مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از افتتاح ۱۱ اقامتگاه بوم گردی و ۵ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان بمناسبت هفته دولت خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری در این خصوص افزود : خوشبختانه ساخت اقامتگاه های بوم گردی در نیمه اول سال جال در استان فارس رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته است و امیدواریم شاهد افزایش روند عملیات ایجاد این اقامتگاه ها در استان باشیم .
مدیر کل میراث فرهنگی اضافه کرد : با توجه به این که میزان سرمایه اولیه در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی به نسبت دیگر تاسیسات و موسسات گردشگری کم هزینه است و همچنین گردشگران داخلی و خارجی جهت آشنایی با خوراکهای سنتی ، فرهنگ و آیین ها مردم هر منطقه متقاضی اسکان در چنین فضاهای سنتی و تاریخی هستند از این رو ایجاد چنین اقامتگاهایی در روستاها و بافت های تاریخی استان سرعت بیشتری دارد.
این مقام مسئول به افتتاح ۱۱ اقامتگاه بوم گردی در هفته دولت اشاره و اضافه کرد: در مجموع این اقامتگاه ها با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۱۷۶ نفر در شیراز، مادرسلیمان، داراب، فسا و بوانات به بهره برداری می رسند.
امیری در ادامه به اهمیت جایگاه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری نیز از منظر امنیت و رفاه گردشگران تاکید و خاطر نشان کرد : در هفته دولت ۴ دفتر خدمات مسافرتی در شیراز و ۱ دفتردر شهرستان مرودشت با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۰ نفر افتتاح خواهند شد.
بنابراین گزارش با افتتاح این ۱۱ اقامتگاه بوم گردی تعداد آنها در استان به ۳۱ اقامتگاه افزایش و همچنین تعداد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان با بهره برداری این ۵ دفتر به ۱۸۸ خواهد رسید.

 

 

سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به منظور بازدید از ۱۵مکان پیشنهادی متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی به شهرستان سپیدان سفر کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ، سید موید محسن نژاد در سفریک روزه خود از محل پیشنهادی متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی و تاسیسات گردشگری دارای مجوز و فعال در روستاهای بهرغان، سنگر، کهکران و ساران باردید کرد. وی در این بازدید نسبت به بررسی های کارشناسی و امکان سنجی ۱۵ تقاضای پیشنهادی در زمینه راه دسترسی، امکانات رفاهی و بهداشتی مورد ارائه به گردشگران اقدام نمود.
معاون گردشگری استان فارس همچنین در این بازدید، به بحث آموزش و فرهنگ سازی در جوامع محلی جهت نشر و تاثیر پذیرنمودن فرهنگ بومی به گردشگر داخلی و خارجی و ایجاد احساس رضایت در گردشگر تاکید کرد.
وی همچنین هدف از ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شناساندن آداب و رسوم، استفاده از
ظرفیت های گردشگری در شاخص های سنتی- بومی و طبیعی با حفظ محیط زیست عنوان کرد و گفت: اقامتگاهی بومی عمدتاً در خانه های قدیمی بازسازی شده به صورت خانوادگی به ارائه خدمات به میهمانان می پردازند و از آن جهت که گردشگر در محیطی طبیعی با سبک زندگی سنتی و غذاهای محلی آشنا می شود حائز اهمیت است.
گفتنی است، معاون گردشگری استان فارس در جلسه کارگروه گردشگری شهرستان با محوریت ساماندهی باغات بدون مجوز نیز شرکت کرد.مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز دوشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۹۶ در نخستین جلسه کمیته گردشگری فرهنگی تاریخی به ریاست شاپور رستمی معاونت گردشگری و امور زائرین استاندار فارس گفت: تورهای آشناسازی با جاذبه های کمتر معرفی شده استان به خصوص در حوزه شهرستان ها و بوم گردی استان ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار می شود.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود: این طرح در جهت توسعه صنعت گردشگری استان از طریق آماده سازی و معرفی قطب های گردشگری اجرا می گردد.
مدیر کل میراث فرهنگی فارس هدف از اجرای این طرح را آشنایی اصحاب رسانه و خبرنگاران فعال در حوزه گردشگری استان با جاذبه ها و زیرساخت های گردشگری شهرستان های استان و معرفی مسیرها و قطب های جدید گردشگری از طریق اطلاع رسانی مطلوب به مردم می باشد.
مصیب امیری در پایان اجرای دستور کار این طرح را از طریق منطقه بندی استان به ۴ کلان منطقه شمالی، مرکزی،شرقی، جنوبی و اولویت بندی کار در راستای توسعه گردشگری تاریخی،فرهنگی، روستایی-عشایری، طبیعت گردی و گردشگری کشاورزی و گیاهان دارویی با توجه به ظرفیت هر شهرستان استان برشمرد.
مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : ستاد اجرائی خدمات سفر این شهرستان در راستای راهنمائی میهمانان و مسافران نوروزی با همکاری بخش خصوصی در ایام نوروز با برنامه ریزی دقیق و ارائه بهترین بسته های سفر آماده خدمت رسانی به مسافرین میهمانان نوروزی می باشند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی افزود : با مصوبه ستاد اجرایی خدمات سفر نی ریز و همکاری شرکت تعاونی گردشگری و بوم گردی حافظان طبیعت با بهره گیری از نیروهای متخصص و کارآزموده تورهای نی ریز گردی، طبیعت گردی ، بازدید و اقامت در خانه های سنتی و سیاه چادرهای عشایری در ایام نوروز و با هدف معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری اجرا می شود.
وی افزود: در این برنامه ستاد اجرایی خدمات سفر با مستقر نمودن راهنمایان گردشگری در اماکن تاریخی و استقرار خودروهای مخصوص جهت معرفی شهرستان با دعوت از مسافران و طی مسیر گردشگری تعیین شده سعی در معرفی بیشتر شهرستان نموده که تا کنون مورد استقبال مسافرین نوروزی قرار گرفته است .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز با اشاره به اینکه برای گردشگران که به سمت استانهای کرمان و بندرعباس در حرکت هستند، تورهای بازدید از منطقه حفاظت شده و گردشگری بهرام گور برگزار می گردد اظهار کرد: شهرستان نی ریز با آثار تاریخی هزار ساله ای همانند مسجد جامع کبیر با محراب بسیار زیبا ، مقبره میرزااحمد نی ریزی ، موزه تخصصی خط و کتابت میرزااحمد نی ریزی ، بقعه خواجه احمد انصاری ، بقعه امامزادگان ، همچنین بازارچه های صنایع دستی در خانه های تاریخی : هنرهای سنتی ، صنایع دستی ، سرای فاتح و سرای جاوید و جاذبه های طبیعی مانند: آبشار تارم ، دره پلنگان ، دریاچه بختگان یک مقصد گردشگری با جاذبه های متنوع است که میهمانان نورزی می توانند با صرف زمان اندک و با استفاده از تورهای نی ریز گردی تمام آثار و زیبایی های آن را مشاهده نمایند.

