بیش از ۲۵ هزار گردشگر از جشنواره سنتی «تش و پاتیل» سده شهرستان اقلید بازدید کردند

جشنواره«تش و پاتیل» با رویکرد گردشگری و زنده نگه داشتن سنت ها ، آداب و رسوم قدیمی،به مدت سه روز از جمعه ۲۵خردادماه سال جاری تا روز یکشنبه ۲۷ خردادماه در قدمگاه امام رضا (ع)سده شهرستان اقلید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نقل از محمدرضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، جشنواره ۳ روزه گردشگری شهرستان با عنوان تش و پاتیل و با استقبال بیش از۲۵ هزار گردشگر از استان‌های مختلف از جمله فارس،خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد ،چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران،یزد،بوشهر،بندرعباس،کرمان و… برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری این جشنواره با مشارکت سازمانهای مردم نهاد و همکاری و حضور صنعتگران، بانوان ،جوانان و عموم مردم این شهرستان صورت گرفت.

قلندری افزود: جشنواره«تش و پاتیل» فرصتی مناسب و مؤثر برای معرفی مشاغل خانگی،صندوق های خرد کارآفرینی و صنایع دستی مردم این شهرستان به ویژه بانوان بود.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اقلید خاطر نشان کرد: پخت غذاها و آش های محلی و سنتی، برپایی بیش از۴۵غرفه عرضه صنایع دستی و محصولات منطقه ای، معرفی آداب و رسوم کهن منطقه، اجرای موسیقی سنتی و محلی، برگزاری مسابقات محلی-نمایشی وهنرهای اسب‌سواری و… ازجمله برنامه های اجرایی این جشنواره بود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اعلام کرد: محوطه ورودی جاذبه طبیعی تنگه رغز شهرستان داراب در استان فارس با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون جهت رفاه حال گردشگران سنگ فرش می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت: تنگه رغز نام دره ای است در منطقه فسارود واقع در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس است که سالانه پذیرای تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.
وی با اشاره به عملیاتهای اجرایی طی سال گذشته و امسال در منطقه افزود: در سال ۹۶ این اداره کل با مشارکت اداره برق شهرستان اقدام به برق رسانی محوطه ورودی تنگه رغز با اعتباری بالغی بر ۱ میلیارد ریال نموده است. همچنین با مشارکت دهیاری و هیئت امنای این جاذبه طبیعی، پروژه سکو سازی و درختکاری در محوطه انجام شد.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جاری نیز بر اساس اعتبارات مصوب و تخصیص یافته، طرح سنگ فرش کردن ۲ هزار مترمربع محوطه ورودی تنگه و همچنین احداث و استقرار سرویس بهداشتی ۱۰ چشمه با رقمی بالغ بر ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال عملیاتی می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پایان اضافه کرد: پروژه سنگ فرش کردن طرح مذکور از ابتدای خرداد ماه جاری آغاز شده است و پیش بینی می شود تا ۳ ماه دیگر پایان یابد.
گفتنی است، تنگه رغز در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. این تنگه از دو طرف با دیواره‌هایی بلند محصور شده‌است. به دلیل وجود چشمه‌های فراوان در این دره ۶۴ آبشار جاری شده که از این تعداد ۱۲ آبشار نیازمند فرود با طناب است. ارتفاع فرودها حداقل ۶ تاحداکثر ۶۵ متر و مابقی آبشارها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه‌های زیر آبشارها نیز حداقل ۶ و حداکثر ۲۰ متر عمق دارند.
دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده‌است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن‌بست می‌رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است رسیدن به این منطقه نیز با ۳ ساعت کوهپیمایی امکان‌پذیر است. آب رغز که از این منطقه آغاز می‌گردد با ایجاد حوضچه‌ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین بازمی‌گردد.
از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳ متر کوهپیمایان متوقف می‌شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد.
از جمله آبشارهای این تنگه : آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱/۵ متر و طول حوضچه ۶ متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر می باشد.

