۷۰ گزارش پژوهشی در نمایشگاه هفته پژوهش در غرفه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در معرض دید عموم قرار گرفت .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ۷۰ گزارش پژوهشی در حوزه های باستان شناسی ، مستند سازی بناها ، گردشگری و صنایع دستی فارس و در غرفه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مورد بازدید علاقمندان قرار گرفت همچنین کارگاه زنده صنایع دستی در رشته های قلم زنی و خاتم در این غرفه دایر بود .
بنابراین گزارش این نمایشگاه که به مناسبت هفته پژوهش از تاریخ ۱۴ آذرماه به مدت یک هفته برگزار شد ، شامل ۵۰ غرفه از ادارات و ارگان های مختلف استان فارس پذیرای علاقمندان و کارشناسان پژوهشی بود .


فتتاح جشنواره نوروزی
عشایری در شهرستان
نی ریز
آمادگی آباده برای نوروز۹۵افتتاحیه نمایشگاه نوروزی
شهرستان قیروکارزین
کازرون در نوروز۹۵بازدید بازرسان ستاد اجرایی
خدمات سفر استان از شهرستان
فسا
بازدید مسئولین و مقامات کشوری و استانی از میراث جهانی تخت جمشید

بازرسین استانداری فارس در نی ریزبازدید از اماکن گردشگری
در شهرستان آباده
به روایت تصویر
موزه چاه طوس بخش محمله
شهرستان خنج
بازدید فرماندارومهندس معینی
مسئول اداره کازرون از
جشنواره عشایری
پذیرایی از میهمانان
نوروزی در فسا
متنوع ترین دست بافته های
داری را در فیروزآباد
فارس ببینید

استقبال از بازارچه صنایع دستی
و خانه صنایع دستی نی ریز
در ایام نوروز
بازدید بازرس ستاد خدمات سفر
استان از شهرستان آباده
همایش پاسداشت فرهنگ وزبان
بومی شهرستان خنج
جشنواره عشایری یاز بایرام
در مجموعه سراب دخترون
کازرون
تصاویر طبیعت بواناتبازدید ناظران ستاد اجرایی
خدمات سفر استان از
شهرستان فیروزآباد

بازدید بازرسین ستاد
مرکزی از نی ریز

بازدید معاون شبکه بهداشت
و درمان، مدیر بیمارستان و
دبیر ستاد تسهیلات نوروزی
آباده بیمارستان امام خمینی
آباده در ایام نوروز
پخت نان محلی در خنجپخت نان سنتی و نمایش قالیچه وگبه در بیشاپورجشنواره عشایری خرم بید
افتتاح دفتر اطلاعات
گردشگری در نی ریز
منطقه تفریحی گور بهرام
اسپاس شهرستان اقلبد
تشییع جنازه حسن قائدی زنده یاد از اعضای فعال ستاد اجرایی خدمات سفر در شهرستان خنج و مسئول اورژانس این شهرستان
کازرون در نوروز۹۵
دهکده گردشگری روستای بزم بوانات
حضور بازرسین هلال احمر در نیریزافتتاح نمایشگاه
مردم شناسی اقلید
برگزاری مراسم روز زن در بوانات
گردشگران کوچک هم سهمی در نی ریز دارندمراسم ویژه تحویل سال نو
در کلید فارس را از
دست ندهید
حضور بازرسین هلال احمر در نیریزجشنواره هفت سین و
چشمه محمد رسول الله در اقلید
خدمات دهی مناسب عامل ماندگاری مسافران نوروزی در نی ریزشهر دژکرد از توابع شهرستان اقلید
شب شعر ، آداب و رسوم و آوازهای محلی ایل شاهسون در نی ریزجشنواره محلی شهر دژکرد- اقلید
رضایت مسافرین خدمات بهداشتی و درمانی شهرستان نی ریزتنگ براق اقلید
جشن میلاد حضرت زهرا (س) در ستاد اجرایی خدمات سفر نی ریز

ویژه برنامه تحویل سال
۱۳۹۵ درمجموعه تاریخی
فرهنگی حافظ
ویژه برنامه تحویل سال
در میراث جهانی تخت جمشید
ویژه برنامه تحویل سال
در میراث جهانی پاسارگاد
بازدید معاون امور مجلس،حقوقی
و استان های سازمان میراث
فرهنگی کشور از میراث
جهانی پارسه و پاسارگاد
بازدید نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از ستاد خدمات اجرایی سفر اداره کل میراث فرهنگی فارس

افتتاح نمایشگاه نوروزی
صنایع دستی در مجموعه
تاریخی فرهنگی سعدی
بازدید نماینده منتخب اول
مردم شیراز در مجلس دهم
شورای اسلامی از
ستاد خدمات اجرایی
سفر اداره کل میراث
فرهنگی فارس
بازدید معاون امور مجلس ،
حقوقی و استانهای سازمان
میراث فرهنگی کشور
از کمپ های اسکان و ستاد
اجرایی خدمات سفر شهر شیراز
استقبال گردشگران نوروز
از نمایشگاه نوروزی
صنایع دستی در مجموعه
تاریخی فرهنگی سعدی
بازدید نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از مجموعه تاریخی فرهنگی حافظ

ارگ کریم خانی
در چهارمین روز
از نوروز۹۵
گرمابه وکیل در چهارمین
روز از نوروز۹۵
مجموعه تاریخی فرهنگی
حافظ در چهارمین روز
از نوروز۹۵
مجموعه تاریخی فرهنگی
سعدی در چهارمین روز
از نوروز۹۵
بازدید مسئول ستاد اقامه نماز سازمان میراث فرهنگی کشور از اماکن تاریخی،مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی استان فارس

