احمد تقوی مسئول اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهر از اجرای عملیات فنس کشی در حریم قبرستان تاریخی فال در شهرستان مهر از توابع این استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، احمد تقوی با اعلام خبر فوق گفت : این قبرستان ثبتی در سالهای قبل از استقرار اداره میراث فرهنگی شهرستان مورد تخریب و تجاوز اهالی روستا قرار گرفته بود که پس از تشکیل اداره طی چند سال اخیر با همکاری بخشداری گله دار، نیروی انتظامی ، دهیاری و شورای روستای فال ساخت و سازهای غیر مجاز تخریب گردید.
وی در ادامه افزود : با تامین اعتبار به جهت تعیین حریم برای این اثر تاریخی با همکاری دهیاری و شورای دهستان فال ، اقدامات اجرایی به منظور نصب فنس در محدوده قبرستان در دست اجرا می باشد.
مسئول میراث فرهنگی مهر در پایان با اشاره به اعتبار تخصیص یافته برای فنس کشی این قبرستان تاریخی اضافه کرد : از مجموع ۱ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبارمورد نیاز این طرح، ۱۰۰۰ میلیون ریال آن توسط دهیاری روستای فال و ۳۰۰میلیون ریال آن نیز از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی فارس تامین شده است.
گفتنی است، قبرستان تاریخی فارس متعلق به دوره اسلامی در دهستان فال از توابع بخش گله دار می باشد که در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۸۲ با شماره ۹۲۰۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است . در این قبرستان سنگ نوشته های قدیمی و زیبا به شکل صندوق و تابوت مربوط به قرون ششم و یازدهم هجری و گنجینه ای از خطوط کوفی، تزیینی ثلث با کتابت استادانه موجود می باشد.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: حمام قاجاری حاجی خانی وراوی شهرستان مهر در استان فارس مرمت و بازسازی شد.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: این حمام از جالب ترین حمام های دوره قاجاری است که از دو فضای پنج ضلعی با بافت ساختمانی بسیار زیبا ساخته شده است . مصالح به کار رفته در این اثر سنگ و ساروج و بخشهای مختلف آن شامل: سردر راهروهای ارتباطی ، بینه ، میان در، گرمخانه و خزینه می باشد . این بنای تاریخی در مورخه ۱۱/۶/۸۲ به شماره ۹۸۱۷ درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
مدیر کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: تامین اعتبار مرمت بنا از محل ۲ درصد نفت و گاز به میزان ۳۹۰ میلیون ریال می باشد
وی اظهار داشت: عملیات مرمت و بازسازی در بخشهای جداره درونی بنا، اندود سطوح قائم و منحنی و مرمت مقرنس های زیبای سقف در حال اجرا می باشد .سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی فارس از بازدید رایگان اماکن تاریخی فرهنگی تحت پوشش این اداره کل برای عموم مردم خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی با اعلام این خبر گفت : به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی جهانگردی بازدید از اماکن تحت پوشش این اداره کل درسطح استان درروز سه شنبه ۶ مهرماه ۹۵ رایگان است .
وی افزود : بازدید از اماکن تاریخی فرهنگی این استان برای عموم مردم از صبح تا شب همان روز رایگان است و علاقمندان می توانند از اماکن تحت پوشش این اداره کل بازدید کنند .
گفتنی است مجموعه های تاریخی فرهنگی سعدی و حافظ ، حمام وکیل ، ارگ کریم خانی ، موزه پارس ، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان ، موزه آب ، مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد ، نقش رستم ، نقش رجب ، تنگ چوگان کازرون و شهر تاریخی بیشاپور و موزه ساسانی کازرون ، قله دختر و آتشکده اردشیر بابکان فیروزآباد ازمکان های تحت پوشش این اداره در سطح استان می باشند.


مدیرکل میراث فرهنگی فارس از آغاز به کار نمایشگاه تخصصی صنایع دستی همزمان با همایش ملی ریحانه النبی و با حضور مسئولین و مقامات کشوری، استانی و محلی در شهرستان مهر خبرداد.


