پایگاه

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حمید فدایی اظهار داشت: با هدف قرار گیری در جایگاه معتبرترین منبع اطلاع رسانی مجموعه هخامنشی پاسارگاد برای مخاطبان از سراسر جهان، وبسایت رسمی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به آدرس www.Pasargadae.ir در دو نسخه فارسی و انگلیسی جهت ارائه اطلاعات تاریخی، گردشگری، اخبار رویدادها و اطلاعیه­های این مجموعه میراث جهانی راه اندازی شد.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف این پروژه معرفی بهتر تحقیقات، فعالیت ها واقدامات پایگاه میراث جهانی پاسارگاد جهت حفظ و حراست موثر از آثار، تحقیق و پژوهش در این مجموعه تاریخی می باشد و به زودی مرکز اسناد مجموعه نیز بر روی سامانه راه اندازی خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به دیگر امکانات این وب سایت رسمی افزود: دسترسی به انتشارات، فصلنامه ها، منبع غنی رسانه­های تصویری مجموعه پاسارگاد، ارائه بروشور و راهنمای الکترونیکی جهت معرفی هرچه بهتر جاذبه­های تاریخی-گردشگری شهرستان پاسارگاد و آشنایی با صنایع دستی و فرهنگ اصیل مردم این منطقه، از امکانات دیگر این پایگاه اطلاع رسانی است.

فدایی در پایان خاطر نشان کرد: در آینده نزدیک از نسخه های فرانسوی و ایتالیایی این وبسایت نیز رونمایی خواهد شد.

مدیر پایگاه پژوهشی لارستان گفت : اولویت اصلی این پایگاه به ثبت جهانی رساندن بازار تاریخی قیصریه این شهرستان است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خشایار شیبانی اظهار داشت : خواست مردم لار پیگیری و ثبت جهانی بازار قیصریه این شهر است .
وی افزود : سال ۲۰۰۷ میلادی بازار قیصریه لار در لیست موقت یونسکو ثبت شده و از آن سال به بعد اقدام و پیگیری جدی در این باره صورت نگرفته است .
شیبانی اضافه کرد : امسال بنا داریم به صورت جدی موضوع ثبت جهانی را پیگیری کنیم و در اولین گام پیشنهاد تاسیس دفتر ثبت جهانی بازار تاریخی قیصریه را به شورای راهبردی پایگاه و مسئولین محلی ارائه و در صورت تصویب عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد و گام دوم مطالعات و مستند نگاری مجموعه، تهیه و تصویب طرح های مختلف در حریم بازار خواهد بود .
گفتنی است، بازار تاریخی قیصریه لار از بناهای با ارزش ساخته شده با قدمت قرون اولیه هجری میباشد که با شماره ۳۱۵ در سال ۱۳۱۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

معاون گردشگری کشور ، استان فارس را یکی از پایگاه های مهم برای توسعه گردشگری دانست و بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به این ظرفیت استان در جهت توسعه گردشگری تاکید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی رحمانی موحد در نشست خبری هیئت گردشگری ترکیه با فعالان گردشگری فارس با بیان اینکه آثار تاریخی و بناهای شیراز ظرفیت جهانی و متعلق به همه انسان ها است ، گفت : علاقه شاعران ترک زبان به حافظ و ارتباط و مشابهت های فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه نشان از این دارد که همکاری دو کشور حد و مرزی ندارد .
وی افزود : بازدید وزیر گردشگری ترکیه و هیات سرمایه گذاران همراه وی از شیراز و بناهای تاریخی و ادبی این شهر می تواند حلقه توسعه ارتباط فرهنگی و گردشگری ایران و ترکیه باشد .
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه امید است سفر امروز دستاورد خوبی برای هر دو کشور داشته باشد ، افزود : شیراز و استان فارس ظرفیت های زیادی در حوزه گردشگری وهمکاری با ترکیه دارند .
در ادامه این نشست ماهر اونال وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه با بیان اینکه سفر یک سنت حسنه در فرهنگ ایران و ترکیه است ، گفت : عمل به این سنت حسنه و تلاش برای ترویج این سنت سبب آشنایی با فرهنگ های جدید را فراهم می کند .
وزیر گردشگری ترکیه با اشاره به علامه یحیی کمال شاعر بلند آوازه ترکیه به حافظ شیرازی تصریح کرد : ارتباط این دو شاعر ارتباط دو تمدن بزرگ است و از طریق این ارتباطات می توان ابعاد مختلف فرهنگی و اعتقادات مشترک دو ملت را کشف کرد .
وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه گفت : فعالان و سرمایه گذاران بخش گردشگری ترکیه علاقه مند به سرمایه گذاری و فعالیت در این صنعت در شیراز هستند .
اونال افزود : شهر شیراز در بخش گردشگری بسیار با اهمیت است زیرا ظرفیت و قابلیت های منحصر به فردی دارد که مردم دنیا علاقمند به دیدن آن هستند .
وی اظهار داشت : با هدف آشنایی هر چه بیشتر و ملموس تر با فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری در شهر شیراز به این شهر سفر کرده ایم .
اونال افزود : تاریخ و فرهنگ فارس و شیراز بسیار قدمت دارد و این شهر از آثار گردشگری و یادمان های تاریخی و فرهنگی فراوانی برخوردار است که برای مردم دنیا جالب و دیدنی است .
وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه درباره امکانات سرمایه گذاری در کشور ترکیه برای فعالان و سرمایه گذاران حوزه گردشگری ، گفت : در ترکیه برای توسعه زیر ساخت های گردشگری ، زمین ها و مکان هایی با قابلیت های مناسب در نظر گرفته میشود که به صورت رایگان در اختیار سرمایه گذاران و متقاضیان سرمایه گذاری قرار می گیرد .
اونال ادامه داد : با این اقدام امکان سرمایه گذاری بیشتر برای سرمایه گذاران در کشور ترکیه فراهم می شود .
معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان گفت : امید است این نشست سر آغازی برای تعامل و همکاری و برنامه ریزی در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری کشور ترکیه و استان فارس باشد .

