شهرستان کوار در مرکز استان فارس قرار دارد که از شمال با شهرستان شیراز، از غرب با شهرستان فیروزآباد، از جنوب با شهرستان جهرم و از شرق با شهرستان سروستان همسایه است.
نرسیده به ۵ کیلومتری شهرستان کوار روبروی دوراهی طسوج، بقعه شاهزاده ابوالقاسم قرار گرفته است که در ایام نوروز، روزانه پذیرای نزدیک به ۱ هزار مسافراست. این امام زاده دارای سکو برای استقرار چادرهای مسافران می باشد و در روز بیش از ۴۰ تخته چادر برای اسکان به آنها تحویل داده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، درنا شهبازی گفت : با ثبت جهانی نوروز ، اجرای برنامه نوروزگاه توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این شهرستان و اداره‌های اجرایی فرهنگی برای این ایام پیش‌بینی شده و هم‌اکنون در حال اجراست .
وی به برگزاری برنامه نوروزگاه با هدف احیای فرهنگ و این سنت قدیمی در مجتمع گردشگری بهشت در روستای روزبدان و بوستان شهربازی توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فیروزآباد و شهرداری این شهرستان اشاره کرد و افزود : برنامه های اجرایی نوروزگاه مورد استقبال مردم و مسافران نوروزی به ویژه جوانان و نوجوانان قرار گرفته است که از جمله این برنامه ها احیای بازی‌های بومی و محلی فراموش‌شده، بازی‌های کالسکه‌سواری، شترسواری و اسب‌سواری است و برخی به صورت مسابقه برگزار و به برگزیدگان جوایزی اهدا می شود.
شهبازی با تاکید به برگزاری تئاتر خیابانی عمونوروز و سیاه‌بازی، تئاتر عروسکی و نقاشی ویژه کودکان گفت : برنامه نوروزگاه عصر ۲ فروردین۹۶ در پارک شهر با حضور فرماندار شهرستان، فرمانده انتظامی شهرستان و دیگر مسئولان فیروزآباد و استقبال مردم و مسافران افتتاح شد.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، عبدالحسین رضا زاده رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان فسا گفت: امامزاده اسماعیل (ع) در میان ۳۴ بقعه شهرستان فسا از جایگاه ویژه ای نزد اهالی استانهای فارس و هرمزگان برخوردار است. حرم مطهر این امامزاده که شجره طیبه اش از نوادگان امام جواد (ع) است ،در ۳۵ کیلومتری جاده فسا_شیراز،در منطقه سرسبز میانجنگل و جاده ترانزیتی شیراز _بندر عباس با بقعه و بارگاه باشکوه قرار دارد که به یکی از قطب های بزرگ فرهنگی ،زیارتی،تفریحی در استان فارس و جنوب کشور تبدیل شده است.


گفتنی است، این امامزاده دارای ۵۰ هکتار سایت زیارتی _سیاحتی است و دارای امکاناتی از قبیل ۱۰۰ اتاق زائرسرا،آشپزخانه،رستوران، پارکینگ ،پمپ بنزین،مسجد،پارک بادی کودکان،۱۲ غرفه پوشاک و مواد غذایی جهت ارائه خدمات به میهمانان نوروزی برخوردار است و تا کنون بیش از ۸۰۰۰ هزار نفر شب اسکان داشته است.

