چهارمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی هنرمندان استان فارس امروز یکشنبه ۱۶ مهر سال جاری با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان و کارشناسان و داوران در محل آن معاونت برگزار شد.


به ‌گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، ۱۰۵ اثر از ۷۷ هنرمند صنایع دستی استان به دبیرخانه معاونت صنایع دستی ارسال شده است که پس از داوری بر اساس معیارها و شاخص های مرغوبیت و استاندارد بودن مواد اولیه، اصالت، زیبا شناسی سنتی، نو آوری در طراحی و تولید ، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات،۴۰ اثر برای داوری نهایی و دریافت نشان ملی به تهران ارسال می گردد.
آثار دریافتی هنرمندان در رشته های منبت ، خاتم ، حکاکی روی سنگ ، چوب و استخوان ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، دست بافت های داری ، حصیر بافی ، کاشی هفت رنگ ، ساخت و سازهای سنتی ، خراطی ، نگارگری و … می باشد و طبق آمارهای موجود ، ۵۴ محصول ازشیراز، ۲۰ محصول از فیروزآباد، ۹ محصول از آباده، ۴ محصول از کازرون، ۳ محصول از اقلید، ۱۱ محصول از قیر ، ۲ محصول از نی ریز و یک محصول از مرودشت و سپیدان به دبیرخانه ارسال شده است.
بنابراین گزارش، نشان ملی مرغوبیت هر دو سال یک بار برگزار می شود که در دوره قبل ۹۹ اثر از فارس این نشان را دریافت کردند.

 

 

چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی مرحله استانی برترین های خود را شناخت

معاون صنایع دستی فارس از پایان چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در روز دوشنبه ۱۷ مهرماه سال جاری در شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد گفت: در گام نخست این دوره از داوری ها، هیات داوران منتخب استان متشکل از اساتید دانشگاه و کارشناسان صاحبنظر از میان ۱۰۵ اثر ارسالی به دبیرخانه نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار، تعداد ۴۰ اثر را برای شرکت در داوری ملی در تهران منتخب و معرفی کردند.

این مقام مسئول افزود: آثار منتخب هنرمندان استانی، شامل: ۶ اثر در رشته های منبت ، ۳ اثر در رشته سراجی سنتی، ۱۴اثردر رشته دستبافته های داری، شیشه درمه، چرخ بافی، اویی بافی، گلیم، دوره چین بافی و .. ، ۲ اثر در رشته حکاکی بر روی سنگ، یک اثردر رشته احجام چوبی، ۲ اثر در رشته زیورآلات سنتی ، ۳ اثر خاتم، ۴ اثر ساخت سازهای سنتی ، ۳ اثر نگارگری ، یک اثر خراطی و یک اثر مشبک منبت تولید بوده است.

گفتنی است در این دوره از رقابت ها شهرستان شیراز با ۲۲ اثر، فیروزآباد با ۷ اثر دستبافته داری، آباده با ۵ اثر، قیر با ۳ محصول در زیر مجموعه دستبافت های داری و شهرستان های اقلید، کازرون و نی ریز هرکدام با یک اثر گوی سبقت را از صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرستان ها ربودند.

سید موید محسن نژاد معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : چهارمین دوره جشنواره مشارکت ملی گردشگری تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با اشاره به محور این جشنواره با رویکرد میهمان نوازی و بهره گیری از ظرفیت¬ها و ویژگی¬های فرهنگ ایران-اسلامی در پاسداری از ارزش های اجتماعی اظهار داشت: این جشنواره با همکاری سازمان¬ها، موسسات دولتی- خصوصی و فعالان مردمی در بخشهای عکاسی آماتور و حرفه ای، سفرنامه نویسی ، ایده و فیلم برگزار می شود .
وی در ادامه مفاد آئین نامه شرکت در چهارمین دوره جشنواره مشارکت ملی گردشگری را تشریح و اظهار داشت: نداشتن محدودیت سنی، لزوم ثبت نام در پایگاه اینترنتی جشنواره، ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره و همچنین ارسال از طریق پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی Irantourismfestival4.ir از جمله شرایط شرکت در جشنواره می باشد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد: علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت محتوای آئین نامه این جشنواره به سایت www.farschto.ir مراجعه نمایند .
بنا بر این گزارش،. مهلت ارسال آثار تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری به آدرس دبیرخانه جشنواره تهران،میدان شیخ بهایی،برج صدف،طبقه نهم واحد ۹۶ می باشد . همچنین تأیید فرم فراخوان اینترنتی شرکت کننده به منزله قبولی تمامی بندهای آئین نامه بوده و دبیرخانه جشنواره ارسال کننده را به عنوان صاحب اثر می شناسد . لذا درصورت اثبات خلاف آن در هرمرحله ، اثر ارسالی حذف شده و عواقب آن نیز متوجه ارسال کننده خواهد بود.
شایان ذکر است آثار ارسالی می بایست منطبق با موازین اخلاقی ، اسلامی ، فرهنگی و قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران باشد(درصورت عدم تطابق، آثار ارسالی حذف خواهد شد) و به آثاری که پس از زمان تعیین شده ارسال شود و یا یکی از قوانین جشنواره را نقض کنند ترتیب اثر داده نخواهد شد.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در مراسم ملی آیین گرامیداشت در روز جهانی جهانگردی

 

۴مهر ماه که با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، جمشید حمزه‌زاده دبیر مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری، مدیران و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، چند تن از نمایندگان مجلس، سفرای چند کشور خارجی و فعالان بخش خصوصی گردشگری در محل سالن همایش های بین المللی اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، از مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری فارس در حوزه برگزاری تورهای آشنا سازی تجلیل و تندیس و لوح برگزیده برتر ملی به وی اهدا گردید.

