در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از دو طرح خلاقانه هنرمندان صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، مراسم رونمایی از “نخستین خودروی آینه کاری شده” و “نمونه محصول خلاقانه نمدی” برگزار شد.
بنابراین گزارش، نخستین خودروی آینه کاری شده توسط ۲ هنرمند جوان آینه کار شیرازی با استفاده از حدود یکصد هزار قطعه آینه و با بکار بردن تکنیک آینه کاری و نقوش اصیل این هنر ارزشمند بومی استان طی یک سال فعالیت انجام شده است.
همچنین نمونه محصول خلاقانه نمدی، توسط هنرمند نمدمال شیرازی با استفاده از تکنیک نمدمالی سنتی و الهام از قلوه سنگ های حاشیه رودخانه با برخورداری از تمام خواص درمانی و کاربردی نمد ، تولید گردیده است.

محمد رضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقلید گفت : در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به مناسبت بزرگداشت هفته دولت ، هنرمندان و صنعتگران روستاهای بخش حسن آباد شهرستان اقلید در محل مجموعه ورزشی شهدای حسن آباد، آثار و توانمندیهای خود را در قالب نمایشگاه در معرض دید عموم علاقمندان قرار دادند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا قلندری با اعلام خبر فوق افزود : در این نمایشگاه که با حضور فرماندار اقلید و برخی از مسئولین این شهرستان افتتاح شد ، رشته هایی چون فرش دستباف بخصوص قالی معروف حسن آبادی ، تابلو فرش ، گلیم بافی ، گبه ، چنته ، حصیر بافی و منبت ، مشبک ، معرق و … به نمایش گذاشته شده است .
وی در ادامه به همکاری بخشداری ، شهرداری ، شورای اسلامی و دهیاران بخش حسن آباد در برپایی این نمایشگاه اشاره کرد و گفت : همچنین در حاشیه این نمایشگاه جشنواره مسابقات ورزشی بومی-محلی ، پخت غذاهایی سنتی و موسیقی اصیل قشقایی نیز برگزار شد .
بنابراین گزارش صالح مشتاقی لار فرماندار اقلید نیز همزمان با بازدید از این نمایشگاه خاطر نشان کرد: با حمایت از صنعتگران و برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و همچنین ایجاد زیر ساختهای گردشگری به خصوص اقامتگاه بوم گردی می توان در اشتغالزایی و توسعه صنعت گردشگری شهرستان اقلید اقدامات موثری انجام داد.


چهارمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی هنرمندان استان فارس امروز یکشنبه ۱۶ مهر سال جاری با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان و کارشناسان و داوران در محل آن معاونت برگزار شد.


به ‌گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، ۱۰۵ اثر از ۷۷ هنرمند صنایع دستی استان به دبیرخانه معاونت صنایع دستی ارسال شده است که پس از داوری بر اساس معیارها و شاخص های مرغوبیت و استاندارد بودن مواد اولیه، اصالت، زیبا شناسی سنتی، نو آوری در طراحی و تولید ، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات،۴۰ اثر برای داوری نهایی و دریافت نشان ملی به تهران ارسال می گردد.
آثار دریافتی هنرمندان در رشته های منبت ، خاتم ، حکاکی روی سنگ ، چوب و استخوان ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، دست بافت های داری ، حصیر بافی ، کاشی هفت رنگ ، ساخت و سازهای سنتی ، خراطی ، نگارگری و … می باشد و طبق آمارهای موجود ، ۵۴ محصول ازشیراز، ۲۰ محصول از فیروزآباد، ۹ محصول از آباده، ۴ محصول از کازرون، ۳ محصول از اقلید، ۱۱ محصول از قیر ، ۲ محصول از نی ریز و یک محصول از مرودشت و سپیدان به دبیرخانه ارسال شده است.
بنابراین گزارش، نشان ملی مرغوبیت هر دو سال یک بار برگزار می شود که در دوره قبل ۹۹ اثر از فارس این نشان را دریافت کردند.

