در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده گفت : در جشنواره صنایع دستی فجر که با حضور زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری کشور , دکتر نامور مطلق معاونت صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان این حوزه در تهران برگزار شد ، از هجده هنرمند صنایع دستی کشور که به دریافت نشان بین المللی صنایع دستی نائل شده اند تجلیل بعمل آمد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داود جعفرپور اظهار داشت : مسعود شهریاری هنرمند جوان و خوش ذوق آباده با خلق آثاری زیبا در رشته منبت سنتی توانست در بین ۶۰۰ اثر ارسالی بعد از کسب نشان ملی مرغوبیت، موفق به دریافت نشان بین المللی آثار شاخص صنایع دستی در سال ۲۰۱۶ شود و به عنوان تنها نماینده فارس در این رشته توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی کشور در جشنواره صنایع دستی فجر از وی تقدیر شد .
وی افزود : پیش از این هنرمندانی چون ماجد شهریاری ، سید رضا حسینی ، سید مهدی نکوئی و خانم سارا احمدی نیز موفق به دریافت گواهینامه نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی در رشته منبت شده اند.
گفتی است از شاخص ترین تولیدات صنایع دستی شهرستان آباده می توان به منبت کاری اشاره کرد و به جرات می توان گفت که خاستگاه منبت ایران و جهان آباده بوده و این هنر از این شهرستان به دیگر نقاط کشور و حتی دنیا سوق داده شده است و تا کنون گواهی نامه ثبت نشان ملی جغرافیایی ،گواهینامه بین المللی وایپو و گواهی نامه میراث فرهنگی ناملموس برای منبت آباده اخذ گردیده است.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده از درخشش منبت آباده در نخستین همایش نشان جغرافیایی صنایع دستی کشور در تهران خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : نخستین همایش ثبت نشان جغرافیایی صنایع دستی دوشنبه دوم آذرماه۹۵، با حضور دکتر زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی ، دکتر بیات رئیس اداره کل مالکیتهای معنوی کشور، مدیران و معاونین صنایع دستی ادارات کل میراث فرهنگی استانها، تشکلهای شاخص غیر دولتی و جمعی از هنرمندان و فعالان رشته های مختلف صنایع دستی درسالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در تهران برگزار شد.
وی افزود : در این همایش که برای تجلیل از برترین های ثبت نشان جغرافیایی ملی صنایع دستی تلاش کرده بودند تجلیل شد ، که در این راستا از شرکت مهبد هنر آباده به عنوان تنها تشکل غیردولتی که موفق به ثبت نشان جغرافیایی بین المللی از وایپو برای هنر منبت آباده شده بود تقدیر شد .
بنابراین گزارش در این همایش سید رضاحسینی، کارشناس رشته و مدیرعامل شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده در سخنان خود خطاب به مسوولین و حاضرین در جلسه ضمن ذکر پیشینه ای از هنر منبت در آباده گفت : که تعاونی مهبد هنر نشان جغرافیایی ملی منبت آباده را به عنوان اولین در صنایع دستی کشورثبت نمود و تا امروز تنها دارنده گواهی ثبت بین المللی از سازمان جهانی وایپو سازمان ملل است.
وی ضمن اشاره به پتانسیلهای موجود در شهرستان آباده از مسوولین مربوطه درخواست نمود تا با حضور در این شهرستان ضمن مشاهده این توانمندیها، در ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت مساعدت های لازم را انجام دهند.
حسینی در راستای ثبت سایر رشته های صنایع دستی در آباده و سایر مناطق کشور، پیشنهاد داد تا کارگروه های تخصصی ثبت نشانهای جغرافیایی در سطح استانی تشکیل شود تا این مهم نیز صورت پذیرد.
گفتنی است ، در پایان این مراسم توسط زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به رشته های مختلف صنایع دستی از جمله منبت آباده، گلیم سنه، نازک کاری سنندج، ورنی مغان، آبگینه تهران، گلیم نمین ، جاجیم خلخال و … گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی و لوح سپاس اعطاء گردید.

منبت هنر کنده کاری است و منبت چوب کنده کاری و برجسته کاری بر روی چوب طبق طرح و نقش مورد نظر هنرمند منبت کار است .


