در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام پیشکسوتان و اساتید این حوزه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، بعد از ظهر ۲۰ خرداد ماه همزمان با (۱۰ ژوئن /۲۰خرداد)روز جهانی صنایع دستی طی مراسمی با حضور محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان، مسئولین استانی، پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان فارس، آیین رونمایی از ۵ پلاک(کاشی) ماندگار به نام اساتید برجسته این هنر-صنعت برگزار گردید.
بنا بر این گزارش، این کاشی ها بر سر در خانه استاد بهرام منبتی هنرمند منبت، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی هنرمند خاتم ساز، استاد احمد شیشه گر هنرمند کاشی هفت رنگ، استاد علی اصغر تجویدی هنرمند نگارگری و استاد رضا جانعلی پور هنرمند مقرنس نصب می شود.
گفتنی است طرح کاشی ماندگار، وفق وظایف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین را برعهده دارد.
شخصیت‌هایی که در این طرح قرار می‌گیرند شامل چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که توانسته‌اند در دوران فعالیت خود مرزهای جدیدی را بیافرینند یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده باشند و به‌عنوان چهره‌ای ماندگار شناخته شوند.

همزمان با عید سعید فطر، جشنواره سنتی-گردشگری در شهرستان اقلید برگزار می شود

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید از برگزاری جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل به مناسبت عید سعید فطر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محمدرضا قلندری اظهار داشت: جشنواره سنتی گردشگری تش و پاتیل اقلید با هدف احیای سنت های بومی و معرفی ظرفیت های گردشگری-تاریخی و طبیعی اقلید در قدمگاه علی بن موسی الرضا (ع) شهر سده برگزار می شود.

وی افزود : برنامه ها در نظر گرفته شده برای این جشنواره از جمله، کنسرت و موسیقی محلی، عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی تاریخی-فرهنگی و اجتماعی این منطقه ازدیرباز تاکنون، طبخ و عرضه غذاهای محلی، معرفی آثار کهن این دیار، برگزاری مسابقات محلی-منطقه ای و نمایش هنرهای اسب سواری می باشد.

قلندری خاطر نشان کرد: این جشنواره از ۲۵ خردادماه سال جاری به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر آغاز و تا ۲۷ خرداد ماه، پذیرای علاقمندان خواهد بود.

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری استان فارس از برگزاری آزمون جامع مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان ایرانگردی، جهانگردی و طبیعت گردی، امروز جمعه ۲۷ مرداد ماه سال جاری همزمان با سراسر کشور خبر داد.
به گزارش روابط عومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سید موید محسن نژاد هدف از برگزاری این آزمون را بالا بردن سطح علمی فعالان حوزه های مختلف گردشگری عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به رشد صنعت گردشگری و تاکید بر علمی و تخصصی شدن شاخه های متنوع و متعدد این صنعت، نقش آموزش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: این آزمون به صورت جامع دو بار در سال و همزمان با سراسر کشور برگزار می گردد.
این مقام مسئول افزود: در این دوره تعداد ۲۶۱ نفر در رشته راهنمایان ایرانگردی-جهانگردی، ۲ نفر در رشته راهنمایان طبیعت گردی و تعداد ۱۲۳ نفر در رشته مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شرکت کردند.
معاون گردشگری فارس در پایان خاطرنشان کرد: قبول شدگان این آزمون پس از کسب مجوز لازم می توانند فعالیت خود را در حوزه‌های تخصصی مربوطه آغاز نمایند.
گفتنی است این آزمون با نظارت ارزیابان سازمان میراث فرهنگی کشور و کارشناسان میراث فرهنگی فارس با حضور ۳۸۶ نفر در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، همزمان با فرا رسیدن میلاد هشتمین نور ولایت، ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) و بزرگداشت دهه کرامت در مراسمی از کارکنان برتر اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس تجلیل شد.

