شهرستان نیریز

شهرستان نی­ریز از شهرستان­های غربی استان فارس است که از شمال به شهرستان بوانات، از شمال شرقی به استان کرمان، از جنوب به شهرستان داراب، از جنوب غربی به شهرستان استهبان، از غرب به شهرستان شیراز و از شمال غربی به شهرستان ارسنجان محدود می­شود.

 این شهرستان با مرکزیت شهر نی­ریز، دارای ۱۰۶۳۰ کیلومتر مربع وسعت و فاصل آن تا شیراز ۲۲۲ کیلومتر است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۶۰۵ متر می­باشد.

با توجه به نگاشته­های الواح گلی تخت­جمشید، این شهرستان بنام «نای­زی» یعنی «کارگاه اسلحه­سازی» معروف بوده، بنابراین می­توان آن را از شهرستان­های قدیمی و کهن استان برشمرد. آب و هوای آن معتدل و گرم می­باشد و در شمال غربی آن دریاچه بختگان واقع شده است. جاذبه­های طبیعی همچون دریاچه بختگان و جزیره نرگس، چشمه برنج­زار و برکه احمدشاه ونیز باغ­های انجیر و انار از چشم­اندازهای گردشگری این منطقه است.

سوغات شهرستان، انجیر، بادام، انار، پسته و حلوی ارده است.

درکنار چشم­اندازهای تاریخی و طبیعی شهرستان وجود دانشمندانی چون حاتم نیریزی و خوشنویسانی چون میرزا  احمد نیریزی، محمد شفیع نیریزی و ساکت نیریزی بر زیور آن افزوده است.

جاذبه های گردشگری شهرستان نی ریز

 جاذبه های مذهبی


مسجد جامع کبیر


از مساجد قدیمی است که سبک معماری ایوان آن به شیو معماری دوران ساسانی می­باشد. این مسجد دارای محرابی با گچبری­های بسیار با ارزش است. در این مسجد در دوره­های عضدالدوله دیلیمی، سلجوقی و خوارزمشاهی مرمت­هایی صورت گرفته است.

 جاذبه های تاریخی


قلعه اس.پی. آر (S.P.R)

 از قلعه­های نظامی نیروهای انگلیسی و هندی در جنگ جهانی اول است که از سنگ وساروج ساخته شده است.در وسط آن حیاط و در اطراف آن حجره و اتاق­های متعدد واقع شده و در چهارگوش آن چهار برج جهت نگهبانی وجود دارد. از دیگر آثار شهرستان نی­ریز مقبره احمد نیریزی، کاروانسرای نی­ریز، دره زیبای پلنگان و بیدخویه، آبشار فصلی تارم، قنات­های شادابخت، کتان و خباز است. 

 

 جاذبه های طبیعی

 

منطقه حفاظت شده بهرام گور

این منطقه با وسعت ۲۶۰ هزار هکتار در فاصل ۴۰ کیلومتری شهرستان نی­ریز در بخش قطرویه قرار گرفته است. گونه­های نادری از جانوران شامل یوزپلنگ، گورخر آسیائی قوچ، میش، هوبره و گربه وحشی در این منطقه وجود دارد. پوشش گیاهی این منطقه شامل قیچ، گز، بادام کوهی، درمنه، انواع گون، آویشن و آنغوزه می­باشد.

منطقه حفاظت شده بختگان

این منطقه با وسعت بیش از ۳۰۰ هزار هکتار متشکل از دریاچه بختگان و جزیر نرگس است که با پوشش گیاهی متنوع و گونه­های متفاوت جانوری و پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، درنا، اردک و غاز وحشی مکانی مناسب جهت بازدید گردشگران می­باشد.