اماکن تاریخی و موزه های استان فارس در روز قدس از ساعت ۱۴ آماده خدمات رسانی به گردشگران خواهد بود

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی فارس اعلام کرد : ساعت شروع به کار موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری استان در روزجمعه ۱۸ خرداد ماه همزمان با روز قدس از ساعت ۱۴ می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همت محمدی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان اظهار داشت : با توجه به ضرورت شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس، کلیه موزه ها و اماکن تاریخی- فرهنگی تحت پوشش این اداره کل در روزجمعه ۱۸ خرداد ماه همزمان با روز قدس از ساعت ۱۴ آماده پذیرایی و خدمات رسانی به گردشگران خواهد بود.

گفتنی است: آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس موزه گرمابه وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بیشاپور، موزه بیشاپور، تنگ چوگان، قلعه دختر فیروزآباد، کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان، موزه خط و کتابت نی ریز و موزه باغ نشاط لار از جمله موزه ها و آثار تاریخی ـ فرهنگی تحت پوشش این اداره کل است .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، از برگزاری رویداد کارآفرینی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری پارس ، در شیراز خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: این رویداد با حمایت علمی و اجرای سازمان ها و مراکز علمی دانشگاهی استان فارس در شیراز از ۲۸ الی ۳۱ تیرماه با هدف تبدیل ایده های خلاقانه به کسب و کار پایدار درحوزه گردشگری ، صنایع دستی و میراث فرهنگی برگزار می شود.
به گفته وی از دیگر اهداف این رویداد می توان به ارائه راهکارهای خلاقانه برای حل مسائل امروز و فردای گردشگری ایران ارائه راهکارهای علمی در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت توسعه کسب و کارهای گردشگری هوشمند و خلاق اشاره کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس همچنین درخصوص برگزاری پیش رویداد تبادل اطلاعات و اندیشه (تاوا) نیز افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از ۱۰ الی ۱۷ تیرماه، پیش رویداد تاوا در قالب کارگاه های ۴ ساعته با سرفصل های آشنایی با مفاهیم اقتصاد دانش بنیان و شرکت های نو پا ، کارگاه علمی و تفکر خلاق و خلاقیت ، فرآیند را اندازی شرکت های نوپا مبتنی بر حل مسئله ( کارگاه تعریف مسئله و حل مسئله ) ، فرآیند شروع کسب و کارنوپا ، کارگاه عملی مشاهده ، آشنایی با اصول کار تیمی و تیم سازی برای کسب و کار نوپا ، کارگاه نمونه سازی و تفکر طراحی و تهیه و تدوین مدل کسب و کار در محل دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده گفت : در جشنواره صنایع دستی فجر که با حضور زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری کشور , دکتر نامور مطلق معاونت صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان این حوزه در تهران برگزار شد ، از هجده هنرمند صنایع دستی کشور که به دریافت نشان بین المللی صنایع دستی نائل شده اند تجلیل بعمل آمد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، داود جعفرپور اظهار داشت : مسعود شهریاری هنرمند جوان و خوش ذوق آباده با خلق آثاری زیبا در رشته منبت سنتی توانست در بین ۶۰۰ اثر ارسالی بعد از کسب نشان ملی مرغوبیت، موفق به دریافت نشان بین المللی آثار شاخص صنایع دستی در سال ۲۰۱۶ شود و به عنوان تنها نماینده فارس در این رشته توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی کشور در جشنواره صنایع دستی فجر از وی تقدیر شد .
وی افزود : پیش از این هنرمندانی چون ماجد شهریاری ، سید رضا حسینی ، سید مهدی نکوئی و خانم سارا احمدی نیز موفق به دریافت گواهینامه نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی در رشته منبت شده اند.
گفتی است از شاخص ترین تولیدات صنایع دستی شهرستان آباده می توان به منبت کاری اشاره کرد و به جرات می توان گفت که خاستگاه منبت ایران و جهان آباده بوده و این هنر از این شهرستان به دیگر نقاط کشور و حتی دنیا سوق داده شده است و تا کنون گواهی نامه ثبت نشان ملی جغرافیایی ،گواهینامه بین المللی وایپو و گواهی نامه میراث فرهنگی ناملموس برای منبت آباده اخذ گردیده است.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرمبید از آغاز به کار مرمت و بهسازی امامزاده شهداء در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محسن طیبی گفت : آیین آغاز به کار مرمت و بهسازی امامزاده شهدا با حضور دکتر زارع نماینده مردم خرمبید در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار ، بخشداران و جمعی از مسئولین شهرستانی و استانی برگزار شد .
وی افزود : میزان اعتبار برای این پروژه ۲ میلیارد ریال است که از محل اعتبارات شهرستان تامین شده است .
بنابراین گزارش ، امامزاده شهداء واقع در بخش مرکزی خرمبید می باشد و از دوره سلجوقیان و تیموریان به یادگار مانده که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از منحصر بفردترین ابنیه تاریخی از نوع خود در کشور می باشد و همواره حفظ و صیانت از این بنا در اولویت کاری اداره میراث فرهنگی شهرستان قرار دارد.
گفتنی است ، در سالهای گذشته مرمت اضطراری در این بنا از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس صورت گرفته است .نخستین جشنواره نوآوری و خلاقیت در طراحی محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی با تجلیل از پیشکسوتان و نوآوران حوزه صنایع دستی به کار خود پایان داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، در این جشنواره، نمایشگاهی از محصولات صنایع دستی که با نوآوری هنرمندان تولید شده بود ، در معرض دید قرار گرفت و در پایان با مراسم تجلیل از پیشکسوتان و جوانان خلاق صنایع دستی به کار خود پایان داد.
در این نمایشگاه ، رشته های خاتم سازی، قلم زنی، کاشی هفت رنگ، خوشنویسی، نگارگری تذهیب، نقاشی قهوه خانه ای، طراحی سنتی، گره چینی، گچبری، آیینه کاری، میناسازی، حجاری جواهرسازی، قلمکارسازی، حصیربافی و معرق، سوزن دوزی، رودوزی سنتی، جلدسازی و صحافی سنتی، شیشه گری، نقاشی روی شیشه، تراشکاری روی شیشه، کاشی سازی، نازک کاری چوب، چرم دوزی و نقاشی روی چرم، که از رشته های فعال صنایع دستی در فارس می باشد، در قالب ۳۰ غرقه و به صورت کارگاه زنده واقع در ساختمان اطاق بازرگانی شیراز در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفت .
بنابراین گزارش ، نشست های تخصصی این جشنواره با عناوین هویت شناسی شهر شیراز ، طراحی و بسته بندی محصولات صنایع دستی، اشتغال پایدار در حوزه صنایع دستی وهنرهای سنتی ، هنرهای مکتب شیراز و اقتصاد هنر و نوآوری صنایع دستی و با هدف آموزش و آشناسازی صنعتگران با سلیقه مصرف کننده برگزار شد.
گفتنی است ، اساتید ارژنگ ربیعی ، کبری مکابر ، غلام فلاح پور ، کاظم جوریزی، قاسم بوشکان آذر نکیسایی و فریبا محمدی کشکولی از پیشکسوتان و رادبه دشتی ، شاهد ناطق ، شیرین جعفری فاطمه حقیقیان ، هادی ناطق ، مسلم طیبی ، امین همتی و امین بهادری از هنرمندان جوان خلاق این نمایشگاه بودند که مورد تجلیل قرار گرفتند .

