ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

روز گذشته سه شنبه ۲۱ آذرماه سال جاری، دومین سمینار آموزشی گردشگری با عنوان “گردشگری خلاق، با فرصت های معماری پهن دشت پارس” در  شیراز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث  فرهنگی فارس، درابتدای این سمینار آموزشی سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس با ابراز خرسندی از استقبال گسترده بازدید کنندگان نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری که با همت فعالان گردشگری در جریان است، اظهارداشت: در کنار برپایی این نمایشگاه، برگزاری سمینارهای تخصصی با هدف نهادینه کردن آموزش کارکنان شاغل در بدنه تاسیسات و موسسات گردشگری از اقدامات موثردر جهت ارتقا سطحی کیفی خدمات قابل ارائه به  گردشگران است.این مقام مسئول همچنین در خصوص درخواست فعالان حوزه گردشگری به منظور ایجاد مسیرهای جدید گردشگری نیزگفت: بایستی در استان فارس مسیرهایی جدید به پیوست مسیرهای قدیم گردشگری ایجاد شود تابتوان اطلاعات مفید در یک پکیج جامع در اختیار علاقه مندان و گردشگران جاذبه های استان قرار داد.بنابراین گزارش در ادامه این سمینار تخصصی، امیر حسین حکمت نیا استاد دانشگاه و سخنران مراسم با بیان این مطلب که استان فارس یکی از استانهای مهم گردشگری کشور بشمار می رود اظهار داشت:  فارس به دلیل وجود مهمترین آثار تاریخی،طبیعی، ظرفیت گردشگری سلامت وهمچنین پیشینه غنی فرهنگی، پتانسیل عظیم در حوزه گردشگری کشور محسوب می شود.وی از جمله توانمندیهای شیراز را وجود ۳۷۰ هکتاربافت تاریخی در ۱۱ محله شهر دانست و افزود:آثار ثبتی تنها یک محله “سنگ سیاه ” گاهی با تعداد آثار یک استان در کشور برابری می کند.حکمت نیا در ادامه معماری استان فارس را در زمره شاخص ترین های کشور مطرح کرد و افزود: معماری فارس در ۹ شاخص، معماری شهرسازی-معماری دفاعی- معماری تدفینی-معماری مسکونی-معماری آب-معماری مذهبی- معماری حکومتی-معماری علمی و معماری اقتصادی درصدر بزرگترین ها، قدیمی ترین ها و زیباترین ها قرار دارد.این فعال گردشگری و استاد دانشگاه به قدمت تاریخی شهرهای استان فارس اشاره کرد و از شهر تاریخی انشان(ملیان در بیضا) با ۳۳ قرن تاریخ  شروع کرد  تا به تی رازیس (شیراز) رسید که ۹ مرتبه از این شهر در کتیبه های داریوش نام برده شده  است.وی همچنین پیرامون تجارت معکوس ابریشم از فارس به چین در قرن ۴ هجری،برکه کَل شهرستان گراش استان فارس بزرگترین آب انبار، مسجد نصیرالملک شیراز زیباترین مسجد ایران،  تَچر تخت جمشید به عنوان کهن ترین حمام ایران، قبرستان دارالسلام قدیمی ترین گورستان تاریخی، منصوریه شیراز نخستین مدرسه شیعه در ایران، قلعه دختر فیروزآباد نخستین گنبد برفراز ساختمان مربع شکل جهان، مسجد جامع داراب تنها مسجد چهارمناره توضیحات کارشناسی ارائه نمود.گفتنی است، این سمینار با حضور سید موید محسن نژاد معاون گردشگری فارس، طیبه عالم رهنما مدرس دانشگاه، محمود فخری ریس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان فارس، مجتبی گواهی مدیر دفتر تسهیلگری منطقه تاریخی شیراز، محمد یزدان پناه مدرس و سخنران انگیزشی حوزه گردشگری،سید محمد هادی نیرومند حسینی مدرس  و سخنران انگیزشی حوزه گردشگری و استقبال دانشجویان رشته های معماری و گردشگری در سالن همایش های هتل پارس شیراز اجرا شد.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

مسئول کمیته آموزش و پژوهش نمایشگاه بین المللی پارس با تاکید بر اهمیت نقش آموزش در بخش گردشگری، از برپایی ۳ نشست تخصصی در زمان برگزاری این نمایشگاه خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس ،محمد یزدان پناه مسئول کمیته آموزش و پژوهش نمایشگاه اعلام داشت : بر طبق استاندار نمایشگاه های بین المللی همزمان با برگزاری نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس، ۳ سمینار در حوزه های تخصصی گردشگری با سخنرانی اساتید فعال صنعت گردشگری کشور از روز دوشنبه مورخ ۲۰ آذرماه لغایت چهارشنبه ۲۲ آذرماه سال جاری در مکان سالن اجتماعات هتل بین المللی پارس  اجرا خواهد شد.

وی در تشریح  جزئیات این نشست ها اظهار کرد: روز دوشنبه ۲۰ آذرماه ساعت ۱۰ صبح نشست “گردشگری ،حال  و آینده” با ارائه ی دکتر عباس بیگدلی با رویکرد تاسیسات اقامتی و دکترمحمد یزدان پناه با رویکرد شرکت های خدمات مسافرتی و هوایی، روز سه شنبه ۲۱ آذرماه ساعت ۱۰ صبح نشست  “گردشگری خلاق، با فرصت های معماری پهن دشت پارس” با ارائه ی دکترامیر حسین حکمت نیا مدرس دانشگاه وپژوهشگرگردشگری و روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه، ساعت ۱۰ صبح  نشست “مدیریت ارتباط با مشتری در صنعت گردشگری” با ارائه ی دکترسید محمد هادی نیرومند حسینی پذیرای علاقمندان می باشد.

 

بنا بر این گزارش، شرکت کنندگان برای کسب  اطلاع بیشتر می توانند باشماره های ۳۶۲۴۰۷۲۴جهت ثبت نام و هماهنگی تماس حاصل نمایند. همچنین در پایان این نشست ها گواهینامه ای از سوی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان فارس به حاضرین ارائه می شود.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

 

فرماندار شیراز با حضور در محل دبیرخانه  نهمین نمایشگاه گردشگری پارس ضمن اطلاع از برنامه ها و فعالیتهای صوت گرفته، از زحمات عوامل برگزار کننده نمایشگاه قدردانی کرد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، حیدر عالیشوندی فرماندار شیراز، با توجه به اهمیت ویژه نهمین نمایشگاه گردشگری پارس، صبح امروز ۱۲ آذرماه سال جاری از دبیرخانه ستاد اجرایی نمایشگاه بازدید و در جریان اقدامات اجرایی این رویداد بزرگ گردشگری شهر شیراز قرار گرفت.

