حمید رضا هادی مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : گروه کارشناسی معاونت صنایع دستی فارس طی ماموریت یکروزه خود در روز پنج شنبه ۲۱ تیر ماه ۹۶ جهت بررسی ظرفیت حوزه صنایع دستی دو روستای هدف دهمورد بخش آباده طشک و مشکان بخش پشتکوه، وارد شهرستان نی ریز شدند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی اظهار داشت:کارشناسان صنایع دستی استان با هدف ارزیابی ظرفیت تولید واشتغال در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی این روستاها از کارگاههای صنایع دستی موجود بازدید و سپس با صنعتگران ، دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستاها پیرامون صنایع دستی های و در حال فراموشی ، سنت ها و همچنین تاثیر آیین های بومی و محلی در جذب توریست گفتگو کردند .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز اضافه کرد : در این سفر مسائلی از جمله ارایه راهکار به روستاها در خصوص رونق صنایع دستی ، بیمه صنعتگران ، شرایط پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صنعتگران و همچنین تشکیل تعاونی های صنایع دستی در روستاها ، ایجاد آگاهی و انگیزه محلی برای بهسازی و بهره برداری از ظرفیتها موجود برای جذب گردشگر و افزایش اشتغال پایدار در صنایع دستی ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
هادی در پایان خاطر نشان کرد: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، شناسایی استعدادها و قابلیت های روستاهای هدف، فراهم نمودن زمینه میزبانی شایسته از مسافران و گردشگران در این روستاها و افزایش تولید و اشتغال در صنایع دستی از جمله اهداف اجرای این طرح است.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در پیامی همه فعالین حوزه گردشگری، هنرمندان، صنعتگران رابه شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت نمود.
در پیام مدیر کل میراث فرهنگی فارس آمده است:


بسمه تعالی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (مائده-آیه ۵)
در آستانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مسلمانان جهان در شرایطی به پاسداشت روز جهانی قدس اقدام می‌کنند که به گفته بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) روز قدس متعلق به یک سرزمین و یک ملت نیست، بلکه مبارزه ای دائمی با سلطه جویی و استکبار و نمادی برای بیزاری از ظلم و نژاد پرستی است. از این رو اینجانب به پیروی از فرمان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) ضمن پاسداشت این روز تاریخی و درود به ارواح طیبه همه شهدا مجاهدان طریق حقیقت و معرفت، از همه فعالین حوزه گردشگری و صنایع دستی استان فارس دعوت می نمایم تا برای همراهی و همدلی با تمامی مبارزان راه عدالت و آزادی با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس انزجار خود را از رژیم غاصب صهیونیستی اعلام نمایند.در جلسه مشترکی با حضور مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و سرهنگ گرامی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس تفاهم نامه همکاری فی مابین این دو اداره کل امضا شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری گفت : به منظور حفاظت و بهره برداری از آثار و ارزش های دفاع مقدس و ثبت حماسه های جاودانه امت اسلام و آثار آن در شئون فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و نظامی و جلوگیری از نابودی تحریف و یا به فراموشی سپرده شدن میراث گران بهای خون پاک ایثارگران اسلام و دستاوردهای دفاع مقدس ، تفاهم نامه همکاری فی ما اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس به امضای مدیران این دو دستگاه اجرایی رسید.
