معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس گفت: برگزاری نمایشگاه‌ها یکی از ابزارهای مهم در شناسایی نیاز مشتریان و همچنین معرفی توانمندی‌ واحدهای اقتصادی و خدماتی به بازارهای مختلف می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری دیروز یکشنبه ۱۹ آذر ماه جاری در آیین گشایش نهمین نمایشگاه پارس اظهار داشت: نمایشگاه‌ها، مرکزی برای تبادل اطلاعات و دست یافتن به پدیده‌های نوین و به روز صنعت و انتقال دانش،تجربه و مهارت است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، برگزاری نمایشگاه‌ها در سال حداقل ۳۰۰ میلیارد دلار عاید اقتصاد جهانی می‌نماید، افزود: برپایی نمایشگاه‌ها، ضمن ایجاد رقابت‌های سالم داخلی و خارجی، عامل توسعه اشتغال ملی و رونق اقتصاد مقاومتی است و در سطوح منطقه‌ای و بین المللی، زمینه پویایی اقتصاد بومی را از جنبه‌های مختلف فراهم می‌سازد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در ادامه هدف از برگزاری نمایشگاه های گردشگری را شناخت و کشف ظرفیت ها و امکانات صنعت گردشگری در داخل و خارج از کشور، شناسایی مشکلات موجود در صنعت گردشگری، تشویق بخش ها و شرکت های خصوصی برای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری، ایجاد اشتغال و بهره مندی از سطح بالای اقتصادی در این صنعت، فراهم نمودن بسترهای لازم برای ورود گردشگران هر چه بیشتر به کشور، پیدا کردن راه حل های مناسب برای رفع موانع موجود در این صنعت با توجه به خصوصیات فرهنگی و شرایط اجتماعی کشور، آشنایی دست اندرکاران با دستاوردهای کمپانی های فعال در این صنعت و آشنایی عموم مردم با زیرساخت‌های صنعت گردشگری برشمرد.

این مقام مسئول با اشاره به وجود جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدس در کشور که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می کنند، خاطر نشان کرد: شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) و با داشتن اماکن زیارتی می تواند جایگاه خود را در گردشگری حلال به دست آورد.

