به نقل از معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس، بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری با هدف بررسی مسائل و بهره گیری از نظرات و پیشنهادات تشکل های غیر دولتی و سمن های فعال در حوزه صنایع دستی با حضور مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مسئول سمن ها و فعالان بخش خصوصی صنایع دستی در محل اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی شیراز نشست هم اندیشی تشکیل شد که در آن به بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات این حوزه پرداختند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی گفت : در ابتدای این نشست که به دعوت معاونت صنایع دستی استان برگزار شد حجت اله مرادخانی مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مسئول سمن ها و تشکل های غیر دولتی معاونت صنایع دستی کشور به تشریح برنامه های معاونت صنایع دستی در حوزه مربوطه پرداخت و سپس هنرمندان و مدیران تشکل های حاضر در جلسه به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود در زمینه ایجاد تشکل صنفی مرکزی به منظور هویت بخشی به تشکل ها و احقاق حقوق و مطالبات قانونی ذینفعان پرداختند.
وی در پایان افزود : در نتیجه این نشست مقرر شد پس از جمع بندی مطالب و نظرات ارائه شده توسط تشکل ها و سمن های فعال در استان ها ، نتیجه نهایی در قالب اساسنامه و دستورالعملی راه گشا به استانها ابلاغ و از طریق معاونت های صنایع دستی به اطلاع مدیران و اعضای تشکل ها برسد .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: بازدید گردشگران خارجی از جاذبه‌های گردشگری استان فارس در فروردین ۹۶ به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۵۹ درصد رشد داشته است.


به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس،مصیب امیری اظهار داشت: در فروردین ۹۶ ، تعداد ۶۹ هزار و ۱۷۲ گردشگر خارجی از جاذبه های استان فارس دیدن کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: فرانسوی‌ها در صدر گردشگران خارجی ورودی به استان فارس و پس از آن گردشگران آلمان، ایتالیا، اسپانیا و هلند به ترتیب بیشترین آمار ورود گردشگران خارجی در سفر به استان فارس را داشته اند.
مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان تصریح کرد: مجموعه جهانی تخت جمشید با ۱۵هزار ۳۳۸نفر،مجموعه باستانی نقش رستم با ۱۲ هزار و ۸۶۹ نفر، مجموعه فرهنگی-تاریخی حافظیه با ۱۱ هزار و ۴۸۰نفر مجموعه جهانی پاسارگاد با ۱۰ هزار و ۲۱ نفر و موزه تخت جمشید با یک هزار و ۱۷۵ نفر بیشترین میزان بازدید گردشگران خارجی را به خود اختصاص دادند.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت : در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری و به مدت ۵ روز نمایشگاه گوهر سنگ ها در شیراز برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، زهرا الحمدی با اعلام این خبر افزود : این نمایشگاه گوهر سنگ در قالب ۳۰ غرفه درتاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه در اتاق بازرگانی شیراز با هدف معرفی ظرفیت های این هنر-صنعت در سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال برگزار می شود.
وی به تامین اعتبار برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و اظهار داشت : نمایشگاه گوهر سنگ ها با همکاری کمیته های کارگروه احیا و توسعه صنعت گوهرسنگها فارس به دبیری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و مشارکت بخش خصوصی برگزار خواهد شد.
گفتنی است ، نمایشگاه صنعت گوهر سنگ ها در محل اتاق بازرگانی شیراز واقع در چهار راه زرگری از ۲۱ لغایت ۲۵ اردیبهشت ماه میزبان علاقمندان می باشد .

گل بنفشه در زبان محاوره مردم بوانات به گل مکو معروف است و هر ساله در اسفند ماه رشد می کند و نوید آمدن بهار را می دهد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در دامنه رشته کوه های زاگرس مرکزی با آب و هوای نیمه کوهستانی و معتدل از روزگار قدیم بنام “نگین سبز فارس” مشهور بوده است. یکی از رسوم مردمان این دیار توجه به سبزه و سبز شدن گل بنفشه بوده و آن را نمادی از آمدن بهار می دانند و در گذشته از آن برای رنگ کردن تخم مرغ های سفره هفت سین نیز استفاده می کردند.
دررسوم گذشته، نوجوانان و کودکان بواناتی در روزهای آخر اسفند ماه، به دشت و مزارع رفته و گل های بنفشه ها را جمع آوری و بعد از آمدن به خانه مقداری از گل ها را همراه با چند عدد تخم مرغ درون کتری یا ظرفی روی آتش می گذاشتند تا بجوشد و با جوشش آب ، تخم مرغ ها رنگ بنفش به خود گرفته و بعد آنها را که برای مردم نماد زندگی و آمدن بهار بودند درون سفره هفت سین در کنار سبزه های قرار می دادند و گاهی نیز از این تخم مرغ های رنگی برای عیدی دادن به کوچکترها استفاده می کردند.
بنابراین گزارش هنوز هم در روستاهای شهرستان بوانات هستند نوجوانان و بانوانی که برای رنگ کردن تخم مرغهای سفره هفت سین از این گل های بنفشه استفاده کنند.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت : کمیته های ۹ گانه ستادهماهنگی خدمات سفر نوروز۹۶ با شعار«گردشگری و معنویت در دیار سبز ۱۱۰۰ شهید شهرستان کازرون » آماده خدمات رسانی شایسته به گردشگران نوروزی ورودی به این شهرستان هستند.