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان فراشبند از افتتاح اولین اقامتگاه بوم گردی این در ایام دهه فجر خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مرتضی کشاورز ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر گفت: افتتاح اولین اقامتگاه بوم گردی در این شهرستان با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، افتتاح کارگاه صنایع دستی، برگزاری عصر شعر در اماکن تاریخی و اجرای مراسم ورزش باستانی در محل چهارطاقی تل جنگی از برنامه های پیش بینی شده این اداره در شهرستان فراشبند است .
وی در خصوص اولین اقامتگاه بوم گردی در فراشبند گفت : این اقامتگاه دارای ۵ اطاق با دکور کاملاً سنتی و یک سیاه چادر در حیاط اقامتگاه ، در بافت تاریخی روستای باچون از توابع شهرستان فراشبند احداث گردیده است.
گفتنی است:شرکت در تمامی برنامه های عمومی شهرستان از جمله دیدار با خانواده شهدا، غبار روبی و عطرافشانی مزار شهدا و شرکت در راهپیمایی باشکوه ۲۲ یهمن، از دیگر برنامه های این اداره می باشد .مدیرکل میراث فرهنگی فارس در نشست هم اندیشی با نمایندگان اقامتگاه های بوم گردی استان با اشاره به جایگاه ویژه اقامتگاه های بوم گردی در توسعه پایدار روستاها و ایجاد زیرساختهای مناسب در مقاصد و جاذبه های کمتر شناخته شده استان گفت : با توجه به شرایط اقلیمی گوناگون در استان فارس می توان با امکان سنجی کارشناسی زمینه توانمندسازی جوامع محلی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وآموزشی، ترویج فرهنگ بومی، رشد صنایع دستی منطقه و توسعه زیرساخت‌ها در روستاهای گردشگری را فراهم نمود.

 

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس: امیری با اشاره به استقبال چشم گیر مردم از راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در استان افزود: استحکام بنا و تطبیق سازه با ساختارهای سنتی و بومی منطقه از مهمترین شاخص های استاندارد سازی جهت صدور مجوز این نوع تاسیسات اقامتی است که می بایست با نظارت تخصصی کارشناسان فنی صورت پذیرد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: نرخ هر اقامتگ

اه نیز باید با توجه به امکانات و تنوع در ارائه خدمات اقامت و پذیرایی تنظیم و در کمسیون نرخ گذاری اداره کل مصوب گردد.
لازم به ذکر است در پایان نمایندگان اقامتگاه های بوم گردی به بیان مشکلات خود در این حوزه و ارائه راهکار جهت بهبود فرایند اجرایی به عنوان عامل مؤثری در جذب گردشگران داخلی وخارجی به مقاصد گردشگری روستایی و عشایری استان پرداختند.

 

 

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : دهمین اقامتگاه بوم گردی این استان در روستای پر اشکفت بخش ارژن شهرستان شیراز افتتاح شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سید موید محسن نژاد در این رابطه افزود : خوشبختانه ساخت اقامتگاه های بوم گردی در فارس با رشد ۱۰۰ درصدی همراه شده و امیدواریم شاهد افزایش روند عملیات ایجاد این اقامتگاه در استان باشیم .
وی با بیان اینکه پروژه های آماده بهره برداری اقامتگاه های بوم گردی در استان به ۱۵ مورد می رسد که در حال حاضر متقاضی تاسیس این اقامتگاه های ۵۳ مورد است ، گفت : در فارس بیش از ۳ هزار روستا وجود دارد که هماینک ۴۶ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است .
محسن نژاد اضافه کرد : با توجه به این که میزان سرمایه اولیه در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در مقایسه با سایر انواه تاسیسات و موسسات گردشگری کم هزینه است . از این رو روند ایجاد چنین اقامتگاهایی به متقاضیان و علاقمندان به حوزه گردشگری در روستا ها و بافت های تاریخی توصیه می شود .
وی در خصوص راه اندازی و افتتاح دهمین اقامتگاه بوم گردی فارس نیز گفت : این اقامتگاه در یکی از خانه های روستای پراشکفت بخش ارژن شهرستان شیراز راه اندازی شده است که این خانه به وسعت یک هزار مترمربع و باظرفیت اقامت ۲۰ نفر پذیرای مسافران و گردشگران است .
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد : در این اقامتگاه بوم گردی خدماتی چون اقامت ، پذیرایی به گردشگران ارایه می شود .
بنابراین گزارش دهمین اقامتگاه بوم گردی فارس با حضور سید موید محسن نژاد معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس و مهندس ارغون مدیرکل امور اراضی جهاد کشاورزی استان و سید حسن سیادتان رئیس جامعه هتلدارا استان فارس و جمعی از کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس  و تنی چند از فغالین حوزه گردشگری افتتاح و به بهره برداری رسید .
گفتنی است روستای پرشکفت بخش ارژن در فاصله ۵۰ کیلوم
تری شهر شیراز واقع شده است .

 

 

 

 

 