دیدار نوروزی مدیر کل و معاونین اداره کل میراث فرهنگی فارس با شهردار شیرازدیدار مدیر کل میراث فرهنگی استان با سردار فرماندهی انتظامی فارسبازدید ناظر ستاد اجرایی خدمات سفر استان از شهرستان ممسنیبازدید ناظر ستاد اجرایی خدمات سفر استان از شهرستان کازرونبازدید معاون توسعه ومدیریت سازمان میراث فرهنگی از تخت جمشید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث ، صنایع دستی و گردشگری فارس حسین پور اسد گفت : طی هماهنگی ها و تعاملات بعمل آمده با اداره آبفای شهرستان بوانات و با پیگیری های انجام شده از طرف اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری این شهرستان و همچنین هیات امناء و مدیریت محترم تفرجگاه و قدمگاه گردشگری محمد حنفیه ، عملیات اجرایی لوله کشی جهت انتقال آب شرب از چشمه تفرجگاه به کنار سکوهای نشیمن مسافرین و گردشگران آغاز شد .
وی افزود : مسافرین نوروزی می توانند در این تفرجگاه از آب ش
رب و سالم برای مصرف استفاده کنند .
گفتنی است : شهرستان بوانات با وسعت ۴۶۹۷ کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر سوریان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته است . این منطقه علاوه بر جاذبه های تاریخی و مذهبی ، دارای طبیعتی بکر وزیبا و تفرجگاه های طبیعی فراوانی می باشد . آب و هوای سرد و زمستانی و کوه های پر برف ؛ بهار و تابستان خنک و با صفایی را برای این شهرستان ایجاد کرده است .
شهرستان بوانات از شمال با شهرستان ابرکوه (استان یزد)، از شرق با شهرستان خاتم (استان یزد)، از جنوب با شهرستانهای ارسنجان و نیریز و از غرب با شهرستانهای پاسارگاد و خرمبید در همسایگی است. شهر سوریان در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار گرفته است.

از جمله جاذبه های این شهرستان می توان به مسجد جامع سوریان، پل بزرگ سوریان، چهار طاقی ساسانی، امامزاده شاه میر حمزه، قلعه تاریخی سیمکان، کاروانسرای برد شیراز، تفرجگاه پیر کدوئیه، غار کان گوهر ، گورستان تاریخی سوریان ، شاه خاقان ، آثار تاریخی روستای شیدان ، روستای هدف گردشگری بزم ، امامزاده بی بی خاتون ، قنات ابراهیم و شاهزاده ابوالقاسم و آثار تاریخی شهر کُره ای اشاره کرد .

 

 

 شهرستان کازرون با بیش از ۲۵۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران وقرار گیری در بین راه ارتباطی سه استان همجوار همواره مورد توجه و استقبال مسافران و گردشگران است .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی مسئول اداره میراث فرهنگی کازرون در این رابطه گفت : شهرستان کازرون یکی از مناطق بکر و جذاب است که آثار شاخص تاریخی متعددی از دوره ساسانیان را در دل خود جای داده است .
وی افزود : از این نرم افزار گردشگری با همت متخصص نرم افزار تهیه و به منظور رفاه حال گردشگران در سال ۹۴ آماده بهره برداری شد . این نرم افزار توسط مهندس مجید زارع کارمند وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری ،مدرس وزارت نیرو واستاد دانشگاههای کازرون طراحی وبا همکاری اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری قابل ارائه به علاقمندان شده است .
معینی افزود : نرم افزار گردشگری شهرستان کازرون با آخرین تکنولوژی روز منطبق بر نرم افزار اندروید جهت استفاده بر روی گوشیهای هوشمند قابل استفاده می باشد .
وی در ادامه گفت : لازم به توضیح است این نرم افزار با توجه به موقعیت جغرافیایی ،اطلاعات جاذبه های طبیعی تاریخی شهرستان همراه با توضیحات و تصاویر در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد . 

از ۲۸ اسفندماه ۹۳ تا یکم فروردین ماه جاری ۳۰۴ هزار و ۲۰۲ نفر شب مسافر نوروزی در مراکز اقامتی استان فارس اسکان یافتند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی فارس مسافران نوروزی در واحدهای اقامتی استان فارس شامل هتل، هتل آپارتمان، خانه مسافر، چادرهای مسافرتی، سالن های ورزشی، کلاس های مدارس و خانه های استیجاری اسکان یافتند.

امسال با تمهیدات ایجاد شده میزان نفر شب اقامت در استان فارس نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته و ظرفیت استان فارس در این بخش به ۵۵۰ هزار نفر شب رسیده است.

هم اکنون۵۰ هتل، ۱۳ هتل آپارتمان و ۱۳۵ مهمانپذیر در این استان فعال هستند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگکری فارس امروز طی مراسمی که در دروازه قران شیراز برگزار شد نخستین مسافارن نوروزی که وارد این شهر شدند با اهداء شاخه گل و اقلام فرهنگی مورد استقبال قرار گرفتند .