شاپور رستمی افزود : فارس با وسعت بیش از ۱۲۲ هزار کیلومتر و ۵ میلیون نفر جمعیت چهارمین استان وسیع و پرجمعیت کشور است که به دلیل ظرفیت ها و پتانسیل های متعدد و متنوع توسعه صنعت گردشگری در فارس اولویت اول و محور توسعه استان است .
وی به وجود یک هزار و ۴۰۸ بقاع متبرکه و بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ اثر تاریخی و طبیعی استان اشاره کرد و افزود : با توجه به رشد توسعه گردشگری کشور و استان فارس لازم است زیر ساخت های گردشگری و سرمایه گذاری در این استان تقویت شود .
معاون استاندار فارس گفت : امید است در حوزه سرمایه گذاری و توریسم شاهد افزایش همکاری تعاملات فرهنگی و گردشگری با ترکیه باشیم .
رستمی اضافه کرد : با توجه به شباهت های فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه آمادگی کامل داریم در حوزه توسعه گردشگری ادبی تبادلات لازم صورت گیرد .
وی با اشاره به استقبال از سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان فارس و شهر شیراز اظهار کرد : در شیراز برای ساخت هتل و توسعه زیر ساخت های گردشگری مکان یابی های مناسبی انجام شده و در این زمینه تسهیلاتی مانند در اختیار قرار دادن زمین ارزان قیمت برای متقاضیان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم گفت : هم اکنون در استان فارس ۲۰۰ مرکز اقامتی با ظرفیت ۲۰ هزار تخت وجود دارد .
مصیب امیری بیان کرد : در حال حاضر ساخت ۱۹ هتل در استان فارس در حال انجام است که از این تعداد هفت هتل در شیراز و مابقی در سایر شهرستان های این استان قرار دارد ، وی افزود : سالانه پنج میلیون گردشگر وارد استان فارس می شود که از این تعداد یک میلیون گردشگری خارجی است
.
بنابراین گزارش جمعه گذشته وزیر فرهنگ و گردشگری کشور ترکیه به همراه سفیر این کشور در ایران در سفر یک روزه خود به شیراز از جاذبه های تاریخی و فرهنگی و گردشگری این شهر چون باغ ارم ، حافظیه و سعدی دیدن و در نماز جمعه این شهر نیز شرکت کردند .

 

 

 

اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در چهار حوزه فعالیت گسترده دارد.هر حوزه دارای اطلاعات و داده های رسمی ،ثبت شده ،قابل انتشار و غیر قابل انتشار می باشد.

در زیر اطلاعات مورد نیاز گردشگران و ادارات دولتی دیگر لیست شده است.