وی افزود: با توجه به وسعت شهرستان، ۶ کمپ نیروی انتظامی با محوریت شعار«آرامش و نشاط بهاری با قانونمندی و نظم اجتماعی» ۶ ستاد اسکان با محوریت آموزش و پرورش، ۳ کمپ خدمات رسانی امداد و نجات با محوریت هلال احمر، ستاد حمل و نقل جاده ای با محوریت اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای، نظارت و بازرسی گشت های تلفیقی ستادجهت ارائه خدمات در ایام نوروز آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی می باشند.
مسئول اداره میراث فرهنگی کازرون با تاکید به داشتن فرهنگ آیینی و سنتی غنی در این شهرستان گفت : برپایی سفره هفت سین بر اساس سنت و فرهنگ ، مراسم استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی ، مراسم سبزه بهاری گردشگران ،بازیهای محلی و بومی ، بازخوانی متل ها،جشنواره غذاهای سنتی نوروزی چلسمه خورون ، جشنواره جوشانده بهاری ،نمایش فیلم ناگفته های بیشاپور ، رونمایی از اسناد مرمتی بیشاپور در دهه ۴۰ ، نمایشگاه ابزار و ادوات کاوشگران مجموعه بیشاپور ،نمایشگاه بوم مردم شناسی ،نمایشگاه صنایع دستی ،نمایش گنجینه های بوم مردم شناسی ،ایستگاه گفتمان و شناخت تخصصی بیشاپور ،جشنواره عکاسی ،و… از جمله برنامه های متنوع فرهنگی-آیینی است که در شهرستان کازرون برای گردشگران و مسافران نوروزی پیش بینی شده است .
معینی در پایان گفت : فعالیت این کمپ ها و ایستگاههای ستاد خدمات سفر نوروزی بصورت شبانه روزی در شیفتهای مختلف انجام می گیرد و تا پایان روز۱۳ فروردین ماه ادامه دارد .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مردم شهرستان اقلید کلید طلایی استان کهن فارس با برخورداری از اصیل ترین آداب و رسوم در جشن باستانی نوروز ،سفره های هفت سین خود را با آجیل منحصر به فرد گردوی آبگشا«اوگشا » تزیین می کنند .
بر اساس سنتی کهن کدبانوهای اقلیدی در اواخر اسفند ماه و در آستانه سال نو ابتدا گردو و بادام را شسته و با ضربه ای آهسته پوسته چوبی گردو و بادام را می شکنند و یا با جسم نوک تیزی آنها را سوراخ می کنند سپس این میوه های خشک را در آب ریخته و کمی نمک و گیاه دارویی آویشن که در کوههای سر به فلک کشیده منطقه می روید را اضافه نموده تا حدود ده دقیقه بجوشد،آب جوش از طریق سوراخ ها به مغز خشک میوه ها نفوذ کرده وبه آن طراوت و تازگی می بخشد و طعم آویشن نیز وارد شده و آجیل بدست آمده پس از سرد شدن در ظرف دیگری بسته بندی می شود یک روز تا یک هفته دیگر جا افتاده تازینت بخش سفره های هفت سین اقلیدی ها و مهمانان عزیز باشد .
در گذشته در سفره های عقد کنان هم از این آجیل خوش طعم با طبع گرم استفاده می شد تا نوید بخش زندگی سرشار از طراوت و شادکامی باشد
امروزه گردو و بادام آبگشا یکی از سوغاتی های منطقه قدیمی اقلید فارس است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس صبح امروزچهارشنبه ۹فروردین ۹۶ با اعلام این خبر گفت: از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۵ لغایت ۸/۱/۹۶ مجموعه تاریخی فرهنگی حافظ با تعداد ۳۲۳۱۱۸، مجموعه جهانی تخت جمشید با تعداد ۲۵۵۹۱۵، مجموعه تاریخی فرهنگی سعدی با تعداد ۲۰۸۸۱۶، مجموعه جهانی پاسارگاد با تعداد ۱۲۴۷۹۱ و ارگ کریم خان زند با ۱۱۵۶۳۴ بیشترین آمار بازدید را به خود اختصاص دادند.
دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان افزود: از تاریخ مذکور تعداد ۲۲۳۰۳۲۳ نفر شب، در واحدهای اقامتی استان شامل (هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر،کمپ های موقت،کلاس های مدارس، منازل استیجاری، چادرهای مسافرتی مهمانسراهای ادارات، خوابگاه های دانشجویی و سالن های ورزشی) اقامت داشته اند .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : یکی از آداب و رسوم مردم شهر نی ریز در شنبه اول سال حضور در قدمگاه خضر نبی الله در نی ریز است.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا اظهار داشت : مردم شهرستان نی ریز در ایام نوروز هر ساله با توجه به اعتقادات خود پس از اذان صبح در قدمگاه خضر نبی الله جمع و مراسمهای خاصی را اجرا می کنند .
وی افزود : در این برنامه که هر سال در شنبه سال نو اجرا می گردد مردم شهرستان با حضور در قدمگاه خضر، کیف پول ، مواد غذایی و … را متبرک می کنند و با این دیدگاه برکت را به خانه خود می برند .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز خاطر نشان کرد : یکی دیگر از این برنامه ها دعا کردن برای سبز بخت شدن جوانان با دوختن چادر کوچک با پارچه و بچه دار شدن زوجها با بریدن و دوختن بلوز کوچک و پر برکت شدن مال و اموال با دوختن کیسه کوچک و گذاشتن پول درون آن است.
هادی با بیان مطالب فوق افزود : قدمگاه خضر در درون شهر نی ریز بعنوان یک مکان متبرک شناخته می شود و مردم معتقدند جا پای بزرگ حک شده متعلق به حضرت خضر است و اگر کسی صبح زود به این قدمگاه بیاید احتمال دارد خضر نبی را ببیند.
وی در پایان گفت : این اعتقاد در بین مردم شهرستان سالهای سال ادامه داشته است و با توجه به قدمت این مراسم احتمال ثبت آن درفهرست آثار میراث معنوی کشور می باشد.مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه مبارک فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برنامه های این اداره کل در ایام دهه مبارک فجر را تشریح کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری ، گفت : ۲ هتل و یک هتل آپارتمان در این ایام به بهره برداری خواهند رسید .
مدیر کل میراث فرهنگی افزود: مجتمع اقامتی- پذیرایی شرکت پدیده صوفی و مجتمع گردشگری آبزیان آتیس نیز در این هفته افتتاح خواهند شد.
وی همچنین از افتتاح ۹ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در شهرستان های شیراز ، سروستان کازرون و زرقان خبر داد.
مصیب امیری: با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۲ پروژه در شهرستانهای شیراز و فیروز آباد خاطر نشان کرد : اکو موزه عشایری با مساحت ۱۰ هزار مترمربع زیربنا وهمچنین مجتمع گردشگری و صنایع دستی در کیلومتر ۲۰ جاده شیراز- مرودشت با مساحت ۴ هزار و ۴۳۴ مترمربع زیربنا ساخته خواهد شد.
بنابراین گزارش: از دیگر برنامه های این اداره کل در ایام دهه پر فروغ فجر، غبار رویی مزار شهداء دیدار با خانواده های شهدا ، شرکت در راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن ماه، برگزاری پنجمین جشنواره گل نرگس در کازرون، برگزاری نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی با محوریت شهرستان کازرون، افتتاحیه مرکز آموزشی تخصصی صنایع دستی با همکاری سازمان فنی و حرفه ای ، برگزاری نمایشگاه های شهرستانی و تجلیل از سه تن از هنرمندان پیشکسوت با همکاری بخش خصوصی می باشد .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند از حضور هشتمین تور گردشگری اروپایی از کشورهای روسیه و ایتالیا در این شهرستان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز گفت : جاذبه های تاریخی و عشایری این شهرستان و معرفی آن ها در فضاهای مجازی و تعامل با دفاتر خدمات مسافرتی در سطح کشور باعث رونق صنعت گردشگری و حضور بیش از پیش گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه شده است.
وی افزود : گردشگران پس از بازدید از جاذبه های دیدنی شهرستان فراشبند با امضای طوماری به جمع حامیان محیط زیست پیوستند.
گفتنی است ، امامزاده شهید (ع) ، چهار طاقی نقاره خانه ، گنید و مجموعه تپه ها ، چهار طاقی رهنی قبرستان قدیمی ، حمام کهنه فراشبند ، حمام مائینک ، حمام نوجین ، چشمه آب گرم (آب بویه هرم) ، تفرجگاه برم فرهاد و … از جمله جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و مذهبی و گردشگری فراشبند می باشد .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس: معاونت میراث فرهنگی کشور در نظر دارد از طریق فصلنامه موزه ها در راستای اعتلای هنر و فرهنگ ایرانی نسبت به معرفی ، آموزش ، آگاهی بخشی عمومی و ارتقاء سطح دانش موزه ای فعالین و دوستداران امور موزه ها ، اقدام نماید.