بقعه امام زاده حسین(ع) و زائر سرا:
این بقعه در مسیر اصلی جاده شیراز ـ اصفهان و در شمال شرقی سعادت شهر قرار دارد. مقبره یکی از نوادگان سید الساجدین(ع) امام زین العابدین است که وجود باغ قوام و پارک شهر در مجاورت آن نیز موجب جلب توجه مسافران و زائران شده است. همچنین مدفن شهدای گلگون کفن سعادت شهر اهمیت این بقعه را چندین برابر نموده است. هر سال مردم نذور خود را در قالب دیگ جوش در کنار این امامزاده انجام می دهند.
بقعه امامزاده سلطان کرم(عقیل)
این بقعه در مسیر جاده اصفهان ـ شیراز بعد از روستای قوام آباد واقع شده است و قبوری از دوران قدیم در آنجا قرار دارد که نقوش بر جسته ای از خط عربی و کوفی بر روی سنگ های آن باقی مانده است. نقل می کنند که امامزاده عقیل برادر شاهچراغ(ع) و فرزند موسی بن جعفر (ع) است که از عربستان وارد ایران شد و به شهادت رسید.
بقعه امام زاده سلطان سید حمید
این بقعه بین دو روستای نعیم آباد و کته میان از دهستان سر پنیران واقع شده است که سنگ نوشته هایی به خط میخی در آنجا موجود است.
بقعه شاه مردان
این بقعه در فاصله یک کیلومتری جنوب جاده شیراز- اصفهان و جنوب غربی روستای جیسقان واقع شده است و مردم ارادت ویژه ای نسبت به آن نشان می دهند. در مورد علت نامگذاری و قدمت این بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست. این بقعه داخل تنگه ای واقع شده است که بالای آن آبی به صورت قطره قطره سرازیر است و به آب چیک چیکو معروف می باشد. از جمله نقاط دیدنی آن غار تودرتو و پرپیچ وخمی است که به چله خانه معروف است.
کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی مجموعه میراث جهانی پاسارگاد :
کاخ بارعام کوروش مکانی است که در آن شاه از میهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند پذیرایی می¬کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می¬کرده اند ودر واقع می توان تالار بارعام رانخستین مقر سازمان ملل دانست که در بیست و پنج قرن پیش اندیشه های والای انسانی، حقوق بشر و آزادی و برابری انسان ها در آن مطرح شد و به تمامی جهان آن روز گسترش یافت.
این کاخ شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون ، چهار ایوان در چهار سمت کاخ با ستون هایی کوچکتر و دو اتاق، می باشد.. از هشت ستون این تالار تنها یک ستون آن پابرجاست و زیر ستون ها و سر ستون های تالار مرکزی از سنگ سیاه و قلمه ستون ها از سنگ سفید ساخته شده است. تالار مرکزی از چهار درگاه به چهار ایوان کاخ ارتباط دارد. درگاه ها و ستون های ایوان ها از سنگ سیاه ودارای نقوش پای انسان و عقاب، نقش ترکیبی انسان، ماهی و گاو والهام گرفته از سنن آشوری و دیگر ملل می باشند اما ایرانیان به آنها معانی متناسب با روحیات و باورهای خود داده اند. در دو سوی این ایوان، دو اتاق وسیع قرار داشته است.
در این کاخ قسمتهایی از سه جرز سنگی باقی مانده که بر بلندای جرز جنوبی یکی از کهن ترین سنگ نبشته های میخی بر آن حک شده است. این سنگ نبشته به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده و متن آن چنین است:
«آدم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه»
«من کوروش شاه هخامنشی( ام) »
کاخ دروازه
این کاخ دروازه ورودی به مجموعه پاسارگاد بوده که همانندی زیادی با کاخ دروازه ملت ها در تخت جمشید دارد. کاخ دروازه با وسعت ۷۲۶ متر مربع در شرق مجموعه پاسارگاد واقع است. این بنا دارای تالاری به وسعت ۶۸۶ متر مربع است که سقف آن را هشت ستون سنگی با ارتفاع تقریبی ۱۶ متر نگاه می داشته اند. زیر ستون ها با ابعاد ۲*۲ متر و به شکل مکعب دو پله ای از سنگ سیاه ساخته شده اند که اکنون در پوششی از کاهگل حفاظت می شوند. وجود این زیر ستون های بزرگ نشان دهنده عظمت ستون های کاخ است که متاسفانه هیچ اثری از آنها بدست نیامده است. این تالار، دارای دو درگاه اصلی در سمت شمال غربی و جنوب شرقی و دو درگاه فرعی در سمت شمال شرقی و جنوب غربی بوده است. پیرامون کاخ، دیواری بلند از کاهگل وجود داشته است و دو اتاق نیز در نزدیکی درگاه های شمال شرقی و جنوب غربی برای نگهبانان پیش بینی شده است. ارتفاع درگاه ها ۹ متر بوده است و هم اکنون تنها یکی از جرزهای درگاه شمالی برجا مانده است. بر این جرز، نقش انسانی را با چهار بال در حال نیایش حجاری کرده اند. این نقش تنها سنگ¬نگاره تقریبا سالم موجود در بناهای پاسارگاد است.
آب نماهای باغ پاسارگاد
باغ پاسارگاد جلوه¬گاه یکی از قدیمی¬ترین باغ¬های ایرانی است. این باغ که با نام پردیس کوروش معروف است به عنوان الگوی اولیه باغ¬سازی ایرانی به شمار می¬آید. باغ پر از درختان گوناگون، گل های رنگارنگ و پرندگان بوده که کوروش آن را با سلیقه و نظر خود به صورت پردیسی بی¬همتا در¬آورده بود. این باغ با سیستم گردش آب در جوی¬های سنگی که به آب¬نما معروف است آبیاری می¬شده است. آب¬نماها جدای از آبیاری پردیس، جنبه تزئینی و زیبایی ¬بخشی باغ را داشته است. دو سوی باغ ،دو کوشک طراحی و اجرا شده که از آنها جهت استراحت و تماشای فضای دل¬انگیز باغ استفاده می¬شده است. همه کاخ ها درون پردیس قرار داشته¬اند، به گونه¬ای که هر کاخ دارای فضایی سرسبز و آرام بخش پیرامون خود بوده است. باغ آب مورد نیاز خود را از طریق انشعاب¬هایی که از رودخانه پلوار جدا می¬شده تأمین می¬کرده است. آب¬نماها دارای جوی¬های عبور آب و. حوضچه¬ها بوده اند ودر هر ۵/۹ تا ۵/۱۳ متر جوی، یک حوضچه وجود دارد، که حوضچه¬ها در ابتدا عمل تقسیم آب و آرام کردن سرعت آب در مسیر جوی¬ها را انجام می¬داده و دیگر اینکه موجب ته نشین شدن گل و لای موجود در آب می¬شده است.
برج سنگی
یکی از بناهای بسیار زیبای مجموعه پاسارگاد برج سنگی است که ساخت آن مربوط به آغاز دوره هخامنشیان است. بنایی چهار گوش برج مانند که اکنون تنها یک دیواره از آن باقی مانده است. ارتفاع برج نزدیک به ۱۴ متراست که بر سکویی سه پله ای قرار گرفته است. ورودی بنا به سوی شمال غربی تعبیه شده و نزدیک به ۵۰/۷ متر از سطح زمین ارتفاع دارد که با یک پلکان ۲۹ پله¬ای به اتاق بالای برج دسترسی داشته¬اند. این بنا از نگاه معماری و هنری یکی از شاه¬کارهای مهندسان و هنرمندان هخامن
شی به شمار می¬آید. بلوک های سنگی به گونه-ای روی هم قرار گرفته¬اند که در برخی از رج ها به سختی می¬توان دو بلوک را از هم تشخیص داد. سنگ های به کار رفته در ساخت بنا از گونه سنگهای سفید مرمر نما است که از معدن کوه سیوند آورده شده¬اند. مقداری هم سنگ سیاه آهکی در پنجره های کور استفاده شده است. نمای دیواره دارای تعداد زیادی تو رفتگی مستطیل شکل است که احتمالا جهت زیباسازی یا در ارتباط با کارکرد بنا بوده است. ۱۰ عدد گودی پنجره مانند که (پنجره کور) نامیده می شده) در دیوارهای آن در آورده اند و این پنجره ها را با سنگ های سیاه قاب گرفته اند.
در مورد کاربری بنا نظرهای گوناگونی مطرح است. گروهی آن را مقبره کمبوجیه پسر و جانشین کوروش می دانند و بعضی هم آن را آتشکده یا نیایشگاه بشمار می آورند و برخی نیز آن را (گنج خانه کوروش) خوانده اند که در آن اسناد و مدارک مهم دولت هخامنشی بایگانی می¬شده است. به احتمال زیاد این بنا با توجه نقشه و معماری آن کارکردی آیینی داشته است. نمونه ای از این بنا در نقش
رستم با نام کعبه زرتشت وجود دارد که از روی این بنا الگو¬¬¬¬¬برداری شده است.این بنا در دوره اسلامی به نام زندان سلیمان معروف بوده است.