استاندار فارس گفت: وجود مجموعه ای از شاخصه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی کشور در فارس بی نظیر است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمد علی افشانی عصر دوشنبه در صحن علنی شورای شهر شیراز و در حاشیه امضاء تفاهم نامه همکاری شهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: خوشحالم که امروز قدمی در شیراز برمی داریم که گام اول است برای اینکه چهره یکی از محلات قدیمی شهر تغییر کند.
وی ادامه داد: منازل و محلات قدیمی یک گنج پنهان است و امروز اولین قدم برای حفاری و پاک کردن گرد و غبار برداشته شده اما باید توجه کنیم که تمام این مجموعه به طور هماهنگ و یکپارچه احیاء شود.
استاندار فارس تصریح کرد: درخصوص اهمیت فارس و شیراز به لحاظ تاریخی هیچگونه جای تردید نیست.
افشانی تاکید کرد: هیچ استانی در کشور نداریم که با فارس در این مباحث رقابت کند زیرا مهمترین بنای تاریخی تخت جمشید، بنای مذهبی حرم مطهر شاه چراغ(ع) و بنای ادبی حافظ و سعدی در شیراز و فارس است.
وی یادآور شد: این مجموعه در کشور بی نظیر است که شاخصه های تاریخی، مذهبی و فرهنگی در کنار هم قرار دارند.
استاندار فارس ادامه داد: توجه به این مباحث هم اشتغال را به همراه دارد و به طور حتم احیاء کننده این بافت است.
حجت الاسلام و المسلیمن غلام حسین نیازی مشاور گردشگری مذهبی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استانی فارس شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با حکم دکتر مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس حجت الاسلام و المسلمین نیازی به عنوان مشاور حوزه گردشگری مذهبی منصوب گردید در قسمتی از این حکم آمده است با تدبیر مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) درخصوص نامگذاری شیراز و استان فارس به عنوان سومین حرم اهل بیت ( علیهم السلام ) ضمن ارتقاء جایگاه پشین استان فارس در حوزه های مختلف گردشگری ، مسئولیت این اداره کل را به عنوان متولی گردشگری استان صد چندان می کند اینجانب برای نیل به اهداف متعالی نظام در راه ترفیع جایگاه گردشگری مذهبی و زیارتی استان فارس و شهر مقدس شیراز و نظر به تعهد و تخصص و تجربیات ارزشمندتان ، جنابعالی را به عنوان مشاور مدیرکل در حوزه گردشگری مذهبی منصوب می نمایم .

 

 

 

 

در جریان برگزاری نمایشگاه فارس در یک نگاه ، غرفه اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس به معرفی جاذبه های گردشگری مذهبی استان پرداخت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمد امین دهقانیان مسئول غرفه اوقاف و امور خیریه فارس در این نمایشگاه گفت : بازدید کنندگان با ورود به این غرفه با نحوه ارایه خدمات در امامزاده ها ، بقاع متبرکه و مساجد تاریخی فارس به زائرین آشنا می شوند .
به گفته وی ، در این غرفه ها معرفی و آشناسازی زائرین در قالب عکس ، پوستر و ارایه بروشور و کتابچه صورت می گیرد .
دهقانیان همچنین افزود : طرح بینایی سنجی رایگان از محل موقوف
ات درمان و آشناسازی بازدید کنندگان با وقف جمعی و معرفی مسجد تاریخی نصیرالملک از جمله برنامه هایی بود که در غرفه های اوقاف و امورخیریه به اجرا درآمد .
وی در ادامه گفت : در این غرفه علاوه بر معرفی حرم مطهر آستانه حسینی (ع) حجاری سنگ ها و تزئینات این حرم مطهر در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفت .

 