صبح امروز ۵ مهر ماه سال جاری اسماعیل تبادار استاندار فارس و هیات همراه از دو پروژه ملی باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شهر شیراز بازدید نمودند.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این بازدید مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن خوش آمدگویی به استاندار و همراهان، از توجه ویژه استاندار در ابتدای قبول مسئولیت به پروژهای مذکور قدردانی نمود و با اشاره به نقش مهم این دو طرح ملی در تحول صنعت گردشگری شهر شیراز، به ارائه توضیحات، پیرامون عملیتهای اجرایی فنی و مهندسی صورت پذیرفته پرداخت.
این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات اجرایی دو طرح در سال ۸۸ آغاز گردیده و در مجموع دارای ۲۶هزار مترمربع زیر بنا می باشند، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال حاضر حدود ۴۵ درصد است و کارگاه های فنی هر دو پروژه فعال می باشند.
وی افزود: تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این پروژه ها هزینه شده است و برای تکمیل و اتمام، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز خواهد بود.
استاندار فارس نیز در این بازدید با تاکید بر تسریع در اتمام عملیات اجرایی این دو طرح ملی، خواستار ارائه اطلاعات دقیق کارشناسی، جهت اخذ تصمیمات اجرایی موثر شد.
گفتنی است،طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار در دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد

محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از برگزاری جلسه طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و ظرفیت سنجی دهکده گردشگری دوسیران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، روز چهارشنبه ۸ آذر ۹۶ در دهکده گردشگری دوسیران، جلسه ای با حضور معاون ساماندهی و توانمند سازی صندوق کشور، مشاور پارلمانی صندوق کار آفرینی کشور، مدیر کل صندوق کار آفرینی استان فارس، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، فرماندار شهرستان کازرون، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، بخشداربخش کوهمره و نودان و جمعی از مسئولین، طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و ظرفیت سنجی دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد.

بنا بر این گزارش به نقل از محمد رضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون این روستا با دارا بودن طبیعت و اقلیم چهار فصل و صنایع دستی منحصربفرد وابسته به فرهنگ غنی بومیمنطقه، امکان ایجاد اقامتگاه های بوم گردی را دارد. لذا با تاکید به توسعه پایدار و تغییر الگوی معیشت خانوار با کاهش وابستگی به کشاورزی با توجه به کمبود منابع آبی زیر زمین، اقامتگاه های بوم گردی می تواند نقش بسزایی در رونق اقتصاد و اشتغال پایدار در دهکده گردشگری دوسیران داشته باشد.

وی افزود: وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور، میزان گردشگرپذیری در فصول مختلف، وجود امکانات خدمات عمومی (مدرسه، درمانگاه و…) ، دارا بودن طرح هادی، امکانات زیرساختی (آب، برق، تلفن و..)، از جمله عناصری هستندکه می تواند در توسعه گردشگری روستا نقش موثرداشته باشند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون همچنین به تشکیل کارگروه گردشگری مخصوص به روستای دوسیران، در راستای طرح ملی روستای بدون بیکار با دبیری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون نیز اشاره کرد.

دهکده گردشگری دوسیران یکی از روستاهای تاریخی کازرون از شهرستانهای استان فارس با قدمتی بسیاراست که آثار آن را می توان از دوره پیش از تاریخ به صورت نقوش رنگی در یکی از پناهگاههای صخره ای، تا دوران تاریخی که شامل معماری چهار صفه ،آب انبارها و قبرستان های قدیمی با سنگ قبرهای باارزش و مجسمه شیرهای سنگی مشاهده کرد.دوسیران به دلیل قدمت و منطبق با نظام طایفه ای ، دارای چندین گورستان (قبرستان پای تپه ، قبرستان رئیسی ها ، قبرستان شحنه و ملاها و قبرستان طایفه امیرها ) است این دهکده گردشگری با دارا بودن ۱۴ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی – تاریخی ایران ، معماری منسجم و یکدست پلکانی ، طبیعت زیبا و بکر و باغستانهای دست ساز پلکانی در سال ۱۳۹۱ عنوان یکی از روستاههای هدف گردشگری استان را به خود اختصاص داده است. صنایع دستی هر منطقه نیز ازغنای فرهنگی آن منطقه حکایت دارد .

مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ارسال پرونده عروسک های چشم زخم مردم شهرستان گراش به تهران برای ثبت در فهرست آثار میراث ناملموس ملی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مژگان ثابت قدم با اعلام خبر فوق افزود: پرونده مذکور پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث ناملموس کشور ارسال شد.
وی در توضیح جزئیات این پرونده اظهار داشت: مردم شهرستان گراش بر اساس باورهای دینی و اعتقادات عامیانه خود راه و روش سنتی جالبی برای فرار از بلا دارند چون از نظر آنها شور بودن چشم همیشه دردسر و رنج به همراه دارد. خیلی ها از آنها معتقدند آتش زدن اسپند در چهارشنبه بلا را دور می کند و همینطور با آویزان کردن نمک و اسپند و درست کردن عروسک های پارچه ای روی سر در ورودی خانه ها مانع از بلا و یا اثر چشم شوری می شود.
مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی میراث فرهنگی فارس ادامه داد: عروسک های پارچه ای و دست ساز معروف به چشم زخم دارای قدمت ۹۰ ساله در شهرستان گراش هستند و عمدتاً زرد رنگ با پاهایی به رنگ مشکی ساخته می شوند ، سپس شکم آنها با نمک و اسپند پر شده و آن را در سردر خانه ها یا گهواره بچه آویزان می کنند .
مژگان ثابت قدم خاطر نشان کرد:به دلیل اینکه بر اساس باور قوی مردم گراش رنگ زرد مانع از کار کردن چشم شور می شود در ساخت این عروسک ها از این رنگ استفاده می شود و تا جایی این باور عمیق است که حتی مادرهای عروس و داماد در شب عروسی فرزندشان لباس زرد رنگ می پوشند .
بنا براین گزارش، طرح اسب، ماهی نشان ، پنجه ، پرنده دو سر ، بته جقه ، خروس ، سرو ، شتر و … از جمله طرح عروسک هایی هستند که با تزئینات خاص پولک، پارچه و نخ های رنگی بر اساس این باور ساخته می شوند.

زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس گفت: چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی با اندکی تغییرات در آذرماه امسال بصورت متمرکز در تهران برگزار خواهد شد .


به گزارش روابط عمومی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی ضمن اعلام این خبر افزود : با برنامه ریزی های صورت گرفته درخصوص اجرای چهارمین دوره نشان ملی مرغوبیت و برتری صنایع دستی در سال ۹۶ ، مرحله اول داوری آثار در استان و بر اساس ضوابط خاص برگزار خواهد شد و آثار برگزیده در مرحله استانی جهت ارزیابی در سطح ملی در آذر ماه در تهران به معرض نمایش و داوری گذاشته خواهد شد .
وی ادامه داد: مرحله استانی داوری طبق برنامه ریزی متمرکز کشوری در شهریور ماه برگزار خواهد شد و هنرمندان بایستی بر اساس ضوابط و زمان بندی که از طریق سایت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به اطلاع ایشان خواهد رسید نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه و ارائه محصول مورد نظر خود در زمان مشخص شده اقدام نمایند .
الحمدی همچنین اظهار کرد : با توجه به سهمیه بندی تعداد محصولات قابل ارائه هر استان و به منظور انتخاب برترین آثار ، تیمی متشکل از کارشناسان مجرب استان بعنوان هیات داوران استانی انتخاب و پس از تایید رزومه و سابقه فعالیت ایشان از سوی معاونت صنایع دستی کشور محصولات ارائه شده توسط هنرمندان را در شیراز و شهرستانهای استان بررسی نموده و آثار برگزیده جهت داوری سطح ملی به ستاد مرکزی ارسال خواهد شد .
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس خاطر نشان کرد: محصولاتی که جهت شرکت در چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی ارائه می شوند بایستی دوپیش شرط مسئولیت اجتماعی ( رعایت حق مولف و سازنده ) و احترام به محیط زیست ( عدم ایجاد آلودگی زیست محیطی در کلیه مراحل تولید ) را داشته باشند . علاوه بر این محصولات تولید شده بایستی دارای مرغوبیت ، کیفیت ، اصالت ، نوآوری در طرح ، نقش و فرم و برخوردار از بسته بندی و شناسنامه شاخص اثر باشند .
الحمدی در پایان گفت: برخی از ضوابط مشارکت در برنامه نشان ملی در سال ۹۶ شامل: (۱- هر هنرمند صرفا مجاز به ارائه دو اثر خواهد بود. ۲- اگر هنرمندان متقاضی بصورت گروهی در برنامه شرکت نمایند تعداد اعضای گروه نبایستی از ۳ نفر بیشتر باشد و در صورت اخذ نشان ، گواهی بصورت مشترک برای گروه صادر خواهد شد. ۳-چنانچه واحدهای کارگاهی دارای پروانه تولید کارگاهی در برنامه شرکت و موفق به اخذ نشان گردند ، گواهی به نام کارگاه تولیدی صادر خواهد شد.۴-آثار نگارگری ، گل و مرغ ، تذهیب ، تشعیر ، خوشنویسی و طراحی سنتی در صورت کاربردی بودن در برنامه شرکت داده خواهند شد و آثار صرفا تزئینی از دور رقابت حذف خواهند شد. ۵-پذیرش سازهای سنتی در صورتی در برنامه شرکت داده خواهند شد که دارای ویژگی هنری در ساخت و تزئین ساز باشند در غیر اینصورت از پذیرش ساز صرفا به لحاظ کاربرد “صوت ” بدون هیچگونه ویژگی در نقش و فرم خو داری خواهد شد) می باشد.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ثبت محوطه باستان شناختی هرمنگان در شهرستان بوانات واقع در این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با اعلام این خبر گفت : در اجرای قانون مربوط به حفظ آثار ملی مصوب آبان ۱۳۰۹ و نظام نامه اجرایی آن مصوب آذر ۱۳۵۲ ، بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ و بند ششم ماده سوم قانون اسانامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷، محوطه باستان شناختی هرمنگان متعلق به دوره اواخر هزاره هفتم پیش از میلاد (نوسنگی) واقع در شهرستان بوانات استان فارس به شماره ۳۱۶۷۲ مورخ ۱۱/۱۲/۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی ثبت گردید .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اظهار کرد: نخستین فصل بررسی باستان-شناسی در حوضه رودخانه بوانات موجب شناسایی ۲۰۰ اثر شد و قدیمی¬ترین شواهد استقراری مربوطه به دوره نوسنگی، از سطح محوطه هرمنگان شناسایی شد که با توجه به تخریبات صورت گرفته بر اثر فعالیت¬های کشاورزی و باغداری، انجام پژوهش¬های باستان¬شناسی جهت حفظ محوطه در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: طی اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی با شماره ۸۷۵۳/۰۰/۹۴۳۱۴۱ مورخ ۱۸/۱۱/۱۳۹۴ و با حمایت مالی فرمانداری شهرستان بوانات، کاوش و گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از اوایل اسفندماه ۱۳۹۴ آغاز و تا اواسط فروردین ۱۳۹۵ صورت پذیرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مهم‌ترین اهداف کاوش را تعیین عرصه و مشخص کردن حریم محوطه، جمع¬آوری و ثبت و ضبط مواد باستانی خاک¬های انباشت شده محوطه، ساماندهی و پاک‌سازی سطح محوطه، ارائه گاهنگاری نسبی و مطلق محوطه، بررسی برهمکنش‌های منطقه¬ای و فرامنطقه¬ای هرمنگان در دوران استقراری، شناخت رژیم غذایی و تغذیه ساکنین و همچنین پوشش گیاهی و گونه¬های حیوانی، بررسی آثار و شواهد مبادلات تجاری و فرهنگی با استناد به یافته¬های باستان¬شناختی حاصل از کاوش، شناخت کارکرد محوطه در دوره‌های استقراری، شناخت تحولات سیا¬¬¬سی، اقتصادی و اجتماعی دوره‌های استقراری با گمانه‌زنی و کاوش¬های صورت گرفته برشمرد.
مصیب امیری ادامه داد: در محوطه هرمنگان مشخص گردید که بخش جنوبی آن به‌کلی از بین رفته و امروزه کمتر از ۲۴۰۰ مترمربع از آن باقی¬مانده است.
وی در پایان تشریح کرد: کاوش¬ها نشان داد که در این محوطه دو مرحله استقراری وجود دارد که مرحله قدیمی¬تر مربوط به مردمان کوچ¬نشین و مرحله جدیدتر با معماری چینه¬ای مربوط به مردمان یکجانشین است. با مقایسه یافته های این محوطه با محوطه¬های حوضه رود کر ازجمله تل موشکی، تل جری، تل بشی و کوشک هزار احتمالاً هر دو مرحله شناسایی شده مربوط به اواخر هزاره هفتم پیش از میلاد تا اوایل هزاره هشتم پیش از میلاد است. جهت شناخت تاریخ مطلق این محوطه، هفت نمونه زغال و یک نمونه استخوان حیوانی جهت آزمایش کربن ۱۴ به آزمایشگاه سالیابی دانشگاه توکیو ژاپن ارسال گردید و نتایج مطلق بدست آمده از آزمایش این نمونه¬ها تقریبا با بیش از ۹۵ درصد اطمینان نشان داد که قدیمی ترین تاریخ این محوطه مربوط به ۶۳۵۰ پیش از میلاد بوده و جدیدترین آن نیز مربوط به حدود ۵۹۰۰ پیش از میلاد بوده است. همچنین با توجه به نتایج برخی از نمونه ¬های آزمایش شده می¬توان اوج استقرار در این محوطه را بین ۶۱۰۰ تا ۶۰۰۰ پیش از میلاد دانست.