 

 

ازسایت خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان فارس رونمایی شد

در جلسه هماهنگی معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس، و انجمن هنرهای سنتی فارس از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس،صبح روز دوشنبه ۲۹ آبانماه سال جاری، جلسه ای با حضورحیدر علی زاهدیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی فارس، ملیحه طهماسبی رییس انجمن هنرهای سنتی استان فارس و نمایندگان انجمن هنرمندان استان برگزارشد.

بنابراین گزارش، هدف از تشکیل این نشست، آشنا نمودن هنرمندان درراستای شناساندن ظرفیت های بومی منطقه و معرفی آثار فاخرخود به انجمن برای نمایش در نمایشگاه ها و جشنواره ها بود.

معاون صنایع دستی استان فارس نیز در این جلسه به تعامل و همکاری نمایندگان انجمن هنرهای سنتی شهرستان ها و روسای ادارات میراث در شهرستان تاکید و خواستار تلاش برای جذب سرمایه گذار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شد.

وی همچنین به بیان اهمیت برپایی کارگاههای آموزشی در کنار فروشگاههای صنایع دستی پرداخت و خاطر نشان کرد: این امر می تواند به شکوفایی صنایع دستی در کل استان منجر گردد.

گفتنی است در حاشیه این جلسه از سایت اطلاع رسانی و خدمات رسانی هنرمندان انجمن هنرهای سنتی استان به نشانی اینترنتی: www.sonatifars.ir رونمایی شد.

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت: آزمون کارت شناسائی صنعتگری با حضور مسئول و کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ۱۱ رشته صنایع دستی از تاریخ ۲۳ مرداد ماه آغاز و تا ۲۹ مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، آزمون مذکور با حضور ۳۱ نفر در رشته های گلیم بافی ، مشبک چوب ، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ، سراجی سنتی ، مینای مس ، معرق چوب پته دوزی ، گره چینی رودوزیهای الحاقی ، قلاب بافی ، پیکر تراشی در محل سرای فاتح و آموزشگاه سیمرغ در حال برگزاری است که پس از قبولی هنرجویان در آزمون عملی، به آنها کارت شناسایی صنعتگری اعطا خواهد شد.
بنا بر این گزارش به نقل از حمید رضا هادی از جمله مزایای این کارت برای صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، بیمه صنعتگری، تسهیلات ارزان قیمت جهت خود اشتغالی،صدور مجوز مشاغل خانگی، پرداخت وام مشاغل خانگی تاسیس کارگاه آموزشی و حضور در نمایشگاههای صنایع دستی می باشد.
مسئول میراث فرهنگی شهرستان نی ریز ادامه داد: در طی سالهای گذشته با برگزاری دوره های آموزشی و آزمون حدود ۳۰۰ نفر از هنرمندان این شهرستان موفق به دریافت کارت شناسائی در رشته های مختلف صنایع دستی شدند.
حمید رضا هادی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این آزمونها ترغیب هر چه بیشتر صنعتگران صنایع دستی، حفظ و احیا رشته های هنری منسوخ شده، فراهم‌آوردن بستری مناسب در زمینه تولید صنایع‌دستی و اشتغال، مزایا و تسهیلات برای دارندگان کارت صنعتگری، بالا بردن سطح کیفی محصولات صنایع دستی و در نهایت صدور کارت مهارت می باشد.
گفتنی است، این آزمونها هر ۳ ماه یکبار برگزار و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان مراجعه نمایند.