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : طی یک سال اخیر ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در استان فارس افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری با اشاره به افتتاح اقامتگاه بوم گردی در استان فارس گفت : خوشبختانه طی یک سال اخیر ساخت تاسیسات گردشگری در فارس ۳۴ درصد افزایش داشته است و یکی از سیاست های این اداره کل در حوزه گردشگری توسعه و ترویج اقامتگاه های بوم گردی می باشد .
به گفته وی ، بهره برادری از اقامتگاه های بوم گردی از سال جاری در روستاهای استان فارس روند عملیاتی به خود گرفته و امید است تا با راه اندازی چنین اقامتگاه هایی شاهد رشد و توسعه اقتصادی در بخش گردشگری روستایی و عشایری باشیم.
وی افزود : اکثر روستاهای استان، به دلیل تنوع اقلیمی و وجود آثار متنوع تاریخی، فرهنگی و مذهبی و هنرهای سنتی بومی و صنایع دستی، قابلیت جذب گردشگر را دارند و راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در استان، باعث ایجاد تنوع انتخاب در امر اقامت گردشگران شده و فرصت تجربه متفاوتی را در اختیار ایشان می گذارد و عامل مؤثری در جذب گردشگران داخلی وخارجی به مقاصد گردشگری روستایی و عشایری استان خواهند بود.
امیری اضافه کرد : در استان فارس بیش از ۳۰۰۰ روستا وجود دارد که در حال حاضر ۴۶ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده و این موضوع، ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری ایجاد کرده است.
وی ادامه داد : خوشبختانه در حال حاضر، جامعه روستایی و عشایری استان از راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی استقبال چشمگیری کرده اند و هم اینک ۵۳ متقاضی ایجاد این نوع واحد های اقامتی در استان فارس در قالب منازل روستایی ، سیاه چادرهای عشایری و بافت قدیمی و تاریخی شیراز وجود دارند که از این تعداد ۱۰ اقامتگاه بوم گردی در فارس راه اندازی شده و آماده ارائه خدمات به گردشگران می باشند ؛ تعداد ۱۹ اقامتگاه بوم گردی نیز دارای موافقت اولیه بوده و در حال مرمت و تجهیز و تکمیل پرونده جهت بهره برداری می باشند و مابقی پرونده متقاضیان نیز در مراحل بررسی و تکمیل قرار دارد و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ، تعداد اقامتگاههای بوم گردی فعال در فارس به بیش از ۳۰ واحد برسد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : از تعداد ۵۳ پرونده متقاضیان ؛ ۴ مورد در بافت تاریخی و قدیمی شیراز ، ۱۰ مورد سیاه چادرهای عشایری و ۳۹ مورد در روستاهای استان فارس واقع شده اند .
امیری افزود : قیمت مناسب در ارائه خدمات این دسته از واحدهای اقامتی و پذیرایی مزیت دیگری است که می تواند برای گردشگران ایجاد جذابیت بیشتر نماید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد : در حال حاضر در بیش از ۵۰ روستای این استان پروژه‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی در حوزه گردشگری روستایی و عشایری در حال طی مراحل قانونی دریافت مجوز هستند
وی افزود : راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی ، موجب حمایت بیشتر از محیط زیست و محیط‌های طبیعی و بافت تاریخی شده و اثرات منفی حضور گردشگران را به حداقل ممکن می رساند.
میزان سرمایه اولیه در ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در مقایسه با سایر انواع تأسیسات و مؤسسات گردشگری رقم بسیار کمتری بوده و این موضوع موجب جذب سرمایه های خرد به حوزه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت گردشگری می گردد و اکثرا پس از دریافت آموزش های لازم، به صورت خانوادگی اداره می شوند.
امیری اضافه کرد : راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی موجب توانمندسازی جوامع محلی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی شده و توسعه زیرساخت‌ها در روستاهای گردشگری را به همراه خواهد داشت. فعالیت سایر دستگاه ها در جهت توسعه زیرساخت های لازم از قبیل جاده دسترسی مناسب، آب، برق، گاز، و مخابرات و اینترنت در روستاهایی که فعالیت های مرتبط با گردشگری در آنها شکل گرفته است موجب توسعه بیش از پیش گردشگری روستایی و عشایری در استان پهناور فارس خواهد شد.

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرمبید از افتتاح اولین اقامتگاه بوم گردی در این شهرستان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، محسن طیبی گفت : با صدور مجوز از سوی اداره کل میراث فرهنگی فارس اولین اقامتگاه بوم گردی واقع در بافت سنتی و تاریخی شهر صفاشهر با مبلغی بالغ بر یک میلیارد ریال بهسازی و به بهره برداری رسید.
وی افزود : با تمهیدات و حمایتهای اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس از ایجاد این گونه اقامتگاهها شاهد رشد و توسعه گردشگری در منطقه و شهرستان خواهیم بود.
طیبی خاطر نشان کرد: در حال حاضر پرونده دو اقامتگاه دیگر با پیشرفت فیزیکی بیش از ۷۰ درصد در اداره کل میراث فرهنگی فارس در دست اقدام است .
گفتنی است: شهرستان خرم بید با گستردگی ۲۷۰۲ کیلومتر مربع از شهرهای شمالی استان فارس با مرکزیت صفاشهر در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شیراز و ۸۰ کیلومتری جنوب آباده است .
این شهرستان از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان پاسارگاد، از شرق به بوانات و از غرب به اقلید محدود می شود.
منابع مهم آب استان فارس از چشمهها و رودهای این شهرستان سرچشمه میگیرد. جنگلهای بنه و بادام کوهی و ایل راههای ایل های خمسه و قشقایی که در فصل تابستان به این مناطق میآیند، مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار دارد.
از جمله مناطق نمونه گردشگری خرمبید گردشگاه قصر یعقوب ، روستای گردشگری خورجان ، روستای گردشگری شهید آباد ، امامزاده شهدا ، چهار طاقی ها ، کاروانسرای قاجاریه صفاشهر ، کاروانسرای شاه عباسی شیهدآباد ، سد باستانی خرمبید ، قصر سرخ بهرام ، چشمه بنان، سرآسیاب در بخش مشهد مرغاب و تفرجگاه کوه های چنارو بیدستان، قدمگاه دلونظرمی باشد. همچنین ازآثار تاریخی آن می توان به روستای تاریخی مشکان قاضیان، عباس آباد، مسجد جامع اشاره کرد.مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: در هفته دولت امسال(دوم تا هشتم شهریورماه) سه پروژه اقامتگاه بوم گردی در استان فارس افتتاح می شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری در حاشیه چهارمین جلسه کمیته تاریخی – فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به ایرنا گفت: این سه پروژه اقامتگاه بوم گردی، از بسته های سرمایه گذاری این سازمان است که به سرمایه گذاران واگذار شده است.
وی افزود: تاکنون سه اقامتگاه بوم گردی در فارس راه اندازی شده و ۱۰ اقامتگاه مجوز فعالیت از این اداره کل دریافت کرده اند.
امیری بااشاره به اینکه تسهیل امور متقاضیان برای اخذ مجور اقامتگاه های بوم گردی مدنظر ماست اظهارداشت: همچنین ۴۸ تقاضا نیز برای احداث این اقامتگاه ها در استان ارائه شده است که به تقاضاها در این زمینه در سریع ترین زمان پاسخ و مجوز داده می شود.
بوم گردی به روندی گفته می شود که مبتنی بر استفاده از طبیعت برای گردشگری است که عمدتا استفاده از طبیعت روستاها و عوامل طبیعی مدنظر است.
وی دربخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در سال جاری تمام تاسیسات گردشگری که عملیات عمرانی آنها بیش ۲۵ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند می توانند از تسهیلات بانکی برای تکمیل پروژه های خود استفاده کنند.
کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان دارای شش کمیته تخصصی گردشگری روستایی و عشایری، طبیعت گردی، گردشگری سلامت، گردشگری تاریخی و فرهنگی، گردشگری زیارتی و مذهبی و گردشگری شهر شیراز است.
استان فارس دارای بیش از سه هزار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، ۴۰۰ جاذبه طبیعی، بیش از یک هزار و ۴۰۰ بقعه متبرکه و چهار اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی است.شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