لذا علاقمندان به ارسال مقاله جهت چاپ در فصل نامه موزه ها می توانند مطالب خود با محوریت موزه ها و توسعه پایدار به همراه یک قطعه عکس نویسنده تا تاریخ ۲۳/۱۰/۹۵ به دبیرخانه فصلنامه ارسال نمایند.
همچنین اطلاعات تکمیلی در سایت فصلنامه به آدرس ichto/ir/im قابل مشاهده می باشد.


شهرستان فراشبند از شهرستان¬های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان¬های کازرون و شیراز و از شرق به شهرستان فیروزآباد محدود می¬باشد. این شهرستان با مرکزیت شهر فراشبند دارای ۸۳۳۸ کیلومتر مربع وسعت و فاصل آن از شیراز ۱۷۰ کیلومتر است.


دارا بودن تعداد زیادی چهار طاقی خود نشان از قدمت تاریخی این شهرستان دارد. علاوه بر آن عشایری بودن منطقه فضای زیبایی را برای فراشبند ایجاد کرده و موجب پیدای دست بافته¬های رنگین عشایری همچون گبه، گلیم، فرش و جاجیم شده است. باغ¬های مرکبات و به ویژه خرما و قصب زاهدی از دیگر چشم¬اندازهای گردشگری این منطقه می¬باشد.
پیشینه تاریخی فراشبند
فراشبند با وجود قدمت ۱۶۰۰ ساله فراز و نشیب های مختلفی درطول تاریخ پشت سر گذاشته است. متاسفانه کمتر مورد توجه تاریخ نگاران عرب و مسلمان قرار گرفته است آثار و بناهای تاریخی و باستانی فراشبند حکایت از قدمت چند هزار ساله آن دارد. لغت نامه دهخدا فراشبند را به بنای کوچک گنبد دار در عهد اشکانیان تعریف کرده است. با توجه به آثار به دست آمده در اوایل قرن جاری توسط باستان شناس بلژیکی پروفسو واندنبرگ نشان از قدمت فراشبند و سابقه پیش از اسلام آن می باشد و طی مطالعه و بررسی انجام شده در سال ۱۳۸۸ تعداد بیش از ۱۹۶ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شده که همگی مربوط به دوران مختلفی از جمله پیش از اسلام، اسلامی و تاریخی می باشد که به چند مورد از آثار مهم می توان اشاره نمود.
جاذبه های تاریخی-مذهبی-تفریحی وطبیعی-منطقه رهنک-منطقه مائینک-چشمه اب گرم(اب بویه دهرم)-برم فرهاد-چار طاقی-قنات باغ-قلعه گبری دهگاه-تل آبیک-چار طاقی احمد آباد-امام زاده سید محمد-امام زاده سید شجاع الدین حسن:(آقام شهید) جاذبه های گردشگری شهرستان فراشبند:
جاذبه های مذهبی
امامزاده شهید (ع)
بقعه امامزاده شهید (ع) در فاصل ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی فراشبند به طرف عسلویه قرار دارد. امامزاده شهید (ع) در بین مردم منطقه از قداست و احترام خاصی برخوردار است. مقبر وی دارای دو گلدسته و گنبدی مخروطی شکل می¬باشد که با تزئینات کاشی معرق و نام خداوند مزین شده است. باغهای میوه و نخلستانهای اطراف در این منطقه تفرجگاهی زیبا را ایجاد کرده است.
جاذبه های تاریخی
چهار طاقی نقاره¬خانه
این بنا در فاصله ۷ کیلومتری جنوب شرقی فراشبند، در مسیر راه امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای اصلی آتشکده از لاشه سنگ وملات گچ و ساروج ساخته شده است. در پایین و اطراف چهارطاقی بقایای اتاق¬هایی با سقف هلالی دیده می¬شود.
گنبد و مجموعه تپه¬ها
این مجموعه که دارای مساحت نسبتا وسیعی است، در فاصل ۱۵ کیلومتری شمال فراشبند به طرف کازرون و در طرف راست جاده، قرار گرفته و شامل بقایای سه بنای سنگی، گچی و ساروجی از دوره ساسانی است. بنای اصلی در برگیرند یک چهارطاقی است که در طرف غربی آن دو اتاق قرار دارد و نیز در ضلع شمالی و خارج آن بقایای یک اتاق بزرگ مشاهده می¬شود.
چهارطاقی رهنی
این بنا در فاصل ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی و در مسیر راه فراشبند به امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای این چهار طاقی متعلق به دور ساسانیان ومصالح بکار رفته در آن سنگ، گچ و ساروج می¬باشد.
قبرستان قدیمی
این مجموعه در فاصل ۴۵ کیلومتری شمال فراشبند و در طرف راست جاده فراشبند به کازرون قرار دارد. این قبرستان قدیمی فاقد هر گونه سنگ قبر یا نوشته می¬باشد.
در وسط این مجموعه یک پایه به ارتفاع حدود ۵ متر از جنس لاشه سنگ، گچ و ساروج قرار دارد که شبیه به پایه چهار طاقی می¬باشد.
از دیگر آثار شهرستان فراشبند می¬توان به امامزاده محمد (ع)، تفرجگاه خوشاب، قلات زرگران، آسیاب¬بادی و حمام قدیمی فراشبند اشاره کرد.
حمام کهنه فراشبند
این حمام قدیمی که در جوار مسجد ابولفضل علیه السلام(حاج عوضی سابق)قرار داشت بدون شک همان حمام مورد ذکر در کتاب مرآه البلدان است که میرزا حسن خان اعتماد السلطنه از آن نام برده است. بنای مزبور که جهت گرم نگه داشتن درون آن،در عمق ۶ متری زمین ساخته شده بود،شامل بخش های مختلفی نظیر یک تالار انتظار،چهار رختکن،دو استخر آب سرد و گرم و یک تالار بزرگ جهت شستشو بود. معماران این حمام در ساختن دیوار و طاق های آن از سنگ لاشه و ساروج برای گنبدهای آن از سنگ و گچ استفاده کرده و آن را به طرزی جالب و ماهرانه ساخته بودند. سرانجام این بنا که تا چندین سال پیش نیز برقزار بود،به وسیله افراد محلی تخریب و جز مسجد جنب آن شد.ولی آنچه مایه خوشبختی است اینکه نیمی از دیوار آن به انضمام استخرها و کاشی های الوانکف آن هنوز باقی و در زیر زمین مدفون است و امیدواریم روزی با خاکبرداری مجدد ظاهر گردد.
حمام مائینک
این حمام ،در محلی با همین نام و در مسیر راه فراشبند به خوشاب واقع است و اهالی آن را منصوب به سلطان محمدخان ایلخانی(۱۳۰۹-۱۲۸۴ه.ق) می دانند. بنای مزبور شامل ۲ بخش زنانه و مردانه بوده که برای ورود به هر قسمت باید دهلیزی مخصوص را پیمود و سپس وارد تالار بزرگ “رختکن” شد. درون تالار مذکور با مجموعه ای از طاق ها و طاقنماها روبرو خواهیم شد که بر ستون هایی قطور و مستطیل استوار و فاقد هرگونه گچبری و تزئینات معماری است ولی رعایت بعضی اصول مهندسی در آن،منظره ای بدیع و دلنواز به آن بخشیده است. حمام به طور کلی به صورت مربع مستطیل و نیمی از بدنه آن را در زمین ساخته اند تا مانند دیگر حمام های منطقه با کمترین هزینه سوخت گرم نگه داشته شود.مواد دیوار و گنبدهای آن از سنگ لاشه و بادبر،ملاط ساروج و گچ است . بنای مزبور که هم اکنون به عنوان آغل احشام استفاده می شود،در چند نوبت و ادوار مختلف تعمیر و بازسازی شده است.
حمام نوجین
این حمام ویران در حوالی تل باستانی نوجین موسوم به “تل گپ” و همچنین در حوالی امامزاده نظام الدین قرار دارد.بنای آن به صورت مربع مستطیل و با طول ۲۰ و عرض ۱۰ متر است.سقف آن به وسیله ۱۰ گنبد به هم پیوسته که در امتداد همدیگر قرار دارند پوشیده شده است.ارتفاع هر یک از گنبدهای مزبور تا سطح زمین حدود ۳ متر است.
جاذبه های طبیعی قابل گردشگری شهرستان فراشبند
یکی از خوش آب و هوا ترین و زیبا ترین نقاط استان فارس در ایام تعطیلات نوروز طبیعت دست نخورده و سر سبز فراشبند می باشد که این طبیعت با وجود عشایر قشقایی و دست بافته های رنگین عشایری دو چندان می شود. به چند مورد از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان اشاره می کنیم.
چشمه آب گرم ( اب بویه دهرم)
این مکان طبیعی و بسیار دیدنی دارای چشمه های آب گرم و معدنی که برای بسیاری از بیماری های استفاده فراوانی دارد. این منطقه در ۷۵ کیلومتری فراشبند در شهر دهرم قرار دارد.
تفرجگاه برم فرهاد
برم فرهاد یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی شهرستان فراشبند به شمار می رود. و سابقه تاریخی این محل نشان گر وقوع افسانه شیرین و فرهاد می باشد. و در ۲۵ کیلومتری فراشبند در روستای پاچون قرار دارد جنگل کوه و تونل تاریخی انتقال آب مربوط به دوره ساسانیان این منطقه را پر مصفا می کند.
فراشبند: منطقه رهنک، منطقه مائینیک، برم فرهاد دهرم: چشمه آب گرم(آب بویه دهرم)، امام زاده سید شجاع الدین حسن (آقام شهید) سوغات و صنایع دستی:گلیم-جاجیم-مفرش