به گفته معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس گفت: با توجه به اینکه خاستگاه اصلی هنر خاتم شیراز است از این رو طبق برنامه ریزی ها شیراز به زودی شهر ملی خاتم و سپس شهر جهانی خاتم خواهد شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی بر لزوم ثبت ملی شهرهای ایران در حوزه صنایع دستی تاکید کرد و افزود : کسب این عنوان می تواند در حوزه اقتصادی به معرفی و فروش محصولات و دست ساخته ها در سطح ملی و جهانی تبدیل شدن به برند بین المللی جهانی سازی و رونق کسب و کار هنرمندان و صنعتگران منتهی شود .
به گفته وی ، طبق دستورالعمل های موجود و بنابر اعلام سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور مقرر شده پرونده ثبت ملی و جهانی شهرهای کشور در حوزه صنایع دستی تهیه گردد که با برنامه ریزی های به عمل آمده شیراز و آباده از فارس برای کسب عنوان شهرهای ملی خاتم و منبت و همچنین فیروز آباد به عنوان شهر گبه معرفی می شوند.
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه به ارسال پرونده ثبت ملی شهر خاتم به شورای راهبردی شهرهای ملی در رشته صنایع دستی اشاره کرد و افزود : پرونده یک بار در این شورا مورد بررسی قرار گرفت و اصلاحاتی برآن وارد شد که هم اینک در حال رفع نواقص هستیم و به محض اعلام مجدد، پرونده دوباره در شورای راهبردی شهرهای ملی گشوده خواهد شد .
وی اضافه کرد : پس از آنکه پرونده در فهرست ملی به ثبت برسد مراحل ثبت آن در فهرست جهانی آغاز خواهد شد و در واقع لزوم جهانی شدن شیراز به عنوان شهر خاتم جایگیری آن در فهرست ملی است .
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه با تاکید بر اینکه شیراز در حوزه خاتم شهری بی رقیب است افزود : در حال حاضر شیراز هیچ رقیبی در این رشته صنایع دستی ندارد اما شهری چون آباده که پرونده منبت آن در حال تکمیل است دارای رقیبانی از شهرهای دیگر استان های است.
الحمدی ادامه داد : هر چند که آباده نیز خاستگاه منبت به شمار می رود اما در دیگر شهرهای ایران نیز هنر منبت به صورت کاملا تخصصی و اصیل عرضه می شود .
وی در پایان اضافه کرد : در حوزه صنایع دستی به دلیل تنوع و چگونگی ساخت محصولات منعی برای ثبت ملی شهرها به نام یک رشته هنری هاص وجود ندارد ، از این رو امکان دارد شهرهای دیگری از کشور نیز عنوان شهر ملی منبت را از آن خود کنند ، اما تا کنون شهری عنوان خاتم را به خود اختصاص نداده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، انجمن بچه های شهر باربد در نخستین جشنواره سمن ها سین هشتم نوروزی که توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و شورای هماهنگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برگزار گردید به عنوان سمن برگزیده ملی شد.
در این برنامه ۱۵۰ سمن شرکت کرده بودند که ۱۱۷ گزارش به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که بعد از بررسی و ارزیابی های هیئت داوران برگزیدگان معرفی و توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تقدیر شدند.
گفتنی است ، موضوع این جشنواره فعالیت های نوروزی سمن ها بوده است.