تاریخ این هنر زیبا بعلت نوع مواد اولیه آن یعنی چوب چندان مشخص نیست چرا که چوب ماده ای است که در مقابل عوامل طبیعی و جانوری بسیار حساس و فنا پذیر است ، اما بی شک شهرستان آباده مرکز اصلی منبت سنتی ایران است که مروج این هنر در دیگر نقاط ایران می باشد .
هر چند امروزه شیراز در کنار آباده از مراکز مهم و اصلی منبت کاری سنتی هستند و هر کدام دارای سبک خاص خود می باشند و صنعتگران بنام بسیاری در این زمینه فعالیت می کنند.
منبت کاری چوب از معدود هنرهایی است که از کمترین مواد و ابزار بهره می گیرد یعنی چوب و چاقوی منبت .
هر چند چوب تنها ماده اصلی منبت می باشد اما همین چوب می بایست از ویژگی های خاصی همچون :رنگ ، بافت ، سختی و نرمی ، فرم رگه ها ، مقاوم در برابر ترک خوردگی ، نداشتن گره و … برخوردار باشد .
از مهم ترین چوب هایی که در منبت کاری سنتی از آنها استفاده می کنند می توان به چوب درختان گردو ، گلابی ، عناب ، شمشاد ، افرا و نارنج اشاره کرد .
هر چه انسجام چوب ) بافت مولکولی ( بیشتر باشد آن چوب برای منبت کاری مناسب تر است .
منبت کاری سنتی به سه روش صورت می گیرد .
-۱ منبت تخت ) رولیف ( ……. که در این فرم از منبت سنتی طرح و زمینه تقریبا در یک سطح قرار دارند) با عمقی بین ۱ تا ۳ میلیمتر ( .
-۲ منبت نیمه برجسته ) بارولیف ( ……. طرح دراین فرم از منبت سنتی از زمینه جدا شده و به ارتفاع ۴ تا۱۰ میلیمتر می رسد .
-۳ منبت تمام برجسته ) اورولیف ( …… در این فرم از منبت سنتی طرح کاملا از زمینه فاصله می گیرد ) یعنی از ۱۰ میلیمتر بالاتر می رود ( .
روش منبت کاری سنتی را می توان چنین تعریف نمود :
انتخاب چوب
آماده سازی چوب ) سمباده زنی و لیسه کشی (
ایجاد طرح
انتقال طرح
منبت کاری( برش – تفکیک سطوح و تخلیه زمینه
فرم دهی ) رو سازی و زیر سازی)

پرداخت
جلادهی
هر چند در منبت از همه طرح ها می توان استفاده نمود اما بیشترین طرح هایی که در استان فارس بکار برده می شود طرح های اسلیمی – ختایی و گل و مرغ هستند .
منبت کاری سنتی هنری است که بر روی هر شئی چوبی همچون میز – صندلی – در – پنجره – قاب عکس – گلدان – سینی – جام و … اجرا می شود .

جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان آباده :


قلعه ایزدخواست : اولین بنای طبقاتی جهان
نخستین اثر تاریخی که در هنگام ورود به استان فارس از سوی اصفهان میتوان دید، قلعه قدیمی ایزدخواست است که شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد . این قلعه بر فراز صخره بزرگی قرار
دارد و داخل آن خانههای بسیار کوچک با کوچههای بسیار تنگ و باریک دیده میشود. این بنای تاریخی متعلق به دوران ساسانی است.
یکی از ویژگی های خاص این قلعه ، امنیت چشمگیر آن است که به دلیل خندق عمیق اطراف ، یکی از دست نیافتنی ترین بناهای عهد باستان برای غارتگران و دشمنان بوده است.

آتشکده قلعه ایزدخواست ، اولین آتشکده ای در ایران است که پس از ورود اسلام به ایران به مسجد تبدیل شده است .
گفتنی است این قلعه باستانی ، به لحاظ قدمت ، اولین قلعه خشتی جهان و به لحاظ وسعت ، دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم می باشد .
کاروانسرای ایزدخواست :
این کاروانسرا در جنوب شهر ایزدخواست و در نزدیکی قلعه ایزدخواست قرار داردو در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است . بنا شامل یک حیاط مربع شکل دروسط و تعدادی حجره و اتاق دراطراف می باشد . این کاروانسرا با مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر مربع ، از نظر معماری و زیبائی و استحکام بخشی و همچنین وسعت، یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع خود می باشد . این بنا در سال های اخیر نیز توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته است .