وی در ادامه هدف از این تفاهم نامه را مشارکت بهینه کلیه دستگاه های اجرایی در امر مقدس و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در زمینه ترویج فرهنگ جهاد ، ایثار و شهادت در بستر فعالیت های فرهنگی با هدف جلوگیری از فراموشی، تحریف و تغییر ماهیت دفاع مقدس به عنوان میراث معنوی و تاریخی انقلاب اسلامی ایران و حفظ شان موضوع دانست.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس همچنین به برخی از مشارکتهای ۱۹ ماده ای فی ما بین اشاره کرد و گفت: مشارکت کارشناسی و تخصصی در مرمت و بازساری آثار تخریب شده و باقیمانده از دفاع مقدس، همکاری کارشناسی در تهیه دستورالعمل نگهداری و مرمت آثار دفاع مقدس، مشارکت تخصصی در توسعه و تجهیز باغ موزه ها و مراکز فرهنگی دفاع مقدس، مشارکت کارشناسی و برگزاری دوره های روایت گری ، مدیریت مراکز اسکان و یادمان داری، مشارکت تخصصی در تهیه و اجرای طرح جامع گردشگری دفاع مقدس، همکاری مشارکت در برگزاری نمایشگاه های فصلی جهت نمایش و فروش محصولات صنایع دستی بومی و رایج، مشارکت و همکاری همه جانبه در خصوص حفظ احیاء و معرفی میراث ملموس و ناملموس دفاع مقدس، همکاری کارشناسی در تهیه دستورالعمل های حفاظت از اموال منقول و غیرمنقول دفاع مقدس، مشارکت و اجرای پژوهش های توسعه گردشگری و جاذبه های استانی و سایر موضوعات دفاع مقدس، مشارکت در ایجاد کمپ های اضطراری در استان از طریق حمایت از بخش خصوصی، همکاری و هماهنگی در اعزام گردشگران خارجی به راهیان نور، همکاری مشترک در برگزاری دوره های آموزشی کارگاه های صنایع دستی، همکاری مشترک در راه اندازی موزه های سیار و ثابت صنایع دستی برای نمایش محصولات تولیدی (صنایع دستی ) خانواده های ایثارگر ، شهدا و جامعه هدف، برنامه ریزی مشترک درج یادمان ها و اماکن تاریخی دفاع مقدس در نقشه های گردشگری استان، همکاری مشترک در برگزاری دوره های موزه آرایی ویژه موزه های دفاع مقدس و… از مفاد این تفاهم نامه می باشد.
گفتنی است، مدت اعتبار تفاهم نامه از زمان امضاء توسط طرفین پنج سال می باشد که به صورت خودکار تمدید خواهد شد ، مگر اینکه بر خلاف آن توافق شود . لازم به ذکر است تقاضای عدم تمدید باید حداقل یک ماه قبل به صورت کتبی ارائه شود و در صورت اتمام مدت اعتبار و عدم تمدید ، انجام تعهدات نا تمام هر یک از طرفین الزامی خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز گذشته ( جمعه مورخ ۱۹ خرداد ماه ۹۶ ) در مراسم آغاز روز جهانی صنایع دستی از اقدامات صورت گرفته درحوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در سال ۹۵ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری گفت : در سال ۹۵با همکاری اتحادیه صنایع دستی استان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزاری و مشارکت در برپایی ۸۵ نمایشگاه و بازاچه موقت صنایع دستی صورت پذیرفت.
وی بااشاره به جایگاه صنایع دستی در اشتغال زایی و ارز آوری میزان فروش صنایع دستی استان فارس در سال ۹۵ میزان ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس همچنین در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی اظهار داشت: طی برنامه ریزی های صورت گرفته از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور ماه سال جاری در استان نمایشگاه های هفتگی صنایع دستی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه بحث آموزش صنایع دستی در تولید ، عرضه و فروش از جایگاه خاصی برخوردار است ادامه داد: در سال ۹۵ علاوه بر آموزش ۱۳۰۸ نفر از طریق برگزاری کلاسهای آموزشی با انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی همچون کمیته امداد و اداره کل زندانها و … نیز ۱۵۰۰ نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در جهت اشتغال زایی آموزش دیده اند.
مصیب امیری اظهار داشت : امیدواریم امسال با توجه به طرح ارائه شده از طرف ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دکتر احمدی پور با عنوان طرح ضربتی اشتغال در روستاهای هدف گردشگری تحولی در تولید و اشتغال عرصه صنایع دستی در روستاهای استان ایجاد نماییم.
وی با اشاره به شعار امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری گفت : می توان با اقدام صحیح و قوی در زمینه اطلاع رسانی و معرفی رشته های صنایع دستی، هنرمندان و صنعتگران با همکاری صدا و سیمای استان، مبحث آموزش و همچنین حضور پررنگ در نمایشگاه ها داخلی و خارجی، شاهد تحولی شگرف در عرصه رونق اقتصادی ، ارز آوری و اشتغال زایی در کشور از طریق حمایت از صنایع دستی این صنعت پاک و ارزان قیمت ، باشیم.
این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد : در سال ۹۵ ایجاد دهکده صنایع دستی برای اولین بار در کشور با همکاری بخش خصوصی در استان کلید خورد و با تلاش روز افزون این طرح تا پایان سال ۹۶ در سه حوزه تولید، آموزش و عرضه به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین با بیان اینکه در کشور طرحی تحت عنوان کیوسک های صنایع دستی مطرح گردیده است افزود: استان فارس در این زمینه اقدام به تصویب دستور کار استقرار ویترین های صنایع دستی در دستگاه های اجرایی استان در جهت معرفی هر چه بهتر رشته های صنایع دستی در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نمود که این طرح در سال جاری اجرایی می شود.
