با هنر خوس بافی در غرفه های لارستان و خنج آشنا شوید

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس علاقمندان و بازدید کنندگان دومین نمایشگاه فارس در یک نگاه می می توانند در غرفه های اوز لارستان و خنج انواع خوس بافی را مشاهده نمایند.

گفتنی است خوس بافی یکی از انواع سوزن دوزی می‌باشد که از زمان صفویه رونق بیشتری داشته است. از این هنر بیشتر برای تزیین پرده ها، روسری ها و چادرهای توری استفاده می شود. نقوشی که بیشتر در خوس دوزی مورد توجه است نقوش ستارگان به شکل شش پر، هشت پر و ۱۲ پر است. نوع نخی که در خوس دوزی مورد استفاده قرار می گیرد نقره ای یا نقره ای طلایی است. همچنین از این هنر در دوخت انواع لباس عروس لباس های محلی، شال، روسری، چادر و روتختی استفاده می شود.

با بازدید از این غرفه، شاهد خودنمایی یکی از ظریف ترین هنرهای دستی و سنتی خواهید بود.

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی فارس اعلام کرد : موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری استان در روزهای ۱۴ و ۱۶ خرداد ماه ۹۷ تعطیل می باشد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همت محمدی ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و شهادت مولی متقیان امام علی (ع) اظهار داشت : کلیه موزه ها و اماکن تاریخی- فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روزهای دوشنبه ۱۴ و چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه سال۹۷ تعطیل است.
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس موزه گرمابه وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، موزه بیشاپور، تنگ چوگان، قلعه دختر فیروزآباد، کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار از جمله موزه ها و آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

 

 

ساسان مبینی مدیر کل دیوان محاسبات استان فارس با همراهی جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این اداره کل روز گذشته از روند اجرایی پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شیراز بازدید نمودند.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ساسان مبینی در حاشیه بازدید از این دو پروژه ضمن تقدیر و ابراز رضایت از سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی فارس در جذب منابع مالی و عملیات اجرایی این طرح ها تاکید کرد: امیدواریم در سال مالی پیش رو اقدامات اجرایی با همین روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
وی افزود: واقع شدن چنین طرح هایی با این وسعت می تواند در آینده نزدیک در توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری شهر شیراز نقش به سزایی را ایفا کند.
بنابراین گزارش در این بازدید جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی استان و کارشناسان اداره‌کل گزارش مفصلی از نحوه اجرای این پروژه ها ارائه کردند.
معاون توسعه مدیریت در گزارش خود از پیشرفت فیزیکی ۴۱ درصدی پروژه باغ موزه مشاهیر و پیشرفت ۴۴ درصدی عملیات اجرایی موزه منطقه ای در شمال مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه خبر داد.
معینی همچنین در تشریح این دو طرح گفت: طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم ، این دو پروژه در کمترین زمان به بهره‌برداری خواهند رسید که بی شک تحولی شگرف در گردشگری شهر شیراز روی خواهد داد.


 

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت ۲ خانه تاریخی اوجی و صبوری واقع در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری با اعلام خبر فوق گفت : به دلیل ارزشمندی این دو خانه تاریخی و ثبتی ضرورت مرمت این دو بنا در دستور کار قرار گرفت.
این مقام مسئول در تشریح خصوصیات معماری این دو خانه قاجاری افزود: خانه صبوری در دارا بودن فرم معماری، دسترسی ها و پلکانهای متعدد و مستقل، وجود بادگیر، حجاری ازاره های سنگی و استحکام و خانه اوجی در داشتن حجم زیاد تزئینات، بهترین نوع تزئینات و توجه به استفاده بهتر از فضا ویژه می باشند.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در توضیح اقدمات مرمتی این دو بنا نیز اظهار داشت: در خانه اوجی اجرای مرمت سنگ ازاره های حیاط ، مرمت داخلی اتاق ها ، اجرای زیرساخت تاسیسات مورد نیاز داخل اتاق ها و در خانه صبوری مرمت و بازسازی سقف شیروانی و مرمت سقف و کف اتاق طبقه اول از جمله جزئیات این پروژه در حال انجام می باشد .
بنابر این گزارش مصیب امیری اعتبار تخصیص یافته برای مرمت این دو خانه تاریخی را ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی-طرح مشارکت اعلام کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان خاطر نشان کرد: به منظور حفاظت و نگهداری از این دو بنا، خانه تاریخی اوجی در مرداد ماه ۷۸ با شماره ۲۳۸۴ و خانه صبوری در تاریخ خرداد ماه ۸۲ با شماره ۸۷۱۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی مرحله استانی برترین های خود را شناخت