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از تهیه نقشه گردشگری مذهبی این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری گفت : نقشه گردشگری مذهبی فارس با محوریت حرم مطهر شاهچراغ (ع) و بقاع متبرکه و مساجد تاریخی این استان تهیه می شود .
وی با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری مذهبی اولویت اول فارس است افزود : هر یک از بقاع متبرکه و امام زادگان واجب التعظیم همچنین مساجد تاریخی که در سطح استان وجود دارد یک فرصت مناسب برای جذب گردشگر و توسعه گردشگری مذهبی به شمار می رود .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به اینکه امسال این نقشه تخصصی تهیه خواهد شد ، اضافه کرد : در قالب این نقشه نه تنها امامزادگان و بقاع متبرکه و مساجد تاریخی شاخص در هر شهرستان معرفی می شود بلکه مسیرهای گردشگری نیز تعریف خواهد شد .
امیری همچنین گفت : با توجه به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) برای شیراز این شهر می تواند به قطب گردشگری جنوب ایران تبدیل شود .
وی ادامه داد : معرفی جاذبه های گردشگری مذهبی استان به ویژه حرم مطهر شاهچراغ (ع) و شخصیت های بزرگواری چون احمدبین موسی (ع) در کشورها و شهرهای هدف گردشگری استان باید در اولویت قرار گیرد .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر گردشگران بسیاری از کشورهای همجوار به قصد زیارت به شهرهای جنوبی ایران سفر می کنند گفت : ضروری است این نوع گردشگران به فارس و شیراز نیز هدایت شوند و مدت اقامتشان در این استان افزایش یابد .
بنابراین گزارش امیری اضافه کرد : هم اکنون گردشگری مذهبی و زیارتی در کشور در ۳ استان خلاصه می شود که فارس با توجه به همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای شیعه نشینی چون عراق می تواند اولویت نخست این نوع گردشگران باشد .
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در ادامه بر لزوم توسعه گردشگری زیارتی و مذهبی در این استان تاکید کرد و افزود : خوشبختانه زیرساخت ها و پتانسیل های لازم برای توسعه این نوع گردشگری در فارس نهیا است و با تبلیغات مناسب در سطح ملی و بین المللی همچنین تعیین مسیرهای گردشگری و معرفی اماکن زیارتی به خصوص مساجد تاریخی ، گردشگری مذهبی به زودی در این استان رونق بیشتری خواهد گرفت .


فهرست مهمترین اماکن مذهبی استان فارس

ردیف

نام اثر

دوره تاریخی

نشانی

فاصله به کیلومتر از شیراز

۱

حرم مطهر شاهچراغ(ع) و سید میرمحمد

دیلمیان

شیراز

ـــ

۲

مسجد جامع عتیق

صفاریان

شیراز

ـــ

۳

امامزاده سید علاءالدین حسین

قرن ۹ و ۸ هـ . ق

شیراز

ـــ

۴

مسجد نصیرالملک

قاجاری

شیراز

ـــ

۵

مسجد وکیل

زندیه

شیراز

ـــ

۶

مسجد شهداء(نو)

