آیین گشایش نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در شیراز و با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی استان، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر افتتاح شد.
بنابراین گزارش، در این نگارخانه دوره های آموزش صنایع دستی و هنرهای تجسمی با همکاری اساتید برجسته استانی و کشوری، همایش و نشستهای اهالی فرهنگ و هنر ونمایشگاه ها و حراج هنری برگزار می شود.
همچنین در این مجموعه دائمی واقع در خیابان خلد برین که زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را توسط علی تعبدی استاد و هنرمند کاشی هفت رنگ فراهم آورده است، محصولات صنایع دستی با رویکرد حمایت از کالای ایرانی آموزش، تولید و عرضه می شود.

گل بنفشه در زبان محاوره مردم بوانات به گل مکو معروف است و هر ساله در اسفند ماه رشد می کند و نوید آمدن بهار را می دهد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در دامنه رشته کوه های زاگرس مرکزی با آب و هوای نیمه کوهستانی و معتدل از روزگار قدیم بنام “نگین سبز فارس” مشهور بوده است. یکی از رسوم مردمان این دیار توجه به سبزه و سبز شدن گل بنفشه بوده و آن را نمادی از آمدن بهار می دانند و در گذشته از آن برای رنگ کردن تخم مرغ های سفره هفت سین نیز استفاده می کردند.
دررسوم گذشته، نوجوانان و کودکان بواناتی در روزهای آخر اسفند ماه، به دشت و مزارع رفته و گل های بنفشه ها را جمع آوری و بعد از آمدن به خانه مقداری از گل ها را همراه با چند عدد تخم مرغ درون کتری یا ظرفی روی آتش می گذاشتند تا بجوشد و با جوشش آب ، تخم مرغ ها رنگ بنفش به خود گرفته و بعد آنها را که برای مردم نماد زندگی و آمدن بهار بودند درون سفره هفت سین در کنار سبزه های قرار می دادند و گاهی نیز از این تخم مرغ های رنگی برای عیدی دادن به کوچکترها استفاده می کردند.
بنابراین گزارش هنوز هم در روستاهای شهرستان بوانات هستند نوجوانان و بانوانی که برای رنگ کردن تخم مرغهای سفره هفت سین از این گل های بنفشه استفاده کنند.