 

بنابراین گزارش دراین مراسم مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس ضمن تبریک اعیاد خجسته این دهه به ضرورت تکریم از کارکنانی که با تلاش و انجام امور محوله در پیشبرد اهداف سازمانی نقش به سزایی را ایفا نمودند تاکید کرد و افزود: با توجه به نام گذاری این سال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال همکاران می بایست با بستر سازی مناسب در جهت بهروری و تسهیل روند اداری ارباب رجوعان در ارتقا شاخص های عمومی و اختصاصی عملکرد اداره کل تلاش مضاعف نمایند.
وی با اشاره به مسئولیت مهم کارکنان این اداره کل به عنوان میراثبانان آثاری که متعلق به همه مردم است گفت:با ارائه نقطه نظر و پیشنهادات راهگشا، می بایست در جهت جلب رضایت مندی مردم اقدام کرد.
درادامه این مراسم حجت السلام و المسلمین نیازی مشاور مدیر کل در امور گردشگری مذهبی نیز اعیاد این دهه را گرامی داشت و خاطر نشان کرد: به گفته امام رضا (ع) با رعایت ۵ اصل و منش اخلاقی” معتمد بودن، کرم داشتن، ثبات اخلاق ،نجابت و خدا ترسی ” میتوان علاوه بر احساس ارزشمندی در زندگی در کلیه امور شخصی، اداری و اجتماعی موفق و با انگیزه عمل نمود.
گفتنی است در پایان این مراسم با اهدا لوح تقدیر و هدایا از کارکنان حوزه های معاونت های توسعه مدیریت و پشتیانی، گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، برنامه ریزی و سرمایه گذاری، فرماندهی یگان حفاظت، اداره حراست، روابط عمومی، امور فرهنگی و ارتباطات، روسای ادارات شهرستانها، سرپرست اماکن فرهنگی و تاریخی،دفتر فنی گردشگری،در بخش ارزیابی عملکرد سال ۹۵ دستگاههای اجرایی و همچنین از تعداد دیگری در بخشهای طرح تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندی ، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب، دولت قرآنی، مسابقه کتابخوانی با موضوع نماز، نشر و ترویج فرهنگ نماز بخصوص نماز اول وقت تقدیر به عمل آمد.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از افتتاح ۲پروژه سرمایه گذاری و گردشگری، با سرمایه گذاری ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و اشتغالزایی ۹۵ نفر همزمان با فرارسیدن هفته دولت خبرداد .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با اشاره به این مطلب که صنعت گردشگری نقش عمده‌ای در اقتصاد ایفا می‌کند و می توان با افزایش سرمایه‌گذاری در آن از پیامدهای اقتصادی گردشگری بهره مند شد، افزود: سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری همواره به‌ عنوان یکی از فرصت‌های جذاب برای سود‌آوری و اشتغال‌زایی مورد‌توجه فعالان اقتصادی بوده است و باید از فرصت‌های بی‌نظیر و بکر طبیعی و جغرافیایی، وجود اماکن تاریخی و… در استان برای سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در این صنعت پاک بهره مند شد.
وی ادامه داد: با توجه به حمایت های دولت و فراهم نمودن زمینه امنیت سیاست خارجی و اقتصادی بایستی از این فرصت طلایی برای توسعه و رونق گردشگری و بالطبع آن ایجاد اشتغال پایدار در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی اقدام نمود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس با بیان مطالب مذکور، جزئیات دو پروژه سرمایه گذاری قابل افتتاح در هفته دولت را تشریح کرد و گفت: پروژه اول با عنوان مجموعه گردشگری هفت دریا با حجم سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی۱۰۰ درصد می باشد .
جزئیات طرح شامل نمازخانه ، هتل رستوران، سالن همایش ، کافی شاپ،پارکینگ،سرویس بهداشتی و فضای سبز … می باشد. این طرح در زمینی به مساحت ۲۱۰۰۰ و زیر بنای۴۰۰۰ زمینه اشتغال ۴۵ نفر را مهیا کرده است.
مصیب امیری در خصوص طرح دوم نیزتوضیحاتی ارائه داد و خاطر نشان کرد: پروژه مجتمع توریستی شرکت پدیده صوفی با حجم سرمایه گذاری ۱۳۵ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی۱۰۰ درصد در زمینی با مساحت ۳۵۵۰ متر مربع و زیر بنای ۴۰۰۰ با جزئیات طرح سفره خانه ، هتل آپارتمان،آلاچیق کافی شاپ، نمازخانه و سرویس بهداشتی جرا شده است که این طرح زمینه اشتغال زایی ۵۰ نفر را ایجاد می نماید.
در پایان گفتنی است، تسهیلات دریافتی پروژه مجموعه گردشگری هفت دریا به میزان ۵ میلیارد ریال و پروژه مجتمع اقامتی پذیرایی شرکت پدیده صوفی بدون دربافت تسهیلاتی پروژه خود را به اتمام رسانده است.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند گفت : به مناسبت فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل عباس (ع) و گرامیداشت مقام جانباز مراسم آیینی ورزش پهلوانی درچهارطاقی نقاره خانه فراشبند برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز اظهار داشت: همچنین در این مراسم به پاس گرامیداشت مقام جانباز از عباس غریبی رزمنده و جانباز هشت سال دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد.
وی با اشاره به اینکه این مراسم برای نخستین بار در فضایی تاریخی با حضور ورزشکاران و با همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان انجام گرفته است افزود : این بنا به تازگی مرمت شده و تاکنون برنامه هایی با موضوعات فرهنگی و هنری نظیر نشست های ادبی، برگزاری نمایشگاه و اجرای شب شعر با هدف معرفی اثر اجرا گردید.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس گفت: یکم اردیبهشت ماه جاری همزمان با بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی بازدید از آرامگاه این شاعر و نویسنده پارسی‌گوی نامدار ایرانی، برای عموم علاقمندان رایگان است.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس فارس اظهار داشت: مطابق سنوات گذشته، اول اردیبهشت ماه به مناسبت بزرگداشت سعدی شیرازی این اداره کل ضمن همکاری با ستاد برگزاری یادروز در اجرای برنامه‌های فرهنگی و به ویژه مراسم بزرگداشت، به آماده سازی مکان این مجموعه فرهنگی- تاریخی جهت میزبانی هر چه بهتر از علاقمندان این شاعر بزرگ ایران و جهان می نماید.
لذا در راستای این پذیرایی شایسته مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدی در روز پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه تعطیل و در روز جمعه اول اردیبهشت ماه به صورت رایگان پذیرای گردشگران و مردم فرهنگ دوست شهر شیراز می باشد.