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت : جلسه گردشگری با موضوعات برگزاری جشنواره نرگس ،ایجاد زیر ساخت های گردشگری دشت برم ومعرفی فرصتهای سرمایه گزاران شهرستان در محل فرمانداری و با حضور کارگروه تخصصی گردشگری این شهرستان برگزار شد .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی اظهار داشت : این نشست با مهندس فروتن حضور معاون فرماندار ، صنعتی کارشناس حوزه سرمایه گذاری فرمانداری ، مهندس معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کازرون به عنوان دبیر این کار گروه ، اعضاو مدعوین مرتبط انجام گرفت .
وی افزود : در این جلسه مباحث جشنواره نرگس ،فرصتها و تهدیدها ،مدیریت اجرا، رفع عیوب جشنواره سال های گذشته نصب تابلو های راهنما ،اعتبارات تخصیص داده شده به زیر ساخت های گردشگری دشت برم و همچنین طرح های متقاضیان سرمایه گزاری مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که در پایان مقرر شد جلسات دبیرخانه دائمی جشنواره گل نرگس شهرستان با حضور فرماندار تشکیل و در خصوص چگونگی زمان برنامه ها و نحوه برگزاری جشنواره تصمیمات لازم اخذ شود .اولین نشست کارگروه مشترک میراث فرهنگی و شورای اسلامی فارس در شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این نشست دکتر مصیب امیری طی سخنانی گفت : با توجه به معضلاتی که در حوزه گردشگری داخلی وجود دارد ، در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به این موضوع شده است که یکی از راهکارهای مهم در این راستا احداث اقامتگاه های بومگردی است که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات را برای متقاضیان این امر در نظر داریم .
وی افزود : همچنین میراث فرهنگی می تواند در موضوع احداث موزه های مختلف در شهرستان های استان همکاری کند که این خود در توسعه صنعت گردشگری نقش بسزایی دارد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت : اگر در تمامی شهرستان های استان فارس فضاهایی که دارای ارزش تاریخی باشند را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند این اداره کل آماده همکاری با شوراها و شهرداری ها را هم در خصوص احداث موزه و هم برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری را دارد .
امیری در خصوص ثبت و معرفی آثار تاریخی در شهرستان های استان اشاره کرد و گفت : ۱۳ شهرستان در استان دارای اداره و بقیه دارای نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگر می باشد که اگر شوراها همکاری کنند می توانیم تعداد آثار تاریخی و اقامتگاه های بوم گردی و تاسیسات گردشگری را افزایش دهیم که به موجب این امر شهرستان هایی که دارای نمایندگی هستند به اداره تبدیل می شوند .
وی خاطر نشان کرد : تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در شهرستان ها و توسعه و گسترش این انجمن ها از سیاست های این اداره کل می باشد . چرا که می توان با همکاری سازمان های مردم نهاد در تمامی حوزه های این سازمان از جمله گسترش تاسیس اقامتگاه های خانه مسافر ، رستوران های سنتی و خانوادگی و … در محدوده بناهای تاریخی هم به اشتغال و هم به توسعه صنعت گردشگری کمک کرد .
بنابراین گزارش در این جلسه رئیس شورای اسلامی استان فارس نیز گفت : اگر استان فارس به فارس شمالی ، فارس جنوبی ، فارس شرقی و فارس غربی تبدیل شود از این وضعیت خطیر خارج می شود .
حسین نعمتی افزود : اگر به موضوع گردشگری توجه شود می تواند اشتغال پایدار صورت گیرد و از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری شود .
وی اضافه کرد : متاسفانه با خالی از سکنه شدن روستاها در استان فارس رو به رو هستیم که می تواند خطر بزرگی را در حوزه گردشگری استان تهدید کند .
رئیس شورای اسلامی فارس ادامه داد : یکی از راه های مهم جلوگیری از معظل هایی که گردشگری استان با آن رو به رو است توجه بیشتر به این حوزه و جاذبه های تاریخی- فرهنگی و گردشگری که در فارس وجود دارد می باشد .
گفتنی است ، این نشست با ریاست کارگروه شورای اسلامی فارس ، اعضای کارگروه و شوراهای اسلامی استان و مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار شد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس از آغاز به کار نمایشگاه تخصصی صنایع دستی همزمان با همایش ملی ریحانه النبی و با حضور مسئولین و مقامات کشوری، استانی و محلی در شهرستان مهر خبرداد.