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگرلامرد از اختصاص دادن روز چهار شنبه هر هفته تحت عنوان عمران و گردشگری خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مسعود تقی زاده گفت : در جلسه شورای اداری روز سه شنبه که با حضور فرماندار لامرد و نمایندگان ادارات این شهرستان برگزار شد مصوب گردید در روز چهارشنبه هر هفته برنامه ای تحت عنوان ( عمران و گردشگری ) برگزار شود .
وی افزود : هدف از برگزاری برنامه عمران و گردشگری در چهار شنبه هر هفته ، پیگیری امور گردشگری و رفع مشکلات و موانع پیش روی این صنعت است .
بنابراین گزارش در این جلسه عبداله حسینی فرماندار شهرستان لامرد نیز با اشاره به اینکه به موازات رشد و توسعه صنعتی شهرستان لامرد ، توجه به امر گردشگری و ایجاد فضاها و تاسیسات گردشگری را لازم دانشت و آمادگی خود را جهت تعیین یک روز در هر هفته با توجه به ظرفیت، پتانسیل و جاذبه های تفریحی ـ تاریخی و طبیعی شهرستان به منظور پیگیری و تحقق اهداف در این امر اعلام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با تأکید براینکه فعالیت تمامی هتل ها و تاسیسات و موسسات گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است گفت : با عنایت به قوانین و ضوابط موجود سازمان میراث فرهنگی ، اتاق اصناف فارس و یا دیگر اتحادیه های حق هیچگونه دخالتی در فعالیت تأسیسات و موسسات گردشگری شامل هتل ها ، مهمانپذیرها ، سفره خانه های سنتی ، مجتمع های خدمات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی ندارد .