معاون صنایع دستی فارس از پایان چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در روز دوشنبه ۱۷ مهرماه سال جاری در شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد گفت: در گام نخست این دوره از داوری ها، هیات داوران منتخب استان متشکل از اساتید دانشگاه و کارشناسان صاحبنظر از میان ۱۰۵ اثر ارسالی به دبیرخانه نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار، تعداد ۴۰ اثر را برای شرکت در داوری ملی در تهران منتخب و معرفی کردند.

این مقام مسئول افزود: آثار منتخب هنرمندان استانی، شامل: ۶ اثر در رشته های منبت ، ۳ اثر در رشته سراجی سنتی، ۱۴اثردر رشته دستبافته های داری، شیشه درمه، چرخ بافی، اویی بافی، گلیم، دوره چین بافی و .. ، ۲ اثر در رشته حکاکی بر روی سنگ، یک اثردر رشته احجام چوبی، ۲ اثر در رشته زیورآلات سنتی ، ۳ اثر خاتم، ۴ اثر ساخت سازهای سنتی ، ۳ اثر نگارگری ، یک اثر خراطی و یک اثر مشبک منبت تولید بوده است.

گفتنی است در این دوره از رقابت ها شهرستان شیراز با ۲۲ اثر، فیروزآباد با ۷ اثر دستبافته داری، آباده با ۵ اثر، قیر با ۳ محصول در زیر مجموعه دستبافت های داری و شهرستان های اقلید، کازرون و نی ریز هرکدام با یک اثر گوی سبقت را از صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرستان ها ربودند.

خانه های قاجاری “توجه” و “آموزگار” واقع در بافت تاریخی شیراز دردست مرمت

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازسازی و مرمت بخشهایی از خانه های تاریخی” توجه” و “آموزگار” واقع دربافت تاریخی -فرهنگی شیراز متعلق به دوره قاجار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در خصوص مهمترین ویژگی های معماری این دو خانه تاریخی اظهار داشت: خانه آموزگاردارای سقف چوبی نقاشی شده، مقرنس کاری روی تاقچه های تالار و رف ها و یک بخاری گچبری شده است که یادآور هنر دوران صفویه و زندیه می باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: از ویژگیهای شاخص خانه تاریخی توجه می توان به ایوان ستون دار این خانه که با تلفیقی از آجروکاشی کارشده اند، درک های ارسی و ازاره های سنگی، ویژگیهای هنری از جمله تزئینات گچبری با نقوش گیاهی بر سر درها و لبه طاقهای مابین ستونها نام برد که یادآورزندگی مردمان دوره قاجار است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس درپایان به بخشهای مرمتی این دوخانه و میزان اعتبارتخصیص یافته آن اشاره و خاطر نشان کرد: مرمت این دو خانه ثبتی، با عملیات خاکبرداری، مرمت در کف سازی و کف فرش حیاط، انجام زیرساخت تاسیساتی مورد نیاز بنا و مرمت ازاره های حیاط، با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال از در دست اجرا می باشد.

گفتنی است، خانه تاریخی آموزگار متعلق به دوره قاجار به شماره ۴۶۷۸ در دی ماه۸۰ و خانه تاریخی توجه متعلق به دوره قاجار به شماره ۳۱۱۲۴ در شهریور ماه۹۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند .

۲۲ میلیارد ریال اعتبار برای مهمترین ابنیه های تاریخی محور ساسانی فارس هزینه شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از هزینه اعتبار ۲۲میلیارد ریالی برای حفاظت، ساماندهی و مرمت و ایجاد زیر ساختهای لازم آثار تاریخی و ارزشمند پرونده ثبت جهانی محور ساسانی از ۳ سال گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان این خبر افزود: از سه سال پیش تمرکز برای مطالعات و ارائه مستندات پرونده محور ساسانی که شامل مجموعه بیشاپور در کازرون، آتشکده، قلعه دختر و شهر گور در فیروزآباد و کاخ ساسان در سروستان می باشد توسط باستان‌شناسان، فیلمبرداران، مستندسازان و محققان آغاز و نزدیک به هزار صفحه سند برای ارائه به یونسکو تهیه گردید.

این مقام مسئول ادامه داد: در طی این مدت زمان سه ساله، عملیاتهای اجرایی متعدد به جهت حفاظت،ساماندهی و مرمت آثار شاخص و انجام زیر ساختهای گردشگری مورد نیاز این محور از جمله: مرمتهای اضطراری آثاری همچون کاخ ساسانی سروستان، آتشکده، قلعه دختر، شهر گور ساماندهی محوطه تاریخی بیشاپور، سنگ فرش شهر گور، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار دو زبان فارسی و انگلیسی ، اجرای فازهای چند گانه طرح استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور، استقرار سرویس بهداشتی و … صورت پذیرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان با اعلام خبر حضور مقامات ارشد سازمان میراث فرهنگی، ارزیابان یونسکو و کارشناسان در تاریخ ۳ مهر سال جاری به مدت ۵ روز در استان فارس، با تاکید بر اهمیت نقش ثبت جهانی پرونده محور ساسانی در تحول صنعت گردشگری این استان خاطر نشان کرد: ویژه ترین و بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد و امیدواریم، تیرماه سال ۹۷ شاهد ثبت جهانی این پرونده در اجلاسیه جهانی یونسکو باشیم.

گفتنی است اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به نحوی که معماران در این دوره، با ساختن طاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

سفیر کره جنوبی بر اعلام آمادگی همکاری های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سفیر کره جنوبی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس به شیراز سفر کرده بود زمان ترک شیراز در گفتگوی کوتاه خود با مهران سوخکیان مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل ستاد نمایشگاه مذکور ضمن ابراز رضایتمندی از کیفیت نمایشگاه، بر همکاری‌های دو جانبه در آینده نزدیک با استان فارس در حوزه گردشگری و تبادلات گردشگر تأکید کرد.

بنا براین گزارش به نقل از مسئول کمیته تشریفات و امور بین الملل نمایشگاه گردشگری پارس، سفیر کره جنوبی از اعلام آمادگی برای همکاری با دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری شاخص در شیراز به منظور ارائه خدمات روادید به گردشگران خبر داد.

سفیر کره جنوبی همچنین به همکاری های فی مابین در حوزه تخصصی آموزش بمنظور ارتقا سطح کیفی کارکنان شاغل در واحدهای اقامتی، برگزاری تورهای آشنا سازی و حضور در نمایشگاه های گردشگری نیز اشاره کرد.

گفتنی است سفیر کره جنوبی در سفر خود به ایران ضمن حضور در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز از جاذبه های دیدنی استان فارس بازدید و در توصیف باغ جهانی ارم اظهار داشت: باغ جهانی ارم از گنجینه های بی بدیل گردشگری شیراز است.

درگاه های ارزشمند کاخ های هخامنشی پاسارگاد مسقف می شوند

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مسقف شدن درگاه‌های ارزشمند کاخ های اختصاصی سایت جهانی پاسارگاد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حمید فدایی با اعلام خبر فوق اظهار کرد: مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی، الگویی برای حفاظت از نقوش هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است و با مسقف شدن این درگاه ها، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد با رعایت شرایط و ضوابط موجود به صورت اصولی‌تر محافظت و نگهداری خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه اجرای این طرح با همکاری هیات ایتالیایی از ساختار سازه ای پروفیل های پولادی ضد زنگ در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می شود و در نهایت برای نصب به پاسارگاد منتقل می گردد افزود: به زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها برای نورپردازی تعبیه می شود.

فدایی در ادامه گفت: از دیگر برنامه‌های این پایگاه جهانی مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ‌ها است ولی در حال حاضر طراحی این سقف‌ها برای ۲ نقش برجسته مهم این کاخ (اختصاصی) بوده است.

