شماره ثبت سرو ۷۰۰ ساله کلانی کازرون ابلاغ شد

شماره ثبت سرو ۷۰۰ ساله کلانی شهرستان کازرون در فهرست میراث طبیعی کشور ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرو کلانی واقع در روستای کلانی از توابع شهرستان کازرون قرار گرفته است و به دلیل قدمت از جایگاه خاصی برخوردار است.

بنابراین گزارش، سرو ۷۰۰ ساله کلانی پس ازطی مراحل قانونی به شماره ۴۱۸ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت گردید. این سرو که از کهنسال ترین درختان منطقه محسوب می گردد در وضعیت خوبی به سر می برد و به عنوان دومین درخت سرو بعد از سرو ابرکو معروف شده است.

هیات نظارت یونسکو امروز ۵ مهر ماه سال جاری، در ادامه سفر خود پیرامون بازدید و بررسی آثار و فعالیتهای صورت پذیرفته در پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس به شهرستان کازرون وارد شدند.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این تیم کارشناسی امروز ضمن بازدید از بلندترین مجسمه ایران باستان از آثار متعدد در شهر تاریخی بیشاپور بازدید فنی بعمل می آورد.
گفتنی است،مجموعه تاریخی-طبیعی بیشاپور در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شیراز و ۲۳ کیلومتری غرب شهرستان کازرون واقع شده است. بیشاپور در کنار جاده شاهی روزگار باستان واقع شده که در دوره هخامنشیان «تخت جمشید» و « استخر » را به شهر باستانی « شوش» و در دوره ساسانی شهر « گور» و « بیشاپور » را به « تیسفون » مقر امپراطوری ساسانی وصل می نموده است. شهر بیشاپور ۱×۲ کیلومتر وسعت دارد و جزء اولین شهرهای باستانی است که دارای تاریخ مکتوب شهرسازی می باشد. این تاریخ سنگ نبشته ای است که با دو خط اشکانی و ساسانی بر روی ستون بنای یادبود بیشاپور حک شده است .با توجه به وضعیت جغرافیایی خاص بیشاپور خصوصا رودخانه شاهپور و « تنگ چوگان» این شهر در روزگار خود سرآمد شهرهای دوره ساسانی بوده است . تاریخ ساخت شهر به دوره شاهپور و حدود سال های ۲۷۲ ـ ۲۴۱ م بر می گردد .
علاوه بر شهر بیشاپور ، آثار « قلعه دختر» و « قلعه پسر» و نقوش « تنگ چوگان » و « غار شاهپور » نیز از دیگر ویژگی های آثار دوره ساسانی این محدوده می باشند. شهر بیشاپور در بخش شرقی و جنوبی توسط خندق و در شمال توسط کوهستان و قلعه و در غرب توسط رودخانه شاهپور محصور و محافظت می شده است. وجود روخانه پر آب شاهپور و چشمه ساسان از اهمیت ویژه این منابع آبی در روند شکل گیری شهر تاریخی بیشاپور حکایت دارند.با نگاهی اجمالی می توان دریافت که بیشتر آثار دوره ساسانی در بخش شمالی شهر ایجاد شده و این شهر در دوره اسلامی به سمت جنوب گسترش یافته است . به طوری که آثار شناخته شده تاکنون در بخش شمالی شهر مانند معبد « آناهیتا» و تالار تشریفات و بقایای برج و بارو تعلق آن را به دوره ساسانی آشکار می سازد و آثار بخش جنوبی شهر همانند بقایای مسجد جامع نیز حکایت از اسلامی بودن این آثار دارند.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اتمام عملیات مرمت کاروانسرای میان کتل واقع در شهرستان کازرون خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: این کاروانسرا در ۳۰ کیلومتری شهرستان کازرون و بر سر راه تجاری بوشهر به اصفهان در دوران قاجاریه ساخته شده است. کاروانسرا از نظر موقعیت طبیعی در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن عمدتا درختان بلوط، بنه ،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می دهد و یکی از چند منطقه مهم زیست محیطی جهت زیست بوم حیوانات وحشی است که هم اکنون تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد و منابع تامین آب عمدتا به صورت چشمه های جاری از کوه می باشد.
این مقام مسئول ازویژگی های بارز این بنا موقعیت قرار گیری آن، چهار ایوانه بودن بنا، استفاده گسترده از سنگ جهت نماسازی بنا، شکل گیری فضاهای کاروانسرا بر حسب موقعیت مکانی و جغرافیایی آن عنوان کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: با توجه به ارزش تاریخی این بنا، عملیات مرمت در قسمت های تقویت پی دیوار ها و پشت بندها، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب رسان به بنا، سبک سازی قسمتهای سقف و پوشش مجدد آن، تثبیت سنگهای ریخته شده در نما و تجمیع آنها، مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا و پوشش حفاظتی جدید جهت ورودی کاروانسرا در دستور کار قرار گرفت و با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال اجرا و به اتمام رسید.
مصیب امیری در پایان خاطر نشان کرد: این کاروانسرای تاریخی در سال ۱۳۷۹ به شماره ۳۶۶۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: در راستای سیاستهای کلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، این سازمان با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به بنای کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجار اقدام و فعالیتهای حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان استان و با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان بزودی آغاز می گردد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود : اقدامات حفاظتی و مرمتی شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها ، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب رسان به بنا (حذف درختان و درختچه ها ) ،سبک سازی قسمتهای سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگهای ریخته شده در نما ومرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا در دستور کار تیم کارشناسان مرمتی می باشد.
وی به اعتبار ۵۰۰ میلیون ریالی تخصیص یافته برای مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و گفت : کاروانسرای میان کتل به عنوان پروژه مرمت اضطراری دارای ردیف بودجه ی ملی می باشد که در دو سال گذشته ، نقشه برداری ،آسیب شناسی و آسیب نگاری گردیده و بر اساس طرح موجود بودجه به آن اختصاص داده شده است .
گفتنی است ، کاروانسرای میان کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن عمدتا درختان بلوط، بنه ،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می دهند . این منطقه ذخیره گاه زیست کره ارژن و پریشان که محل نگهداری گوزن زرد ایرانی وحیوانات وحشی است و هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.
کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است .این کاروانسرا به شماره ۳۶۶۷ در سال ۱۳۷۹در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده،. ابعاد آن ۶۶ در۵۶ متر می باشد که مصالح به کار رفته آن عمدتا سنگ لاشه و گچ می باشد .