دکتر مصیب امیری با اشاره به اظهار نظر نائب رئیس اتاق اصناف مرکز فارس درخصوص ضرورت اخذ پروانه کسب تاسیسات گردشگری استان و پلمب این تأسیسات درصورت عدم پیگیری ازسوی این اتاق تأکید کرد تأسیسات و موسسات گردشگری استان فارس نیاز به اخذ مجوز و پروانه کسب از سوی هیچ اتحادیه ای نداشته و صرفاً پروانه بهره برداری این تاسیسات را سازمان میراث فرهنگی صادر می نماید به گفته وی طبق ماده ۹۰ قانون نظام صنفی تمامی واحدهایی که نسبت به ارائه کالا و خدمات اقدام می نمایند باید از اتحادیه مربوطه پروانه کسب بگیرند اما در تبصره ذیل این قانون صرفاً به قوانین و مشاغل خاص اشاره شده که براساس آن تمامی تاسیسات و موسسات گردشگری شامل قانون خاص بوده و نیاز به اخذ پروانه از اتحادیه ها نمی باشد .
امیری گفت : صدور مجوز نرخ گذاری ، درجه بندی و نظارت برتمامی فعالیت مربوطه به این تأسیسات صرفاً برعهده سازمان میراث فرهنگی است .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین افزود طبق ماده ۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی اصلاحیه ۱۳۷۵ مقرر شده صدور و یا تمدید هرگونه مجوز ایجاد تاسیسات گردشگری و نیز تعلیق و لغو مجوز آن برعهده سازمان میراث فرهنگی باشد و تبصره های بعدی این ماده نیز ضمانت اجرایی قانونی عدم رعایت مقررات را تعیین کرده است .
وی اضافه کرد طبیعی است آیین نامه های ذیل ماده ۷ تمامی جزئیات مربوط به کیفیت صدور پروانه بهره برداری تنظیم امور و شرایط نظارت برفعالیت های گردشگری صریحاً اعلام کرده و براساس آیین نامه ایجاد اصلاح تکمیل و تجهیز بهره برداری و نظارت بر تأسیسات گردشگری مصوب سال ۱۳۸۴ و آیین نامه نظارت مصوب هیأت وزیران پیش بینی کرده است .
امیری افزود : با توجه به صراحت نظر مراجع حقوقی و دستور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص فصل الخطاب بودن نظر مشورتی اخذ شده از سوی معاونت قوانین مجلس و نظرات حقوقی کمیسیون اقتصادی مجلس و معاونت حقوقی رئیس جمهور و دفتر امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی دستگاه های اجرایی دال بر مستثنی بودن تاسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی و ضرورت اخذ پروانه کسب از سوی نمایندگان سازمان متبوع در جلسه هیئت عالی نظارت سازمان های صنفی کشور موضوع منتفی و تمامی تاسیسات و موسسات گردشگری صرفاً با اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی قادر به ادامه فعالیت هستند .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با توجه به سوابق موجود در تاریخ ۲۸/۱۰/۹۳ جلسه¬ای با حضور معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، معاون محترم توسعه بازرگانی و قائم مقام محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون محترم گردشگری کشور، مدیرکل محترم حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، مدیر محترم حقوقی مرکز اصناف کشور و مدیرکل محترم ارزیابی و نظارت بر خدمات گردشگری تشکیل و ضمن طرح مباحث و دیدگاه های اعضاء محترم موارد ذیل مصوب گردید.
۱. با عنایت بر این که، برابر قواعد حقوقی در مقام تعارض بین قوانین عام و خاص، حاکمیت با قانون خاص بوده و قانون عام نمی تواند خاص را نسخ نماید هر چند مؤخر از آن باشد، لذا در مانحن فیه قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی چون قانون خاص می باشد، لذا به قوت و اعتبار خود باقیست.
از طرفی برابر تبصره ۲ قانون نظام صنفی، فعالیت های کسبی که دارای قانون خاص هستند، از حاکمیت قانون نظام صنفی مستثنی می باشند.
۲. ماده ۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی اصلاحی ۱۳۷۵ مقرر می دارد صدور و یا تمدید هرگونه مجوز تأسیس و ایجاد تأسیسات گردشگری و نیز تعلیق و لغو آن برعهده سازمان میراث فرهنگی بوده و تبصره های بعدی این ماده نیز ضمانت اجرای قانونی عدم رعایت مقررات را تعیین نموده است.
۳. تبصره ۶ ماده ۷ قانون فوق الذکر، سایر جزییات مربوط به کیفیت صدور پروانه بهره برداری، تنظیم امور و شرایط نظارت بر فعالیت های گردشگری را صریحاً به آیین نامه اجرایی ارجاع داده است که متعاقب همین حکم، آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، تجهیز، بهره برداری و نظارت بر تأسیسات گردشگری مصوب ۱۳۸۴ و آیین نامه نظارت مصوب هیأت محترم وزیران را در آن پیش بینی نموده است.
۴. ماده ۸ قانون، اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه صنعت ایرانگردی و جهانگردی را به عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محول نموده است.
۵. با توجه به بند ۱۸ قانون، اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه صنعت ایرانگردی و جهانگردی برعهده سازمان میراث فرهنگی می باشد.
۶. تعریفی که تبصره ماده ۲ قانون نظام صنفی مصوب سال ۱۳۹۲ از«قانون خاص» ارائه داده است عبارت از آن که براساس آن نحوه صدور مجوز فعالیت، تنظیم و تنسیق امور واحدهای ذیربط، نظارت و بازرسی به صراحت معین می شود، جملگی این امور در مواد قانونی فوق الاشاره مورد تصریح قرار گرفته و یا به واسطه تصریح در متن قانون به آیین نامه اجرایی ارجاع گردیده است.
۷. از سوی دیگر توجه به ماهیت متفاوت و ویژگی های خاص فعالیت های گردشگری که مبتنی بر خدمات انسان محور آن هم بر پایه جلب حداکثر رضایت مندی مشتری بنا گردیده و لزوماً ارائه خدمات در این حوزه تفاوت اساسی با سایر مشاغل عمومی داشته و با رعایت اصول و کدهای اخلاقی و استانداردهای بین¬المللی و منطقه¬ای همراه می¬باشد قطعاً ملاحظات رضایتمندانه هدف اصلی می¬باشد.
۸. رویکرد حمایتی و تشویقی دولت از فعالان این حوزه در افزایش جذب گردشگر و ارتقاء درآمدهای غیرنفتی و افزایش فعالیت های اشتغال آفرینی در این حوزه کاملاً تخصصی بوده و متولی آن صرفاً سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد.
۹. نهایتاً مصالح عمومی کشور مترتب بر این تفسیر و ضرورت توسعه فعالیت های این صنعت با هدف افزایش رونق اقتصادی و اشتغال پایدار، هر تفسیر دیگری مغایر با این تفسیر مباین با مصالح عمومی کشور تلقی شده و برخلاف جهت گیری های اقتصاد مقاومتی و به معنای توسعه موانع غیر ضرور در مسیر توسعه فعالیت های اقتصادی براساس فرمایشات مقام معظم رهبری می باشد.