صبح امروز ۸ مردادماه سال جاری با حضور سرپرست و کارشناسان معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس و جمعی از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی این استان، نشست هم اندیشی با هدف رفع موانع و مشکلات این حوزه در محل معاونت صنایع دستی استان فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در ابتدای این نشست هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی به بیان مشکلات و موانع خود اعم از فروش اجناس خارجی به اسم صنایع دستی در نمایشگاه های صنایع دستی ، توجه بیشتر و تجلیل از هنرمندان پیشکسوت ، فروش تولیدات تمامی هنرمندان صنایع دستی توسط اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان ، حمایت و پی گیری واگذاری اماکن تاریخی-فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی فارس به هنرمندان صنایع دستی برای برگزاری نمایشگاه ، پرداخت تسهیلات حمایتی برای راه اندازی کارگاه های تولیدی ، حمایت و پیگیری از هنرمندان برای دریافت درجه هنری و … پرداختند .
بنابراین گزارش در این نشست حیدرعلی زاهدیان سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس نیز ضمن تشکر و قدردانی از زحمات زهرا الحمدی معاون پیشین صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس نسبت به پاسخ و رسیدگی به مشکلات هنرمندان گفت : با توجه به اینکه برخی از اجناس خارجی در نمایشگاه های صنایع دستی به فروش می رسد ، جلوگیری از این مهم جزء اولویت اصلی این معاونت در گذشته و حال می باشد و در این راستا تمهیداتی در چارچوب ضوابط و مقررات اندیشیده شده و به زودتی عملیاتی خواهد گردید .
وی با تاکید به نقش هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در توسعه اقتصاد استان فارس افزود : در گذشته با عنوان تاج هنر ، تجلیل از تک تک صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی صورت گرفته است که در حال حاضر نیز فرآیند آن تسریع می گردد .
زاهدیان در پایان سخنان خود اظهار داشت : براساس برنامه های مدون این معاونت ، حوزه های حمایت از تولید ، صادرات ، ترویج و توسعه آموزش صنایع دستی در برنامه ششم توسعه قوی تر و با پشتوانه حمایت بیشتر از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس اجرایی خواهد شد .معاون اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت : صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس در ۵۳ نمایشگاه تخصصی نوروزی معرفی شد .


معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از فروش میلیاردی تولیدات دست ساز هنرمندان فارس در فاصله زمانی ۱۸روز نوروز ۹۶ خبر داد و گفت : در تعطیلات نوروزی ۵۳ نمایشگاه تخصصی در ۲۲ شهرستان استان برپا شد که با توجه به حضور میلیونی گردشگران ورودی به استان و فراهم نمودن زمینه لازم جهت معرفی صنایع دستی استان ، فروش محصولات دست ساز هنرمندان به رقمی بالغ بر ۱۵ میلیارد و ۸۷۷ میلیون و ۳۳۷ هزار ریال رسید.
الحمدی در ادامه با اشاره به برپایی عرضه محصولات بومی و محلی افزود :برپایی این نمایشگاه ها علاوه بر رونق اقتصاد صنایع دستی می تواند به اشتغال زایی این صنعت در جوامع محلی منطقه منجرگردد.
زهرا الحمدی در پایان خاطر نشان کرد: در نمایشگاه های مذکور، ۲۵۰ غرفه تخصصی از ۲۷ اسفندماه ۹۵ تا ۱۴ فروردین ماه ۹۶ در معرض دید عموم، مسافران و گردشگران نوروزی قرار گرفت.