استاندار فارس گفت: رونق سفر در استان نباید به ایام نوروز اختصاص داشته باشد و فعالیت در زمینه ارتقا سطح گردشگری به عنوان ضرورت اشتغالزایی و توسعه اقتصادی باید جدی و مداوم باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، اسماعیل تبادار روز شنبه ۱۹ خرداد ماه سال جاری در آیین تجلیل از دست اندرکاران ستاد خدمات سفر استان اظهار کرد: ظرفیتهای استان فارس در ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی فرصتی برای افزایش جذب گردشگران است و باید با تکیه بر این توانمندی ها، فعالیت جدی و مداوم در زمینه ارتقا سطح گردشگری به عنوان ضرورت اشتغالزایی و توسعه اقتصادی استان صورت پذیرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر فراهم نمودن زیرساخت های لازم به منظور رونق گردشگری در ابعاد مختلف اظهار داشت: باید رویکرد مدیریتی و جامع برای سفرها بخصوص در نوروز انجام و آسیب شناسی لازم برای رفع تنگناها در این زمینه شناسایی و حل گردد.
استاندار فارس همچنین به برنامه ریزی برای رفع تراکم مسافر در شیراز و تحرک پذیری گردشگری در شهرستانهای استان نیز اشاره نمود.
تبادار همچنین با اشاره بر لزوم ‌استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رونق گردشگری در استان افزود: باید سطح خدمات ارائه شده به مسافران را با کیفیت و از نظر قیمتی مناسب نماییم.
وی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش تمامی دستگاه های اجرایی در مدیریت سفرهای نوروزی بیان کرد: گزارش های ارائه شده نشان از تلاش همه بخش ها، پیشرفت در خدمات رسانی به مسافران نسبت به گذشته و بهبود شرایط در این زمینه است و قابل تحسین است که بدانیم در سال گذشته مشکلاتی داشتیم‌ که در سال جاری این مشکلات وجود نداشته است.

آیین گشایش نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در شیراز و با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی استان، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر افتتاح شد.
بنابراین گزارش، در این نگارخانه دوره های آموزش صنایع دستی و هنرهای تجسمی با همکاری اساتید برجسته استانی و کشوری، همایش و نشستهای اهالی فرهنگ و هنر ونمایشگاه ها و حراج هنری برگزار می شود.
همچنین در این مجموعه دائمی واقع در خیابان خلد برین که زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را توسط علی تعبدی استاد و هنرمند کاشی هفت رنگ فراهم آورده است، محصولات صنایع دستی با رویکرد حمایت از کالای ایرانی آموزش، تولید و عرضه می شود.

 

با هنر خوس بافی در غرفه های لارستان و خنج آشنا شوید

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس علاقمندان و بازدید کنندگان دومین نمایشگاه فارس در یک نگاه می می توانند در غرفه های اوز لارستان و خنج انواع خوس بافی را مشاهده نمایند.

گفتنی است خوس بافی یکی از انواع سوزن دوزی می‌باشد که از زمان صفویه رونق بیشتری داشته است. از این هنر بیشتر برای تزیین پرده ها، روسری ها و چادرهای توری استفاده می شود. نقوشی که بیشتر در خوس دوزی مورد توجه است نقوش ستارگان به شکل شش پر، هشت پر و ۱۲ پر است. نوع نخی که در خوس دوزی مورد استفاده قرار می گیرد نقره ای یا نقره ای طلایی است. همچنین از این هنر در دوخت انواع لباس عروس لباس های محلی، شال، روسری، چادر و روتختی استفاده می شود.

با بازدید از این غرفه، شاهد خودنمایی یکی از ظریف ترین هنرهای دستی و سنتی خواهید بود.

 

 

کارگاه آموزش سفر ویژه خانواده ها

مهمترین فاکتور برای شروع یک سفر خانوادگی چیست ؟

· داشتن بودجه مالی

· داشتن لوازم وامکانات

· آب و هوای مناسب

· مسافت

ما معتقدیم داشتن اطلاعات کافی از مهمترین فاکتورهای یک سفر می باشد. فرقی نمی کند که هوا برفی ، بارانی و یا آفتابی باشد، یا میزان بودجه سفر چقدر است . کسب اطلاعات قبل از سفر و دانستن فنون ساده آن است که می تواند به یک ماسفر کمک کند تا از سفر خود نهایت استفاده را کرده و در عین حال لذت ببرد . امروزه با توجه به رشد صنعت گردشگری در کشورمان ، داشتن اطلاعات ، فراگیری تکنیک های سفر و بهره گیری از تجربه ا فراد متخصص ، در لذت بردن از سفر ارتباط مستقیمی دارد. این کارگاه آموزشی به علاقمندان کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه با توجه به امکانات و بودجه خود بهترین سفر را برنامه ریزی کنند.