دو اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بوانات با اعتباری بیش از ۷۰۰ میلیون تومان و اشتغال زایی ۱۲ نفر در دو روستای شهرستان بوانات با حضور معاون محترم فرماندار، بخشدار مرکزی و جمعی از مسئولین و مدیران شهرستان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حسین پور اسد مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان بوانات با اعلام خبر فوق گفت: دو اقامتگاه بوم گردی با عنوان چشمه پیتا مزرعه آبغوز روستای فخرآباد در دامنه کوه زیبای آبغوز و درمجاورت با جاذبه های طبیعی و آب چشمه با پوشش حدود ۲۰ نمونه گیاهان دارویی و دمنوش های محلی مانند زعفران ، گل محمدی،گل گربه زرشک وحشی و… ، انواع باغات میوه به صورت ارگانیک و وجود پرندگان وحشی منطقه نظیرکبک ، سهره بواناتی و… با چشم اندازی بسیار زیبا احداث گردیده است . مساحت این مجموعه حدود ۱۰ هکتار و زیربنای ۲۰۰ مترمربع با اشتغال ۶ نفر و با سرمایه گذاری حدود ۴۰۰ میلیون تومان احداث شد که از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آن با تسهیلات صندوق کارآفرینی امید و تامین گردیده است.

وی افزود: اقامتگاه بوم گردی آژند روستای جعفرآباد سفلی فخرآباد نیز با الگوی معماری بومی و سنتی منطقه و در مجاورت جاذبه های طبیعی و گردشگری نظیرتفرجگاه تاج کرمانی، رودخانه اعظم و چشمه های فصلی ، انواع باغات میوه ارگانیک ، بافت روستایی منسجم و مرزکویر و کوهستان با مساحتی حدود ۱۰۰۰ مترمربع و زیربنای ۲۰۰ مترمربع، سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی و… با سرمایه گذاری حدود ۳۲۰ میلیون تومان احداث شده است. این مجموعه اشتغال ۶ نفر را به صورت مستقیم به وجود آورده است و بهره بردار جهت توسعه زیربنای مجموعه به متراژ ۲۰۰ مترمربع دیگر در دو طبقه اقدام نموده که با پیشرفت فیزیکی حدود۴۰ درصد در حال انجام می باشد.

گفتنی است،تا کنون ۵ اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بوانات مجوز های اولیه و پروانه بهره برداری را دریافت نموده و پرونده ۵ متقاضی دیگر در حال طی روند اداری جهت صدور مجوزهای قانونی می باشد.

 

ارسنجاننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱. باران ارسنجان، تل عایشه، حوض ماهی۰۹۱۷۷۱۲۸۰۰۶بهادر نصیری
۲. دال نشین ارسنجان، جاده تفریحگاهی تنگ شکن، چاه اسفند، سمت چپ۰۹۱۷۸۱۱۱۰۲۶ژیلا حیدری کوچی
۳. باغ گل ها ارسنجان، فلکه انار، به سمت درمانگاه قدیم۴۳۵۲۲۷۶۹-۰۷۱ابوالقاسم یارمحمدی
استهباننام واحد نشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۴. باغ درازاستهبان، ایج، روستای ردیفی، باغ دراز۰۹۱۷۱۳۲۳۲۲۸محبوبه جنوبی
۵. خانه دایی استهبان، بخش ایج، روستای درب قلعه۰۹۱۷۷۳۱۱۲۰۴میترا کوچک زاده
آبادهنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۶. مهرگان پارس آباده، شهر ایزدخواست، خیابان امام خمینی (ره)۰۹۱۷۷۰۰۰۰۱۳

۰۹۱۷۶۰۰۰۰۱۳

حامد جهانشاهی فرد
بواناتنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۷. چنار کهن بوانات، بخش سرچهان، روستای چنار زاهدان، کوچه اصلی، منزل خشتی آقای میثم هاشمی۰۹۱۷۸۲۰۳۹۲۵میثم هاشمی
۸. آژند بوانات، روستای جعفرآباد سفلی۰۹۱۷۶۰۱۸۱۹۴زهرا آرامش
۹. چشمه پیتا بوانات بوانات، کیلومتر ۵ جاده بوانات، سرچهان،سمت چپ، مزرعه آبغوزه۰۹۱۷۷۱۲۳۶۷۹رسول برزگر
پاسارگادنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱۰. خانه بامداد پاسارگاد، روستای مادر سلیمان۴۳۵۶۳۲۵۵-۰۷۱مریم سلیمان پور
۱۱. کلبه آقامیرپاسارگاد، سعادت شهر۴۳۵۶۴۶۵۲-۰۷۱مرتضی میری
۱۲. خانه عشایری رادمهر پاسارگاد، ،منطقه جنگلی چاه بید۰۹۱۷۲۱۵۰۸۲۴مصطفی یوسفی
۱۳. کوه خرسی پاسارگاد، روستای ابوالوردی، جنگل چاه بید، آبراه عمری۰۹۱۷۵۶۵۱۹۶۴علی کاظمی
۱۴. کردشول پاسارگاد، روستای کردشول۰۹۱۷۵۳۹۲۵۶۶جلیل کشتکار
۱۵. اجاق سید کریمپاسارگاد، سعادت شهر، محله بوکان۴۳۵۶۲۰۶۶-۰۷۱سید مجتبی حسینی
جهرمنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱۶. نائب جهرم، بخش خفر، شهر باب انار، میدان انقلاب، بطرف آبشار، سه راهی آبشارگلزار، درب دوم، سمت راست۰۹۱۷۱۰۵۰۷۹۲

۰۹۳۹۱۰۵۰۷۹۲

سید جواد حسینی باب اناری
۱۷. باغ سلیمان جهرم، سیمکان، روستای بادنجان۰۹۱۷۳۱۵۷۶۴۶داریوش احمدی
خرمبیدنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۱۸. فرواب پارس خرم بید،۰۹۱۷۹۵۱۵۰۷۱جابر حیدری فرد
۱۹. هزار و یک شب خرم بید، شهر صفاشهر، خیابان ساحلی شمالی۴۴۴۶۶۵۶۶

۰۹۱۷۱۵۳۸۴۸۸

فاطمه نبوی زاده اردچی
۲۰. قصریعقوب خرم بید، ناحیه ۱، روستای قصریعقوب۰۹۱۷۳۵۱۱۹۰۹

۰۷۱۴۴۴۸۳۲۰۰

۰۹۱۷۴۸۲۵۴۰۹

مجتبی مسعودی
دارابنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۲۱. بابا حسین کوهستان داراب، بخش رستاق، روستای لایزنگان علیا، مزرعه چمن۰۹۱۷۷۳۱۶۴۰۸