مدیرکل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی وگردشگری فارس از افتتاح۴ پروژه گردشگری و اقامتی همزمان با نهمین روز از ایام دهه مبارک فجر خبرداد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ،دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی وگردشگری فارس گفت : احداث و ایجاد زیرساختهای مورد نیاز استان نقش اساسی در توسعه صنعت گردشگری استان خواهد داشت.
وی افزود : در روز پنج شنبه ۲۱ بهمن ماه شاهد افتتاح این ۴ پروژه در استان خواهیم بود. که از این دو پروژه یک هتل ۲ ستاره و فاز دوم یک هتل آپارتمان ۲ ستاره در شهرستان جهرم و درشهر شیراز یک هتل آپارتمان و یک هتل ۲ ستاره افتتاح و به بهره برداری خواهند رسید .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به میزان سرمایه گذاری و اعتبار اختصاص یافته برای این پروژه ها ادامه داد : در مجموع میزان سرمایه گذاری مجریان طرح ها ۲۲۴ میلیارد ریال و اعتبارات هزینه شده به میزان ۴۷ میلیارد ریال می باشد.
مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی وگردشگری فارس افزود: با افتتاح این ۴ پروژه تعداد۲۶۴ تخت و ۱۰۳ اتاق به ظرفیت واحد های اقامتی استان افزوده می شود.
وی در پایان با تاکید بر ایجاد اشتغال در سطح استان خاطر نشان کرد : در مجموع با افتتاح این ۴ مرکز اقامتی- گردشگری در شیراز و جهرم زمینه اشتغال برای ۱۱۰ نفر ایجاد شده است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس درآئین افتتاح هتل آپارتمان جهان نما در شیراز با حضور وزیر دادگستری، استاندار فارس، فرماندار شیراز، شهردار شیراز مسئولین استانی و همزمان با افتتاح سه پروژه اقامتی – گردشگری در استان فارس گفت: طلوع انقلاب اسلامی بی تردید سر منشا خیر و برکات فراوانی بوده که هرسال با جشن بهار آزادی تجربه ای موفق از دست آوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی به بار معنا می نشیند.