جهت ثبت نام در این دوره روی لینک زیر کلیک نمایید:

فرم ثبت نام در دوره آموزش سفر ویژه خانواده ها

کارگاه آموزش سفر ویژه کودکان و نوجوانان

 

بهترین راه برای آشنایی کودکان با دنیای پیرامون و عمق بخشیدن به نگاهشان ، یادگیری مهارت های اجتماعی سفر می باشد. آموزش این مهارت در تمام دنیا از وظایف مهم نهاد آموزش و پرورش است و البته نهادهای NGO نیز در این زمینه بسیار موثرند. متاسفانه در کشور ما در این زمینه ضعف وجود دارد . به همین خاطر است که پس از بزرگ شدن ، این عزیزان نیز مانند اکثر مردم ، با روش صحیح سفر و استفاده درست از امکانات آن آشنایی ندارند . با توجه به وجود کودکان و نوجوانان NGO پیشاهنگی در استان فارس ، کسب مهارت های سفر و ارزش های اجتماعی توسط آنان ، این امکان وجود دارد که به وسیله خود این عزیزان ، انتقال تجارب عملی به دیگران آینده سازان و علاقمندان به صنعت گردشگری انجام گیرد.

جهت ثبت نام در این دوره روی لینک زیر کلیک نمایید:

فرم ثبت نام در دوره آموزش سفر ویژه کودکان و نوجوانان

مشاور اشتغال در صنعت گردشگری

 

هر صنعتی ، نیاز به متخصصین خاصی دارد . صنعت توریست نیز از این قاعده مستنی نبوده در رده های مختلف از تکنسین تا دکتری ، نیازمند افراد متخصص می باشد. متاسفانه در حالی که هتل های نیازمند افرادی آموزش دیده در زمینه های بل بوی ، تکسنین های برق ، IT، مارکتینگ ، پزشک و … می باشند. در سطح استان ۱۷۰۰ نفر مدرک راهنمای گردشگری دریافت کرده اند که جدای از اتلاف وفت و صرف انرژی بسیار برای آموزش آنان ، شاید تنها در حدود ۱۰ درصد از این تعداد در سیستم گردشگری به عنوان راهنما اشتغال پیدا می کنند. در واقع در انتخاب این شغل عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی ، ارزش ها ، علایق ، مهارت ها ، شرایط خانوادگی ، شرایط جامعه و… باید برای هر فرد در نظر گرفته شود. این در حالی است که متاسفانه افراد بدون در نظر گرفتن این موارد پا به این شغل می گذارند و سرانجام ناکام می مانند. همین افراد ممکن است در بخش های دیگر این صنعت موثرتر باشند.

جهت ثبت نام در این دوره روی لینک زیر کلیک نمایید:

فرم ثبت نام در دوره مشاوره اشتغال در صنعت گردشگری

*************************************************

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی فارس اعلام کرد : موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری استان در روزهای ۱۴ و ۱۶ خرداد ماه ۹۷ تعطیل می باشد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همت محمدی ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و شهادت مولی متقیان امام علی (ع) اظهار داشت : کلیه موزه ها و اماکن تاریخی- فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روزهای دوشنبه ۱۴ و چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه سال۹۷ تعطیل است.
گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس موزه گرمابه وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، موزه بیشاپور، تنگ چوگان، قلعه دختر فیروزآباد، کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار از جمله موزه ها و آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

 

 

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در دیدار روز گذشته با سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی ضمن خوش آمدگویی به وی وهیات همراه در سفر به شیراز، با تشریح ظرفیتهای گردشگری فرهنگی،اقتصادی، طبیعی و … استان فارس و شهر شیراز بر همکاری های دو جانبه در آینده نزدیک تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری در جلسه روز گذشته با هیات کشور شیلی در تخت جمشید در ابتدا با اشاره کوتاه به آثار ثبت جهانی و ملی کشور ایران گفت: کشور ایران دارای ۲۲ اثر ثبت جهانی و ۳۳ هزار آثار ثبت ملی است و استان فارس با ۴ اثر ثبت جهانی وحدود ۳ هزار اثر ثبت ملی ۱۰ درصد آثار شاخص ثبتی کشور را به خود اختصاص داده است و در آینده نزدیک پنجمین اثر ثبت جهانی استان تحت عنوان مجموعه ساسانی ۳ شهرستان فارس را شاهد خواهیم بود.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود: استان چهار فصل فارس دارای وسعت ۱۲۲ هزار کیلومتر است که حدود ۸ درصد خاک کشور را تشکیل می دهد و بسیاری از آثار شاخص کشور از دوره ایلامی هخامنشی ،ساسانی و دوره اسلامی دراین استان فارس قرار دارد.
این مقام مسئول ضمن ابراز تمایل از برگزاری نمایشگاه صنایع در کشور شیلی در تشریح ظرفیت صنایع دستی استان گفت: استان فارس با داشتن ۲۰۰ هزار هنرمند و صنعتگر صنایع دستی، ۱۲۰ رشته فعال در این حوزه و محصولات شاخصی از جمله خاتم که هنر اصیل شیراز است و از نظر کیفیت و ظرافت ساخت به نسبت خاتم اصفهان از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است، دست بافتهایی مانند گلیم، قالی، گبه، منبت شهرستان آباده که شهرت جهانی دارد و نیز دیگر صنایع دستی هایی با کاربری در فضاهای معماری، مثل کاشی کاری ، گچ بری، آینه کاری و کاشی هفت رنگ از جایگاه ممتاز در سطح کشور برخوردار است.
مصیب امیری در تبیین دیگر قابلیتهای استان به وجود آرامگاه حافظ و سعدی از شخصیت های مطرح ادب ایران و جهان، ۴۴۰ جاذبه طبیعی در استان، حرم مطهر شاهچراغ(ع) و دیگر امام زادگان در بحث گردشگری مذهبی، معادن غنی بخصوص در زمینه سنگ، ۳ فرودگاه بین المللی در شهرهای شیراز، لار و لامرد، حضور پزشکان حاذق و ظرفیت بیمارستانهای مجهز بخصوص در بحث پیوند اعضا، چشم پزشکی و جراحی های زیبایی اشاره و از آمادگی در زمینه های مختلف همکاری دو جانبه بخصوص در حوزه گردشگری ، فرهنگی و صنایع دستی خبر داد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس در پایان بحث خواهر خواندگی شهر شیراز و یکی از شهرهای شیلی با هماهنگی شهرداری شیراز را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کرد.
همچنین در این دیدار سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی ضمن ابراز خرسندی از سفر به شهر شیراز اظهار داشت : قصد و ایده کلی از این سفر ایجاد روابط حسنه بین دو کشور و دو ملت بوده که یکی از پایه های اساسی این ارتباط بخش فرهنگی است که بخوبی توسط مدیر کل میراث فرهنگی توضیح داده شد و ما هم ایده های مناسبی را از این کلیت گرفتیم.
وی با تاکید به فرهنگ و تمدن غنی ایران و شهر شیراز به عنوان مهد این تمدن و شگفت زده شدن از شکوه مجموعه جهانی تخت جمشید و دیگر آثار تاریخی- فرهنگی استان فارس، افزود: پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در کاخ ریاست جمهوری شیلی برای نشان دادن این جاذبه ها و فراهم نمودن زمینه سفر مردم شیلی به کشور ایران در جلسه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مطرح گردیده است.
گفتنی است، معاون مجلس سنای شیلی در خصوص موضوع خواهر خواندگی شهر شیراز با یکی از شهرهای شیلی نیز تصریح کرد: این موضوع با حساسیت بالایی بررسی خواهد شد تا بتوان شهری از کشور شیلی که همطراز با شهر تاریخی- فرهنگی شیراز  باشد را به شهرداری شیراز معرفی گردد و از این فرصت جهت تعامل بیش از پیش بهره مند شد.

 

 


تنوع هنرهای صنایع دستی و خدمات گردشگری، جاذبه ای برای بازدید کنندگان نمایشگاه فارس در یک نگاه

 

هنرمندان و صنعتگران شیرازی و ۲۸ شهرستان استان فارس در دو روز گذشته از برپایی نمایشگاه فارس در یک نگاه واقع در ارگ کریم خان زند، با هنرنمایی خود توجه علاقمندان زیادی را به خود جلب کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، گردشگران و بازدیدکنندگان امکان دیدن از متنوع ترین هنرهای دستی و سنتی در رشته‌های همچون منبت، معرق، پیکر تراشی، خاتم، همچنین دست بافتهای عشایری،گلیم، سوزن دوزی، ترمه و پته دوزی و نیز کارهای قلمزنی و چرم را در این نمایشگاه دارند.

بنابراین گزارش در دو غرفه از شهر شیراز و همچنین غرفه های شهرستانهای زرین دشت سروستان، پاسارگاد و خرم بید، کارگاه زنده رشته های چرم، پیکر تراشی، نمد بافی، معرق و سفال برپاست.

گفتنی است در حوزه گردشگری ۵ اقامتگاه بوم گردی از شهرستانهای استهبان، داراب، ارسنجان و نی ریز به معرفی خدمات و خوراکی های ناب محلی خود می پردازند و ۴ آژانس خدمات مسافرتی و گردشگری، پکیج های طبیعت گردی خود را به گردشگران ارائه می دهند.

 

ارگ کریم خان میزبان مسئولان کشوری و استانی در آیین گشایش دومین نمایشگاه “فارس در یک نگاه”

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس عصر دیروز پنج شنبه ۱۶ شهریور ماه سال جاری با حضور پویا محمودیان مدیر کل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی کشور، مدیر کل و مسئولین میراث فرهنگی استان فارس، کورش کمالی سروستانی رئیس مرکز اسناد وکتابخانه ملی استان فارس ، سولماز دهقانی رئیس کمسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، سرهنگ علی بامشاد رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان فارس ، لیلا دودمان عضو شورای اسلامی شهر شیراز و دیگر مسئولین استانی گشایش یافت.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اجرای برنامه هایی همچون ادای احترام و اهتزار پرچم جمهوری اسلامی ایران، افتتاح رسمی نمایشگاه توسط مدیر کل صادرات معاونت صنایع دستی کشور، بازدید مسئولان از غرفه های نمایشگاه، برگزاری مراسم دف نوازی، رونمایی از کتاب دستینه ( کنکاشی در هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس) برگزار شد.

گفتنی است این نمایشگاه تا عصر روز دوشنبه ۲۰ شهریور ۹۶ در معرض دید علاقمندان قرار دارد.

 

محمد رضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقلید گفت : در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به مناسبت بزرگداشت هفته دولت ، هنرمندان و صنعتگران روستاهای بخش حسن آباد شهرستان اقلید در محل مجموعه ورزشی شهدای حسن آباد، آثار و توانمندیهای خود را در قالب نمایشگاه در معرض دید عموم علاقمندان قرار دادند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا قلندری با اعلام خبر فوق افزود : در این نمایشگاه که با حضور فرماندار اقلید و برخی از مسئولین این شهرستان افتتاح شد ، رشته هایی چون فرش دستباف بخصوص قالی معروف حسن آبادی ، تابلو فرش ، گلیم بافی ، گبه ، چنته ، حصیر بافی و منبت ، مشبک ، معرق و … به نمایش گذاشته شده است .
وی در ادامه به همکاری بخشداری ، شهرداری ، شورای اسلامی و دهیاران بخش حسن آباد در برپایی این نمایشگاه اشاره کرد و گفت : همچنین در حاشیه این نمایشگاه جشنواره مسابقات ورزشی بومی-محلی ، پخت غذاهایی سنتی و موسیقی اصیل قشقایی نیز برگزار شد .
بنابراین گزارش صالح مشتاقی لار فرماندار اقلید نیز همزمان با بازدید از این نمایشگاه خاطر نشان کرد: با حمایت از صنعتگران و برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و همچنین ایجاد زیر ساختهای گردشگری به خصوص اقامتگاه بوم گردی می توان در اشتغالزایی و توسعه صنعت گردشگری شهرستان اقلید اقدامات موثری انجام داد.


ساسان مبینی مدیر کل دیوان محاسبات استان فارس با همراهی جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس و کارشناسان این اداره کل روز گذشته از روند اجرایی پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای واقع در شیراز بازدید نمودند.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ساسان مبینی در حاشیه بازدید از این دو پروژه ضمن تقدیر و ابراز رضایت از سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی فارس در جذب منابع مالی و عملیات اجرایی این طرح ها تاکید کرد: امیدواریم در سال مالی پیش رو اقدامات اجرایی با همین روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
وی افزود: واقع شدن چنین طرح هایی با این وسعت می تواند در آینده نزدیک در توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری شهر شیراز نقش به سزایی را ایفا کند.
بنابراین گزارش در این بازدید جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی استان و کارشناسان اداره‌کل گزارش مفصلی از نحوه اجرای این پروژه ها ارائه کردند.
معاون توسعه مدیریت در گزارش خود از پیشرفت فیزیکی ۴۱ درصدی پروژه باغ موزه مشاهیر و پیشرفت ۴۴ درصدی عملیات اجرایی موزه منطقه ای در شمال مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه خبر داد.
معینی همچنین در تشریح این دو طرح گفت: طرح باغ موزه مشاهیر به معرفی ۴۸ نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان همتراز با حافظ مانند سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا،، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و … می پردازد و موزه منطقه ای با کاربری معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره های تاریخی استان فارس به بهره برداری خواهد رسید.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم ، این دو پروژه در کمترین زمان به بهره‌برداری خواهند رسید که بی شک تحولی شگرف در گردشگری شهر شیراز روی خواهد داد.


 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از افتتاح ۱۱ اقامتگاه بوم گردی و ۵ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان بمناسبت هفته دولت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در این خصوص افزود : خوشبختانه ساخت اقامتگاه های بوم گردی در نیمه اول سال جال در استان فارس رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته است و امیدواریم شاهد افزایش روند عملیات ایجاد این اقامتگاه ها در استان باشیم .
مدیر کل میراث فرهنگی اضافه کرد : با توجه به این که میزان سرمایه اولیه در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی به نسبت دیگر تاسیسات و موسسات گردشگری کم هزینه است و همچنین گردشگران داخلی و خارجی جهت آشنایی با خوراکهای سنتی ، فرهنگ و آیین ها مردم هر منطقه متقاضی اسکان در چنین فضاهای سنتی و تاریخی هستند از این رو ایجاد چنین اقامتگاهایی در روستاها و بافت های تاریخی استان سرعت بیشتری دارد.
این مقام مسئول به افتتاح ۱۱ اقامتگاه بوم گردی در هفته دولت اشاره و اضافه کرد: در مجموع این اقامتگاه ها با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۱۷۶ نفر در شیراز، مادرسلیمان، داراب، فسا و بوانات به بهره برداری می رسند.
امیری در ادامه به اهمیت جایگاه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری نیز از منظر امنیت و رفاه گردشگران تاکید و خاطر نشان کرد : در هفته دولت ۴ دفتر خدمات مسافرتی در شیراز و ۱ دفتردر شهرستان مرودشت با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۰ نفر افتتاح خواهند شد.
بنابراین گزارش با افتتاح این ۱۱ اقامتگاه بوم گردی تعداد آنها در استان به ۳۱ اقامتگاه افزایش و همچنین تعداد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان با بهره برداری این ۵ دفتر به ۱۸۸ خواهد رسید.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،


آئین کلنگ زنی مرکز سرگرمی و تفریحی کیان شهرستان لامرد بمناسبت هفته دولت، با حضور شاپور رستمی معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس، امین قاسمی معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی فارس، عبداله حسینی فرماندار لامرد و جمعی از مسئولان محلی در زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع با زیربنای ۳۵۰۰ متر مربع ، سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۵۰ نفر برگزار گردید.
گفتنی است جزئیات این طرح شامل واحدهای اقامتی و ویلایی، سفره خانه سنتی، فروشگاه عرضه محصولات صنایع دستی و سوغات محلی، کافی شاپ، استخر، سونا و ورزشهای آبی نمازخانه و پارکینگ می باشد و انتظار می رود پروژه مذکور طی بازه زمانی ۱۲ ماه اجرا و افتتاح گردد.

 

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از اتمام پروژه توسعه و ساماندهی زیر ساخت های گردشگری مجموعه باستانی نقش رستم خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان نقش و اهمیت زیر ساختها گفت: گسترش و رشد تسهیلات و زیرساختهای گردشگری مدت زمان ماندگاری و همچنین رضایت گردشگران را افزایش می دهد و توسعه گردشگری پایدار را در پی دارد.
وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در طرح مذکور اشاره کرد و افزود: در این طرح عملیاتهای اجرایی شامل: تکمیل مجتمع خدماتی- بهداشتی-رفاهی،تکمیل فنس کشی محوطه ، اجرای تک لبه جهت کانال عبور آب دور محوطه و تسطیح و زیر سازی پارکینگ صورت گرفته است.
این مقام مسئول همچنین اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه را رقمی بالغ بر ۲ میلیارد ۱۵۰ میلیون ریال اعلام کرد.
گفتنی است نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی بی‌نظیری واقع در روستای زنگی‌آباد در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است که تاریخ کهن سه دوره ایران باستان را در حافظه خود به یادگار دارد. در این مجموعه از نقوش ایلامی‌ گرفته تا آرامگاه پادشاهان هخامنشی و نقوش برجسته پادشاهان ساسانی به یادگار مانده است.این مجموعه به ترتیب از چپ به راست آرامگاه ابدی خشایارشا، داریوش اول، اردشیر اول و داریوش دوم می باشد. همچنین روبروی این آرامگاه ها، بنای مکعب شکلی دیده می شود که آن نیز متعلق به دوران هخامنشیان است و به نام کعبه زرتشت شناخته می شود. نخستین پادشاهان ساسانی نیز که از پارس برخواستند در راستای علاقه به زادگاه خویش و برای بزرگداشت مراسمی چون کسب قدرت و یا پیروزی بر دشمن، نقوشی از جمله نقش برجسته ناتمام تاجگذاری نرسه، پیروزی بهرام دوم، پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم، آذرنرسه یا شاپور دوم، بهرام دوم و اردشیر اول را در دامنه این کوه به یادگار گذاشته اند.

چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی مرحله استانی برترین های خود را شناخت

معاون صنایع دستی فارس از پایان چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در روز دوشنبه ۱۷ مهرماه سال جاری در شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد گفت: در گام نخست این دوره از داوری ها، هیات داوران منتخب استان متشکل از اساتید دانشگاه و کارشناسان صاحبنظر از میان ۱۰۵ اثر ارسالی به دبیرخانه نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار، تعداد ۴۰ اثر را برای شرکت در داوری ملی در تهران منتخب و معرفی کردند.

این مقام مسئول افزود: آثار منتخب هنرمندان استانی، شامل: ۶ اثر در رشته های منبت ، ۳ اثر در رشته سراجی سنتی، ۱۴اثردر رشته دستبافته های داری، شیشه درمه، چرخ بافی، اویی بافی، گلیم، دوره چین بافی و .. ، ۲ اثر در رشته حکاکی بر روی سنگ، یک اثردر رشته احجام چوبی، ۲ اثر در رشته زیورآلات سنتی ، ۳ اثر خاتم، ۴ اثر ساخت سازهای سنتی ، ۳ اثر نگارگری ، یک اثر خراطی و یک اثر مشبک منبت تولید بوده است.

گفتنی است در این دوره از رقابت ها شهرستان شیراز با ۲۲ اثر، فیروزآباد با ۷ اثر دستبافته داری، آباده با ۵ اثر، قیر با ۳ محصول در زیر مجموعه دستبافت های داری و شهرستان های اقلید، کازرون و نی ریز هرکدام با یک اثر گوی سبقت را از صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرستان ها ربودند.

چهارمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی هنرمندان استان فارس امروز یکشنبه ۱۶ مهر سال جاری با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان و کارشناسان و داوران در محل آن معاونت برگزار شد.


به ‌گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، ۱۰۵ اثر از ۷۷ هنرمند صنایع دستی استان به دبیرخانه معاونت صنایع دستی ارسال شده است که پس از داوری بر اساس معیارها و شاخص های مرغوبیت و استاندارد بودن مواد اولیه، اصالت، زیبا شناسی سنتی، نو آوری در طراحی و تولید ، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات،۴۰ اثر برای داوری نهایی و دریافت نشان ملی به تهران ارسال می گردد.
آثار دریافتی هنرمندان در رشته های منبت ، خاتم ، حکاکی روی سنگ ، چوب و استخوان ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، دست بافت های داری ، حصیر بافی ، کاشی هفت رنگ ، ساخت و سازهای سنتی ، خراطی ، نگارگری و … می باشد و طبق آمارهای موجود ، ۵۴ محصول ازشیراز، ۲۰ محصول از فیروزآباد، ۹ محصول از آباده، ۴ محصول از کازرون، ۳ محصول از اقلید، ۱۱ محصول از قیر ، ۲ محصول از نی ریز و یک محصول از مرودشت و سپیدان به دبیرخانه ارسال شده است.
بنابراین گزارش، نشان ملی مرغوبیت هر دو سال یک بار برگزار می شود که در دوره قبل ۹۹ اثر از فارس این نشان را دریافت کردند.