۰۷۱۵۳۵۲۴۴۴۲

۰۷۱۵۳۶۷۶۲۱۱

حسن نجفی
۲۲. غریب خان داراب، روستای خیرآباد۰۹۱۷۵۶۰۸۲۲۰صدیقه کشاورز
۲۳. کومه داراب، روستای لایزنگان، خیابان شهید مطهری، کوچه شهید فتحی۰۹۱۷۹۳۰۴۳۰۵سلیمان صفری
۲۴. لایز داراب، روستای لایزنگان، محله بالا۰۹۱۷۱۳۴۰۰۱۷عباس اعتمادی
سپیداننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۲۵. زاگرس بهرغان سپیدان، اردکان، روستای بهرغان۰۹۱۷۱۲۰۹۰۱۲امین اله نام آور
۲۶. چمگل سپیدان، دهستان کمهر، روستای جوبخله۰۹۱۷۳۸۴۵۰۲۰

۰۹۱۷۰۹۰۱۳۹۰

حجت اله رضایی
۲۷. برم فیروز سپیدان، روستای بهشت مکان۰۹۱۷۵۱۲۴۳۲۲امید حسینی
۲۸. جورگ سپیدان، روستای جورگ۰۹۱۲۵۱۳۷۴۷۰بهنام محمدی کشکولی
۲۹. تنگ گمبیل سپیدان، روستای ساران سفلی۰۹۱۷۷۸۷۶۲۹۰

۰۹۱۷۵۰۰۸۴۰۳

علی ستوده سارانی
۳۰. چمن صفا سپیدان، روستای قلعه عالی۰۹۱۷۳۱۵۶۲۵۶

۰۷۱۵۸۱۹۷۰۴۴

علی دهقان
۳۱. فانوس سپیدانسپیدان، روستای مور دراز۰۹۱۷۷۱۰۵۲۴۶عارف جعفری
۳۲. بوم کلبه کهکران سپیدان، فرعی شش پیر، روستای کهکران۰۹۱۷۰۵۷۸۶۶۷

۰۹۱۷۱۸۹۵۳۱۹

مهدی فرزانه
۳۳. کوچ بوم سپیدان، منطقه گمبیل۰۹۱۷۹۱۰۰۹۴۳بهمن مردانلو
۳۴. خانه پدری سپیدان، هماشهر، ده پاگا۰۹۱۷۱۸۹۵۰۲۳مرضیه نوروزی
سروستاننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۳۵. ایل خمسه سروستان، جاده خاوران، جنگل شدید۰۹۱۷۵۸۹۵۳۱۰سید نصراله موسوی
شیرازنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۳۶. بوم کلبه کوهسارشیراز، بخش خان ارژن، خان زنیان، روستای پرشکفت ۰۹۳۷۲۳۷۵۵۷۵مهناز سلطانیان پرشکفتی
۳۷. آق دایی شیراز، خیابان حسینی، بین الحرمین، روبروی مسجد علمدار، کوچه خدیجه بانو، پلاک ۳۲۰۹۱۷۷۰۳۳۲۴۲عباس نمازی
۳۸. ستایش شیراز، خیابان قاآنی شمالی، دربند مشیر، زیرطاق مشیر،پلاک ۴۶۰۹۱۷۱۱۲۱۰۳۷

۳۷۳۹۳۰۷۰

محمد هادی ستایش
۳۹. گلستان راز شیراز، خیابان لطفعلی خان زند ،کوچه ۴/۳۶ ،سمت چپ،پلاک ۱۲۰۹۱۷۹۹۹۵۴۹۴

۳۲۲۳۲۲۶۵

سهراب شفیعی
۴۰. سرای همایونی شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، پشت نارنجستان قوام۰۹۱۷۱۰۶۵۸۵۶کورش زارع
۴۱. سووشون شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، کوچه باغ قوام محله،بالا کفه۳۲۲۴۱۴۲۹-۰۷۱مصطفی ندیم
۴۲. ترنجستان شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، کوچه قوام، بن بست نیک بخت، پلاک ۲۶۰۹۱۷۹۱۹۱۳۳۲مه لقا اصل مهدوی
۴۳. لوتوس شیراز، خیابان لطفعلی خان زند،کوچه باغ قوام،کوچه حمام گچینه۰۹۱۷۷۰۵۹۷۷۵مجید جعفرزاده
۴۴. آناهیتا شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۵. پدرام شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۶. دایان شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۷. خانه شیراز شیراز، رزرو با هماهنگی قبلی۳۲۲۴۰۱۵۰مژگان انجوی
۴۸. ایل کده قشقایی شیراز، روستای کودیان۰۹۱۷۸۰۴۹۴۶۷علی اصغر صیادلک
۴۹. مهمانکده لپویی وموزه مردم شناسیشیراز، زرقان، لپویی، خیابان معلم، کوچه ۳-موزه مردم شناسی۳۲۶۷۳۱۲۰-۰۹۱۷۷۰۴۹۴۶۳-۰۹۱۷۷۲۴۰۵۹۹راضیه جعفری
۵۰. سی راه شیراز، سه راه نمازی، خیابان خان بابا خان، جنب مهمانسرا۰۹۱۹۰۲۴۰۵۲۴سیروس نوروزی
۵۱. ریچی شیراز، منطقه کوهمره سرخی، روستای ریچی۰۹۱۷۴۸۶۳۴۴۷

۰۹۱۷۳۰۴۳۴۴۷

عبداله افشاری
۵۲. خانه باغ ایرانی شیراز، خیابان مشیر شرقی، کوچه ۱۸، پلاک ۳۹ ۰۹۳۳۲۳۲۱۵۰۰

۳۲۳۲۵۱۸۴-۰۷۱

هادی خسروی
فراشبندنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۳. باچان فراشبند، ۳۵ کیلومتری جاده فیروزآباد به فراشبند، روستای باچون۰۹۳۰۱۵۹۳۳۷۶محمدرضا قهرمانی
۵۴. ایلی زاگرس فراشبند، منطقه قشلاقی بند ریگ و خرمالو، اقلید،منطقه ییلاقی چاووش و قنات عباس آباد۰۹۳۳۶۵۴۲۱۴۹شیما امیری
فسانام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۵. آسمان آبی فسا، روستای آب آسمانی۰۹۱۷۳۳۰۲۹۴۷

۰۹۱۷۶۳۱۸۲۲۳

عبدالرحیم بازیار
۵۶. پسینا فسا، روستای شستکان، کوچه ۶۲۳۸۳۰۴۶۲۷

۹۱۷۱۳۱۳۷۵۵

صادق آریا نژاد
فیروزآبادنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۷. السون فیروزآباد، روستای آتشکده۰۹۱۷۳۰۴۶۳۴۳

۰۹۰۳۲۱۶۶۱۰۰

ذبیح اله کاظمی
کازروننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۸. مقدم کازرون، روستای عمویی۰۹۱۳۰۳۴۲۶۵۶پرویز مقدم نیا
لارستاننام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۵۹. نریمان لارستان، شهر اوز، خیابان طلایی، بانک کشاورزی، خانه تاریخی بهروزیان۰۹۱۷۳۸۲۱۸۲۲لیلا عزیزیان
مرودشتنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۶۰. کندازی مرودشت، روستای کندازی۰۹۱۷۱۲۶۲۹۳۱

۰۹۱۲۹۳۳۷۱۷۵

۲-۰۷۱۵۸۶۰۳۹۹۱

شرکت کهن یادگار مهر آفرین
۶۱. شیدگرمرودشت، جنب تخت جمشید، شهرک ولیعصر (عج)۰۹۱۷۰۸۰۸۰۳۰راضسه عرفان منش
نی ریزنام واحدنشانی واحدشماره تماسنام مدیر
۶۲. خانه آس دهمورد نی ریز، آباده طشک، ده مورد، انتهای خیابان قمر بنی هاشم۰۹۱۷۵۳۹۴۰۳۳

۵۳۸۸۸۰۲۸-۰۷۱

راضیه صحراگرد
۶۳. سرای آبی بی نی ریز، خیابان امام حسین (ع)، کوچه ۵ ،پلاک ۴۹۰۷۱۵۳۸۴۰۶۷۹

۰۹۱۷۷۹۳۷۱۴۴

زهرا نصرتی

 

 

 

 

 

نخستین اقامتگاه بوم گردی در بافت تاریخی شیراز عصر دیروز طی مراسمی با حضور مسئولین و فعالین حوزه گردشگری استان افتتاح شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : نخستین اقامتگاه بوم گردی بافت تاریخی شیراز در یکی از خانه های قدیمی این شهر واقع در خیابان لطفعلی خان زند به نام اقامتگاه بوم گردی سووشون فعال شده است .
وی افزود : طبق برنامه ریزی ها در حال حاضر ۱۰ اقامتگاه بوم گردی در فارس فعال شده است و متقاضیان برای راه اندازی این نوع اقامتگاه ها در استان به بیش از ۵۰ مورد می رسد .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود : با توجه به تقاضا برای ایجاد
اقامتگاه بوم گردی و صدور مجوزهای جدید تا پایان امسال تعداد این اقامتگاه ها در استان دو برابر خواهد شد .
امیری در ادامه افزود : هم اینک متقاضی این نوع اقامتگاه ها در شهرستان های شیراز ، مرودشت ، سپیدان ، نی ریز ، استهبان ، داراب ، فراشبند ، پاسارگاد ، بوانات و … می باشد .
وی اضافه کرد : راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی کمترین آسیب را برای محیط زیست و محیط های طبیعی و بافت تاریخی دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه اضافه کرد: یکی از مصداق های مهمان نوازی ایرانی را می توان در اقامتگاه های بوم گردی دید، تاسیس اقامتگاه بوم گردی با هدف توسعه پایدار، احیای ارزش های بومی و سنتی، حفظ محیط زیست و کمک به اقتصاد جامعه محلی امکان یافت و این مهم از ارکان تاثیرگذار در تاسیس و فعالیت در این حوزه به شمار میرود.
به گفته امیری تاکنون ۴۶ روستای هدف گردشگری در استان شناسایی شده و ۴۰ نفر نیز متقاضی ایجاد و راه اندازی اقامتگاه های بومگردی هستند.
وی ادامه داد : اقامتگاه های بوم گردی برخلاف هتل های چند ستاره نیاز به صرف هزینه هنگفت برای ساخت ندارد چرا که همان محل زندگی افراد است و اعضای خانواده در اداره آن سهیم هستند و یکی از مقرون به صرفه ترین نوع گردشگری است که رونق آن اشتغال و سودآوری را به استان به همراه
دارد .
امیری تصریح کرد: تنوع در اقامت، ارزان قیمت بودن و تجربه یک زندگی در روستا یا بافت تاریخی شهرها از جمله جاذبه هایی است که سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی به سکونت در این اقامتگاه ها می ش
ود.


 

 

 

 

 


مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نی ریز گفت : نخستین اقامتگاه بوم گردی دهمورد به دور از هیاهوی زندگی شهری متناسب با معماری بومی منطقه و در جوار جاذبه های طبیعی در شهرستان نی ریز مجوز فعالیت خود را دریافت کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی افزود : روستای دهمورد در بخش آباده طشک در ۷۰ کیلومتری نی ریز قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی و توریستی زیادی هست ؛که سالانه پذیرای خیل عظیمی از مردم می باشد .
وی اضافه کرد : از جمله این جاذبه ها می توان به منطقه طبیعی و زیبای بناب ، کوچه باغ های زیبا و بکر ، آبشار و گوراب دهمورد ،طبیعت بکر و زیبا وآسیابها ی آبی ، اثر تاریخی چهار طاقی و همچنین امامزاده یوسف این روستا که از قداست خاصی بین مردم برخوردار می باشد، چشم انداز زیبایی به این روستا بخشیده اند و باعث شده که بعنوان روستای هدف گردشگری معرفی گردد .
هادی ادامه داد : اقامتگاههای بوم گردی با کیفیت مشخص و قابل قبول به گردشگران در محیط های طبیعی خدمات می دهند ؛که روستای هدف گردشگری دهمورد یکی دیگر از پتانسل های شهرستان که با پیگیری های انجام شده اولین اقامتگاه در این روستا با هدف توسعه صنعت گرشگری و معرفی آداب و سنن مجوز خود را دریافت و به بهره برداری رسید .
مسئول اداره میراث فرهنگی نی ریز اضافه کرد : اینگونه اقامتگاههای بوم گردی اقامتگاههایی است که زیر شاخه طبیعت گردی بشمار می آید و کمترین آسیب زیست محیطی را به منطقه وارد کرده و متناسب با بافت فیزیکی و فرهنگی منطقه ساخته و یا تبدیل می شوند و از همه مهمتر زمینه اشتغال و رونق اقتصادی مردم بومی منطقه را فراهم می کند .
وی از صدور چندین اقامت گاه بوم گردی در آینده نزدیک خبر داد و گفت : در شهرستان نی ریز به دلیل تنوع اقلیمی اش ظرفیت ایجاد اقامت گاه های مختلف بوم گردی را دارد و مناطق مختلفی را می توان شناسایی و معرفی کرد خوشبختانه متقاضیان زیادی هم جهت احداث اقامت گاه بوم گردی در مناطق دهمورد ، بشنه ، دره پلنگان و … اعلام آمادگی کردند که پس از بررسی طرح و رعایت استانداردهای اقامتگاه های بوم گردی و آموزش سرمایه گذاران، و رعایت ظوابط منطقه مورد درخواست این نوع از تاسیسات گردشگری به بهره برداری خواهد رسید و به جاذبه های گردشگری استان و شهرستان اضافه خواهد شد.
هادی در پایان گفت : علاقمندان به احداث اینگونه فضاهای گردشگری در شهرستان به ویژه بهره برداری از منازل شخصی در مناطق روستاها می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و استانداردهای منازل بوم گردی به میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراجعه نمایند .کارگاه آموزشی توانمند سازی دهیاران روستاهای هدف گردشگری استان فارس با حضور دکتر مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، شاپور رستمی معاون امور زیارتی و گردشگری استاندار فارس و زارع خفری مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس همچنین دهیاران و بخش داران روستاهای هدف گردشگری استان با هدف توسعه گردشگری روستایی و طبیعت گردی در شیراز برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس در این کارگاه گفت : گردشگری روستایی در دنیای امروز یکی از بخش های مهم فعالیت های اقتصادی محسوب می‌گردد. این فعالیت مهم اقتصادی از دیدگاه های مختلفی مورد توجه قرار گرفته است. بعضی آن را به عنوان بخشی از بازار گردشگری می‌شناسند و عده‌ای نیز آن را سیاستی برای توسعه روستایی قلمداد می‌کنند.
به گفته وی ، ماهیت صنعت گردشگری ایجاد اشتغال و درامد، متنوع سازی اقتصاد، مشارکت اجتماعی و استفاده از منابع محلی است. از آنجا که بخش اعظم مشکلات عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی روستایی نیز به فقدان این صنعت برمی‌گردد، گردشگری روستایی با حل مسائل و مشکلات فوق می‌تواند به توسعه روستایی کمک نماید.
امیری افزود : گردشگری روستایی یکی از انواع گردشگری است که با بسیاری از الگوهای دیگر گردشگری پیوند دارد، ولی وجه مشخصه آن استقرار در نواحی روستایی است. این نوع از گردشگری امروزه یکی از مردمی‌ترین اشکال توریسم محسوب می‌شود که با علاقه به تفریح در مناطق روستایی آغاز شد و برای اولین بار در واکنش به افزایش شهرنشینی و صنعتی شدن در قرن ۱۹ رشد یافت. امروزه در بسیاری از نواحی روستایی، گردشگری از حالت انفعالی به عاملی پویا و موثر بر تغییرات و کنترل چشم‌انداز اجتماعات روستایی مبدل شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : با مرور دیدگاه‌های موجود در ارتباط با گردشگری توسعه روستایی، می‌توان آنها را در قالب سه دیدگاه دسته‌بندی شامل گردشگری روستایی به عنوان راهبردی برای توسعه روستایی ، گردشگری روستایی به عنوان یک سیاست بازساخت سکونتگاه‌های روستایی ، گردشگری روستایی ابزاری برای توسعه‌‌‌ پایدار و حفاظت از منابع طبیعی دسته بندی کرد .
امیری افزود : استان فارس با داشتن بیش از ۳۰۰۰ روستا که در حال حاضر تعداد ۴۶ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب گردیده است، دارای ظرفیت بسایر بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری می باشد.
این ۴۶ روستا در ۲۲ شهرستان از ۲۹ شهرستان استان واقع گردیده اند که هر کدام با داشتن وضعیت منحصر به فرد در زمینه های مختلف همچون ساختار معماری کم نظیر، نزدیکی به جاذبه های طبیعی و یا تاریخی شاخص، فرهنگ غنی و ارزشمند و مواردی از این دست، ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی در جذب گردشگران دارا می باشد که می تواند منجر به ایجاد فرصت های متفاوتی از تجربه گردشگری برای گردشگران این استان گردد. تا کنون در برخی از این روستاها با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر دستگاه های مسئول اقدام به انجام طرح های مطالعاتی گردشگری و ایجاد زیرساخت های لازم توسعه گردشگری همچون کف سازی و بدنه سازی معابر و سایر اقدامات لازم گردیده است که امید آن می رود در دولت تدبیر و امید و با حمایت مسئولین امر بتوان نسبت به تأمین اعتبار مورد نیاز برای تسریع این پروژه ها اقدامات لازم به عمل آید.
امیری ادامه داد : در حال حاضر در ۱۰ روستای این استان پروژه های اقامتگاه های بوم گردی در حوزه گردشگری روستایی و عشایری در حال طی مراحل قانونی دریافت مجوز می باشند که امیدواریم بر اساس برنامه ریزی های صورت پذیرفته، شاهد بهره برداری از حداقل ۵ واحد از این تأسیسات تا پایان سال جاری باشیم و تا پایان سال ۱۳۹۵ تعداد اقامتگاه های بوم گردی دا
رای مجوز در استان فارس به ۲۵ واحد افزایش یابد.
بنابراین این گزارش شاپور رستمی معاون امور زیارتی و گردشگری استاندار فارس گفت : حمایت از صنایع دستی باید در کنار حمایت از گردشگری باشد و باید در روستاها و خانه های روستایی خانه های صنایع دستی تشکیل شود و صنعتگران آن ها مردان و زنان روستایی باشند .
وی افزود : باید ورودی روستاها را قبل از تعطیلات نوروز تمیز و بهسازی کنیم و زباله و ناخاله ها را جمع کنیم و به نوعی خانه تکانی کنیم تا روستاهای ما آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی و گردشگران باشد . زیرا بهترین فصل جا به جایی و حرکت تعطیلات نوروز است پس باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم .
به گفته وی ، اولین چیزی که یک گردشگر داخلی و خارجی نیاز دارد ورود به یک مکان تمیز و پاکیزه است .
معاون امور زیارتی و گردشگری استاندار فارس تاکید کرد : نباید خانه های گلی در روستاها به خانه های شیک و مدرن تبدیل شود زیرا روستا از حالت اصلی خود خارج می شود .
رستمی ادامه داد : گردشگردر یک روستا نمی خواهد یک خانه ای که با سنگ گرانیت و لوکس درست شده است ببیند بلکه می خواهد خانه روستایی ، فرهنگ روستایی ، آداب و رسوم روستایی را ببیند . پس فضای روستایی را تغییر ندهید . چرا که هر روستا ظرفیت و پتانسیل و هویت و ابنیه تاریخی خاص خود را دارد که با روستای دیگر فرق دارد و باید این ظرفیت ها بلفعل شود .