در آیینی که با حضور زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری کشور , دکتر نامور مطلق معاونت صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان این حوزه در تهران برگزار شد، از دو تن از هنرمندان فعال استان فارس در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی تجلیل شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی معاون صنایع دستی استان با اعلام این خبر افزود: پس از موفقیت هنرمندان استان در سومین دوره داوری اعطای نشان ملی و مرغوبیت آثار صنایع دستی در سال گذشته و کسب رتبه دوم کشوری توسط ایشان با ۹۹ نشان ملی، همچنین احراز رتبه اول کشور از نظر کسب نشان به نسبت آثار ارائه شده، تعداد ۲ اثر به داوری بین المللی راه یافت تا در کنار ۱۲ اثر دیگر از کشورمان و آثار کشورهای منطقه در کشور کویت به رقابت بپردازند که در پایان هر دو اثر موفق به دریافت نشان بین المللی گردیدند.
معاون صنایع دستی همچنین افزود: هنرمندان جوان و خوش قریحه استان در رشته های دستبافته های داری و منبت توانستند این افتخار را برای استان به ارمغان آورند. مسعود شهریاری هنرمند جوان از مهد هنرمنبت از شهرستان آباده و بهنام محمدی کشکولی فعال حوزه دستبافته ها در زمینه تولید و صادرات توانستند بار دیگر جایگاه صنایع دستی فارس را بر قله افتخار به رخ بکشند.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از راه اندازی طرح “زبردستان” با هدف حمایت ترویجی از هنرمندان صنایع دستی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی با اعلام این خبر افزود: با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با حمایت از تولید از سوی معاونت صنایع دستی کشور و با همکاری بخش خصوصی، از این پس هنرمندان صنایع دستی می توانند محصولات خود را از طریق این برنامه در سطح کشور معرفی کنند .
وی گفت : هنرمندان صنایع دستی می توانند با نصب اپلیکیشن در آدرسhttp:// zebardastan.com/Handicraft.apk با ثبت مشخصات خود و ایجاد کارگاه و ارسال اولین بخش معرفی خود (موقعیت جغرافیایی، عکس سردر کارگاه، فیلم از محیط کارگاه) بعنوان هنرمند فعال وارد سیستم “زبردستان” شده و اطلاعات کارگاه و فعالیت خود را در این سیستم به اشتراک بگذارند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد : پس از تأیید اطلاعات توسط کارشناسان، امکان بارگذاری تصویر محصولات برای هنرمندان فعال خواهد شد.
الحمدی ادامه داد : این پروژه امکان معرفی محصولات صنایع دستی را به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی فراهم کرده و سرعت رشد اقتصادی کالاهای صنایع دستی را افزایش خواهد داد.
گفتنی است ، هنرمندان می توانند جهت ارتباط با شرکت مجری این طرح از طریق تماس با شماره ۰۲۱۴۹۷۶۳۲۰۰ و سیستم پیامکی با شماره ۵۰۰۰۲۲۶ اقدام کنند .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرمبید از بازدید پنجاه نفر از هنرمندان شاخص شیرازی از اماکن گردشگری شهرستان خرم بید خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محسن طیبی گفت : این هنرمندان که با هدف آشنایی با جاذبه های گردشگری خرم بید در شهرستان حضور پیدا و یک شب را در شهرستان سپری کردند .
وی افزود : هدف از این دست بازدیدها شناسایی هرچه بیشتر جاذبه های شهرستان میباشد.
گفتنی است ، در پایان با ابراز رضایت از این سفر یک روزه ،هنرمندان ، خرم بید را یک مقصد بسیار مناسب برای گردشگری دانستند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : خانه جهانگردی شیراز میزبان هنرمندان معلول صنایع دستی فارس شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت : روز پنج شنبه و جمعه گذشته خانه جهانگردی شیراز مزبان ۲ تن از هنرمندان معلول صنایع دستی فارس در رشته مینا کاری شد .
وی افزود : این هنرمندان که هنر خود را به صورت کارگاه زنده به بازدید کنندگان معرفی و عرضه کردند با استقبال بی نظیری روبه رو شدند .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : طی فراخوانی که برای هنرمندان صنایع دستی در خصوص این که هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس می توانند در خانه جهانگردی شیراز محصولات دست ساز خود را در معرض نمایش و فروش بگذارند ، از علاقمندان دعوت می شود تا با ثبت نام در سایت www.farschto.ir ، میهمان خانه جهانگردی شیراز شوند و تولیدات دست ساز خود را در معرض دید عموم و فروش قرار دهند .
گفتنی اشت ، مینا کاری هنری با پیشینه ای در حدود پنج هزار سال است که برای زیبایی بخشیدن زیور الات و ظروف مختلف استفاده می شده است . این هنر ،ترکیبی از آتش و خاک است که با هنر نقاشی آمیخته می گردد و نقش های زیبایی را می آفریند .امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می شود ،اما می توان آن را بر روی طلا و نقره نیز به عمل آورد .هنر مینا کاری در شیراز طرفداران بسیاری داشته و هنرمندان این صنعت دستی در خلق آثار ماندگار و جاودان دارند .

