تاکید بر اشتغال پایدار روستایی در جلسه روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستان های فارس

 

ابعاد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستانهای استان فارس تببین شد.

به گزارش خبرگزاری روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بر اساس ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی  توسط معاون اول رئیس جمهور، صبح امروز ۷ آذر ماه جاری، نشست هم اندیشی در جهت تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار روستایی  و بررسی و تشریح ابعاد قانون ابلاغی دولت با حضور مدیر کل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس و روسای ادارت میراث فرهنگی شهرستانهای استان در هتل هدیش شیراز برگزار شد.

بنا بر این گزارش در این جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به سهم ۱۰درصدی گردشگری و ۱۰‌درصدی صنایع‌دستی از این قانون، خواستار تلاش روسای ادارت برای استفاده حداکثری از همه ظرفیت ها شد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: اهمیت مسئله اشتغال روستایی و عشایری در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و رونق تولید و اقتصاد بر کسی پوشیده نیست و باید با تمام توان از این فرصت پیش رو بهره مند گردید.

این مقام مسئول  با بیان اینکه صنایع دستی به عنوان صنعتی مستقل و بومی، نقش مهمی در اشتغالزای و توسعه اقتصادی جوامع محلی دارد، افزود: بیشترین پتانسیل صنایع دستی در روستاها قرار دارد و می توان با شناسایی محصولات هر روستا در توسعه و ترویج آن قدم برداشت.

امیری با معضل دانستن مسئله بیکاری در کشور، توسعه و سرمایه‌گذاری در صنایع دستی را به عنوان یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغال‌زایی مطرح کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در حوزه گردشگری نیز گفت: احداث اقامتگاه های بوم گردی به عنوان تاسیسات ارزان قیمت و متناسب با شرایط زندگی روستایی و عشایری در اولویت قرار دارند و باید روند اخذ مجوز این تاسیسات با در نظر گرفتن ایمنی ساختمان و خدمات رسانی مطلوب آنها به گردشگران، افزایش یابد.

 

گفتنی است در این جلسه هم اندیشی معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس علاوه بر تشریح جزئیات قانون ابلاغی مذکور شامل: نحوه اعطای تسهیلات، حوزه های هدف این طرح، میزان تسهیلات، نحوه باز پرداخت، مرجع پرداخت تسهیلات و…. پاسخگوی سئوالات مطرح شده توسط روسای ادارت میراث فرهنگی شهرستانهای استان بودند.

رییس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: کاوش های باستان شناسی در محوطه ها و سایت های تاریخی فارس با همکاری هیات های خارجی به زودی انجام می شود.


به گزارش گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیده چوبک در حاشیه بازدیدش از تل آجری در مرودشت افزود: سایت های تاریخی فارس مانند داربگرد، فیروزآباد،‌ بیشاپور و استخر با مشارکت هیات های باستان شناسی ایران و خارجی به زودی کاوش خواهد شد.
وی گفت : مجموعه جهانی تخت جمشید یک پلان بزرگ و جامع است که متاسفانه در ساخت و سازها و کشاورزی ها محوطه های اطراف منطقه بسیاری از آثار تاریخی از بین رفته اند.
به گفته وی، محوطه تل آجری در واقع جزیی از صفه تخت جمشید است و مطالعات و انجام کاوش های باستان شناسی نشان می دهد این محوطه پیش از پیدایش تخت جمشید وجود داشته است.
چوبک افزود: این مطالعات بر اساس نوع معماری و کشفیات محوطه تل آجری به دست آمده و مشخص شده که این منطقه در دوره حکومت کورش هخامنشی ساخته شده است.
رییس پژوهشکده باستان شناسی کشور با بیان این که نفوذ هنری و فرهنگ باستانی بابل در این منطقه مشهود است گفت: طبق شواهد موجود در این منطقه از تمامی هنرها و فرهنگ های سرزمین هایی که تحت فرمانروایی هخامنشیان بوده است استفاده شده که امیدواریم هر چه سریع تر محوطه تل آجری به یک سایت موزه تبدیل شود و پذیرای گردشگران باشد.
چوبک در ادامه به آزادسازی زمین های اطراف این محوطه تاریخی اشاره کرد و افزود: تل آجری به سایت موزه تبدیل نخواهد شد مگر آن که زمین های کشاورزی اطراف آن آزاد شود که این موضوع با حمایت بسیار خوب مدیریت میراث فرهنگی فارس و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید همچنین همکاری سازمان میراث فرهنگی و استانداری فارس میسر خواهد شد.
چوبک در ادامه با بیان این که کشفیات در تل آجری نشان می دهد که این منطقه دروازه و درگاه اصلی تخت جمشید بوده است افزود: تبدیل محوطه به سایت موزه نیازمند زیر ساخت های متعددی است که با توجه به قابلیت های سایت و ارزش تاریخی و فرهنگی منطقه می طلبد هرچه سریع تر این زیرساخت ها فراهم شود.
وی با تاکید بر این که محوطه باستانی تل آجری جزیی از سرمایه و ثروت کشور محسوب می شود گفت: با توجه به حفاری های باستان شناسی و کشفیات متعددی که در منطقه صورت گرفته نباید پس از اتمام فعالیت های باستان شناسی این محل زیر خاک مدفون گردد و ضروری است با یک همت جمعی و ملی این محوطه به سایت موزه ای که گردشگران بتوانند از آن دیدن کنند تبدیل شود.
رییس پژوهشکده باستان شناسی کشور در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به تخصیص اعتبارات به بخش پژوهش در دانشگاه ها گفت: در تمامی کشورهای دنیا دانشگاه ها جدای از این که به بحث آموزش می پردازند در مباحث پژوهشی هم سرمایه گذاری می نمایند و جا دارد این مهم هم در دانشگاه های ایران به صورت گسترده تری اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: به طور مثال دانشگاه بولونیا در ایتالیا با اعزام گروهی از باستان شناسان و کارشناسان خبره و مجرب به ایران در مباحث باستان شناسی در سایت های تاریخی ایران به خصوص فارس فعالیت می کند که هدف آن ها شناخت فرهنگ های دیگر کشورها است از این رو می طلبد چنین فعالیت هایی در کشور ما نیز در ابعاد فرا ملی رخ دهد.
چوبک اضافه کرد: هم اینک برنامه ریزی هایی برای اعزام گروه های تخصصی باستان شناسی در قلمرو فرهنگی ایران در خارج از مرزها انجام شده است
روز گذشته رییس پژوهشکده باستان شناسی کشور و هیات همراه در سفر یک روزه خود به فارس از محوطه تاریخی تل آجری و مجموعه جهانی تخت جمشید بازدید کردند و در جریان فعالیت های باستان شناسی در این محوطه ها قرار گرفتند.

معاون گردشگری فارس از برگزاری دومین جشنواره خوراک های سنتی استان از ۲۵ تا ۳۰ آذرماه در شیراز خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد با بیان اینکه معرفی و شناسایی خوراک های سنتی استان در قالب این جشنواره صورت می گیرد، افزود: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده، در کنار این جشنواره ۶ روزه، همایش علمی گردشگری خوراک نیز برگزار خواهد شد که طی آن نشست های تخصصی با حضور اساتید دانشگاهی و راهکارهای علمی و عملی در رابطه با توسعه گردشگری خوراک برپا می شود.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در ادامه این گفت وگو اضافه کرد: با توجه به تنوع فرهنگی و غذایی که در شهرستان های استان وجود دارد، بی تردید این جشنواره نه تنها می تواند این داشته های فرهنگی که جزء‌ جاذبه های گردشگری نیز محسوب می شوند را به درستی معرفی کند بلکه تاثیر بسزایی در رونق صنایع غذایی بومی این استان خواهد داشت.
محسن نژاد همچنین به برنامه های جنبی این جشنواره اشاره کرد و گفت: عرضه تمامی غذاها و خوراک های سنتی استان در این جشنواره به همراه برنامه های آموزشی و ارتباط خوراک با توسعه پایدار و حفاظت محیط زیست همچنین تاثیر مواد غذایی طبیعی و ارگانیک و نحوه استفاده از ظروف بازیافت گیاهی از جمله برنامه های پیش بینی شده در این جشنواره می باشد.آئین های ثبتی عاشورایی استان فارس در مراسم اختتامیه اجلاسیه پیر غلاملن رونمایی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ُ صنایع دستی و گردشگری فارس: تاکنون ۱۲ آئین عاشورایی فارس در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
تعزیه شیراز، سروستان، کازرون، صحرارود فسا، خرمبید و مراسم عزاداری عاشورای روستای دوان، همچنین مراسم خیمه های برافراشته زرقان، سینه زنی قطاری شیراز و سینه زنی لاری ها و مراسم عمه کبار خرمبید و چک چکو و چارچوگردانی استهبان از جمله آئین های مذهبی عاشورایی فارس است که در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.
با برنامه ریزی های صورت گرفته در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاسیه پیر غلامان و خادمان حسینی که پنجشنبه در شیراز برگزار شد ۹ آئین ثبتی عاشورای فارس رونمایی گردید.
در این مراسم، این آئین ها به صورت تخصصی معرفی و علاقه مندان با هریک از این مراسم که دارای ویژگی های خاصی هستند، آشنا شدند
در این مراسم، تعزیه صحرارود فسا، چک چکو و چارچوگردانی استهبان، تعزیه و مراسم عمه کبار خرمبید، همچنین سینه زنی قطاری شیراز و لاری ها و مراسم عزاداری در دوان کازرون و خیمه های برافراشته زرقان معرفی گردید.
وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا بر لزوم همکاری های دوجانبه ایران و ایتالیا در حوزه های مختلف گردشگری، فرهنگی، مرمت و باستان شناسی تاکید کرد و افزود: در چند دهه اخیر، گروه های مختلف باستان شناسی و مرمت از کشور ایتالیا به ایران آمده اند و فعالیت های گسترده ای در این حوزه ها صورت گرفته است که درنظر داریم این نوع همکاری ها توسعه بیشتری یابد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس «داریو فرانچسکینی» در حاشیه بازدیدش از مجموعه جهانی تخت جمشید افزود: ایران کشوری جذاب و دیدنی است و به طور حتم سفر به این سرزمین به خصوص دیدن آثار تاریخی فارس مانند تخت جمشید را در برنامه کاری ام قرار خواهم داد و بارها و بارها به این استان خواهم آمد.
وی تخت جمشید را بنایی عظیم و بی نظیر در دنیا توصیف کرد و گفت: کم و بیش با مجموعه جهانی تخت جمشید آشنایی داشتم و بیشتر از طریق کتاب ها و عکس های تاریخی، این مکان منحصربه فرد و باستانی را می شناختم اما از نزدیک دیدن این بناها لطف دیگری دارد.

وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا همچنین گفت: در روزهای اخیر با معاون رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد ایران گفت وگویی داشتیم و توافقات خوبی در حوزه های فرهنگی و گردشگری داشتیم و امیدواریم این توافقات منجر به توسعه گردشگری و همکاری دوجانبه گردد.
وی ادامه داد: در تلاشیم بر پایه همکاری های گذشته در مورد مباحث علمی و باستان شناسی و به خصوص حوزه مرمت با کارشناسان و فعالین ایرانی در این عرصه مراودات گسترده ای داشته باشیم.
امروز وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا به همراه سفیر این کشور در ایران و تنی چند از کارشناسان حوزه فرهنگی و گردشگری ایتالیا به شیراز سفر کردند و با جاذبه های گردشگری فارس مانند تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد از نزدیک آشنا شدند.

 
 

با توجه به اینکه قالب فایل های تصویری زیر FLV می باشد،‌ لطفا برنامه Flash Player  که در لینک زیر ارائه گردیده را دریافت و نصب فرمایید.

Adobe Flash Player 11 for Firefox, Netscape, Safari & Opera x86 x64

 


کلیپ های گزارش تصویری
۰

نرگس خوبانعظمت خاموشآمادگی فارس برای استقبال از مهمانان نوروزی

دو نشان ملی برای صنایع دستی کازرونارگ کریمخانیبرنامه های فرهنگی ۱۳۹۳

آمادگی ادارات در آستانه نوروز ۹۳آشنایی با استعدادهای گردشگری فارسمسافران نوروزی در شیراز

ساعات بازدید از اماکنوندالیسم در تخت جمشیدبهار اینجاست۱

بهار اینجاست۲

 

 

 

 

آرشیو گزارش های ویدیویی

 

 

{mospagebreak}

 

 

 

 

با توجه به اینکه قالب فایل های تصویری زیر FLV می باشد،‌ لطفا برنامه Flash Player  که در لینک زیر ارائه گردیده را دریافت و نصب فرمایید.

Adobe Flash Player 11 for Firefox, Netscape, Safari & Opera x86 x64

 


کلیپ های گزارش تصویری
مرمت سفال در تخت جمشیدبزرگداشت هفته گردشگریکاروان محرم
.
.
احیای کارگاه سفال گری در استهبانمرمت مسجد جامع میمندتشییع پیکر شهید گمنام در اداره کل
.
.
مرمت مسجد جامع بغدادینگاه مردم و مسئو لین به خانه های بافت تاریخیراه اندازی دانشکده هنرهای سنتی
و صنایع دستی در شیراز
.
.
مرمت مسجد جامع جهرم۴۴ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به فارس رسیدکارگاه عشق
صنعت دلتصویر قربانگاهآسمان عشق
بازاریابی و تبلیغات نیاز اصلی گردشگری سلامت در فارسمرمت مسجد حاج نظام الملک شیرازمرمت مسجد جامع فسا
مرمت مسجد حاج نظام الملک  شیرازمرمت مسجد جامع فسابازاریابی و تبلیغات گردشگری سلامت
نمایشگاه صنایع دستی ارگ کریمخان۴۴ نشان مرغوبیت صنایع دستیاز فروردین تا دی

 

۱

حمام تاریخی  علی خان اشکنان

دوره تاریخی : قاجار

آدرس : شهرستان لامرد ، بخش اشکنان ، کنار مسجد جامع

۲

حمام تاریخی باد نجان

دوره تاریخی : صفوی

آدرس :  شهرستان جهرم ، بخش سیمکان ، انتهای روستای باد نجان

۳

حمام تاریخی شهر بهمن

دوره تاریخی: قاجار

آدرس :شهرستان آباده ،شهر بهمن ،  بافت قدیمی شهر بهمن

۴

حمام بیدکرز

دوره تاریخی : قاجاریه

آدرس : شهرستان نورآباد ممسنی ،بخش ماهور میلانی ، غرب روستای بیدکرز


۵

حمام پهلوانی

دوره تاریخی : قاجاریه

آدرس : شهرستان اقلید ، روستای آسپاس ،روستای پهلوانی

۶

حمام پیرغیب

دوره تاریخی: دوره متاخر اسلامی

آدرس : شهرستان لارستان ، بخش مرکزی ، شهر قدیم لار ، محله پیرغیب ، خیابان غفوری ، کنار مسجد پیرغیب

۷
حمام توکل

دوره تاریخی:قاجار

آدرس:داراب،مجاورت بازارداراب،خیابان مجاهدین اسلام ،بالاتر از چهار راه آزادی

۸

حمام توکلی

دوره تاریخی: پهلوی

آدرس :شیراز ، خیابان لطفعلی خان زند، روبروی آرامگاه نور ، پشت کوچه فاطمیه

۹

حمام پدز(پای دژ)

دوره تاریخی : افشاریه

آدرس :شهرستان لارستان ، شهر خور ، منطقه پدز

۱۰

حمام کوشک قاضی

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : شهرستان فسا ،بخش مرکزی ،دهستان کوشک قاضی

۱۱

حمام خانی

دوره تاریخی :قاجاریه

آدرس : شیراز ، خیابان شهید دستغیب ،جنب مسجد مشیر

۱۲

حمام کهنه خرامه

دوره تاریخی : صفوی 

آدرس : شیراز،  بافت قدیم شهر خرامه ، کنار تپه باستانی بهرام گور

۱۳

حمام خضر جویم

دوره تاریخی : احتمالا دوره صفوی

آدرس : جنوب غربی جویم ، محله گودگر

۱۴

حمام وکیل

دوره تاریخی: زندیه

آدرس : شیراز ، خیابان طالقانی ، روبروی کتابخانه شهید دستغیب

۱۵

حمام خور

دوره تاریخی : قاجاریه

آدرس : شهرستان لار ، روستای خور

۱۶

حمام صدآباد

دوره : قاجاریه

آدرس : شیراز ،خیابان لطفعلی خان زند ،بازارحاجی ، حمام صدرالدین

۱۷

حمام فهلیان

دوره تاریخی : صفویه

آدرس : شهرستان نورآباد ممسنی ،منطقه فهلیان ، جنوب روستای فهلیان ،دامنه کوه زرد


 

 

.۱.

باغ ایلخانی (منزل کاظم زاده )

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : شیراز ، نزدیک به شاهچراچ ، کوچه جنب مسجد ابالفضل .

۲

باغ تخت

دوره تاریخی: اتابکان

آدرس : شیراز ، بلوار جمهوری ، مرکز پیاده ارتش جمهوری اسلامی

۳

باغ نارنجی

دوره تاریخی: صفویه

آدرس : شهرستان فیروزآباد ، کوی مطهری (درویشان )،جنب مسجد النبی

۴

موزه پارس (باغ نظر )

دوره تاریخی: زندیه

آدرس : شیراز ، خیابان کریم خان زند ، نزدیک به میدان شهدا ،روبروی ارگ کریم خان زند

۵

باغ جهان نما

دوره تاریخی: زندیه

آدرس : شیراز ، چهارراه حافظیه ،خیابان قرآن (حافظ)

 

۶

باغ عفیف آباد (باغ گلشن )

دوره تاریخی: ۱۲۸۰ ه ق

آدرس : شیراز انتهای خیابان عفیف آباد

۷

باغ مینو

دوره تاریخی: پهلوی

آدرس : شیراز ، ضلع غربی خیابان خیام

۸

هفت تنان

دوره تاریخی: زندیه

آدرس : شیراز ، بلوار هفت تنان ، در شمال چهل تنان

۹

باغ ارم

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : شیراز ، خیابان ارم

۱۰

باغ سالاری

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : خارج از بافت قدیم شیراز

۱۱

باغ نشاط لار

دوره تاریخی: افشاریه

آدرس : شهر لار ، شمال شرقی لار ، ضلع شمالی پل عباسی

۱۲

باغ نو

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : خیابان قرآن (حافظ ) ، روبروی باغ جهان نما

۱۳

باغ دلگشا

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : شیراز ، دامنه کوه فهندژ،در فاصله کوتاهی از آرامگاه سعدی

۱۴

باغ منشی باشی

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : شیراز ، خیابان فردوسی

 

 

 

.۱.

آرامگاه بابا کوهی

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : شیراز – ارتفاعات مشرف به بلوار جمهوری و شهر شیراز

۲

آرامگاه بی سات وقت

دوره تاریخی: قرن ۸ ه ق

آدرس : شهرستان کازرون – بخش مرکزی – غرب روستای دریس – منطقه میان ده

۳

آرامگاه پیر بنو (پیربناب )

دوره تاریخی: –

آدرس:شهرستان شیراز-بخش مرکزی-دهستان قره باغ-جاده آسفالته میانرود -به طرف روستای شاهپورجان

۴

آرامگاه پیر درویش عالی

دوره تاریخی: اسلامی

آدرس : شهرستان لارستان – بخش مرکزی – شهر قدیم لار – پنج کیلومتری جاده لار به طرف بندرعباس

 

۵

آرامگاه جابر انصاری

دوره تاریخی: قرن ۸ ه ق

آدرس : شهرستان کازرون – بخش مرکزی – دهستان دریس – شمال روستای دریس

 

۶

آرامگاه خواجه شمس الدین محمد حافظ

دوره تاریخی: آل مظفر

آدرس : شیراز – خیابان حافظیه

 

۷

آرامگاه خواجه عکاشه

دوره تاریخی: اسلامی

آدرس : شهرستان آباده – بخش مرکزی _ بر فراز کوه خواجه – قسمت شمالی شهر

۸

آرامگاه سید امین الدین کازرون

دوره تاریخی: قرن ۷ ه ق

آدرس : شهرستان کازرون – بخش مرکزی – دامنه ارتفاعات شمالی کازرون

 

۹

آرامگاه شاه شجاع

دوره تاریخی: آل مظفر

آدرس : شیراز – بلوار هفت تن- غرب بنای هفت تن

 

۱۰

آرامگاه شیخ ابی ذرعه

دوره تاریخی:  صفویه

آدرس : شیراز – بافت قدیم شیراز – در ضلع غربی فلکه غدیر

 

۱۱

آبش خاتون معروف به دختر اتابک

دوره تاریخی: صفویه

آدرس : شیراز ، مجاور فلکه خاتون

 

۱۲

بقعه شاه میر علی بن حمزه

دوره تاریخی: دیلمیان – تیموری

آدرس : شیراز ، خیابان حافظ – نزدیک به پل رودخانه خشک (دروازه اصفهان )

 

۱۳

بنای معروف به بی بی دختران

دوره تاریخی: مغول

آدرس : شیراز ، واقع در محله گذر سنگ سیاه

 

۱۴

مقبره عمادالدین محمود خواجوی کرمانی

دوره تاریخی: مربوط به قرن ۸ و ۹ هجری

آدرس : شیراز – در سمت شرق دروازه قرآن

 

۱۵

آرامگاه سعدی

دوره تاریخی: بنای اصلی مربوط به دوره اتابکان

آدرس : شیراز ، شمال شرقی شهر شیراز ،محله سعدی

 

۱۶

بقعه سیبویه

دوره تاریخی: معاصر

آدرس : شیراز ، واقع در دروازه کازرون – محله سنگ سیاه

 

۱۷

شاهچراغ

دوره تاریخی: مربوط به قرن ۷ هجری

آدرس : شیراز – خیابان احمدی

 

۱۸

آرامگاه شیخ روزبهان

دوره تاریخی: اسلامی

آدرس : شیراز ، خیابان لطفعلیخان زند به فاصله کوتاهی از نارنجستان قوام

 

۱۹

آرامگاه احمد نی ریزی

دوره تاریخی:قاجاریه

آدرس : شهرستان نی ریز – خیابان نی ریزی – محله سادات

 

۲۰

آرامگاه قطب الدین یوسف

دوره تاریخی: قرن ۷۷۴ هجری قمری

آدرس : شیراز – بخش مرکزی – دهستان دراک – قریه گویم

 

۲۱بقعه بی بی دختران
دوره تاریخی:
نشانی:شیراز-پشت مسجد نو

 

۲۲

خانه دباغ منش

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-خیابان بین الحرمین-کوچه ی مسجد علمدار-کوچه ی ابن یوسف-پلاک ۳۳

 

 

۱تیر
روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی
۱ تیر
روز اصناف
۵تیر
روز جهانی مبارزه با مواد مخدر
۷ تیر
شهادت مظلومانه آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام-۱۳۶۰
۷تیر
روز قوه قضاییه

۸تیر
روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی
۱۰ تیر
روز بزرگداشت صائب تبریزی
۱۰ تیر
روز صنعت و معدن
۱۰ تیر
روز آزاد سازی شهر مهران
۱۱ تیر
شهادت آیت الله صدوقی
چهارمین شهید محراب

۱۲تیر
روز بزرگداشت علامه امینی
۱۲ تیر
حمله ناوگان آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران۱۳۶۷
۱۴ تیر
روز شهرداری و دهیاری
۱۴تیر
روز قلم
۱۶ تیر
روز مالیات

۱۷تیر
وفات حضرت خدیجه(س)
۱۸ تیر
روز ادبیات کودکان و نوجوان
۲۱تیر
روز عفاف و حجاب
۲۲ تیر
ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع)
۲۲ تیر
روز اکرام

 

۲۳ تیر
گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری-۱۳۶۲
۲۵ تیر
شب قدر
۲۵ تیر
روز بهزیستی و تامین اجتماعی
۲۶ تیر
ضربت خوردن حضرت علی (ع)
۲۶ تیر
سالروز تاسیس شورای نگهبان

۲۷ تیر
شب قدر
۲۸ تیر
شهادت حضرت علی (ع)
۲۹ تیر
شب قدر

 

انتخاب صفحه :۱۲۳۴۵۶

 

شماره صفحه۱

 

 

۱

خانه ابوالقاسم تشکریان

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – محله درب شیخ – روبروی آرامگاه شیخ روزبهان – پلاک ۱

۲

خانه احمدروحانی

دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس : محله درب شیخ – بازارچه حاجی رجب – کوچه دیزی پزها – پلاک ۶۸

۳

خانه اسدالله شجاعت

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : خ لطفعلی خان زند- کوچه ۱۸۴- پلاک ۹

۴

خانه اصغرو محمدعلی خواسته

دوره تاریخی: قاجار و اوایل پهلوی

آدرس : بافت قدیم شیراز – بازار چه فیل – کوچه عطاء الدوله – پلاک ۵۳

۵

خانه اکبر هنر

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز- خیابان لطفعلی خان – محله ی گود عربان- زند – کوچه تریاکچی – پلاک ۱

۶

خانه اکبرجوانمردی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : بافت قدیم شیراز – محله گودعربان – جنب مسجد نصیرالملک – کوچه آثار جم – تاق حصیربافها – پلاک۱۵

۷

خانه بتول حسن پور

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – سمت شمال بین الحرمین – تاق فکور بیات – پلاک ۱۱و۹

۸

خانه بمانعلی مویدی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شهرستان لار – بافت قدیم شهر – قسمت شمالی بازار قیصریه – کنار برکه آردفروشان

۹

خانه سرتیپ پارسایی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : بافت قدیم شیراز – محله لب آب – بازارچه نایب – کوچه خدیجه بانو – پلاک ۲۹

۱۰

خانه پرویزعمویی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – خیابان لطفعلی خان زند – کوچه آثار عجم – پلاک ۱

۱۱

خانه پوست فروش

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – بافت قدیم – محله سرباغ – کوچه پشت مسجد شهدا – تاق ادب نیا- پلاک ۲۵

۱۲

خانه حسین علی تصمیم حقیقی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – محله دروازه سعدی – بازارچه فیل – کوچه لردها – پلاک۲۴

۱۳

خانه جلال صاحب الامر

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – بافت قدیم – محله سرباغ – کوچه خانقاه احمدی – تاق بیضایی – پلاک ۴

۱۴

خانه جمال صداقتی

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس : شیراز – محله گود عربان – کوچه تریاکچی – تاق حاج میرزا کریم – پلاک ۱۵

۱۵

خانه جوادصداقت نژاد

دوره تاریخی: قاجار

آدرس :شیراز – بافت قدیم – محله لب آب – کوچه سوریهای ۲ – پلاک ۱۷

۱۶

خانه حاج محمدمکاره چی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز – محله بی بی دختران – جنب آرامگاه بی بی دختران – کوچه مهندسی – پلاک ۴۱

۱۷

خانه حاج منصورکرونی (کنیسه)

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس : شیراز – خیابان زند – نبش کوچه شهرداری سابق – روبروی پارکینگ خیام

۱۸

خانه حبیب الله مهندسی

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس :شیراز – محله بی بی دختران – جنب آرامگاه بی بی دختران – کوچه مهندسی – پلاک ۳۷

۱۹

خانه حبیب پیشه وری

دوره تاریخی : قاجاری

آدرس : شیراز – محله لب آب – پشت مسجد آقالر – کوچه چاوشها – پلاک

۲۰

خانه آزادحسینی

دوره تاریخی: قاجاری

آدرس : شیراز ، محله گودعربان – پشت مدرسه خان – کوچه مدرسه حشمت

۲۱

خانه محمدفرودی

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس : خیابان زند – کوچه۳۳

۲۲

خانه دهقان

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-محله ی گود عربان-کوچه ی ۳۹(شهید سعادت)-روبه روی مسجد شیخ علی خان-پلاک ۲۸

۲۳

خانه محمدرزمجو

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس : محله گودعربان – خ لطفعلی خان زند – تاق حاج میرزا کریم – کوچه تریاکچی – پلاک ۲+۱۱

۲۴

خانه محمدحفیظ

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : محله سرباغ – کوچه خانقاه احمدی – تاق بیضایی – پلاک ۸

۲۵

خانه محمدحسن ذاکری

دوره تاریخی:پهلوی اول

آدرس :شیراز-خیابان قاآنی کهنه-کوچه ی ۱۲-پلاک ۲۳۷

۲۶

خانه محمدکاظم کاویانی

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس : بافت قدیم شیراز – محله درب شیخ – کوچه شاه علی – پلاک ۱۹و۱۷

۲۷

خانه ناصرابطحی و احمدپور

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : بافت قدیم شیراز – محله سرباغ – کوچه پروین اعتصامی – پلاک ۱۵

۲۸

خانه نخشب موحدکازرونی

دوره تاریخی: قاجار

آدرس : شیراز-بافت قدیم-محله ی سنگ سیاه-کوچه ی بازارچه ی حاج زینل-پشت پارک شبک

۲۹

خانه نورانی وصال

دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس : خیابان قاآنی کهنه – خیابان حائری – شماره۱۵

۳۰

خانه عباس ندافی و اصغررعیتی

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-بافت قدیم-خیابان لطفعلی خان زند-محله ی گود عربان-پشت مسجد گنج-پلاک ۷و۹

۳۱

خانه آمنه و مهدی چکامه حقیقی

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-بافت قدیم-محله ی سر باغ-کوچه ی خانقاه احمدی-پایین تر از مسجد محمدی-سر باغ اول-پلاک ۳۷

۳۲

خانه آیت اللهی

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-خیابان زند-کوچه ی حمام گلدسته

۳۳

خانه ابراهیم مستغنی

دوره تاریخی:پهلوی اول

آدرس : شیراز-خیابان لطفعلی خان زند-کوچه ی ۷۳

۳۴

خانه ابوالحسن دیهیمی

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-بافت قدیم-خیابان بین الحرمین-کوچه ی حمام محتسب-پلاک ۲۵

۳۵

خانه اسماعیل عباسپور

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-بافت قدیم-بازارچه ی فیل-کوی مقتدری-روبه روی مسجد آدینه-پلاک۵۷

۳۶

خانه اصغراسدی

دوره تاریخی:قاجار

آدرس :شیراز-بافت قدیم-محله ی سر باغ-کوچه ی هفت

۳۷

تاریخی خانه اکبراکبری

دوره:قاجار

آدرس :شیراز-بافت قدیم-محله ی گود عربان-کوچه ی حمام صدر آباد-پلاک

از تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۰ تا ساعت ۲۴ مورخ ۱۳/۰۱/۱۳۹۱

 


رتبه بازدید

 


مجموع بازدید (نفر)

۱

مجموعه فرهنگی حافظ

۷۵۸۸۳۹

۲

تخت جمشید

۷۳۹۵۱۱

۳

مجموعه فرهنگی سعدی

۵۱۸۸۷۹

 

۴

ارگ کریمخان

۲۷۴۰۷۱

۵

پاسارگاد

۲۴۵۴۶۷

 

جاذبه های تاریخی شیرازجاذبه های مذهبی شیرازطبیعت و بوستانهای شیراز

 

جاذبه های تاریخی شیراز

دروازه قرآن

 

دروازه قرآن

در دوران دیلمیان، در میانه تنگ الله اکبر و در میان کوه های باباکوهی و چهل مقام، تاق مرتفعی به صورت دروازه ساخته شده بود که بنیانگذار آن را عضدالدوله دیلمی می‌دانند. بنای نخستین دروازه قرآن از سنگ و گچ بوده است. وی پس از ساختن دروازه، دستور داد تا قرآنی بزرگ معروف به قرآن «هفده من» بر بالای آن قرار دهند تا کاروان‌ها به سلامت از زیر آن گذشته و به راه خود ادامه دهند. از زمان قرار دادن قرآن، این دروازه به دروازه قرآن مشهور شد و تاکنون به این نام باقی مانده است. این قرآن دو جلدی، مربوط به دوران تیموریان است و با خطوط ثلث و محقق منسوب به ابراهیم سلطان نوشته شده است.

بنای کنونی دروازه قرآن در سال ۱۳۲۷ هجری قمری به کوشش یکی از بازرگانان نیکوکار شیرازی به نام «حسین ایگار» معروف به «اعتمادالتجار» دوباره ساخته شد. آرامگاه بانی این دروازه در قسمت شرقی آن قرار دارد.

آرام

مجموعه فرهنگی  تاریخی سعدی

 

مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله شیرازی مشهور به «سعدی» در اوایل سده هفتم هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. سعدی شیرازی، بزرگترین شاعری است که پس از فردوسی در آسمان ادب فارس درخشیده است و هنوز نیز می‌درخشد. وی در سال ۶۹۰ هجری قمری در شیراز درگذشت.

نخستین جهانگردی که از آرامگاه سعدی نام برده، «ابن بطوطه» جهانگرد مراکشی است که در سال ۷۴۸ هجری قمری؛ یعنی ۵۷ سال پس از مرگ سعدی از آرامگاه وی بازدید کرده است.

بر پایه مدارک موجود، آرامگاه سعدی در سده گذشته بارها تعمیر و بازسازی شده است. کریم‌خان زند در سال ۱۱۸۷ هجری قمری آن را از نو بنا کرد. وی بنایی آجری و دو طبقه بنا کرد که دو اتاق در دو سوی آن قرار داشت. مزار سعدی در اتاق شرقی در طبقه زیرین آن قرار داشت و دور آن نرده‌های چوبی و منبت‌کاری شده قرار گرفته بود. بعدها اتاق غربی مدفن «شوریده شیرازی» یکی از شاعران بنام سده سیزدهم هجری قمری در شیراز گردید.

بنای نخستین سعدی تا سال ۱۳۲۷ خورشیدی برپا بود تا اینکه به پیشنهاد انجمن آثار ملی فارس و تلاش علی سامی و علی اصغر حکمت، بنای در خور مقام شامخ سعدی ساخته شد. این بنا دارای گنبدی زیبا است که در جلوی آن ایوانی تالار مانند قرار دارد که توسط هشت ستون سنگی نگه داشته می‌شود.

در بنای جدید، قبر سعدی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشی‌کاری شده قرار دارد. در داخل باغ و در محوطه‌ای پایین‌تر از سطح زمین، چشمه آب زلالی در جریان است. در میانه این مکان، حوضچه‌ای قرار دارد که آن را حوض ماهی می‌نامند. بر پایه یک سنت قدیمی، مردم شیراز برای برآورده شدن حاجات خود در حوض ماهی سکه می‌اندازند.

مجموعه فرهنگی تاریخی حافظ

 

خواجه شمس‌الدین محمد ملقب به «لسان‌الغیب» و متخلص به «حافظ» از غزل‌سرایان بنام است که در حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. پدرش بهاءالدین پیش از آنکه بتواند پسرش را سرپرستی و تربیت کند، دیده از جهان فرو بست. حافظ در شیراز به فراگیری دانش پرداخت و نزد استادان نام‌آور آن دوران مانند سید شریف جرجانی و ابو عبدالله قوام‌الدین به فراگیری علوم و ادبیات پرداخت. وی سپس وارد دنیای سیر و سلوک شد و مشرب عرفان اختیار کرد. حافظ همه قرآن را از بر داشته و آن را با چهارده روایت می‌خوانده؛ از این رو وی متخلص به حافظ است.

دیوان حافظ بیش از شش هزار بیت دارد که دربرگیرنده قصیده، غزل، مثنوی، رباعی و قطعهمی باشد و از این میان، غزلیات وی از همه مشهورترند. حافظ از شاعران بنام سده هشتم هجری قمریمی باشد که با گذشت سده‌ها از مرگ وی، هنوز دیوان او به زبان‌های گوناگون دنیا به چاپ می‌رسد. بی‌تردید می‌توان گفت در خانه هر ایرانی و در کنار کتاب مقدس قرآن مجید، یک جلد از دیوان خواجه حافظ شیرازی یافت می‌شود.

حافظ علاقه فراوانی به شیراز داشت؛ از این رو بجز دو سفر کوتاه، در تمام عمر در شیراز اقامت گزید. حافظ در سال ۷۹۱ هجری قمری دیده از جهان فروبست و وی را در مصلای شیراز به خاک سپردند.

حافظ در زمان پادشاهان آل اینجو و آل مظفری زیسته و در اشعار خود به نیکی از آنان یاد کرده است. در مدت عمر ۵۰ تا۶۰ ساله وی، هفت پادشاه در فارس حکمفرمایی کردند. پس از وفات حافظ، در سال ۸۵۶ هجری قمری، کالبد وی در گورستان مصلی به خاک سپرده شد که امروزه از آن قبرستان اثری نیست.

محل دفن حافظ تنها یک قبر ساده مشخص بود. در دوره فرمانروایی میرزا ابوالقاسم گورکانی، شمس‌الدین محمد یغمایی وزیر فرمانروا، ساختمان گنبدی بر تربت حافظ بنا کرد و در جلوی آن حوض بزرگی قرار داشت که از آب رکن‌آباد پر می‌شد.

بنای عظیم و با شکوه آرامگاه حافظ در سال ۱۱۸۸ هجری قمری در دوران کریم‌خان زند ساخته شد. این بنا، شامل ایوانی با چهار ستون ضخیم سنگی یکپارچه بود که دو قسمت شمال و جنوب آن باز بود و دو اتاق کوچک در دو گوشه آن قرار داشت. آرامگاه در قسمت شمالی آن قرار می‌گرفت و در بخش جنوبی این مکان باغی بزرگ نمایان بود. بر روی تربت حافظ، سنگی مرمرین به دستور کریم‌خان زند نهاده شد که دو غزل از غزل‌های حافظ به خط حاج آقاسی بیگ افشار بر آن نوشته شده بود. سنگ کنونی همان سنگ قبر دوران زندیه است.

آرامگاه حافظ در دوران قاجاریه بارها بازسازی گردید. بنای امروزی این آرامگاه به دستور علی اصغر حکمت، وزیر فرهنگ و علی ریاضی رئیس فرهنگ فارس با بهره‌گیری از عناصر معماری زندیه و یادمان‌های حافظ توسط «آندره گدار» معمار فرانسوی، طراحی شد و به اجرا درآمد.

بنای اصلی به صورت سکویی با ۸ ستون سنگی یکپارچه و سقف مزین به تزئینات کاشی‌کاری شده است و اشعار در محل مزار به گونه زیبایی توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند. مزار خواجه حافظ در میانه این بنا قرار دارد.

در جوار حافظ، بزرگانی چون اهلی شیرازی (شاعر)، فرصت‌الدوله شیرازی (تاریخ‌نگار)، فریدون توللی (شاعر) و دکتر شاپور شهبازی (باستان‌شناس) آرمیده‌اند.

آرامگاه حافظ زیارتگاه عاشقانی است که بر سر مزار او می‌آیند و پس از قرائت فاتحه، تفألی بر دیوانش می‌زنند.

آرامگاه خواجوی کرمانی

محمود بن علی بن محمود از شاعران بنام سده هشتم هجری قمری است که لقبش «کمال‌الدین ابوالعطا» می باشد و در شعر به «خواجو» تخلص می‌کرده است. وی در سال ۶۸۹ هجری قمری در کرمان متولد شد، سپس در جوانی دیار کرمان را ترک کرده و به شیراز آمد. خواجو در سال ۷۵۳هجری قمری در سن ۶۴ سالگی در شیراز درگذشت.

آرامگاه این شاعر بزرگ در قسمت غربی تنگ الله اکبر و مشرف بر دروازه قرآن قرار گرفته است. بر بالای مزار خواجو، سنگ قبری قرار دارد که هیچ کتیبه‌ای بر روی آن نوشته نشده، مگر در بالای سنگ که آیه‌ای از قرآن به خط ثلث بر روی آن حجاری شده است. در بالای سر و پایین قبر، دو ستون سنگی کوچک قرار دارد. کمی بالاتر از قبر، سه غار وجود دارد. یکی از غارها محل عبادت و ریاضت خواجو و دیگر زاهدان بوده است. در یکی دیگر از غارها، قبر خواجه عمادالدین محمود، وزیر معروف شاه ابو اسحاق اینجو قرار دارد. در سمت چپ این غار، محرابی سنگی حجاری شده و در کنار این غار نقش برجسته‌ای از جنگ رستم دیده می‌شود که به دستور حسینعلی میرزا در سال ۱۲۱۸هجری قمری حک شده است.

ارگ کریم‌خانی

 

ارگ کریم‌خانی، مهمترین و بزرگترین بنای دوران زندیه است که در سال ۱۱۸۰ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است. این ارگ، مرکز حکومتی کریم‌خان و خاندان زند و همچنین محل سکونت آنان بوده است. این ساختمان با زیر بنای ۴۰۰۰ متر مربع و در زمینی به گستردگی ۱۲۸۰۰متر مربع بنا شده است.

دیوار‌های آجری این بنا، ۱۲ متر ارتفاع دارند و در هر چهار گوشه ارگ، برجی به ارتفاع حدود ۱۵ متر قرار دارد. بر روی بدنه دیوارها و برج‌ها، نگاره‌های ساده و زیبای آجری دیده می‌شود. بر سردر ارگ، صحنه نبرد کشته شدن دیو سفید به دست رستم به صورت کاشی‌کاری هفت رنگ نقش بسته است. این کاشی‌کاری در دوران قاجاریه به ارگ افزوده شده است.

یک هشتی، ورودی ارگ را تشکیل می‌دهد که از یک سو به حیاط خلوت و از سویی دیگر، به محوطه داخلی ارگ راه پیدا می‌کند. ارگ دارای شاه‌نشین شمالی (زمستان‌نشین)، شاه‌نشین جنوبی (تابستان‌نشین) و ساختمان غربی چهار فصل است. برخلاف نمای بیرونی، ساختمان داخلی ارگ از نمای زیباتری برخوردار است.

داخل اتاق‌ها با نقش‌های اسلیمی، ترنج و گل و مرغ تزئین شده است. پس از سرنگونی حکومت زندیه و روی کار آمدن سلسه قاجار، ارگ به دارالحکومه تبدیل شد و به مکانی برای استقرار والیان و حاکمان فارس تبدیل گردید و تا اوایل سلطنت پهلوی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بخشی از تزئینات این بنا، توسط خاندان قاجار به تهران منتقل شد. این بنا در سال ۱۳۵۱ خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت شد.

میراث جهانی باغ ارم

 

باغ ارم یکی از مشهورترین باغ‌های شیراز است که در شمال شیراز و در خیابان ارم جای دارد. پیشینه این باغ به دوران سلجوقی بازمی‌گردد و در تمام دوران آل اینجو پا برجا بوده است. در دوران زندیه، کریمخان زند در سازندگی و بهسازی این باغ  اقداماتی انجام داد.

در اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجار این باغ به مدت ۷۵ سال به دست سران ایل قشقایی افتاد. در روزگار پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، حسنعلی‌خان نصیرالملک، ساختمانی زیبا در آن پی‌ریزی کرد اما با مرگ وی در سال ۱۳۱۱ هجری قمری، خواهرزاده او ابوالقاسم‌خان (نصیرالملک دوم) امور باغ را برعهده گرفت و ساختمان نیمه‌کاره دایی خود را کامل کرد و آن را به نحو شایسته‌ای به پایان رساند که تاکنون باقی مانده است.

این بنای ارزشمند را حاج محمد حسن، معمار برجسته دوران قاجار ساخت. پس از آن باغ به دلیل بدهی مالکان به تصرف دولت درآمد و به دانشگاه شیراز واگذار شد. این باغ در بین سال‌های ۱۳۴۵ تا۱۳۵۰ خورشیدی بازسازی شده و در سال ۱۳۵۹ خورشیدی به باغ گیاه‌شناسی تبدیل گردید.

برجسته‌ترین ویژگی این بنا، ایوان مرکزی دو طبقه آن است. در قسمت بالایی این بنا، هلالی وجود دارد که بر روی آن نقوش کاشی‌کاری شده شامل شخصیت‌های تاریخی، ادبی و اسطوره‌ای است که به گونه زیبایی به نمایش گذارده شده‌اند. در میان این شخصیت‌ها، می‌توان به نقش ناصرالدین شاه سوار بر اسب سفید، حضرت سلیمان(ع)، یوسف و زلیخا، داستان‌های فردوسی و نظامی و نقش داریوش هخامنشی اشاره کرد. بر روی ازاره‌های عمارت، اشعاری از سعدی، حافظ و شوریده شیرازی به خط نستعلیقِ میرزا علی نقی، خطاط دوران قاجار کار شده است.

باغ  تاریخی عفیف‌آباد

 

یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغ‌های شیراز، باغ عفیف‌آباد است که آن را باغ گلشن نیز می‌نامند. این باغ با گستره‌ای بیش از ۱۲۷۰۰۰ متر مربع، در جنوب خیابان قصردشت و در انتهای خیابان عفیف‌آباد قرار دارد.

باغ عفیف‌آباد در دوران صفویه یکی از باغ های آباد شیراز بوده است. در سال ۱۲۸۴ هجری قمری، میرزا علی‌خان قوام‌الملک، زمینِ باغ را از مالک آن خرید و اقدام به نوسازی باغ و ساختن عمارتی زیبا در آن کرد. وی قنات «لیمک» را که در ۱۵ کیلومتری باغ و در محل قصر قمشه وجود داشت را برای آبیاری کردن باغ خریداری کرد.

در واپسین روزهای قاجاریه، این باغ به دست خواهرزاده بانی، «عفیفه خانم» همسر فرمان‌فرما رسید و چون بهسازی‌های گسترده‌ای در آن پدید آورد، پس از آن باغ گلشن به باغ عفیف‌آباد شهره شد. این باغ از شاهکارهای معماری دوران زندیه و قاجاریه به شمار می‌آید. وارثان باغ در روزگار پهلوی آن را به فرح پهلوی هدیه دادند تا اینکه در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، ارتش در مزایده خرید باغ برنده شده و آن را خریداری کرد.

پس از انقلاب اسلامی، به کوشش سازمان عقیدتی سیاسی و همکاری ارتش جهموری اسلامی، این باغ به موزه نظامی تبدیل شد. از سلاح‌های عتیقه موجود در این موزه می‌توان از تفنگ‌های فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه قاجار، رضاخان، محمد رضا پهلوی و همچنین تفنگ‌های رزمندگان و دلاوران نهضت جنگ مانند تپانچه دکتر حشمت و مسلسل رئیس علی دلواری نام برد. سقف چوبی و هندسی تالار، دارای نقاشی‌های گل و بوته، شکار و مجالس بزم و رزم می باشد.

اکنون از این عمارت به عنوان موزه نظامی ارتش و موزه عبرت استفاده می‌شود.

باغ  تاریخی دلگشا

 

باغ دلگشا در نزدیکی آرامگاه سعدی و در غرب خیابان بوستان جای گرفته است. نزدیک بودن این باغ به کوه قلعه بندر، باعث شده که برخی از پژوهشگران، پیشینه این باغ را به دوران کهن نسبت دهند. این باغ با گستردگی ۵/۷ هکتار از زیباترین گردشگاه‌های شیراز به شمار می‌رود.

باغ دلگشا در دوران صفویه و نادرشاه افشار، آباد بوده است اما در شورش تقی‌خان، حاکم وقت شیراز در سال ۱۱۵۰ هجری قمری، بیشتر باغ‌های شیراز از جمله باغ دلگشا رو به ویرانی گذاشت. کریم‌خان زند این باغ را بازسازی کرد و به جای درختان از بین رفته، دوباره درخت کاشت. پس از او لطفعلی‌خان زند، باغ را بهسازی کرد و در پایان سلطنت فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۳۶ هجری قمری، شاهزاده رضا قلی میرزا حاکم فارس این باغ را از مالکش خریداری و پس از بهسازی، کاخی با شکوه در آن ساخت. وی نام این کاخ را «فین» یا «کلاه فرنگی» گذاشت.

پس از او میرزا علی اکبرخان قوام‌الملک و فرزندش میرزا فتحعلی‌خان صاحب دیوان در سال ۱۲۶۶ هجری قمری این باغ و ساختمان آن را بازسازی کردند. او حمامی در سمت شرق باغ ساخت و پانصد اصله درخت نارنج، چند اصله خرمای شاهانی جهرمی و انواع گل‌های زینتی در آن کاشت. این باغ از زمان صاحب دیوان همچنان در دست خاندان قوام‌الملک شیرازی قرار داشته و آخرین صاحب باغ، خانم خورشید کلاه قوامی معروف به «لقاءالدوله» دختر قوام‌الملک بوده است. در سال ۱۳۴۸ خورشیدی شهرداری آن را خریداری کرد و هم اکنون به عنوان بوستانی عمومی مورد استفاده همگان می باشد.

باغ نظر (موزه پارس)-عمارت کلاه فرنگی مجموعه زند

 

باغ نظر یکی دیگر از شاهکارهای دوران زندیه می باشد که بین سال‌های ۱۱۷۹ تا ۱۱۹۳ هجری قمری ساخته شد. این مکان به نام‌های باغ موزه، باغ حکومتی، عمارت کلاه فرنگی و آرامگاه کریم‌خان زند نیز مشهور است. این عمارتِ هشت ضلعی در زمان کریم‌خان زند محل پذیرایی میهمانان داخلی و خارجی و مرکز عمده تشریفات سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

عمارت کلاه فرنگی باغ نظر دربرگیرنده یک تالار مرکزی و چهار شاه‌نشین جانبی است. در سال ۱۲۰۶ هجری قمری آقا محمدخان قاجار، جسد کریم‌خان زند را که در شاه‌نشین شرقی به خاک سپرده شده بود را به تهران منتقل کرده و در زیر راه پله‌های کاخ گلستان، محل رفت و آمد دائمی خود دفن کرد.

تا سال ۱۳۱۵ خورشیدی اطلاع درستی از جای اصلی قبر در دست نبود. در همان سال، هنگام تعمیر بنای کلاه‌فرنگی در شاه‌نشین شرقی موزه، قبر ساخته شده‌ای نمودار شد که خالی از اسکلت بود و تنها شامل تکه‌های مختصر چرمی بود. اکنون قبر بازسازی شده در محل شاه‌نشین شرقی قرار دارد.

باغ نظر در اوایل دوران قاجار نیز مورد توجه فرمانروایان قاجار بود. در سال۱۲۳۰ هجری قمری، حسین علی میرزا (پسر فتحعلی شاه قاجار) حاکم فارس این باغ را مقر حکومت خود قرار داد و در شمال غربی آن، عمارتی زیبا به نام «کاخ همایون» ساخت و قسمت‌هایی از آن را به نام عمارت «باغ خورشید و آیینه» نام‌گذاری کرد. هم اکنون از این عمارت اثری نیست. این مجموعه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی به موزه پارس تبدیل شد.

باغ تاریخی جهان نما

 

باغ جهان‌نما یکی از باغ‌های قدیمی و تاریخی شیراز است که با گستره حدود ۴۰۰۰۰ متر مربع، در ضلع شمالی چهار راه حافظیه و در ضلع شرقی خیابان حافظ جای گرفته است. این باغ از دوران آل مظفر و آل اینجو تا دوران صفویه سرسبز و آباد بوده است.

این باغ در سال ۱۱۸۵ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند بازسازی شد. درون باغ، عمارتی هشت ضلعی همانند عمارت کلاه فرنگی باغ نظر ساخته شده و در چهار گوشه آن، چهار شاه‌نشین با اتاق‌های دو طبقه بنا شده است. در داخل عمارت، حوضی هشت گوشه از سنگ مرمر یکپارچه با فواره‌ای سنگی در میان آن، قرار دارد. تزئیناتی که به صورت نقاشی در داخل عمارت وجود دارد بسیار با شکوه و ارزنده است.

این باغ در دوران قاجار، محلی برای پذیرایی از میهمانان حکومتی بوده است.

خانه زینت‌الملک

در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارت زیبایی قرار دارد که به خانه زینت‌الملک مشهور است. این خانه محل سکونت زینت‌الملک قوامی (دختر قوام‌الملک چهارم) بوده است. ورودی این بنا به شکل زیبایی مقرنس‌کاری شده است. با عبور از یک هشتی، وارد حیاط خانه می‌شویم که دارای حجاری‌های سنگی و مشبک‌کاری است. هر یک از اضلاع این ساختمان با توجه به موقعیت فصلی، کاربرد خاص خود را داشته و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تالار اصلی این خانه در ضلع غربی آن قرار دارد که با نقاشی و آیینه‌کاری هنرمندان از دوران قاجار تزئین شده است.

 

نارنجستان قوام

ساخت نارنجستان قوام توسط علی محمدخان قوام‌الملک دوم در سال ۱۲۹۰ هجری قمری آغاز و در سال ۱۳۰۵ هجری قمری توسط فرزندش محمد رضا خان قوام‌الملک به پایان رسید. این باغ محل حکومت خاندان قوام‌الملک و همچنین برای تشکیل جلسات عمومی و نشست‌های بزرگان و اشراف در دوران قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این باغ به دلیل داشتن درختان نارنج فراوانش به «نارنجستان» معروف شده است. مساحت کل نارنجستان ۳۰۸۵ متر مربع است که حدود ۹۴۰ متر آن زیربناست. عمارت نارنجستان دربرگیرنده دو طبقه و یک طبقه زیرزمین است. ساختمان بیرونی نارنجستان به وسیله تونلی به اندرونی خانه زینت‌الملک متصل می‌شده است. نارنجستان مدت‌ها محل اقامت خاندان قوام بود و در دهه چهل از سوی ابراهیم قوام به دانشگاه شیراز واگذار شد. این مجموعه پس از انقلاب اسلامی بازسازی شد و هم اینک به عنوان موزه مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

بازار وکیل

 

بازار وکیل یکی دیگر از شاهکارهای معماری و بی‌مانند دوران زندیه است. این بازار در حدود سال‌های ۱۱۸۰ هجری قمری به سبک بازار قیصریه لار (که مربوط به دوران صفویه است) ساخته شده است.

راسته غربی چهارسوق (محل تقاطع دو رشته تاق بزرگ را چهار سوق می‌نامند) دارای ۱۰ جفت مغازه است و در قدیم به نام بازار«ترکش‌دوزها» معروف بوده اما در حال حاضر مرکز فروش انواع فرش‌های نفیس ایرانی است. راسته شرقی که در شرق چهار سوق قرار دارد، دارای ۱۹ جفت مغازه است و در گذشته به نام بازار «علاقه‌بندان» معروف بوده است اما هم اکنون مرکز فرش و مغازه‌های عطاری است.

دسته دیگری نیز از شاخه جنوبی چهار سوق به طرف غرب و موازی بازار ترکش‌دوزها امتداد می‌یابد و از جلوی مسجد وکیل بیرون می‌زند که این قسمت را در گذشته بازار «شمشیرگرها» می‌نامیدند. این بازار دارای ۱۰ زوج مغازه است و در سمت شمال آن نیز «کاروانسرای فیل» قرار گرفته است.

بازار وکیل دارای ۷۴ تاق ضربی و خوش سیماست که سقف دراز بازار را پوشش می دهند و از بیرون چشم‌انداز جالبی همانند کوهان شتر را پدید آورده‌اند. ارتفاع بیش از ۱۰ متر سقف و نورگیری تاق‌ها که در زمستان هوای بازار را گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارند، از دیگر ویژگی‌های این بازار است.

کریم‌خان زند برای آسودگی بازرگانان و مسافران و همچنین رونق اقتصادی بازار، بناهای دیگری همانند کاروانسرا، گمرک، انبار کالا و… را به بازار افزود.

سرای مشیر

سرای مشیر مربوط به دوران قاجار بوده و از ساخته‌های میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک در سال ۱۲۸۸ هجری قمری است. سردر بلند این بنا با لوح مرمرین آراسته شده که تاریخ ساخت بانی و چگونگی وقف آن را توضیح داده است. این سرا دارای حیاط وسیعی است و در میان آن حوض سنگی زیبایی ساخته شده است. تالار هشت ضلعی این سرا از زیباترین بناهای مجموعه سرای مشیر است که در ضلع شمالی آن قرار گرفته و با گنبدی مزین به کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری استوار گردیده است. این مکان محلی برای عرضه صنایع دستی و سنتی می باشد.

تکیه هفت تنان (موزه سنگ)

تکیه هفت‌تنان یکی از بناهای دوران کریم‌خان زند است که در شمال آرامگاه حافظ و در دامنه کوه تخت ضرابی (کوه چهل مقام) جای گرفته است. وجود مدفن هفت عارف گمنام، این مکان را به «هفت‌تنان» مشهور کرده است.

عمارت هفت تنان به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. در بخش شمالی، عمارتی دو طبقه قرار دارد که در طبقه اول آن تالار مرتفعی با دو ستون سنگی یکپارچه بنا شده است. بر روی این دو ستون، نقش‌های زیبایی با رنگ و روغن ترسیم شده که بخشی از آن به مرور زمان از بین رفته است.

در تاقچه بالای این تالار، پنج برج مجلس با رنگ و روغن توسط آقا صادق، نقاش دوران زندیه ترسیم شده است. این مجالس عبارتند از: درویش با کلاه و تبرزین و ریش سفید، حضرت موسی(ع) در حال شبانی، شیخ صنعان و دختر ترسا، قربانی کردن اسماعیل توسط حضرت ابراهیم(ع) و درویشی که بعضی او را شاه عباس اول صفوی و برخی او را سعدی یا حافظ می‌دانند. این نقاشی‌ها در بین سال‌های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ خورشیدی توسط نقاش و هنرمند مشهور محمد باقر جهانمیری با همان طرح و نقش قدیمی بازسازی شد.

هم اکنون تکیه هفت تنان به موزه سنگ اختصاص یافته است.

تکیه چهل تنان

تکیه چهل تنان در خیابان چهل مقام، جنب بلوار هفت‌تنان و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته است. در این بقعه، چهل قبر کوچک، در دو ردیف بیست‌تایی در کنار هم جای گرفته اند. این گورها متعلق به چهل درویش است که در زمان‌های گذشته در این مکان که به صورت باغ مصفایی بوده زندگی می‌کردند و چون هر کدام وفات می‌یافتند، دیگران او را دفن می‌کردند.این باغ در دوران زندیه مورد توجه کریم‌خان زند قرار گرفت و در ضلع شمالی این تکیه، ساختمانی ساخته شد که دارای چند اتاق تو در تو است.

در جلوی ساختمان، حوض کوچکی قرار دارد. در سال ۱۲۵۷ هجری قمری به فرمان معتمدالدوله فرهاد میرزا قاجار والی فارس، چهل سنگ قبر بدون هیچ نوشته‌ای بر روی این قبور قرار داده شد.

در آرامگاه چهل‌تنان، دو عارف و ادیب شیراز، ابو اسحاق معروف به شیخ اطعمه (شاعر) و حشمت شیرازی به خاک سپرده شده اند.

 

گهواره دید (گهواره دیو)

بر بالای نوک غربی کوه چهل مقام و روبروی دروازه قرآن، اتاقی در اندازه ۴×۴ متر از سنگ و ساروج، به صورت گنبدی وجود دارد که سازنده اصلی آن را عضدالدوله دیلمی می‌دانند. وی هنگام ساختن دروازه قرآن، این چهار تاق را نیز بر فراز کوه مشرف به تنگه ساخت تا جایگاه دیده‌بانان و سربازانی باشد که بر رفت و آمد کاروان‌ها و شاهراه ورودی شمال شهر نظارت داشته باشند.

در اصل می‌توان گفت گهواره دید، برج دیده‌بانی و خبررسانی بوده است که از طریق آن نشانه‌ها و اخبار مهم را به دیگر نقاط می‌رسانده‌اند. برای فرستادن پیام‌های فوری و مهم از تابش نور آیینه، راه انداختن دود، به کار بردن بوق و شیپور استفاده می‌کردند و در شب‌ها نیز با روشن کردن آتش، برج‌های بعدی را خبر می‌کردند و بدین طریق از برج به برج خبرهای دوردست به پایتخت می‌رسید.

هم اکنون در پیرامون این مکان درختکاری شده و یکی از گردشگاه‌های زیبای شیراز می باشد. برای رفتن به آنجا باید از بوستان کوهپایه که در دامن کوه چهل مقام قرار گرفته، گذشت و سپس در سینه کش کوه از طریق پلکان سیمانی که توسط شهرداری شیراز ساخته شده به آنجا رفت.

در سال ۱۳۸۱ خورشیدی هشت شهید گمنام دفاع مقدس در کنار گهواره دید به خاک سپرده شدند.

 

موزه ها

موزه باغ عفیف‌آباد

 

این موزه دارای دو طبقه است. طبقه اول، موزه اسلحه و طبقه دوم موزه عبرت می باشد. در طبقه زیرین سلاح‌های مختلفی از افراد صاحب نام مانند تفنگ‌های ویژه فتحعلی شاه، مظفرالدین شاه قاجار، رضا خان، محمدرضا پهلوی، تفنگ‌های دلاوران نهضت جنگل و تپانچه دکتر حشمت به نمایش درآمده‌اند. طبقه دوم ساختمان که محل اقامت خاندان پهلوی در شیراز بوده، به عنوان «موزه عبرت» ساماندهی شده است.

 

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی

ساختمان این موزه با مساحت ۱۶۰۰ مترمربع، در سال۱۳۵۳ خورشیدی توسط دانشگاه شیراز ساخته شد و در سال ۱۳۵۶ به مکان کنونی با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع انتقال یافت. موزه شامل بخش‌های جانوری، گیاهی، زمین‌شناسی، موزه آناتومی، موزه تکنولوژی، مردم‌شناسی، موزه تمبر، سکه، مدال و اسکناس، موزه نجوم و ستاره‌شناسی، کارگاه تاکسی‌درمی، آکواریوم مارهای زنده، آکواریوم ماهی‌های آب شیرین و کتابخانه تخصصی می باشد.

موزه هنر (خانه فروغ‌الملک)

موزه هنر در خانه فروغ‌الملک (از بناهای دوران قاجار) قرار گرفته است. این بنا متعلق به قوام‌الدین ملقب به «فروغ‌الملک» یکی از بستگان قوام شیرازی بوده که در سال ۱۲۱۰ هجری قمری برای سکونت وی ساخته شده است. این بنا از سال ۱۳۸۱ خورشیدی پس از بازسازی، در اختیار آقای حسن مشکین فام قرار گرفت. این موزه شامل صدها قطعه آثار هنری است که بیش از نیم قرن توسط ایشان تهیه و گردآوری شده است. کل ساختمان به صورت یک طبقه و در قسمتی دو طبقه با آجر و ملات ماسه آهکی ساخته شده است. در این موزه آثار هنرمندان فارس در رشته‌های مختلف به ویژه هنرهای تجسمی سنتی ارائه شده است.

 

موزه آواها و نواها (خانه منطقی‌نژاد)

موزه آواها و نواها در خانه منطقی‌نژاد، در میدان احمدی و پشت مسجد نو قرار دارد. این خانه، از خانه‌های دوران قاجار می باشد و در سال ۱۳۸۴ خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به موزه آرشیو آواها و نواها تبدیل شد. این موزه شامل بخش‌های مختلفی چون اتاق شنیداری، دیداری، آرشیو صوتی- تصویری، گالری ساز، اسناد و دست‌نوشته‌های استادان موسیقی و… می باشد.

 

موزه خاتم (خانه سعادت)

موزه خاتم در خانه سعادت و در محله سنگ سیاه شیراز قرار گرفته است. خانه سعادت از دید کاشی‌کاری، آجرکاری و گره چینی یکی از بناهای شاخص و منحصر به فرد دوران قاجار به شمار می رود. این خانه در سال ۱۳۸۴ خورشیدی به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی به موزه خاتم تبدیل شد.

موزه لباس‌های سنتی و آیینی(خانه صالحی)

این خانه دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است. بخش بیرونی آن دارای یک حیاط مرکزی و هشت اتاق در سه ضلع شمالی، غربی و شرقی است. این خانه دارای اتاق‌های سه دری و پنج دری همراه با تزیینات گره چینی، گچ‌کاری و سقف‌های چوبی است. در میانه حیاط این خانه، حوضی بیضی شکل قرار گرفته است. بدنه دیوارهای حیاط، کاشی‌کاری شده و بر روی آن طرح‌های اسلیمی، گل و مرغ و نقوشی از پادشاهان و سربازان قاجار به تصویر کشیده شده است. در سال ۱۳۸۴ خورشیدی سازمان میراث فرهنگی این خانه را به موزه لباس‌های سنتی و آیینی تبدیل کرد.

 

گنجینه تاریخ فارس

ساخت این بنا در حدود سال ۱۲۹۰ هجری قمری به وسیله علی محمدخان قوام‌الملک دوم (نوه حاج ابراهیم خان کلانتر اعتمادالدوله شیرازی) آغاز گردید و در سال ۱۳۰۲ هجری قمری به وسیله محمدرضاخان قوام‌الملک سوم به پایان رسید. در نزدیکی نارنجستان قوام و به فاصله یک کوچه خانه زینت‌الملک قرار دارد. این ساختمان زیبا متعلق به خاندان قوام‌الملک بوده است. آخرین مالک این عمارت، دختر قوام‌الملک به نام «زینت‌الملک» بوده و از این رو این بنا به نام او ماندگار است.

این بنا دارای بیش از ۲۰ اتاق است. تالار اصلی ساختمان، دو طبقه است. در طبقه دوم آن چند اتاق با ‌‌گچبری‌های زیبا به چشم می‌خورد. در وسط ساختمان، تالار آیینه با نقاشی‌ها و آیینه‌کاری‌های زیبا مزین شده است.

به منظور آشنایی هر چه بیشتر با شرح حال بزرگان این دیار، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با همکاری بنیاد فارس‌شناسی در خانه زینت‌الملک اقدام به برپایی تندیس‌هایی از بزرگان و نام‌آوران فارس به شیوه تندیس‌های مومی کرده است.

از نمونه‌های این تندیس‌ها می‌توان به تندیس شاپور ساسانی، سیبویه، سعدی، شیخ روزبهان، ملاصدرا، فرصت شیرازی، علی اصغر حکمت، دکتر مهدی حمیدی، وصال شیرازی، بابا فغانی، شهید آیت‌الله دستغیب، شهید مجید سپاسی، شهید خلبان عباس دوران، کریم‌خان زند، لطفعلی‌خان زند، آقا محمد خان قاجار، محمد نمازی و… اشاره کرد. در ادامه به معرفی برخی از مشاهیر شیراز می‌پردازیم:

* ملاصدرا: محمد بن ابراهیم معروف به صدرالدین و صدرالمتالهین مشهور به ملاصدرا، از فیلسوفان برجسته ایرانی در سده یازدهم هجری است. وی از شاگردان شیخ بهاءالدین عاملی معروف به شیخ بهایی، میرداماد و ابوالقاسم میرفندرسکی بود. وی پس از ترک اصفهان به مدت ۷ سال در قریه کهک واقع در دامنه کوه (در حدود ۲۵ کیلومتری قم) به تهذیب نفس و ریاضت مشغول شد. الله‌وردی خان حاکم فارس با موافقت شاه عباس از ملاصدرا دعوت کرد که به شیراز آمده و در مدرسه خان به تدریس بپردازد. او در سال ۱۰۵۰ هجری قمری در بازگشت از سفر مکه در بصره وفات یافت.

 

* علامه قطب الدین: قطب الدین محمود معروف به «علامه شیرازی» از پزشکان و دانشمندان سده ۷ هجری است. قطبالدین نخست به تحصیل پزشکی پرداخت و در سن ۱۴ سالگی بعد از درگذشت پدر در بیمارستان قطب الدین شیراز به مداوای بیماران پرداخت. «دره التاج» آخرین کتاب وی به زبان پارسی است که در علوم مختلف نگاشته شده است. وی همچنین شرح هایی بر کتابهایی چون کلیات قانون و حکمت الاشراق نگاشته است.

 

* آبش خاتون: آبش خاتون دختر اتابک سعد بن ابوبکر زنگی، آخرین فرمانروا از اتابکان سلغری فارس می باشد. پس از آن هلاکوخان، آبش خاتون را به همسری پسر خود «منکوقاآن» درآورد و از این زمان به بعد سرزمین فارس جزو حکومت مغول شد. آبش خاتون در سال ۶۸۷ هجری قمری در تبریز درگذشت و پس از چندی، دخترش جسد او را به شیراز آورد و در مدرسه عضدیه شیراز به خاک سپرد. هم اکنون آرامگاه وی در ضلع غربی میدان خاتون قرار دارد.

 

* عیسی خان: عیسی خان از هنرمندان و معماران بنام شیرازی سده یازدهم هجری قمری است. عمده شهرت وی، طراحی و اجرای بنای تاج محل، آرامگاه ارجمند بانو ملقب به «ممتاز محل» ملکه ایرانی شاه جهان و پنجمین پادشاه مغولی بابری هند در شهر آگرا هندوستان است. برای ساخت این بنا، بیست هزار کارگر، استادکار، معمار، سنگتراش، نقاش، فلزکار و جواهر تراش به مدت بیست و دو سال کار کردهاند.

* وصاف‌الحضره: وصــاف الـحضره، شهـاب الـدیـن شرف‌الدین عبدالله بن فضل‌الله شیرازی، ادیب، مورخ و شاعر سده هشتم بوده است. وی متخلص به «شرق» و ملقب به «وصاف الحضره» در شیراز دیده به جهان گشود. وی چندین نوبت به عنوان امیر و وزیر در دربار حاکمان ایلخانی صدارت کرده است. وصاف علاوه بر مقام بلند خود در نثر متکلف مصنوع، در شعر عربی و فارسی نیز دست داشته است. قبر وی در نزدیکی تکیه چهل تنان در شیراز است. از آثار او می‌توان «تجزیه الامصار و تجزیه الاعصار» معروف به «تاریخ وصاف» اشاره کرد.

 

* شیخ روزبهان: ابو محمد روزبهان بن ابونصر بقلی فسایی معروف به شیخ شطاح از دانشمندان سده ششم هجری بوده است. وی به تصوف روی آورده و به یادگیری قرآن و تحصیل علوم مشغول بوده است. روزبهان مدت ۵۰ سال در مسجد جامع عتیق شیراز برای مردم وعظ می‌کرده است. از تألیفات بی‌شمار وی می‌توان به «عبدالعاشقین»، «عرایس‌البیان فی حقایق‌القرآن»، «حقایق‌الاخبار»، «الانوار فی کشف‌الاسرار»، «سیر ارواح» و… اشاره کرد.

 

* بابافغانی: بابا فغانی از شاعران غزلسرای ایران بود که در سده دهم در شیراز متولد شد. وی در سی سالگی به خراسان رفت و در هرات به خدمت جامی رسید. پس از آن به تبریز رفت و در سلک شاعران دربار سلطان یعقوب آق‌قویونلو درآمد و از سلطان لقب «بابا» گرفت. بابا فغانی در اواخر عمر پس از آمدن به شیراز به خراسان بازگشت. وی قصایدی در مدح ائمه اطهار(ع) و به خصوص حضرت علی(ع) و امام رضا(ع) سروده است.

 

* زینت الملک: خانم زینت الملک قوامی دختر حبیب الله خان، قوام الملک چهارم و خواهر ابراهیم خان قوام، قوام الملک پنجم و همسر فروغ الملک بوده است. خاندان قوام الملک از نسل حاج ابراهیم خان کلانتر، اعتمادالدوله شیرازی هستند که در دوره های مختلف به عنوان والی و کلانتر در شیراز و فارس حکومت می کرده اند. خانم زینت الملک زنی مومن و خیر بوده و در دهه های محرم، مراسم عزاداری در منزلش برپا می‌کرده است. آورده اند که وی بن و کوپن هایی برای نیازمندان آماده کرده که برای تهیه اقلامی مانند برنج، گوشت، قند، شکر و… بوده است.

* لطفعلی صورتگر: لطفعلی شیرازی معروف به صورتگر، نقاش و نگارگر چیره دست و مشهور اوایل دوران قاجار است. وی در نقش گل و مرغ، طبیعت گرایی و چهره پردازی استادی بی مانند بوده است. از آثار بسیار با ارزش وی می‌توان نگارگری شاهنامه داوری را نام برد که بسیاری از نقاشی هایش کار لطفعلی صورتگر می باشد. لطفعلی همان گونه که در نقاشی گل و مرغ، استادی یگانه است در چهره پردازی نیز استادی بی مانند به شمار می آید.

 

* فرصت الدوله: سید میرزا محمد نصیرالدین، فرزند میرزا محمد جعفر متخلص به «بهجت» در سال ۱۲۷۱ هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. وی در زمان حکومت حسین قلی خان نظام‌السلطنه مامور دیدن آثار تاریخی و نقشه‌برداری از مناطق مختلف فارس و بنادر شد که گزارش آن سفرها را به همراه ۵۰ تابلو از آثار تاریخی به قلم نقاشی خود در کتاب «آثار‌العجم» منتشر کرده است. میرزا محمد از مظفرالدین شاه لقب «فرصت‌الدوله» گرفت و برای نخستین بار اداره معارف و اداره عدلیه را در شیراز دایر کرد.

 

* نصیرالملک: حاج میرزا حسن علی خان نصیرالملک، نوه حاج میرزا ابراهیم خان کلانتر و فرزند سوم حاج قوام‌الملک از حاکمان فارس در دوران قاجاریه می باشد که در سال ۱۲۳۷ هجری قمری دیده به جهان گشود. میرزا نصیرالملک از سال ۱۲۸۵ هجری قمری به وزارت و حکومت شهرهای مختلفی رسید. وی پس از ۶۳ سال کار و تلاش در اواخر محرم سال ۱۳۰۰ هجری قمری در شیراز دار فانی را وداع گفت. بنای مسجد و خانه نصیرالملک از آثار با ارزشی است که از وی به یادگار مانده است.

 

* علی سامی: علی سامی، نویسنده، پژوهشگر، باستانشناس و استاد دانشگاه در سال ۱۲۸۹ خورشیدی در شیراز متولد شد. وی پس از تحصیلات مقدماتی در رشته های ادبیات، باستانشناسی و تاریخ به خصوص تاریخ پیش از اسلام به پژوهش مشغول شد. وی مدت زمانی رئیس اداره باستانشناسی فارس بود. از نوشته‌های دکتر سامی می‌توان آثار باستانی جلگه مرودشت، پارس در عهد باستان، تمدن ساسانی، شیراز و پاسارگاد یا قدیمیترین پایتخت ایران نام برد.

* انجوی شیرازی: سید ابوالقاسم انجوی شیرازی، ادیب، شاعر، خطیب، نویسنده و روزنامه نگار سده ۱۴ خورشیدی است. وی در شیراز دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی را همان جا گذراند. سپس برای تکمیل تحصیلات به تهران رفت و در دانشکده حقوق تحصیلات خود را پی گرفت. از مهمترین آثار وی می‌توان به تصحیح دیوان حافظ، سفینه غزل با مقدمهای از دکتر هشترودی، مکتب شمس، تمثیل و مثل، جشن ها، بازی های نمایشی، مردم و قهرمانان شاهنامه و گذری و نظری در فرهنگ مردم اشاره کرد.

 

* قاآنی شیرازی: میرزا حبیب الهم متخلص به «قاآنی» از شاعران معروف دوران فتحعلی شاه قاجار در ۲۹ شعبان ۱۲۲۳ هـجری قمری در شیراز به دنیا آمد. پدرش میرزا محمد علیف شاعر بود و به «گلشن» تخلص می‌کرد. میرزا حبیب تخلص خود را از نام «اوکتای قاآن»، پسر حسن علی میرزا شجاع السلطنه گرفته است. قاآنی یک کتاب به نثر و نظم به سبک گلستان نگاشته که به نام «پریشانی قاآنی» معروف است. قاآنی از فتحعلی شاه قاجار لقب «مجتهد‌الشعرایی» و از سوی محمد شاه قاجار به لقب «حسان العجم» مفتخر شده است.

 

* وصال شیرازی: میرزا شفیع، معروف به میرزا کوچک و متخلص به «وصال» فرزند یکی از بزرگترین شاعران، ادیبان و خوشنویسان دوران قاجاریه است. وی علوم متداول زمان خود را نزد میرزا ابوالقاسم سکوت از عارفان نامی قرار گرفت و نخستین اشعار خود را با تخلص «مهجور» تنظیم کرد. از آثار وی میتوان به صبح وصال، مثنوی بزم وصال و به پایان رساندن داستان شیرین و فرهاد اثر وحشی بافقی اشاره کرد.

 

*میرزا جهانگیرخان: میرزا جه انگیر خان متخلص به «جهانگیر» مدیر روزنامه صور اسرافیل از شاعران و نویسندگان آزادیخواه سده ۱۴ خورشیدی است. جهانگیرخان با شروع جنبش مشروطیت به عضویت انجمن سری آزادیخواهان درآمد و از اعضای فعال حزب سوسیال دمکرات ایران و از پیروان و بنیانگذاران جنبش مشروطیت شد.. وی به یاری میرزا قاسم خان تبریزی و علی اکبر دهخدا ۳۲ شماره روزنامه صوراسرافیل را منتشر کرد.

* علی اصغر حکمت: علی اصغر حکمت فرزند میرزا احمد علی حشمت الممالک از شاعران، نویسندگان و مترجمان نام آور ایران است. علی اصغر حکمت در سال ۱۳۱۲ خورشیدی وزیر فرهنگ و معارف شد و مصدر خدمات بسیار ارزندهای گشت. از جمله خدمات فرهنگی علی اصغر حکمت در این دوران، احیای آرامگاه های نام آوران ایران چون سعدی و حافظ می باشد. پارس نغز، پنج حکایت از شکسپیر، از سعدی تا جامی و… از جمله تالیفات و ترجمه های وی می باشد.

 

* باباکوهی: ابومحمدبن عبدالهم بن عبیدالهت از مشایخ بزرگ صوفیه در سده چهارم هجری بود. شهرت وی در منابع عربی به صورت «ابنباکویه» ضبط شده و چون در اواخر عمر در دامنه کوهی نزدیکی شیراز عزلت گزید، نزد تمام مردم به باباکوهی شهرت یافته است. ابنباکویه از شاگردان شیخ ابوعبدالله بن خفیف بوده و در علوم مختلف متبحر گشته و به ویژه در استطاع و نقل حدیث و آشنایی با حکایات و سده های مشایخ طریقت شهرتی بنام داشته است.

 

* مهدی حمیدی: دکتر مهدی حمیدی از استادان بنام و از نویسندگان و شاعران برجسته ایران به شمار میآید. بتشکن بابل، موسی، مرگ شبدیز، مرغ سقا و در امواج سند از جمله آثار مشهور وی می باشد. مجموعه آثار وی با عنوان شکوفه ها، پس از یک سال، زمزمه بهشت، طلسم شکسته، ده فرمان، اشک معشوق، دریای گوهر، سالهای سیاه، سبک سری های قلم، عشق در به در و عروض حمیدی منتشر شده است. وی سالها استاد ادبیات دانشکده معقول و منقول تهران بوده است. آرامگاه وی در قطعه شاعران در جوار آرامگاه حافظ قرار دارد.

 

* محمد نمازی: حاج محمد نمازی از تاجران معروف شیرازی بوده است. محمد نمازی پس از سپری کردن دوران کودکی در هند و چین به ایران بازگشت و روزگار جوانی را در شیراز و تهران سپری کرد. در سال ۱۳۰۳ خورشیدی به قصد سیاحت به آمریکا عزیمت کرد. عشق به ایران برای او همیشه زنده بود و پس از موفقیت در فعالیت‌های اقتصادی به ایران بازگشت. محمد نمازی برای نخستین بار اقدام به لوله‌کشی آب شیراز و تاسیس مرکز درمانی در شیراز کرد.

چاه مرتاض علی

چاه مرتاض علی، کمی بالاتر از تخت ضرابی به سوی شرق و بر روی کوه چهل مقام قرار دارد. برای رفتن به آنجا باید پلکان گهواره دید را که از بوستان کوهپایه آغاز می‌شود پیمود و پس از رسیدن به گهواره دید از طریق پیاده‌رو سنگلاخی که بر بالای کوه از طرف گهواره دید به سمت شرق کشیده شده پیش رفت و پس از پیمودن حدود ۷۰۰ متر راه خاکی به آنجا رسید.

چاه مرتاض علی دارای چند اتاق و ساختمانی قدیمی به سبک دوران صفویه است و مصالح ساختمانی آن از سنگ و ساروج می باشد. گمان می‌رود این بنا یکی از پرستشگاه‌های زرتشتیان بوده که پس از اسلام با ساخت محرابی به صورت عبادتگاه اسلامی درآمده است.

در زیر تاقنمای این ساختمان، چاه و سردابه مانندی وجود دارد که به صورت مورب و کج در دل سنگ کوه ایجاد شده و دارای پله‌هایی ناهموار و شیبی تند و دهنه‌ای تقریباً تنگ است. در انتهای آن، محوطه‌ای است تقریباً باز و خنک که آب چکه‌ای حوض آن را پر می‌کند. گروهی از مردم نام این محل را برگرفته از نام فردی به نام مرتاض علی می‌دانند که او در این مکان به عبادت و ریاضت مشغول بوده است و برخی بر این باورند که وی در ته این چاه مدفون است.

جاذبه های مذهبی شیراز

شاهچراغ ( ع )

شاهچراغ ( ع )

 

مهمترین زیارتگاه شهر شیراز بقعه میر سید احمد فرزند امام هفتم (ع ) معروف به شاهچراغ است که نزدیک مسجد نو واقع

می باشد .

سید میر احمد بین سالهای ۲۱۰ تا ۱۹۳ هجری قمری در زمان خلافت مامون برای دیدار برادرش حضرت امام رضا ( ع) از راه فارس و شیراز عازم خراسان بود که در شیراز او را شهید کردند و در همین جا مدفون گردید تا مدتها از مقبره این امامزاده اطلاعی در دست نبود تا اینکه در طی حادثه ای در زمان امیر مقرب الدین وزیر اتابک ابوبکر جسد حضرت پیدا شد و با تشخیص صاحب جسد از روی نوشته انگشتری به دستور امیر مقرب الدین بر روی آن بقعه و بارگاهی بر پا ساختند از این زمان احیاء و آبادانی در این بقعه صورت پذیرفت و بارها سرداران ، امرا و پادشاهان این مکان را مورد احیاء و مرمت قرار دادند . از جمله مرمت های اساسی توسط نادر شاه صورت گرفت . وی قبل از فتح شیراز  و شکست دادن افاغنه نذر کرده بود که در صورت پیروزی تعمیراتی در شاهچراغ بنماید . نادر پس از پیروزی بر دشمنان مقدار زیادی پول و نزدیک به ۳ کیلو زرناب را برای ساختمان قندیل در بالای حرم هدیه کرد این قندیل تا سال ۱۲۳۹ هجری قمری در بقعه موجود بود و در آن سال به خاطر زلزله شدید و خرابی قسمتی از بقعه قندیل به مصرف تعمیرات ضروری بقعه رسید . در دوره قاجاریه نیز بقعه شاهچراغ بارها  مورد مرمت قرار گرفت .

در منابع آمده است که نخستین گنبد ساخته شده برروی بقعه به سال ۶۲۳ هجری قمری و توسط همان امیر مقرب الدین بوده است . در قرن هشتم هجری قمری به فرمان ملکه تاشی خاتون ( مادر شاه ابواسحاق اینجو ) گنبدی ۷۲ ترکی بر روی بقعه ساخته می شود که در نوع خود یکی از شاهکارهای هنری و معماری قرن هشتم هجری در شیراز بوده است . زلزله سال ۱۲۳۹ هجری قمری این گنبد را خراب کرد و یکی از شاهزادگان قاجاری گنبد را تعمیر و تجدید بنا کرد که طرح آن شبیه گنبد فعلی آستانه حضرت سید علاالدین حسین بود ، درست سی سال بعد زلزله دیگری در گنبد شکاف ایجاد کرد و مجدداً گنبد تعمیر شد آخرین تعمیر گنبد در سال ۱۳۳۶ شمسی بود که با نصب اسکلت آهنی گنبد جدیدی ساخته شد .

بنای فعلی بقعه شامل ایوان اصلی در مشرق ، حرم وسیع و شاه نشین هایی از چهار جانب و مسجدی در قسمت غرب حرم و اتاقها و مقبره های متعدد متصل به بقعه است . از دیدنیهای بقعه شاه چراغ آئینه کاری ، نوشته های گچبری ، تزئینات و درهای نقره و رواق و حرم و حرم وسیع این بقعه می باشد . مرقد مطهر حضرت در شاه نشین بین محوطه زیر گنبد و مسجد بالای سر امام زاده قرار دارد. این شیوه ساخت بقعه و مرقد که درست در وسط محوطه زیر گنبد نباشد در دیگر زیارتگاههای معروف شیراز نیز دیده

می شود . در دو انتهای ایوان دو مناره کوتاه مشاهده می شود از دیگر دیدنیهای بقعه شاهچراغ صحن وسیع آن می باشد که از سه جانب آن را احاطه کرده است . در طی دو دهه گذشته تعمیرات زیادی در بقعه شاهچراغ انجام گرفته و در دو ضلع شمالی  جنوبی صحن بقعه حجره های متعددی ساخته شده است .

در جوار حضرت شاهچراغ شخصیت های مشهور علمی و ادبی و روحانیون برجسته دفن شده اند . از جمله مکانهای وابسته به بقعه شاهچراغ ، کتابخانه احمدی وابسته به بقعه است که با وجود کتابهای خطی نفیس و باارزش از کتابخانه های قدیمی و معروف شیراز به شمار می رود.

 

 

سید علاءالدین حسین(ع)

آستان سید علاءالدین حسین(ع) برادر شاهچراغ(ع) در میدان آستانه شیراز جای دارد. بنای نخستین این آرامگاه در زمان قتلغ‌خان والی فارس ساخته شد ولی بنای اساسی آن در دوران صفویه فردی به نام میرزا علی که اهل مدینه منوره بوده، ساخت. سلطان خلیل (حکمران و نماینده شاه اسماعیل صفوی در فارس) در سال ۹۲۳ هجری قمری بقعه را تعمیر و بازسازی کرد.

در دوران قاجار، مشیرالملک وزیر فارس آرامگاه را از نو ساخت و محمدرضا خان قوام‌الملک درون حرم را آیینه‌کاری کرد. در سال ۱۳۳۱ هجری قمری گنبد جدیدی با اسکلت فلزی بر روی آرامگاه نصب شد. در جنوب شرقی آرامگاه، مقبره سید عبدالهس حجاب (ضیاء‌السلطان) قرار دارد.

 

علی بن حمزه(ع)

در کنار پل دروازه اصفهان، آرامگاه یکی از امامزادگان به نام علی بن حمزه بن موسی‌الکاظم(ع) قرار دارد.. بنای اصلی بقعه را به دوره عضدالدوله نسبت داده‌اند که بعدها در دوران صفویه، شهریار زند و قاجاریه تعمیراتی در آن صورت گرفت. در منبت‌کاری ورودی این بقعه، بسیار زیباست

ضریح مطهر، در زیر گنبد اصلی قرار گرفته و تزئینات کاشی‌کاری، آیینه‌کاری و شیشه‌های رنگی بر عظمت و شکوه این بنا افزوده است. در صحن این آرامگاه، چند تن از امرای آل بویه مانند عمادالدوله علی و رکن الدوله حسن مدفون بودند که اکنون اثری از قبر آنان نیست.

 

سید تاج‌الدین غریب (ع)

بقعه امامزاده سید تاج‌الدین غریب(ع) در محله دروازه کازرون شیراز قرار دارد. نام آن حضرت جعفر بن فضل بن علی بن ابی طالب(ع) است و دارای دو لقب تاج‌الدین و غریبمی باشد.

آرامگاه وی در دوران قاجار ساخته شد. در سردر ورودی این بارگاه، تصاویری از بهشت، کربلا، طبیعت، فرشتگان، ابوالفضل‌العباس، گل و بوته و تمثال مبارک علی(ع) به وسیله کاشی هفت رنگ ایجاد شده است.

 

آرامگاه بی بی دختران

آرامگاه بی‌بی دختران، یکی از بقاع متبرکه شیراز است که درکوچه‌ای منشعب از خیابان شهید دستغیب و پشت بیت‌العباس قرار دارد. این مکان، محل دفن بی‌بی خدیجه ام عبدالله از فرزندان حضرت زین‌العابدین(ع) می باشد و چون به دلیل زمین‌لرزه ویران شد، محمد قلی‌خان ایلخانی، عمارت را نوسازی و بازسازی کرد. این بقعه بارها در دوران‌های گوناگون بهسازی و بازسازی شده است.

آرامگاه شاه شجاع

آرامگاه شاه شجاع در شمال غربی حافظیه و در بلوار هفت تنان قرار گرفته است. ابوالفوارس جلال‌الدین فرزند امیر مبارزالدین محمد ملقب به «شاه شجاع» یکی از مهمترین و شجاع‌ترین پادشاهان آل مظفر است.

در زمان کریم‌خان زند و در سال ۱۱۹۲ هجری قمری توسط میرزا مجید کرمانی که از نوادگان شاه شجاع به شمار می‌رود، سنگ قبری بر روی قبر شاه شجاع نصب شد. آرامگاه کنونی وی به کوشش انجمن آثار ملی ساخته شده است. در جنب آرامگاه، بنایی آجری وجود دارد که هم اکنون به عنوان کتابخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی فارس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاه شجاع از ممدوحان حافظ شیرازی بوده و خود به فارسی و عربی شعر سروده است. حافظ قسمت اعظم دوران زندگی خود را در مصاحبت این پادشاه گذرانده و در اشعارش وی را ستوده است. شاه شجاع به مدت ۳۳ سال بر فارس حکومت کرد و در سال ۷۸۶ هجری قمری دچار بیماری سختی شد و درگذشت.

 

آرامگاه عبدالله خفیف

ابو عبدالله شیخ محمد بن خفیف معروف به «شیخ کبیر» از بزرگان و عارفان با کرامات بسیار بوده است. وی در محلی که اکنون مدفن اوست، خانقاهی داشته و به ارشاد و راهنمایی مردم می‌پرداخته است. دلیل شهرت او به «خفیف» این است که دارای روحی سبک، غذایی سبک و دنیایی سبک بوده است.

تاریخ وفات شیخ را سال ۳۷۱ هجری قمری نوشته‌اند. شیخ را در خانقاهش دفن کردند و علاقمندان او عمارتی بر خانقاهش ساختند اما در سال ۱۳۳۷ خورشیدی اداره باستان‌شناسی فارس شروع به ساخت بقعه شیخ کرد و در حیاط آن به سبک جدید، چهارتاقی زیبایی به وسیله آجر ایجاد کردند.

در شمال حیاط آرامگاهف کتابخانه‌ای زیبا ساخته شده است که یکی از کتابخانه‌های عمومی شیراز می باشد. این بقعه در پشت بازار وکیل (بازار نو) قرار دارد و هم اکنون طرح احیای مجموعه زندیه در غرب آن در حال انجام است.

 

آرامگاه شیخ روزبهان

آرامگاه شیخ روزبهان در محله درب شیخ و در جنوب خیابان لطفعلی‌ان زند قرار دارد. شیخ ابو حمد روزبهان بن ابی نصر در سال ۵۲۲ هجری قمری در شهر فسا به دنیا آمد. او یکی از دانشمندان نامی و عارف بود که در رشد و تکامل اندیشه والای بشری سهم بسزایی داشته است. او در عرفان و تصوف، مقام شامخی داشته؛ از این رو سعدی در شعری برای حفاظت از شهر شیراز، خدا را به این شیخ و شیخ کبیر قسم داده است:

به ذکر و فکر عبادت به روح شیخ کبیر   به حق روزبهان و به حق پنج نماز

شیخ روزبهان در سال ۶۰۶ هجری قمری در سن ۸۴ سالگی در شیراز درگذشت و او را در خانقاه خود به خاک سپردند. در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به سفارش انجمن آثار ملی بر روی قبر شیخ و فرزندان او بنایی ساخته شد. آرامگاه وی به صورت دو تاق و طاقنمایی کوچکتر که در همدیگر قرار گرفته اند است و زیر آن ۶ سنگ قبر در کنار هم قرار دارند. یکی از قبرها متعلق به شیخ روزبهان و ۵ قبر دیگر مربوط به فرزندان و نوادگان اوست. سنگ قبر شیخ، اولین قبر سمت جنوبی است که دارای ۱ متر و ۶۹ سانتیمتر طول و ۵۶ سانتیمتر عرض می باشد.

آرامگاه سیبویه

ابو بشر عمرو بن عثمان بن قنبر مشهور به «سیبویه» عالم معروف ایرانی در نحو زبان عربی و مؤلف کتاب مشهور «الکتاب» (نخستین و معتبرترین کتاب در نحو) متولد بیضا بوده است.

درباره واژه سیبویه تعبیرات مختلفی شده است. گروهی بر این باورند که این کلمه مرکب از «سی» و «بوی» است که روی هم رفته بر بوی سیب دلالت دارد و برخی نوشته‌اند که این ترکیب، معرف کسی است که زیاد خوشبو بوده و از وی بوی خوش به مشام می‌رسیده است. گروهی هم ظرافت و لطافتی که سیبویه داشته را دلیل لقب او می‌دانند.

تاریخ زندگی سیبویه به درستی مشخص نیست. در مورد تاریخ وفات وی اختلاف است و برخی سال فوت سیبویه را سال ۱۹۴ هجری قمری نقل کرده‌اند.

آرامگاه سیبویه در محله سنگ سیاه (نام محله سنگ سیاه از مزار سیبویه گرفته شده) قرار گرفته است. ساده‌ترین راه برای رفتن به آنجا از طریق دروازه کازرون است؛ با گذشتن از مقابل امامزاده سید تاج‌الدین غریب(ع) و با پیمودن مسافتی حدود ۸۰۰ متر می‌توان به آرامگاه رسید. آرامگاه سیبویه در سال ۱۳۵۳ خورشیدی توسط انجمن آثار ملی ساخته شده است.

آرامگاه باباکوهی

در رشته کوه‌های شمالی شهر شیراز و در سمت چپ دروازه قرآن، کوه باباکوهی قرار دارد که به خاطر جای گرفتن قبر یکی از بزرگان و مشایخ اواخر سده چهارم هجری قمری به نام «باباکوهی» به این نام خوانده می‌شود.

شیخ ابوعبدالله بن عبیدالله شیرازی مشهور به باباکوهی که لقب «بابا» را به دلیل سالک بودنش گرفته، در سال ۳۳۷ هجری قمری به دنیا آمد و در سال ۴۴۲ هجری قمری درگذشت.

در این مکان، چندین اتاق و یک حوض سنگی ساخته شده و درختان قدیمی آن، گویای پیشینه کهن آن است. در سمت بالاتر این گردشگاه، آرامگاه باباکوهی قرار دارد.

این بقعه در دامنه کوه قرار دارد و برای رفتن به آنجا باید از بلوار جمهوری اسلامی، راه خاکی و سربالایی را پیش گرفت و به آنجا رفت.

 

مسجد نو (مسجد شهدا)

مسجد نو در غرب میدان احمدی و روبروی آرامگاه شاهچراغ(ع) قرار دارد. این مسجد پس از مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز است. مسجد نو در زمان اتابک سعدبن زنگی، حاکم وقت فارس در بین سال‌های ۵۹۸ تا ۶۱۵ هجری قمری ساخته شده و در گذشته «مسجد اتابک» نامیده می‌شده است. چندین نوبت در اثر زمین‌لرزه‌های گوناگون این مسجد ویران و از نو ساخته شد؛ از این رو به نام مسجد نو نامیده شده است.

چنانکه در کتاب شیراز‌نامه آمده، مسجد نو در ابتدا اندرونی اتابک بوده و به شکرانه بهبودی دخترش از یک بیماری سخت آنجا را به مسجد تبدیل می‌کند. وی به مدت ۱۷ سال مسجد بزرگ اتابک را ساخت.

افزون بر این، اتابک در جلوی مسجد، چهار بازار بزرگ و زیبا و حمامی عالی برای استفاده عموم ساخت که بعدها در اثر زمین‌لرزه ویران شد و کسی آنها را بازسازی نکرد. این مسجد از دید معماری قابل توجه و تحسین بر‌انگیز است. امروزه مسجد نو محل برگزاری نماز جمعه شیراز است و به عنوان «مسجد شهدا» شناخته می‌شود.

مسجد وکیل

 

این مسجد در شرق عمارت کلاه‌فرنگی و بین حمام و بازار وکیل جای گرفته و از شاهکارهای دوره زندیه به شمار می‌آید. مسجد وکیل به دستور کریم‌خان زند و در سال ۱۱۸۷هجری قمری ساخته شد.

بنای مسجد با مساحتی در حدود ۱۱۰۰۰ متر مربع دربرگیرنده سردر مجلل، صحن، ایوان‌های شمالی و جنوبی، شبستان‌های جنوبی و شرقی، رواق‌های شرقی و غربی و حیاط کوچک کناری است. شبستان مسجد وکیل با کاشی‌کاری‌های زیبا، ستون‌های حجاری شده و منبر چهارده پله یکپارچه مرمرین آن از شاهکارهای دوران زندیه به شمار می‌رود. این منبر به نشانه چهارده معصوم، چهارده پله دارد و سنگ آن از مراغه به شیراز آورده شده است. تاق شمالی صحن مسجد وکیل به «تاق مروارید» معروف است و ۱۲ متر عرض و ۲۰ متر طول دارد. بر بالای این تاق، دو منازه زیبا و کاشی‌کاری شده قرار دارد.

مسجد نصیرالملک

 

مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین مسجدهای تاریخی دوران قاجار شیراز است که در محله گودعربان و خیابان لطفعلی‌خان زند قرار گرفته است. این مسجد در فاصله سال‌های ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ هجری قمری به دستور حسن علی نصیرالملک و به معماری میرزا محمد حسن معمار و کاشی‌پزی استاد محمدرضا از بزرگان دوران قاجار ساخته شده است. این مسجد دارای صحنی وسیع، دو ایوان شمالی و جنوبی، دو شبستان شرقی و غربی و سردر ورودی زیبایی است. این مکان دارای مساحتی برابر با ۲۹۸۰ متر مربع و زیر بنای ۲۲۱۶ متر مربع است. شبستان غربی مسجد، دارای هفت در چوبی بزرگ مزین به شیشه‌های رنگی و ۱۲ ستون سنگی یکپارچه با شیارهای مارپیچ در دو ردیف شش‌تایی به نیت دوازده امام است. سقف شبستان نیز با نقش‌های گل و بوته، خطوط اسلیمی و آیات قرآنی به خط ثلث عالی تزیین شده است.

مسجد جامع عتیق

 

مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز است که به آن مسجد جمعهف مسجد آدینه و مسجد جامع نیز می‌گویند. این مسجد در شرق حرم شاهچراغ(ع) قرار دارد. مسجد جامع عتیق در دوره ۲۰۰ ساله سلطنت عمرو لیث صفاری در سال ۲۸۱ هجری قمری ساخته شده است.

در گذر هزار سال اخیر، این مسجد چندین بار، از جمله در زمان اتابکان، در زمان سلطان ابراهیم میرزا پسر شاهرخ گورکانی، در دوران صفویه و در سال ۱۳۱۵ خورشیدی تعمیر و بازسازی شد. ساختمان مسجد که نخستین هسته تاریخی شهر شیراز است، دربرگیرنده بنای مرتفعی است که دارای چندین حجره و شبستانمی باشد. در میان ضلع شمالی این مسجد، تاق‌نمای بلندی قرار دارد که آن را «تاق مروارید» می‌نامند.

این مسجد دارای ۶ در ورودی و خروجی است. در ورودی ضلع شمالی به «دروازه امام» معروف است و کتیبه بالای آن در دوران صفوی در سال ۱۰۳۱ هجری قمری به خط علی جوهری نگاشته شده است.

در وسط صحن، بنایی مکعب شکل همانند خانه کعبه از گچ و سنگ ساخته شده که نزدیک به ۱ متر از سطح زمین بلندتر است و گرداگرد آن را ایوانی به عرض ۲ متر فراگرفته است.

این بنا که در سال ۷۵۲ هجری قمری به دستور شاه شیخ ابو اسحاق اینجو حاکم فارس ساخته شده، دارالمصحف، بیت‌المصحف و خدای‌خانه خوانده می‌شود و این بدین رو است که این مکان علاوه بر نگاهداری قرآن‌های تاریخی به خط امیرالمومنین(ع)، امام حسن(ع)، امام صادق(ع) و چند تن از یاران پیامبر و پیروان او محل تلاوت قرآن نیز بوده است. هم اینک برخی از این قرآن‌ها در موزه پارس نگاهداری می شوند.

مسجد مشیرالملک

این مسجد از بناهای دوران قاجار است که در محله قدیمی «سنگ سیاه» (محله ارامنه) شیراز، در خیابان قاآنی قرار گرفته است. ساخت این مسجد به دستور حاج میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک والی فارس در سال ۱۲۶۴ هجری قمری آغاز و در سال ۱۲۷۴ هجری قمری پس از ۱۰ سال به پایان رسید.

این مسجد از دید استحکام و معماری مانند مسجد وکیل است. ساختمان مسجد دارای چند شبستان و چند حجره دو طبقه است. در ناحیه غربی مسجد، تاقنمایی بلند وجود دارد و در پشت آن، شبستان اصلی مسجد قرار دارد. در بالای این تاق، ساعتی زیبا دیده می شود. محراب مسجد مشیرالملک به گونه زیبایی کاشی‌کاری شده و درون آن نیز بر روی سنگ مرمر سوره توحید را با خط نسخ زیبا نوشته‌اند.

طبیعت و بوستانهای شیراز

 

بهشت گمشده

بهشت گمشده یا تنگ بستانک یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی در استان فارس به شمار می رود که در منطقه کامفیروز و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد. بهشت گمشده در منطقه‌ای به وسعت ۲۰۰۰۰ هکتار واقع شده است.

پوشش گیاهی مناسب، آبشارهای کم ارتفاع و آب فراوانی که از مظهر چشمه‌ها از کوه در مسیر دره به طرف پایین سرازیر می‌شود موجب شده که این منطقه از زیبایی خاصی برخوردار گردد. پوشش گیاهی این منطقه شامل بنه، پسته کوهی، بادام، بخورک، کیالک، انجیر، بید، چنار، به و گردو می باشد.

آبشار مارگون

آبشار مارگون در ۱۲۸ کیلومتری شهر شیراز، ۵۰ کیلومتری شهر سپیدان و یک کیلومتری روستای مارگون قرار گرفته است. آبشار مارگون از آب رودخانه کمهر (روستایی در حدود ۳۳ کیلومتری غرب سپیدان) و آب‌های حوضه آب‌خیزان تشکیل شده است. این آبشار با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی به عنوان اثر طبیعی و ملی مورد حفاظت قرار گرفته است.

پوشش گیاهی این منطقه دربرگیرنده جنگل‌های کم تراکم با گونه‌های بلوط ایرانی، بنه، پسته، بادام، زبان گنجشک و گلابی وحشی است و گونه‌های متنوع جانوری آن شامل روباه، قوچ، بزوحشی، چکاوک، کبک، تیهو، خرگوش و… می باشد.

قلات  (روستای هدف گردشگری)

دهکده ییلاقی قلات در فاصله تقریبی ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر شیراز قرار دارد و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز به شمار می‌آید. این منطقه تفریحی در مسیر جاده شیراز -سپیدان جای گرفته است. مالکیت این منطقه مدت‌ها در اختیار بانو خورشید کلاه قوامی بوده و بعدها این مالکیت به خرده مالکین انتقال یافته است. بقایای کلیسای تجلیل مسیح، قلعه قزل ارسلان، آسیاب قدیمی و خانه‌های قدیمی در ساختار کوهستانی آن از جمله آثاری است که در این مکان دیده می‌شود. ساختار قدیمی روستای قلات با قابلیت‌های طبیعی چشمه‌سارها، باغ‌ها و آبشارهای زیبا، علاقمندان و دوستداران بی‌شماری را به این منطقه ییلاقی جلب نموده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو با مساحتی بیش از ۲۰۰۰۰ هکتار در مسیر جاده شیراز -سروستان جای دارد. در کتاب «فارس‌نامه» ابن بلخی، این دریاچه «ماهلویه» خوانده شده و امروزه به دریاچه نمک معروف است. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا ۱۴۶۰ متر می باشد. به علت کم عمق بودن این دریاچه، میزان تبخیر آب آن بالاست و بخشی از بستر آن را لایه‌های نمک پوشانده است.

مهارلو هر ساله پذیرای گردشگرانی است که به بهانه‌های گوناگون به سواحل آن پناه می‌برند. طلوع و غروب خورشید، نور ماه، روشنایی ستارگان، باران‌های بهاری و جلوه‌های دیگر همواره مشتاقان را به خود می‌طلبد. این دریاچه گردشگاه سنتی مردم شیراز است. دریاچه مهارلو زیستگاه حیات وحش بومی و مهاجری است که هر ساله در محیط آن به زندگی خود ادامه می دهند.

 

بوستان ولیعصر

بوستان ولیعصر با وسعتی بیش از ۸۵ هزار مترمربع، دومین بوستان بزرگ شهر شیراز است که قدمتی طولانی دارد. این بوستان در سال ۱۳۴۶ در قسمت شرقی شهر ساخته و در سال ۱۳۸۳ بازسازی شد. آب‌نماهای زیبا و راهروهای طولانی آن، مکان مناسبی برای شهروندان و گردشگران به وجود آورده است. در این بوستان، ساختمان‌هایی همچون کانون پرورش فکری کودکان، واحد فرهنگی و مهدکودک ایجاد شده است و شهر بازی واقع در آن مورد استفاده کودکان می باشد.

بوستان آزادی

یکی از قدیمی‌ترین بوستان­ های شیراز، پارک یا بوستان آزادی می باشد که در سال ۱۳۴۵ در زمینی به وسعت بیش از ۲۰۰ هزار مترمربع در شمال شیراز ساخته شد. این بوستان به عنوان بزرگترین مرکز تفریحی، دارای امکاناتی چون تالار اجتماعات، مجتمع فرهنگی مذهبی، نمازخانه، خانه فرهنگ، تالار نمایش، شهربازی، غرفه‌های خوراکی، لانه پرندگان، دریاچه مصنوعی و آب نماهای زیبا می باشد.

 

بوستان معلم

بوستان معلم یکی از زیباترین بوستان‌های شیراز است. این بوستان بیش از ۱۸ هزار مترمربع وسعت دارد. آب‌نماها، فضای سبز، نمادهای فرهنگی، ساعت بتونی و رستوران از جمله ساختمان‌های ساخته شده در این بوستان می باشد. بوستان معلم در غرب شهر شیراز و در نزدیکی بلوار ایمان جنوبی و بلوار پاسداران قرار دارد.

 

بوستان علوی

این بوستان یکی از باغ‌های قدیمی شیراز با درختان سر به فلک کشیده کاج می باشد که در سال ۱۳۷۵ بازسازی و به صورت پارک درآمده است. این بوستان در بلوار میرزای شیرازی (تاچارا) قرار دارد و دارای آب‌نماهای زیبا می باشد. فضایی مصفا و آب روان دائمی در بوستان علوی موجب گردیده که مردم در آن اوقات خوشی را سپری کنند.

باغ جنت

این باغ در شهرک کشن (از محله‌های جنوبی غرب شیراز) و در کنار بلوار امیرکبیر قرار گرفته است. این باغ از ساخته‌های میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک بوده و در زمان قاجاریه ساخته شده است. پیش از این عمارتی زیبا در آن قرار داشته که اکنون اثری از آن نیست.

مساحت باغ جنت هم اکنون با گستردگی سال‌های اخیر نزدیک به ۴۵ هکتار می باشد. این باغ با داشتن فضای سبز بسیار و درختان سرو کهنسال به یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین بوستان‌های شیراز تبدیل شده است.

 

باغ بعثت

یکی از باغ‌های زیبای شیراز که به تازگی به وسیله شهرداری بازسازی شده، باغ بعثت می باشد. این باغ در سال ۱۳۸۵ توسط مهرداد ایروانیان از معماران بنام و پُست مدرن شیراز طراحی شد. باغ بعثت با مساحت ۱.۶ هکتار، بخش ورودی باغ عفیف آباد شیراز بوده است و در ضلع شرقی این باغ جای دارد. کوشکی تاریخی در میانه باغ ساخته شده است که دارای آبنمایی زیبا می باشد.

بوستان خلدبرین

بوستان خلدبرین یکی  از باغ‌های شیراز بوده که تبدیل به پارک شده است. این بوستان یکی از زیباترین بوستان‌های شیراز است و در چهار راه خلدبرین در کنار شورای اسلامی شهر شیراز قرار دارد.

 

پارک حاشیه چمران

پارک چمران از ابتدای بلوار چمران آغاز می‌شود و چندین کیلومتر ادامه دارد. این پارک حاشیه‌ای بسیار زیبا است و شاید بتوان گفت این قسمت در خاورمیانه بی‌مانند است. مردم شیراز بیشتر روزهای تعطیل را در این منطقه به تفریح می پردازند.

از دیگر بوستان‌های شیراز می توان بوستان ارغوان (خیابان پودنک)، بوستان انقلاب (خیابان نادر)، بوستان هاشمی (بلوار عدالت)، بوستان کوهپایه (دروازه قرآن)، بوستان مروارید (فلکه خاتون)، بوستان فضیلت (بلوار مدرس)، بوستان لاله (فضل آباد)، ، باغ ملی (چهارراه حافظیه)، بوستان مهدی (گلدشت معالی آباد) و بوستان کودک( بلوار استقلال) را نام برد.

 

 

 

توجه

۱:براساس مصوبه مورخ ۲۷/۵/۱۳۹۴ شورای عالی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور کلیه بازدیدهای رایگان و نیم بها در ایام نوروز از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین لغو می باشد.

۲:بر اساس بخشنامه ۲۷/۱۱/۱۳۹۴ صادره از اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی،تاریخی کلیه بلیت های ویژه میهمان از درجه اعتبار ساقط است.

 

 

 

لیست بهای ورودی موزه ها و اماکن فرهنگی- تاریخی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس

 

 

درجه ۱

درجه ۲

درجه ۳

بهای ورودی بازدیدکنندگان داخلی۳۰.۰۰۰ ریال

بهای ورودی بازدیدکنندگان داخلی۲۵.۰۰۰ ریال

بهای ورودی بازدیدکنندگان داخلی۲۰.۰۰۰ ریال

بهای ورودی بازدیدکنندگان خارجی ۲۰۰.۰۰۰ ریال

بهای ورودی بازدیدکنندگان خارجی ۱۵۰.۰۰۰ ریال

بهای ورودی بازدیدکنندگان خارجی ۸۰.۰۰۰ ریال

نام محوطه/موزه

مجموعه جهانی تخت جمشید

موزه حمام وکیل

موزه سنگ هفت تنان

مجموعه جهانی پاسارگاد

موزه پارس

نقش رجب

موزه تخت جمشید

تنگ چوگان

موزه بیشاپور

مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه

آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد

موزه نی ریز

مجموعه تاریخی= فرهنگی سعدی

موزه کازرون

مجموعه تاریخی- فرهنگی ارگ کریم خان

موزه آب

نقش رستم

موزه لارستان

مجموعه بیشاپور

 

 

{mospagebreak}

جزییات ساعات بازدید از اماکن تاریخی استان فارس در نوروز۱۳۹۷

آرامگاه حافظ ۸ صبح تا یک بامداد

مجموعه سعدیه از ۸ صبح تا ساعت ۲۲

ارگ کریم خان زند از ۸ صبح تا ساعت ۲۲

موزه پارس از ۸ صبح تا ساعت ۱۹

حمام وکیل از ۸ صبح تا ۲۰

موزه سنگ یا عمارت هفت‌تنان از ۸ صبح تا ساعت ۱۹

تخت جمشید، پاسارگاد، مجموعه بیشاپور، کاخ اردشیر و قلعه دختر در فیروزآباد، نقش رستم و نقش رجب از ۸ صبح تا ساعت ۱۸

 

 

ساعت بازدید از بناهای تاریخی- فرهنگی استان فارس

ردیف

نام مکان

ساعت بازدید

شش ماهه اول

شش ماهه دوم

۱

آرامگاه حافظ

۲۲:۳۰-۸:۰۰

۲۱:۳۰-۸:۰۰

۲

آرامگاه سعدی

۲۲:۰۰-۸:۰۰

۲۰:۳۰-۸:۰۰

۳

ارگ کریم خان

۲۱:۰۰-۸:۰۰

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۴

موزه پارس

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۵

حمام وکیل

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۹:۰۰-۸:۰۰

۷

موزه سنگهای تاریخی هفت تنان

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۸

تخت جمشید

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۹

موزه تخت جمشید

۱۹:۳۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۰

نقش رستم

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۱

نقش رجب

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۲

پاسارگاد

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۳

بیشاپور

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۴

موزه بیشاپور

۱۹:۳۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۵

تنگ چوگان

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۶

آتشکده فیروزآباد

۲۰:۰۰-۸:۰۰

۱۸:۰۰-۸:۰۰

۱۷

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی فارس

۱۶- ۸:۰۰

۱۶- ۸:۰۰

۱۸

موزه تاریخ فارس-زینت الملک

۲۰-۸:۰۰

۱۹-۸:۰۰

۱۹

موزه نظامی عفیف آباد

۱۲ -۸:۰۰ صبح

۱۹-۱۵ عصر

۱۲ -۸:۰۰ صبح

۱۷-۱۵ عصر

۲۰

موزه نارنجستان

۲۰-۸:۰۰

۱۸.۳۰ -۸:۰۰

۲۱

موزه هنر مشکین فام

۱۲ -۹:۰۰ صبح

۱۹-۱۶ عصر

۱۲ -۸:۰۰ صبح

۱۷-۱۵ عصر

۲۲

باغ ارم

دو ماه اول یک سره ۲۰-۸:۰۰

۱۳-۸:۰۰ صبح

۱۷-۱۴.۳۰

چهار ماه بعدی ۱۳-۸

۵-۲:۳۰ عصر

۲۳

مسجد وکیل

۱۸-۸.۳۰

۱۹-۸

۲۴

مسجد نصیر الملک

۱۳-۸

۱۹:۳۰ – ۱۵

۱۱:۳۰ -۸ صبح ۱۷:۳۰ – ۱۵

۲۵

آرامگاه عبد الله خفیف

۲۰ – ۸:۰۰

۱۹ – ۸

۲۶

برم دلک

۱۶- ۱۰

۱۶ – ۱۰

*روزهای تعطیلی کلیه اماکن بر اساس بخشنامه سازمان میراث فرهنگی کشور

روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان شهادت امام علی ، ۲۸ صفر رحلت پیامبر ، ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی ، ۲۵ شوال شهادت امام جعفر صادق

 

 

 

{mospagebreak}

 

نوروز (از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین)

نام مکان

شیفت صبح

شیفت بعدازظهر

تعطیلی
هفتگی

شماره تلفن
سرپرستی مجموعه

  

از ساعت

تا ساعت

از ساعت

تا ساعت

  

مجموعه فرهنگی سعدی

۸:۰۰

یکسره

۲۱:۳۰

ندارد

۳۷۳۰۲۳۰۰

  

ارگ کریمخانی

۸:۰۰

یکسره

۲۲۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۸

  

مجموعه فرهنگی حافظ

۸:۰۰

یکسره۱بامداد

ندارد

۳۲۲۸۴۵۵۲

  

موزه پارس(باغ نظر)

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۰۰

ندارد

۳۲۲۲۴۱۵۱

  

موزه گرمابه – (حمام وکیل)

۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۶

  

موزه سنگ های تاریخی( هفت تنان)

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۰۰

ندارد

۳۲۲۷۷۸۷۷

  

مجموعه های جهانی تخت جمشید و   پاسارگاد،نقش رجب،نقش رستم

۸:۰۰

یکسره

۱۸:۰۰

ندارد

  

بیشاپور و موزه بیشاپور

۸:۰۰

یکسره

۱۸:۰۰

ندارد

  

تنگ چوگان

۸:۰۰

یکسره

۱۸:۰۰

ندارد

  

آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد

۸:۰۰

یکسره

۱۸:۰۰

ندارد

  

 

تهیه بلیت برای برنامه نور و صدا در مجموعه تخت جمشید ساعت :  ۱۹:۰۰

توجه: در اماکن نیم ساعت قبل از پایان ساعت بازدید بسته خواهد شد.

 

شروع برنامه  نور و صدا ساعت : ۲۰:۰۰

 

 

* برای مشاهده ساعات و نرخ بازدید در دیگر ایام سال از کلیدهای بعدی و قبلی در زیر استفاده نمایید.

 

{mospagebreak}

 

 

 

شش ماهه اول سال (بهار و تابستان)

 

نام مکان

شیفت صبح

شیفت بعدازظهر

تعطیلی
هفتگی

شماره تلفن
سرپرستی

از ساعت

تا ساعت

از ساعت

تا ساعت

مجموعه فرهنگی سعدی

۰۸:۰۰

یکسره

۲۲:۰۰

ندارد

۳۷۳۰۲۳۰۰

ارگ کریمخانی

۰۸:۰۰

یکسره

۲۱:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۸

مجموعه جهانی پاسارگاد  و تخت جمشید –  شهر بیشاپور

۰۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

 

نقش رجب-موزه ساسانی بیشاپور

۰۸:۰۰

 

یکسره۲۰:۰۰ندارد
موزه تخت جمشید- نقش رستم
تنگ چوگان-آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد
۰۸:۰۰یکسره۲۰:۰۰ندارد

مجموعه فرهنگی حافظ

۰۸:۰۰

یکسره

۲۲:۳۰

ندارد

۳۲۲۸۴۵۵۲

موزه پارس(باغ نظر)

۰۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

دوشنبه

۳۲۲۲۴۱۵۱

موزه گرمابه-(حمام وکیل)

۰۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

جمعه

۳۲۲۴۷۶۴۶

موزه سنگ های تاریخی

( هفت تنان)

۰۸:۰۰

یکسره

۱۷:۰۰

دوشنبه

۳۲۲۷۷۸۷۷

موزه آب (آب انبار وکیل)

۰۸:۰۰

یکسره

۱۷:۰۰

دوشنبه

۹۱۷۸۱۹۱۹۰۳

توجه: در اماکن نیم ساعت قبل از پایان ساعت بازدید بسته خواهد شد.

 

 

* برای مشاهده ساعات و نرخ بازدید در دیگر ایام سال از کلیدهای بعدی و قبلی در زیر استفاده نمایید.

 

 

{mospagebreak}

شش ماهه دوم سال (پاییز و زمستان)

 

 


نام مکان

شیفت صبح

شیفت بعدازظهر

تعطیلی
هفتگی

شماره تلفن
سرپرستی

از ساعت

تا ساعت

از ساعت

تا ساعت

مجموعه فرهنگی سعدی

۸:۰۰

یکسره

۲۰:۳۰

ندارد

۳۷۳۰۲۳۰۰

تخت جمشید – موزه تخت جمشید- پاسارگاد – نقش رستم – نقش رجب-بیشاپور،موزه و تنگ چوگان-آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد
—–۸:۰۰
———–یکسره—-۱۸:۰۰—-ندارد

ارگ کریمخانی

۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۸

مجموعه فرهنگی حافظ

۸:۰۰

یکسره

۲۱:۳۰

ندارد

۳۲۲۸۴۵۵۲

موزه پارس

۸:۰۰

یکسره

۱۸:۰۰

—-ندارد

۳۲۲۲۴۱۵۱

موزه گرمابه – حمام وکیل

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۶

موزه سنگ – هفت تنان

۸:۰۰

یکسره

۱۸:۰۰

ندارد

۳۲۲۷۷۸۷۷

موزه آب – آب انبار وکیل

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۳۰

ندارد

۹۱۷۸۱۹۱۹۰۳

توجه: در اماکن نیم ساعت قبل از پایان ساعت بازدید بسته خواهد شد.

 


* برای مشاهده ساعات و نرخ بازدید در دیگر ایام سال از کلیدهای بعدی و قبلی در زیر استفاده نمایید.

 

 

 

 

 

{mospagebreak}

 

 

 

 

 

 

تعطیلات سالیانه

 

مکان

تاسوعای
حسینی

 

 

نهم محرم

 

 

 

عاشورای
حسینی

 

 

دهم محرم

 

 

 

بیست و پنجم شوال

 

 

 

(شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع))

بیست و هشتم
صفر

 

 

رحلت حضرت رسولاکرم(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

بیست و یکم
رمضان

 

 

شهادت حضرت امام علی(ع)

 

 

چهاردهم
خرداد

 

 

رحلت حضرت امام خمینی (ره)

 

 

مجموعه فرهنگی سعدی


*

*


*

*

*


*

ارگ کریمخانی


*

*


*

*

*


*

تخت جمشید – پاسارگاد – نقش رستم – نقش رجب


*

*


*

*

*


*

مجموعه فرهنگی حافظ


*

*


*

*

*


*

موزه آب – آب انبار وکیل

*

*

*

*

*

*

موزه پارس

*

*

*

*

*

*

موزه گرمابه – حمام وکیل

*

*

*

*

*

*

موزه سنگ – هفت تنان

*

*

*

*

*

*

کلیه اماکن تاریخی-فرهنگی در روزهای ۲۲ بهمن و روز جهانی قدس تا قبل از ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر تعطیل می باشند .

 

 

* برای مشاهده ساعات و نرخ بازدید در دیگر ایام سال از کلیدهای بعدی و قبلی در زیر استفاده نمایید.

 

 

{mospagebreak}

 

 

 

 

 

 

 

ایام ماه مبارک رمضان

 

نام مکان

شیفت صبح

شیفت بعدازظهر

تعطیلی
هفتگی

شماره تلفن
سرپرستی

از ساعت

تا ساعت

از ساعت

تا ساعت

مجموعه فرهنگی سعدی

۸:۰۰

یکسره

۲۱:۳۰

ندارد

۳۷۳۰۲۳۰۰

تخت جمشید – پاسارگاد -نقش رستم – نقش رجب-بیشاپور،موزه و تنگ چوگان-آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد
—–۸:۰۰————–ییکسره—-۱۹:۰۰—-ندارد 

ارگ کریمخانی

۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۸

مجموعه فرهنگی حافظ

۸:۰۰

یکسره

۲۲:۰۰

ندارد

۳۲۲۸۴۵۵۲

موزه پارس

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۳۰

—-ندارد

۳۲۲۲۴۱۵۱

موزه گرمابه – حمام وکیل

۸:۰۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۷۶۴۶

موزه سنگ – هفت تنان

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۳۰

ندارد

۳۲۲۷۷۸۷۷

موزه آب – آب انبار وکیل

۸:۰۰

یکسره

۱۹:۳۰

ندارد

۹۱۷۸۱۹۱۹۰۳

 


* برای مشاهده ساعات و نرخ بازدید در دیگر ایام سال از کلیدهای بعدی و قبلی در زیر استفاده نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

ساعت بازدید از اماکن تاریخی-فرهنگی تحت پوشش سایر ادارات و نهادهای استان

 

 

 

نام مکان

شیفت صبح

شیفت بعدازظهر

تعطیلی
هفتگی

شماره تلفن
سرپرستی

متولی

از ساعت

تا ساعت

از ساعت

تا ساعت

نارنجستان قوام

۰۸:۰۰

یکسره

۱۹:۳۰

ندارد

۳۲۲۲۰۲۵۷

دانشگاه شیراز

خانه زینت الملک

۰۹:۰۰

یکسره

۱۹:۰۰

ندارد

۳۲۲۲۱۳۰۰

بنیاد فارس شناسی

مسجد نصیرالملک

۰۸:۰۰

۱۲:۳۰
۱۵:۰۰

۲۰:۰۰

ندارد

۳۲۲۴۱۶۶۱

سازمان اوقاف
مسجد وکیل

۰۹:۰۰

 

یکسره۲۰:۰۰جمعه ها
۳۲۲۴۷۷۰۰
سازمان اوقاف
باغ دلگشا
۷:۳۰یکسره۲۳:۰۰ندارد۳۷۳۰۹۸۹۹
شهرداری

باغ ارم

۰۸:۰۰

یکسره

۲۲:۳۰

ندارد

۳۲۲۷۲۵۳۸

دانشگاه شیراز

باغ عفیف آباد

۰۸:۳۰

۱۲:۰۰

۱۶:۰۰

۱۹:۰۰

ندارد

۳۶۲۶۷۳۴۳

نیروی زمینی ارتش

باغ جهان نما

۰۷:۳۰

یکسره

۲۲:۰۰

جمعه

۳۲۲۷۵۸۷۵

شهرداری
توجه: در اماکن نیم ساعت قبل از پایان ساعت بازدید بسته خواهد شد.