 

 

 

 

 

 


مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فراشبند از برگزاری تور بافت گردی و همایش دوچرخه سواری به مناسبت هفته دولت در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرتضی کشاورز اظهار داشت : با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره ورزش و جوانان شهرستان فراشبند مقارن با هفته دولت ضمن بزرگداشت مقام شهدای دولت از مسیر پل آبپا تا گلزار شهدا جامعه هدف جوانان و نوجوانان رکاب زدند و پس از زیارت قبور مطهر شهدا وارد بافت قدیم شدند و ازجاذبه های این مکان خاطره انگیز دیدن کردند.
وی هدف از این همایش و تور را معرفی بافت قدیم شهرستان به نوجوانان و نونهالان دانست و اضافه کرد : آینده سازان این شهرستان با حضور در برنامه های این چنینی با رویکرد میراث فرهنگی، ورزشی و محیط زیستی علاوه بر آشنایی با آیین ها و رسومات پیشینیان و حضور در اماکن خاطره انگیز به حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی ترغیب می شوند.
کشاورز گفت : در ادامه بعد از معرفی بافت قدیم با حضور معاون فرماندار و بخشدار مرکزی شهرستان و روسای ادارات فراشبند طی قرعه کشی جوایزی به شرکت کنندگان اهدا شد و در انتها نیز شرکت کنندگان اقدام به پاکسازی یکی از منازل تاریخی واقع در بافت قدیم کردند.

 

با حضور استاندار فارس اقامتگاه بوم گردی در شهرستان کازرون با سرمایه گذاری ۱ میلیارد تومان و اشتغال زایی بیش از ۲۰ نفر افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، درجریان سفر اسماعیل تبادار استاندار فارس به شهرستان کازرون به همراه هیاتی عالی رتبه از معاونان استانداری و مدیران کل استان، اقامتگاه بوم گردی مقدم در حضورجمعی از مردم این شهرستان به بهره برداری رسید.
بنابر این گزارش، اقامتگاه بوم گردی مقدم در زمینی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع، با سرمایه گذاری اولیه یک میلیارد تومان و ایجاد اشتغال بیش از ۲۰ نفر بصورت مستقیم، به منظور جذب گردشگر و اشاعه فرهنگ بومی محلی شهرستان به گردشگران، با حفظ درختان میوه در فضایی دلنشین با ارائه و معرفی غذاهاسنتی، دست بافته ها وسیاه چادر عشایر ،پخت نان محلی و… جنب مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور راه اندازی شده است.
گفتنی است، شهرستان کازرون با دارا بودن بیش از ۲۵۰ اثر شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و وجود شهر طبیعی-تاریخی بیشاپور که جز اولین شهر های ساخته شده در زمان حکومت ساسانیان است و در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار دارد بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته و این امر باعث سرمایه گذاری در توسعه ایجاد زیر ساختهای گردشگری به خصوص اقامتهای بوم گردی شده است. به طوری که تاکنون در محدوده منطقه نمونه گردشگری تنگ چوگان، ۵ مجوز ساخت اقامتگاه بوم گردی صادر و امید است در آینده نزدیک شاهد راه اندازی، توسعه و اشتغال در این حوزه باشیم .

 

 

حمیدرضا هادی مسئول میراث فرهنگی شهرستان نی ریز از برگزاری مراسم پرده خوانی عاشورائی با عنوان ” عصر شعر نار و نی” در اقامتگاه بوم گردی سرای آبی بی این شهرستان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس ، حمیدرضا هادی گفت : به مناسبت ایام سوگواری امام حسین (ع) و دهه آخرصفر و زنده نمودن آئین سنتی پرده خوانی، مراسم پرده خوانی عاشورائی با عنوان” عصر شعر نار و نی” به همت مدیریت اقامتگاه بوم گردی سرای آبی بی شهرستان نی ریز و هماهنگی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان با هنرمندی هنرمند پیشکسوت علیرضا حیدر پور برگزار گردید .
به گفته وی در این مراسم معاون فرماندار، بخشدار مرکزی، شهردار و اعضا شورای شهر، مدیر حوزه علمیه امام مهدی، مسئولین ادارات، هنرمندان انجمن شعر شهاب،انجمن شعر گلبانک و جمعی از مردم حضور داشتند.
مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان نی ریز در حاشیه این مراسم به نقش موثر احیا آئین های سنتی و همراه نمودن آن با اعتقادات مذهبی در معرفی فرهنگ اصیل و غنی شهرستان تاکید کرد.

امیر نیکونژاد دبیر ستاد اجرائی خدمات سفر شهرستان نی ریز گفت : همزمان با شروع تعطیلات نوروز نخستین تور مسافرتی بوم گردی از سرای آ بی بی نی ریز بازدید و یک روز به یاد ماندنی را با اجرای برنامه های شاد و مفرح را سپری کردند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، اقامتگاه بوم گردی سرای آ بی بی با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در شهرستان نی ریز فعالیت دارد و میزبان نخستین تور مسافرتی نوروزی شهرستان نی‌ریز بود .

نیکونژاد گفت : ازجمله برنامه های پیش بینی شده برای میهمانان نوروزی، اجرای طنز حاجی فیروز، کارگاههای زنده صنایع دستی شامل بافت گیوه وسفال نقش برجسته و همچنین پخت و پذیرایی انواع شیرینی های سنتی از جمله کماچ، نان محلی و غذاهای سنتی نی ریز است.

دبیر ستاد اجرائی خدمات سفر شهرستان نی ریز در پایان گفت : شهرستان نی ریز با دارا بودن جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری زیبا و چشم نواز است و دارای دو اقامتگاه بوم گردی در مرکز شهر و روستای گردشگری دهمورد می باشد که روزانه با ظرفیت ۸۸ نفر اقامت، آماده پذیرایی از میهمانان و مسافران نوروزی می باشد.

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس از برگزاری اولین دوره آموزشی برای مدیران و کارکنان اقامتگاههای بوم گردی خبرداد.به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، سید موید محسن نژاد در رابطه با هدف برگزاری این دوره آموزشی گفت:این دوره به منظور استانداردسازی و علمی سازی ارائه خدمات در حوزه بوم گردی روستایی و در حوزه اقامتی توسط جوامع محلی برگزار شده است،

وی اظهار داشت: همچنین در این دوره آموزشی، مدیران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی فارس با دانش روز و چگونگی رفتار با گردشگران و راهکارهای معرفی خود در بازار کسب و کار آشنا شدند.

به نقل از معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس،عناوین آموزشی این دوره شامل: مبانی و مفاهیم بوم گردی،شناخت صنعت گردشگری،شناخت صنایع دستی، بیان تجربه، اقتصادخردوکلان، خانه داری و مهمان نوازی، شناخت روحیات ملل، فراتسهیل گری و مدیریت مالی،کارآفرینی و اقتصاد گردشگری ،توانمندسازی زنان و پاسداشت زمین بوده است.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش روزافزون اقامتگاه ها در سال آینده دوره های بیشتری در نظر گرفته شده است که در سطوح مختلف مقدماتی و پیشرفته برگزار خواهند شد.