 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری با اعلام خبر فوق اظهار داشت: از شاخصه های این نمایشگاه حضور اساتید برجسته و پیشکسوتان صاحب نام استان همچون اساتید منبتی،قدرت،تجویدی،جانعلی پور،ظریف صناعی،جوکار،سیرجانیان و نمایش آثار فاخر هنرمندان و صنعتگران استان برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه به رونمایی از تابلوی معرق “ضامن آهو” کارفاخر استاد جدی اشاره نمود.

بنابراین گزارش به نقل از این مقام مسئول این نمایشگاه با ۵۴ غرفه از شهرستان های ارسنجان،پاسارگاد،فیروزآباد،کوار،مرودشت،نی ریز،داراب،استهبان،خرامه،لامرد،اوز،مهر، در روز ۱۵ اسفندماه سال جاری با معرفی آثاری در رشته های خوس بافی،خوس دوزی، البسه محلی، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، رودوزی های الحاقی، تذهیب و نگارگری معرق، مشبک، منبت، خاتم، سفال، سرامیک، مقرنس،آیینه کاری،گره چینی،سراجی سنتی، دست بافته های داری(گلیم،گبه،جاجیم، مفرش و قالیچه) کاشی هفت رنگ، معقلی، قلمزنی مس، خراطی، سازهای سنتی،خوشنویسی و همجوشی شیشه به صورت رسمی گشایش یافت و تا ۱۸ اسفند ادامه خواهد داشت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس نصب بنر و توزیع بروشور و نقشه ، برپایی سفره هفت سین در ورودی شهر ، ایجاد غرفه صنایع دستی ، نظارت بر اماکن تاریخی و گردشگری برای ارایه خدمات مطلوب تر به مسافران نوروزی ، انعکاس پتانسیل های تاریخی گردشگری شهرستان در سایت های محلی و شبکه استانی برای آشنایی مسافران و گردشگران نوروزی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهرستان از جمله اقداماتی است که شهرستان مهر ارایه می دهد .


گفتنی است از جاذبه های تاریخی و فرهنگی و گردشگری شهرستان مهر می توان به تاریخی ـ مذهبی ـ جاذبه های طبیعی: حمام وراوی ـ تخت پرس ـ استودان های خوزمی ـ خانه گبری ـ تنب زین ـ تنگ زیغان ـ نرگس زارهای نو آباد ـ تالاب فصلی وراوی ـ استودان های خوزمی ـ قبرستان تاریخی فال ـ تنگه مهر ـ تالاب هرج ـ دشت شقایق ـ رودخانه شور مشک آویز ـ بقعه امام زاده شاه محمداشاره کرد که هم اکنون پذیرای مسافران نوروزی و گردشگران می باشد .

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس نصب بنر و توزیع بروشور و نقشه ، برپایی سفره هفت سین در ورودی شهر ، ایجاد غرفه صنایع دستی ، نظارت بر اماکن تاریخی و گردشگری برای ارایه خدمات مطلوب تر به مسافران نوروزی ، انعکاس پتانسیل های تاریخی گردشگری شهرستان در سایت های محلی و شبکه استانی برای آشنایی مسافران و گردشگران نوروزی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهرستان از جمله اقداماتی است که شهرستان مهر ارایه می دهد .


گفتنی است از جاذبه های تاریخی و فرهنگی و گردشگری شهرستان مهر می توان به تاریخی ـ مذهبی ـ جاذبه های طبیعی: حمام وراوی ـ تخت پرس ـ استودان های خوزمی ـ خانه گبری ـ تنب زین ـ تنگ زیغان ـ نرگس زارهای نو آباد ـ تالاب فصلی وراوی ـ استودان های خوزمی ـ قبرستان تاریخی فال ـ تنگه مهر ـ تالاب هرج ـ دشت شقایق ـ رودخانه شور مشک آویز ـ بقعه امام زاده شاه محمداشاره کرد که هم اکنون پذیرای مسافران نوروزی و گردشگران می باشد .