حوزه میراث فرهنگیشناسنامه بناهای تاریخی استان در مرکز اسناد
عناوین آثار ثبتی استان
آمار بازدید از اماکن گردشگری
لیست آثار مرمت شده در استان
حوزه گردشگریسفر به فارس
ستاد دائمی تسهیلات سفر استان
دفاتر هدف پیشخوان دولت
مسیرهای گردشگری استان
حوزه سرمایه گذاری روستاهای هدف گردشگری
فهرست مناطق نمونه گردشگری
فهرست مراکز اقامتی گردشگری در دست احداث استان
ضوابط تاسیسات گردشگری
حوزه صنایع دستی

هنرمندان صنعتگر

رشته های صنایع دستی

کارگاه های صنایع دستی

هنرمندان دارای نشان مرغوبیت

 

کارگروهای تخصصی نوروزی از ۲۹ اسفند ماه تا پایان ایام نوروز به منظور خدمات رسانی به مهمانان نوروزی در تخت جمشید آغاز به کار می کند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر افزود: بیش از ۲۰۰ نفر نیروی انسانی در قالب مراقبین یگان حفاظت، راهنمایان نوروزی، بخش کارشناسی و پشتیبانی از ۲۹ اسفند ماه به صورت دو شیفت، تا پایان تعطیلات نوروزی آماده خدمات رسانی به مسافران نوروزی در تخت جمشید هستند.
مسعود رضایی منفرد اظهار داشت : شکی نیست که مجموعه تخت جمشید به عنوان قطب گردشگری ایران محسوب می شود و باید در کنار برنامه ریزی های مناسب، در جهت رفع نیازهای گردشگران و استقبال شایسته از هموطنان، تلاش کرد، از این رو برنامه ریزی منسجم، تهیه امکانات و تجهیزات لازم برای مسافران، همه ساله در دستور کار متولیان امر قرار دارد.
این مقام مسئول با اشاره به فعال بودن کارگروههای تخصصی نوروزی از سال ۸۱ تا کنون، اظهار داشت، برنامه ریزی حفاظتی و مرمتی، برنامه های فرهنگی ، برنامه های تبلیغاتی و محیطی، از جمله محورهای فعالیت های کارگروههای نوروزی تخت جمشید به شمار می رود. وی مرمت های اضطراری، گشایش موزه تخت جمشید در ایام نوروز ، برپایی نمایشگاه عکس ، اجرای برنامه نور و صدا، سامان دهی مراکز خدماتی و رفاهی، افزایش سرویس های بهداشتی، ایجاد تسهیل در تردد خودروها در مسیر ورودی و پارکینگ تخت جمشید را از جمله آمادگی های مجموعه جهت استقبال از نوروز برشمرد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به حجم بالای گردشگر در ایام نوروز در تخت جمشید، اظهار داشت: هر ساله و به ویژه در ایام نوروز جمعیتی در حدود یک میلیو
ن نفر از تخت جمشید باز دید می کند که این حجم بالا نیازمند تدابیری در راستای مدیریت بازدید می باشد.
وی اظهار امیدواری کرد چشم انداز برنامه های آینده تخت جمشید بتواند با دستیابی به استانداردهای بین المللی، بازدید از تخت جمشید را سامان دهی کند. این در حالی است که به گفته مدیر پایگاه تخت جمشید ، امتیاز آمار بالای بازدید کننده از مجموعه آثار تاریخی تخت جمشید، نباید به تهدیدی در خصوص عامل فرسایش انسانی آثار تبدیل شود.
به گفته وی ،کارگروههای تخصصی نوروزی از نیمه دوم بهمن ماه و با برگزاری جلسات توجیهی ، فعالیت های زیر ساختی خود را آغاز کرده است. این مقام مسئول همچنین اظهار داشت: کارگروههای تخصصی شامل حفاظت و مرمت، باستان شناسی، آمار و نظرسنجی، سامان دهی و پشتیبانی، تدارکات، سیستم پیجینگ و گمشدگان، همیار میراث فرهنگی و راهنمایان افتخاری است که وظایف هر کدام از کارگروهها تبیین و ابلاغ گردیده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، با اشاره به فعالیت چندین ساله این کارگروههای تخصصی در تخت جمشید، خاطر نشان کرد، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید سعی دارد با همکاری هایی که با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس انجام خواهد گردید، میزبان خوبی برای مسافران نوروزی باشد.


 


 

اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در چهار حوزه فعالیت گسترده دارد.هر حوزه دارای اطلاعات و داده های رسمی ،ثبت شده ،قابل انتشار و غیر قابل انتشار می باشد.

در زیر اطلاعات مورد نیاز گردشگران و ادارات دولتی دیگر لیست شده است.