اتابکان

شیراز

ـــ

۷

امامزاده اسماعیل

ـــ

فسا

۹۵ کیلومتر

۸

امامزاده داوود

اتابکان

فیروزآباد

۱۱۰ کیلومتر

۹

امامزاده سیدحسین

ـــ

کازرون

۱۲۲ کیلومتر

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر فارس گفت : آمار بازدید از اماکن تاریخی ، گردشگری ، طبیعی و مذهبی استان فارس ۹ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۷۵۲ در ایام نوروز می باشد .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری ، با اشاره به بقاع متبرکه تحت پوشش تولیت آستان و اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس ، اظهار داشت : از تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۵ تا ۱۳ فروردین ماه ۹۶ ، ۳ میلیون نفر از حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ، ۳۶ هزار نفر از مسجد تاریخی وکیل و۳۱ هزار نفر از مسجد نصیرالملک در شیراز ، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از امام زاده اسماعیل در فسا ، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از امام زاده سید حسین (ع) در کازرون ، ۶۶۵ هزار نفر از امام زاده آقام شهید (ع) در فراشبند و ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سایر امازادگان و بقاع متبرکه در سطح استان بازدید داشتند .
وی با تاکید به استقبال بی نظیر گردشگران در ایام نوروز از جاذبه های تاریخی فرهنگی فارس افزود : همچنین طی مدت مذکور ، مجموعه فرهنگی حافظیه با ۴۴۹ هزار و ۶۹۱ نفر بازدید کننده در این بازه زمانی در صدر اماکن گردشگری فارس قرار دارد ، پس از آن مجموعه جهانی تخت جمشید با ۳۷۴ هزار و ۵۰۶ نفر، مجموعه فرهنگی سعدیه با ۲۷۹ هزار و ۸۰ نفر ، مجموعه جهانی پاسارگاد با ۱۶۱ هزار و ۹۹۱ نفر ، مجموعه فرهنگی ارگ کریمخان زند با ۱۵۱ هزار و ۷۱۷ نفر بازدید کننده ، مجموعه کاخ ساسانی فیروزآباد با ۱۰ هزار و ۸۸۷ نفر و مجموعه ساسانی بیشاپور کازرون با ۷ هزار و ۲۲۲ نفر در رتبه های بعدی هستند که بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده اند .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به اماکن گردشگری تحت پوشش شهرداری شیراز نیز گفت : همچنین از ۲۵ اسفندماه ۹۵ تا ۱۳ فروردین ماه ۹۶ بیش از ۳۷ هزار و ۳۵۲ نفر از باغ دلگشا ، ۴۸ هزار و ۳۰۸ نفر از باغ جهان نما و ۴۵ هزار و ۱۲۸ نفر از آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز بازدید داشتند .
امیری با بیان اینکه بیش از ۳۲ هزار و ۱۲۰ نفر از خانه زینت الملک تحت پوشش بنیاد فارس شناسی نیز بازدید داشتند ، ادامه داد : اماکن تاریخی همچون باغ جهانی ارم با ۲۰۶ هزار و ۱۳ نفر ، نارنجستان قوام با ۴۹ هزار و ۸۶۴ نفر و موزه تاریخ طبیعی با ۵ هزار و ۸۳۶ نفر تحت پوشش دانشگاه شیراز نیز جزء اماکن پر بازدید در ایام نوروز می باشند .
وی با اشاره به جاذبه های طبیعی فارس که تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان می باشند اضافه کرد : لازم به ذکر است که طی تاریخ مذکور ۱۴ هزار و ۴۲۵ نفر از آبشار مارگون ، ۱۸ هزار و ۸۸۰ نفر از تنگ بستانک (بهشت گمشده) و ۱ هزار و ۴۲۹ نفر از پارک ملی بمو دیدن کردند .

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر فیاضی ناظر عالی ستاد خدمات سفر و مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دربازید از حرم مطهرعلی بن حمزه (ع) گفت : وجود بارگاه حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ، امام زاده علی بن حمزه (ع) و دیگر امام زاده ها و بقاع متبرکه درشیراز فرصت طلایی این شهر برای تبدیل شدن به خاستگاه گردشگری مذهبی در سطح ملی و بین المللی می باشد.


وی با اشاره به ثبت شعار نوروزی شیراز با عنوان” گردشگری و معنویت در شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی ادامه داد : انتخاب این شعار و ابتکار آستان مقدس علی‌بن حمزه(ع) که جز معدود امام زاده های ایران است که با برنامه ریزی و استفاده از کارشناسان زبان دان نسبت به راهنمایی گردشگران خارجی مبادرت می ورزند. نوروز شیراز را به واقع متفاوت رقم زده است.
ناظر عالی ستاد خدمات سفر سازمان ،قابلیتهای فارس در گردشگری مذهبی را بی نظیر دانست و افزود: وجود اماکن متبرکه فارس می توانند مبنایی برای رونق گردشگری مذهبی باشند و در جهت ترویج و تبلیغ اسلام به عنوان پرچمدار ادیان دنیا و نشر تفکر اسلامی در کشور پرچمدار باشند.
دکتر فیاضی در پایان خاطر نشان کرد: می بایست ادارات میراث فرهنگی در سراسر ایران طی انعقاد تفاهم نامه با ادارات کل اوقاف، با برنامه ریزی منسجم و ایجاد تعامل فرهنگی بستر مناسب معنوی را در کشور ایجاد و شیعه را در جهان ممتاز نمایند.