 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری با اعلام خبر فوق اظهار داشت: از شاخصه های این نمایشگاه حضور اساتید برجسته و پیشکسوتان صاحب نام استان همچون اساتید منبتی،قدرت،تجویدی،جانعلی پور،ظریف صناعی،جوکار،سیرجانیان و نمایش آثار فاخر هنرمندان و صنعتگران استان برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه به رونمایی از تابلوی معرق “ضامن آهو” کارفاخر استاد جدی اشاره نمود.

بنابراین گزارش به نقل از این مقام مسئول این نمایشگاه با ۵۴ غرفه از شهرستان های ارسنجان،پاسارگاد،فیروزآباد،کوار،مرودشت،نی ریز،داراب،استهبان،خرامه،لامرد،اوز،مهر، در روز ۱۵ اسفندماه سال جاری با معرفی آثاری در رشته های خوس بافی،خوس دوزی، البسه محلی، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، رودوزی های الحاقی، تذهیب و نگارگری معرق، مشبک، منبت، خاتم، سفال، سرامیک، مقرنس،آیینه کاری،گره چینی،سراجی سنتی، دست بافته های داری(گلیم،گبه،جاجیم، مفرش و قالیچه) کاشی هفت رنگ، معقلی، قلمزنی مس، خراطی، سازهای سنتی،خوشنویسی و همجوشی شیشه به صورت رسمی گشایش یافت و تا ۱۸ اسفند ادامه خواهد داشت.

