سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی فارس اعلام کرد : موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری استان در روزهای ۱۴ و ۱۶ خرداد ماه ۹۷ تعطیل می باشد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همت محمدی ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و شهادت مولی متقیان امام علی (ع) اظهار داشت : کلیه موزه ها و اماکن تاریخی- فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روزهای دوشنبه ۱۴ و چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه سال۹۷ تعطیل است.
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس موزه گرمابه وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، موزه بیشاپور، تنگ چوگان، قلعه دختر فیروزآباد، کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار از جمله موزه ها و آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

 

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس از اتمام عملیات اجرایی ساختمان موزه تخصصی نورآباد در استان فارس تا بهمن ماه و همزمان با ایام مبارک دهه فجر خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس جمشید معینی طی سفر روز گذشته خود به شهرستان نورآباد و در بازدید از پروژه ساخت موزه این شهرستان گفت: با توجه به غنای تاریخی، طبیعی و فرهنگی موجود پس از چند سال وقفه روند ساخت موزه با پیگیری های این اداره کل مجددا از سر گرفته شد.
این مقام مسئول ادامه داد: موزه مذکور در شرق شهر نورآباد در زمینی به مساحت تقریبی ۲ هزار متر مربع در دو طبقه در حال ساخت است که طبقه اول آن مشتمل بر گالری نمایش آثار، سالن کنفرانس و نمایشگاه‌های موقت است. همچنین در طبقه همکف این موزه تخصصی فضاهای اداری، خدماتی، آموزشی و گنجینه امن قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی این موزه از طرف اداره کل هزینه شده است، اظهار داشت: امیدواریم با تلاشهای صورت گرفته عملیات ایجاد ساختمان موزه تا ایام دهه فجر به اتمام و پس از آن با تامین اعتبار مورد نیاز، موزه را تجهیز و به بهره برداری رسانیم.
شایان ذکر است معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس در ادامه سفر خود بمنظور بررسی ظرفیتهای گردشگری، طبیعت گردی و بوم گردی این شهرستان از منطقه بوان بازدید و خواستار ساماندهی فضاهای پذیرایی و اقامتی این منطقه شد.
گفتنی است شهرستان نورآباد، دارای آثار تاریخی و مذهبی همچون قلعه سفید، آتشکده پارتی میل اژدها، نقش برجسته بهرام ساسانی در سراب بهرام،قلعه شیر حاجی، امامزاده شاه زاده علاءالدین و جاذبه های طبیعی مانند منطقه بوان یا بهشت گمشده که در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد، تنگسا و … می باشد.

 

ساسان مبینی مدیر کل دیوان محاسبات استان فارس با همراهی جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این اداره کل روز گذشته از روند اجرایی پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شیراز بازدید نمودند.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ساسان مبینی در حاشیه بازدید از این دو پروژه ضمن تقدیر و ابراز رضایت از سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی فارس در جذب منابع مالی و عملیات اجرایی این طرح ها تاکید کرد: امیدواریم در سال مالی پیش رو اقدامات اجرایی با همین روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
وی افزود: واقع شدن چنین طرح هایی با این وسعت می تواند در آینده نزدیک در توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری شهر شیراز نقش به سزایی را ایفا کند.
بنابراین گزارش در این بازدید جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی استان و کارشناسان اداره‌کل گزارش مفصلی از نحوه اجرای این پروژه ها ارائه کردند.
معاون توسعه مدیریت در گزارش خود از پیشرفت فیزیکی ۴۱ درصدی پروژه باغ موزه مشاهیر و پیشرفت ۴۴ درصدی عملیات اجرایی موزه منطقه ای در شمال مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه خبر داد.
معینی همچنین در تشریح این دو طرح گفت: طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم ، این دو پروژه در کمترین زمان به بهره‌برداری خواهند رسید که بی شک تحولی شگرف در گردشگری شهر شیراز روی خواهد داد.