 

 

 

 

کلنگ ساخت نخستین موزه مردم شناسی شهرستان مهر به زمین زده شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس احمدی تقوی مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهر ( MOHR) گفت : نخستین موزه مردم شناسی این شهرستان با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان ساخته می شود .
وی افزود : این موزه تخصصی در یک طبقه ساخته می شود و طی سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید .
به گفته تقوی زیر بنای موزه ۵۳۶ متر مربع می باشد و بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته بخشی از اقلام و اشیاء این موزه اهدائی مردم شهرستان خواهد بود .
نماینده شهرستان مهر گفت : در حال حاضر در این شهرستان ۷۱ اثر ثبتی وجود دارد .

 

شهرستان مهر از شهرستان¬های جنوب غربی استان فارس می¬باتشد که از جنوب و غرب استان فارس می¬باشد که از جنوب و غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان¬های قیروکارزین و خنج و از شرق به شهرستان به مرکزیت شهر مهر دارای ۲۱۷۵ کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز ۷۸۰ کیلومتر است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این شهرستان به خاطر نزدیکی به فرودگاه لامرد در ۶ کیلومتری آن و همچنین مجاورت با کشورهای حاشیه خلیج¬فارس از اهمیت خاصی برخوردار است. وجود آثار باستانی از دوره¬های هخامنشی بر جاذبه¬های تاریخی آن می¬افزاید.
آب و هوای گرم و خشک آن باعث بوجود آمدن نخلستان¬ها و باغ¬های مرکبات وسیع شده است.
مزارع کشاورزی در بخش گله¬دار در اواخر زمستان و اوایل بهار جلوه¬ای رنگین در منطقه بوجود می¬آورد.
از دیگر چشم¬اندازهای طبیعی و جذاب در زمستان، وجود نرگس¬زارهای زیبا در اطراف روستای نورآباد می¬باشد.
جاذبه های گردشگری شهرستان مهر
جاذبه های تاریخی
حمام وراوی
این حمام از دو فضای پنج ضلعی همراه با تون حمام تشکیل شده است. مصالحی که در ساخت این حمام به کار رفته، سنگ و ساروج می¬باشد و پوشش سقف آن در هر بخش، گبندی شکل می¬باشد. در هر ضلع یک اتاقک مستطیل شکل وجود دارد که ابعاد آن ۷۰/۱۲ در ۲۰/۳ متر می¬باشد و به عنوان خزینه آب سرد و گرم از آن استفاده می¬شده است. حمام وراوی متعلق به دوره قاجاریه است.
استودان¬های خوزی
در فاصله ۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهر، در جنوب روستای خوزی، استودان¬های خوزی دردشت جنوبی قرار دارند. این استودان¬ها در بخش کوهپایه¬ای در دره¬ای به نام تنگ خوزی واقع شده¬اند. از دیگر آثار این محوطه، حفره¬های چهارگوش کنده شده در دیوار صخره به ابعاد ۶۰×۵۰ سانتی¬متر می¬باشد که دارای تزئیناتی کنگره¬ای در بالا است.
قبرستان تاریخی فال
این قبرستان که در روستای فال واق
ع شده دارای سنگ قبرهایی به شکل صندوق می¬باشد که متعلق به قرن هشتم هجری تا قرن ۱۱ هجری است. هم¬چنین گنجینه¬ای از خطوط کوفی تزئینی و ثلث با کتابت استادانه را دارا می¬باشد.
آثار شلدان
درمنطقه تمب بت شلدان در بخش اسیر مهر، آثار چند سرستون و بخش بالایی ستون به صورت نیم تنه حیوانی وجود دارد. این آثار به تقلید از آثار هخامنشی تخت جمشید ساخته شده¬اند.
از دیگر آثار شهرستان مهر می¬توان به آسیاب¬های آبی تنگ خوری، آب انبارهای مهر، تنگ خوزی، سرگاه، دیوارهای تدافعی تخت پرس و استودانهای سنگی منطقه مهر اشاره کرد.
استودان خالده (سنگ چلهگاه خالده)
این استودان (استخواندان) در صخرهای در روستای خالده از بخش وراوی، به شکل تاقچهای عمودی و در ارتفاع ۲ متری از سطح زمین کنده شده است.
سوغات و صنایع دستی : گلیم بافی ـ جاجیم بافی ـ تلی بافی ـ سفالگری غذاهای محلی : رنگینک – گمنه- سرو و معویه – رشتکوه – او سرو – نان محلی (کماچ) – ماژون

 


مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهر از عقد تفاهم نامه آموزش رشته های صنایع دستی به مددجویان اداره بهزیستی این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس احمد تقوی گفت : هدف از عقد این تفاهم نامه همکاری و همیاری بین ادارات شهرستان و همچنین آموزش رشته های صنایع دستی برای علاقمندان این حوزه است .
وی افزود : برگزاری این کلاس ها برای مددجویان بهزیستی در رشته های گلیم بافی ، بافتنی ، خوس دوزی و حصیر بافی است .
گفتنی است اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهر در گذشته در همین راستا با کمیته امداد این شهرستان همکاری داشته است .

 

شهرستان سپیدان با گستردگی ۲۸۳۹ کیلومتر مربع و پیشینه تاریخی ۹۰۰ ساله در شمال غربی استان فارس قرار دارد. شهر اردکان مرکز آن در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر شیراز جای دارد. این سرزمین چهار فصل از شمال و شمال غربی با شهرستان اقلید و استان کهگیلویه و بویراحمد، از شرق با شهرستان مرودشت، از جنوب با شهرستان شیراز و از غرب با شهرستان ممسنی مرز مشترک دارد.


از نظر آب و هوا دارای آب و هوای سرد کوهستانی با تابستانی معتدل و خنک زمستانهای سرد و یخبندان می باشد از جاذبه های دیدنی این شهرستان به آبشار مارگون, بهشت گمشده,چهله گاه, تنگ تیزآب اشاره کرد. از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان محوطه باستانی ملیان واقع در بخش بیضا می باشد.
براساس منابع موجود قدمت این شهرستان به زمان هخامنشیان باز می گردد ظاهرا این شهرستان آخرین اقامتگاه اسکندرمقدونی پیش ازحمله به تخت جمشید بوده است
وجود طبیعت زیبای آن شهرستان که دربرگیرنده آبشار مارگون تنگ تیزاب منطقه شش پیر دریاچه برم فیروز ومنطقه برف گیر شکرک است که اکنون به یک پیست اسکی مجهز
تبدیل گشته است ونیز فضای کوهستانی بکروسردسیر منطقه باپوشش های گیاهی وسبزوآب وهوای خنک آن در تابستان فضاهای مناسب واستثنایی برای گردشگری شهرستان محسوب می شود .
تعدادی جاذبه های گردشگری شهرستان سپیدان
برم فیروز-قله رنج-آبشار مارگون-آبشار مرزیون-چله گاه-شش پیر-امام زاده سید نور الدین-امام زاده سید نورالدین-امام زاده سید محمد-امام زاده پیر مراد-تپه باستانی مل یان-تل اسیابی-تل ولی بیگی-کاروانسرای آصف-امام زاده شاه علمدار-پیست اسکی سپیدان
جاذبه های مذهبی
امامزاده سید نورالدین (ع):
ازاماکن زیارتی سپیدان مرقدامام زاده سید نورالدین علوی(ع)ازنوادگان امام اول شیعیان حضرت علی (ع)است. برروی سنگ نوشته ورودی بقعه نام امام زاده ودرانتهای آن تاریخ ۴۵۶ هجری قمری حک شده است .
گردشگاه امامزاده سلطان شهباز:
این مکان درروستای رودبال واقع شده است آبشار چشمه وپوشش جنگلی چشم اندازی مناسب به این گردشگاه داده اند.

جاذبه های تاریخی
قلعه رنج:
دومین قلعه بلند دراستان فارس قلعه رنج می باشد .که درارتفاع ۳۹۶۰ مترازسطح دریا قرارداردوبسیارزیبااست
جاذبه های طبیعی
آبشارمارگون:
آبشارمارگون حاصل آب رودخانه کمهر وحوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها به طرزشگفت آوری سرریز می شود موقعت طبیعی وچشم اندازهای اطراف آبشار مارگون جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است .هم آمیزی درختان جنگلی باتوپوگرافی ناحیه کوهستانی ورودخانه ای زیباچشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون راصدچندان کرده است .
این مجموعه پدیده ای برجسته وشگفت آور است که ازقابلیت های گردشگری پراهمیتی برخوردار است وازپدیده های بی مانند ارزش گذاری می شود .
برم فیروز:
درارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که برم فیروز نام دارد .
چشمه شش پیر :
ازجاذبه های طبیعی شهرستان سپیدان است که حدود۱۵ کیلومتری شهرستان سپیدان است وبه واسطه وجود امام زاده (ع) به این نام معروف است این تفرجگاه علاوه بر جذابیت چشم
انداز طبیعی دارای وجهه ای مقدس در بین مردم منطقه می باشد .تنگ تیزاب:
تنگ تیزاب ازتفرجگاههای طبیعی شهرستان سپیدان است که آب آن از کوههای سپیدان ویاسوج سرچشمه گرفته وگذرگاه یکی ازشعبه های رودخانه بشارمی باشد که درفاصله ۲۰کیلومتری شمال غربی سپیدان واقع شده است .گونه های مختلف ماهیان بومی در این رودخانه دایمی آب شیرین دیده می شود .
چله گاه :
ازدیگرتفریحگاه های طبیعی در۵ کیلومتری شمال سپیدان که دارای پوشش گیاهی زیبا وچندین چشمه جوشان می باشد
چشمه و برم شش پیر
رودخانه پرآب و سرکش شش پیر، از چشمهای زیبا در کوه رُنج سرچشمه گرفته و با رسیدن به دریاچه (برم) ششپیر، چشماندازی زیبا را پدید میآورد.
دو پیست اسکی کاملاً مجهز در شمال غربی سپیدان قرار دارد و میعادگاه دوستداران ورزشهای زمستانی است.
۱- پیست اسکی تربیت بدنی: کیلومتر ۵ جاده سپیدان- کُمِهر
۲- پیست اسکی پولاد کف: کیلومتر ۱۵ جاده سپیدان-کُمِهر
منطقه نمونه گردشگری چلهگاه
این منطقه زیبا که هوای لطیف بهار و تابستان آن مأمنی خوش برای مسافران و گردشگران است، دارای پوشش گیاهی، جنگلی و رودخانهای مناسب میباشد. این مکان زیبا در کیلومتر ۵ جاده سپیدان-یاسوج قرار گرفته است.
روستار برد زرد:

درفاصله ۲۹ کیلومتری جاده سپیدان یاسوج واقع گردیده که این روستا به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی جاذبه گردشگری تنگ تیز آب از یک طرف و منطقه گردشگری تنگ بقدیون قرار گرفته است و دارای پوشش گیاهی و رودخانه ای منسابی برخوردار بوده و به همین دلیل پذیرایی مسافران و گردشگران زیادی از اقصا نقاط مختلف کشور است.
روستای مارگون:
از روستاهای هدف گردشگری می باشد که درکیلومتر ۵۰ جاده در شمال غربی شهرستان و فاصله ۵۰ کیلومتری سپیدان قرارگرفته و آبشار زیبای مارگون در این منطقه واقع گردیده است که بزرگترین آبشار کشور محسوب می شود. بافت های قدیمی این روستا زیبایی منطقه را صد چندان کرده است.
سوغات و صنایع دستی: قالی و قالیچه-جاجیم-گلیم-گبه-نمد-سیاه چادر-رودوزیهای سنتی-معرق کاری-ملکی دوزی-گردو-بادام-عسل-روغن حیوانی-حلوا سیاه-کشک غذاهای محلی: آش کارده-آش دوغ-هکل بن سرخ-حلیم بادمجان-کنگر پلو-دو پیازه-کشک و پیاز-آب عدس