 مجموعه فرهنگی حافظ در لحظه تحویل سال میزبان مسافران نوروزی شد


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مراسم تحویل سال نو در مجموعه فرهنگی حافظ با حضور چشمگیر مسافران نوروزی و شهروندان شیرازی برگزار شد .
بنابراین این گزارش در این در مراسم نزدیک به ۶۰ هزار نفر از مردم در این مجموعه فرهنگی حضور داشتند .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا قلندری مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اقلید با بیان این مطلب گفت : فرماندار و رئیس ستاد خدمات سفرهای شهرستان اقلید به همراه دیگر اعضای ستاد در پنجشنبه آخر سال ۹۳ با حضور در گلزار مطهر شهدا ضمن تجدید میثاق با شهدا قبور مطهر آنان را عطر افشانی کردند .


به گفته وی سفره هفت سین نوروز ۹۴ در امازاده عبدالرحمن (ع) این ششهرستان واقع در گلزار شهدا پهن شد .
قلندری در ادامه افزود : مراسم تحویل سال در تمامی اماکن مذهبی و بقاع متبرکه شهرستان برگزار شد .
قلندری همچنین از برپایی نمایشگاه و بازارچه نوروزی صنایع دستی در این شهرستان خبر داد .


ستاد مرکزی تسهیلات نوروزی استان فارس در شهر شیراز گشایش یافت و ارائه خدمات به مسافران نوروزی آغاز شد.


به گزراش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس علیرضا پاک‌فطرت ، شهردار شیراز ، در این آئین اظهار داشت: حضور گردشگران و مسافران در شهرهای دیگر کشور برای نظام جمهوری اسلامی ایران سبب افزایش اقتدار و برکت است.
شهردار شیراز با بیان اینکه در ایام نوروز معاونت‌های مختلف شهرداری شیراز به صورت آماده‌باش در خدمت مردم هستند افزود: تلاش‌های معاونت‌های مختلف شهرداری شیراز منجر به ایجاد شادابی و رونق در سطح شهر شیراز شده است که مردم باید در حفظ آن بکوشند و در راستای نگهداری از تأسیسات شهری با شهرداری همکاری داشته باشند.
پاک‌فطرت با اشاره به تلاش‌های شهرداری شیراز در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز با رونق اقتصادی زمینه ای
جاد ۵۰ هزار شغل در سطح شیراز را فراهم کرده و با همکاری روحانیت و دیگر نهادهای مرتبط اقدامات فرهنگی بسیاری انجام داده است.
علیرضا بیات‌پور، سرپرست فرمانداری شهرستان شیراز، نیز در این آئین با بیان اینکه شهر شیراز میزبان زائران حرم سوم اهل بیت(ع) درکشور است اظهار داشت: در راستای میزبانی بهتر در ایام نوروز از ۱۸ اسفندماه جمع‌آوری متکدیان، افراد ولگرد، معتادان، اراذل و اوباش در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از متکدیان فعال در سطح شهر شیراز که به صورت حرفه‌ای و باندی فعالیت دارند از دیگر استان‌های کشور و حتی از کشورهای دیگر هستند خاطرنشان کرد: مردم از کمک کردن به این افراد خودداری کنند.
سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده انتظامی استان فارس، نیز در این آئین امسال را برای استان فارس بهترین سال از نظر وقوع حوادث، مشکلات و تلفات برای جوانان و نوجوانان در شب چهارشنبه آخر سال دانست و اظهار داشت: امسال کشفیات مواد محترقه پرخطر نسبت به سال گذشته ۶.۵ برابر شد.
وی با بیان اینکه در راستای کاهش آسیب‌ها و صدمات به جوانان و نوجوانان در شب چهارشنبه آخر سال امسال اقدامات مختلفی انجام شد افزود: از یک هفته پیش از شب چهارشنبه آخر سال افرادی که در این زمینه سابقه داشتند دستگیر و در مراکز نیروی انتظامی نگهداری شدن
د.

