معاون گردشگری فارس بر لزوم ایجاد جاذبه های جدید و مکمل گردشگری در استان تاکید کرد و گفت: برپایی جشنواره های گردشگری مناسبتی و تک زمانی و تک مکانی به عنوان جاذبه های جدید و مکمل گردشگری محسوب می شوند که تاثیر بسزایی در توسعه گردشگری و اقتصادی استان دارند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد از برپایی نخستین جشنواره گردشگری کشاورزی در شهرستان ممسنی خبر داد و افزود: این جشنواره گردشگری با محوریت برداشت غوره دشمن زیاری در شهرستان ممسنی برگزار خواهد شد.وی با بیان اینکه فارس باید به کانون رفت وآمد گردشگران تبدیل شود، افزود: اگر به دنبال قطب شدن این استان در حوزه گردشگری هستیم باید سعی کنیم اقامت و ماندگاری مسافران در فارس افزایش یابد که شاید یکی از بهترین روش ها، برگزاری جشنواره‌های گردشگری مناسبتی و رویدادی باشد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد: گردشگری رویداد یکی از انواع گردشگری است که می تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی موثر باشد.
به گفته وی، به طور مثال برگزاری جشنواره های گردشگری خوراک و یا کشاورزی با محوریت معرفی داشته های فرهنگی، تاریخی و طبیعی مناطق مختلف استان تاثیر بسزایی در رونق گردشگری استان دارد.
محسن نژاد با اشاره به اینکه اتفاقات مهم و رویدادها می تواند انگیزه مناسبی برای سفرکردن باشد، افزود: برپایی جشنواره هایی با محوریت معرفی محصولات کشاورزی چون خرما، غوره، لیمو و گل های نرگس و محمدی، نه تنها مناطق مختلف استان را به گردشگران معرفی می کند بلکه موجب رونق اقتصادی مناطق نیز می شود.
معاون گردشگری فارس با تاکید بر اینکه هدف نهایی از برپایی چنین جشنواره هایی، افزایش اقامت مسافران در استان است، اضافه کرد: تعریف این جشنواره ها در قالب یک تقویم گردشگری در استان یک ضرورت است.
بنابراین گزارش برزو محمودی نماینده میراث فرهنگی شهرستان ممسنی درخصوص برپایی جشنواره گردشگری غوره در این شهرستان، گفت: این جشنواره از ۶ تا ۸ مردادماه در بخش دشمن زیاری دشت دیده بان برگزار می شود.وی ادامه داد: عرضه مستقیم غوره، محصولات ارگانیک روستایی، باغ گردی، طبیعت گردی، اجرای موسیقی محلی، سوارکاری، اقامت در کمپ های جنگلی و خانه های روستایی از جمله برنامه هایی است که همزمان با اجرای جشنواره برگزار می شود.
محمودی گفت: جشنواره گردشگری کشاورزی با محوریت برداشت غوره دشمن زیاری با همکاری بانک کشاورزی ، سازمان جهاد کشاورزی ، سازمان میراث فرهنگی ، اداره تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی فارس ، بخشداری منطقه دشمن زیاری و ادارات دولتی ممسنی : فرمانداری ، منابع طبیعی ، جهادکشاورزی ، صندوق کارآفرینی امید ، میراث فرهنگی ، امور عشایر ، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اوقاف و امور خیریه ، آبفای روستایی ، برق ، تعاونی روستایی ، راه و ترابری ، آموزش و پرورش ، بنیاد مسکن ، بهداشت و درمان ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی برگزار می شود.

 

در غرفه شهرستان ممسنی دست بافت های داری این شهرستان رخ نمایی می کند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این غرفه که در نمایشگاه فارس در یک نگاه دیده شده گیاهان دارویی ، دست بافت های داری عشایری شامل گلیم و گبه ، و همچنین لباس های محلی مردمان این شهرستان و انواع محصولات دست ساز هنرمندان چون کیف های چرمی و … دیده می شود .
بنابراین گزارش در این غرفه علاوه بر نمایش جاذبه های گردشگری و تاریخی سوغات محلی شامل کشک و قره قروت و … عرضه می شود .

 

شهرستان ممسنی با گستردگی ۵۶۰۱ کیلومتر مربع و مرکزیت شهر نورآباد در شمال غربی استان فارس قرار گرفته است. شهرستان ممسنی از شمال با شهرستان رستم و استان کهگیلویه و بویر احمد، از شرق با شهرستان سپیدان، از جنوب با شهرستانهای شیراز و کازرون و از غرب با استان کهگیلویه و بویر احمد مرز مشترک دارد. شهر نورآباد در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار گرفته است.