کالبد شکافی مهمترین یافته های باستان شناسی تپه های تاریخی سیف آباد کازرون

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با پایان یافتن فصل دوم کاوش در تل قلعه سیف آباد شهرستان کازرون در استان فارس که از نیمه دوم مهرماه سال جاری آغاز شده بود، حامیان میراث فرهنگی کازرون با همکاری شورای شهر شهرستان، نشستی با موضوع ارائه یافته های باستان شناسی ازتپه های باستانی سیف آباد کازرون با حضور سرپرستان تیم کاوش آقایان رضا نوروزی و پارسا قاسمی در روز شنبه ۲۷ آبانماه سال جاری از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در سالن اجتماعات شهرداری برگزار می نمایند.

بنا بر این گزارش، به نقل از رضا نوروزی، کاوش های فصل دوم با هدف تکمیل اطلاعات حاصل از کاوش های فصل اول انجام پذیرفت. در این فصل فضاهای ضلع شمالی تل قلعه که در امتداد فضاهای کاوش شده فصل اول بوده است، مورد کاوش قرار گرفتند.

وی اظهار کرد: ازمهمترین یافته‌ها این فصل از کاوش، مشخص شدن برجی بزرگ در گوشه شمالی در محل اتصال دو دیوار اصلی بنا بوده که نشانگر اهمیت حفاظت از محل است.از دیگر یافته ها، یک اتاق کوچک مشابه اتاقها بدست آمده در فصل قبل، ستونهای هار گوش ساخته شده از سنگ لاشه و گچ، راهروها، انبارها همراه با خمره های ذخیره آذوقه، ظروف سفالی با کاربری روزمره می باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مطالعات بر روی آثار و اشیاء بدست آمده همچنان ادامه دارد و نتایج آن در قالب گزارش و مقاله منتشر خواهد شد.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، از ثبت سرو۷۰۰ ساله شهرستان کازرون در فهرست میراث معنوی و طبیعی کشور خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: سرو کلانی واقع در روستای کلانی از توابع شهرستان کازرون قرار گرفته است که در منطقه به دلیل قدمت از جایگاه خاصی برخوردار است.
وی افزود: این سرو که از کهنسال ترین درختان منطقه محسوب می گردد در وضعیت خوبی به سر می برد و به عنوان دومین درخت سرو بعد از سرو ابرکو معروف شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس خاطر نشان کرد: پرونده ثبت این سرو کهنسال ابتدای هفته آینده به دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی ارسال می شود.
مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت : بزودی با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون ریال مطالعه بازنگری حریم چهار طاقی بالاده آغاز می گردد .