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : خانه جهانگردی شیراز برای معرفی و عرضه تولیدات هنرمندان صنایع دستی این استان تجهیز شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت : پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و توجه به تولیدات داخلی و همچنین عملیاتی نمودن شعار سال معظم له با عنوان (اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل) ، اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خانه جهانگردی در شیراز را تجهیز و مهیا نموده تا محل مناسبی برای عرضه و معرفی محصولات فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان های فارس باشد .
به گفته وی ، هنرمندان گرانسنگ صنایع دستی و هنرهای سنتی استان می توانند آثار فاخر و ارزشمند خود را در این محل تولید و در معرض دید عموم قرار داده و به فروش برسانند .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه گفت : هنرمندانی که متقاضی شرکت در این برنامه هستند در شهرستان ها به ادارات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مربوطه و در شیراز به معاونت صنایع دستی استان واقع در بلوار سیبویه مراجعه نمایند .

 

 

 

 

شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

نتایج چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در کشور، با انتخاب ۱۹ اثر برتر از ۱۸ هنرمند در رشته های منبت، خاتم، دست بافته های داری، سراجی سنتی، خراطی و حکاکی بر روی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در این دوره از داوری ها که با اندک تغییراتی در روند اجرایی انجام گرفت آثار برتر پس از انتخاب در استان توسط تیمی از متخصصان، اساتید دانشگاه و کارشناسان صاحبنظر به دبیرخانه داوری ملی در معاونت صنایع دستی کشور ارسال شد.

داوری ملی نیز با هدف انتخاب آثار برگزیده در بازه زمانی دو هفته ای خود، ۱۹ نشان مرغوبیت و برتری برای هنرمندان استان فارس به ارمغان آورد که در این میان هنرمندان شیراز با ۱۰ اثر بیشترین سهم را از آن خود نموده و پس از آن هنرمندان آباده و فیروزآباد هر کدام ۳ نشان، قیر ۲ نشان و اقلید یک نشان را از به خود اختصاص دادند.

بنا بر این گزارش، در این دوره از داوری ها ۷ نشان در رشته دستبافته های داری، ۵ نشان در رشته منبت، ۳ نشان در رشته خاتم، ۲ نشان در رشته سراجی سنتی و در رشته های خراطی و حکاکی روی سنگ هر کدام یک نشان کسب شده است.

 

معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی میراث فرهنگی فارس گفت: بر اساس اعلام نظرحوزه مدیریت عملکرد بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس توانست در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در سال ۹۵، موفق به کسب رتبه دوم کشورشود.

آیین اختتامیه دومین جشنواره فجر صنایع دستی کشور دهم بهمن ماه در تهران برگزار شد. دراین جشنواره که با هدف نمایش آخرین دستاوردهای صنایع دستی و هنرهای سنتی، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع دستی، همچنین ایجاد بستری برای دستیابی بی واسطه مخاطبان به آثار صنایع دستی و ارتباط با هنرمندان برگزار شد بار دیگر هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس افتخار آفریدند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در نمایشگاهی که در راستای برگزاری این جشنواره با نمایش آثار فاخر هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی ، از ابتدای بهمن ماه در محل خانه هنرمندان واقع در ضلع جنوبی باغ هنر تهران برپا شد، دست ساخته های هنرمندان فارس مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت و در آیین اختتامیه از دو هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی چوبی استان تقدیر شد.

طی آیین اختتامیه دومین جشنواره فجر صنایع دستی از «هشام شب خیز» هنرمند ارزنده شهرستان نی ریز به خاطر ارائه اثری منحصر به فرد در قالب تابلو معرق چوب (معرق ظریف نگاره ) تقدیر شد. دیگر اثر برگزیده استان فارس در این جشنواره جعبه جواهرات با تکنیک منبت سنتی آباده از دست ساخته های هنرمند پیشکسوت آباده «ماجد شهریاری» بود.

در مراسم تقدیر از برگزیدگان این جشنواره به ۱۰ هنرمند برگزیده نشان سرو زرین  جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه غیرنقدی به ارزش ۱۵میلیون ریال تعلق گرفت.

 

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس گفت : در نمایشگاه سراسری صنایع دستی اردبیل ، هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس حضور فعال دارند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی گفت : در این نمایشگاه سراسری هنرهای سنتی خاتم و صنایع دستی از فارس معرفی می شود .
به گفته وی ، برپایی چنین نمایشگاه هایی تاثیر بسزایی در معرفی هنرهای سنتی استان در سراسر کشور دارد .
گفتنی است این نمایشگاه تا ۲۲ مردادماه ادامه دارد .

 

یک هنرمند شیرازی موفق به کسب یکی از عناوین برتر بیست و ششمین نمایشگاه ملی و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی کشور شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی این استان گفت : در پی برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه ملی و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی کشورکه از تاریخ پنجم لغایت دهم خردادماه سال جاری در محل مصلای امام خمینی (ره) تهران برگزار شد ، هنرمند شیرازی موفق به کسب عنوان برتر در فروش محصولات خود شد.
زهرا الحمدی افزود : در این نمایشگاه تعداد ۱۶ تن از هنرمندان تحت پوشش معاونت صنایع دستی فارس با حمایت اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان در قالب ۱۵ غرفه در رشته های خاتم، کاشی هفت رنگ، دستبافته های داری، زیورآلات سنتی، همجوشی شیشه، عروسک با لباس محلی، منبت، نگارگری و … هنر خود را بصورت تولید زنده (workshop) و فروش محصول در معرض نمایش قرار دادند و توانستند بیش ازیک میلیارد ریال درآمد کسب نمایند.
وی اضافه کرد : استاد رسول داناپور هنرمند پیشکسوت خاتم شیراز در پی حضور در نمایشگاه مذکور توانست عنوان غرفه برتر در فروش محصولات چوبی را از آن خود کند که قرار است در روز سه شنبه ۲۹ تیرماه در مراسمی که به منظور تجلیل از برترین های بیست و ششمین نمایشگاه ملی و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی کشور در محل سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شود و از وی تقدیر بعمل آید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسن سیادتان گفت : این میزان ظرفیت هتل‌های استان را گردشگران داخلی و خارجی تا ۱۵ خرداد رزرو کرده اند. وی افزود: ازاین میزان ظرفیت رزرو شده هتل های فارس ، گردشگران خارجی سهم ۷۰ درصدی را به خود اختصاص داده اند.
به گفته رئیس جامعه هتلداران فارس از ۶۹ هتل فعال در استان ۵۰ هتل در شهر شیراز است.

همزمان با فرا رسیدن سال نو نمایشگاهی با هدف معرفی هنرهای سنتی و صنایع دستی شیراز عصر امروز در مجموعه فرهنگی سعدی گشایش می یابد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این نمایشگاه در قالب ۴۱ غرفه نمایشگاهی محصولات و تولیدات هنرمندان صنایع دستی شیراز را در معرض دید عموم علاقمندان همچنین مسافران نوروزی قرار داده است .
گفتنی است در این نمایشگاه محصولاتی چون خاتم ، سراجی سنتی ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، دست بافت های داری ، گلیم بافی و … در معرض نمایش قرار گرفته است .