عمارت کلاه فرنگی:
این عمارت بسیار زیبا که از آثار دوران قاجاریه است دارای نقشه تقریبا دایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه با وسعتی در حدود ۲۰ متر مربع ، دارای چهار در ورودی و پنجرههای بلند بوده و بر روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر قراردارد .
تیمچه صرافیان:
این بنای آجری از آثار دوران قاجاریه بوده و در بازار قدیمی آباده قرار دارد . این بنای دو طبقه در چهار سو دارای عمارت و دارای حیاطی مستطیل شکل در وسط می باشد . تیمچه صرافیان دارای ۳۶ حجره است که حجرههای طبقه پایین مغازه و در طبقه بالا به عنوان مهمانپذیر مورد استفاده بوده است . درب ورودی تیمچه از جنس چوب است که حاشیه و چهار چوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده و طاق ورودی آن نیز در دوطرف دارای مقرنس های زیبای گچی است . این بنای منحصر به فرد در سا
ل های اخیر به طور مستمر توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته و هم اکنون به بازارچه صنایع دستی تغییر کاربری داده است .
قصر بهرام گور:
درسمت راست مسیرشیرازبه آباده دربخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه خاکی دیده می شودکه به قصربهرام گورمشهوراست.این بناکه هم اکنون فروریخته دارای آثاردیوارهایی باخشت هایی مکعبی است
سد ساسانی ایزدخواست : اولین سد قوسی جهان
سد قدیمی ایزدخواست که به سد سربند نیز معروف است ، نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان می باشد که در ۷ کیلومتری شهر ایزدخواست در تنگه ای موسوم به گلوگاه که کم عرض ترین برش رودخانه بوده قرار دارد . این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه ایزدخواست بنا
شده است.
کاروانسرای خانخوره :
نقشه این کاروانسرا هشت ضلعی است و یکی از سه نمونه کاروانسرای منحصر به فرد ایران به شمار میرود. مصالح آن از سنگ، گل و گچ میباشد. این کاروانسرا در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده آباده- شیراز قرار دارد.
سایر جاذبه های دیدنی شهرستان آباده :
دشت لاله های واژگون واقع در منطقه خسرو شیرین ( اثر طبیعی ثبت ملی ) ، باغات فیروزی ، شور چشمه و شیرین چشمه ، پارک جنگلی شهید فرهمندو تفرجگاه روستای بیدک از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان آباده است .
صنایع دستی شهرستان آباده :
یکی از صنایع دستی منحصر به فرد در این شهرستان ، منبت کاری است
که شهرت جهانی دارد و جزء آثار ثبتی معنوی منطقه ای میراث فرهنگی می باشد .
گیوه های آباده نیز در نهایت ظرافت و استحکام و دقت تهیه و در نوع خود بی نظیر است.
خاتم ، خراطی و قالی نیز از دیگر صنایع دستی آباده می باشد
.
سوغات معروف آباده ، سفید آب یا روشور است که نوعی لایه بردار طبیعی پوست بدن بر پایه چربی حیوانی است که به طور سنّتی در ایران معمولاً به شکل قرص های سفیدرنگ است و هنگام استحمام به کار گرفته می‌شود.
گفتنی است ، شهرستان آباده با وسعت ۷۵۰۰ کیلومتر مربع و با مرکزیت شهر آباده ، از شهرهای فرهنگی و سیاحتی شمال استان فارس است. از نظر آب و هوایی ، جزء شهرستان های سردسیر و معتدل استان محسوب می شود و این موضوع نیز در ساختار معماری و سنتی و لباس های محلی این منطقه نیز نقش مؤثری داشته است .
به استناد کاوش های باستان شناسی ، سکونت در محدوده فعلی آباده به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد اما توسعه و ترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زند، شیراز راپایتخت ایران کرد شروع شد. این شهرستان از شرق به شهرستان یزد، از جنوب به شهرستان خرم بید، از غرب به شهرستان اق
لید و شهر سمیرم و از شمال به استان اصفهان متصل است. فاصله مرکز شهرستان تا شیراز ۲۷۱ کیلومتر است .