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: سال پر بار ۹۵ در حالی گذر خود را به دهه فجر می رساند که با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری شعار سال ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” و برآمدن دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حصول برجام راه برای توسعه بخشی کشور هموار و در سی و هشتمین بهار آزادی شاهد به بار نشستن بسیاری از طرح ها و پروژه های سرمایه گذاری و اشتغالزایی در کشور هستیم.
وی اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بر اساس اهداف و برنامه و استراتژی های تعیین شده سازمانی در مبحث توسعه گردشگری به عنوان یکی از اولویت های توسعه کشور با بهره گیری از توان بخش خصوصی در راستای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران ورودی به استان فارس با هدف تامین معیشت و ایجاد اشتغال سعی در توسعه زیر ساختهای تاسیسات اقامتی داشته است.
مصیب امیری در ادامه گفت: در همین زمینه در سال جاری با بهره برداری از ۳هتل،۵ هتل آپارتمان و ساماندهی خانه های مسافر در مجموع تعداد۳۴۰ تخت به ظرفیت اقامتی استان افزوده شد. همچنین در سال ۹۵ تعداد۱۸ اقامتگاه بوم گردی در سطح استان به بهره برداری رسیده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: میزان سرمایه گذاری جذب شده در پروژه های مذکور ۴۸۱ میلیارد ریال و تعداد اشتغال ایجاد شده در بحث زیر ساخت های اقامتی۲۶۴ نفر بوده است.
گفتنی است وزیر دادگستری در حاشیه افتتاح هتل آپارتمان جها نما گفت: شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (علیهم السلام) شهر شعر و ادب و یکی از قطبهای گردشگری کشور نیازمند تاسیسات اقامتی متنوع می باشد که افتتاح همزمان ۴ پروژه گردشگری و اقامتی در شیراز و استان فارس را به فال نیک میگیریم.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فسا از برگزاری بزرگترین تعزیه میدانی کشور همزمان با ایام شهادت امام سجاد (ع) در روستای صحرارود این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسن محمودی گفت : بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور روز جمعه ۲۳ مهرماه همزمان با روز شهادت امام سجاد (ع) در روستای صحرارود فسا از ساعت ۸:۳۰ صبح روز جمعه در تپه‌های حضرت صاحب‌الزمان (عج) این روستا برگزار شد .
وی افزود : ، این تعزیه در سال ۹۱ ۱۳به شماره ۶۵۶ توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس به ثبت میراث معنوی رسیده است و سالانه بیش از ۵۰ هزار نفر برای دیدن آن گرد هم می‌آیند که امسال نیز در این آیین بزرگ مذهبی حدود ۲۲۰ نفر نقش‌آفرینی می‌کردند .
محمودی ( لقمه‌های حرام ، قاتلین امام ) را به عنوان تعزیه امسال اعلام کرد و گفت : در این نمایش به جنبه اشرافی‌گری دشمنان اهل بیت (ع) و چگونگی فراهم شدن زمینه شهادت امام حسین (ع) پرداخته شده است.
مسئول اداره میراث فرهنگی فسا ادامه داد : متن تعزیه امسال توسط مهدی محمدی، محمود سیمکانی، شکرالله خاک‌رند، وحید بنده‌خدا و محمد شایق با استناد به مستندات تاریخی به رشته تحریر درآمده است و کارگردان این تعزیه محمود سیمکانی است.
گفتنی است ، این تعزیه در فضایی به متراژ ۱۰ هزار متر اجرا گردیدد ، تعزیه بزرگ صحرارود با قدمت بیش از ۲۵۰ سال یکی از تاثیرگذارترین تعزیه‌های کشور محسوب می‌شود.مدیرکل میراث فرهنگی فارس از آغاز به کار نمایشگاه تخصصی صنایع دستی همزمان با همایش ملی ریحانه النبی و با حضور مسئولین و مقامات کشوری، استانی و محلی در شهرستان مهر خبرداد.


 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری با اعلام خبر فوق اظهار داشت: از شاخصه های این نمایشگاه حضور اساتید برجسته و پیشکسوتان صاحب نام استان همچون اساتید منبتی،قدرت،تجویدی،جانعلی پور،ظریف صناعی،جوکار،سیرجانیان و نمایش آثار فاخر هنرمندان و صنعتگران استان برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه به رونمایی از تابلوی معرق “ضامن آهو” کارفاخر استاد جدی اشاره نمود.

بنابراین گزارش به نقل از این مقام مسئول این نمایشگاه با ۵۴ غرفه از شهرستان های ارسنجان،پاسارگاد،فیروزآباد،کوار،مرودشت،نی ریز،داراب،استهبان،خرامه،لامرد،اوز،مهر، در روز ۱۵ اسفندماه سال جاری با معرفی آثاری در رشته های خوس بافی،خوس دوزی، البسه محلی، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، رودوزی های الحاقی، تذهیب و نگارگری معرق، مشبک، منبت، خاتم، سفال، سرامیک، مقرنس،آیینه کاری،گره چینی،سراجی سنتی، دست بافته های داری(گلیم،گبه،جاجیم، مفرش و قالیچه) کاشی هفت رنگ، معقلی، قلمزنی مس، خراطی، سازهای سنتی،خوشنویسی و همجوشی شیشه به صورت رسمی گشایش یافت و تا ۱۸ اسفند ادامه خواهد داشت.

