جی جی ویجی ، نمایش عروسکی مینا ، نمایش بهاریه خواندن کودکان نیز در این آئین در معرض دید مردم قرار می گیرد .
مصیب امیری اظهار کرد : دربخش اطلاع رسانی عمومی نوروزگاه امسال پخش فیلم های کوتاه از آداب و رسوم نوروز شهر شیراز، آیین های ثبتی نوروزگاه سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی، برگزیده ای از برنامه های نوروزگاه سال گذشته، و نمایش فیلم از آداب و رسوم کشورهایی که در ثبت جهانی نوروز با ایران مشترک هستند در دستور کار قرار دارد. همچنین در بخش عکس توزیع بروشورهایی مختص نوروز در بین مردم از جمله برنامه های جانبی نورزگاه ۹۶ در شیراز می باشد.
وی با اشاره به تاریخچه آیین و مراسم نوروز در فارس گفت : رویداد فرهنگی نوروزگاه در ارتقا و تقویت ارتباط اقوام با یکدیگر نقش بسزایی ایفا می کند. از این رو آیین نوروزگاه همزمان با شیراز در چند شهرستان و مکان تاریخی استان مانند پاسارگاد ، تخت جمشید، لارستان ، نی ریز ، کازرون، نورآباد ممسنی، فیروزآباد و آباده با همکاری انجن های مردم نهاد اجرا می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به استقبال گسترده مردم در نوروزگاه سال گذشته خاطر نشان کرد: این مراسم در ایام نوروز۹۶ از تاریخ ۲ لغایت ۷ فروردین ماه برگزارخواهد شد .
مصیب امیری افزود : با توجه به غنای استان فارس در حوزه آثار تاریخی – فرهنگی و گردشگری و با توجه به ثبت ۵۳ اثر ناملموس در این استان سعی داریم تمامی فرهنگ و سنن با شکوه گذشته را برای نسل جوان به نمایش درآوریم .
وی در پایان با اشاره به مراسم نوروزگاه سال گذشته عنوان کرد: مراسم عروسک مینا ، نمایش عروسکی جی جی ویجی و آب تنی در قنات سعدی در سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی کشور به ثبت رسیدند.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قیروکارزین گفت : نخستین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر در با حضور اعضای ستاد تسهیلات نوروزی و به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ف صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدجعفر ابراهیمی اظهار داشت : در این جلسه مقرر گردید اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قیروکارزین به عنوان متولی برگزاری غرفه های فرهنگی در ایام نوروز ، نصب بنر در ورودی شهر، مدیریت غرفه های فرهنگی شهرستان ( اعم از برپایی غرفه صنایع دستی بومی شهرستان ، غرفه خوراک های سنتی شهرستان و سیاه چادر عشایری ) و همچنین پخت خوراک های سنتی شهرستان از قبیل انواع نان محلی و آش دوغ محلی و … در محل برگزاری نمایشگاه توسط بانوان عشایری را نیز برگزار کند .
وی افزود : تهیه بسته های فرهنگی جهت شناساندن هر چه بهتر شهرستان قیروکارزین و اهدای آنها به مسافران نوروزی در بازدیدهای سرزده از محل اسکان مسافران در ایام نوروز در معیت فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان از دیگر وظایف میراث فرهنگی شهرستان قیروکارزین در نوروز ۹۶ خواهد بود .
بنابراین گزارش در این جلسه ، رئیس ستاد تسهیلات نوروزی و فرماندار شهرستان قیروکارزین نیز گفت : تمام سعی ما بر این است که فضای شاد و پر تحرکی را برای مسافران نوروزی ایجاد کنیم .
اشکان کاظمی با تاکید به تدبیر و برنامه ریزی لازم جهت جلوگیری از هرگونه سواستفاده و افزایش غیر قانونی قیمت ها در ایام نوروز افزود : مسئولین کمیته ها موظف هستند ضمن ارائه خدمات از پتانسیل های شهرستان برای معرفی آن به شکل مطلوب استفاده کنند .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس روان شاد و حسینی بازرسین ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس از نمایشگاه نوروزی و اسکان مسافرین شهرستان قیروکارزین بازدید کردند .


بنابراین گزارش در این بازدید طالبی نماینده فرماندار ، احمدپور مسئول تعاونی روستایی شهرستان ، روشندل و رسولی از ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان با همراهی ابراهیمی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قیروکارزین از نزدیک به نحوه ارایه خدمات به مسافراین و گردشگران نوروزی آشنا شدند .
گفتنی است روان شاد ضمن رضایت از نمایشگاه نوروزی و همچنین فضاهای در نظر گرفته شده برای اسکان مهمانان نوروزی بر لزوم تلاش هرچه بیشتر مسئولین این شهرستان در جهت رفاه مسافرین نوروزی تاکید داشتند .محمد جعفر ابراهیمی قیری سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان قیروکارزین شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با حکم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس محمد جعفر ابراهیمی قیری به عنوان سرپرست جدید نمایندگی میراث فرهنگی در شهرستان قیروکارزین منصوب شد.
گفتنی است پیش از این محسن عباسی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قیروکارزین را به عهده داشت.

در دو غرفه خرمبید و قیروکارزین انواع محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان صنایع دستی دیده می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس غرفه در غرفه خرمبید می توان رشته های هنری خوس بافی ، دستبند ، چوب و کیف چرمی را دید .
همچنین در غرفه قیروکارزین می توان دست بافت های داری گلیم و فرش همچنین حصیر و لباس های محلی را دید .

 

 

جشنواره عشایری قیروکارزین با برپایی سیاه چادرهای عشایری ، عرضه صنایع دستی و هنرهای سنتی و جشنواره غذاهای سنتی و سوغات محلی در این شهرستان برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محسن عباسی مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان قیروکارزین در این رابطه گفت : این جشنواره در کیلومتر ۴ جاده قیر به طرف خنج در سه راهی قیر-جهرم-خنج جنب مجتمع گردشگری پرنیان قیر برپا شده است و تا پایان فروردین ماه ادامه دارد .
به گفته وی عرضه صنایع دستی و بافت گلیم به صورت زنده ، اجرای جشنواره غذاهای سنتی و سوغات محلی ، اجرای موسیقی سنتی و چوب بازی ، بخت و عرضه نان ترکی محلی همچنین برپایی نمادین مدرسه عشایری به یاد استاد بهمن بیگی و برپایی سفره هفت سین قشقایی از جمله برنامه های اجرا شده در این جشنواره می باشد .
عباسی افزود : این جشنواره توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان قیروکارزین با همکاری فرمانداری – امور عشایر و نمایندگی آموزش و پرورش عسایر سیار – طوایف عمله و کشکولی کوچک شهرستان قیروکارزین برگزار شد .

مسافران نوروزی قیروکارزین هدیه گرفتند.

 

درمراسمی که با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان قیروکارزین برگزار شدبه مسافران نوروزی هدایای اهداء شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارسمحسن عباسی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قیروکارزین در این رابطه گفت : درحاشیه مراسم بازدید از محل اسکان مسافران نوروزی این شهرستان که با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان برگزار شد به ۵ خانواده از مسافران ورودی بسته های فرهنگی شامل صنایع دستی ، کتاب ، محصولات باقی و شیرینی اهداء شد.

 

شهرستان قیر و کارزین


شهرستان قیروکارزین از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب و شمال غرب به شهرستان فیروزآبا و از شمال و شمال شرق به شهرستان جهرم محدود می­باشد. این شهرستان با مرکزیت قیر دارای ۳۴۰۳ متر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز ۱۷۰ کیلومتر است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۷۵۰ متر می­باشد.

این شهرستان با وجود مقبره مطهر امامزاده­هایی چون سیدتاج­الدین محمد(ع)، پیرنو، میرشهدا (ع) و نیز زادگاه دانشمند بزرگ علم لغت مجدالدین فیروزآبادی از نظر علمی و مذهبی در خور اهمیت است. آب و هوای گرم قیروکارزین باعث به وجود آمدن طبیعت زیبائی گردیده که روییدن گلهای وحشی، گندم­زارها متعدد، نخل­های همیشه سبز در زمستان و عبور رودخان قره­آغاج بر جاذبه­های آن افزوده است.

جاذبه های گردشگری شهرستان قیروکارزین


جاذبه های تاریخی

نقش پارتی

در فاصله ۳ کیلومتری قیر و در سمت چپ جاده، در منطقه­ای به نام گردنه سُم دُلدُل، نقش برجسته یک سرباز پارتی با تیرو کمان کیده که تیردان و کمان و کلاه خود مربوط به دوره پارتی می­باشد. این نقش بر روی قطعه سنگی مکعبی به طول ۲۴۰ و عرض ۱۷۰ سانتی­متر حجاری شده است.

 

 

قلعه­گبری

در فاصله حدود ۵۵۰ متری شهر قیر، در دامنه کوه مشرف به شهر، بقایای قلعه­ای به نام گبری برجاست. احتمالا قدمت آن به پیش از اسلام باز می­گردد. هنوز آثار پی­هایی از جنس سنگ و ساروج و یک دهانه چاه سنگی در آن وجود دارد.

مسجد کُردشول

درکنار روستای کُردشول، بقایای دیوارها و طاق­های مسجدی با ملات سنگ و ساروج باقی است. مسجد در روستای کردشول و در ۶ کیلومتری شرق قیر قرار دارد.

پل عروس

این پل که بر روی رودخانه قره­آغاج در ۱۷ کیلومتری جنوب قیر به طرف خنج قرار دارد، دارای ۹ پایه ستون از سنگ­های مکعبی بزرگ است که با بست­های دم چلچله­ای به هم متصل هستند و از ۸ دهانه درست شده­اند. ارتفاع پایه ستون­ها بین ۸ تا ۱۲ متر بوده و اکنون فقط چند پایه از پل باقی است.


از دیگر آثار شهرستان قیروکارزین، مسجد و حمام قدیمی کارزین، قلعه پرگان، مقبره سیدتاج­الدین محمد (ع)، امامزاده سبزپوشان (ع)، قلعه شاه بربر و آب انبارهای متعدد است.