 

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در دومین کارگاه آموزشی دهیاران روستاهای هدف گردشگری گفت : در راستای ارتقاء سطح آگاهی علمی و عملی دهیاری های استان در زمینه بوم گردی و ایجاد اشتغال کارگاه آموزشی برای دهیاران روستاهای هدف گردشگری برگزار گردید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس زارع خفری اظهار داشت : آموزش رکن اساسی کار ما است و برگزاری این کارگاه آموزشی برای دهیاران اهمیت موضوع را می رساند .
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با توجه به اهمیت گردشگری و وجود پتانسیل های فراوان در این زمینه گفت : بیش از ۳۰۰۰ آثار گردشگری در استان وجود دارد و اگر از این آثار استفاده کنیم قطعاً در بحث توسعه پایدار و ایجاد شغل نقش بسزایی خواهد داشت و دهیاران باید در این زمینه فعال باشند ، ضمن مدیریت بتوانند در این زمینه فرهنگ سازی کنند و روستاها را برای جذب گردشکر به سمت گردشگری سوق دهند تا بتوانیم از این پتانسیل ها استفاده ببریم و شغل پایدار ایجاد کنیم .
زارع خفری گفت : در این کاراگاه آموزشی ۳ مبحث محیط زیست و گردشگری روستایی ، توسعه پایدار و ایجاد شغل و آثار باستانی تدریس شد .
وی گفت : در حال حاضر استان فارس دارای ۴۶ روستای هدف گردشگری مصوب می باشد ولی روستاهای دیگر نیز که محل حضور گردشگران می باشند می توانند روستاهای هدف باشند .
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها اظهار داشت : گشت محلی و حضور در طبیعت و لذت از محیط روستا و پیرامون آن و بهره مندی از تولیدات محلی و دامی و باغی به صورت ارگانیک و در کنار آشنایی با فرهنگ بومی و محلی و آداب و سنن از جمله خدماتی است که به گردشگران روستایی ارائه می گردد . در مجموعه فعالیت گردشگران در روستاهای هدف گردشگری فقط خلاصه نمی شود و قابل گسترش به سایر روستاها می باشد که گردشگران در آن ها حضور یابند .
شبیر زارع خفری در خصوص اقامتگاه های بوم گردی اظهار داشت : ایجاد اقامتگاه های بوم گردی از این قبیل است که یک خانواده روستایی در کنار زندگی معم
ولی خود از یک خانواده مهمان پذیرایی می نمایند .

 


ستاد اجرایی خدمات سفر اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس آغاز به کار کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این ستاد در محل ساختمان اداره کل میراث فرهنگی فارس واقع در خیابان زند خیابان رودکی فرعی داوری تشکیل شده است و پاسخگوی نیاز مسافران و میهمانان نوروزی فارس می باشد .
گفتنی است در این ستاد ارایه خدمات نوروزی از قبیل آشناسازی و اطلاع رسانی از ساعت بازدید اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری همچنین استقرار کمپ های نوروزی و اطلاع از آخرین وضعیت اسکان و واحدهای اقامتی استان به مراجعه کنندگان داده می شود .
بنابراین گزارش مسافران نوروزی و علاقمندان می توانند با مراجعه به این س
تاد و یا با تماس به شماره تلفن های ۳۲۲۴۰۲۰۳ و ۳۲۲۴۴۰۶۷ اطلاعات بیشتری کسب نمایند . همچنین شماره تلفن ۳۲۹۲۸ برای رسیدگی به شکایات فعال می باشد .