 

 

 


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، شهرستان آباده با وسعت ۷۵۰۰ کیلومتر مربع و با مرکزیت شهر آباده ، از شهرهای فرهنگی و سیاحتی شمال استان فارس است. از نظر آب و هوایی ، جزء شهرستان های سردسیر و معتدل استان محسوب می شود و این موضوع نیز در ساختار معماری و سنتی و لباس های محلی این منطقه نیز نقش مؤثری داشته است .


به استناد کاوش های باستان شناسی ، سکونت در محدوده فعلی آباده به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد اما توسعه و ترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زند، شیراز راپایتخت ایران کرد شروع شد. گفتنی است بزرگترین معدن خاک نسوز خاورمیانه در این شهر واقع شده است.
این شهرستان از شرق به شهرستان یزد، از جنوب به شهرستان خرم بید، از غرب به شهرستان اقلید و شهر سمیرم و از شمال به استان اصفهان متصل است. فاصله مرکز شهرستان تا شیراز ۲۷۵ کیلومتر است .
جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان آباده :
قلعه ایزدخواست : اولین بنای طبقاتی جهان
نخستین اثر تاریخی که در هنگام ورود به استان فارس از سوی اصفهان میتوان دید، قلعه قدیمی ایزدخواست است که شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد . این قلعه بر فراز صخره بزرگی قرار دارد و داخل آن خانههای بسیار کوچک با کوچههای بسیار تنگ و باریک دیده میشود. این بنای تاریخی متعلق به دوران ساسانی است.
یکی از ویژگی های خاص این قلعه ، امنیت چشمگیر آن است که به دلیل خندق عمیق اطراف ، یکی از دست نیافتنی ترین بناهای عهد باستان برای غارتگران و دشمنان بوده است.

آتشکده قلعه ایزدخواست ، اولین آتشکده ای در ایران است که پس از ورود اسلام به ایران به مسجد تبدیل شده است .
گفتنی است این قلعه باستانی ، به لحاظ قدمت ، اولین قلعه خشتی جهان و به لحاظ وسعت ، دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم می باشد .
کاروانسرای ایزدخواست :
این کاروانسرا در جنوب شهر ایزدخواست و در نزدیکی قلعه ایزدخواست قرار داردو در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است . بنا شامل یک حیاط مربع شکل دروسط و تعدادی حجره و اتاق دراطراف می باشد . این کاروانسرا با مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر مربع ، از نظر معماری و زیبائی و استحکام بخشی و همچنین وسعت، یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع خود می باشد . این بنا در سال های اخیر نیز توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته است .
عمارت کلاه فرنگی:
این عمارت بسیار زیبا که از آثار دوران قاجاریه است دارای نقشه تقریبا دایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه با وسعتی در حدود ۲۰ متر مربع ، دارای چهار در ورودی و پنجرههای بلند بوده و بر روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر قراردارد .
تیمچه صرافیان:
این بنای آجری از آثار دوران قاجاریه بوده و در بازار قدیمی آباده قرار دارد . این بنای دو طبقه در چهار سو دارای عمارت و دارای حیاطی مستطیل شکل در وسط می باشد . تیمچه صرافیان د
ارای ۳۶ حجره است که حجرههای طبقه پایین مغازه و در طبقه بالا به عنوان مهمانپذیر مورد استفاده بوده است . درب ورودی تیمچه از جنس چوب است که حاشیه و چهار چوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده و طاق ورودی آن نیز در دوطرف دارای مقرنس های زیبای گچی است . این بنای منحصر به فرد در سال های اخیر به طور مستمر توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته و قرار است به بازارچه صنایع دستی تغییر کاربری یابد.
قصر بهرام گور:
درسمت راست مسیرشیرازبه آباده دربخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه خاکی دیده می شودکه به قصربهرام گورمشهوراست.این بناکه هم اکنون فروریخته دارای آثاردیوارهایی باخشت هایی مکعبی است.
سد ساسانی ایزدخواست : اولین سد قوسی جهان
سد قدیمی ایزدخواست که به سد سربند نیز معروف است ، نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان می باشد که در ۷ کیلومتری شهر ایزدخواست در تنگه ای موسوم به گلوگاه که کم عرض ترین برش رودخانه بوده قرار دارد . این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه ایزدخواست بنا شده است.
کاروانسرای خانخوره :
نقشه این کاروانسرا هشت ضلعی است و یکی از سه نمونه کاروانسرای منحصر به فرد ایران به شمار میرود. مصالح آن از سنگ، گل و گچ میباشد. این کاروانسرا در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده آباده- شیراز قرار دارد.
سایر جاذبه های دیدنی شهرستان آباده :
دشت لاله های واژگون واقع در منطقه خسرو شیرین ( اثر طبیعی ثبت ملی
) ، باغات فیروزی ، شور چشمه و شیرین چشمه ، پارک جنگلی شهید فرهمندو تفرجگاه روستای بیدک از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان آباده است .