بنا براین گزارش مدیرکل میراث فرهنگی فارس در سخنان خود از حضور و حمایتهای استاندار محترم و فرهیخته استان و معاونین محترم ایشان، معاون محترم رئیس جمهور و ریاست محترم سازمان، معاون محترم گردشگری سازمان، سازمان همیاری شهرداری ها و تلاش های بی وقفه تمامی دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری شیراز، فرماندهی محترم منطقه انتظامی فارس، اداره کل امور عشایر استان، شرکت نمایشگاه های بین المللی فارس، فعالین بخش خصوصی، جامعه هتل داران و مهمانپذیرداران، راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، انجمن دفاتر خدمات مسافرتی، اتحادیه تعاونی های صنایع دستی، سفرا و کارداران کشورهای شرکت کننده، صدا و سیما، اصحاب رسانه و مطبوعات و همه کسانی که تلاش نمودند تا نمایشگاهی در خور استان فارس برپا گردد، قدردانی نمود.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز دوشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۹۶ در نخستین جلسه کمیته گردشگری فرهنگی تاریخی به ریاست شاپور رستمی معاونت گردشگری و امور زائرین استاندار فارس گفت: تورهای آشناسازی با جاذبه های کمتر معرفی شده استان به خصوص در حوزه شهرستان ها و بوم گردی استان ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار می شود.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود: این طرح در جهت توسعه صنعت گردشگری استان از طریق آماده سازی و معرفی قطب های گردشگری اجرا می گردد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس هدف از اجرای این طرح را آشنایی اصحاب رسانه و خبرنگاران فعال در حوزه گردشگری استان با جاذبه ها و زیرساخت های گردشگری شهرستان های استان و معرفی مسیرها و قطب های جدید گردشگری از طریق اطلاع رسانی مطلوب به مردم می باشد.
مصیب امیری در پایان اجرای دستور کار این طرح را از طریق منطقه بندی استان به ۴ کلان منطقه شمالی، مرکزی،شرقی، جنوبی و اولویت بندی کار در راستای توسعه گردشگری تاریخی،فرهنگی، روستایی-عشایری، طبیعت گردی و گردشگری کشاورزی و گیاهان دارویی با توجه به ظرفیت هر شهرستان استان برشمرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در مراسم پست تور شرکت کنندگان در کنوانسیون فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری سال ۲۰۱۷ در شهر شیراز گفت: باور ما بر این است که گوناگونی و تنوع فرهنگی و تجلی آن، یکی از ارزشمندترین و گرانبهاترین گنجینه‌های جوامع و ملل بوده که در طول تاریخ بشریت به مرحله رشد و شکوفایی رسیده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت: تنوع فرهنگی زمینه‌ساز ایجاد هویت‌های مختلف بوده و مایه تمایز ملت‌ها و قومیت‌های مختلف می باشد و دنیا را رنگارنگ و زیبا ساخته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: پدیده جهانی شدن و همسان سازی فرهنگی در مقابل حفاظت، مراقبت و ارتقای ارزش‌های ملیِ هویتِ فرهنگی ملت‌ها در کشمکش دائمی است و از سوی دیگر تغییرات فرهنگی جهانی در صدد جذب ظرافت‌های فرهنگ‌های مختلف بوده تا بیش از پیش بر غنای خود بیفزاید.
وی افزود: کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری نقش به سزایی در توسعه فرهنگی و احترام به تنوع فرهنگی به دارد و کشور ایران و استان فارس به علت داشتن گستره وسیعی از تنوع فرهنگی، در فرآیند برنامه ریزی، تهیه و تصویب اسناد این رویداد مهم حضور فعال خود را نشان داده‌اند.
امیری خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت فعلی، به ریاست رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی تا کنون، راهبرد توسعه گردشگری به عنوان یکی از کلیدی ترین راهبردهای توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران بوده و پس از طی مسیری طولانی، دستاوردهای ارزشمند و قابل توجهی در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌های اجرایی توسعه گردشگری به اجرا در آمده است که امیدواریم صدای تدبیر و امید مردم ایران به گوش جهانیان رسیده باشد.
در پایان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: آرزوی ما این است که کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری توانسته باشد فضایی باز را برای گفت و گو در مقوله گردشگری را فراهم و بر اهمیت تعاملات بیشتر و ایجاد انگیزه مضاعف در فرآیند توسعه گردشگری تأکید کرده باشد .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از برگزاری سومین جشنواره خوراک های سنتی این استان در شیراز خبر داد و گفت : این جشنواره تخصصی یک رویداد گردشگری در زمان کم مسافر در استان فارس است و یکی از اهداف آن جذب گردشگران و آشنایی آنها با خوراک های سنتی استان می باشد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با مثبت ارزیابی کردن استقبال مردم از جشنواره کشوری سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری گفت: طی ۲ ساله گذشته در شیراز جشنواره خوراک های سنتی فارس برگزار می گردید که امسال متقارن با اولین سال برگزاری جشنواره ملی سفره ایرانی فرهنگ گردشگری شد. بر همین اساس و به علت استقبال عموم از تاریخ ۲۸ تا ۳۰ آذرماه، جشنواره با عنوان خوراک های سنتی فارس با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز و خانه فرهنگ جاودان برگزار می شود .
به گفته وی نشست تخصصی اندراحوالات شیخ ابواسحاق اطعمه شیرازی از برنامه جنبی این نمایشگاه است .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه اضافه کرد : در این جشنواره تعداد ۵۱ غرفه پیش بینی شده است که در آن ها ، خوراک های سنتی اقوام و شهرستان های استان فارس معرفی و عرضه خواهند شد .
وی در خصوص اهداف برگزاری این جشنواره نیز افزود : معرفی و شناساندن غذاهای سنتی فارس به عموم مردم به ویژه گردشگران داخلی و خارجی و نیز نسل جوان ، تلاش برای حفظ و احیای غذاهای سنتی و محلی فارس در میان مردم به عنوان بخشی از میراث معنوی ایرانی ، ایجاد رونق بیشتر گردشگری، ترویج استفاده از غذاهای سنتی ایرانی در میان مردم ، آشنا نمودن بازدیدکنندگان با روش های پخت خوراک های سنتی و محلی استان فارس و معرفی ویژگی های فرهنگی عشایر فارس شامل خوراک های سنتی به عنوان بخشی از پتانسیل های گردشگری عشایری و آئینی استان فارس می باشد.