به گزارش روابط عمومی ادراه کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شهرستان ممسنی علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای جلوه¬های طبیعی چون دره همیشه سرسبز و زیبای بوان با پوشش گیاهی بلوط و بادام و نیز دریاچه¬های هفت برم در منطقه دشمن زیاری است. آب و هوای معتدل آن موجب سرسبزی به خصوص در ماه¬های بهمن، اسفند و اوایل بهار در این منطقه می¬باشد. مزارع کشاورزی در این منطقه بر زیبایی طبیعی آن افزوده است. عشایری بودن منطقه به همراه دستبافته¬های محلی از دیگر ویژگی¬های گردشگری شهرستان به حساب می¬آید.از جمله آثار تاریخی این شهرستان برج نور آباد (میل اژدها) است که مربوط به دوره اشکانی می باشد . آتشدان این برج در موزه ایران باستان نگهداری می شود .
جاذبه های گردشگری شهرستان ممسنی
بوان- باغات دشمن زیاری-لیدوما-میل پارتی اژدها (برج نورآباد)-نقش برجسته بهرام ساسانی درسراب بهرام-تنگ سا-آب گرم (در ۲ کیلومتری شهر نورآباد با چشمه های آب معدنی)- دخمه سنگی مادر و دختر، آثار آسیاب آبی، حمام و پل قدیمی فهلیان، امامزاده شیرمرد (ع) و سپید دژ
جاذبه های تاریخی
نقش برجسته گورانگون
در کوه گورانگون، در روستای سه تلن در ۳۰ کیلومتری مسیر نورآباد به دو گنبدان نقش برجسته¬ای ایلامی حک شده است. این نقش برجسته صخره¬ای شامل دو رب¬النوع یکی به صورت مرد و دیگری به صورت زن می¬باشد که در میان پرستش کنندگان خود نشسته¬اند. طبق کاوش¬های علمی این مجموعه شامل یکی از معابد و محل پرسشتگاه دوران ایلامی بوده که هنر قوم سومر را نمایان می¬سازد.
میل اژدها- دیمه میل
این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطه¬ای به نام دیمه میل در ۱۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است.
این برج که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده ۷ متر ارتفاع و ۴۰/۳ متر عرض دارد. بنای مذکور شامل ۱۵ ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است.
آثار هخامنشی سراوان- فهلیان
در روستای سراوان در فاصله ۶ کیلومتری غرب فهلیان و ۱۲ کیلومتری شهر نورآباد آثاری از دوران هخامنشی باقی مانده که شامل چند پایه ستون با تزئینات گل نیلوفر (لوتوس) است که شبیه به پایه ستون¬های تخت-جمشید می¬باشد.
نقش برجسته بهرام
درمنطقه سرآب بهرام درجنوب ممسنی و در فاصله ۹ کیلومتری سمت راست جاده شیراز- نورآباد، نقش برجسته صخره¬ای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است. این نقش برجسته، بهرا
م دوم را نشان می¬دهد که در دوطرفش دو نفر از بزرگان ساسانی به حالت احترام ایستاده¬اند و به نشانه احترام انگشت سبابه خود را رو به بالا نگه داشته¬اند.
سپید دژ (قلعه سفید)
سپید دژ، کوهی بلند، سختگذر و به صورت دژی طبیعی
است که بالای آن مسطح میباشد. قلعه سفید در ۱۵ کیلومتری شمال نورآباد و در نزدیکی روستاهای دشت رزم و پهلو قرار گرفته است.
جاذبه های مذهبی :
امامزاده درب آهنی یا سیدعلا¬الدین محمد (ع)
بقعه امامزاده سیدعلا¬الدین محمد (ع) در شمال شرقی شهر نورآباد واقع شده است. این مقره مدفن یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و دختر بزرگوارشان می¬باشد.این امامزاده شامل دوبنای قدیمی و نوساز است. ساختمان قدیمی شامل یک فضای چهارگوش در وسط با سقفی هلالی با تزئینات ساده گچبری و ساختمان جدید شامل یک شبستان است که در وسط آن ضریح قلمکاری شده قرار دارد.
سوغات و صنایع دستی: گلیم-گبه-جاجیم-اجیل-گندم برشته غذاهای محلی:آش دوغ-شله ماشکی-شله مجکی-آش کارده-للک

 


