جاذبههای گردشگری شهرستان ارسنجان :


از آثار باستانی شاخص این شهرستان می توان به مسجد جامع ارسنجان و مدرسه سعدیه که متعلق به دوره صفو یه می باشد اشاره کرد. آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی : جنگل های سر سبز طبیعی بناب ، چشمه سارها ارتفاعات دال نشین ، دریاچه طشتک، غار ضحاک، ایوان قدمگاه، بندبست، مدرسه سعیدیه، پیر باصفا ایوان قدمگاه (مقبره چاشتخوار) :
در انتهای جنوبی کوه رحمت و در شمال روستای چاشتخوار، ایوانی سنگی از دوران هخامنش
یان به نام «قدمگاه» قرار دارد که در دل کوه تراشیده شده است. این ایوان دربرگیرنده ۲ طبقه است که توسط دو ردیف پلکان سنگی به هم مرتبط میشوند.
مسجد جامع ارسنجان :
مسجد جامع ارسنجان یکی از کهنترین بناهای دوران صفویه است که با دو
ایوان در شرق و غرب بنا شده است.
شبستان این مسجد با مصالح جدید تعمیر شده است. مسجد بزرگتری با گنبدی رفیع در نزدیکی این مسجد قدیمی ساخته شده است.
مدرسه علمیه سعیدیه :
مدرسه سعیدیه در دوران صفویه و در سال ۱۰۸۵ هجری قمری توسط مردی نیکوکار به نام «حاج سعیدالله» ساخته شده است. سر در ورودی مدرسه به وسیله گچ مقرنس کاری شده و در زیر آن کتیبه ای به خط ثلث بر کاشی معرق شده است. این مدرسه به شکلی زیبا ساخته شده و در نوع خود بیمانند است.
بند بست :
بند بست، ویرانههای دیواری است که پیرامون ارسنجان را فراگرفته است. این دیوارها در چند قسمت، گذرگاهها را بسته و به مناطق سختگذر پیوند خورده است.
قسمت اصلی دیوار، طولی حدود ۴ کیلومتر دارد که دو رشته کوه
شمالی و جنوبی ارسنجان را به هم وصل کرده است.
تل تیموران :

در کنار روستای کوشک از توابع ارسنجان، تپهای به طول ۲۰۰ متر و پهنای ۱۴۰ متر قرار گرفته که به نام تل تیموران خوانده میشود. ارتفاع بلندترین نقطه آن به ۶ متر میرسد.
با انجام گمانهزنیهای علمی معلوم شده است که از ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تا دوران اسلام، مردگان را در این محل دفن می کردند.
غار ضحاک :
غار ضحاک از مکانهای طبیعی و اماکن بسیار زیبایی است که دستیابی به آن جز با وسایل مجهز به کوهنوردی و غارپیمایی به آسانی امکانپذیر نخواهد بود. روایتهای گوناگونی درباره این غار گفته شده است؛ مانند زندانی شدن ضحاک به دست فریدون، پیش از بردن ضحاک به کوه دماوند.
صنایع دستی و سوغات ارسنجان :
قالی ، جاجیم ، رودوزی های سنتی و گیوه از صنایع دستی ارسنجان و انار، رب انار،آب نبات از سوغات معروف این شهرستان است .
غذاهای محلی ارسنجان ؛ آش انار، آش رشته و آش دوغ است . گفتنی است ، شهرستان ارسنجان به مرکزیت شهر ارسنجان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته است. این شهرس
تان از شمال با شهرستانهای پاسارگاد و بوانات، از شرق با شهرستان نیریز، از غرب با شهرستان مرودشت و از جنوب با شهرستان خرامه مرز مشترک دارد. گستردگی این شهرستان ۱۴۳۹ کیلومتر مربع است . شهر ارسنجان در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز جای دارد. ارسنجان از آب و هوای معتدل بر خوردار است و از جهت باغداری و کشاورزی و دامپروری محیطی مساعد دارد.