 

به‌‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، صبح روز دوم فروردین ماه ۹۷ در مراسمی با حضور مصیب امیری مدیر کل، معاونین و اعضای ستاد اجرایی خدمات ‌سفر و استقبال گسترده گردشگران و همشهریان ، رویداد فرهنگی نوروزگاه در محوطه مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدی در شهر شیراز همزمان با ۸ شهرستان استان فارس افتتاح شد.

بنا بر این گزارش به نقل از مدیر کل میراث‌فرهنگی فارس هدف از برگزاری رویداد فرهنگی نوروزگاه احیا و معرفی فرهنگ و آداب و رسوم نوروز به همشهریان و گردشگرانی است که استان فارس را به عنوان مقصد سفر نوروزی خود انتخاب می‌کنند.

دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان ادامه داد: جشن نوروزگاه، همزمان با شیراز در ۸ شهرستان ازجمله مرودشت،پاسارگاد،لارستان،نی ریز،فیروزآباد، آباده،کازرون و سپیدان اجرا می‌شود.

گفتنی است در روز اول برگزاری نوروزگاه شیراز، برنامه های شامل: میرنوروزی، مراسم سمنوپزان، نمایش ننه سرما و عمونوروز، حاجی فیروز، خرک چی، فال کلوک،بهاریه خوانی و اجرای گروه طرب موسیقی فولکلور شیرازی در معرض دید میهمانان نوروزی و گردشگران قرار خواهد گرفت.

این رویداد از دوم لغایت ششم فروردین‌ماه، صبح ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ و بعد از ظهر ۱۵:۳۰ تا ۱۸در محوطه مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدی پذیرای علاقمندان می باشد.

سیستم آبیاری مکانیزه در مجموعه های تاریخی – فرهنگی حافظ و سعدی راه اندازی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اجرای سیستم آبیاری مکانیزه در دو مجموعه تاریخی – فرهنگی شیراز همزمان با فرا رسیدن هفته دولت صورت گرفت .
با توجه به اجرای طرح ساماندهی فضای سبز و صرفه جویی دردر مصرف آب در مجموعه های تاریخی – فرهنگی حافظ و سعدی که دارای محوطه و فضای سبز هستند یک ضرورت به شمار می رفت . از این رو سیستم آبیاری مکانیزه در این اماکن راه اندازی گردید .
گفتنی است ، با اعتبار۶۲ میلیون تومان این دو مجموعه تاریخی شیراز به سیستم آبیاری قطره ای مجهز شدند .

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی و دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر استان فارس از برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و سیاه چادرهای عشایری در سراسر استان همزمان با ایام نوروز ۹۷ خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با تاکید به نام گذاری امسال به نام سال” حمایت از کالای ایرانی” و شعار نوروزی”صنایع دستی فرصتی برای گردشگری تجربه محور” افزود : با توجه به حضور گسترده گردشگران و مسافران در نقاط مختلف استان در ایام نوروز و به منظور معرفی صنایع دستی و سوغات و حمایت از هنرمندان و تولید کنندگان این محصولات نمایشگاه و فروشگاه های صنایع دستی و سیاه چادرهای عشایری در سطح استان ایجاد شده است.
این مقام مسئول از راه اندازی نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی درکلان شهر شیراز همزمان با ایام نوروز خبر داد و افزود: در شهر شیراز و برخی بناهای شاخص تاریخی مانند آرامگاه حافظ، ارگ کریم خانی، باغ عفیف آباد، آرامگاه سعدی ۹۰ غرفه موقت صنایع دستی برپا شده است.
وی ادامه داد: همچنین ۷۵ غرفه موقت صنایع دستی در شهرستانهای استان و ۷ بازارچه دائمی صنایع دستی در سطح استان فارس به عرضه محصولات خود به گردشگران می پردازند.
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان به برپایی سیاه چادرهای عشایری بین راهی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: ۱۸۹ سیاه چادر عشایری در سطح استان ایجاد شده است و متولیان آن با اجرای برنامه های آیینی، ارائه غذاهای سنتی و محلی و معرفی آداب و رسوم خود لحظاتی شاد و خاطره انگیز را برای مسافران نوروزی رقم می زنند.