وی در نشست صمیمانه با عوامل برگزار کننده این نمایشگاه با ابراز خرسندی از اجرای این رویداد پس از وقفه چند ساله، خواستار انسجام، استمرار و برنامه ریزی مدون در عملیاتی شدن هر چه بهتر رویدادهای گردشگری در سطح استان شد.

فرماندار شیراز ادامه داد: بخش دولتی بایستی با تدوین استراتژی علمی-عملیاتی و مشارکت بخش خصوصی راه را برای سرمایه گذاری و توسعه زیر‌ساخت‌های گردشگری استان  تسهیل نماید.

این مقام مسئول بر لزوم معرفی و توانمندسازی کلیه ظرفیتهای  منحصر به فرد گردشگری استان تأکید و افزود: با تحقق این امر می‌توان در راستای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال گام های اساسی برداشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: فرمانداری شیراز ضمن حمایت از سرمایه گذاری در شهر شیراز تمام تلاش خود را برای رفع موانع توسعه و رونق این صنعت به کار خواهد گرفت.

ایجاد خلاقیت در گردشگری،با بهره گیری از فرصت های منحصر بفرد معماری دیار پارس درحاشیه نمایشگاه گردشگری بزرگ پارس

‍ بازدید معاون رئیس جمهور از دو پروژه بزرگ گردشگری شیراز

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگر‌ی فارس امروز ۱۶ آذر ماه، دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با همراهی مهندس اسماعیل تبادار استاندار فارس، نمایندگان مردم شیراز و استان  فارس در مجلس شورای اسلامی و مقامات ارشد استان، از کارگاه پروژه های موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر شیراز بازدید نمود.

بنابراین گزارش در این بازدید، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس، توضیحاتی پیرامون این دو پروژه ارائه کرد.

وی اظهار داشت: پروژه باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای دو پروژه مهم و بزرگ گردشگری شیراز محسوب می شوند که در مجموع بالغ بر ۴۰ هزار مترمربع وسعت و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی هستند.

طرح ساخت باغ موزه مشاهیر شیراز اخیرا بر طبق ماده ۲۷ قانون برنامه و بودجه، توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به مدت زمان ۳ سال به روش Bot در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و با واگذاری این پروژه بزرگ، بخش خصوصی به مدت ۱۳ سال  از فضای تجاری و پارکینگ بهره برداری خواهد کرد و موزه نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه موزه منطقه ای از موزه های ارزشمند کشور به حساب می آید و قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را ندارد پیشنهاد می شود جهت تسریع در تکمیل عملیات اجرایی آن، ردیف اعتباری مستقل توسط دولت به این پروژه تخصیص یابد.

گفتنی است برای تکمیل پروژه مذکور رقمی بالغ بر ۴۴۰ میلیارد اعتبار مورد نیاز می باشد.

حضور سفرا و کارداران کشورهای خارجی در نهمین نمایشگاه گردشگری پارس

 

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس از نمایش فرصتها و ظرفیتهای گردشگری استان فارس در نهمین نمایشگاه گردشگری پارس با حضور سفرا وکارداران کشورهای خارجی در شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در نشست برنامه‌ریزی و هم‌اندیشی نهمین نمایشگاه‌ بین‌المللی گردشگری پارس که روز دوشنبه ۶ آذر ماه سال جاری در خانه جهانگردی شیراز برگزار شد، محمد ابراهیم فروزانی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان به طور رسمی متولی برگزاری این نمایشگاه است اظهار داشت: یکی از مزیتهای اصلی استان در روند توسعه، صنعت گردشگری و صنایع دستی است و اکنون حضور سفرا و کارداران فرهنگی در این نمایشگاه فرصتی مناسب  برای بهره مندی در این حوزه می باشد.

معاون گردشگری استانداری فارس با تشریح موقعیت وتوانمندی های ویژه استان در حوزه گردشگری افزود: این نمایشگاه بایستی از نظر  قالب و محتوا به گونه ای برگزار شود که به نمایشگاه اصلی گردشگری کشور تبدیل گردد.

وی در ادامه  با اشاره به ثبت بودن این نمایشگاه در فهرست یونسکو و خارج شدن از لیست ثبت به دلیل وقفه ۴ ساله در اجرایی شدن آن، بر لزوم تقویت جایگاه نمایشگاه گردشگری پارس و پیگیری برای ثبت مجدد در فهرست جهانی تاکید کرد.

این مقام مسئول از همکاری و تعامل چشمگیر  بخش دولتی و فعالان بخش خصوصی در اجرای هر چه بهتر این نمایشگاه ابراز امیدواری کرد و خاطر نشان کرد این گام نقطه عطفی برای همکاری های آتی این دو بخش باشد.

بنابر این گزارش در این جلسه آقایان مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین اربابی رئیس سازمان همیاری های شهرداری استان فارس، علیرضا دژبد دبیر اجرائی نمایشگاه و محمود فخری رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری فارس گزارشی از فعالیت ها و برنامه های اجرایی صورت گرفته تا کنون ارائه نمودند.

گفتنی است،  تاکنون حضور سفرای کشورهای اتریش، هند،کره جنوبی،سوریه، تاجیکستان رایزن فرهنگی مالزی، مشاور اقتصادی آفریقای جنوی و دستیار بازرگانی سفارت آفریقای جنوبی در نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس قطعی شده است و  مسئولان اجرایی نمایشگاه در حال انجام  رایزنی برای حضور کشورهای ازبکستان،ارمنستان،اندونزی، تایلند، تونس، روسیه، مراکش، بنگلادش و افغانستان می باشند.

نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس با هدف معرفی فرصتهای سرمایه گذاری و گردشگری ۱۹ لغایت ۲۲ آذرماه جاری در محل نمایشگاه های بین المللی فارس از ساعت ۱۶ الی ۲۲ در شیراز برگزار خواهد شد.

نهمین نمایشگاه گردشگری پارس مزین به جشنواره پیوند اقوام ایرانی

 

نهمین نمایشگاه گردشگری پارس، میزبان جشنواره فاخر پیوند اقوام ایرانی درشهر شیراز خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، در راستای آشنایی مخاطبان داخلی و خارجی شرکت کننده در نمایشگاه گردشگری پارس و همچنین نقش موثر پیشینه اقوام در شکل گیری هویت ملی،  تصمیمی اتخاذ گردید تا پوشش، آداب و سنتهای اقوام ایرانی در قالب یک جشنواره اجرا گردد.