۱۰. مراتب فوق از سوی اعضاء محترم جلسه مصوب و مقرر گردید به جهت شفاف سازی و اخذ نظارت قانونی موضوع مورد اختلاف به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه و نهایتاً فصل الخطاب بودن نظر مشورتی اخذ شده از سوی معاونت محترم قوانین مجلس و نظرات حقوقی سایر مراجع ذیربط نظیر کمیسیون اقتصادی مجلس، معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری و دفتر امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی دستگاه های اجرایی دال بر مستنثنی بودن تأسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی و ضرورت اخذ پروانه کسب از سوی نمایندگان سازمان متبوع در جلسه هیأت عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور مطرح گردید.
۱۱. علیهذا، با عنایت به صراحت نظر مراجع حقوقی مورد استعلام مبنی بر عدم شمول قانون نظام منفی بر تأسیسات گردشگری کمافی سابق براساس قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی و آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری مصوب ۴/۶/۱۳۹۴ هیأت محترم وزیران و سایر قوانین و مقررات صنعت گردشگری صورت پذیرفته، دخالت اتاق اصناف و اتحادیه های تابعه در امور تأسیسات و مؤسسات گردشگری غیرقانونی می باشد و پیگرد قانونی دارد.
۱۲. در این خصوص نامه شماره ۵۳۱۵/۹۵۲۱۰۰ مورخ ۱۲/۲/۹۵ معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و مستندات پیوست به شرح ذیل فصل الخطاب بوده و لازم الاجرا می باشد.
الف: نامه شماره ۸۱۵۹۳/۴۲/د مورخ ۱۳/۱۱/۹۴ رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس محترم شورای اسلامی
ب: نامه شماره ۴۲۰۹۳/۶۰ مورخ ۱۳/۲/۹۴ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت
ج: نامه شماره ۶۰۵۳۳/۲۶۸۴۷ مورخ ۲۵/۵/۹۴ معاون محترم حقوقی رئیس جمهور
د: نامه شماره ۶۷۳۶۳ مورخ ۱/۱۲/۹۴ معاون محترم قوانین مجلس شورای اسلامی
معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس گفت: بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید در زمینه معرفی هرچه بیشتر و بهتر توانمندی ها، جاذبه ها و داشته های گردشگری استان فعال شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شاپور رستمی شامگاه دوشنبه در آیین تجلیل از اعضای ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در فارس بیان کرد: البته این معرفی نباید به شهر شیراز محدود شود بلکه داشته ها و ظرفیت های تمام شهرستان های استان باید به مردم کشورمان معرفی شود تا تمام بار مسائل گردشگری و سفر متوجه شهر شیراز نباشد و سایر شهرستان ها نیز در ایام مختلف پذیرای میهمانان و گردشگران باشند.
وی افزود: ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در استان فارس باید در طول سال انجام شود تا شاهد جذب هر چه بیشتر گردشگر باشیم و در این زمینه مشارکت هر بیشتر بخش خصوصی و انجام
رستمی با بیان اینکه بخش خصوصی نقش مهمی در توسعه گردشگری دارد اظهارداشت: از آنجا که ظرفیت اعتبارات دولتی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری محدود است، بخش خصوصی باید با تمام توان و ظرفیت وارد این عرصه شود.
معاون استاندار فارس اضافه کرد: توسعه، تقویت و استمرار گردشگری در استان نیازمند ایجاد بسترها مناسب گردشگری است که هر چه شرایط حضور و فعالیت بخش خصوصی فراهم شود، رونق و توسعه اقتصادی استان بیشتر می شود.
او ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در حمایت از بخش خصوصی و توسعه بسترهای گردشگری، تهیه بسته‌‌ های فرهنگی گردشگری برای گردشگران است تا بتوانیم هر چه بهتر فرهنگ و تمدن غنی اسلامی و ایرانی را به گردشگران معرفی کنیم.
رستمی عنوان داشت: با توجه به اینکه درماههای نخست تعطیلات تابستان هستیم بنابراین ضروری است که ظرفیت های گردشگری استان در سطح ملی معرفی شود تا مسافران تابستان، فارس و شیراز را به عنوان یکی از مقاصد سفر خود انتخاب کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در ستاد سفرهای نوروزی استان افزود: در ایام نوروز برنامه ریزی های منسجم و مناسبی برای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران انجام شد و ما در نوروز امسال شاهد رونق گردشگری نه تنها در شیراز بلکه در تمام استان بودیم.
او گفت: شهر شیراز به برکت وجود حرم مطهر امامزادگان واجب التعظیم و در راس آنها حرم مطهر حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) یکی از مقاصد اصلی سفر در طول سال و به ویژه ایام تعطیلات است به طوری که در ۲۰ روز تعطیلات نوروز امسال بیش از چهار و نیم میلیون نفر این امام زاده را زیارت کردند.
رستمی بیان کرد: فارس از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری در بخش های مختلف از جمله تاریخی، فرهنگی، عشایری، ادبی و طبیعی برخوردار است که همه بخش ها باید به صورت موازی در کنار هم تقویت و توسعه یابد.به مناسبت بزرگداشت هفته دولت نمایشگاه ها و جشنواره های تخصص صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در سراسر استان برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه زهرا الحمدی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : در این هفته نمایشگاه دستاوردهای هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در عرصه های ملی و بین المللی ، نمایش آثار دریافت کننده نشان های بین المللی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در موزه گالری آب (آب انبار وکیل ) با همکاری انجمن هنرهای سنتی و تجسمی فارس برگزار می شود .
به گفته وی ، نمایشگاه نوآوری و تولید زیر اندازهای چرمی به همت هنرمند خلاق فسایی (محمد پولاد چنگ ) در شهرستان فسا در این هفته برپا می شود .
الحمدی ادامه داد : در این هفته نمایشگاه صنایع دستی با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ، اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان در مجموعه تاریخی زندیه گشایش می یابد .
وی از اجرای طرح تاج هنر ( دیدار با هنرمندان پیشکسوت و معمر صنایع دستی و هنرهای سنتی ) با همکاری اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان خبر داد .
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس افزود : نمایشگاه و جشنواره صنایع دستی در شهرستان های استان فارس در این هفته برپا می شود .