 

ستاد اجرایی خدمات سفر اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس آغاز به کار کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این ستاد در محل ساختمان اداره کل میراث فرهنگی فارس واقع در خیابان زند خیابان رودکی فرعی داوری تشکیل شده است و پاسخگوی نیاز مسافران و میهمانان نوروزی فارس می باشد .
گفتنی است در این ستاد ارایه خدمات نوروزی از قبیل آشناسازی و اطلاع رسانی از ساعت بازدید اماکن تاریخی و فرهنگی و گردشگری همچنین استقرار کمپ های نوروزی و اطلاع از آخرین وضعیت اسکان و واحدهای اقامتی استان به مراجعه کنندگان داده می شود .
بنابراین گزارش مسافران نوروزی و علاقمندان می توانند با مراجعه به این س
تاد و یا با تماس به شماره تلفن های ۳۲۲۴۰۲۰۳ و ۳۲۲۴۴۰۶۷ اطلاعات بیشتری کسب نمایند . همچنین شماره تلفن ۳۲۹۲۸ برای رسیدگی به شکایات فعال می باشد .

 

هنرمند جوان مسعود شهریاری با ارائه آثار هنرمندانه خود در رشته منبت سنتی آباده در دوسالانه نگاره های چوبی در استان آذربایجان غربی خوش درخشید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی معاون صنایع دستی استان با اعلام این خبر افزود : دوازدهمین دوسالانه نگاره های چوبی با هدف ایجاد رقابت در هنرمندان رشته های صنایع دستی چوبی از تاریخ ۲۵/۱۱/۹۴ در ارومیه برگزار شد .
به گفته وی ، در این رقابتها حدود ۲۰۰ اثر از هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور در رشته های مختلف هنرهای چوبی به معرض داوری گذاشته شد و در نهایت آثار برگزیده معرفی شدند .
وی ادامه داد : یکی از آثار ارائه شده از سوی مسعود شهریاری هنرمند جوان و خوش قریحه فعال در رشته منبت سنتی آباده که تا کنون موفق به دریافت پنج نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی شده در این دوسالانه توانست در ردیف رتبه های برتر قرار گیرد و از این هنرمند در مراسم پایانی دوسالانه در روز سوم اسفند ماه ۹۴ با حضور دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تقدیر بعمل آمد .

 

معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی میراث فرهنگی فارس گفت: بر اساس اعلام نظرحوزه مدیریت عملکرد بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس توانست در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در سال ۹۵، موفق به کسب رتبه دوم کشورشود.

معاون توسعه مدیریت میراث فرهنگی فارس از معرفی ۲۱۰۴ نفراز متقاضیان تسهیلات ایجاد طرح گردشگری در شهرها و روستاهای استان فارس به اداره کار خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس جمشید معینی با بیان خبر فوق گفت :تمام تلاش ما بر این است که در سالی که مزین به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است با حمایت از متقاضیان طرحهای گردشگری استان تا پایان سال شاهد پیشرفت فیزیکی و راه‌اندازی بخشی از پروژه های گردشگری در استان باشیم.

وی تصریح کرد: اعطای تسهیلات به متقاضیان احداث، توسعه، تجهیز و نوسازی واحدهای گردشگری صورت می پذیرد و دراین راستا بر اساس فراخوان بخش گردشگری و سرمایه گذاری ۳۵۰ طرح از شهر شیراز و دیگر شهرستان های استان با جمعیت بالای ده هزار نفر اعلام و به اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس جهت دریافت تسهیلات معرفی شدند.

معینی ادامه داد : همچنین درحمایت از طرح های گردشگری اشتغال زا در روستاها و شهرهای کمتر از ده هزار نفر جمعیت تاکنون ۱۷۵۴ طرح تکمیل و به اداره کار ارسال شده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: پیش بینی میزان تسهیلات پرداختی این طرح ها بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

بنا بر این گزارش متقاضیان ایجاد طرح های گردشگری برای اطلاع بیشتر ازطرح مذکور می توانند آیین نامه های مربوطه را در سایت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به آدرس WWW.FARSCHTO.IR بخش معاونت سرمایه گذاری، قسمت آیین نامه ها و قوانین اجرایی مشاهده نمایند.