خانه جهانگردی شیراز برای معرفی و عرضه تولیدات هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی فیروز آباد میزبان شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، ۲ تن از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی فیروز آباد در رشته های دست بافت های داری ، زیورآلات سنتی و چرم دوزی هنر خود را به صورت کارگاه زنده در معرض دید علاقمندان قرار دادند که با استقبال بی نظیری روبه رو شد .
گفتنی است ، طی فراخوانی که برای هنرمندان صنایع دستی در خصوص این که هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس می توانند در خانه جهانگردی شیراز محصولات دست ساز خود را در معرض نمایش و فروش بگذارند ، از علاقمندان دعوت می شود تا با ثبت نام در سایت www.farschto.ir ، میهمان خانه جهانگردی شیراز شوند و تولیدات دست ساز خود را در معرض دید عموم و فروش قرار دهند .

به مناسبت هشتاد و شش سالگی ثبت ملی شهر تاریخی بیشاپور مراسمی درخانه جهانگردی شیراز با هدف معرفی این شهر ساسانی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دراین مراسم برای نخستین بار اسناد تاریخی و تصویری از مرمت معبد آناهیتا رونمایی شد. درحاشیه این مراسم محمدرضا معینی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون و مدیرداخلی پایگاه شهر تاریخی بیشاپور درجمع خبرنگاران گفت :شهر بیشاپور درتاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۱۰ به شماره ۲۴ در فهرست ملی قرار گرفته است وی افزود: به مناسبت هشتاد و شش سالی از ثبت این اثر شاخص تاریخی فارس در فهرست ملی درخانه جهانگردی شیراز این شهر به صورت تخصصی معرفی می شود. همچنین به مناسبت این روز بانک جامع سفالینه های ساسانی فارس تأسیس و راه اندازی شد. معینی درادامه گفت : با توجه به اینکه پایگاه پژوهشی شهر بیشاپور دارای موزه تخصصی ساسانی و کتابخانه می باشد از این رو در نظر داریم کارگاه دائم حفاظت ومرمت گچ بری های ساسانی را نیز در این پایگاه راه اندازی کنیم . وی با بیان اینکه در شهر تاریخی بیشاپور گچ بری های متعددی وجود دارد افزود: هم اینک گچ بری های تاریخی این شهر را در تالار تشریفات و ایوان موزایک می توان دید.
مدیر داخلی پایگاه شهرتاریخی بیشاپور ادامه داد : تکمیل و تجهیز موزه شهر بیشاپور ساماندهی ، خوانا سازی ومرمت محوطه بیرونی ودرونی مسجد جامع بیشاپور همچین تملک عرصه و حریم مجموعه طبیعی ، تاریخی این شهر و پی گیری ثبت جهانی شهر بیش
اپور همچنین ایجاد زیر ساختهای لازم جهت ارائه خدمات گردشگری در محوطه تنگ چوگان و شهر بیشاپور از جمله برنامه های آینده پایگاه پژوهشی بیشاپور است .
بنابراین گزارش پنج شنبه و جمعه این هفته درخانه جهانگردی شیراز واقع در بلوار چمران شهر تاریخی بیشاپور معرفی می شود و فعالیت های انجام شده در این پایگاه پژ
وهشی نیز در قالب فیلم و عکس در معرض دید عموم علاقمندان قرار می گیرد .
گفتنی است درخانه جهانگردی شیراز در قالب ۴۰ قاب عکس اسنادتاریخی و تصاویر مربوط به مرمت این شهر تاریخی در دوره های گذشته به نمایش در آمده است .

 

 

 

جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان داراب در برنامه تلویزیونی صبح دلگشا معرفی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود مرادی رئیس میراث فرهنگی شهرستان داراب در خصوص اجرای این برنامه گفت : برنامه تلویزیونی صبح دلگشا به معرفی بخش مرکزی شهرستان داراب اختصاص داشت که در این برنامه جواد امیری بخشدار مرکزی شهرستان به معرفی کلی بخش مرکزی اعم از وسعت و جمعیت،کشاورزی و باغداری ،صنعت وجاذبه های گردشگری پرداخت .
وی افزود : دو تن از اساتید حوزه گردشگری و تاریخی شهرستان نیز در مورد جاذبه های تاریخی و گردشگری وقدمت شهرستان مطالبی بیان کردند.در این برنامه کلیپی از آثار تاریخی و طبیعی شهرستان از جمله دارابگرد،مسجد جامع،مسجد سنگی، نقش شاپور،تنگه رغز،چشمه گلابی و…به نمایش در آمد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند گفت : در مراسمی با حضور رشیدی بخشدار مرکزی، غلامی رییس اداره ورزش و جوانان، رویین تن مسئول دفتر نماینده مردم فراشبند در مجلس شورای اسلامی و جمعی از ورزشکاران و علاقمندان، جعفر بهمنی رییس هیات دوچرخه سواری و از فعالان میراث فرهنگی به عنوان سفیر میراث فرهنگی فراشبند عازم کشور گرجستان شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز افزود : این ورزشکار قرار است از مسیر تفلیس تا مسکو را با در دست داشتن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و تصویر جاذبه های میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و نقاط دیدنی شهرستان فراشبند با شعار صلح برای همه و جنگ برای هیچ کس در مدت چهل روز رکاب بزند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراشبند در حاشیه مراسم بدرقه این ورزشکارهدف از این سفر را معرفی جاذبه ها و قابلیت های گردشگری شهرستان فراشبند در عرصه بین المللی عنوان کرد و اضافه کرد : این ورزشکار قبلا نیز ۴ سفر مشابه با شعارهای محیط زیستی و بهداشتی داشته و امسال سعی شده با نصب العین قرار دادن شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل این برنامه با هدف معرفی جاذبه ها و جذب توریست و سرمایه گذار انجام شود .