مصیب امیری در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد : در سال ۹۵ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان برای حمایت از تولید کنندگان محصولات صنایع دستی اقدام به صدور تعداد ۳۹۶ پروانه تولیدی انفرادی، ۱۸ پروانه تولیدی کارگاهی و ۱۳۰ پروانه مشاغل خانگی نموده است.

به واقع روابط عمومی موجودی زنده است. نفس می‌کشد، راه می‌رود، حرف می‌زند، قد می‌کشد، لبخند می‌زند، بحث می‌کند، گاه جوان و پرشور و فعال است و گاه به پیری و فرتوتی‌ تن می‌سپارد و گاه حتی می‌میرد.کام‌یابی یا ناکامی یک سازمان به رفتار همین موجود زنده، بستگی عجیبی دارد.


گاه بنای عظیم یک سازمان با رفتاری نادرست که از روابط عمومی سر می‌زند به یک‌باره فرو می‌ریزد و گاه سازمانی گمنام با رفتار حرفه‌ای یک روابط عمومی سربلند می‌شود. البته این مهم، پیش شرطی مهم تری هم دارد و آن نگاه تخصصی و حرفه‌ای مدیران سازمان ، اعتقاد و اعتماد به کارکرد روابط عمومی ، آگاهی از دانش و فراگیری علم ارتباطات به عنوان هنر هشتم است.
به همین منظور امروز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ماه ، به مناسبت روزجهانی ارتباطات و آغاز هفته روابط عمومی در مراسمی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، از کارمندان بخش روابط عمومی و فرهنگی این اداره کل تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگر فارس ، در این مراسم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ضمن تبریک این روز گفت: فعالان عرصه روابط عمومی با قلم معرفت و دانایی نقش آفرینی نموده و با نگاهی نو در عرصه اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی صادقانه به ایفای وظایف محوله می پردازند.
امیری افزود: روابط عمومی پل ارتباطی مردم و سازمان و بالعکس همچنین تعدیل کننده افکار عمومی و تصمیمات و برنامه های سازمان است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: روابط عمومی مدیریت ارتباط بین سازمان و گروههای اجتماعی مرتبط است و اگر امروز روابط عمومی قوی و فعال داشته باشیم ، قطعاً عملکرد سازمان به خوبی به اطلاع عموم خواهد رسید و همگان از تلاشها و اقدامات تمامی فعالان حوزه های مختلف مطلع می شوند.نتایج فصل نخست پژوهش¬های باستان¬شناسی هیات مشترک ایران و آلمان در تل کمین مرودشت در جلسه ای با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان تشریح شد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در این نشست ابتدا نوروز رجبی سرپرست ایرانی گروه، نتایج اولیه و مقدماتی فعالیت¬های گروه مشترک را تشریح و با اعلام رضایت از شرایط مناسب فعالیتهای باستان شناسی در فارس اظهار داشت: میتوان با همکاری دانشگاه های بین المللی از ظرفیت های علمی آنها بهره برد.
وی گفت: نتایج دقیق این برنامه میدانی به زودی در اختیار پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی جهت تحقیقات بیشتر قرار خواهدگرفت.
در ادامه این نشست مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن تقدیر از فعالیت¬های این گروه، با ضروری دانستن بسترمناسب برای همکاری بیشتر استان با دانشگاه های مطرح جهان، استان فارس را دارای ظرفیت¬های بالای بین¬المللی در زمینه پژوهشی، باستان¬شناسی و مرمت آثار تاریخی دانست.
در این جلسه پروفسور ویکه سرپرست گروه آلمانی نیز جایگاه فارس را در مطالعات باستان شناسی ایران و جهان یگانه شمرد و عنوان کرد: مدت بیست سال است که در کشورهای آسیای میانه، خاور نزدیک و آفریقا به فعالیت های باستان شناسی پرداخته و تجربه کار در ایران و به ویژه استان فارس برای دانشگاه او بسیار عالی و مشتاق است تا فعالیتهای خود را در درازمدت دنبال نماید.
همچنین وی از حمایت ویژه مدیر کل میراث فرهنگی استان، بنیاد پژوهشی پارسه و کارشناسان برای مهیا نمودن کمپ باستان ¬شناسی مناسب و امکانات اقامتی برای پژوهشگران در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید ابراز رضایت و قدردانی کرد.