یکی از برنامه های این جشنواره غنی، نمایش پوشش های اقوام ایرانی در ادوار مختلف تاریخی  شامل لباس(سومریان،آشوریان، عیلامیها، مادها، پارسیها، هخامنشیان، سلوکیان،اشکانیان،پارتها ساسانیان،دوران پس از اسلام، طاهریان،سامانیان، زیاریان،آل بویه، غزنویان، سلجوقیان خوارزمشاهیان، ایلخانیان، تیموریان، صفویان، افشاریان، زندیان، قاجاریان و پهلوی) است.

بنا براین گزارش اقوام ایرانی همزمان با روزهای برپایی نمایشگاه به اجرای  موسیقی های سنتی خود  و مراسم آئینی اقوام  می پردازند.

همچنین برگزاری کارگاه های حصیر بافی سیستان و بلوچستان،کارگاه سفال کلپوران،کارگاه سوزن دوزی سیستان و بلوچستان ،کارگاه گیوه بافی پاوه،کارگاه نمدمالی ترکمن،کارگاه آموزشی شعربافی و کارگاه آموزش تراش گوهر سنگ ها از برنامه های آموزشی جشنواره اقوام می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بر لزوم ایجاد بانک جامع اطلاعات گردشگری در این استان تاکید کرد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در سمینار تخصصی تبیین ظرفیت های گردشگری و راهکارهای توسعه آن در فارس به تشریح فرصت ها، چالش ها، پیشنهادات و فعالیت های انجام شده در این حوزه تخصصی پرداخت و گفت: وجود بقاع متبرکه و آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی، همچنین مراکز معتبر پزشکی و تاسیسات و موسسات و مراکز خدمات رفاهی و سرگرمی گردشگری در فارس، فرصت های متنوع و متعددی است که در این استان وجود دارد و باید به بهترین شکل ممکن از آنها برای توسعه و رونق هرچه بیشتر گردشگری و اقتصادی استفاده کرد.
وی کمبود موسسات و مراکز آموزش تخصصی گردشگری، عدم تبلیغات و بازاریابی مناسب، عدم وجود نیروهای متخصص در حوزه های مرتبط با گردشگری، همچنین عدم توزیع تعطیلات و تجمع سفرها در ایام نوروز و حضور کمرنگ فارس در نمایشگاه های تخصصی ملی و بین المللی گردشگری و نبود پروازهای مستقیم به بازارها و شهرهای هدف فارس را از جمله چالش های پیش روی صنعت گردشگری استان برشمرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه با تاکید بر اینکه فارس نیازمند ایجاد بانک جامع اطلاعات گردشگری است، خواستار افزایش پروازهای بین المللی و ازسرگیری فعالیت های مجموعه یگان پلیس گردشگری در استان شد و گفت: ازسرگیری فعالیت پلیس گردشگری در فارس یک ضرورت است و امیدواریم هرچه سریع تر این امکان فراهم شود.
امیری در بخش دیگری از سخنانش به سند چشم انداز ۲۰ ساله اشاره کرد و افزود: مطابق برنامه ریزی های انجام شده، تا سال ۱۴۰۴ باید آمار ورود گردشگران به ۲۰ میلیون نفر و سهم گردشگری ایران به ۲۵ میلیارد دلار برسد.
وی اضافه کرد: مشارکت بخش خصوصی و فراهم شدن زیرساخت های لازم و آماده سازی آثار تاریخی و اماکن گردشگری برای حضور و اقامت گردشگران باید در اولویت قرار گیرد تا به اهداف سند توسعه دست یابیم.
وی در ادامه با ذکر آماری از فعالیت های انجام شده در استان، گفت: در سال جاری مرمت آثار تاریخی فارس با ۶۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شده است. همچنین می توان به رشد ۱۵ درصدی ساخت موزه در فارس نیز اشاره کرد.
امیری افزود: ثبت میراث ناملموس و میراث طبیعی استان به ترتیب ۲۵ و ۷۵ درصد رشد داشته و ساخت هتل ها در استان نیز با افزایش ۱۶ درصدی همراه بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد: طبق برنامه ریزی ها تا پایان امسال ۲۰ اقامتگاه بوم گردی و ۱۰ خانه مسافر راه اندازی و فعال خواهد شد.
امیری در ادامه از برپایی نمایشگاه گردشگری پارس و فرصت های سرمایه گذاری استان در آذرماه امسال خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری فارس گفت : با توجه به اهمیت تاریخی منطقه قصر یعقوب در شهرستان خرمبید و همچنین به منظور رفاه حال گردشگران به ویژه در ایام تعطیلات به قصد سیاحت به این مکان مراجعه می نمایند در سال جاری اقدام به ایجاد زیرساخت های گردشگری دراین منطقه شد ه است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری اظهار داشت : در راستای توسعه زیرساختهای گردشگری در شهرستان خرمبید و تجهیزات رفاهی گردشگران در  تفرجگاه قصر یعقوب اقدامات مناسبی صورت گرفته شده است .
امیری افزود : در اعتبارات سال ۹۵ از محل اعتبارات ملی مبلغ قابل ملاحظه ای جهت بهسازی و کفسازی تفرجگاه که در فاز ابتدایی آن مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ ملیون ریال هزینه شده است.
وی اضافه کرد : همچنین براساس اعتبارات موجود بخش نخست این پروژه به نتیجه رسیده است و در فاز دوم پروژه نیز در صورت تأمین اعتبار لازم عملیات بهسازی تفرجگاه ادامه خواهد یافت .
امیری بیان داشت : فازهای بعدی تفرجگاه تا تبدیل شدن به کمپینک گردشگری و جذب سرمایه گذار بخش خصوصی ادامه خواهد یافت .
گفتنی است ، روستای هدف گردشگری قصریعقوب که یکی از ۴۶ روستای هدف گردشگری استان فارس می باشد و به عنوان اولین روستای هدف گردشگری استان فارس محسوب می شود .
روستای هدف گردشگری قصریعقوب در هفت کیلومتری جنوب صفاشهر(مرکز شهرستان خرم بید) واقع گردیده است که دارای صدها چشمه جوشان و طبیعت بسیار زیبا است
که از مهمترین چشمه های آن که از دامنه کوه قصریعقوب سرچشمه می گیرد می توان به چشمه مراد، بند، جمجمه، چشمه رودخانه قصریعقوب و غیره اشاره کرد که سرچشمه رودخانه سیوند می باشند و هر یک دارای ویژگی های خاص خود هستند که در دامنه کوه زیبای قصریعقوب واقع گردیده اند.در بافت مسکونی روستا نیز خانه های سنتی و قدیمی بسیاری که برخی از آن ها باقیمانده از دوران قاجار می باشند، وجود دارد که از آن ها می توان برای جذب گردشگر و توریسم استفاده کرد.
طبیعت زیبا و دلپذیر،به آثار تاریخی منحصر به فردی که در محدوده روستا وجود دارد و متعلق به دوران های مختلف تاریخی می باشند و بررسی و شناسایی شده و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده اند اشاره کرد تمام مؤلفه های فوق الذکر می تواند قصریعقوب را به عنوان الگوی گردشگری استان تبدیل کند، وجود طبیعت زیبا و ییلاقی، چشمه سارهای متعدد جوشان، آیین ها و سنت های محلی و بومی، صنایع دستی بومی استانی و آثار تاریخی متعدد را، همه و همه به عنوان زیرساخت های مهم گردشگری قصریعقوب دانست که با تعامل شایسته مسئولین می تواند بر اساس این مصوبه به یکی از روستاهای ویژه توریسم پذیر استان و کشور تبدیل شود.
روستای قصریعقوب با ارتفاع ۱۵۰/۲ متر از سطح دریا و کوه قصریعقوب با ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا دارای چشم اندازهای ویژه ای است که کمتر شناخته شده است.هم چنین دارای صنایع دستی منحصر به فرد است که به واسطه ییلاقی بودن و استقرار ایل ها و چادرنشین ها-فرش، گبه، گلیم، جاجیم و غیره از صنایع دستی این روستا می باشد.در این روستا آیین ها و آداب و رسوم سنتی از روزگاران کهن باقیمانده است که چله به در بزرگ و چله به در کوچک و هم چنین برگزاری آیین های سنتی باستانی و مراسم دیگ جوشان، جشن محصولات پائیزی و بازی های محلی از آداب و رسوم این روستا می باشند.هم چنین به یکی از چشمه های آن موسوم به امام آغاجی احترام قائل هستندو نذر می کنند.در روستا چندین خانه تاریخی وجود دارد که دارای ستون های طرح قاشقی همراه با سر ستون های ساده می باشد که می توان به عنوان فعالیت های فرهنگی از آن ها استفاده کرد.