 

 

 

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استهبان از برپایی نمایشگاه معرفی آثار صنایع دستی و جاذبه های این شهرستان به مناسبت هفته دولت خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصور عباسپور گفت : به مناسبت هفته دولت ، نمایندگی شهرستان استهبان همقدم با سایر نهادهای دولتی بوسیله بروشور و نصب بنر در سطح شهرستان ،عملکرد خود را در معرض دید عموم مردم قرار داده است .
وی افزود : در این راستا نیز نمایشگاهی در سه حوزه میراث فرهنگی ( معرفی جاذبه های تاریخی ، قرار دادن اشیاء قدیمی از جمله خمره های قدیمی و ….) ، صنایع دستی ( در رشته های سفال و سرامیک ،گوهر تراشی ، سنگ تراشی ، گلیم و …. که به صورت کارگاه زنده فعالیت دارند ) و گردشگری ( معرفی جاذبه های گردشگری ، پخت انواع نان زرد و اسفناجی ، غذاهای سنتی از جمله تلیت کشک و …) برگزار شده است .
عباسپور اضافه کرد : این نمایشگاه که مصادف با اولین روز از آغاز هفته دولت افتتاح شده است ، همه روزه از ساعت ۹ صبح لغایت ۲۱ ، در پارک آبشار شهرستان استهبان در معرض دید علاقه مندان و همچنین گردشگران می باشد ، که تا کنون مورد استقبال بی نظیر مردم و مسئولین قرار گرفته است .

 

 

 

 

مراسم تجلیل از غرفه داران و معرفی برترین غرفه داران نهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی صبح ۲۰ اسفند ماه ۹۵ در محل برگزاری این نمایشگاه واقع در ارگ کریم خان زند برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم که با حضورمصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، یداله رحمانی معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، علی راستگو رئیس کمسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز، محمود رضا طالبان نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، سلمان گورنگی رئیس اتحادیه صنایع دستی استان فارس و هنرمندان و صنعتگران کشور برگزار شد، غرفه داران ۳۱ استان کشور و ۲۹ شهرستان فارس که در این نمایشگاه شرکت کرده بودند مورد تجلیل قرار گرفتند.
همچنین در این مراسم ۱۲ غرفه دار از ۱۵۰ غرفه دار نمایشگاه نیز به عنوان برتر شناخته شدند.
بنا بر این گزارش کریم حقیقی، هاشم حقیقی، فاطمه حقیقیان،امین همتی،رحیم بلند همت، حسن جدی نجمه زارع، زهرا روح زمین از شیراز، حبیب بهرامی از استان چهار محال و بختیاری،زینب ظهیرنیا از استان خوزستان و سیدرضا حسینی از شهرستان آباده، غرفه داران برتر نهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در شیراز هستند.
گفتنی است از غرفه روزنامه توریسم و خبر جنوب به خاطر پوشش خبری مناسب اخبار نمایشگاه تجلیل شد.

معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس گفت: بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید در زمینه معرفی هرچه بیشتر و بهتر توانمندی ها، جاذبه ها و داشته های گردشگری استان فعال شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شاپور رستمی شامگاه دوشنبه در آیین تجلیل از اعضای ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در فارس بیان کرد: البته این معرفی نباید به شهر شیراز محدود شود بلکه داشته ها و ظرفیت های تمام شهرستان های استان باید به مردم کشورمان معرفی شود تا تمام بار مسائل گردشگری و سفر متوجه شهر شیراز نباشد و سایر شهرستان ها نیز در ایام مختلف پذیرای میهمانان و گردشگران باشند.
وی افزود: ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در استان فارس باید در طول سال انجام شود تا شاهد جذب هر چه بیشتر گردشگر باشیم و در این زمینه مشارکت هر بیشتر بخش خصوصی و انجام
رستمی با بیان اینکه بخش خصوصی نقش مهمی در توسعه گردشگری دارد اظهارداشت: از آنجا که ظرفیت اعتبارات دولتی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری محدود است، بخش خصوصی باید با تمام توان و ظرفیت وارد این عرصه شود.
معاون استاندار فارس اضافه کرد: توسعه، تقویت و استمرار گردشگری در استان نیازمند ایجاد بسترها مناسب گردشگری است که هر چه شرایط حضور و فعالیت بخش خصوصی فراهم شود، رونق و توسعه اقتصادی استان بیشتر می شود.
او ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در حمایت از بخش خصوصی و توسعه بسترهای گردشگری، تهیه بسته‌‌ های فرهنگی گردشگری برای گردشگران است تا بتوانیم هر چه بهتر فرهنگ و تمدن غنی اسلامی و ایرانی را به گردشگران معرفی کنیم.
رستمی عنوان داشت: با توجه به اینکه درماههای نخست تعطیلات تابستان هستیم بنابراین ضروری است که ظرفیت های گردشگری استان در سطح ملی معرفی شود تا مسافران تابستان، فارس و شیراز را به عنوان یکی از مقاصد سفر خود انتخاب کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در ستاد سفرهای نوروزی استان افزود: در ایام نوروز برنامه ریزی های منسجم و مناسبی برای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران انجام شد و ما در نوروز امسال شاهد رونق گردشگری نه تنها در شیراز بلکه در تمام استان بودیم.
او گفت: شهر شیراز به برکت وجود حرم مطهر امامزادگان واجب التعظیم و در راس آنها حرم مطهر حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) یکی از مقاصد اصلی سفر در طول سال و به ویژه ایام تعطیلات است به طوری که در ۲۰ روز تعطیلات نوروز امسال بیش از چهار و نیم میلیون نفر این امام زاده را زیارت کردند.
رستمی بیان کرد: فارس از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری در بخش های مختلف از جمله تاریخی، فرهنگی، عشایری، ادبی و طبیعی برخوردار است که همه بخش ها باید به صورت موازی در کنار هم تقویت و توسعه یابد.به مناسبت هفته شیراز و فرا رسیدن هفته میراث فرهنگی دومین جشنواره سیراه در بافت تاریخی شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جشنواره با هدف معرفی میراث ملموس و ناملموس فارس و شهر شیراز در یکی از مسیرهای گردشگری در بافت تاریخی شیراز برگزار شده است .
در این رابطه پیام غرابی رئیس اداره فرهنگی و ارتباطات اداره کل
میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : این جشنواره در قالب ۵ غرفه نمایشگاهی معرفی صنایع دستی ، میراث فرهنگی ناملموس ، توزیع نقشه و بروشور و معرفی آداب و رسوم مردم استان فارس در معرض نمایش گذاشته شده است .
به گفته وی ، این ۵ غرفه به صورت مشترک و با همکاری خانه فرهنگ جاویدان برپا شده است .
گفتنی است این جشنواره تا ۳۱ اردیبهشت ماه ادامه دارد .


 

وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه گفت : شیراز شهر شعر ، هنر ، فرهنگ ، ادب و تاریخ است و باید به جهانیان معرفی شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ماهر اونال در جریان سفر یک روزه خود به شیراز با بیان اینکه شیراز همان خیالی بود که تصور می کردم ، افزود : شیراز برای من یعنی حافظ و سعدی ، یعنی شهر شعر و هنر و میراث بزرگ تاریخ .
وی ادامه داد : باید این شهر جهانی معرفی شود تا همه مردم دنیا شیراز را به خوبی بشناسند .
وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه اضافه کرد : ضروری است مردم دنیا ، روحانیت حافظ و فضای معنوی که در مجموعه فرهنگی حافظ وجود دارد را درک کنند و بشناسند و این شناخت تنها با تبلیغات میسر است .
اونال با اشاره به به اینکه حافظ حرف های بسیاری برای بشریت دارد ، گفت : اشعار حافظ را باید تمامی جهانیان بشنوند و بخوانند و ترغیب شوند که به شیراز سفر کنند ، چرا که شیراز شهر ادب و هنر و میراث بزرگ تاریخ است .
وی با بیان اینکه اولین بار است که به شیراز سفر می کنم ادامه داد : شیراز زیباست و امیدواریم پنجره این زیبایی به روی همه جهانیان بازگردد و گردشگری فرهنگی و هنری این شهر رونق بیشتری بگیرد .
وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه در ادامه با بیان اینکه مردم ترکیه که با فرهنگ و ادب و هنر سروکار دارند شیراز را نمی شناسند ، افزود : امید است با بازاریابی و تبلیغات موثر ، این شهر زیبا به تمامی مردم ترکیه معرفی شود تا آنها نیز ترغیب و تشویق شوند که به شیراز سفر کنند .
وی در ادامه به امضای تفاهم نامه بین ایران و ترکیه در حوزه فرهنگ و گردشگری اشاره کرد و گفت : با امضای این تفاهم نامه مشترک ، یکسری برنامه های فرهنگی و هنری و گردشگری در قالب هفته ها و روزها در دو کشور برگزار خواهد شد که بی شک این برنامه ها به توسعه و رونق گردشگری کمک خواهد کرد .