به گزارش یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس : با هوشیاری و عملکرد سریع نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و همکاری نیروهای انتظامی آن شهرستان ، حفاران غیر مجاز ناکام ماندند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس : برزو محمودی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نورآباد ممسنی با بیان اینکه بنابر اخبار واصله از نیروهای گشت محیط زیست مبنی بر حفاری غیر مجاز در روستای ماهور منطقه پی کمک شار جان، بلافاصله نیروهای یگان حفاظت ضمن هماهنگی و همکاری با عوامل انتظامی شهرستان به محل مورد نظر اعزام شدند.
به گفته وی این نیروها پس از چند ساعت گشت زنی و کمین در منطقه طی عملیاتی غافلگیرانه ۴ نفرحفار غیر مجاز ( اهل و ساکن یاسوج) را در حین حفاری همراه با ادوات حفاری از قبیل بیل ، کلنگ ، دستگاه فلزیاب دستگیر و به همراه پرونده متشکله جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع گردیدند.


پناهگاههای صخره ای تل پیر در شهرستان ممسنی قرار دارد . ارتفاع این محوطه ها از سطح دشت ۷ متر و۵/۲ متر از سطح دشت است .


کف پناهگاههای رسوبی است و به علت رسوب کم کف محوطه ها بعضی از جاها در کف بستر سنگی پناهگاه نمایان است . این دو پناهگاه حدود ۶۵ متر با یکدیگر فاصله دارد . جلوی پناهگاه صخره ای اول تل پیر دارای سنگ چین و است . این پناهگاهها با سیستم کارستی در بدنه کوه شکل گرفته اند . پوشش گیاهی اطراف پناهگاههای تل پیر تنک بوده و درختان و درختچه های پسته کوهی و کنار در اطراف محوطه ها مشاهده میشود . از یافته های باستان شناختی کشف شده در دامنه این محوطه که جمع آوری شده است ، از ۵ تراشه ساده به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می توان نام برد . روش گردآوری این یافته های باستان شناختی به صورت تصادفی و دلبخواهی بوده است . با توجه به ریخت شناسی ابزارهای سنگی برداشت شده ، گاهنگاری نسبی این محوطه ، دوران پارینه سنگی و احتمال قریب به یقین متعلق به دوره
فراپارینه سنگی و صنعت زرزی است . دامنه دید مناسب ، شیب ملایم و آفتاب گیر بودن و مسلط بودن به دشت و نزدیکی به منابع آب و فراوانی مصنوعات سنگی در دامنه آن از ویژگیهای این محوطه است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این اثر در دوره فراپارینه سنگی به عنوان محلی برای استقرار استفاده میشده است.
شهرستان ممسنی در شمال غرب استان فارس در غرب رشته کوه اصلی زاگرس قرار دارد . مساحت آن ۸۰۳۲ کیلومتر مربع است . این شهرستان به مرکزیت شهر نورآباد ۵/۵ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است . شهرستان ممسنی از شمال به سپیدان و کهکیلویه و بویراحمد ، از غرب به کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر ، از جنوب به کازرون و بوشهر و از شرق به شیراز و
سپیدان محدود است .ممسنی سرزمینی کوهستانی و اراضی آن غالبا به صورت دره های بین دو رشته کوه قرار دارد . ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا ۹۰۰ متر و آب و هوای آن معتدل است . فاصله نورآباد مرکز ممسنی تا شیراز مرکز استان ۱۶۵ کیلومتر است . ممسنی را شولستان نیز خوانده اند که به معنی سرزمین شول هاست . شول ها یکی از طوایف سابق لرستان بوده اند که بعد از استقرار در این ناحیه به این نام مشهور شدند . در قدیم مرکز ولایت ممسنی شهر تاریخی شاپور بوده است . آب و هوای ممسنی سردسیر ، مایل به اعتدال است . رودخانه فهلیان مهم ترین رودخانه شهرستان ممسنی است ، از بهم پیوستن رودخانه شش پیر و رود شیر بوجود آمده است و پس از عبور از کنار کوه قلع سفید وارد منطقه فهلیان می شود . این رودخانه پس از مشروب ساختن اراضی وسیع ، از میان دره ای عمیق به نام تنگ آبجان یا آبجونه می گذرد و در ناحیه ای به نام گوشه بردنگان با رودخانه کتی کور (دروغزن) یکی می شود . پس از آن از دره ای ژرف عبور می کند و در ناحیه امام ضامن در غربی ترین ناحیه ممسنی به رودخانه پیرین می ریزد و رودخانه زهره را تشکیل می دهد ، سپس به سوی جنوب امتداد یافته و مرز طبیعی بین ممسنی و ناحیه گچساران را به وجود می آورد .
از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ پژوهشگران دانشگاه توبینگن آلمان و پژوهشکده باستان شناسی کشور بخشهای فراوانی از دامنه ارتفاعات شهرستان ممسنی را با هدف ثبت مکانهای باستانی و تالیف برنامه های دراز مدت همکاریهای مشترک در زمینه های باستان شناسی پارینه سنگی ایران ، مورد بررسی باستان شناسی قرار دادند . این بررسی بر سطح محوطه های باز، غارها و پناهگاههای صخره ای و گردآوری داده های فرهنگی از سطح آنها متمرکز بود
از آنجا که غارها و پناهگاهها در کوهها قرار گرفته اند و کوهها جزء منابع طبیعی به حساب می آیند به این ترتیب سازمان منابع طبیعی مالکیت این اثر را به عهده دارد .