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری اظهار کرد: چهار طاقی بالاده به شماره ثبتی ۳۱۲ به تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ متعلق به دوره ساسانی است که در بخش جره و بالاده در دهستان جره قرار گرفته است این آتشکده ، چهار طاق بزرگی است که هر ضلع آن بیش از ۱۴ متر طول دارد ودر قله یک بلندی مشرف به رودخانه جره قرار گرفته است. بر این بلندی بقایای متعدد ساختمانهایی وجود دارد که نشان می دهد این جا محل شهری قدیمی بوده است.
وی افزود: آتشگاه یا آتشکده یا همان چهار طاق محل نگه داری آتش و مکان تشریفات مذهبی عمومی و نیایش بوده است. به جز سه آتشکده بزرگ دوران ساسانی ، آتشکده های زیادی در سراسر کشور وجود دارد. آتشکده جره در نزدیکی جاده شاهی قرار گرفته وبسیاری بر این عقیده اند که یکی از چارطاق های اربعه ی معروف است که توسط مهرنارسه، یکی از قدرتمندترین شخصیتها در میان بزرگان عصر ساسانی بنا نهاده شده است. مصالح این چهار طاقی از ملات و سنگ تشکیل شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در پایان عنوان کرد: انجام مطالعات بازنگری حریم چهار طاقی بالاده به منظور تعین حریم بر اساس قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با حضور کارشناسان این اداره کل و کارشناسان پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور آغاز می گردد.

مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: کار حفاظت و مرمت دو بازار تاریخی شاه حمزه و ابافتح با تامین اعتبار استانی بزودی آغاز می گردد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری ضمن اعلام این خبر اضافه کرد: بازار شاه حمزه به شماره ۱۵۵۳۷ به تاریخ ۱۷/۳/۸۵ متعلق به دوران صفوی وبازار ابافتح به شماره۱۵۶۱۴ مربوط به دوره قاجاریه به تاریخ ۱۷/۳/۱۳۸۵در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.این بازارها علاوه بر رونق اقتصادی، به سبب قدمت تاریخی ، همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارند.
وی افزود: مصالح به کار رفته در این بازار ها عمدتا سنگ و گچ بوده وپلان آن بصورت خطی شکل گرفته که مسیر حرکت را جهت استفاده کنندگان در بازار تعیین می نماید .
مصیب امیری اظهار کرد: بازار سرپوشیده شاه حمزه قبلا در دو مرحله مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته که ایجاد کانال دفع نم ،کف سازی، اجرای بلوکاژکف ،اجرای سنگ و تعویض اندود گچ بدنه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیون ریال انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: در مرحله سوم، مرمت اضطراری خرپاهای بکار رفته در سقف به علت پوسیدگی و خطر ریزش، بازسازی و جایگزینی ستون های کوچک زیر خرپا، تعویض ورق پوشش سقف در دستور کار تیم حفاظت و مرمت قرار دارد .
وی در پایان خاطر نشان کرد: در بازارثبتی ابافتح نیز یک باب مغازه جهت الگو سازی طرح مرمت به منظور تعمیر و باز سازی مغازه های موجود در بازار مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته ودر مرحله دوم مرمت بازار ابافتح با اعتباری بالغ بر۴۸۰ میلیون ریال، برای ایجاد کانال دفع نم ،کف سازی ،اجرای بلوکاژکف ،اجرای سنگ ازاره و تعویض اندود گچ بدنه و.. در برنامه اجرایی تیم حفاظت و مرمت قرار گرفته است.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از مرحله چهارم مرمت و حفاظت کاروانسرای تاریخی کنار تخته با تخصیص اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال از اعتبارات استانی با حضور تیم کارشناسان استان و نظارت کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون و پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور خبر داد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا معینی اظهار داشت : این کاروانسرا به شماره ۲۸۲۵۰ در تاریخ ۱۳/۱۱/۱۳۸۸ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تاکنون در طی سه مرحله مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته که آواربرداری داخل کاروانسرا ،ایجاد دیوار در ضلع شمالی که قبلا بر اثر فرسایش بصورت آوار درآمده بود وتهیه و نصب درب ورودو خروج موقت و اصلی کاروانسرا بصورت سنتی بعد از ۲ دهه ،مرمت استحکامی استحفاظی سقف، بازسازی پلان اصلی از جمله اقدامات می باشد.
وی اضافه کرد: در مرحله چهارم از جمله اقدامات حفاظتی و مرمتی این بنا، نگهداری دیواره های در حال ریزش، مرمت تزئینات گچی، بازسازی سقف ریخته شده در ضلع غربی و پوشاندن ترکهای عمیق و نیمه عمیق در بدنه های داخلی خواهد بود .
وی افزود : در این بنای تاریخی بر اساس سیاست باز زنده سازی بنا تاکنون ۴ جشنواره بومی محلی لباسهای سنتی ، و صنایع دستی و رسوم وآیین های بومی منطقه و جشنواره غذاهای سنتی طی سه سال اخیر برگزار گردیده است .
معینی در خصوص پیشینیه این کاروانسرا گفت: کاروانسرای کنار تخته در موقعیت جغرافیایی به طول ۱۴ ۱۷ ۰۵۱ متر و عرض ۲۲ ۳۰ ۲۹ متر و ارتفاع ۵۲۵ متر، دارای یک ایوان می باشد . کاروانسرای کنارتخته از نوع کاروانسراهای درون شهری می باشد که محلی برای استراحت کاروانیان ساخته شده است . عمده مصالح به کار رفته در این بنای تاریخی سنگ و گچ بوده و دارای یک ایوان در ضلع جنوبی بنا است که به یک صحن مستطیل شکل باز می شود.
سقف ایوان از نوع طاقهای جناقی شکل بوده که قسمتی از آن تخریب شده است. کاروانسرای کنارتخته در قسمت داخلی و در اطراف صحن مستطیل شکل دارای رواقهایی با طاقهای جناقی شکل می باشد که در جلو این رواقها سکوهایی برای نشستن افراد وجود داشته است. در اضلاع جنوبی و شمالی این بنا شبستانهایی با ستونهای قطوری وجود دارد، که سقف شبستان را تحمل می کند. در قسمت جنوبی بنا و در قسمت راست ایوان یک پله سنگی قرار دارد که به پشت بام کاروانسرا راه پیدا می کند. سقف کاروانسرای قدیمی با کاهگل اندود شده است. در ضلع جنوبی بنا محلی برای نگهداری حیوانات که همان اصطبل بوده است ساخته شده است . قسمت داخلی کف اتاقهای کاروانسرا با ملاط گچ اندود شده است . در قسمت شمالی کاروانسرا دو اتاق جناقی شکل مخروبه وجود دارند که بیرون از کاروانسرا قرار دارد . در قسمت پشت بام ناودانهای سنگی برای آبهای اضافی ناشی از بارندگی ساخته شده است. در قسمت مرکزی صحن کاروانسرا یک حوض مستطیل شکل قرار داشته که از بین رفته است . این کاروانسرا به شماره ۲۸۲۵۰ در تاریخ ۱۳/۱۱/۱۳۸۸ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .گفتنی است این بنا ی تاریخی تاکنون در طی سه مرحله مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته که آواربرداری داخل کاروانسرا ،ایجاد دیوار در ضلع شمالی که قبلا بر اثر فرسایش بصورت آوار درآمده بود وتهیه و نصب درب ورودو خروج موقت و اصلی کاروانسرا بصورت سنتی بعد از ۲ دهه ،مرمت استحکامی ،استحفاظی سقف ،بازسازی پلان اصلی می باشد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در راستای سیاستهای کلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، این سازمان با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به بنای کاروانسرای میان کتل اقدام و فعالیتهای حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان استان و با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان بزودی آغاز می گردد .