وی همچنین بر لزوم توسعه پروازهای مستقیم از شهرهای ایران به خصوص شیراز به شهرهای گردشگری کشور ترکیه تاکید کرد و گفت : با فراهم شدن زیر ساخت های مناسب گردشگری و ارائه خدمات مناسب ، بی تردید شیراز مقصد گردشگران ترکیه می شود .

 

نمایشگاه تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز روز گذشته در مجموعه فرهنگی سعدی گشایش یافت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جمشید معینی معاون توسعه و مدیریت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در حاشیه مراسم افتتاح این نمایشگاه تخصصی گفت : این نمایشگاه تا پایان تعطیلات نوروزی در کنار آرامگاه سعدی برپا است .
وی هدف از برپایی نمایشگاه را معرفی هنرهای سنتی و صنایع دستی شیراز به مسافران نوروزی برشمرد.
معینی در ادامه به تنوع و تعداد محصولات و تولیدات هنرهای سنتی استان اشاره کرد و افزود : برپایی چنین نمایشگاه هایی نه تنها تاثیر بسزایی در معرفی هنرهای
سنتی و صنایع دست ساز هنرمندان دارد بلکه هنرمندان از نزدیک با سلیقه بازار و مخاطبان آشنا می شوند .
به گفته معاون اداره کل میراث فرهگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس باید از تمامی ظرفیت ها برای معرفی هنرهای سنتی استان بهره برد که یکی از این فرصت ها برپایی نمایشگاه های تخصصی و فصلی است .
معینی افزود : در ایامی چون نوروز که مسافران از اقصی نقاط کشور به فارس به خصوص شیراز سفر می کنند بی شک برپایی این چنین نمایشگاهی می تواند به معرفی هر چه بهتر و اصولی تر محصولات صنایع دستی کمک کند .
وی در ادامه به ضرورت تسخیر بازارهای داخلی و خارجی از تولیدات دست ساز هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس تاکید کرد و گفت : امید است در سال جاری با اجرای برنامه های فرهنگی و برپایی نمایشگاه های تخصصی همچنین استفاده از فضای مجازی بتوانیم به توسعه و رونق صنایع دستی فارس کمک کنیم .

 

طی مراسمی که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و سرهنگ کشاورز معاون هماهنگی فرماندهی نیروی انتظامی استان فارس در هتل پارسه شیراز برگزار شد سرهنگ آیت ا… عیدی پور به عنوان سرپرست یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس معرفی شد و از زحمات سرهنگ صفری فرمانده سابق یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان تقدیر شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به ثبت بیش از ۲۸۰۰ اثر تاریخی در فهرست ملی گفت : با توجه به تعدد آثار تاریخی – فرهنگی ، همچنین تنوع اقلیمی که در فارس وجود دارد همواره این استان را به ایران کوچک می شناسند .
به گفته وی ، مهمترین و قدیمی ترین آثار کشور در فارس وجود دارد . به طوری که می توان به ۳۰ نقش برجسته دوره ساسانی و ۵ شهر مهم باستانی در این استان اشاره کرد .
امیری با تاکید بر اینکه حفاظت از آثار تاریخی دغدغه اصلی سازمان میراث فرهنگ
ی است افزود : یکی از وظایف اصلی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی حفاظت و پاسداشت از میراث کهن این سرزمین است .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد : تنها متولی حفاظت از آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی نیست و تمامی ارگان ها و سازمان ها به خصوص مردم نسبت به حراست از این آثار مسئول هستند .
امیری در پایان از زحمات موثر سرهنگ صفری در دوران خدمتش در این اداره کل و علی زارع که به مدت۸ ماه در حوزه یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس فعالیت کردند تقدیر و تشکر نمود .