صنایع دستی شهرستان آباده :یکی از صنایع دستی منحصر به فرد در این شهرستان ، منبت کاری است که شهرت جهانی دارد و جزء آثار ثبتی معنوی منطقه ای میراث فرهنگی می باشد . گیوه های آباده نیز در نهایت ظرافت و استحکام و دقت تهیه و در نوع خود بی نظیر است.خاتم ، خراطی و قالی نیز از دیگر صنایع دستی آباده می باشد .
سوغات معروف آباده ، سفید آب یا روشور است که نوعی لایه بردار طبیعی پوست بدن بر پایه چربی حیوانی است که به طور سنّتی در ایران معمولاً به شکل قرص های سفیدرنگ است و هنگام استحمام به کار گرفته می‌شود.

 


هنرمند جوان مسعود شهریاری با ارائه آثار هنرمندانه خود در رشته منبت سنتی آباده در دوسالانه نگاره های چوبی در استان آذربایجان غربی خوش درخشید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی معاون صنایع دستی استان با اعلام این خبر افزود : دوازدهمین دوسالانه نگاره های چوبی با هدف ایجاد رقابت در هنرمندان رشته های صنایع دستی چوبی از تاریخ ۲۵/۱۱/۹۴ در ارومیه برگزار شد .
به گفته وی ، در این رقابتها حدود ۲۰۰ اثر از هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور در رشته های مختلف هنرهای چوبی به معرض داوری گذاشته شد و در نهایت آثار برگزیده معرفی شدند .
وی ادامه داد : یکی از آثار ارائه شده از سوی مسعود شهریاری هنرمند جوان و خوش قریحه فعال در رشته منبت سنتی آباده که تا کنون موفق به دریافت پنج نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی شده در این دوسالانه توانست در ردیف رتبه های برتر قرار گیرد و از این هنرمند در مراسم پایانی دوسالانه در روز سوم اسفند ماه ۹۴ با حضور دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تقدیر بعمل آمد .

 

نخستین بازارچه دائم صنایع دستی شمال استان فارس و ششمین بازارچه دائم صنایع دستی کشور در شهرستان آباده افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امروز طی مراسمی و با حضور دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور تیمچه صرافیان آباده به عنوان بازارچه دائم صنایع دستی شمال استان فارس افتتاح و راه اندازی شد .
در این مراسم نامور مطلق با تاکید بر اینکه صنایع دستی هویت منقول هر منطقه است افزود : شکل گیری بازارچه های دائم صنایع دستی همچنین راه اندازی حراجی های صنایع دستی از جمله اقدامات موثری است که تاثیر بسزایی در رونق و توسعه صنایع دستی دارد .
وی گفت : تیمچه صرافیان ششمین بازارچه دائم صنایع دستی کشور محسوب می شود که هم اکنون در شهرستان آباده در فارس راه اندازی شده است .
به گفته معاون صنایع دستی کشور ، منبت و گیوه آباده که هنرهای سنتی و شاخص این شهرستان محسوب می شوند افتخار صنایع دستی کشور هستند و ب
اید با طراحی جدید وارد بازار شوند تا مورد استقبال و توجه جوانان قرار گیرد .
نامور مطلق به بیان اینکه شعار امسال مبنی بر هر شهرستان یک بازارچه صنایع دستی افزود : شکل گیری و راه اندازی این بازارچه ها در دستور کار معاونت صنایع دس
تی است و چنانچه بازارهای مناسبی برای عرضه محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان نداشته باشیم بی تردید صنایع دستی از بین خواهد رفت .
وی در ادامه افزود : تا کنون حراجی های متعددی در پایتخت برگزار شده و استان های اصفهان و خراسان رضوی نیز برای برگزاری این حراجی ها اعلام آمادگی کردند که امیدواریم فارس نیز متقاضی بعدی این حراجی ها باشد . چرا که بسیاری از تولیدات هنرمندان به دلیل فاخر بودن در بازارچه ها و مغازه ها به فروش نمی رسند از این رو برگزاری حراجی های بزرگ برای فروش این محصولات یک ضرورت است .
وی هچنین به راه اندازی فروشگاه های مجازی صنایع دستی در سطح کشور اشاره کرد و افزود : با توجه به تعدد تولیدات صنایع دستی در فارس فروش مجازی محصولات در این استان ضروری است و باید این فروشگاه ها در فارس رونق بیشتری بگیرد .
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت : صادرات صنایع دستی کشور در سال گذشته به ۳۶ درصد افزایش یافت و هم اینک نیز بیش از ۲ هزار کارگاه فعال صنایع دستی در کشور وجود دارد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


در نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه در غرفه شهرستان آباده می توان شاخص ترین محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان بومی شهرستان را دید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این غرفه منبت ، سفال برجسته ، گیوه ، قالیچه ، سرمه دوزی و جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری شهرستان آباده دیده می شود .

 

همزمان با برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی فارس در یک نگاه که با هدف معرفی توانمندی ها و ظرفیت های استان فارس در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در شیراز برگزار می شود یکی از منحصر به فرد ترین و شاخص ترین محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان این استان در معرض دید عموم علاقمندان قرار می گیرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در نمایشگاه فارس در یک نگاه ۲۹ شهرستان فارس به ارایه محصولات و دست سازهای صنایع دستی هنرمندان خود خواهند پرداخت که در این میان منبت آباده جلوه گری می کند . علاقمندان می توانند منبت فارس را در غرفه شهرستان آباده در این نمایشگاه که از ارگ کریم خانی و از فردا گشایش می یابد بینید .
گفتنی است منبت عبارت است از کنده کاری و برجسته کاری روی چوب بر طبق طرح ها و نقوش مورد نظر .
در رشته منبت سنتی جهت ایجاد نقوش از چوب هایی با بافت ریز و منسجم استفاده می گردد چوب هایی چون گردو ، گلابی ، عناب و نارنج و … .
آباده و شیراز از شهرستان های هستند که در ایران دارای سبک می باشند .
طرح های مورد استفاده در منبت سنتی بیشتر طرح های گردان ختایی هستند که بوسیله تیغه یا چاقوی منبت کنده کاری می شود .
هنر منبت در استان فارس در شهرهای شیراز ، آباده ، اقلید ، بوانات بسیار فعال می باشد .

 