 

 

حوزه میراث فرهنگیشناسنامه بناهای تاریخی استان در مرکز اسناد
عناوین آثار ثبتی استان
آمار بازدید از اماکن گردشگری
لیست آثار مرمت شده در استان
حوزه گردشگریسفر به فارس
ستاد دائمی تسهیلات سفر استان
دفاتر هدف پیشخوان دولت
مسیرهای گردشگری استان
حوزه سرمایه گذاری روستاهای هدف گردشگری
فهرست مناطق نمونه گردشگری
فهرست مراکز اقامتی گردشگری در دست احداث استان
ضوابط تاسیسات گردشگری
حوزه صنایع دستی

هنرمندان صنعتگر

رشته های صنایع دستی

کارگاه های صنایع دستی

هنرمندان دارای نشان مرغوبیت

 

 

اطلاع رسانی و راهنمای گردشگرانجست و جوی هتلخانه مسافرخرید بلیت هواپیمارزرو هتلابزارسفرنرم افزار موبایلاداره کل هواشناسی فارساماکن اقامتی به آدرس
خانه های بافت قدیم شیرازروستاهای گردشگریاقامتگاه بوم گردیجاذبه های گردشگریهنروران هنرهای سنتیآثار دارای نشان مرغوبیت کالاخبرگزاری میراث آریا

 

 

مهمانپذیرها
۱۴۷
۲۵ 
۳۶ 

 

مجتمع پذیرایی
۱
۲
۳

 

هتل
۱
۲
۳

 

 

هتل آپارتمان
۱
۲

 

 

دفاتر خدمات مسافرتی
۱۳۵۷
۲۴۶ 

 

 

مجتمع اقامتی
۱

 

{mospagebreak}

 

 

 

 

اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در چهار حوزه فعالیت گسترده دارد.هر حوزه دارای اطلاعات و داده های رسمی ،ثبت شده ،قابل انتشار و غیر قابل انتشار می باشد.

در زیر اطلاعات مورد نیاز گردشگران و ادارات دولتی دیگر لیست شده است.

 

 

 

 

 

 

حوزه میراث فرهنگیشناسنامه بناهای تاریخی استان در مرکز اسناد
عناوین آثار ثبتی استان
آمار بازدید از اماکن گردشگری
لیست آثار مرمت شده در استان
   
حوزه گردشگریسفر به فارس
ستاد دائمی تسهیلات سفر استان
دفاتر هدف پیشخوان دولت
مسیرهای گردشگری استان
   
حوزه سرمایه گذاری روستاهای هدف گردشگری
فهرست مناطق نمونه گردشگری
فهرست مراکز اقامتی گردشگری در دست احداث استان
ضوابط تاسیسات گردشگری
   
حوزه صنایع دستی

هنرمندان صنعتگر

رشته های صنایع دستی

کارگاه های صنایع دستی

هنرمندان دارای نشان مرغوبیت

 

 

{mospagebreak}

 

 

باغ ارمباغ ارم****قلعه اژدها پیکرقلعه اژدهاپیکر لار
باغ جهان نماباغ جهان نماپارک ملی بختگانپارک ملی بختگان
باغ عفیف آبادباغ عفیف آبادشهر باستانی گورشهرگور فیروزآباد
باغ جنتباغ جنتآتشکده جهرم ( آتشکده قدمگاه ) – آرامگاه باربدآتشکده قدمگاه جهرم
باغ دلگشاباغ دلگشاآتشکده آذرخش دارابآتشکده آذرخش داراب
باغ چهل تنباغ چهل تنانکاخ اردشیر بابکانکاخ اردشیر بابکان
دروازه قرآندروازه قرآنسنگ‌نگاره کورانگونسنگ نگاره کورانگون
آرامگاه خواجوی کرمانیآرامگاه خواجوی کرمانیتنگ چوگان کازرونتنگ چوگان
موزه پارسموزه پارسشهر تاریخی بیشاپورشهر بیشاپور
ارگ کریم خان زندارگ کریمخاندریاچه پریشاندریاچه پریشان
بازار وکیلبازار وکیلآتشکده کازرونآتشکده کازرون
بازار مسگرهابازار مسگرهاباغ نظر کازرونباغ نظر کازرون
سرای مشیرسرای مشیرنرگس زارهای کازروننرگس زارهای کازرون
حمام وکیلحمام وکیلخانه زینت الملک
موزه گنجینه فارس
مسجد وکیلمسجد وکیلسد درودزنسد درودزن
موزه نارنجستان قوامموزه نارنجستان قوام
آبشار مارگون
آبشار مارگون
خانه زینت الملوکخانه زینت الملکپارک ملی بمو (شیراز)پارک حفاظت شده بمو
مسجد نصیرالملکمسجد نصیرالملکبهشت گمشده ( تنگ بستاک )تنگ بستانک
مسجد جامع عتیقمسجد عتیقپاسارگادپاسارگاد
شاهچراغشاهچراغشهر باستانی استخر(تخت طاووس)شهر استخر
موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیرازموزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیرازروستای دشتکروستای دشتک
سعدیه ( آرامگاه سعدی )مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدیتل باکونتل باکون
حافظیهمجموعه فرهنگی-تاریخی حافظ
نقش رجبنقش رجب
تخت جمشیدتخت جمشید
نقش رستمنقش رستم