پرفسور هانس مارتین هاینز رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) صبح امروز از مجموعه زندیه شیراز و بافت تاریخی این شهر بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس صبح امروز هانس مارتین هاینز که در جریان این بازدید به همراه دکتر محیط طباطبائی رئیس (ICOM ) ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور از بافت تاریخی شیراز و محور زندیه این شهر بازدیدی داشت .
وی با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های صورت گرفته در خصوص حفاظت و احیای مجموعه های تاریخی در شیراز گفت : بسیار خرسندم که در شیراز یک بنای منحصر به فرد تاریخی مربوط به دوره زندیه به موزه تبدیل شده است .
رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) افزود : موزه تخصصی پارس ق
دیمی ترین موزه شیراز است که در عمارت کلاه فرنگی باغ نظر در شیراز مستقر شده و تبدیل این عمارت به موزه یک اتفاق مهم و تاثیر گذار می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گراش از برگزاری تور یک روزه داراب گردی خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جواد اسدی گفت : با توجه به قدمت شهرستان داراب و نیز وجود آثار تاریخی مربوط به دوره ساسانیان در شهرستان داراب و نیز علاقمندی جوانان شهرستان گراش به تاریخ و بناهای تاریخی ، توسط انجمن ایکوموس شهرستان گراش ، تور یک روزه داراب در تاریخ ٢٠ فروردین ما برگزار خواهد شد .
وی افزود : هدف از برگزاری این تور افزایش تعامل با شهرستانهای استان فارس و شناخت بیشتر میراثفرهنگی و تاریخ هر شهرستان و روابط نزدیکتر ادارات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان است .