ارژنگ ربیعی پژوهشگر صنایع دستی فارس با بیان این مطلب گفت : هنر منبت سابقه ای به درازای تاریخ دارد و از نادر هنرهایی است که برای ایجاد آن به کمترین مواد و ابزار نیاز است وهنرمند در این هنر زیبا با کنده کاری بر روی چوب به خلق نقوش زیبا و دل انگیز می پردازد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس کارشناس معاونت صنایع دستی این اداره کل افزود: مواد مورد استفاده در این هنر تنها یک قطعه چوب و مهم ترین ابزار آن چاقوی منبت است و اگر چه در این هنر هنرمند فقط به یک قطعه چوب و چاقوی منبت نیاز دارداما مهم ترین ویژگی آن تفکرات هنری وتبحر اوست که در کنار استفاده از مواد مطلوب وکیفی منجر به خلق اثری بدیع می گردد که ماندگار می شود .
این پژوهشگر صنایع دستی جنس چوب مورد استفاده را بسیار مهم توصیف کرد وگفت : رنگ ، بافت ، سختی و نرمی ، فرم رگه ها ، مقاومت در مقابل ترک خوردگی و نهایتا ً سلامت چوب از مهمترین ویژگی های چوب مورد استفاده است ورایج ترین چوب هایی که در استان فارس ( به ویژه آباده و شیراز ) برای منبت کاری مورد استفاده قرار می گیرند چوب درختان گردو ، گلابی ، عناب ، شمشاد ، افرا ، نارنج و … هستند .
وی ادامه داد : برای ایجاد یک منبت ابتدا منبت کار زیر ساخت خود را انتخاب می کند،این زیر ساخت می تواند هرشیء چوبی مانند انواع ظروف ، قاب ، در و پنجره و حتی یک قطعه چوب ساده باشد،سپس به کمک برگ سمباده سطح چوب را کاملا ً صاف و یک دست می کند، و پس از آن طرح مورد نظررا روی چوب انتقال داده و در مرحله بعد ابتدا خطوط اطراف طرح را مشخص و اطراف طرح را به عمق چند میلی متر کنده و صاف می کند ( عمق زمینه بستگی به نوع طرح و نقش دارد ) وسپس بقیه فضاهای درون طرح را که می بایست جزو زمینه قرار گیرند به همان عمق کنده و صاف می کند ( بگونه ای که طرح از زمینه جدا شده و برجسته گردد )ودر ادامه با توجه به نوع طرح ، خطوط راست ، منحنی ، فرورفتگی ها و برآمدگی ها را با چاقوی منبت که دارای نوک های گوناگونی ( بلند ، کوتاه ، پهن ، باریک ، ناودانی و … ) است فرم می دهد ودر انتها برای صاف و یک دست کردن طرح با چاقوی منبت بر روی کلیه سطوح کشیده می شود (همچون یک سمباده ) و برای حفظ چوب از رطوبت و زیبایی بخشیدن هر چه بیشتر به آن با روغن جلا و لاک الکل آن را جلا می دهند .
به گفته او منبت سنتی دارای سه سبک مختلف می باشد که منبت تخت ( رولیف ) که در این فرم طرح و زمینه تقریبا ً در یک سطح با عمقی بین ۱ تا ۳ میلیمتر قرار دارند ،منبت نیمه برجسته ( بارولیف )کهدر این سبک طرح از زمینه جدا شده و به ارتفاع ۴ تا ۱۰ میلی متر برجسته می شود ومنبت تمام برجسته ( اورولیف ) کهدر این روش ، طرح کاملا ً از زمینه فاصله می گیردو ارتفاع طرح با زمینه در این فرم از ۱۰ میلی متر بالاتر است ، از روشها وسبک های مختلف منبت سنتی هستند .
وی افزود : کنده کاری هایی که در منبت سنتی بکار گرفته می شود نیز شامل کنده کاری مسطح ، مثلثی ، خطی ( کنده کاری با ایجاد شکاف ) ، منحنی یا گود، کم برجسته ( کم عمق ) و برجسته است.
مولف کتاب های هنر فارس در گذر زمان ، به تکنیک های منبت کاری نیز اشاره کرد وگفت : در هنر منبت ، چوب را با سه تکنیک می توان تغییر حالت داد ، برش- تراش و سایش و چاقوی منبت ، چاقویی است که قابلیت انجام هر سه تکنیک را دارد .
گفتنی است : در استان فارس مهم ترین مراکز منبت سنتی شهرستان آباده و شیراز هستند که خود دارای سبک می باشند و از شهرت بسیار برخوردارند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در جلسه ای که با حضور دکتر نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور ، کمیته داوران و نمایندگانی از ادارات کل میراث فرهنگی استانهای کشور برگزار شد ، درخواستهای ثبت آثار شاخص هنری ، مراسمات هر منطقه و … بررسی شد و موضوعات منتخب در فهرست آثار ملی میراث ناملموس و معنوی کشور ، به نام منطقه مورد تقاضای آن اثر ثبت گردید .


گفتنی است با توجه به حضور داوود جعفر پور سرپرست اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آباده و سیدرضا حسینی به عنوان پیشنهاد دهنده و کارشناس این رشته در جلسه مذکور و دفاعیات صورت گرفته توسط ایشان ، منبت آباده در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .
قابل ذکر است بعد از دریافت گواهینامه سازمان بین المللی وایپو برای منبت آباده به تلاش هنرمندان شرکت تعاونی مهبد هنرآباده و اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده ، اکنون با دریافت این گواهی ، راه برای جهانی شدن شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت کوتاه گردید .