 

 

 

 

 

 

 

 ارسنجاننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱. باران ارسنجان، تل عایشه، حوض ماهی۰۹۱۷۷۱۲۸۰۰۶بهادر نصیری
۲. دال نشین ارسنجان، جاده تفریحگاهی تنگ شکن، چاه اسفند، سمت چپ۰۹۱۷۸۱۱۱۰۲۶ژیلا حیدری کوچی
۳. باغ گل ها ارسنجان، فلکه انار، به سمت درمانگاه قدیم۴۳۵۲۲۷۶۹-۰۷۱ابوالقاسم یارمحمدی
استهباننام واحد نشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۴. باغ درازاستهبان، ایج، روستای ردیفی، باغ دراز۰۹۱۷۱۳۲۳۲۲۸محبوبه جنوبی
۵. خانه دایی استهبان، بخش ایج، روستای درب قلعه۰۹۱۷۷۳۱۱۲۰۴میترا کوچک زاده
آبادهنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۶. مهرگان پارس آباده، شهر ایزدخواست، خیابان امام خمینی (ره)۰۹۱۷۷۰۰۰۰۱۳

۰۹۱۷۶۰۰۰۰۱۳

حامد جهانشاهی فرد
بواناتنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۷. چنار کهن بوانات، بخش سرچهان، روستای چنار زاهدان، کوچه اصلی، منزل خشتی آقای میثم هاشمی۰۹۱۷۸۲۰۳۹۲۵میثم هاشمی
۸. آژند بوانات، روستای جعفرآباد سفلی۰۹۱۷۶۰۱۸۱۹۴زهرا آرامش
۹. چشمه پیتا بوانات بوانات، کیلومتر ۵ جاده بوانات، سرچهان،سمت چپ، مزرعه آبغوزه۰۹۱۷۷۱۲۳۶۷۹رسول برزگر
پاسارگادنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱۰. خانه بامداد پاسارگاد، روستای مادر سلیمان۴۳۵۶۳۲۵۵-۰۷۱مریم سلیمان پور
۱۱. کلبه آقامیرپاسارگاد، سعادت شهر۴۳۵۶۴۶۵۲-۰۷۱مرتضی میری
۱۲. خانه عشایری رادمهر پاسارگاد، ،منطقه جنگلی چاه بید۰۹۱۷۲۱۵۰۸۲۴مصطفی یوسفی
۱۳. کوه خرسی پاسارگاد، روستای ابوالوردی، جنگل چاه بید، آبراه عمری۰۹۱۷۵۶۵۱۹۶۴علی کاظمی
۱۴. کردشول پاسارگاد، روستای کردشول۰۹۱۷۵۳۹۲۵۶۶جلیل کشتکار
۱۵. اجاق سید کریمپاسارگاد، سعادت شهر، محله بوکان۴۳۵۶۲۰۶۶-۰۷۱سید مجتبی حسینی
جهرمنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱۶. نائب جهرم، بخش خفر، شهر باب انار، میدان انقلاب، بطرف آبشار، سه راهی آبشارگلزار، درب دوم، سمت راست۰۹۱۷۱۰۵۰۷۹۲

۰۹۳۹۱۰۵۰۷۹۲

سید جواد حسینی باب اناری
۱۷. باغ سلیمان جهرم، سیمکان، روستای بادنجان۰۹۱۷۳۱۵۷۶۴۶داریوش احمدی
خرمبیدنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱۸. فرواب پارس خرم بید،۰۹۱۷۹۵۱۵۰۷۱جابر حیدری فرد
۱۹. هزار و یک شب خرم بید، شهر صفاشهر، خیابان ساحلی شمالی۴۴۴۶۶۵۶۶

۰۹۱۷۱۵۳۸۴۸۸

فاطمه نبوی زاده اردچی
۲۰. قصریعقوب خرم بید، ناحیه ۱، روستای قصریعقوب۰۹۱۷۳۵۱۱۹۰۹

۰۷۱۴۴۴۸۳۲۰۰

۰۹۱۷۴۸۲۵۴۰۹

مجتبی مسعودی
دارابنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۲۱. بابا حسین کوهستان داراب، بخش رستاق، روستای لایزنگان علیا، مزرعه چمن۰۹۱۷۷۳۱۶۴۰۸