معاون عمرانی استاندار فارس گفت: با توجه به اینکه نیاز به سفر برای تمام اقشار مردم وجود دارد باید ارزان‌سازی واحدهای اقامتی در دستور کار قرار گیرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، خلیل رضائیان شامگاه پنچ‌شنبه در جمع اعضای ستاد خدمات سفر استان فارس اظهار داشت: باید فضا برای بخش دولتی و بخش غیردولتی برای انجام فعالیت‌های مختلف در حوزه صنعت گردشگری برابر باشد تا کارها پیش برود و وجود سیستم دولت‌سالاری یکی از مشکلات کشور ما در این حوزه است.
وی با بیان اینکه آنچه به عنوان بخش دولتی در کشور ما فعالیت دارد باید بیشتر بر مسائل حاکمیتی ورود داشته باشد و باید زمینه فعالیت برای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی فراهم شود افزود: بهتر است از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه و رونق صنعت گردشگری کشور به ویژه استان فارس استفاده شود.
معاون عمرانی استاندار فارس با تشکر از مجموعه بخش خصوصی و دولتی برای ارائه خدمات سفر به ویژه در ایام نوروز امسال خاطرنشان کرد: استان فارس هنوز در تصادفات رانندگی در رده‌های اول کشور قرار دارد و باید برای این موضوع تمهیدات لازم و مناسب اندیشیده شود.
رضائیان با اشاره به طولانی بودن ایام نوروز در استان فارس و شهر شیراز تصریح کرد: دستگاه‌های اصلی اجرایی استان از ۱۵ و ۲۰ اسفندماه تا ۲۰ فروردین ماه به صورت شبانه‌‌روزی خدمات ارائه می‌دهند.
وی با بیان اینکه با سفر در این بازه زمانی مخالفتی وجود ندارد تأکید کرد: با توجه به اینکه در این ایام تولید مملکت تعطیل و مصرف بالاست ستاد خدمات سفر باید فرهنگ سفر و توزیع مناسب سفر در طول سال را برای مردم ترویج و فرهنگ‌سازی کند.
معاون عمرانی استاندار فارس با اشاره به اینکه بررسی و کارشناسی مسائل مختلف و مرتبط با ارائه خدمات سفر از وظایف دبیرخانه ستاد تسهیلات نوروزی و خدمات سفر است بیان کرد: اینکه در استان چقدر فضای ساختمانی و مهمانپذیر وجود دارد و چقدر می‌توان ساختمان‌های بخش خصوصی را در زمینه استفاده برای ارائه تسهیلات و خدمات سفر ساماندهی کرد باید بررسی و مشخص شود.
رضائیان عنوان کرد: باید ظرفیت بخش خصوصی استان را شناخت و از آن بهره برد و اگر تعداد مسافران بیش از ظرفیت موجود استان بود باید باز هم بخش خصوصی را تشویق کرد تا وارد این عرصه شود.
وی با اشاره به اینکه استفاده از چادر در سفرها به دلیل ارزان بودن آن است اظهار داشت: با توجه به اینکه نیاز به سفر برای تمام اقشار مردم وجود دارد باید ارزان‌سازی واحدهای اقامتی در دستور کار قرار گیرد و داشته‌های استان در این زمینه تقویت شود.
معاون عمرانی استاندار فارس با بیان اینکه باید مسافران را عادت داد که پیش از سفر اطلاعات خود در مورد مسیر، مقصد و محل اقامتشان را کامل کنند افزود: باید مسافران پیش از سفر محل اسکان خود را مشخص کنند و پس از آن سفر کنند.
رضائیان با اشاره به اینکه ارائه خدمات سفر به مسافران نباید توقع آنان را بالا برد گفت: اولویت ارائه خدمات سفر به مسافران با بخش خصوصی است و بخش دولتی باید بیشتر وظیفه نظارتی داشته باشد و سرریز خدمات بر عهده بخش دولتی قرار گیرد.
وی ساخت هتل‌های چهار و پنج‌ستاره را برای پاسخگویی به نیازهای گردشگران خارجی و مسافرانی که توان مالی دارند از نیازهای ضروری استان فارس دانست و خاطرنشان کرد: باید برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در ساخت هتل دستگاه‌هایی مانند میراث فرهنگی، شورای شهر و شهرداری ارائه مجوزها را تسهیل کنند.
معاون عمرانی استاندار فارس با بیان اینکه باید عوامل و زیرساخت‌های جذب گردشگری استان در راستای جذب گردشگران تقویت شود تصریح کرد: این امر در بعد اقتصادی و اشتغال با توزیع و پراکنش مناسب و منطبق با عدالت رونق استان را به دنبال دارد.