 

 

نمایشگاه معرفی آثار صنایع دستی و تولیدی شهرستان داراب در ایام دهه فجر در حسینیه ولیعصر داراب برگزار میشود.


هدف از برگزاری نمایشگاه در مرحله اول معرفی آثار صنایع دستی و هنرمندان شهرستان به شهروندان و مسئولین و در نهایت دعوت از اتحادیه های صنایع دستی و تاجران این حوزه جهت آشنایی با صنایع دستی شهرستان داراب و بازاریابی و فروش آثار که منجر به ایجاد اشتغال و رونق بیشتر در حوزه صنایع دستی و گردشگری شود .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نمایشگاه با همکاری شهرداری شهرستان داراب ، اوقاف شهرستان داراب ، جاد کشاورزی ، فنی حرفه ای ، بهزیستی ، کمیته امداد ،آموزش و پرورش ، اداره زندان برگزار شده است .
گفتنی است ، در قالب این نمایشگاه ۳۰ غرفه محصولات و تولیدات صنایع دستی شامل حصیر بافی ، محصولات عشایری ( گلیم ، جاجیم ، خورجین ) تابلو فرش ، عروسک بافی ، رو دوزی ، معرق چوب ، تولید لباس های سنتی و محلی ، قلم زنی روی مس ، سفال ، همچنین حصیر بافی به صورت ورکشاپ ، و سوغات محلی مانند عسل ، انجیر ، گل محمدی ، عرقیات ، مویز ، بادام ، گردو می باشد .

 

معاون امور زیارتی و گردشگری استاندار فارس برلزوم فراهم شدن زیرساخت های لازم برای توسعه گردشگری استان تاکید کرد و گفت : معرفی ، حفاظت و ساماندهی جاذبه های گردشگری فارس یک ضرورت است و تا زمانی که زیر ساخت های لازم در این حوزه فراهم نشود توسعه اتفاق نمی افتد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شاپور رستمی در چهارمین جشنواره گل نرگس با اشاره به جاذبه های طبیعی استان فارس به خصوص نرگس زارهای شهرستان کازرون افزود: استفاده درست از جاذبه های طبیعی فارس توسعه گردشگری دربخش های مختلف را درپی دارد.
به گفته وی فراهم شدن زیر ساخت های لازم در کنار جاذبه های طبیعی یک ضرورت است و باید دراین عرصه گام های بلندی برداشته شود.
رستمی با بیان اینکه یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان کازون نرگس زارها است افزود : با بهره گیری از این جاذبه نه تنها گردشگری توسعه می یابد بلکه شاهد رونق اقتصادی منطقه و منتفع شدن جامعه محلی از توسعه گردشگری نیز خواهیم بود.
معاون امور زیارتی و گردشگری استانداری فارس اضافه کرد : درحال حاضر کمیته روستایی و عشایری درکار گروه میراث فرهنگی فارس راه اندازی شده است و با فعال سازی این کمیته و مصوبات آن به طور حتم شاهد رونق گردشگری فارس خواهیم بود.
رستمی در ادامه افزود : درحال حاضر بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ هزار و ۲۰۰ روستا در استان فارس وجود دارد که ۲ هزار و ۱۶۸ روستا دارای دهیاری است و نقش موثری درتوسعه و رونق گردشگری دراین مناطق دارند.
وی برلزوم فعالیت گسترده مسئولین روستاها و مردم محلی در عرصه گردشگری تاکید کرد و گفت : اکثر روستاهای فارس قابلیت جذب گردشگر را دارند و باید در این حوزه فعالیت جوامع محلی نیز افزایش یابد.
وی درادامه با اشاره به اینکه ۵/۱۲ درصد جمعیت عشایری کل کشور در فارس وجود دارد ، افزود: جامعه عشایری فارس از اقوام مختلفی هستند که باید از این ظرفیت و پتانسیل در جهت جذب گردشگران استفاده کنیم .
رستمی اضافه کرد : جامعه روستایی و عشایری نقش بسزایی در توسعه پایدار این مناطق دارند که باید متناسب با ظرفیت های موجود هر منطقه ، اقدامات موثری به انجام برسد .
وی در ادامه با مثبت ارزیابی کردن برپایی جشنواره گل نرگس در شهرستان های استان نه تنها به معرفی شهرستان و جاذبه ها و قابلیت های گردشگری و طبیعی آن می پردازد بلکه رونق اقتصادی و گردشگری هم برای این مناطق به همراه دارد .
معاون استاندار فارس بر لزوم مشارکت جوامع محلی در رونق گردشگری روستایی و عشایری در استان فارس تاکید کرد و گفت : بدون توجه به نقش محوری جوامع محلی و فرمانداران طرح گردشگری روستایی عملیاتی نمی شود .
رستمی با بیان اینکه مردم و جوامع محلی در رونق این نوع گردشگری نقش محوری دارند ، افزود : دولت تنها نقش نظارتی و سیاست گذاری دارد و این مردم محلی هستند که باید برای عملی کردن راهکارهای گردشگری روستایی اقدام کنند .
معاون گردشگری و زیارتی استاندار فارس با بیان اینکه گردشگران خارجی به دنبال زندگی اصیل روستایی هستند ، خاطر نشان کرد : روستاهایی که به عنوان هدف گردشگری انتخاب می شوند باید بافت روستایی خود را حفظ کنند .
وی تصریح کرد : در هر شهرستان استان فارس می توان ۲ تا ۵ روستا را به عنوان روستای هدف گردشگری در نظر گرفت و معیارهای گردشگری روستایی را در آن ها بررسی و آن ها را آماده ورود گردشگر کرد .
معاون استاندار فارس با بیان اینکه امروزه ۷۰ درصد صنایع دستی در روستاها است ، گفت : با گردشگری روستایی می توان روستاها را به عنوان قطب مولد استان احیا کرد و جمعیت مهاجرت کرده را دوباره به روستا بازگرداند .
بنابراین گزارش در ادامه این مراسم ، مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز طی سخنانی بهره گیری از مناسبت ها و رویداد های مهم تاریخی ، مذهبی و طبیعی در جهت توسعه گردشگری استان را یک ضرورت بر شمرد .
دکتر مصیب امیری گفت : این رویدادها در یک زمان و مکان خاص وجود دارند و می توان از آنها به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بهره برد .
به گفته وی ، رویش گل نرگس در برخی از شهرستان های فارس ، یکی از رویدادهای مهم طبیعی استان است که در واقع با بر پایی یک جشنواره ، از یک سو نرگس زارهای منطقه معرفی می شوند و از سویی هم توسعه اقتصادی منطقه با ورود گردشگر را در پی دارد .
وی با اشاره به دیگر فرصت های گردشگری در شهرستان کازرون ، گفت : علاوه بر این جشنواره گل نرگس کازرون می تواند میزبان جشنواره های خرما ، مرکبات و صیفی جات با
رویکرد گردشگری باشد و امید است دست اندرکاران و مسئولین فرهنگی و اجرایی این شهرستان نسبت به برپایی چنین جشنواره هایی هم اقدامات لازم را به انجام برسانند .
وی در ادامه به ایجاد زیر ساخت های لازم به خصوص در شهرستان ها و روستاهای هدف گردشگری استان اشاره کرد و افزود : در حال حاضر مجوز ۵ اقامتگاه بوم گردی در روستاهای گردشگری استان صادر شده است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا آخر سال آینده ، ۲۵ اقامتگاه دیگر در فارس ایجاد خواهد شد .
امیری در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به اضافه شدن یک روز به تعطیلات آخر هفته ، گفت : فارس استانی چهار فصل است و به طور حتم با اضافه شدن تعطیلی پنج شنبه ها ، فرصت سفرهای دو روزه به شهرستان های استان فراهم می شود .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه نیز به ثبت محور ساسانی فارس در فهرست جهانی اشاره کرد و گفت : پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس تهیه شده که در این پرونده ، آثار دوره ساسانیان در شهرستان کازرون (بیشاپور) ، سروستان و فیروز آباد معرفی شده و به زودی این پرونده در فهرست جهانی ثبت خواهد شد .
در ادامه این مراسم حمیدرضا گرامی فرماندار شهرستان کازرون نیز طی سخنانی به ظرفیت های گردشگری ، تاریخی ، طبیعی و مذهبی این شهرستان اشاره کرد و گفت : باید حداکثر استفاده را از این ظرفیت ها ببریم تا شاهد رونق اقتصادی و گردشگری منطقه باشیم .
وی همچنین اضافه کرد : باید با باور و اعتقاد قلبی و برنامه ری
زی های دقیق در حوزه گردشگری گام برداریم و شاهد رونق و توسعه این صنعت درآمدزا باشیم .