۰۷۱۵۳۵۲۴۴۴۲

۰۷۱۵۳۶۷۶۲۱۱

حسن نجفی
۲۲. غریب خان داراب، روستای خیرآباد۰۹۱۷۵۶۰۸۲۲۰صدیقه کشاورز
۲۳. کومه داراب، روستای لایزنگان، خیابان شهید مطهری، کوچه شهید فتحی۰۹۱۷۹۳۰۴۳۰۵سلیمان صفری
۲۴. لایز داراب، روستای لایزنگان، محله بالا۰۹۱۷۱۳۴۰۰۱۷عباس اعتمادی
سپیداننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۲۵. زاگرس بهرغان سپیدان، اردکان، روستای بهرغان۰۹۱۷۱۲۰۹۰۱۲امین اله نام آور
۲۶. چمگل سپیدان، دهستان کمهر، روستای جوبخله۰۹۱۷۳۸۴۵۰۲۰

۰۹۱۷۰۹۰۱۳۹۰

حجت اله رضایی
۲۷. برم فیروز سپیدان، روستای بهشت مکان۰۹۱۷۵۱۲۴۳۲۲امید حسینی
۲۸. جورگ سپیدان، روستای جورگ۰۹۱۲۵۱۳۷۴۷۰بهنام محمدی کشکولی
۲۹. تنگ گمبیل سپیدان، روستای ساران سفلی۰۹۱۷۷۸۷۶۲۹۰

۰۹۱۷۵۰۰۸۴۰۳

علی ستوده سارانی
۳۰. چمن صفا سپیدان، روستای قلعه عالی۰۹۱۷۳۱۵۶۲۵۶

۰۷۱۵۸۱۹۷۰۴۴

علی دهقان
۳۱. فانوس سپیدانسپیدان، روستای مور دراز۰۹۱۷۷۱۰۵۲۴۶عارف جعفری
۳۲. بوم کلبه کهکران سپیدان، فرعی شش پیر، روستای کهکران۰۹۱۷۰۵۷۸۶۶۷

۰۹۱۷۱۸۹۵۳۱۹

مهدی فرزانه
۳۳. کوچ بوم سپیدان، منطقه گمبیل۰۹۱۷۹۱۰۰۹۴۳بهمن مردانلو
۳۴. خانه پدری سپیدان، هماشهر، ده پاگا۰۹۱۷۱۸۹۵۰۲۳مرضیه نوروزی
سروستاننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۳۵. ایل خمسه سروستان، جاده خاوران، جنگل شدید۰۹۱۷۵۸۹۵۳۱۰سید نصراله موسوی
شیرازنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۳۶. بوم کلبه کوهسارشیراز، بخش خان ارژن، خان زنیان، روستای پرشکفت ۰۹۳۷۲۳۷۵۵۷۵مهناز سلطانیان پرشکفتی
۳۷. آق دایی شیراز، خیابان حسینی، بین الحرمین، روبروی مسجد علمدار، کوچه خدیجه بانو، پلاک ۳۲۰۹۱۷۷۰۳۳۲۴۲عباس نمازی
۳۸. ستایش شیراز، خیابان قاآنی شمالی، دربند مشیر، زیرطاق مشیر،پلاک ۴۶۰۹۱۷۱۱۲۱۰۳۷

۳۷۳۹۳۰۷۰

محمد هادی ستایش
۳۹. گلستان راز شیراز، خیابان لطفعلی خان زند ،کوچه ۴/۳۶ ،سمت چپ،پلاک ۱۲۰۹۱۷۹۹۹۵۴۹۴

۳۲۲۳۲۲۶۵

سهراب شفیعی
۴۰. سرای همایونی شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، پشت نارنجستان قوام۰۹۱۷۱۰۶۵۸۵۶کورش زارع
۴۱. سووشون شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، کوچه باغ قوام محله،بالا کفه۳۲۲۴۱۴۲۹-۰۷۱مصطفی ندیم
۴۲. ترنجستان شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، کوچه قوام، بن بست نیک بخت، پلاک ۲۶۰۹۱۷۹۱۹۱۳۳۲مه لقا اصل مهدوی
۴۳. لوتوس شیراز، خیابان لطفعلی خان زند،کوچه باغ قوام،کوچه حمام گچینه۰۹۱۷۷۰۵۹۷۷۵مجید جعفرزاده
۴۴. آناهیتا شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۵. پدرام شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۶. دایان شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۷. خانه شیراز شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۸. ایل کده قشقایی شیراز، روستای کودیان۰۹۱۷۸۰۴۹۴۶۷علی اصغر صیادلک
۴۹. مهمانکده لپویی وموزه مردم شناسیشیراز، زرقان، لپویی، خیابان معلم، کوچه ۳-موزه مردم شناسی۳۲۶۷۳۱۲۰-۰۹۱۷۷۰۴۹۴۶۳-۰۹۱۷۷۲۴۰۵۹۹راضیه جعفری
۵۰. سی راه شیراز، سه راه نمازی، خیابان خان بابا خان، جنب مهمانسرا۰۹۱۹۰۲۴۰۵۲۴سیروس نوروزی
۵۱. ریچی شیراز، منطقه کوهمره سرخی، روستای ریچی۰۹۱۷۴۸۶۳۴۴۷

۰۹۱۷۳۰۴۳۴۴۷

عبداله افشاری
۵۲. خانه باغ ایرانی شیراز، خیابان مشیر شرقی، کوچه ۱۸، پلاک ۳۹ ۰۹۳۳۲۳۲۱۵۰۰

۳۲۳۲۵۱۸۴-۰۷۱

هادی خسروی
فراشبندنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۳. باچان فراشبند، ۳۵ کیلومتری جاده فیروزآباد به فراشبند، روستای باچون۰۹۳۰۱۵۹۳۳۷۶محمدرضا قهرمانی
۵۴. ایلی زاگرس فراشبند، منطقه قشلاقی بند ریگ و خرمالو، اقلید،منطقه ییلاقی چاووش و قنات عباس آباد۰۹۳۳۶۵۴۲۱۴۹شیما امیری
فسانام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۵. آسمان آبی فسا، روستای آب آسمانی۰۹۱۷۳۳۰۲۹۴۷

۰۹۱۷۶۳۱۸۲۲۳

عبدالرحیم بازیار
۵۶. پسینا فسا، روستای شستکان، کوچه ۶۲۳۸۳۰۴۶۲۷

۹۱۷۱۳۱۳۷۵۵

صادق آریا نژاد
فیروزآبادنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۷. السون فیروزآباد، روستای آتشکده۰۹۱۷۳۰۴۶۳۴۳