این مسئول در پایان خاطر نشان کرد: تمامی اقدامات حفاظتی و مرمتی مجموعه جهانی پاسارگاد در قالب یک تفاهم نامه ۳ ساله منعقد شده با کارشناسان و باستان شناسان کشور ایتالیا صورت گرفته است که حفاظت و مرمت اصولی نقش انسان بالدار و همچنین کاخ (دروازه) از آن جمله است.

بنابر این گزارش به نقل از مدیر مجموعه جهانی پاسارگاد تفاهم نامه مشترک ۳ ساله با هیات ایتالیایی تا آخر سال میلادی جاری به پایان می رسد و امید است در قالب تفاهم نامه های مجدد فعالیت های مشترک در این مجموعه جهانی ادامه یابد.

مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از ارسال پرونده عروسک های چشم زخم مردم شهرستان گراش به تهران برای ثبت در فهرست آثار میراث ناملموس ملی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مژگان ثابت قدم با اعلام خبر فوق افزود: پرونده مذکور پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث ناملموس کشور ارسال شد.
وی در توضیح جزئیات این پرونده اظهار داشت: مردم شهرستان گراش بر اساس باورهای دینی و اعتقادات عامیانه خود راه و روش سنتی جالبی برای فرار از بلا دارند چون از نظر آنها شور بودن چشم همیشه دردسر و رنج به همراه دارد. خیلی ها از آنها معتقدند آتش زدن اسپند در چهارشنبه بلا را دور می کند و همینطور با آویزان کردن نمک و اسپند و درست کردن عروسک های پارچه ای روی سر در ورودی خانه ها مانع از بلا و یا اثر چشم شوری می شود.
مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی میراث فرهنگی فارس ادامه داد: عروسک های پارچه ای و دست ساز معروف به چشم زخم دارای قدمت ۹۰ ساله در شهرستان گراش هستند و عمدتاً زرد رنگ با پاهایی به رنگ مشکی ساخته می شوند ، سپس شکم آنها با نمک و اسپند پر شده و آن را در سردر خانه ها یا گهواره بچه آویزان می کنند .
مژگان ثابت قدم خاطر نشان کرد:به دلیل اینکه بر اساس باور قوی مردم گراش رنگ زرد مانع از کار کردن چشم شور می شود در ساخت این عروسک ها از این رنگ استفاده می شود و تا جایی این باور عمیق است که حتی مادرهای عروس و داماد در شب عروسی فرزندشان لباس زرد رنگ می پوشند .
بنا براین گزارش، طرح اسب، ماهی نشان ، پنجه ، پرنده دو سر ، بته جقه ، خروس ، سرو ، شتر و … از جمله طرح عروسک هایی هستند که با تزئینات خاص پولک، پارچه و نخ های رنگی بر اساس این باور ساخته می شوند.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس از اعلام موافقت با فصل اول بررسی های باستان شناختی دشت مرودشت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری با اعلام خبر فوق اظهار داشت: تهیه نقشه باستان شناسی مربوط به دشت مرودشت به دلیل گستردگی حوزه فرهنگی این منطقه تاریخی حائز اهمیت است.
وی با تاکید به جایگاه ویژه جلگه مرودشت و لزوم تهیه این نقشه باستان شناسی به منظور شناخت بهتر محوطه ها و بناهای واقع در این دشت افزود: همچنین تکمیل و تقویت بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از طریق این پژوهش ها انجام خواهد گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس اعلام کرد: این پروژه به سرپرستی وحید بارانی و مشاوره علمی و راهبردی دکتر محمدتقی عطایی از تاریخ ۲۱ مردادماه سال جاری آغار و به مدت یکماه ادامه خواهد داشت و پس از پایان اتمام پروژه کلیه اشیا موزه ای و مطالعاتی به دست آمده به امین اموال این اداره کل تحویل خواهد شد.
همچنین در ادامه این گزارش وحید بارانی کارشناس باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست تیم مطالعات باستان شناسی دشت مرودشت خاطر نشان کرد: در گذشته تحقیقات پژوهشی و میدانی پیرامون لایه های تاریخی و منظر فرهنگی این منطقه انجام شده اما هیچکدام از آنها به صورت نقشه جامع در نیامده است و امیدواریم تهیه نقشه کامل این منطقه تاریخی و ارائه اطلاعات دقیق باستان شناسی از محوطه ها و بناهای واقع در دشت مرودشت، بتواند در تکمیل نقشه باستان شناسی کشور مؤثر واقع شود.
گفتنی است با توجه به بررسی های باستان شناختی، پراکندگی بیشتر محوطه های باستانی در جلگه مرودشت مربوط به دوران پارینه سنگی میانه تا دروران اسلامی است.