رضائیان با اشاره به اینکه در سال گذشته نزدیک به ۶ هتل در استان فارس افتتاح شد بیان کرد: در سال گذشته تعداد گردشگران استان فارس نسبت به سال ۱۳۹۲ بیش از دو برابر افزایش یافته است و به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس تا پایان امسال ۴ هتل دیگر در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مجوز ساخت ۱۰ هتل در استان فارس صادر شده و یا در دست ساخت است عنوان کرد: ساخت یکی از هتل‌های در دست ساخت در شیراز متوقف شده زیرا مشکلاتی دارد و باید مسئولان استانداری فارس، شهرداری شیراز و میراث فرهنگی استان در جلسه مشورتی مشکلات این هتل را بررسی و برای برطرف کردن آن بکوشند.عصر روز اول اسفند ماه سال جاری، طی مراسمی که در هتل زندیه شیراز برگزار شد، نخستین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی فارس با معرفی برترین های خود به پایان رسید .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در این مراسم که با حضور دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر محمود زاده دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ، پرفسور عبدالمجید ارفعی پژوهشگر و متخصص زبان های باستانی ، اساتید برجسته دانشگاه ها و جمعی از دانشجویان و متخصصان حوزه میراث فرهنگی ، معماری ، هنر ، مرمت ، شهرسازی و … برگزار شد در سه بخش عکس ، پوستر و مقاله نفرات برترمعرفی شدند .
بنابراین گزارش ، در بخش پوستر ، شناسایی و سنجش کیفیت منظر بافت تاریخی شهر لار مبتنی بر مفهوم ایدهای متوالی ، شهاب الدین رفعتی و فاطمه جمال آبادی ، در بخش مقاله ، بررسی الگوی طراحی در معماری حمام های قاجاری فارس فاطمه وحیدی و هانی زارعی ، تحلیل نظامات معماری در مسجد سنگی داراب حسین بحرالعلوم و رضا عبدلی و در بخش عکس ، سارا مرادی نژاد از نفرات برتر چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران بودند که با اهداء هدایای نفیس مورد تجلیل قرار گرفتند .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی فارس، طی ۲ روز برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در شیراز بیش از ۶۰۰ دانشجو در پنل های تخصصی با عناوین ، از کاخ تا شهر پارسه، آبراهه های تخت جمشید – نظام و ساختار فضایی، کارگاه مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه در محوطه ثبت جهانی تخت جمشید، بافت میانی شهر شیراز، اردشیر خوره، پایتخت مذهبی ساسانیان، بررسی چالش های معماری و شهرسازی امروز در قیاس با معماری تاریخی، نقدی بر شیوه مرمت آرتیستیک در مرمت بناهای تاریخی، بررسی ارتباط دیالکتیک میان توسعه شهری امروز و بافت تاریخی در جهت بهبود امنیت، اقتصاد و کیفیت زندگی، ارزشهای فرهنگی بافت تاریخی شیراز، مروری انتقادی بر مداخلات اخیر بافت تاریخی شیراز، توسعه گردشگری فرهنگی و شهری با رویکرد شهرسازی زندیه، تصویرسازی در هنر ایرانی، نویافته های مجموعه تاریخی پاسارگاد، بررسی سیر تاریخی شهرسازی لار با رویکرد پدافند غیر عامل، باغهای شیراز، منظر فرهنگی، اهمیت و ضرورت، میراث ناملموس، فضاهای شهری از زندیه تا قاجار- با محوریت مجموعه زندیه، معرفی خصوصیات طرح های ساماندهی در محوطه های تاریخی، بیان بافت تاریخی از منظر روانشناسی محیط ، مروری بر تاریخچه معماری از دیدگاه باستان شناسی- طرح تهیه نقشه باستان شناسی فارس، نقش هویت مکان در توسعه پایدار، تحولات تاریخ مسجد جامع عتیق شیراز، تناقضات قوانین میراث فرهنگی و شهرداری، بررسی چالش های معماری و شهرسازی امروز در قیاس با معماری تاریخی، رویکرد مدیریت توسعه پایدار به میراث فرهنگی سبز و منظر شهری، شرکت کردند .
گفتنی است با توجه به مستند نگاری از پنلهای تخصصی، دانشجویان و علاقمندان به تاریخ و باستان شناسی ، معماری و شهرسازی ، مرمت ، هنر ، بافت تاریخی و مردم شناسی می توانند جهت دریافت این مستندها با دبیر اجرایی کنگره آقای هانی زارعی به شماره ۰۹۱۶۴۴۰۲۹۹۶ تماس حاصل فرمایند.