 

صبح امروز ۵ مهر ماه سال جاری اسماعیل تبادار استاندار فارس و هیات همراه از دو پروژه ملی باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شهر شیراز بازدید نمودند.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در این بازدید مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن خوش آمدگویی به استاندار و همراهان، از توجه ویژه استاندار در ابتدای قبول مسئولیت به پروژهای مذکور قدردانی نمود و با اشاره به نقش مهم این دو طرح ملی در تحول صنعت گردشگری شهر شیراز، به ارائه توضیحات، پیرامون عملیتهای اجرایی فنی و مهندسی صورت پذیرفته پرداخت.
این مقام مسئول با بیان اینکه عملیات اجرایی دو طرح در سال ۸۸ آغاز گردیده و در مجموع دارای ۲۶هزار مترمربع زیر بنا می باشند، اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال حاضر حدود ۴۵ درصد است و کارگاه های فنی هر دو پروژه فعال می باشند.
وی افزود: تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این پروژه ها هزینه شده است و برای تکمیل و اتمام، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز خواهد بود.
استاندار فارس نیز در این بازدید با تاکید بر تسریع در اتمام عملیات اجرایی این دو طرح ملی، خواستار ارائه اطلاعات دقیق کارشناسی، جهت اخذ تصمیمات اجرایی موثر شد.
گفتنی است،طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.

سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : اثر دست ساخته هنرمند خاتم ساز شیرازی در بخش آسیایی موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس حیدر علی زاهدیان با اعلام خبر فوق اظهار داشت : این اثر هنری که یک جعبه جواهرات پنج ضلعی تمام خاتم است توسط “مهدی فولادفر” طراحی و ساخته شده و در نخستین دوره داوری اعطای نشان ملی برتری و مرغوبیت آثار صنایع دستی در سال ۱۳۹۰ موفق به دریافت نشان شد و پس از آن در مرحله بین المللی این رقابت در سال ۲۰۱۲ مهر اصالت یونسکو را از آن خود کرد.
وی با اشاره به اینکه اثر هنری فوق الذکر، مورد توجه و ارزیابی مسئولان موزه ویکتوریا و آلبرت لندن قرار گرفت افزود: پس از بررسی های کارشناسی متعدد ، این اثر هنری به گنجینه موزه آلبرت لندن افزوده شد.
بنابراین گزارش فولادفر هنرمند و سازنده این اثر در این باره نیز گفت : به درخواست موزه تورنتو- کانادا- نیز یک اثر دیگر در دست تولید است که مقرر شده به بخش آموزش این موزه تعلق گیرد.
وی هدف از واگذاری این دست ساخته به این موزه غنی، شناخته شده و معتبر دنیا را پر مخاطب بودن موزه مذکور در عرصه بین المللی و شناساندن خاتم بعنوان هنر اصیل شیراز به دیگر نقاط دنیا و علاقمندان هنر عنوان کرد و افزود : پتانسیل و استعداد هنری جوانان در زمینه های مختلف صنایع دستی در استان فارس و دیگر نقاط کشور قابل رقابت با سایر هنرمندان در دنیا بوده و هست و جوانان هنرمند ایرانی می توانند با خودباوری، آثار فاخری را در این عرصه ارائه کنند .سرپرست اداره امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت : موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری فارس به مناسبت شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) اظهار داشت : همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) کلیه موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روز پنج شنبه ۲۹ تیر ماه ۹۶ تعطیل است .
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی
هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .سرپرست امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تعطیلی اماکن تاریخی و موزه های تحت پوشش این اداره کل در روزجمعه ۲۶ خردادماه (۲۱ رمضان) خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به مناسبت روز ۲۱ رمضان و شهادت حضرت علی (ع) گفت: کلیه موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در روز جمعه ۲۶ خرداد ماه ( ۲۱رمضان ) تعطیل است .
وی افزود : همچنین در روز چهار شنبه ۲۴ خردادماه ( ۱۹ رمضان ) و در روز یک شنبه ۲۸ خردادماه ( ۲۳رمضان ) اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس با یک ساعت تاخیر در صبح پذیرای گردشگران و علاقمندان می باشد .
گفتنی است : آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی ، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی
هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه
تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل می باشد.
همزمان با روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی به منظور معرفی هر چه بیشتر موزه گالری آب انبار وکیل به مخاطبین و در راستای ایجاد جاذبه های جدید گردشگری با هدف افزایش مدت اقامت گردشگران خارجی در استان و با توجه به اینکه آب انبار وکیل توسط انجمن هنرهای تجسمی استان فارس به محلی جهت بازدید گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است ، که در این فضا گردشگران علاوه بر آشنایی با هنرهای تجسمی فارس جلسه ای با حضور سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس ، محمدکاظم بهادری پور رئیس امور دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی فارس ، ستایش هنرمند خاتم کار و عضور جماعه هنرهای تجسمی فارس و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی که در حوزه تورهای ورودی فعالیت می کنند برگزار و در این جلسه برنامه ریزی به منظور زمان بندی و نحوه پذیرایی از گردشگران به طور تخصصی برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این جلسه سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : با تلاش های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس توانسته ایم در راستای انجام امور مرمتی آب انبار وکیل و اینکه بتوانیم از ظرفیت جوانان و بویژه جامعه هنرهای تجسمی به منظور بهره برداری هر چه مناسبتر از این فضا جهت آشنایی سازی گردشگران با ظرفیت ها و هنرهای ارزشمند فارس به توسعه صتعت گردشگری کمک کنیم .
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه ستایش هنرمند خاتم کار شیرازی و عضو انجمن هنرهای تجسمی فارس نیز با تاکید به اینکه هدف از راه اندازی این مجموعه به نمایش گذاشتن توانمندی های جامعه هنری استان به گردشگران می باشد گفت : با حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس این مجموعه راه اندازی شده و در جلسه هماهنگی با دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی فعال در حوزه تور های ورودی قصد داریم که گردشگران در این فضا تجربه و شناخت جدید را از استان فارس بدست آورند .
گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد تقویم زمان بندی اجرای برنامه های هنری و زمان مناسب بازدید تورها برنامه ریزی و در اختیار دفاتر خدمات مسافرتی فعال در حوزه تورهای ورودی قرار بگیرد تا شاهد حضور بیشتر گردشگران خارجی در این استان باشیم .مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: نمایشگاه مخاطب محور صلح، من و موزه، به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، ۲۶ اردیبهشت ماه در ارگ کریم خان افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه، ترویج فرهنگ صلح ، فرهنگ موزه و هم چنین معرفی رشته موزه در جامعه دانست و افزود : این ۵ غرفه با موضوع اقوام ایرانی شامل به نمایش گذاشتن پوشش محلی و اصیل اقوام متفاوت کشور ، غرفه صنایع دستی شامل هنرهای دستی دانشجویان دانشگاه هنر شیراز، غرفه کودک شامل بخش های نقاشی سفالگری نقاشی روی صورت قصه گویی با محوریت صلح، غرفه صلح شامل نمایش آثار پوستر و دیجیتال آرت دانشگاه که در نمایشگاه و همایش صلح رتبه برتر کسب نموده اند و همچنین غرفه گفتمان که شامل پخش کلیپ صلح ، جنگ و آثار تاریخی شیراز و گفتمان با مخاطبان در رابطه با صلح ، جنگ و … می باشد .
وی در پایان اعلام کرد: این نمایشگاه تا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۹ الی۲۱ در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با اشاره به اختصاص اعتبار ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به موزه مشاهیر استان فارس گفت: در سال ۹۵ درآمد حاصل از گردشگری کشور ۸ میلیارد دلار بوده است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، زهرا احمدی پور امشب در نشست هم‌اندیشی با اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد استان فارس با اشاره به درآمد ۸ میلیارد دلاری کشور از گردشگری در سال ۹۵، اظهار داشت: موضوع حفاظت از میراث فرهنگی و گردشگری باید به دغدغه مسؤولان تبدیل شود.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بسیار گردشگری استان فارس به‌عنوان یک استان صاحب فرهنگ و هنر خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد با استفاده از ظرفیت‌های قانونی می‌توانند فرصت‌های بی‌نظیری را در زمینه گردشگری و صنایع‌دستی ایجاد کنند.
این مقام مسؤول با اشاره به فروش ۴۵ میلیارد تومانی صنایع‌دستی در سال ۹۵ خاطرنشان کرد: در همین سال ۲۳۷ میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتیم.
احمدی پور در ادامه به نقش سمن‌ها به‌عنوان یک بازوی حمایت‌کننده از سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: به دنبال تدوین یک نظام مدون برای همکاری با سمن‌ها هستیم تا در تمام ایام سال از حمایت آن‌ها استفاده کرده و این همکاری تنها به چند مناسبت خاص محدود نشود.
وی همچنین با عنوان اینکه برای هر استان متناسب با ظرفیت‌های آن یک شعار باید مشخص شود، تصریح کرد: ما بر اساس این شعار که ناشی از ظرفیت‌های همان استان است، برنامه‌ها را در دستور کار قرار خواهیم داد که از دلسوزان میراث فرهنگی استان فارس نیز انتظار می‌رود به این امر توجه ویژه داشته باشند، چراکه نگاه ما بر اساس نظامی است که در استان تدوین می‌شود.
این مقام مسؤول در ادامه به پی گیری طرح یک‌فوریتی ایجاد تولید و اشتغال در روستاها اشاره کرد و گفت: با تصویب مجلس یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص خواهد یافت.
احمدی پور اضافه کرد: توجه به روستاها و ایجاد اشتغال در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری در این مناطق از مهاجرت بی‌رویه و مشکلات پس‌ازآن جلوگیری خواهد کرد که در این راستا ۵۰۰ روستای کشور را با سه اولویت مشخص کرده‌ایم.
وی همچنین با عنوان اینکه آرزوی شخصی‌اش حل بیمه مشکل صنعت گران در حوزه صنایع‌دستی است، تصریح کرد: این موضوع را امسال در دستور کار قرار داده‌ایم، چراکه در این حوزه با توجه به صادرات ۳۰ درصدی در سال ۹۵، می‌توانیم حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشیم.
احمدی پور در ادامه به انجمن‌های میراث فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: ظرفیت این انجمن‌ها فوق العاده است، چراکه بالاترین مسؤول اجرایی هر استان یا شهرستان و بخش در رأس آن قرار دارد و این انجمن‌ها می‌توانند در سال درخواست ۲ جلسه شورای تأمین داشته باشند.
این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: باید مسئله حفاظت از میراث فرهنگی را تبدیل به دغدغه مسؤولان کرد تا بتوان بر بسیاری از مشکلات غلبه کنیم چراکه وقتی مسؤولی خودش دغدغه این کار را داشته باشد، کار سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت: به مناسب فرا رسیدن ایام نوروز، روستای تاریخی الیف کازرون با پیشینه تاریخی دارای موزه مردم شناسی دائمی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی گفت : با توجه به پتانسیل های تاریخی ، صنایع دستی و مردم شناسی در روستای الیف کازرون، موزه ای بصورت دائم از گنجینه های مردم شناسی برپا گردیده است.
وی افزود: ابزار و ادوات کشاورزی و دامداری ،صنایع دستی ،جنگ افزارها ،زیور آلات سنتی، ظروف آشپزخانه ،پوشاک سنتی و…. از جمله آثاری می باشد که در این نمایشگاه در معرض دید عموم علاقمندان و گردشگران قرار گرفته است .
گفتنی است ، روستای طبیعی تاریخی الیف از توابع شهرستان کازرون در بخش کنارتخته و کمارج و در فاصله ۵۰ کیلومتری غربی شهرستان کازرون واقع شده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس: معاونت میراث فرهنگی کشور در نظر دارد از طریق فصلنامه موزه ها در راستای اعتلای هنر و فرهنگ ایرانی نسبت به معرفی ، آموزش ، آگاهی بخشی عمومی و ارتقاء سطح دانش موزه ای فعالین و دوستداران امور موزه ها ، اقدام نماید.


لذا علاقمندان به ارسال مقاله جهت چاپ در فصل نامه موزه ها می توانند مطالب خود با محوریت موزه ها و توسعه پایدار به همراه یک قطعه عکس نویسنده تا تاریخ ۲۳/۱۰/۹۵ به دبیرخانه فصلنامه ارسال نمایند.
همچنین اطلاعات تکمیلی در سایت فصلنامه به آدرس ichto/ir/im قابل مشاهده می باشد.


در نشست مشترک معاون امور زیارتی و گردشگری استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مدیر امور بین الملل و پروژه شهرهای جهانی با توجه به برنامه ریزی در خصوص ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی خاتم بر لزوم ایجاد موزه خاتم در شیراز تاکید شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر شیوا مدیر امور بین الملل و پروژه شهرهای جهانی که به نیابت از دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور به منظور بررسی ظرفیت های شیراز برای معرفی به عنوان شهر جهانی خاتم روز سه شنبه به این شهر سفر کرده بود در پی بازدید خود از مراکز آموزش، تولید و عرضه خاتم در شیراز، ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد استان در حوزه صنایع دستی اظهار امیدواری کرد و گفت : با توجه به پتانسیل های موجود در عرصه خاتم از قبیل حضور هنرمندان شاخص و پیشکسوت در کنار نیروهای جوان و آتیه دار، مراکز آموزش عالی و دانشگاه های فعال در صنایع دستی، مراکز آموزش علمی- کاربردی، مراکز تولید و فروشگاه های متعدد در فضاهای شهری و اماکن تاریخی، برند تاریخی هنر خاتم در شیراز و… ایجاد و راه اندازی موزه خاتم و اجرای این مهم لازم و یکی از اصلی ترین ملاک های ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی خاتم است .مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت : دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی از مجموعه موزه تخصصی خط و کتابت و اداری میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت : پیرو دعوت نمایندگی میراث فرهنگی نی ریز از نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی دکتر مسعودی به همراه مدیر دفتر خود از مجموعه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات صنایع دستی ، گردشگری و میراث فرهنگی این نمایندگی قرار گرفت.
وی افزود : دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن مسائل و مشکلات موجود گردشگری در شهرستان و حوزه صنایع دستی ، بیمه صنعتگران و فراهم شدن تسهیلات را برای صنعتگران از مهم‌ترین خواسته فعالان حوزه صنایع دستی شهرستان دانست و پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داد .
مسئول اداره میراث فرهنگی می ریز اضافه کرد : ظرفیتهای بسیار خوبی در این شهرستان وجود دارد که می توان با فرصت سازی زمینه ارتقای فعالیتهای گردشگری را فراهم کرد که در این دیدار دکتر مسعودی نماینده مردم وعده داد که آن قسمتی که در استان با همکاری مسوولان استانی رفع مشکل شود محقق می‌شود و احیاناً اگر مواردی هم نیاز داشت که در مجلس مطرح کنیم، پیگیر خواهیم شد.
هادی تشریح کرد : در حال حاضر بیش از هزار صنعتگر در حوزه صنایع دستی در ۲۵۰ کارگاه با مجوز پروانه تولید انفرادی مشغول به فعالیت هستند و در بخش صنایع دستی شهرستان سفال ، چاقو ، بافت های داری ، قدمت دیرینه دارد .
وی ادامه داد : میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز تمام توان خود را صرف رفع مشکلات صنعتگران کرده و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
هادی در پایان خاطر نشان کرد : نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی مرتفع نمودن مشکلات موجود گردشگری و صنایع دستی در شهرستان را از برنامه های اصلی خود قرار داد و حمایت خود را در این خصوص اعلام کرد .رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فراشبند از راه اندازی موزه مردم شناسی و مرکز فراشبندشناسی در این شهرستان به مناسبت هفته دولت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ف صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز با بیان اینکه موزه مردم شناسی فراشبند در یکی از خانه های قدیمی بافت تاریخی شهر فراشبند راه اندازی شده است، افزود: در این موزه تخصصی، آداب و رسوم فرهنگی، صنایع دستی و هنرهای سنتی و اصیل شهرستان فراشبند معرفی می شود.
به گفته وی، با توجه به آثار به‌جامانده از دوره های تاریخی که در شهرستان فراشبند به وضوح دیده می شود، قدمت این منطقه به یک هزار و ۸۰۰ سال قبل برمی گردد به طوری که هم اینک سازه های معماری از دوران اشکانی و ساسانی در سراسر شهرستان وجود دارد.
کشاورز در ادامه یادآور شد: در حال حاضر موزه مردم شناسی فراشبند در یکی از خانه های قدیمی بازسازی شده شهر شروع به فعالیت کرده و طبق برنامه ریزی ها در مرکز فراشبندشناسی نیز بنا داریم نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی جهت معرفی محصولات دست ساز هنرمندان منطقه داشته باشیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فراشبند ادامه داد: این مرکز که با همکاری بنیاد فارس شناسی راه اندازی شده، حمایت های لازم را از متقاضیان چاپ کتاب خواهد داشت، ضمن اینکه در مرکز فراشبندشناسی، گالری و کتابخانه هایی هم دائر می شود تا اطلاعات لازم و مورد نیاز محققان و نویسندگان پیرامون مباحث معماری، فرهنگی و اجتماعی شهرستان ارائه شود.
گفتنی است طی مراسمی که به مناسبت هفته دولت در شهر فراشبند برگزار شد این مراکز فرهنگی با حضور دکتر منصور طبیعی مسئول بنیاد فارس شناسی ، پور زارعی فرماندار شهرستان فراشبند و تنی چند از مسئولین استانی و شهرستان فراشبند افتتاح شد .

 

سرپرست اداره امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت : اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری فارس شنبه ۹ مرداد ماه تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی افزود : به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) در روز شنبه ۹ مردادماه عموم موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل تعطیل است .
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .همزمان با روز جهانی موزه ها بازدید گردشگران از اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس رایگان است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس هفته میراث فرهنگی از ۲۸ اردی بهشت ماه تا سوم خردادماه می باشد که دراین هفته ویژه برنامه های فرهنگی ، هنری متعددی درسراسر استان و به منظور پاسداشت این هفته برگزار می شود .
گفتنی است مطابق سنوات گذشته همزمان با روز جهانی موزه ها ۲۹ اردی بهشت ماه بازدید تمامی گردشگران و علاقمندان به میراث فرهنگی از موزه ها و اماکن تاریخی استان رایگان است.
لازم به ذکر است آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه
تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد وکاخ ساسان سروستان از جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل می باشد.پرفسور هانس مارتین هاینز رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) صبح امروز از مجموعه زندیه شیراز و بافت تاریخی این شهر بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس صبح امروز هانس مارتین هاینز که در جریان این بازدید به همراه دکتر محیط طباطبائی رئیس (ICOM ) ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی شیراز و محور زندیه این شهر بازدیدی داشت .
وی با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های صورت گرفته در خصوص حفاظت و احیای مجموعه های تاریخی در شیراز گفت : بسیار خرسندم که در شیراز یک بنای منحصر به فرد تاریخی مربوط به دوره زندیه به موزه تبدیل شده است .
رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) افزود : موزه تخصصی پارس ق
دیمی ترین موزه شیراز است که در عمارت کلاه فرنگی باغ نظر در شیراز مستقر شده و تبدیل این عمارت به موزه یک اتفاق مهم و تاثیر گذار می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تصویب طرح واگذاری ۲۸ باب منزل تاریخی و فرهنگی و پروژه باغ موزه مشاهیر در شیراز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جمشید معینی در جلسه کارگروه واگذاری طرح های تملک دارایی ها به بخش غیر دولتی که روز پنج شنبه در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد ، گفت : پروژه باغ موزه مشاهیر از نظر متراژ ، نوع بنا و هزینه ها مورد بررسی ، بحث و تبادل نظر قرار گرفت که بنای باغ موزه مشاهیر با حدود ۱۲ هزار متر مربع زیر بنا و پیشرفت فیزیکی ۴۲ درصدی در حال اجرا است که این پروژه از پروژه موزه منطقه ای جدا می باشد .
وی افزود : پیش بینی اضافه نمودن ۱۵ هزار متر مربع فضا جهت ایجاد پارکینگ مورد نظر قرار گرفت که هزینه های قسمتی از تملک و همچنین تکمیل پروژه اطراف باغ موزه جهت پارکینگ به صورت قرداد مشارکت در ساخت و بهره برداری در مدت معین توسط سرمایه گذار بر اساس طرح توجیهی و فراخوان می بایست تامین گردد .
معینی ادامه داد : یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پروژه های عمرانی فارس پروژه باغ موزه مشاهیر است که به دلیل جای گیری آن در نزدیکی آرامگاه حافظ در اولویت تکمیل قرار دارد .
معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد : اعتبارات ملی این پروژه که برای سرمایه گذاری این پروژه نیاز است به ۳۲ میلیارد تومان می رسد و با توجه به اینکه سالیانه حدود ۱ و نیم میلیارد تومان اعتبار ملی با ویژگی استانی دارد بهره برداری از این پروژه ۲۰ سال طول خواهد کشید .
معینی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی باغ موزه مشاهیر از سال ۱۳۸۹ گفت : این پروژه به دلیل محدودیت های اعتباری و منابع مالی از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار نبوده که هم اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه ۴۲ درصد بدون در نظر گرفتن پارکینگ می باشد .
وی در خصوص ساخت پارکینگ این پروژه گفت : جهت رفاه حال هرچه بیشتر مسافرین ، بازدید کنندگان و علاقمندان ، پارکینگ این مجموعه با ظرفیت ۴۰۰ دستگاه اتومبیل در حال ساخت است .
وی افزود : در این باغ موزه ، مشاهیر ادبی ایران و جهان در جوار آرامگاه حافظ معرفی خواهند شد که با اجرایی شدن این پروژه محدوده آرامگاه حافظ از ۳ هکتار به ۷ هکتار توسعه می یابد که می تواند نقش مهمی در معرفی داشته های فرهنگی ، تاریخی و ادبی استان نیز ایفا کند .
معینی همچنین در خصوص تصویب طرح واگذاری ۲۸ باب منزل تاریخی و فرهنگی به شهرداری شیراز که در محل بافت تاریخی سنگ سیاه قرار دارد نیز گفت : با نظر کارشناسان دادگستری حدود ۳۴۶ میلیارد ریال هزینه ساخت و اجرای آن می باشد که باید طی ۲ سال ساخته و آماده بهره برداری شود .
وی اضافه کرد : این واگذاری به مدت ۲۲ سال با اجاره سالیانه ۵۰۰ میلیون ریال می باشد که توافق گردید اجاره بهاء هر سه سال بر اساس نرخ تورم اعلامیه بانک مرکزی افزایش می یابد .

 

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس از راه اندازی ۵ موزه جدید تا پایان امسال در استان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امین قاسمی با تاکید بر اینکه چنانچه اعتبارات مورد نیاز تامین شود به طور حتم ۵ موزه تخصصی جدید در فارس راه اندازی خواهد شد ، افزود : هم اینک عملیات اجرایی موزه های تخصصی نور آباد ممسنی ، مرکز سعدی شناسی در شیراز ، موزه پاسارگاد ، باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای در حال انجام است که با پیشرفت مناسبی هم همراه می باشد .
به گفته وی ، امیدواریم سه موزه پاسارگاد ، مرکز سعدی شناسی و نورآباد تا پایان سال به بهره برداری برسد . همچنین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص موزه های منطقه ای و باغ مشاهیر در شیراز فاز یک این موزه ها راه اندازی خواهد شد .
قاسمی با بیان اینکه اولویت امسال ، تکمیل و ساخت موزه های تخصصی استان است ، افزود : عملیات اجرایی موزه های بوانات و آباده نیز در حال انجام است . همچنین ساخت بازارچه صنایع دستی شیراز نیز به زودی آغاز خواهد شد .
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد : علاوه بر عملیات ساخت موزه های تخصصی فارس ، تکمیل پروژه های عمرانی در مناطق گردشگری آبشار مارگون و بهشت گمشده نیز در سال جاری از سر گرفته خواهد شد و امیدواریم این پروژه هر چه سریع تر به پایان برسد .
قاسمی در ادامه به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در قالب بسته های سرمایه گذاری در تاسیسات گردشگری استان اشاره کرد و گفت : بسته های سرمایه گذاری استان شامل ساخت هتل در فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز ، نمایشگاه بین المللی فارس ، محورهای جمهوری و حسینی الهاشمی ( شیراز-سپیدان) همچنین فرصت های سرمایه گذاری در مناطق نمونه گردشگری می باشد که ارزش این بسته ها به بیش از ۸ هزار و ۷۷۱ میلیارد تومان می رسد .
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه اضافه کرد : فرصت های سرمایه گذاری در ایجاد مناطق نمونه گردشگری شامل شهر سلامت
شیراز ، تخت جمشید، پاسارگاد ، نخبگان ، میمند ، بمو ، پریشان ، تنگ براق ، درودزن ، مهارلو ، دارابگرد ، شش پیر ، کهکران ، دشت برم ، ایج ، خسرو شیرین ، ده زیارت ، تنگ خور ، سپیدان و خرقه می باشد .