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس از تشدید بازرسی و نظارت تابستانی بر تاسیسات و موسسات گردشگری استان فارس از اول تیرماه سال جاری خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس سید موید محسن نژاد با اعلام خبر فوق اظهار داشت: با توجه به سفرهای تابستانی گردشگران داخلی و خارجی به استان فارس و لزوم ارائه خدمات مطلوب، تیم های نظارت و ارزیابی، بازید های روزانه و مستمر خود از واحدهای گردشگری و با در نظر گرفتن تمامی نکات به ویژه رعایت اصول بهداشت، رعایت نرخ مصوب و مواردی که با سلامت و امنیت گردشگران و مسافران مرتبط است از اول تیرماه سال جاری تشدید نمودند.
معاون گردشگری فارس ادامه داد: در همین راستا، بازرسان گردشگری اداره کل از ابتدای تیر ماه تا نیمه مرداد ماه سال جاری جمعاً تعداد۳۵۳ مورد بازدید از تأسیسات شامل: هتل، هتل آپارتمان، ،‌مهمانپذیر، واحد های پذیرائی بین راهی ، سفره خانه های سنتی و دفاتر خدمات مسافرتی داشته اند.
بنابراین گزارش و به گفته این مقام مسئول، بازدید های بعمل آمده به۶مورد تذکر ،۳۴ مورد رسیدگی به شکایات ، ۱۱ اخطار ،۱ موردتعلیق و ۱ مورد لغو مجوز دفاتر در تأسیسات منجر شده است .


با حضور سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، جلال تاجیک مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری،مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس و مسئولان میراث فرهنگی فارس،نشست هم اندیشی با نمایندگان سازمان های مردم نهاد استان فارس و بانوان فعال در عرصه گردشگری، عصر امروز ۴ مردادماه سال جاری در هتل زندیه شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس درابتدای این نشست، نمایندگان ۷ سازمان مردم نهاد از انجمن فعال بانوان در صنایع دستی و گردشگری،مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان مرودشت،نماینده انجمن باربد جهرم،دبیر کل انجمن دوستداران حافظ،مدیر انجمن سپید پارس و دبیرخانه فرهنگ جاودن به بیان نقطه نظرات خود از جمله تسهیل روند امور سرمایه گذاری،فراهم نمودن زیرساختهای مناسب در سرمایه گذاری روستایی،اهمیت به مسئله آموزش، رفع مشکلات مالی سمن ها،ساماندهی سازمان های مردم نهاد و … پرداختند.
در ادامه جلسه مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس با مهم دانستن مبحث آموزش به انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان و چاپ کتاب برای کودکان تا سنین ۸ سال با عناوین “کودک و صنایع دستی”کودک ومیراث فرهنگی” کودک و گردشگری” اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه صنایع دستی با هدف حمایت از صنعتگران و هنرمندان و فراهم نمودن محلی برای فروش محصولات هنرمندان به زودی نمایشگاه های فصلی صنایع دستی در استان راه اندازی می شود.
وی همچنین یادآور شد : ۳۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان وجود دارد و ۳ نشست در ۶ ماه گذشته با اعضای فعال این سمن ها برگزار شده است .
امیری خاطر نشان کرد: این اداره کل از هرگونه پیشنهاد و ایده در ایجاد اشتغال پایدار حوزه گردشگری استقبال و حمایت خواهد کرد.
در ادامه این نشست تخصصی سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز به جمع بندی مطالب پرداخت و گفت: سازمان های مردم نهاد می بایست نقش ایده دهنده و موثر در بهبود فضای کسب و کار صنعت گردشگری ایفا نمایند.
وی افزود :دولت امید، علاقمند به حمایت از سازمان های مردم نهاد است و این سازمان ها مردمی می بایست با فرصت پیش آمده برای فعالترشدن و فرهنگ سازی در ایجادزیر ساختهای تاسیسات گردشگری تلاش مضاعف نمایند.
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در پایان سمن ها را به دو طیف انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم کرد و اظهار داشت: سمن های غیر انتفاعی که همان سازمان های مردم نهاد هستند، باید حلقه وصلی بین دولت و مردم شوند و بدون توجه به سود و زیان مادی به دنبال انجام کارهای تاثیر گذار در صنعت گردشگری باشند.

زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز پنج شنبه ۲۱ تیرماه سال جاری به همراه مسئول واحد حمایت از تولید معاونت، طی سفری یک روزه به شهرستان استهبان از ظرفیت های توسعه اشتغال روستایی در حوزه صنایع دستی منطقه بازدید و با تولیدکنندگان صنایع دستی روستایی به بحث و گفتگو پرداخت.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، زهرا الحمدی در این بازدید که به منظور شناسایی روستاهای هدف صنایع دستی استهبان و با همراهی عباسپور رئیس اداره میراث فرهنگی استهبان، مرشدی مدیر کانون بانوان شهرستان و مصفا مسئول واحد حمایت از تولید معاونت صورت گرفت اظهار داشت: با توجه به معرفی روستاهای انجیرک و درب قلعه توسط رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان استهبان به عنوان روستاهای قابلیت دار از فعالیت های هنرمندان صنایع دستی در رشته های گلیم بافی ، گبه بافی ، جاجیم بافی ، معرق و منبت این روستاها دیدن بعمل آمد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در ادامه از برگزاری آزمون های صنایع دستی با هدف صدور پروانه تولید انفرادی و کارگاهی در محل روستاهای مذکور، مساعدت در معرفی هنرمندان منطقه به بنگاه های مالی و بهره مندی از تسهیلات با شرایط مناسب به عنوان دستاوردهای این سفر یاد کرد.
وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی مدیر کانون امور بانوان نیز مقرر شد کانون در امر ایجاد بازار فروش تولیدات هنرمندان در قالب برگزاری بازارچه های عرضه محصولات اقدام نماید.
گفتنی است معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در حاشیه این سفر از کارگاه های سفال وسرامیک تک پخت استهبان، کاشی هفت رنگ، ساخت سازهای سنتی و جوک بازدید و از نزدیک با هنرمندان فعال این شهرستان دیدار کرد.