محمد رضا معینی مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون گفت:اقدامات حفاظتی و مرمتی که در دستور کار تیم کارشناسی می باشد شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها ، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب رسان به بنا ،سبک سازی قسمتهای سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگهای ریخته شده در نما و تجمیع آنها و مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا می باشد.
لازم به توضیح است اقدامات مرمتی اولیه نیز در سالهای گذشته توسط استاد کاران پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور بر روی بنا صورت پذیرفته است .
گفتنی است، کاروانسرای میان کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن عمدتا درختان بلوط، بنه ،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می دهند . این منطقه یکی از چند منطقه مهم زیست محیطی جهت زیست بوم حیوانات وحشی است که هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد و منابع تامین آب عمدتا به صورت چشمه های جاری از کوه می باشد . کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است .این کاروانسرا به شماره ۳۶۶۷ در سال ۱۳۷۹در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده، در مرکز اضلاع شرقی و غربی دو حجره بزرگ و همچنین دو حجره کوچک در هر دو سوی این قسمتها قرار دارد. در اضلاع شمالی و جنوبی نیز چهار حجره کوچک وجود دارد. پلان آن بر حسب موقعیت مکانی از شیب کوه تبعیت می کند . ابعاد آن ۶۶*۵۶ متر می باشد که مصالح به کار رفته آن عمدتا سنگ لاشه و گچ می باشد . از خصوصیات بارز این بنا موقعیت قرارگیری آن ، چهار ایوانه بودن بنا و استفاده گسترده سنگ در جهت نماسازی بنا می باشد که در بین کاروانسراهای استان فارس منحصر بفرد می باشد .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از برگزاری جشن بزرگ سنتی آیینی نوروزی طایفه ایل کشکولی در روستای کشکولی واقع در تنگ چوگان در قالب برنامه های نوروزگاه خبرداد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا معینی اظهار گفت: طایفه ایل کشکولی که از بزرگترین ایل طایفه ای ایران محسوب می شود. در ایام نوروز همانند بسیاری دیگر از مردم کشوردارای آیین ها و سنتهای مخصوصی هستند . مردم غیور طایفه کشکولی در این همایش که به میزبانی روستای کشکولی تنگ چوگان که در راه عبوری غار و مجسمه شاپور قرار دارد ، مراسم پخت نان سنتی ، لباسهای بومی ، نمایش مهارت های اسب سواری ، چوپی بازی ، پخت آش دوغ محلی ، سیاه چادر ها با تزئینات دست بافت ، بافتهای داری ، استفاده از دستمال های رنگی به مناسبت نوروز درپایکوبی های محلی همراه با نماهنگ ساز و دهل به نمایش می گذارند .
معینی در پایان گفت : حضور حداکثری مردم و دیگر اقوام نیز در حاشیه برگزاری این همایش بزرگ از جمله جذابیتهای این برنامه بود .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت : کمیته های ۹ گانه ستادهماهنگی خدمات سفر نوروز۹۶ با شعار«گردشگری و معنویت در دیار سبز ۱۱۰۰ شهید شهرستان کازرون » آماده خدمات رسانی شایسته به گردشگران نوروزی ورودی به این شهرستان هستند.


