معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.

۲۲ میلیارد ریال اعتبار برای مهمترین ابنیه های تاریخی محور ساسانی فارس هزینه شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از هزینه اعتبار ۲۲میلیارد ریالی برای حفاظت، ساماندهی و مرمت و ایجاد زیر ساختهای لازم آثار تاریخی و ارزشمند پرونده ثبت جهانی محور ساسانی از ۳ سال گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان این خبر افزود: از سه سال پیش تمرکز برای مطالعات و ارائه مستندات پرونده محور ساسانی که شامل مجموعه بیشاپور در کازرون، آتشکده، قلعه دختر و شهر گور در فیروزآباد و کاخ ساسان در سروستان می باشد توسط باستان‌شناسان، فیلمبرداران، مستندسازان و محققان آغاز و نزدیک به هزار صفحه سند برای ارائه به یونسکو تهیه گردید.

این مقام مسئول ادامه داد: در طی این مدت زمان سه ساله، عملیاتهای اجرایی متعدد به جهت حفاظت،ساماندهی و مرمت آثار شاخص و انجام زیر ساختهای گردشگری مورد نیاز این محور از جمله: مرمتهای اضطراری آثاری همچون کاخ ساسانی سروستان، آتشکده، قلعه دختر، شهر گور ساماندهی محوطه تاریخی بیشاپور، سنگ فرش شهر گور، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار دو زبان فارسی و انگلیسی ، اجرای فازهای چند گانه طرح استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور، استقرار سرویس بهداشتی و … صورت پذیرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان با اعلام خبر حضور مقامات ارشد سازمان میراث فرهنگی، ارزیابان یونسکو و کارشناسان در تاریخ ۳ مهر سال جاری به مدت ۵ روز در استان فارس، با تاکید بر اهمیت نقش ثبت جهانی پرونده محور ساسانی در تحول صنعت گردشگری این استان خاطر نشان کرد: ویژه ترین و بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد و امیدواریم، تیرماه سال ۹۷ شاهد ثبت جهانی این پرونده در اجلاسیه جهانی یونسکو باشیم.

گفتنی است اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به نحوی که معماران در این دوره، با ساختن طاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ارسال پرونده ثبت جهانی محور ساسانی این استان به یونسکو خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری گفت: پرونده منظر باستان شناسی ساسانی فارس با ۳ سال کار پژوهشی و کارشناسی توسط باستان شناسان ، فیلمبرداران ، مستندسازان و محققان و بامدیریت معاونت میراث فرهنگی کشور تهیه شد.
وی افزود : پرونده ساسانی از فیروز آباد شروع می شود و تا بیشاپور و سروستان ادامه دارد که شامل مجموعه ای وسیع از جمله کاخ ، شهر ، غار و … است .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با تاکید براینکه ، پرونده ثبت محور ساسانی سندی برای مدیریتنظارت و بررسی بهتر از این منطقه است ، گفت : این پرونده فردا ( ۳ بهمن ماه ) برای ثبت جهانی در سال ۲۰۱۸ ، به سازمان جهانی یونسکو ارسال می شود .
امیری اضافه کرد : در راستای ارسال پرونده ثبت جهانی محور ساسانی ، میراث فرهنگی استان فارس اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد و نسبت به مستند سازی و مرمت اضطراری این بناها برای ثبت جهانی اقدام کرد .
این مقام مسئول با اشاره به اینکه آثار ساسانی دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند و حتی تنها بنای گنبد دار به شمار می روند ، اظهار داشت : در این خصوص میراث فرهنگی اقداماتی نسبت به تهیه حریم ، مرمت و شاخصه هایی که برای ثبت جهانی یک بنا لازم است مدت ها در طی این چند سال انجام داده است .
امیری ادامه داد : بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس به ویژه در شهرستان های فیروزآباد ، کازرون و سروستان قرار دارد که از جمله این آثار می توان به قلعه دختر فیروزآباد ، کاخ فیروزآباد ، کاخ سروستان و تنگ چوگان اشاره کرد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس بیان داشت : اکثر محققان دوره تاریخی ، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می دانند که معماران در این دوره ، با ساختن طاق های گنبدی و تالار های وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه ای نو را خلق کرده اند ..
امیری در خصوصشهر تاریخی بیشاپور نیز گفت : شهر تاریخی بیشاپور به صورت مستطیلی و برای اولین بار در دوره ساسانیان طرح ریزی شده است .
وی در پایان با اشاره به منحصر به فرد بودن قلعه دختر فیروزآباد ، اظهار داشت : اردشیر بابکان قلعه دختر فیروزآباد را به صورت یک دژ تدافعی برایعدم طغیان بر علیه اردوان پنجم اشکانی ساخت. این قلعه از سه طرف دارای سراشیبی تندی است که به درگاه تنگاب منتهی می شود و در راس آن قلعه دختر در سه طبقه بنا شده است.علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سفر خود به شیراز، امروزسه شنبه ۲۹ اسفند ماه ۹۶ با همراهی مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس و هیات همراه از دو اثر تاریخی محور زندیه شیراز بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، رئیس سازمان در این بازدید، در جریان آمادگی اماکن تاریخی این محور برای استقبال از میهمانان نوروزی ورودی به شهر شیراز قرار گرفت.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در این بازدید ازاماکن تاریخی ارگ کریم خان زند و مسجد تاریخی وکیل دیدن نمود.
بنابراین گزارش، ارگ کریم‌خانی، مهمترین و بزرگترین بنا از دوران زندیه می باشد که در سال ۱۱۸۰ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است و به عنوان مرکز حکومت وی و خاندان زندیه و همچنین محل سکونت آنان مورد استفاده قرار گرفت. این ساختمان با زیر بنای ۴۰۰۰ متر مربع، در زمینی به گستردگی ۱۲۸۰۰متر مربع بنا شده است.
ارگ کریم خانی در مرکز شهر شیراز واقع گردیده و بسیار زیبا، مجلل و پابرجا چشم هر گردشگر و رهگذری را به خود معطوف می کند. این بنای ارزشمند در سال ۱۳۵۱ با شماره ۹۱۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 

 

وب سایت منظر باستان شناسی ساسانی فارس به سفارش اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس به دو زبان انگلیسی و فارسی، طراحی و راه اندازی گردید.

به گزارش روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، وب سایت منظر باستان شناسی ساسانی فارس به آدرس www.salfbase.com توسط مرکز طراحی وب سایت پانومن به دو زبان انگلیسی و فارسی طراحی و راه اندازی شد.
بنا براین گزارش، این سایت اینترنتی با هدف معرفی آثار برجای مانده از دوره ساسانی در استان فارس و با محوریت مراکز فعالیت ساسانیان در شهرهای فیروزآباد، بیشاپور(کازرون) و سروستان شروع به فعالیت نموده و پیش درآمدی بر ثبت جهانی این محور تاریخی درسال ۲۰۱۸ سازمان یونسکو می باشد.
گفتنی است، پرونده منظر باستان شناسی ساسانی فارس با ۳ سال کار پژوهشی و کارشناسی توسط تیم مجرب از باستان شناسان، مستندسازان و محققان، با مدیریت معاونت میراث فرهنگی کشور تهیه شده است و شامل مجموعه ای از جمله کاخ، شهر و غار می باشد.
همچنین اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می دانند که معماران در این دوره ، با ساختن طاق های گنبدی و تالار های وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه ای نو را خلق کرده اند.

 

 

پنجمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس به ریاست معاون گردشگری استانداری فارس و دبیری مدیر کل میراث فرهنگی استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، روز شنبه ۲۶ اسفند ماه سال جاری ،پنجمین و جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس به منظور ارائه گزارش فرمانداران شهرستانهای داراب، نورآباد ممسنی، لارستان و نی ریز در خصوص آمادگی نوروز ۹۷ به ریاست محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری استانداری فارس و دبیری مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس برگزار شد.

دراین جلسه فرمانداران ضمن ارائه گزارش اقدامات کمیته های ستاد خدمات سفر شهرستان های تحت مدیریت خود، ضمن اعلام آمادگی برای استقبال از گردشگران نوروزی به ارائه برنامه خود در اجرای برنامه های فرهنگی، برپایی غرفه های صنایع دستی، نظارتها، اسکان و … اشاره نمودند.