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزاری نمایشگاه و جشنواره قرآن وعترت را فرصتی مناسبت برای معرفی دست سازهای هنرمندان صنایع دستی استان دانست .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در آیین پایانی هفته قرآن و عترت دربخش صنایع دستی استان فارس گفت : این جشنواره با هدف معرفی تولیدات و دست سازهای هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در رشته قرآن و عترت برگزار شد که خوشبختانه آثار فاخر ارزشمندی هم در این عرصه ارائه شدو مورد استقبال بازدید کنندگان و علاقمندان نیز قرارگرفت . به گفته وی دراین جشنواره نیز از ۱۷۰ هنرمند آثار و محصولات و تولیدات دست ساز را در قالب ۲۷ رشته در معرض دید عموم قرار دادند.
به گزراش روابط عمومی ادراه کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شب گذشته آیینپایانی هفته قرآنی وعترت در بخش صنایع دستی که با تقدیر از هنرمندان این بخش برگزار شد.
دراین مراسم ۴۶ نفر از هنرمندان صنایع دستی و هنرمندان استان فارس در ۲۷ رشته تخصصی صنایع دستی با اهداء جوایز تقدیر شدند.
.
بنابراین گزارش هیات دوران بخش صنایع دستی دراستان فارس عبارتند بودند از علیرضا گودرزی ، دکتر محمد صلاح فرد ، سلمان گورنگی ، ارژنگ ربیعی ، علیرضا پیشاهنگ ، محمد هادی ستایش ، سمیه حقوقی فرد ، زهرا الحمدی ، هاشم مصفا و دکتر زهرا برزگر نتایج دواری آثار صنایع دستی جشنواره قرآن و عترت به این شرح می باشد
دررشته های معرق،منبت،جوک کاری،گره چینی واحجام چوبی-آقای مصطفی معدلی -آقای ناصرمحمودی -خانم سارافلسفی – آقای مجتبی ملکی – آقای م
حمدرضاخرمی منش – آقای هاشم فخار – آقای احسان رحیمی -آقای محمدصادق صیادپور – آقای علیرضاعلی یاری -علیرضایزدانی همچنین دررشته خاتم-آقای غلام فلاح پور -آقای امیدفلاح پور -خانم صدیقه نعمت الهی -آقای حمیدرضاحقیقی -آقای عبدالرضافراصت ودررشته های تذهیب،مینیاتور،نگارگری-آقای مهدی ظهرابی – خانم ساره سلحشور- خانم ماندانا مینا – خانم عاطفه هاشمی – خانم فاطمه حقیقیان -آقای اشکان یوسفی و-خانم هانیه برنامنش و رشته کاشی هفت رنگ آقای کریم شیردره حقیقی – آقای علی تعبدی -آقای احمدبرنجکار ودررشته دست بافتهای داری-خانم پروانه والی – خانم ناهیدمختاری – خانم درناشهبازی -خانم افروزشهبازی – خانم دلبرپولادی اخچلو و رشته معماری سنتی- آقای رضاجانعلی پوررشته و رودوزیهای الحاقی- خانم فاطمه فروغ بخش و رشته قلمزنی-آقای مهدی صدری پور – محمدرضافخرائی حجاری سنتی- محمدجوادشبیه – حبیب شبیه وحکاکی روی فلز- فرهاددشت کیانی سراجی سنتی-رامین غلامیان و آئینه کاری- محمدرضاظریف صنایع – محمودظریف صنایعی و سفال وسرامیک-ساره کهربائی – طاهره حقیقی پور و چهار هنرمند هم به صورت ورکشاپ به نامهای زهرا رنجبر قلم زنی ، سپیده رضایی قلم زنی ، نرگس رستاخیز قلم زنی زهرا اکبری حقیقی فرد دراین جشنواره به تولید زنده محصولات دست ساز خود پرداختند.

 

 

 

عکس مراسم

 

 

 

 

هفته قرآن عترت و وقف در استان فارس از ۱۸ تا ۲۴ آذرماه در شیراز برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس هنرمندان و صنعتگران استان فارس در جشنواره و مسابقه صنایع دستی این هفته حضور فعال دارند
و در رشته های مختلف تولیدات فاخر و ارزشمندی را عرضه کردند .
تعداد آثار ارائه شده ۱۷۰ مورد و در ۲۷ رشته تخصصی است که این آثار مورد داوری و ارزیابی قرار گرفتند . بنا بر این گزارش در طبق بررسی های صورت گرفته در مراسم این هفته از سه نفر از هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی که بیشترین کار را در زمینه علوم قرآنی انجام داده اند که این مراسم ۱۹ اذر ماه با حضور مسولین کشوری و اسنانی برگزار می گردد.
گفتنی است در تاریخ مذکور از قاب خاتم ستاد رضا بلیغ با مضمون ۱۴۴ اسما الهی در ابعاد ۵/۴ در ۵/۳ متر مربع رونمایی می شود.
آثار برگزیده هر بخش به صورت نمایشگاه و فروشگاه برپا و در معرض دید عموم قرار می گیرد.
بنا براین گزارشدر زمان برپایی جشنواره ۵ کارگاه تخصصی صنایع دستی برگزار می گردد.