 


در ادامه معرفی جاذبه های تاریخی ومذهبی شهرستان پاسارگاد ابتدا به وجود بقاع متبرکه وامام زادگان جلیل القدر شهرستان پرداخته ودر ادامه به طور تخصصی بخش هایی از مجموعه جهانی پاسارگاد معرفی می گردد . شهرستان پاسارگاد افزون بر اهمیت مجموعه جهانی دارای ظرفیت های مذهبی مهمی نیز می باشد .

بقعه امام زاده حسین(ع) و زائر سرا:
این بقعه در مسیر اصلی جاده شیراز ـ اصفهان و در شمال شرقی سعادت شهر قرار دارد. مقبره یکی از نوادگان سید الساجدین(ع) امام زین العابدین است که وجود باغ قوام و پارک شهر در مجاورت آن نیز موجب جلب توجه مسافران و زائران شده است. همچنین مدفن شهدای گلگون کفن سعادت شهر اهمیت این بقعه را چندین برابر نموده است. هر سال مردم نذور خود را در قالب دیگ جوش در کنار این امامزاده انجام می دهند.
بقعه امامزاده سلطان کرم(عقیل)
این بقعه در مسیر جاده اصفهان ـ شیراز بعد از روستای قوام آباد واقع شده است و قبوری از دوران قدیم در آنجا قرار دارد که نقوش بر جسته ای از خط عربی و کوفی بر روی سنگ های آن باقی مانده است. نقل می کنند که امامزاده عقیل برادر شاهچراغ(ع) و فرزند موسی بن جعفر (ع) است که از عربستان وارد ایران شد و به شهادت رسید.
بقعه امام زاده سلطان سید حمید
این بقعه بین دو روستای نعیم آباد و کته میان از دهستان سر پنیران واقع شده است که سنگ نوشته هایی به خط میخی در آنجا موجود است.
بقعه شاه مردان
این بقعه در فاصله یک کیلومتری جنوب جاده شیراز- اصفهان و جنوب غربی روستای جیسقان واقع شده است و مردم ارادت ویژه ای نسبت به آن نشان می دهند. در مورد علت نامگذاری و قدمت این بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست. این بقعه داخل تنگه ای واقع شده است که بالای آن آبی به صورت قطره قطره سرازیر است و به آب چیک چیکو معروف می باشد. از جمله نقاط دیدنی آن غار تودرتو و پرپیچ وخمی است که به چله خانه معروف است.
کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی مجموعه میراث جهانی پاسارگاد :
کاخ بارعام کوروش مکانی است که در آن شاه از میهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند پذیرایی می¬کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می¬کرده اند ودر واقع می توان تالار بارعام رانخستین مقر سازمان ملل دانست که در بیست و پنج قرن پیش اندیشه های والای انسانی، حقوق بشر و آزادی و برابری انسان ها در آن مطرح شد و به تمامی جهان آن روز گسترش یافت.
این کاخ شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون ، چهار ایوان در چهار سمت کاخ با ستون هایی کوچکتر و دو اتاق، می باشد.. از هشت ستون این تالار تنها یک ستون آن پابرجاست و زیر ستون ها و سر ستون های تالار مرکزی از سنگ سیاه و قلمه ستون ها از سنگ سفید ساخته شده است. تالار مرکزی از چهار درگاه به چهار ایوان کاخ ارتباط دارد. درگاه ها و ستون های ایوان ها از سنگ سیاه ودارای نقوش پای انسان و عقاب، نقش ترکیبی انسان، ماهی و گاو والهام گرفته از سنن آشوری و دیگر ملل می باشند اما ایرانیان به آنها معانی متناسب با روحیات و باورهای خود داده اند. در دو سوی این ایوان، دو اتاق وسیع قرار داشته است.
در این کاخ قسمتهایی از سه جرز سنگی باقی مانده که بر بلندای جرز جنوبی یکی از کهن ترین سنگ نبشته های میخی بر آن حک شده است. این سنگ نبشته به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده و متن آن چنین است:
«آدم کوروش خشایثی یه هخامنشی یه»
«من کوروش شاه هخامنشی( ام) »
کاخ دروازه
این کاخ دروازه ورودی به مجموعه پاسارگاد بوده که همانندی زیادی با کاخ دروازه ملت ها در تخت جمشید دارد. کاخ دروازه با وسعت ۷۲۶ متر مربع در شرق مجموعه پاسارگاد واقع است. این بنا دارای تالاری به وسعت ۶۸۶ متر مربع است که سقف آن را هشت ستون سنگی با ارتفاع تقریبی ۱۶ متر نگاه می داشته اند. زیر ستون ها با ابعاد ۲*۲ متر و به شکل مکعب دو پله ای از سنگ سیاه ساخته شده اند که اکنون در پوششی از کاهگل حفاظت می شوند. وجود این زیر ستون های بزرگ نشان دهنده عظمت ستون های کاخ است که متاسفانه هیچ اثری از آنها بدست نیامده است. این تالار، دارای دو درگاه اصلی در سمت شمال غربی و جنوب شرقی و دو درگاه فرعی در سمت شمال شرقی و جنوب غربی بوده است. پیرامون کاخ، دیواری بلند از کاهگل وجود داشته است و دو اتاق نیز در نزدیکی درگاه های شمال شرقی و جنوب غربی برای نگهبانان پیش بینی شده است. ارتفاع درگاه ها ۹ متر بوده است و هم اکنون تنها یکی از جرزهای درگاه شمالی برجا مانده است. بر این جرز، نقش انسانی را با چهار بال در حال نیایش حجاری کرده اند. این نقش تنها سنگ¬نگاره تقریبا سالم موجود در بناهای پاسارگاد است.
آب نماهای باغ پاسارگاد
باغ پاسارگاد جلوه¬گاه یکی از قدیمی¬ترین باغ¬های ایرانی است. این باغ که با نام پردیس کوروش معروف است به عنوان الگوی اولیه باغ¬سازی ایرانی به شمار می¬آید. باغ پر از درختان گوناگون، گل های رنگارنگ و پرندگان بوده که کوروش آن را با سلیقه و نظر خود به صورت پردیسی بی¬همتا در¬آورده بود. این باغ با سیستم گردش آب در جوی¬های سنگی که به آب¬نما معروف است آبیاری می¬شده است. آب¬نماها جدای از آبیاری پردیس، جنبه تزئینی و زیبایی ¬بخشی باغ را داشته است. دو سوی باغ ،دو کوشک طراحی و اجرا شده که از آنها جهت استراحت و تماشای فضای دل¬انگیز باغ استفاده می¬شده است. همه کاخ ها درون پردیس قرار داشته¬اند، به گونه¬ای که هر کاخ دارای فضایی سرسبز و آرام بخش پیرامون خود بوده است. باغ آب مورد نیاز خود را از طریق انشعاب¬هایی که از رودخانه پلوار جدا می¬شده تأمین می¬کرده است. آب¬نماها دارای جوی¬های عبور آب و. حوضچه¬ها بوده اند ودر هر ۵/۹ تا ۵/۱۳ متر جوی، یک حوضچه وجود دارد، که حوضچه¬ها در ابتدا عمل تقسیم آب و آرام کردن سرعت آب در مسیر جوی¬ها را انجام می¬داده و دیگر اینکه موجب ته نشین شدن گل و لای موجود در آب می¬شده است.
برج سنگی
یکی از بناهای بسیار زیبای مجموعه پاسارگاد برج سنگی است که ساخت آن مربوط به آغاز دوره هخامنشیان است. بنایی چهار گوش برج مانند که اکنون تنها یک دیواره از آن باقی مانده است. ارتفاع برج نزدیک به ۱۴ متراست که بر سکویی سه پله ای قرار گرفته است. ورودی بنا به سوی شمال غربی تعبیه شده و نزدیک به ۵۰/۷ متر از سطح زمین ارتفاع دارد که با یک پلکان ۲۹ پله¬ای به اتاق بالای برج دسترسی داشته¬اند. این بنا از نگاه معماری و هنری یکی از شاه¬کارهای مهندسان و هنرمندان هخامن
شی به شمار می¬آید. بلوک های سنگی به گونه-ای روی هم قرار گرفته¬اند که در برخی از رج ها به سختی می¬توان دو بلوک را از هم تشخیص داد. سنگ های به کار رفته در ساخت بنا از گونه سنگهای سفید مرمر نما است که از معدن کوه سیوند آورده شده¬اند. مقداری هم سنگ سیاه آهکی در پنجره های کور استفاده شده است. نمای دیواره دارای تعداد زیادی تو رفتگی مستطیل شکل است که احتمالا جهت زیباسازی یا در ارتباط با کارکرد بنا بوده است. ۱۰ عدد گودی پنجره مانند که (پنجره کور) نامیده می شده) در دیوارهای آن در آورده اند و این پنجره ها را با سنگ های سیاه قاب گرفته اند.
در مورد کاربری بنا نظرهای گوناگونی مطرح است. گروهی آن را مقبره کمبوجیه پسر و جانشین کوروش می دانند و بعضی هم آن را آتشکده یا نیایشگاه بشمار می آورند و برخی نیز آن را (گنج خانه کوروش) خوانده اند که در آن اسناد و مدارک مهم دولت هخامنشی بایگانی می¬شده است. به احتمال زیاد این بنا با توجه نقشه و معماری آن کارکردی آیینی داشته است. نمونه ای از این بنا در نقش
رستم با نام کعبه زرتشت وجود دارد که از روی این بنا الگو¬¬¬¬¬برداری شده است.این بنا در دوره اسلامی به نام زندان سلیمان معروف بوده است.