در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی فارس در خصوص اقدامات صورت گرفته این اداره کل توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: در زمینه اقلام تبلیغاتی بیش از ۱۳۰ هزار بروشور، نقشه شهرستانها، کتابچه معرفی استان فارس، نقشه گردشگری استان فارس به چاپ رسیده است. همچنین مستندی با حضور هنرمندان و گویندگان مطرح کشور در راستان معرفی آثار گردشگری استان در زمینه های مختلف تحت عنوان رویای سرزمین پارس تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه فضای مجازی عنوان کرد: راه اندازی سیستم USSDبا شماره #۹۷۹۷*۶۶۵۵* ، به روز رسانی و معرفی پرتال جامع گردشگری مجازی استان به نشانی: fafarschto.ir، راه اندازی و به روز رسانی وب سایت پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به آدرس : www.Pasargadae.ir، رونمایی از سایت اینترنتی محور ساسانی فارس _مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور ،فیروز آباد و سروستان) به آدرس: www.salfbase.com از جمله اقدامات در این زمینه می باشد.

این مقام مسئول از موزه سنگ و کاشی های تاریخی استان در کاروانسرای جنب هفت تنان و تالار آینه خانه نصیرالملک به به عنوان جاذبه گردشگری جدید شهر شیرازخبر داد و اضافه کرد: تور مجازی ۲ زبانه در مجموعه جهانی تخت جمشید توسط پایگاه ابن مجموعه راه اندازی شده است تا از طریق آن گردشگران تخت جمشید قدیم و بازسازی شده را تماشا از طریق بلوتوث تمام اطلاعات را بر روی تلفن همراهشان دریافت نمایند.همچنین مسیرهای جدید بازدید در مجموعه جهانی تخت جمشید تعریف شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از دیگر برنامه های شاخص به برگزاری نوروزگاه در شیراز و ۸ شهرستان استان (مرودشت، پاسارگاد، کازرون، فیروزآباد، آباده، نورآباد ممسنی، لارستان، نی ریز)، برپایی نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی در شیراز و کلیه شهرستانهای استان فارس با تاکید و نظارت بر معرفی و فروش تولیدات صنایع دستی استان فارس، افزایش ساعت بازدید از اماکن، اجرای برنامه نور و صدای تخت جمشید ویژه نوروز، تدوین تورهای استان گردی و بسته های سفر توسط آژانسهای مسافرتی استان، راه اندازی تورهای شیراز گردی ویژه میهمانان نوروزی از مبدا کمپهای اقامت، راه اندازی وسایط نقلیه برقی گردشگری در محوطه پاسارگاد، استقرار راهنمایان در اماکن گردشگری، برپایی نمایشگاهی توسط پایگاه از توانمندی‌های تخت جمشید، ساماندهی غرفه ها و سرویس های بهداشتی اماکن، انجام مرمتهای اضطراری، استقرار راهنمایان در سایت های گردشگری اشاره کرد.

همچنین معاون گردشگری استانداری فارس با اشاره به زمان سال تحویل و تعطیلی سایتهای جهانی پاسارگاد و تخت جمشید گفت: با محوریت فرمانداری های این دو شهرستان برنامه سال تحویل خارج از محوطه این دو مجموعه و در شهر شیراز ویژه برنامه سال تحویل در حرم مطهر احمد بن موسی شاهچراغ(ع) و مجموعه حافظیه و رعایت شان شب شهادت امام هادی(ع) برگزاری خواهد شد.

وی ظرفیتهای منحصر به فرد گردشگری شهرستانهای استان را یاد آور و خواستار توجه جدی فرمانداران و بهره گیری از این فرصت در جهت جذب سرمایه گذار و رونق گردشگری و اقتصادی شد.

این مقام مسئول با نزدیک شدن به ایام نوروز و حضور گردشگران از سراسر ایران به برقراری نظم و امنیت در کل استان تاکید کرد و یاد آور شد: به دلیل غنای فرهنگی و آیینی مردمان استان فارس اجرای برنامه فرهنگی با محوریت و تمرکز بر روی رویداد نورزوگاه برگزار شود. در خصوص برپایی نمایشگاه و بازارچه های صنایع دستی نیز تولیدات هنرمندان و صنعتگران استان در معرض نمایش و فروش قرار گیرند.

معاون گردشگری استانداری فارس در پایان ضمن اعلام شعار انتخابی نوروز امسال تحت عنوان”صنایع دستی فرصتی برای گردشگری تجربه محور” ازشهرداری شیراز درزمینه ساماندهی غرفه های سطح شهر با رویکرد حمایت از بازاریان قدردانی و خاطر نشان کرد: افزایش ساعت بازار در ایام نوروز نیز از جمله اقدامات پسندیده انجام شده است و با توجه به گردشگر پذیر بودن استان فارس می بایست این برنامه در زمان برگزاری رویدادهای گردشگری استان مد نظر قرار گیرد.