در این جلسه سرهنگ عیدی پور، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس نیز به اهمیت نگهداری و حفاظت از عرصه تپه تاریخی تل کمین اشاره و یکی از نتایج این برنامه را تعیین حدود عرصه و حریم محوطه برای حفاظت¬های بعدی دانست.
گفتنی است، بر اساس قانون حفظ آثار ملی با انجام عملیات کاوش تل کمین واقع در شهرستان مرودشت به سرپرستی مشترک نوروز رجبی و دکتر جان واک مایر و نظارت ابراهیم قزلباش و با مشاورت علمی و راهبردی دکتر علیرضا سردری زارچی، در قالب هیئت مشترک ایرانی – آلمانی از تاریخ ۳۰ فروردین ماه لغایت ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۶، به مدت ۱ ماه موافقت شد. و این گروه باستان شناس ۳۰ فروردین ماه کاوش خود را در این اثر تاریخی آغاز کرده بودند.
همچنین اعتبار اختصاص یافته به این پروژه از ابتدا تا پایان عملیات کاوش، از سوی دانشگاه گوته واقع در کشورآلمان تامین و پس از پایان عملیات کاوش، کلیه اشیا موزه ای و مطالعاتی به دست آماده به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس تحویل داده شد.
شایان ذکر است، نتایج پژوهش های میدانی به صورت مقاله تحلیلی برای چاپ در مجله علمی-پژوهشی پژوهشکده باستانشناسی ارائه می گردد.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس از واگذاری فعالیتهای اجرایی این اداره کل به بخش خصوصی در راستای کاهش حجم تصدی گری های دولت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، جمشید معینی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس در جلسه کارگروه توسعه مدیریت ، مورخ ۲۵/۱۱ ۹۵ با حضور نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهار داشت: به منظور کاهش تدریجی اعتبارات هزینه¬ای، بهبود ارائه خدمات به مردم ،جلب مشارکت بخش غیردولتی، رشد اشتغال توسعه کمی و کیفی خدمات و کاهش حجم تصدی گری های¬ دولت، براساس مقررات و ضوابط ۸۰ در صد از امور را برون سپاری نمودیم.
جمشید معینی افزود : در این زمینه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس جز دستگاه های اجرایی برتر بوده است.
وی به برخی از شاخصه های عمومی و اختصاصی اشاره کرد و ادامه داد: در شاخصه عمومی این اداره کل درزمینه ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان، استاندارد سازی تارنما، آموزش کارکنان دولت در حوزه فناوری اطلاعات،توسعه خدمات قابل ارائه در دفاتر پیشخوان ، اجرای برنامه های ارتقا سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم ، استقرار نظام جامع توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز، رسیدگی به شکایات مردمی در بستر سامد، تهیه و تدوین گزارش تحلیلی و آسیب شناسی و … عملکرد موفقی داشته است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در شاخصه های اختصاصی با محوریت،میراث فرهنگی صنایع دستی، سرمایه گذاری و گردشگری نیز اداره کل میراث فرهنگی اقداماتی در زمینه مرمت اشیا فرهنگی-تاریخی، عقد تفاهم نامه در زمینه مرمت آثار غیر منقول، برگزاری نمایشگاه های سراسری، برگزاری بازارچه های موقت صنایع دستی صدورپروانه های تولید صنایع دستی در ابعاد انفرادی و کارگاهی، صدور کارت شناسایی برای صنعتگران و هنرمندان، صدور مجوز برای متقاضیان ایجاد تاسیسات گردشگری ، معرفی سرمایه گذاران به بانک های عامل جهت استفاده از تسهیلات شناسایی و ساماندهی سازمان های مرد نهاد در راستای سیاستهای کلان سازمان،توسعه گردشگری روستایی، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت گردشگری به منظور توانمند سازی شاغلین صنعت گردشگری از اقدامات این اداره کل بوده است.
گفتنی است در این جلسه عبدالرسول رنجبر نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اشاره بر ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در استان، بر اجرایی نمودن تک تک شاخص ها بر اساس برش استانی تاکید نمودند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه مبارک فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برنامه های این اداره کل در ایام دهه مبارک فجر را تشریح کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری ، گفت : ۲ هتل و یک هتل آپارتمان در این ایام به بهره برداری خواهند رسید .
مدیر کل میراث فرهنگی افزود: مجتمع اقامتی- پذیرایی شرکت پدیده صوفی و مجتمع گردشگری آبزیان آتیس نیز در این هفته افتتاح خواهند شد.
وی همچنین از افتتاح ۹ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در شهرستان های شیراز ، سروستان کازرون و زرقان خبر داد.
مصیب امیری: با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۲ پروژه در شهرستانهای شیراز و فیروز آباد خاطر نشان کرد : اکو موزه عشایری با مساحت ۱۰ هزار مترمربع زیربنا وهمچنین مجتمع گردشگری و صنایع دستی در کیلومتر ۲۰ جاده شیراز- مرودشت با مساحت ۴ هزار و ۴۳۴ مترمربع زیربنا ساخته خواهد شد.
بنابراین گزارش: از دیگر برنامه های این اداره کل در ایام دهه پر فروغ فجر، غبار رویی مزار شهداء دیدار با خانواده های شهدا ، شرکت در راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن ماه، برگزاری پنجمین جشنواره گل نرگس در کازرون، برگزاری نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی با محوریت شهرستان کازرون، افتتاحیه مرکز آموزشی تخصصی صنایع دستی با همکاری سازمان فنی و حرفه ای ، برگزاری نمایشگاه های شهرستانی و تجلیل از سه تن از هنرمندان پیشکسوت با همکاری بخش خصوصی می باشد .روز گذشته کارکنان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به منظور ترویج فرهنگ خداپسندانه اهدای خون و همچنین تامین خون بیماران نیازمند اقدام به اهداء خون کردند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اهداء خون علاوه بر تاثیر بر سلامتی فرد اهداء کننده با سنجش میزان فشار خون، ضربان قلب، میزان گلبول های قرمز خون می تواند در هر واحد نجات بخش جان ۳ نفر باشد.
در همین راستا کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس پس از دعوت از سازمان انتقال خون شیراز، ۱۳هزار و ۹۵۰ سی سی خون را به بانک مرکزی خون اهداء نمودند .
گفتنی است ، این برنامه صبح دیروز در ساختمان مرکزی این اداره کل و تحت نظر پزشکان و متخصصان سازمان انتقال خون انجام شد .

روند برپایی نماز جماعت در سطح دستگاههای اجرایی استان فارس در جلسه شورای اداری استان به ریاست استاندار فارس ، مدیران دستگاههای اجرایی و حجت الاسلام والمسلمین علی سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز استان، مورد ارزیابی قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس: در این جلسه عملکرد ادارات کل استان در حوزه اقامه نماز بررسی شد که طی آن اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، اداره کل آموزش و پرورش فارس ، سازمان فنی و حرفه ای فارس، اداره کل زندانهای فارس و دانشگاه علوم پزشکی رتبه برتر کشور را در بین سایر دستگاه های اجرایی به کسب کردند.
بنابراین گزارش ، سید محمد علی افشانی استاندار فارس با اشاره به جایگاه نماز در کار و زندگی انسان گفت: قرآن کریم به صراحت اعلام می کند که نماز، مانعی در برابر انجام فحشا و منکر است و این یعنی حیات پاک، نورانی و سعادتی که برای آینده انسان رقم می خورد و باید دانست که نماز دارای برکات و ثمرات بسیاری نظیر یاد خدا ، آرامش و دوری از غفلت ها و زشتی ها است.
وی با تاکید به اقامه نماز اول وقت اظهار کرد: بی شک اقامه نماز اول وقت و اهتمام به این ستون برجسته دین موجب سعادت دنیا و آخرت خواهد شد و مدیران می بایست به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشند.

فاطمه رضایی نیا به عنوان سرپرست روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس منصوب شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با حکم دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس ، فاطمه رضایی نیا به عنوان سرپرست روابط عمومی این اداره کل منصوب شد . در قسمتی از این حکم آمده است با توجه به حساسیت این جایگاه و ظرفیت های موجود، لازم است با برنامه ریزی منسجم ضمن هماهنگی با اصحاب رسانه و تعامل با مدیران استانی و ستادی نسبت به انجام امور محوله اقدام نمایید.
لازم به توضیح است که نامبرده دارای مدرک کارشناسی علوم ارتباطات می باشد و پیش از این سرپرستی دفتر سرمایه گذاری در معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس را در کارنامه خود دارد.در همایشی که صبح دیروز در سالن پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و با حضور مسئولین کشوری در تهران برگزار شد ، مژگان ثابت قدم از اداره کل میراث فرهنگی فارس به عنوان پژوهشگر برتر در سال ۹۵ شناخته شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این همایش و نمایشگاه ملی که به مناسبت هشتادمین سال تاسیس نهاد مردم شناسی در ایران ، برگزار شد ، در بین تمامی پژوهشگران برتر که از سراسر کشور در این مراسم حضور داشتند ، ۶ نفر از آنها به عنوان پژوهشگر برتر در حوزه مردم شناسی مورد تجلیل قرار گرفتند که یکی از آنها مژگان ثابت قدم پژوهشگر حوزه مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس بود .
بنابراین گزارش در این همایش پژوهشگران برتر توسط سید محمد بهشتی با اهدای لوح تقدیر و کتاب نفیسی مورد تجلیل قرار گرفتند .
گفتنی است ، مژگان ثابت قدم ۵۰ اثر معنوی ثبت شده همچون عروسک مینا ، نمایش عروسک جی جی بی جی ، مراسم آب تنی حوز ماهی ، مراسم چارچو گردانی و …، همچنین دهها رساله پژوهشی در خصوص مردم نگاری شهرستان های استان فارس را در کارنامه کاری خود دارد .

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس از برگزاری اولین دوره تخصصی قانون بکارگیری سلاح در یگان حفاظت این اداره کل خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سرهنگ عیدی پور گفت : به موجب ارتقاء توان علمی کارکنان یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور و به منظور انجام تکالیف قانونی و وظایف ذاتی در راستای حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی فرهنگی و ایجاد انگیزه در پرسنل یگان حفاظت ، طی هماهنگی و مکاتبه با معاونت تربیت و آموزش فرماندهی انتظامی استان فارس و با استفاده از دانش اساتید مجرب در این حوزه ، اولین دوره تخصصی قانون به کار گیری سلاح در خانه جهانگردی شیراز برگزار شد .
وی در خصوص سرفصل های آموزشی این دوره تخصصی افزود : شرایط عمومی استفاده از سلاح شرایط و نحوه استفاده از سلاح توسط ضابطین ، قوانین و مقررات حاکم بر جرائم و مجزات ها و نحوه استفاده از سلاح و شرایط تیراندازی از جمله سرفصل های آموزشی این دوره تخصصی۱۰ ساعته بوده است .
سرهنگ عیدی پور اضافه کرد : دوره های آموزشی بعدی با عناوین، آشنایی با جرائم علیه میراث فرهنگی ، گشت حفاظت فیزیکی ، قانون آئین دادرسی کیفری (ضابطین) ، گزارش نویسی و چگونگی تشکیل پرونده قضایی و آمادگی جسمانی ، دفاع شخصی و نحوه به کارگیری دفاع شخصی طی چند روز آینده برگزار خواهد شد .۷۰ گزارش پژوهشی در نمایشگاه هفته پژوهش در غرفه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در معرض دید عموم قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ۷۰ گزارش پژوهشی در حوزه های باستان شناسی ، مستند سازی بناها ، گردشگری و صنایع دستی فارس و در غرفه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مورد بازدید علاقمندان قرار گرفت همچنین کارگاه زنده صنایع دستی در رشته های قلم زنی و خاتم در این غرفه دایر بود .
بنابراین گزارش این نمایشگاه که به مناسبت هفته پژوهش از تاریخ ۱۴ آذرماه به مدت یک هفته برگزار شد ، شامل ۵۰ غرفه از ادارات و ارگان های مختلف استان فارس پذیرای علاقمندان و کارشناسان پژوهشی بود .

ذیحساب اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از روند مرمت آثار تاریخی شهرستان لار و نحوه کار پیمانکاران بازدید کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس شیرکوهی ضمن بازدید از آثار تاریخی در این شهرستان از تخصیص اعتبار به مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال جهت مرمت باغ نشاط لار در سال جاری و شروع اجرای عملیات مرمتی این اثر شاخص خبر داد .
گفتنی است ، شیرکوهی به همراه کارشناسان فنی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازار قیصریه ، مسجد موحدی ، کاروانسرای نو ، خانه محمودی ، خانه مویدی ، باغ نشاط و . . . بازدید کرد .در نشست شورای اداری فارس که با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز این استان برگزار شد ، روند برپایی نماز جماعت در سطح دستگاه های اجرایی استان فارس مورد ارزیابی قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این نشست برخی از ادارات کل استان فارس در حوزه اقامه نماز ارزیابی شدند که طی آن اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و چند دستگاه اجرایی دیگر رتبه نخست کشوری را در بین سایر ادارات هم عرض خود به دست آوردند .
بنابراین گزارش ، در این نشست سید محمد علی افشانی استاندار فارس با اشاره به جایگاه نماز یادآور شد : نماز موجب منع فحشا و منکرات است ، از این رو مدیران باید کوتاهی ها و قصور خود را در این حوزه جبران سازند .
وی افزود : دستگاه های اجرایی در این حوزه طوری عمل کنند که در ارزیابی ها مطلوب شوند ، چرا که این امر موجب سعادت دنیا و آخرت خواهد شد .

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لامرد گفت : کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از مناطق تفریحی، گردشگری و تاریخی شهرستان لامرد بازدید کردند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مسعود تقی زاده افزود : در این بازدید کارشناسان از مسجد علی خان اشکنان، حمام تاریخی اشکنان و تعدادی آب انبار و نیز آسیاب آبی ترمان و بویژه منطقه تفریحی و آب دمانی آبگرم دیدن کردند .
وی اضافه کرد : کارشناسان اداره کل ضمن استفاده و بهره از خواص درمانی آبگرم به اهمیت، منحصربفردبودن این نعمت خدادادی ،پنانسیل بسیار خوب این منطقه جهت سرمایه گذاری و جذب گردشگری تاکید داشتند. گفتنی است ، آبگرم لامرد در ناحیه ۲۲ کیلومتر شرق شهر لامرد واقع و سالیانه پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است و اکنون توسط ساکنان محلی و خیر اندیشان اداره و نیازمند توجه جدی به زیر ساخت ها ( برق و جاده ) ایمن سازی و رعایت بهداشت دارد.مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از عقد تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری گفت : طی جلسه ای که روز گذشته در دانشکده فنی شهید باهنر و با حضور دکتر محمد مهدی علویان نماینده دانشگاه فنی و حرفه ای استان برگزار شد ، تفاهم نامه همکاری فی ما بین دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس به امضای نمایندگان دو دستگاه عقد گردید .
وی افزود : هدف از عقد این تفاهم نامه تاسیس ، راه اندازی و بهره برداری از مرکز رشد بین المللی فنی مهندسی ، صنایع دستی ، گردشگری و مرمت فارس می باشد .
امیری در خصوص مفاد این تفاهم نامه گفت : این تفاهم نامه در ۸ ماده و با موضوع های تعهدات اداره کل میراث فرهنگی فارس ، تعهدات دانشگاه فنی و حرفه ای استان ، روش های اجرای تفاهم نامه و موارد حل و اختلاف به تصویب رسید .
بنابراین گزارش ، همکاری مشترک در راه اندازی ، استقرار و توسعه کسب و کار و کار آفرینی در حوزه صنایع دستی ، گردشگری و مرمت ، پشتیبانی فنی و اطلاعاتی از پایان نامه های تحصیلی دانشجویان و ارائه خدمات مشاوره ای در جهت جمع آوری اطلاعات از اداره کل میراث فرهنگی فارس ، تامین منابع حمایتی عمده ( حمایت مالی و معنوی ) از سوی دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و معرفی مرکز رشد در مجامع مرتبط با خود ، جذب و به کارگیری پرسنل بخش صنایع دستی ، گردشگری و مرمت با هماهنگی طرفین و … از جمله مفاد این تفاهم نامه می باشد .

برای دومین بار طی مراسمی جشن تکلیف برای فرزندان کارکنان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس در نمازخانه ساختمان این اداره کل برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس طی مراسمی جشن تکلیف برای ۳۵ دختر و پسر ۹ و ۱۵ ساله از فرزندان کارکنان این اداره کل برگزار شد .
گفتنی است در این مراسم لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود از جشن تکلیف
به نوجوانان اهداء شد .

 

کانال تلگرامی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس فعالیت خود را رسماً شروع کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این کانال شامل اخبار به روز اداره کل و معرفی جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی ، طبیعی و گردشگری با هدف معرفی هر چه بیشتر استان در حوزه های مختلف به گردشگران داخلی و خارجی می باشد .
گفتنی است علاقمند به عضویت در این کانال می توانند به آدرس تلگرامی @farchtonews مراجعه نمایند و از اخبار به روز اداره کل در حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مطلع شوند .