 

 

قطار گردشگری بین المللی «هزار و یک شب» با ۵۷ گردشگر، صبح امروز ششم مهرماه سال جاری وارد شهر شیراز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس۵۷ گردشگر این قطار از کشورهای آلمان، سوئیس،بلژیک،اتریش،استرالیا،انگلستان، روسیه، الجزایر و هند هستند که از اول مهر امسال از مسیر عشق آباد پایتخت ترکمنستان و از طریق مرز باج گیران در استان خراسان رضوی وارد ایران شدند. گردشگران این قطار در دو روز اقامت خود از مسجد نصیرالملک، باغ جهانی ارم، نارنجستان قوام، آرامگاه حافظ، نقش رستم و مجموعه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد بازدید می کنند.گردشگران قطار ‘هزار و یک شب’ ساعت ۱۸ روز جمعه هفتم مهرماه جاری از ایستگاه راه آهن سعادتشهر ،استان فارس را به مقصد تهران ترک خواهند کرد. گفتنی است از ابتدای امسال تا کنون، چهار قطار گردشگری بین المللی وارد شیراز شده است.

با اعتبار ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ۲ خانه تاریخی در دو شهرستان گراش و لار فارس مرمت می شود


مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از انجام عملیات مرمت بخشهایی از خانه های تاریخی شهیدان عظیمی متعلق به دوره پهلوی اول در شهرستان گراش و خانه سوداگر متعلق به دوره قاجار در بخش اوز  شهرستان لار در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر به ویژگی های شاخص این دو بنای تاریخی اشاره کرد و گفت: خانه سوداگر از نظر گچبری و تقوش گیاهی، دریچه های چوبی و گره چینی، نقاشی های روی سقف و کاربندی های هشتی جز بناهای شاخص محسوب می شود.

این مقام مسئول همچنین در خصوص مهمترین ویژگی های معماری خانه شهیدان عظیمی نیز افزود: علاوه بر شاخص های معماری بومی منطقه ، ویژگیهای هنری از جمله تزئینات گچبری بر سر درها و لبه طاقهای مابین ستونهای ایوان و نقاشی های سقفی برروی تیرهای چوبی خانه، بر ارزشمندی این اثر می افزاید.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در ادامه نیز اظهار داشت: با توجه به ضرورت مرمت این دو خانه ثبتی، عملیات مرمت در کف سازی و کف فرش حیاط، اجرای زیرساخت برای تاسیسات مورد نیاز بنا سبک سازی و مرمت بخشی از پشت بام، بازسازی بخشی ازدیوارپیرامونی بنا و خاکبرداری با اعتباری بالغ بر۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از در دست اجرا می باشد.

گفتنی است، خانه تاریخی شهیدان عظیمی متعلق به دوره پهلوی اول به شماره ۳۱۷۴۲ در خرداد ماه۹۶ و خانه تاریخی سوداگر متعلق به دوره قاجار به شماره ۱۲۷۴۲ در مرداد ماه۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند .

خانه های قاجاری “توجه” و “آموزگار” واقع در بافت تاریخی شیراز دردست مرمت

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازسازی و مرمت بخشهایی از خانه های تاریخی” توجه” و “آموزگار” واقع دربافت تاریخی -فرهنگی شیراز متعلق به دوره قاجار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در خصوص مهمترین ویژگی های معماری این دو خانه تاریخی اظهار داشت: خانه آموزگاردارای سقف چوبی نقاشی شده، مقرنس کاری روی تاقچه های تالار و رف ها و یک بخاری گچبری شده است که یادآور هنر دوران صفویه و زندیه می باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: از ویژگیهای شاخص خانه تاریخی توجه می توان به ایوان ستون دار این خانه که با تلفیقی از آجروکاشی کارشده اند، درک های ارسی و ازاره های سنگی، ویژگیهای هنری از جمله تزئینات گچبری با نقوش گیاهی بر سر درها و لبه طاقهای مابین ستونها نام برد که یادآورزندگی مردمان دوره قاجار است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس درپایان به بخشهای مرمتی این دوخانه و میزان اعتبارتخصیص یافته آن اشاره و خاطر نشان کرد: مرمت این دو خانه ثبتی، با عملیات خاکبرداری، مرمت در کف سازی و کف فرش حیاط، انجام زیرساخت تاسیساتی مورد نیاز بنا و مرمت ازاره های حیاط، با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال از در دست اجرا می باشد.

گفتنی است، خانه تاریخی آموزگار متعلق به دوره قاجار به شماره ۴۶۷۸ در دی ماه۸۰ و خانه تاریخی توجه متعلق به دوره قاجار به شماره ۳۱۱۲۴ در شهریور ماه۹۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند .