در مراسم روز جهانی صنایع دستی از کتابی تحت عنوان منبت آباده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان فارس، عصر یکشنبه ۲۰ خرداد ماه جاری در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی از ماکت کتاب منبت آباده رونمایی شد.
بنابراین گزارش در راستای تلاش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس به منظور ثبت شهرستان آباده به عنوان شهر ملی منبت در سال جاری و لزوم چاپ کتاب، بروشور و کاتالوگ معرفی این هنر، کتاب مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گردآوری شده است.
این کتاب به معرفی رشته منبت و به خصوص تاریخچه و فن منبت آباده، هنرمندان برجسته شهرستان در این رشته از ابتدا تا کنون و تاثیر آنها بر منبت ایران می پردازد. همچنین برخی آثار شاخص منبت در قالب عکس در این کتاب به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است، منبت‌ از صنایع‌دستی مشهور شهرستان آباده استان فارس است که شهرتی جهانی دارد. فنون منبت آباده در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.
در این هنر که از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه کار قرار می گیرند. تا کنون هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های دنیا آثار هنری منبت کاران فارس وجود دارد.
کهن ترین اثر منبت کاری استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جلد چهارم از مجموعه کتاب های هنر فارس در گذر زمان، توسط ارژنگ ربیعی، مولف و پژوهشگر برتر حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس با موضوع گبه بافی و رنگرزی سنتی منتشر شد.


بنابراین گزارش ارژنگ ربیعی مولف و پژوهشگر حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس گفت: جلد چهارم هنر فارس در گذر زمان، با معرفی مواد اولیه ، ابزار کار و روش بافت گبه، گیاهان رنگده و طریقه رنگرزی سنتی – گیاهی، در صفحات تمام رنگی، توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسیده است .
وی با تاکید به نقش ایده آل گبه بازارهای جهانی افزود: این کتاب در چند ماه آینده به زبان انگلیسی نیز به چاپ می رسد.
ارژنگ ربیعی خاطر نشان کرد: کاشی هفت رنگ ، معرق کاشی ، مُعقلی ، خاتم سازی و خاتم کاری معرق چوب ، منبت سنتی و منبت استیل ، گیوه دوزی و ملکی دوزی ،دولچه دوزی و دلو دوزی سراجی سنتی ، گلیم بافی ، مشبک چوب ، قلمزنی و دواتگری رشته ها و محصولاتی هستند که قبل از گبه بافی و رنگرزی سنتی در هشت جلد کتاب به رشته تحریر در آمده است .
گفتنی است در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۹۶ از این کتاب با حضور ناشر، مولف و اهالی قلم در نمایشگاه بین المللی کتاب(شهر آفتاب) رونمایی می شود.

نمایشگاه کتاب به مناسبت ایام نوروز با همکاری انجمن ایکوموس و اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این نمایشگاه که به مناسبت ایام نوروز در خانه کدیم ٢ در خانه تاریخی سعادت برگزار شده است که بیشترین کتابهای این نمایشگاه مربوط به نویسندگان گراشی می باشد .
گفتنی است این نمایشگاه با استقبال مسافران و گردشگران رو به رو شد .

 

 

 

اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ،مسئول میراث فرهنگی نی ریز گفت: مسافران نوروزی به خصوص کودکان از کتاب باز گردشگری نی ریز استقبال کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، حمیدرضا هادی با اشاره به برنامه های اجرا شده در شهرستان نی ریز جهت استقبال از مسافران نوروزی بیان کرد: از جمله برنامه های فرهنگی اجرای شده در این شهرستان چاپ و انتشار کتاب باز گردشگری نی ریز در بین کودکان است که مورد استقبال مسافران واقع شد.
مسول میراث فرهنگی نی ریز ادامه داد: کتاب باز گردشگری نی ریز به صورت بنر و کتابچه چاپ و بین کودکان توزیع شد که پس از مطالعه و حفظ اشعار این کتاب کودکان جوایزی را از دفتر اطلاعات گردشگری نی ریز دریافت می کنند.

وی هدف از این برنامه را شناساندن اماکن تاریخی، گردشگری ، طبیعی، سوغات، فرهنگ و… شهرستان نی ریز در قالب شعر کودکانه، بین کودکان عنوان کرد.
وی در ادامه گفت : بسته های فرهنگی در بین مسافران نوروزی توزیع شد
وی اظهار داشت: این اقلام در نوع خود کم نظیر است و جایگزین فرهنگ ها و باورهای غلطی است که متاسفانه با تهاجم فرهنگی کشورهای غربی به آئین های ما وارد شده و کورکورانه تقلید می شود و سعی ما بر این است که باورهای اصیل و دینی خود را جایگزین این فرهنگ های غلط نمائیم و خیل عظیم مسافران ورودی به نی ریز می تواند این فرصت را برای ما فراهم کند.
هادی تصریح کرد : در کنار این بسته های فرهنگی مسابقات فرهنگی نیز پیش بینی شده که مسافران خصوصا کودکان می توانند در این مسابقات و
برنامه ها شرکت نمایند.

 


گلباران مقبره میرزااحمد نی ریزی کاتب قرآن به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز گفت : همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی مسئولین وکارکنان ادارات میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان نی ریز و امور کتابخانه های عمومی، به منظور ارج نهادن به مقام شامخ بزرگترین نسخ نویس جهان اسلام استاد میرزا احمد نی ریزی و کاتب کتاب وحی در آرامگاه ایشان حضور یافتند و ضمن قرائت فاتحه، آرامگاه این کاتب مشهور را گلباران نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس : استاد میرزا احمد نی ریزی از بزرگترین خوشنویسان خط نسخ و کاتبان قرآن در اواخر حکومت صفوی است که در طول عمر خود بیش از ۹۹ جلد قرآن و ۷۷ صحیفه را کتابت نموده است و آثار این هنرمند در موزه ها و کتابخانه های ایران و دنیا نگهداری می شود.

هادی گفت : این برنامه توسط اداره امور کتابخانه ها پیشنهاد و با همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان جهت تکریم به مقام این استاد ارجمند انجام شد.