 کارگروهای تخصصی نوروزی از ۲۹ اسفند ماه تا پایان ایام نوروز به منظور خدمات رسانی به مهمانان نوروزی در تخت جمشید آغاز به کار می کند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر افزود: بیش از ۲۰۰ نفر نیروی انسانی در قالب مراقبین یگان حفاظت، راهنمایان نوروزی، بخش کارشناسی و پشتیبانی از ۲۹ اسفند ماه به صورت دو شیفت، تا پایان تعطیلات نوروزی آماده خدمات رسانی به مسافران نوروزی در تخت جمشید هستند.
مسعود رضایی منفرد اظهار داشت : شکی نیست که مجموعه تخت جمشید به عنوان قطب گردشگری ایران محسوب می شود و باید در کنار برنامه ریزی های مناسب، در جهت رفع نیازهای گردشگران و استقبال شایسته از هموطنان، تلاش کرد، از این رو برنامه ریزی منسجم، تهیه امکانات و تجهیزات لازم برای مسافران، همه ساله در دستور کار متولیان امر قرار دارد.
این مقام مسئول با اشاره به فعال بودن کارگروههای تخصصی نوروزی از سال ۸۱ تا کنون، اظهار داشت، برنامه ریزی حفاظتی و مرمتی، برنامه های فرهنگی ، برنامه های تبلیغاتی و محیطی، از جمله محورهای فعالیت های کارگروههای نوروزی تخت جمشید به شمار می رود. وی مرمت های اضطراری، گشایش موزه تخت جمشید در ایام نوروز ، برپایی نمایشگاه عکس ، اجرای برنامه نور و صدا، سامان دهی مراکز خدماتی و رفاهی، افزایش سرویس های بهداشتی، ایجاد تسهیل در تردد خودروها در مسیر ورودی و پارکینگ تخت جمشید را از جمله آمادگی های مجموعه جهت استقبال از نوروز برشمرد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به حجم بالای گردشگر در ایام نوروز در تخت جمشید، اظهار داشت: هر ساله و به ویژه در ایام نوروز جمعیتی در حدود یک میلیو
ن نفر از تخت جمشید باز دید می کند که این حجم بالا نیازمند تدابیری در راستای مدیریت بازدید می باشد.
وی اظهار امیدواری کرد چشم انداز برنامه های آینده تخت جمشید بتواند با دستیابی به استانداردهای بین المللی، بازدید از تخت جمشید را سامان دهی کند. این در حالی است که به گفته مدیر پایگاه تخت جمشید ، امتیاز آمار بالای بازدید کننده از مجموعه آثار تاریخی تخت جمشید، نباید به تهدیدی در خصوص عامل فرسایش انسانی آثار تبدیل شود.
به گفته وی ،کارگروههای تخصصی نوروزی از نیمه دوم بهمن ماه و با برگزاری جلسات توجیهی ، فعالیت های زیر ساختی خود را آغاز کرده است. این مقام مسئول همچنین اظهار داشت: کارگروههای تخصصی شامل حفاظت و مرمت، باستان شناسی، آمار و نظرسنجی، سامان دهی و پشتیبانی، تدارکات، سیستم پیجینگ و گمشدگان، همیار میراث فرهنگی و راهنمایان افتخاری است که وظایف هر کدام از کارگروهها تبیین و ابلاغ گردیده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، با اشاره به فعالیت چندین ساله این کارگروههای تخصصی در تخت جمشید، خاطر نشان کرد، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید سعی دارد با همکاری هایی که با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس انجام خواهد گردید، میزبان خوبی برای مسافران نوروزی باشد.


 


استاد حسین قهرمانی یکی از پیشکسوتان هنر نقاشی پشت شیشه به دیار باقی شتافت .


به گزارش وابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس مرحوم قهرمانی که ۸۰ سال در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی شیراز قلم می زد و یکی از اساتید برجسته نقاشی پشت شیشه کشور به شمار می رفت ، سه روز پیش دار فانی را وداع گفت .
یادگاری های مرحوم حسین قهرمانی را می توان در نارنجستان قوام دید .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دسیتی و گردشگری فارس شهرستان کازرون به عنوان مبدا ورود و خروج استان فارس به سمت استانهای همجوار از دیر باز مورد توجه سیاحان و گردشگران بوده و به طور خاص سالانه حجم به سزایی از آمار مسافران نوروزی را به خود اختصاص داده است . از جمله این آثار تاریخی که در ترمینال ورود و خروج استان به سمت استانهای بوشهر قرار گرفته کاروانسرای مشیر کنارتخته می باشد .


محمدرضا معینی مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون در این رابطه گفت : کاروانسرای تاریخی مشیر متعلق به دوره صفویه بوده و دارای وسعتی قریب به ۳۰۰۰ متر مربع می باشد . بنای مذکور دارای یک حیاط مرکزی که در اطراف آن اتاق هایی برای استراحت کاروانیان و مسافران ساخته شده است . مصالح به کار رفته در ساخت این بنا سنگ و گچ است که برای نگه داشتن سقف از طاق تویزه و طاق تیز که یکی از شاخصه های معماری ایرانی است استفاده شده است . این بنا به شماره ۲۸۲۵۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
وی افزود : طی برنامه های اجرایی توسط میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری بخش کنارتخته مرمت شده و هم اکنون با ۲۲ حجره توسط شهرداری و بخشداری به نمایشگاه مردم شناسی و غرفه های عرضه محصولات صنایع دستی به عنوان یک فرصت اشتغالزا و معرفی توانمندی بخش کنارتخته و کمارج تبدیل شده است .
معینی گفت : این نمایشگاه که با ارائه اشیاء تاریخی ، صنایع دستی ، غذاهای سنتی ، جلوههای زندگی گذشتگان و اجرای برنامه های شاد و متنوع در ۲۷اسفند ماه ۹۳ افتتاح شدو تا ۱۴ فروردین ماه پذیرای مسافران و بازدید کنندگان این شهرستان می باشد.