گفتنی است دفتر مذکور در طول مدت تعلیق می بایست نسبت به رفع نواقص موجود اقدام نماید. ضمن اینکه در این مدت، دفتر مجاز به انجام تبلیغات و فروش نبوده و صرفا می تواند نسبت به انجام تعهدات پیشین عمل نماید و در صورت بی توجهی وفق ضوابط و مقررات آیین نامه اقدام می گردد.

 

 

معاون صنایع دستی و هنرهای نستی فارس گفت : در پی ارسال پرونده ثبت میراث ناملموس با موضوع “گلیم بافی پشتکوه نی ریز” به دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، این مهارت در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی به ثبت ملی رسید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، زهرا الحمدی با اعلام این خبر افزود: پرونده گلیم بافی پشتکوه نی ریز که به همت پژوهشگران و همکاران اداره شهرستان نی ریز تهیه و تنظیم شده بود پس از ارسال به تهران با تلاش و ارائه مناسب توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی فارس در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.
وی ادامه داد : این مهارت در اجرای ماده ۱۲ کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس و ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی با گستره ی موضوع فرهنگی ناملموس استان فارس در حوزه مهارت های هنرهای سنتی به شماره ۱۳۱۳ در تاریخ ششم دیماه ۱۳۹۵ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.


مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : با پیگیری این اداره کل، ۵۳ اثر شاخص استان فارس در فهرست آثار ملی در سال ۹۵ به ثبت رسیده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت: نظر به اهمیت آثار تاریخی کشور و حفظ و صیانت از میراث فرهنگی این مرز و بوم در ۱۲ آبانماه سال ۱۳۰۹ قانون حفظ آثار ملی کشور مورد تصویب قرار گرفت. مطابق این قانون دولت مکلف بود از کلیه آثار ملی ایران که از قبل شناخته شده بود و حیثیت تاریخی، علمی یا صنعتی خاصی داشت فهرستی ترتیب داده و بعد از آن نیز هر آنچه از این آثار کشف می شود ضمیمه فهرست مزبور نماید. بعدها پس از تاسیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی اصلی حفظ آثار تاریخی، ثبت آثار به صورت جدی تری پیگیری شد و علاوه بر آثار غیر منقول مانند تپه ها، بناها و محوطه های تاریخی، میراث معنوی همانند مراسم های مختلف دینی و ملی و آثار برجستۀ طبیعی نیز مورد توجه قرار گرفته و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.
وی افزود : بنا براین قانون ، تهیه پرونده های ثبتی برای آثار تاریخی- فرهنگی اولین اقدام در راه مطالعه، بررسی و مستند سازی آثار باستانی به شمار می رود. با توجه به غنای آثار تاریخی در کشور به طور اعم و در استان فارس به طور اخص بدیهی است در بسیاری موارد مطالعه دقیق و یا کاوش باستان شناسی در یک محوطه به آسانی محقق نمی گردد. از سوی دیگر مشاهدات نشان داده است که متاسفانه حجم تعرضات انسانی به آثار و به عبارتی حفریات غیر مجاز و قاچاق در بخش های مختلف کشور بسیار بالا بوده است و این عامل مهمترین فعالیت تخریبی در زمینه آثار باستانی است.
ایشان اضافه کرد: از دیگر عوامل این تخریب ها می توان به اجرای پروژه های عمرانی اشاره کرد که عمدتاً به دلیل عدم آگاهی از موقعیت آثار تاریخی است و موجبات لطمه دیدن و گاه محو کامل آثار را فراهم می آورند.
امیری گفت: به جز این موارد که در زمرۀ تعرضات انسانی دسته بندی می شوند، عوامل مختلف بیولوژیکی و فیزیکی نیز باعث فرسایش و در نهایت صدمه زدن به آثار می گردند. از همین رو با ثبت آثار نه تنها زمینه لازم جهت حمایت قانونی از آثار در محاکم قانونی و مقامات قضایی ذیربط فراهم می آید بلکه امکان جذب اعتبارات لازم جهت انجام عملیات مطالعاتی، مرمتی و حفظ و نگهداری انجام می گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: نظر به ناممکن بودن مطالعه دقیق در باب تمام آثار تاریخی استان در شرایط کنونی و با امکانات موجود، تهیۀ پروندۀ ثبتی برای آثار تاریخی اقدام موثری در جهت شناسایی و مستند سازی اولیه آثار است که علاوه بر اهمیت وافر از دیدگاه حقوقی و پژوهشی نیز بسیار در خور توجه است. از همین رو تلاش می شود تهیۀ پرونده های ثبتی به بهترین شکل ممکن و با مستندات کامل تهیه گردد.
ایشان در پایان به معرفی آثار ثبتی در شیراز و استان فارس اشاره کرد.
گفتنی است از جمله آثار ثبت شده در شهرستان شیراز، تپه پوستچی متعلق به هزاره سوم و چهارم قبل ازمیلاد ،ساسانی و اوایل اسلامی، قبرستان تاریخی کراچ متعلق به قرون میانه و متاخر اسلامی، خانه نواب اکبر (معزالدوله) متعلق به دوره زندیه ،حمام گچینه ، خانه آناهیتا انجوی، خانه پدرام انجوی، خانه دایان انجوی، طاق اسکورو، مسجد شکراله خان، مسجد و حسینیه کردها، عمارت معین الدوله، عمارت شوریده شیرازی، خانه رونق زاده، خانه فروغی، خانه یثربی ، خانه شاهوران، خانه کشمیری و خانه زمان ثانی همگی متعلق به دوره قاجاریه، خانه موسوی و خانه غلامی متعلق به دوره اواخر قاجار و اوایل پهلوی خانه طربر، عکاسخانه مانی ، عمارت سادات شریفی، مدرسه رازی، خانه طالبان فرد،خانه سوخکیان، خانه احمد حجت همگی متعلق به دوره پهلوی می باشند.
همچنین در شهرستانهای فارس خانه نجیب زاده در شهرستان لارستان متعلق به دوره قاجاریه، خانه گبریهای تادوان مربوط به اواخر ساسانی-اوایل اسلامی، مجموعه کاروانی چاه تلخ قرون میانه و متاخر اسلامی،حمام گازرون متعلق به دوره صفویه ،کاروانسرای علی آباد ،خانه ملا زاهدی و حمام تادوان متعلق به دوره قاجاریه همگی در شهرستان جهرم و تل کمین حسن آباد در مرودشت متعلق به هزاره ۴ و ۳ و ۲ ق.م و ساسانی و قرون میانه اسلامی ، خانه رستگار در شهر نوبندگان شهرستان فسا متعلق به اواخر قاجاریه، محوطه باستان شناختی هرمنگان متعلق به دوره نوسنگی در بوانات و کاروانسرای سروی متعلق به دوره قاجاریه در نی ریز، تپه بئرگال در گراش متعلق به دوره ساسانی تا قرون میانه اسلامی، مجموعه سنگ نگاره های کوه کهتون و خاتون در بوانات مربوط به دوره پیش از تاریخ ، قبرستان تاریخی دریس در شهرستان کازرون متعلق به قرون متاخر اسلامی و تعداد دیگری از آثار استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در نشست خبری اعلام کرد: جشنواره سفره ایرانی ” فرهنگی گردشگری” با حضور چهار استان فارس، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری روز پنج شنبه ۲۵ آذرماه در باغ ملی شیراز افتتاح می شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی فارس که امروز در محل هتل زندیه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد امیری به تشریح محورهای جشنواره پرداخته و به سوال خبرنگاران پاسخ داد.