 

شهرستان ممسنی

شهرستان ممسنی از شهرستان­های غربی استان فارس می­باشد که از جنب به شهرستان کازرون، از غرب به استان­های بوشهر و کهگیلوله و بویراحمد و از شرق به شهرستان سپیدان محدود است. این شهرستان با مرکزیت نورآباد، دارای ۶۸۷۶ کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز ۱۵۸ کیلومتر است.میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۹۰۰ متر می­باشد.

شهرستان ممسنی علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای جلوه­های طبیعی چون دره همیشه سرسبز و زیبای بوان با پوشش گیاهی بلوط و بادام و نیز دریاچه­های هفت برم در منطقه دشمن زیاری است. آب و هوای معتدل آن موجب سرسبزی به خصوص در ماه­های بهمن، اسفند و اوایل بهار در این منطقه می­باشد. مزارع کشاورزی در این منطقه بر زیبایی طبیعی آن افزوده است. عشایری بودن منطقه به همراه دستبافته­های محلی از دیگر ویژگی­های گردشگری شهرستان به حساب می­آید.


جاذبه های گردشگری شهرستان ممسنی

جاذبه های مذهبی

امامزاده درب آهنی یا سیدعلا­الدین محمد (ع)


بقعه امامزاده سیدعلا­الدین محمد (ع) در شمال شرقی شهر نورآباد واقع شده است. این مقره مدفن یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و دختر بزرگوارشان می­باشد.این امامزاده شامل دوبنای قدیمی و نوساز است. ساختمان قدیمی شامل یک فضای چهارگوش در وسط با سقفی هلالی با تزئینات ساده گچبری و ساختمان جدید شامل یک شبستان است که در وسط آن ضریح قلمکاری شده قرار دارد.


جاذبه های تاریخی

نقش برجسته گورانگون


در کوه گورانگون، در روستای سه تلن در ۳۰ کیلومتری مسیر نورآباد به دو گنبدان نقش برجسته­ای ایلامی حک شده است. این نقش برجسته صخره­ای شامل دو رب­النوع یکی به صورت مرد و دیگری به صورت زن می­باشد که در میان پرستش کنندگان خود نشسته­اند. طبق کاوش­های علمی این مجموعه شامل یکی از معابد و محل پرسشتگاه دوران ایلامی بوده که هنر قوم سومر را نمایان می­سازد.

میل اژدها- دیمه میل

این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطه­ای به نام دیمه میل در ۱۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است.

این برج که ظاهراً یک پرستشگاه یا آتشکده بوده ۷ متر ارتفاع و ۴۰/۳ متر عرض دارد. بنای مذکور شامل ۱۵ ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است.

آثار هخامنشی سراوان- فهلیان

در روستای سراوان در فاصله ۶ کیلومتری غرب فهلیان و ۱۲ کیلومتری شهر نورآباد آثاری از دوران هخامنشی باقی مانده که شامل چند پایه ستون با تزئینات گل نیلوفر (لوتوس) است که شبیه به پایه ستون­های تخت­جمشید می­باشد.

نقش برجسته بهرام

درمنطقه سرآب بهرام درجنوب ممسنی و در فاصله ۹ کیلومتری سمت راست جاده شیراز- نورآباد، نقش برجسته صخره­ای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است. این نقش برجسته، بهرام دوم را نشان می­دهد که در دوطرفش دو نفر از بزرگان ساسانی به حالت احترام ایستاده­اند و به نشانه احترام انگشت سبابه خود را رو به بالا نگه داشته­اند.


از دیگر آثار موجود در شهرستان ممسنی می­توان به دخمه سنگی مادر و دختر، آثار آسیاب آبی، حمام و پل قدیمی فهلیان، امامزاده شیرمرد (ع) و سپید دژ اشاره کرد.