بزرگداشت هفته گردشگریتعطیلات عید فطرIran
نگاه مردم و مسئولین به خانه های بافت تاریخی۲ نشان ملی مرغوبیت به کازرون رسیدFars Attractions
مرمت مسجد جامع جهرمجهرمShiraz
مرمت مسجد جامع بغدادیغار سنگ شکنان(جهرم)Bishapur
کارگاه سفال گری در تخت جمشید
مرمت تخت جمشید
احیای کارگاه سفال گری در استهبانسفر فعالان گرذشگری ترکیه به فارس
راه اندازی دانشکده هنرهای سنتی و صنایع دستی در شیرازساعت بازدید از اماکن در نوروز ۹۳
صنعت دل(ساخت گیوه و منبت آباده)
ستادهماهنگی خدمات سفر
پیست سپیدانمانور ستاد هماهنگی خدکات سفر
تصویر قربانگاهیادبادآنروزگاران یادباد:مراسم وداع با شهدای گمنام
هفت تنانچشمه اقلید
کارگاه عشقبیشاپور۸۹
مرمت مسجد جامع حاج نظام الملک شیرازساعت کارادارات در نوروز۹۳
مسجد مشیربرنامه نوروز۹۳
مرمت مسجد جامع فسااحیای خانه تاریخی در گراش
بازاریابی و تبلیغات نیاز اصلی گردشگری سلامت در فارساستعدادهای گردشگری استان فارس
آسمان عشقفراخوان عمومی نخستین جشنواره مشارکت ملی گردشگری۹۳
۴۴ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی فارستوسعه تعامل گردشگری فارس-کره جنوبی
نمایشگاه صنایع دستی ارگ کریم خان زنددکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی در فارس
از فروردین تا دی ویژه برنامه نوروز ۹۲
فارس نمایشگاه تاریخ و فرهنگ و ادب
برنامه هفته گردشگری۹۲همایش معاونین صنایع دستی ۹۳
عظمت خاموش(بیشاپور)کاروانسرای عباسی ایزدخواست
نرگس خوبان(نرگسزار کازرون)
مدرسه خان
۴ فصلبهار۹۳(۱)
باغ عفیف آبادبهار۹۳(۲)
باغ ارمآیشار فدامی
خانه زینت الملک۱خانه زینت الملک۲
مجموعه زندیه
آثار نو کشف شده در کازرون
فارس پیشتاز در آشتی میان صنایع دستی و علممیمند
تخت جمشید یکی ازشاهدان بزرگ در طول تاریخمحرم
فن آوری در خدمت گردشگری(Qrcode)موزه سنگ
ثبت جهانی بیشاپور منوط به ساماندهی جاده منتهی به این شهر تاریخی می باشدقلعه ایزد خواست
تخت جمشید یکی ازشاهدان بزرگ در طول تاریخبازارچه صنایع دستی در ایزدخواست
دیدار فعالان گردشگری با آیت الله ایمانیبازار قیصریه لار
پیاده روی بزرگ خانوادگی به مناسبت روز جهانی جهانگردیفارس
استقبال از نخستین گردشگران ریلی در فارسمسافران نوروزی۹۴
تجلیل از فعالان گردشگری فارسمهمانان فارس۹۴
بازدید گردشگران ریلی از مجموعه تاریخی حافظسفرهای نوروزی۹۴
واسونک شیرازیگرامیداشت سعدی شیرازی۹۴
واندالیسمیادروز  شیخ اجل سعدی۹۴

 

با توجه به اینکه قالب فایل های تصویری زیر FLV می باشد،‌ لطفا برنامه Flash Player  که در لینک زیر ارائه گردیده را دریافت و نصب فرمایید.

Adobe Flash Player 11 for Firefox, Netscape, Safari & Opera x86 x64

 


کلیپ های گزارش تصویری
۰

نرگس خوبانعظمت خاموشآمادگی فارس برای استقبال از مهمانان نوروزی

دو نشان ملی برای صنایع دستی کازرونارگ کریمخانیبرنامه های فرهنگی ۱۳۹۳

آمادگی ادارات در آستانه نوروز ۹۳آشنایی با استعدادهای گردشگری فارسمسافران نوروزی در شیراز

ساعات بازدید از اماکنوندالیسم در تخت جمشیدبهار اینجاست۱

بهار اینجاست۲

 

 

 

 

آرشیو گزارش های ویدیویی

 

 

{mospagebreak}

 

 

 

 

با توجه به اینکه قالب فایل های تصویری زیر FLV می باشد،‌ لطفا برنامه Flash Player  که در لینک زیر ارائه گردیده را دریافت و نصب فرمایید.

Adobe Flash Player 11 for Firefox, Netscape, Safari & Opera x86 x64

 


کلیپ های گزارش تصویری
مرمت سفال در تخت جمشیدبزرگداشت هفته گردشگریکاروان محرم
.
.
احیای کارگاه سفال گری در استهبانمرمت مسجد جامع میمندتشییع پیکر شهید گمنام در اداره کل
.
.
مرمت مسجد جامع بغدادینگاه مردم و مسئو لین به خانه های بافت تاریخیراه اندازی دانشکده هنرهای سنتی
و صنایع دستی در شیراز
.
.
مرمت مسجد جامع جهرم۴۴ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به فارس رسیدکارگاه عشق
صنعت دلتصویر قربانگاهآسمان عشق
بازاریابی و تبلیغات نیاز اصلی گردشگری سلامت در فارسمرمت مسجد حاج نظام الملک شیرازمرمت مسجد جامع فسا
مرمت مسجد حاج نظام الملک  شیرازمرمت مسجد جامع فسابازاریابی و تبلیغات گردشگری سلامت
نمایشگاه صنایع دستی ارگ کریمخان۴۴ نشان مرغوبیت صنایع دستیاز فروردین تا دی