وی با بیان اینکه در این رویداد ملی که به میزبانی شیراز و با حضور ۴ استان برگزار میگردد گفت : تلاش شده است علاوه بر آشنایی مردم با غذاهای سنتی استانها از طریق برپایی غرفه های پخت غذاهای محلی ، طرح تجاری سازی غذای ایرانی وسنتی در رستورانهای استان صورت پذیرد.
امیری اضافه کرد : در ۳ روز متوالی نشست های علمی و تخصصی با حضور اساتید برتر در طب سنتی در محل هتل بزرگ شیراز برگزار خواهد شد .
در پایان این نشست مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس دیگر برنامه های متنوع این جشنواره را همچون انجام مسابقه آشپزی در محل سرزمین سبز صدرا، برپایی نمایشگاه صنایع دستی مورد استفاده در تهیه عرضه و تهیه خوراک و نماییش آیینی غذا عنوان کرد .
شایان ذکر است آیین افتتاح این مراسم روز پنج شنبه ساعت ۱۵:۳۰ با حضور مسئولین کشوری و استانی در هتل بزرگ شیراز می باشد.مدیرکل میراث فرهنگی فارس از برگزاری سومین جشنواره خوراک های سنتی این استان در شیراز خبر داد و گفت : این جشنواره تخصصی یک رویداد گردشگری در زمان کم مسافر در استان فارس است و یکی از اهداف آن جذب گردشگران و آشنایی آنها با خوراک های سنتی استان می باشد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با مثبت ارزیابی کردن استقبال مردم از جشنواره کشوری سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری گفت: طی ۲ ساله گذشته در شیراز جشنواره خوراک های سنتی فارس برگزار می گردید که امسال متقارن با اولین سال برگزاری جشنواره ملی سفره ایرانی فرهنگ گردشگری شد. بر همین اساس و به علت استقبال عموم از تاریخ ۲۸ تا ۳۰ آذرماه، جشنواره با عنوان خوراک های سنتی فارس با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز و خانه فرهنگ جاودان برگزار می شود .
به گفته وی نشست تخصصی اندراحوالات شیخ ابواسحاق اطعمه شیرازی از برنامه جنبی این نمایشگاه است .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه اضافه کرد : در این جشنواره تعداد ۵۱ غرفه پیش بینی شده است که در آن ها ، خوراک های سنتی اقوام و شهرستان های استان فارس معرفی و عرضه خواهند شد .
وی در خصوص اهداف برگزاری این جشنواره نیز افزود : معرفی و شناساندن غذاهای سنتی فارس به عموم مردم به ویژه گردشگران داخلی و خارجی و نیز نسل جوان ، تلاش برای حفظ و احیای غذاهای سنتی و محلی فارس در میان مردم به عنوان بخشی از میراث معنوی ایرانی ، ایجاد رونق بیشتر گردشگری، ترویج استفاده از غذاهای سنتی ایرانی در میان مردم ، آشنا نمودن بازدیدکنندگان با روش های پخت خوراک های سنتی و محلی استان فارس و معرفی ویژگی های فرهنگی عشایر فارس شامل خوراک های سنتی به عنوان بخشی از پتانسیل های گردشگری عشایری و آئینی استان فارس می باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : در پی ارائه طرح ملی تکاپو به کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان و با توجه به بند ۱ مصوبه چهارمین جلسه کارگروه مبنی بر لزوم همکاری کلیه دستگاه های اجرایی، نهادها و موسسات دولتی و غیر دولتی استان با طرح مذکور، جلسه هم اندیشی با حضور کارگزار طرح در محل دفتر معاونت صنایع دستی استان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی اظهار داشت : در این جلسه پس از بررسی طرح و راهکارهای اجرایی با هدف شناسایی مشکلات بر سر راه اشتغال در حوزه صنایع دستی و آسیب شناسی تولید و عرضه محصولات ارزشمند در این حوزه، برنامه ریزی همکاری مداوم بخش های دولتی و غیر دولتی (خصوصی) صورت گرفت و مقرر شد اتاق فکر مشترک با محوریت معاونت صنایع دستی تشکیل گردد تا با همکاری هر دو بخش راهکارهای ارتقای فنی و اقتصادی صنایع دستی شناسایی، آسیب شناسی و هدف گذاری شده و تا نیل به اهداف طرح که همانا ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و رونق اقتصادی است اقدامات لازم انجام شود.
وی افزو : در این راستا اتاق فکر معاونت صنایع دستی استان با هدف برگزاری جلسات هم فکری با اتاق های تعاون، بازرگانی و اصناف و اتحادیه تعاونی های صنایع دستی از آذرماه سال جاری در معاونت صنایع دستی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد .مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ثبت ۶ اثر معنوی فارس در فهرست آثار معنوی کشور خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری گفت : مراسم رمضونی و مراسم سر کل او ( تعویض رخت داماد بر سر برکه آب ) از شهرستان لار ، مراسم کلوخ پز از شهرستان اقلید ، چرخ بافی در عشایر فارس ، گلیم سنتی پشت کوه از شهرستان نی ریز و عروسک لیلی دو دستی در شهرستان ممسنی از جمله پرونده های میراث معنوی استان فارس می باشد که در کمیته ثبت میراث معنوی کشور مطرح و به ثبت رسید .
امیری با اشاره به اینکه کمیته ثبت میراث ناملموس کشور صبح دیروز (۶دی ماه) و با حضور استان های کرمانشاه ، خراسان جنوبی ، گلستان ، لرستان ، خراسان شمالی ، چهارمحل و بختیاری ، مازندران ، یزد و فارس برگزار شد ، افزود : از استان فارس ۶ پرونده ثبت میراث ناملموس در این کمیته بوده است که با توجه به ویژگیهای منحصر بفرد هریک از این ۶ پرونده ارسالی فارس مورد تأیید داوران قرار گرفته و در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیدند.