حمید رضا هادی مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : گروه کارشناسی معاونت صنایع دستی فارس طی ماموریت یکروزه خود در روز پنج شنبه ۲۱ تیر ماه ۹۶ جهت بررسی ظرفیت حوزه صنایع دستی دو روستای هدف دهمورد بخش آباده طشک و مشکان بخش پشتکوه، وارد شهرستان نی ریز شدند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت:کارشناسان صنایع دستی استان با هدف ارزیابی ظرفیت تولید واشتغال در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی این روستاها از کارگاههای صنایع دستی موجود بازدید و سپس با صنعتگران ، دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستاها پیرامون صنایع دستی های و در حال فراموشی ، سنت ها و همچنین تاثیر آیین های بومی و محلی در جذب توریست گفتگو کردند .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز اضافه کرد : در این سفر مسائلی از جمله ارایه راهکار به روستاها در خصوص رونق صنایع دستی ، بیمه صنعتگران ، شرایط پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صنعتگران و همچنین تشکیل تعاونی های صنایع دستی در روستاها ، ایجاد آگاهی و انگیزه محلی برای بهسازی و بهره برداری از ظرفیتها موجود برای جذب گردشگر و افزایش اشتغال پایدار در صنایع دستی ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
هادی در پایان خاطر نشان کرد: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، شناسایی استعدادها و قابلیت های روستاهای هدف، فراهم نمودن زمینه میزبانی شایسته از مسافران و گردشگران در این روستاها و افزایش تولید و اشتغال در صنایع دستی از جمله اهداف اجرای این طرح است.سرپرست اداره امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت : موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری فارس به مناسبت شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) تعطیل است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس پیام غرابی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) اظهار داشت : همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع) کلیه موزه ها و اماکن تاریخی ، فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روز پنج شنبه ۲۹ تیر ماه ۹۶ تعطیل است .
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی
هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، موزه مردم شناسی کازرون ،قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد ،کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لاراز جمله آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با برنامه فصل دوم کاوش و گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه جهانی پاسارگاد واقع در استان فارس موافقت شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری اظهار داشت: دشت پاسارگاد در قسمت شمالی استان فارس و میان رشته کوه های زاگرس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.. قدمت منطقه پاسارگاد بر اساس پژوهش های باستان شناسی به دوره میانی پارینه سنگی می رسد. اما شاخص ترین دوره فرهنگی دشت پاسارگاد، دوره هخامنشی است. بر اساس مدارک و شواهد موجود نام پاسارگاد برای نخستین بار در دوره هخامنشی مطرح می شود.
وی افزود : این مجموعه ارزشمند در ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه بیان کرد: به منظور جلوگیری از عوامل آسیب پذیر و روشن شدن وضعیت این محوطه تاریخی فصل دوم گمانه زنی تعیین عرصه و پیشهاد حریم تاریخی پاسارگاد، براساس قانون حفظ آثار ملی با انجام عملیات کاوش در این محوطه تاریخی، از تاریخ ۱۵ تیرماه سال جاری تا ۲۹ مرداد ماه ۹۶ موافقت شد و در همین راستا یک گروه باستان شناس، کاوش خود را در این اثر جهانی به سرپرستی دکتر علی موسوی آغاز نمودند.
گفتنی است، مرحله اول کاوش محوطه تاریخی پاسارگاد در سال گذشته (۹۵) در تیرماه به مدت ۲ هفته انجام شد و اعتبار پیش بینی شده برای هر کاوش هر دو مرحله ازطریق پژوهشکد باستان شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تامین گردیده است.مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اعلام موافقت با برنامه کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه تل پیر واقع در بخش اسیر روستای هرج شهرستان مهر خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری اظهار داشت: محوطه پیش از تاریخی تل پیر هرج از آثار ثبتی شهرستان مهر در روستای هرج واقع شده که متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد می باشد واز محدود محوطه های پیش از تاریخ پس کرانه های شمالی خلیج فارس محسوب می شود که در سال ۱۳۲۰شمسی توسط اورل اشتاین باستان شناس اروپایی، شناسایی و کاوش گردیدکه نتایج حاصل از این کاوش در موزه مترو پولیتن موجود می باشد.
وی در ادامه افزود: به منظور جلوگیری از عوامل آسیب پذیر وروشن شدن وضعیت این تپه وجلوگیری از پیشرفت بافت مسکونی روستا و تعرض کشاورزان وعبور جاده ,گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشهاد حریم محوطه تل پیر هرج و بر اساس قانون حفظ آثار ملی با انجام عملیات کاوش محوطه تل پیر واقع در شهرستان مهر از تاریخ ۳ تیرماه سال جاری تا ۳ مرداد ماه سال ۹۶ موافقت شد و در همین راستا یک گروه باستان شناس به زودی کاوش خود را در این اثر تاریخی آغاز خواهند کرد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در خصوص اعتبار اختصاص یافته به این پروژه اضافه کرد: اعتبار این پروژه از ابتدا تا پایان عملیات کاوش ، از سوی منابع استانی تامین می شود و پس از پایان عملیات کاوش، کلیه اشیا موزه ای و مطالعاتی به دست آمده به امین اموال این اداره کل تحویل خواهد شد. همچنین نتایج پژوهش های میدانی به صورت مقاله تحلیلی برای چاپ در مجله علمی-پژوهشی پژوهشکده باستانشناسی ارائه می گردد.
گفتنی است، این پروژه با همکاری دهیاری، شورای اسلامی روستای هرج، اداره میراث فرهنگی شهرستان مهر و با مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور صورت می گیرد .