۰۹۰۳۲۱۶۶۱۰۰

ذبیح اله کاظمی
کازروننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۸. مقدم کازرون، روستای عمویی۰۹۱۳۰۳۴۲۶۵۶پرویز مقدم نیا
لارستاننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۹. نریمان لارستان، شهر اوز، خیابان طلایی، بانک کشاورزی، خانه تاریخی بهروزیان۰۹۱۷۳۸۲۱۸۲۲لیلا عزیزیان
مرودشتنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۶۰. کندازی مرودشت، روستای کندازی۰۹۱۷۱۲۶۲۹۳۱

۰۹۱۲۹۳۳۷۱۷۵

۲-۰۷۱۵۸۶۰۳۹۹۱

شرکت کهن یادگار مهر آفرین
۶۱. شیدگرمرودشت، جنب تخت جمشید، شهرک ولیعصر (عج)۰۹۱۷۰۸۰۸۰۳۰راضسه عرفان منش
نی ریزنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۶۲. خانه آس دهمورد نی ریز، آباده طشک، ده مورد، انتهای خیابان قمر بنی هاشم۰۹۱۷۵۳۹۴۰۳۳

۵۳۸۸۸۰۲۸-۰۷۱

راضیه صحراگرد
۶۳. سرای آبی بی نی ریز، خیابان امام حسین (ع)، کوچه ۵ ،پلاک ۴۹۰۷۱۵۳۸۴۰۶۷۹

۰۹۱۷۷۹۳۷۱۴۴

زهرا نصرتی

 

 

 

 

 

 

شیفت کاری دفاتر در نوروز۹۵
ردیف

عصر (:۳۰ الی ۱۹)

صبح (۹ الی ۱۳:۳۰)

تاریخ

۱

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیراز

پرسپولیس گشت پارسه ـ آزادگان ـ آوای فرشتگان فارس ـ گنجینه پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۱/۱/۹۵

۲

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیراز

گردشگران شیراز ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ باراندازان ـ گنجینه پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ فخر شیراز

۲/۱/۹۵

۳

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیراز

گردشگران شیراز ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ گنجینه پرواز ـ شیراز پرواز ـ اآفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ فخر شیراز

۳/۱/۹۵

۴

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیراز

گردشگران شیراز ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ پر پروازـ گنجینه پرواز ـ اآفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پروازـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۴/۱/۹۵

۵

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیرازـ پرواز الماس فارس

گردشگران شیراز ـ اسپار ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ باراندازان ـ آوای فرشتگان فارس ــ گنجینه پرواز ـ پر پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۵/۱/۹۵

۶

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیرازـ پرواز الماس فارس ـ آوای فرشتگان ـ فخر شیراز

گردشگران شیراز ـ اسپار ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ باراندازان ـ آوای فرشتگان فارس ـ نصیر گشت شیراز ـ گنجینه پرواز ـ پر پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۷/۱/۹۵

۷

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیرازـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ آوای فرشتگان ـ فخر شیراز

گردشگران شیراز ـ اسپار ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ باراندازان ـ آوای فرشتگان فارس ـ نصیر گشت شیراز ـ گنجینه پرواز ـ پر پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۸/۱/۹۵

۸

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیرازـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ آوای فرشتگان ـ فخر شیراز

گردشگران شیراز ـ اسپار ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارسـ کورش سیر ـ باراندازان ـ آوای فرشتگان فارس ـ نصیر گشت شیراز ـ گنجینه پرواز ـ پر پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۹/۱/۹۵

۹

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیرازـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ آوای فرشتگان ـ فخر شیراز

گردشگران شیراز ـ اسپار ـ پرسپولیس گشت پارسه ـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ باراندازان ـ آوای فرشتگان فارس ـ نصیر گشت شیراز ـ گنجینه پرواز ـ پر پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۱۰/۱/۹۵

۱۰

پرسپولیس گشت پارسه ـ سفرهای خاص اطلس شیرازـ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ آوای فرشتگان ـ فخر شیراز

گردشگران شیراز ـ اسپار ــ پرواز الماس فارس ـ کورش سیر ـ باراندازان ـ آوای فرشتگان فارس ـ نصیر گشت شیراز ـ گنجینه پرواز ـ پر پرواز ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای زیبا ـ رهپویان فارس مهاجر ـ سفرهای خاص اطلس شیراز ـ ثمین سیر پرواز ـ مهاجری و شرکا ـ فخر شیراز

۱۱/۱/۹۵

۱۱

سفرهای خاص اطلس شیراز

گردشگران شیراز ـ اسپار ـ پرواز الماس فارس ـ آفاق پرواز پرشین ـ سفرهای خاص اطلس شیراز