وی افزود: با توجه به وسعت شهرستان، ۶ کمپ نیروی انتظامی با محوریت شعار«آرامش و نشاط بهاری با قانونمندی و نظم اجتماعی» ۶ ستاد اسکان با محوریت آموزش و پرورش، ۳ کمپ خدمات رسانی امداد و نجات با محوریت هلال احمر، ستاد حمل و نقل جاده ای با محوریت اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای، نظارت و بازرسی گشت های تلفیقی ستادجهت ارائه خدمات در ایام نوروز آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی می باشند.
مسئول اداره میراث فرهنگی کازرون با تاکید به داشتن فرهنگ آیینی و سنتی غنی در این شهرستان گفت : برپایی سفره هفت سین بر اساس سنت و فرهنگ ، مراسم استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی ، مراسم سبزه بهاری گردشگران ،بازیهای محلی و بومی ، بازخوانی متل ها،جشنواره غذاهای سنتی نوروزی چلسمه خورون ، جشنواره جوشانده بهاری ،نمایش فیلم ناگفته های بیشاپور ، رونمایی از اسناد مرمتی بیشاپور در دهه ۴۰ ، نمایشگاه ابزار و ادوات کاوشگران مجموعه بیشاپور ،نمایشگاه بوم مردم شناسی ،نمایشگاه صنایع دستی ،نمایش گنجینه های بوم مردم شناسی ،ایستگاه گفتمان و شناخت تخصصی بیشاپور ،جشنواره عکاسی ،و… از جمله برنامه های متنوع فرهنگی-آیینی است که در شهرستان کازرون برای گردشگران و مسافران نوروزی پیش بینی شده است .
معینی در پایان گفت : فعالیت این کمپ ها و ایستگاههای ستاد خدمات سفر نوروزی بصورت شبانه روزی در شیفتهای مختلف انجام می گیرد و تا پایان روز۱۳ فروردین ماه ادامه دارد .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از برگزاری مراسم تحویل سال نو همراه با گستراندن سفره هفت سین در موزه تخصصی ساسانی بیشاپور خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی گفت : نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است که مشترک با ایران در ۱۱ کشور به صورت ویژه جشن گرفته میشود.
وی افزود : تحویل سال نو در کنار سفره هفت سین برای ایرانیان از جایگاه خاصی برخورداراست . این مراسم سنتی همواره در کنار بزرگترها با آداب و سنن مختلفی برگزار می شود. از جمله این برنامه ها خواندن قرآن ، عیدی گرفتن از بزرگترها ،پوشیدن لباس و جامه نو و بسیاری از مراسم های دیگر است .
مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون ادامه داد : در سفره هفت سین موزه تخصصی ساسانی بیشاپور در مجموعه تاریخی بیشاپور به صورت ویژه علاوه بر آینه ،ظروف سنتی ، زیر اندازهای دست بافت ،نمادهای سنتی آیین نوروز خوراکیهایی همچون باقله، سیر، شوید کاهو،تخمه هندوانه ،رنگینک ،برنجک ،دنگک ،شیر برنج و… وجود دارد که بعد از آغاز سال نو تمامی مواد غذایی موجود درسفره توسط افراد خانواده مزه می شود.
محمدرضا معینی در پایان گفت : همزمان با گستراندن سفره های هفت سین در مجموعه های تاریخی و گردشگری شهرستان ، در سفره هفت سین موزه تخصصی ساسانی بیشاپور، از عروسکهایی با پوشش نمادین از ایل قشقایی و طایفه لر شهرستان برای معرفی پوشش های سنتی استفاده شده است .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از برگزاری متیل خوانی کازرگاه یا روایتهای کازرونی درقالب برنامه نوروزگاه توسط یکی از اساتید ادبیات شهرستان کازرون در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا معینی گفت : این برنامه جذاب مورد استقبال مسافران و گردشگران حاضر که در مجموعه ساسانی بیشاپور و در معبد آناهیتا برگزار شد قرار گرفت .
وی افزود : در این برنامه یکی از اساتید ادبیات شهرستان از روایات کازرون قدیم و نوروز با سنت ها و رسوم های نوروزگاهی با لهجه وشیرین کازرونی در دو نوبت برای گردشگران روایت کرد .
مسئول اداره میراث فرهنگی کازرون با تاکید به جایگاه ویژه داستانهای کوتاه در بین اهالی شهرستان کازرون و قصه هایی که از نسلهای گذشته و بصورت سینه به سینه نقل شده اند گفت : متیل واژه ای است که از متل گرفته شده و در تلفظ مردم کازرون به شکل متیل تغییر یافته است .
معینی ادامه داد : در کازرون واژه های متیل علاوه بر قصه و افسانه و داستان کوتاه به حکایتهای خیلی کوتاه و گاه جملات کوتاه ومعنی دار هم گفته می شود . به هر حال متیل در فرهنگ کازرون جایگاه والایی دارد . و در شبهای یلدا و زمستان وسیله ای خواب آور و آرامش بخش وهمچنین سرگرم کننده ی کودکان بوده که مادربزرگ ها و مادران برای فرزندان می گفته اند .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت : ابزار و ادوات کاوش و نقشه کشی حفاران پیشین در مجموعه طبیعی – تاریخی ساسانی بیشاپور در معرض دید گردشگران نوروزی قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محمدرضا معینی با اعلام این خبر اظهار داشت : مجموعه ساسانی بیشاپور بعنوان پایتخت شاپور اول ساسانی مورد توجه باستان شناسان و کاوشگران قرار گرفته و از دهه سی هجری شمسی توسط ژرژ سال و پروفسور رومن گیریشمن حفاری و در ادامه نیز حفاران ایرانی از جمله دکتر سرفراز ، مرحوم مهریار دکتر چگینی و دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس بخشهایی را مورد کاوش علمی قرار داده اند .
وی با اشاره به نگهداری ابزار و وسائل حفاریهای پیشین در این مجموعه افزود : در همین راستا نمایشگاهی به مناسبت ایام نوروز جهت نمایش ابزار و وسائل حفاری در گذشته، مثل دستگاه ماشین نویسی، ماشین حساب مکانیکی ، پایه دوربین ، دوربین عکاسی قدیمی ، نقشه های مورد استفاده گردشگران در معرض دید عموم قرار گرفته است .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت: به مناسب فرا رسیدن ایام نوروز، روستای تاریخی الیف کازرون با پیشینه تاریخی دارای موزه مردم شناسی دائمی شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی گفت : با توجه به پتانسیل های تاریخی ، صنایع دستی و مردم شناسی در روستای الیف کازرون، موزه ای بصورت دائم از گنجینه های مردم شناسی برپا گردیده است.
وی افزود: ابزار و ادوات کشاورزی و دامداری ،صنایع دستی ،جنگ افزارها ،زیور آلات سنتی، ظروف آشپزخانه ،پوشاک سنتی و…. از جمله آثاری می باشد که در این نمایشگاه در معرض دید عموم علاقمندان و گردشگران قرار گرفته است .
گفتنی است ، روستای طبیعی تاریخی الیف از توابع شهرستان کازرون در بخش کنارتخته و کمارج و در فاصله ۵۰ کیلومتری غربی شهرستان کازرون واقع شده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمدرضا معینی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون گفت: بقعه شیخ انصاری معروف به پیر بنکی در هشت کیلومتری جاده قدیم کازرون که مورخ ۲۳/۱۱/۹۵ مورد تعرض حفاران غیر مجاز قرار گرفته و باعث ایجاد حفره ای در لایه بیرونی گنبد شده بود در کمتر از ۲۴ ساعت توسط استادکاران پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور و متخصصین اداره منابع طبیعی شهرستان مرمت شد.

سیامک بصیری اظهار داشت: وجود گلسنگ ها بر سطوح سنگی تخت جمشید اجتناب ناپذیر است و هرجا سنگ باشد چه در تخت جمشید چه در جای دیگر احتمال رویش گلسنگ ها هم وجود دارد، اصلی ترین عارضه سطوح سنگی هوازدگی و رویش گلسنگ ها است و تخت جمشید هم از این پدیده مستثنی نیست .
کارشناس مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در ادامه افزود: همه تلاش ما این است که گلسنگ ها کمترین صدمه را به بدنه تخت جمشید وارد کنند .
سیامک بصیری گفت: درباره احتمال ترک خوردگی زمین در محدوده تخت جمشید بر اثر تداوم خشکسالی گفت : به هر حال در سالهای اخیر برداشت آب از منابع زیر زمینی افزایش یافته است و سفره های آبی خالی شده است ، خالی شدن سفره ها نشست زمین را به دنبال دارد.
وی در پایان اظهار کرد: با توجه به این شرایط، حفر چاه در محدوده های مختلف حفاظتی تخت جمشید ممنوع اعلام شده است و به چاه های موجود که خشک می شود نیز اجازه کف شکنی داده نمی شود اما با این وجود، سطوح آب به شدت پایین رفته و نشست زمین در مناطق مختلف شهرستان مرودشت به چشم می خورد و چه بسا تخت جمشید نیز از این عارضه در امان نماند .
این کارشناس میراث فرهنگی گفت: کارشناسان کشاورزی و مسوولان سازمان آب و منابع طبیعی و کشاورزی باید دراین زمینه اقدام کنند و روش های نوین آبیاری را به کشاورزان منتقل کنند تا آبیاری ها غرقابی منسوخ شده آسیب بیشتری به زمین و اراضی اطراف تخت جمشید نزند.
گفتنی است به نقل از مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه مجموعه جهانی پارسه تفاهم نام هایی به صورت جداگانه با کشور اسپانیا در مورد تشکیل مرکز مطالعات گل سنگ تخت جمشید و همینطور تفاهم نامه انجام مطالعات گونه ها و چگونگی برخورد با گلسنگها و پایش الایندگی های صنعتی با کشور ایتالیا در حال انعقاد است.

پنجمین جشنواره گل نرگس کازرون با استقبال چشمگیر اقشار مردم و حضور نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان، معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و دیگر مسئولین شهرستان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، در این مراسم از جمشید معینی معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع دستی منطقه جنوب غرب فارس با حضور شهرستانهای نورآباد، رستم وسپیدان به میزبانی کازرون و همچنین همکاری در ارائه هر چه باشکوه تر برگزار شدن جشنواره گل نرگس تقدیرگردید.
جمشید معینی در حاشیه این جشنواره و در مصاحبه با اصحاب رسانه گفت: امسال با توجه به اطلاع رسانی گسترده در خصوص برگزاری این جشنواره طی ۲ سال اخیر و برنامه ریزیهای صورت گرفته در سطح استان و منطقه، جشنواره گل نرگس کازرون پذیرای گردشگران داخلی از استان های کهگیلویه و بویراحمد ، اصفهان ، بوشهر و خوزستان بود.
وی با اشاره به ویژگی منحصر به فرد مجموعه ۱۳۲ هکتاری نرگس زار گفت : در تلاش برای تکمیل پرونده نرگس زار جهت ثبت در فهرست ملی آثار طبیعی هستیم.
معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از تخصیص اعتبار مناسب برای تداوم برگزاری هر چه بهتر این جشنواره در سال آتی خبر داد.
جمشید معینی در ادامه ضمن تایید طرح گردشگری نرگس زار توسط اداره کل منابع طبیعی اظهار داشت: در راستای توسعه زیر ساختهای محوطه نرگس زار جره طرح مسیر گردشگری، شامل مسیر پیاده رو که در حال حاضر حدود ۳۰۰ متر آن با اعتبار ۱۲۰۰ میلیون ریال به اتمام رسیده است و ۹۰۰ متر باقی مانده از مسیر ظرف مدت ۱ سال آینده با پیش بینی اعتبار ۳ میلیارد ریال ۷۰۰ میلیون ریال با همکاری فرمانداری شهرستان کازرون به اتمام خواهد رسید.
معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس ، در پایان گفت: با توجه به استقبال گردشگران از این جشنواره و در جهت ساماندهی اسکان مسافران و تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و فراهم نمودن زمینه اشتغال، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس طی تفاهم نامه مشترک با صندوق کارآفرینی امید وبا در نظر گرفتن تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود ۴ درصد از سرمایه گذاران بومی جهت راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در محیطهای روستایی و طبیعی استقبال می نماید.
گفتنی است در این جشنواره که با استقبال ۱۵ هزار نفری گردشگران استانی و منطقه ای همراه بود ظرفیت های گردشگری طبیعی ،تاریخی و عشایری شهرستان به گردشگران معرفی شد و برنامه های متنوعی همچون مسابقه سوارکاری ، پاراگلایدر ، تیراندازی اجرای بازی های محلی ، اجرای مراسم آئینی و محلی ، برپایی نمایشگاه صنایع دستی با نمایش دست بافتهای داری، بافت حصیری ، صنایع بومی و محلی و محصولات غذایی و … برای عموم شرکت کنندگان به نمایش درآمد .

بقعه شیخ انصاری معروف به پیر بنکی در هشت کیلومتری جاده قدیم کازرون ، به شیراز دردهستان کوهمره در غرب روستای عبدویی واقع شده و به شماره ۲۰۸۴۴ به تاریخ ۳۰ /۱۱ ۱۳۸۶ با قدمت قاجاری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .


این بقعه دارای سنگ قبری تابوتی است از شاخصه های این بنا رویش درخت بنه ای است که بر روی گنبد روئیده و ریشه های آن از درون بنا مشخص نیست .این بنا به نام پیر کلخونگی نیز معروف است .
بقعه شیخ انصاری که متولی آن اداره اوقاف است در روزگذشته مورد تعرض حفاران غیر مجاز قرار گرفته که باعث ایجادحفره ای در لایه بیرونی گنبد شده است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، محمدرضا معینی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون اظهارداشت: کارشناسان واستادکاران پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور با هماهنگی کارشناسان ومتخصصین اداره منابع طبیعی به منظور حفظ درخت روییده شده بر گنبد ،در اسرع وقت این بقعه را مورد مرمت استحکامی و استحفاظی با مصالح بوم آور قرار دادند .
محمدرضا معینی گفت: پرونده قضایی این حفاری غیر مجاز تنظیم و توسط بخش حقوقی اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون به مقامات قضایی وانتظامی ارجاع شده است .
گفتنی است طی هفته گذشته با تلاش نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان کازرون دو نفر از حفاران غیر مجاز با تجهیزات و ابزار آلات در محدوده تنگ چوگان دستگیر و تحویل مقامات انتظامی گردیدند که مراحل قضایی آن درحال انجام است. طبق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی ـ‌ فرهنگی ممنوع بوده و متخلف از شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود.مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون از استقبال کم نظیر گردشگران و علاقمندان به بازدید از غار شاپور در انتهای تنگ چوگان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی گفت : در ادامه جاده ای که به تنگ چوگان وارد می شود و پس از طی نمودن مسافتی نزدیک به ۶ کیلومتر در سمت چپ رودخانه غار بزرگی در ارتفاع ۱۲۸۰ متری وجود دارد که تندیسی از شاپور شهریار پر آوازه ساسانی به ارتفاع ۳۰/۶ متر در دهانه آن قرار دارد . در این تندیس شاه با جامه ای ساده ، ظریف و لطیف با کمر بندی که به دور کمر بسته و شمشیر حمایل کرده ، نشان داده شده است . دست راست تندیس بر کمر و دست چپ بر قبضه شمشیر است . ریش شاه آرایش شده و از حلقه ای گذشته است . موهای وی بلند و تاج کنگره داری بر سر دارد . متاسفانه تندیس شکسته ، صورت و تاج تندیس نیز آسیب دیده است .این مجسمه بیش از ۳۰ تن وزن دارد .
وی افزود : پشت سر مجسمه ، در فاصله تقریبی ۸۰ متری آن برای جمع آوری قطرات آبی که از سقف و بدنه می چکد حوض هایی با ابعاد و شکل های مختلف ساخته اند ، تنوع درجه حرارات در قسمت های مختلف غار ، تنوع رسوبات آهکی ، تنوع رطوبت ، تغیرات در سرعت و جهت وزش باد ، تغیرات سایه روشن ها ، وجود شعاع های کوچک نور در قسمتهایی که با فضاهای بیرون ارتباط دارند و بسیاری از شاهکار های شناخته شده و ناشناخته طبیعت ، همگی به پیدایش مجموعه ای زیبا و شگفت آور بنام غار شاپور انجامیده است . این مجموعه علاوه بر اینکه می تواند زمینه مطالعاتی – پژوهشی گسترده ای را در اختیار زمین شناسان ، غار شناسان ، باستان شناسان ، جانورشناسان و …. بگذارد ، مکان مناسبی برای فعالیتهای ورزشی کوهنوردی و غار نوردی نیز می باشد
معینی خاطر نشان کرد : این غار تاریخی همه روزه و بخصوص ایام نوروز میزبان بیساری از علاقمندان و گردشگران نوروزی است . که بدلیل جذابیتهاو ویژگیهای منحصر بفرد مورد توجه قرار دارد . غار شاپور دارای انوع گردشگری مهیج ،تاریخی و ورزشی است و قشرهای مختلف مردم به این غار مراجعه می نمایند .