دومین سوگواره سراسری عکاسی «آئین‌های خاص محرم و اربعین» به میزبانی شهرستان جهرم برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دبیر دومین سوگواره ملی عکاسی آئین‌های خاص محرم و اربعین اظهار داشت: این سوگواره با هدف اعتلای مفهوم غنی عزاداری و معرفی میراث معنوی و خرده فرهنگ‌های به جای مانده در سراسر کشور می‌کوشد جلوه‌هایی ویژه، خاص و ناب از عشق و دلدادگی مردم ایران در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله(ع) را به تصویر بکشد.
مازیار الطافی گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی به ویژه فرهنگ و هنر عاشورایی در سطح جامعه، تحکیم پیوند میان دین، هنر و رسانه با معرفی و به تصویر کشیدن صحنه‌های عزاداری خاص ویژه محرم و اربعین در نقاط مختلف کشور، مستند سازی مراسم خاص محرم و اربعین به عنوان میراث معنوی و معرفی عزاداری مناطق مختلف کشور در جهت توسعه و بسط گردشگری مذهبی را از اهداف برگزاری این سوگواره عکس عنوان کرد.
وی با اشاره به شرایط شرکت در این مسابقه، افزود: حداکثر تعداد ۵ عکس از هر عکاس (با در نظرگرفتن سایز ضلع بزرگتر ۲۰۰۰ پیکسل) پذیرفته شده و عکس‌ها می‌تواند تک رنگ، سیاه سفید و یا رنگی باشد.
الطافی ادامه داد: آثار ارسالی باید مستند بوده و از هرگونه دستکاری با نرم افزارهای رایانه‌ای یا اصلاحی که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش سازد اجتناب شود.
وی اضافه کرد: مشخصات هر شرکت‌کننده شامل نام و نام خانوادگی، سن، تحصیلات، نشانی دقیق و شماره ثابت و همراه، مکان و زمان هر عکس و مختصری درباره نحوه مراسم، باید در قالب یک فایل با فرمت Word همراه با آثار ارسال شود.
الطافی با بیان اینکه دبیرخانه سوگواره، ارسال کننده را صاحب اثر می‌شناسد و در صورتیکه خلاف آن اثبات شود اثر از سوگواره حذف و تمام امتیازات متعلق به آن ابطال می‌شود، عنوان کرد: عکس‌های ارسالی مسترد نمی‌شود.
دبیر دومین سوگواره ملی عکاسی آئین‌های خاص محرم و اربعین با اشاره به اینکه در صورت ناقص بودن فایل‌های ارسالی، آثار به سوگواره راه پیدا نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: برگزارکننده، تمام حقوق چاپ و نشر آثار اعم از دیجیتال یا چاپ ورقی و برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را برای خود محفوظ می‌داند.
وی با اشاره به اینکه کلیه حقوق معنوی و مادی آثار برگزیده با حفظ حق درج نام صاحب اثر متعلق به دبیرخانه سوگواره است، خاطرنشان کرد: به تمام شرکت کنندگان که آثارشان به بخش نمایشگاه و نیز برای چاپ کتاب راه می‌یابد، لوح تقدیر، کتاب سوگواره و جایزه صنایع‌دستی اهدا می‌شود.
الطافی با بیان اینکه آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه سوگواره ارسال شود، ترتیب اثر داده نمی‌شود، تصریح کرد: عکس‌ها باید در یک لوح فشرده یا به صورت فایل فشرده به همراه مشخصات مورد نظر به پست الکترونیکی سوگواره به آدرس ashoraphoto@gmail.com ارسال شود.
دبیر دومین سوگواره ملی عکاسی آئین‌های خا¬ص محرم و اربعین با اشاره به اینکه اطلاعات مربوط به تصاویر توسط داوران و نرم‌افزارهای مربوطه بررسی و در صورت مخدوش بودن حذف می‌شود، گفت: آثاری که حائز مقام در سایر جشنواره‌ها بودند در صورت احراز این موضوع از بخش مسابقه حذف می‌شود.
وی با اشاره به اینکه به ۳۰ نفر برگزیده جایزه نفیس صنایع دستی به همراه لوح تقدیر سوگواره اهدا می‌شود، آخرین مهلت ارسال آثار به این سوگواره عکس را ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵ عنوان کرد.
الطافی به برگزاری آیین اختتامیه این مسابقه در چهارم آذرماه گفت: اعلام نفرات برتر و اهدای جوایز، همزمان با مراسم اختتامیه است.
وی به برپایی نمایشگاه عکس از آثار منتخب این سوگواره در شهرستان جهرم بیان کرد: این برنامه به همت دفتر امورمجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و انجمن بچه‌های شهر باربد برگزار می‌شود.
الطافی از همکاری فرمانداری ویژه شهرستان جهرم، شهرداری جهرم، شورای اسلامی شهر جهرم، اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان جهرم، بنیاد خیریه موج مهربانی، آتلیه عنوان و آتلیه باربد در اجرای هر چه بهتر این سوگواره عکس تقدیر کرد.به مناسبت بزرگداشت هفته ملی کودک مجموعه فرهنگی حافظ میزبان دانش آموزان شیرازی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این مسابقه روز پنج شنبه در مجموعه فرهنگی حافظ و با موضوع امنیت و سلامتی ، گذشت و فداکاری برگزار شد .
این مراسم با هدف گرامی داشت هفته ملی کودک توسط کودکان سرطانی شیراز برگزار گردید .
بنابراین گزارش۵۰ کودک شیرازی که ۱۰ نفر از آنها کودکان سرطانی و ۴۰ نفر دیگر از کودکان تحت پوشش بهزیستی فارس بودند که موضوع نقاشی امنیت و سلامتی ، گذشت و فداکاری را به تصویر کشیدند .مسئول ثبت میراث ناملموس فارس با اشاره به ثبت ملی فالوده کرمان در فهرست آثار ملی گفت : سال گذشته پرونده مهارت تهیه فالوده سنتی شیراز در فهرست میراث ناملموس کشور با شماره ۱۱۰۵ به ثبت رسیده است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مژگان ثابت قدم افزود : فالوده دسر یخی ایرانی است که در برخی از شهرها به غیر از شیراز مانند کرمان و یزد تهیه می شود . اما مهارت تهیه و حتی سرو کردن هرکدام با یکدیگر تفاوت دارد که هر استان به صورت جداگانه مهارت تهیه آن به ثبت ملی رسیده است .
وی اضفه کرد : در حال حاضر فالوده کرمان در فهرست ملی به ثبت رسید در حالیکه در تاریخ ۲۵/۶/۹۴ فالوده شیراز در این فهرست جای گرفته است .
مسئول ثبت میراث ناملموس اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه توضیح داد ، تمامی خوراک ها ، دسرها ، شیرینی ها ، پیش غذاها و … که در کل کشور ثبت می شوند نافی یکدیگر نیستند و همه در مجموع سفره ایرانی را تشکیل می دهند که هر کدام به جای خود ارزشمد است .
وی تاکید کرد :هدف از ثبت میراث ناملموس حفظ و احیاء و اشاعه آن به نسل های بعدی است .
ثابت قدم ادامه داد : هم اینک نزدیک به ۵۰ پرونده میراث معنوی فارس در فهرست ملی به ثبت رسیده است که می توان به حاضر فالوده شیرازی، جوک کاری، مراسم سینه زنی قطاری، منبت، دست بافته های فارس، پوشاک عشایری، مراسم عزاداری امام حسین(ع) نمایش عروسکی جی جی بی جی، نمایش عروسکی مینا، مراسم شام غریبان نوبندگان فسا، مراسم چهارشنبه سوری در قنات سعدی، خاتم شیراز، مراسم تعویض پرچم سرخ حسینی داراب و کلاه کنی شهر لطیف در شهرستان های مختلف فارس از جمله استهبان، شیراز، زرقان، تعزیه شیراز و… که در این فهرست جای گرفته اشاره کرد .