۱۲/۱/۹۵

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون گفت: جشنواره گردشگری گل نرگس بهمن ماه در این شهرستان برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و کردشکری فارس محمدرضا معینی با بیان اینکه مطابق سنوات گذشته جشنواره گردشگری نرگس زار در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون برگزار خواهد شد، افزود: نرگس زارهای کازرون از جاذبه های طبیعی این شهرستان محسوب می شود و فرصت مناسبی برای جذب گردشگر در فصل زمستان است.
وی به تعدد و تنوع جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی این شهرستان اشاره کرد و گفت: از هر فرصتی برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری باید استفاده کرد که بی شک جشنواره ای چون نرگس زار تاثیر بسزایی در توسعه گردشگری منطقه به خصوص در فصل کم مسافر خواهد داشت.
وی گفت: پرونده اولیه ثبت ملی نرگس زارهای این شهرستان در حال تهیه است و با همکاری منابع طبیعی شهرستان، این پرونده تکمیل خواهد شد.
به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون ، جشنواره گردشگری گل نرگس در فهرست جشنواره های تک مکانی و تک زمانی قرار می گیرد و برگزاری آن بی شک تاثیر بسزایی در توسعه گردشگری شهرستان خواهد داشت.
معینی ادامه داد: همزمان با برپایی این جشنواره می توان آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای سنتی همچنین جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان را به درستی به گردشگران معرفی کرد.
وی همچنین به اجرای تورهای گردشگری در زمان برگزاری جشنواره اشاره کرد.
معینی در ادامه با بیان اینکه جشنواره گل نرگس یک روزه برگزار می شود، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب منطقه می توان اجرای چنین جشنواره ای را به منظور حضور بیشتر مسافران و گردشگران به صورت یک ماهه برگزار کرد.
بنا بر این گزارش اطراف کازرون مملو است از گل های نرگس و نرگس زارهای متعدد. گل های نرگس کازرون از طراوت و مرغوبیت خاصی برخوردار است که گونه های متعددی همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولی را شامل می شود که از میان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی ویژه مشهور است.
بخش اعظم نرگس زارهای ۲۵ هکتاری کازرون در منطقه « جره » ، « بلبک » ، « سرمشهد» ، « فامور» که همگی در بخش جره و بالاده و همچنین نرگس خشت در بخش خشت و کنارتخته قرار دارد.فاصله بالاده تا شهرستان کازرون حدودا ۵۰ کیلومتر می باشد.نرگس زارهای بالاده در جنوب شرقی شهرستان کازرون در جاده کازرون به فراشبند واقع هستند. مساحت نرگس زار جره حدود ۸ هکتار و منطقه بلبلک در حدود ۴هکتار می باشد.
جره، روستایی است از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در استان فارس که یکی از معروفترین و زیباترین نرگسزارهای ایران در آن واقع است که در زمان برداشت گل نرگس زیبایی صدچندانی پیدا میکند و هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه میکشاند. ماه های دی وبهمن زمان هایی هستند که علاقمندان به دیدن این نرگس زارهای زیبا به این مناطق مراجعه می نمایند و در واقع بهترین ایام برای لذت بردن از گل های نرگس اوایل زمستان تا اواسط آن می باشد.
این گیاه پیازدار با ارتفاع بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و با گل های ۳ تا ۸ تایی در فصل زمستان به گل می نشیند حدود گل دهی نرگس های کازرون ۴۵ روز یعنی از اوایل دی ماه تا اواسط بهمن ماه می باشد. نرگس های کازرون به خاطر مرغوبیت زیاد خواهان زیادی دارد و به شهرهای اصفهان ، تهران، حاشیه های جنوبی خلیج فارس و … صادر می شود.

وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا بر لزوم همکاری های دوجانبه ایران و ایتالیا در حوزه های مختلف گردشگری، فرهنگی، مرمت و باستان شناسی تاکید کرد و افزود: در چند دهه اخیر، گروه های مختلف باستان شناسی و مرمت از کشور ایتالیا به ایران آمده اند و فعالیت های گسترده ای در این حوزه ها صورت گرفته است که درنظر داریم این نوع همکاری ها توسعه بیشتری یابد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس «داریو فرانچسکینی» در حاشیه بازدیدش از مجموعه جهانی تخت جمشید افزود: ایران کشوری جذاب و دیدنی است و به طور حتم سفر به این سرزمین به خصوص دیدن آثار تاریخی فارس مانند تخت جمشید را در برنامه کاری ام قرار خواهم داد و بارها و بارها به این استان خواهم آمد.
وی تخت جمشید را بنایی عظیم و بی نظیر در دنیا توصیف کرد و گفت: کم و بیش با مجموعه جهانی تخت جمشید آشنایی داشتم و بیشتر از طریق کتاب ها و عکس های تاریخی، این مکان منحصربه فرد و باستانی را می شناختم اما از نزدیک دیدن این بناها لطف دیگری دارد.

وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا همچنین گفت: در روزهای اخیر با معاون رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد ایران گفت وگویی داشتیم و توافقات خوبی در حوزه های فرهنگی و گردشگری داشتیم و امیدواریم این توافقات منجر به توسعه گردشگری و همکاری دوجانبه گردد.
وی ادامه داد: در تلاشیم بر پایه همکاری های گذشته در مورد مباحث علمی و باستان شناسی و به خصوص حوزه مرمت با کارشناسان و فعالین ایرانی در این عرصه مراودات گسترده ای داشته باشیم.
امروز وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا به همراه سفیر این کشور در ایران و تنی چند از کارشناسان حوزه فرهنگی و گردشگری ایتالیا به شیراز سفر کردند و با جاذبه های گردشگری فارس مانند تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد از نزدیک آشنا شدند.

 
اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس در چهار حوزه فعالیت گسترده دارد.هر حوزه دارای اطلاعات و داده های رسمی ،ثبت شده ،قابل انتشار و غیر قابل انتشار می باشد.

در زیر اطلاعات مورد نیاز گردشگران و ادارات دولتی دیگر لیست شده است.

حوزه میراث فرهنگیشناسنامه بناهای تاریخی استان در مرکز اسناد
عناوین آثار ثبتی استان
آمار بازدید از اماکن گردشگری
لیست آثار مرمت شده در استان
حوزه گردشگریسفر به فارس
ستاد دائمی تسهیلات سفر استان
دفاتر هدف پیشخوان دولت
مسیرهای گردشگری استان
حوزه سرمایه گذاری روستاهای هدف گردشگری
فهرست مناطق نمونه گردشگری
فهرست مراکز اقامتی گردشگری در دست احداث استان
ضوابط تاسیسات گردشگری
حوزه صنایع دستی

هنرمندان صنعتگر

رشته های صنایع دستی

کارگاه های صنایع دستی

هنرمندان دارای نشان مرغوبیت

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس و به نقل از مدیریت مجموعه جهانی تخت جمشید ، نرم افزارهای گردش مجازی سه بعدی تخت جمشید و پاسارگاد نسخه اندروید منتشر شد.

بر اساس این گزارش ، با توجه به رشد روزافزون اپلیکیشن های گوشی همراه در سطح جهان, نرم افزارهای زیادی در زمینه های گوناگون در داخل کشور ساخت شده اند و یکی از این نرم افزارها که توانسته با توجه به کیفیت و دقت در پژوهش , مهر تایید پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد را بگیرد , تور مجازی سه بعدی تخت جمشید است .
نسخه اندروید تور مجازی سه بعدی تخت جمشید و تور مجازی سه بعدی پاسارگاد , با قابلیت نصب بر روی انواع گوشی ها و تبلت های اندروید ، دارای اطلاعات کامل صوتی و متنی در مورد کاخ های مختلف مجموعه می باشند .
این نرم افزار با توجه به بازسازی مکانهای باستانی تخت جمشید و پاسارگاد مطابق با آنچه در زمان حیات امپراطوری هخامنشیان وجود داشته، این امکان را برای گردشگرانی که نرم افزار مورد نظر را بر روی گوشی های همراه خود نصب کرده اند، فراهم می نماید که در حین گردش و بازدید در مجموعه تاریخی تخت جمشید و پاسارگاد ، از راهنمای کاملی مجهز به اطلاعات صوتی و متنی برخوردار باشند. شایان ذکر است در محل ورودی مجموعه تخت جمشید، غرفه ای به منظور دسترسی گردشگران و مسافران نوروزی به نرم افزار گردش مجازی سه بعدی تخت جمشید تعبیه گردیده است.
همچنین علاقه مندان به نصب این نرم افزار، جهت دانلود می توانند به سایتwww.i3dsoft.ir مراجعه نمایند. 