 


 

همزمان با فرا رسیدن سال نو سفره هفت سین لاری ها با هنرمندی فرزانه گلابی در باغ نشاط گسترده شده و مورد استقبال مهمانان نوروزی قرارگرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این مراسم باحمایت روابط عمومی شهرداری لار، شواری اسلامی شهرلار و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری لارستان برگزار می شود.
همچنین به مناسبت فرا رسیدن تعطیلات نوروزی نمایشگاهی از طبیعت لارستان در باغ نشاط برپا شده است .
این نمایشگاه شامل ۴۰ عکس از طبیعت لارستان می باشد که ساعت بازدید آن ۱۰ صبح لغایت ۱۲ ظهر و ۶ عصر الی ۱۱شب می باشد .
گفتنی است بازدید برای عموم آزاد است .


 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در روز اول عید با حضور مقامات عالی شهرستان، معاون محترم قرماندار، فرماندهی نیروی انتظامی، شهردار، ریس میراث فرهنگی لارستان و تنی چند از روسای ادارات در ورودی شهر جاده ی لار- جهرم ضمن خوش آمد به مهمانان نوروزی هدایای که توسط شهرداری تهیه شده بود به مهمانان اهدا شد و مراسم سیاه بازی عمونوروز و گروه تیاتر شهر اجرا شد.

 

بنابراین گزارش پس از آن در پارک ندای بوستان و پارک شهر با حضور در ورودی چادر های مهمانان، خوش آمد گویی و نیز هدایایی داده شد. اجرای برنامه شاد و زنده ی گروه عمو نوروز نیز در این مراسم برگزار شد و از کمپ های اسکان بازدید و به نیروهای خدوم نیروی انتظامی و هلال احمر تقدیر و تشکر بعمل آمد.