سرکار خانم شفیعی

مدیر محترم موسسه آفتاب پارسه

سرکار خانم مهدوی

سرپرست محترم آموزش موسسه راهبرد

سرکار خانم رهنما

مسئول محترم آموزش موسسه بانیان گردشگری پارسه

سرکار خانم موسوی

مسئول محترم آموزش موسسه گردشگران سرو شیراز

جناب آقای راهدار

مدیرمحترم موسسه پژوهش گستر صدر

جناب آقای برقی

مدیر محترم موسسه کهن یادمان پازیریک

سرکار خانم کریمی فرد

مدیر محترم موسسه تچر پاد پارس

سرکار خانم نیرومند حسینی

مدیر محترم موسسه نوآوران نگارین تندیس

جناب آقای اژدری

مدیر محترم موسسه نگین فارس


با سلام و احترام

با توجه به نامه شماره ۳۲۵۶/۹۳۲۴۰ مورخ ۱۷/۶/۹۳ دفتر مطالعات آموزش گردشگری سازمان متبوع بدینوسیله مبلغ شهریه دوره های مصوب در سال ۱۳۹۳ به شرح ذیل قابل اجرا می باشد.

نام دوره

ساعت دوره آموزشی

میزان شهریه(ریال)

مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی

۲۹۶

۵،۰۳۷،۵۰۰

راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

۳۶۵

۶،۱۷۵،۰۰۰

راهنمایان طبیعت گردی (اکوتوریسم)

۳۳۲

۵،۶۸۷،۵۰۰

آشپزی عمومی

۲۱۶

۸،۹۳۷،۵۰۰

آشپزی تخصصی

۳۴۰

۱۳،۹۷۵،۰۰۰

شیرینی پزی

۳۰۰

۱۲،۱۸۷،۵۰۰

مدیریت عمومی هتل

۱۸۸

۵،۵۲۵،۰۰۰

مدیریت تخصصی هتل

۱۲۲

۳،۵۷۵،۰۰۰

مدیریت مهمانپذیر

۶۲

۱،۸۳۶،۲۵۰

تبصره:شهریه های مصوب فوق شامل هزینه ثبت نام،اجرای دروس نظری و عملی،اجرای پروژه های غیرانگلیسی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و راهنمایان طبیعت گردی و اجرای کامل دوره آموزشی است.

بر اساس بخشنامه شماره ۵۶۷/۹۰/۸۸۲ مورخ ۲۸/۲/۸۸ معاونت فرهنگی و ارتباطات،دارندگان مدارک تحصیلی مرتبط تنها با پرداخت یک پنجم مبلغ شهریه،در صورت دارا بودن شرایط لازم،می توانند از تسهیلات اخذ گواهی نامه های آموزش کوتاه مدت با شرط موفقیت در آزمون جامع و مصاحبه برخوردار گردند.

امـیری

مدیـرکـل

 

آشپزی تخصصی
آشپزی عمومی
انبارداری هتل
راهنما و بلد محلی
بازاریابی و فروش در گردشگری
بهداشت و سلامت مواد غذایی
راهنمایی چمدانبری و امور متفرقه
کنترل هزینه ها در بخش غذا
مدیریت پذیرش مهمان در هتل(فرانت آفیس)
قوانین،مقررات و ضوابط
حسابداری و صندوقدداری
ایمنی و بهداشت در هتل
خانه داری و اتاق داری هتل
مسئول عملیات خانه داری
اصول حفاظت و نگهبانی
تاسیسات فنی مهندسی در هتل
راننده وسایل نقلیه
راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی
راهنمایان کوهستان
راهنمایان طبیعت گردی
رزرواسیون هتل
روابط عمومی هتل
مدیریت منابع انسانی درهتل
مسئولیت آشپزخانه هتل
مدیریت نوشیدنی ها در هتل
مدیریت فنی دفاتر
مدیریت عمومی هتل
مدیریت تخصصی هتل
مدیریت تشریفات و مراسم در هتل

فرم خلاصه طرح جهت ارائه در جلسات کارگروه اشتغال و شورای برنامه ریزی استان

مشخصات مجری طرح (حقیقی حقوقی )

مشخصات طرح

نام واحد (حقوقی):

دستگاه اجرایی:

نام و نام خانوادگی(مجری- مدیرعامل):

عنوان طرح :

تلفن :

ظرفیت طرح :

نوع طرح (توسعه ای ایجادی):

نوع مدیریت (تعاونی خصوصی):

محل اجرای طرح :

مشخصات سرمایه گذاری (میلیون ریال)

پیش بینی اشتغال

انجام شده :

نوع اشتغال(تثبیت ایجاد):

تعهد شده:

تعداد اشتغال:

تسهیلات ثابت :

ارزی:

ریالی:

تسهیلات در گردش

جمع کل سرمایه گذاری

مشخصات فنی طرح

مشخصات توجیه اقتصادی طرح

زمین موردنیاز(متراژ):

ظرفیت موجود استان

ساختمان(مترمربع):

ظرفیت مورد نیاز استان

(بازارهای هدف)

ماشین آلات(درصد) :

داخلی :

خارجی :

نرخ بازده داخلی

نقطه سر به سر

مدت بازگشت سرمایه

اقدامات انجام شده (پیشرفت فیزیکی) : زمین ، ساختمان ، تاسیسات ، ماشین آلات و زیر ساخت(آب ، برق ، گاز، تلفن ، راه)

خلاصه فرآیند تولید محصول یا خدمات ( ازجمله مواداولیه موردنیاز ، نحوه فرآوری ، نوع محصول ، کاربرد محصول یا خدمات):

اطلاعات درخواستی به صورت تایپ شده و بدون قلم خوردگی ارائه گردد.

دبیرخانه کارگروه اشتغال استان

نام واحد : شرکت/دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ……….

نام و نام خانوادگی بهره بردار :

میزان تسهیلات درخواستی میلیون ریال

شماره و تاریخ پروانه بهره برداری

ردیف

نوع کار

تعداد اقلام

میزان هزینه (میلیون ریال)

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

۱۰

جمع کل

۳۲۰۰

متقاضی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس