آیین گشایش نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، صبح یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، نگارخانه و کافه هنر گل و مرغ در شیراز و با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی استان، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر افتتاح شد.
بنابراین گزارش، در این نگارخانه دوره های آموزش صنایع دستی و هنرهای تجسمی با همکاری اساتید برجسته استانی و کشوری، همایش و نشستهای اهالی فرهنگ و هنر ونمایشگاه ها و حراج هنری برگزار می شود.
همچنین در این مجموعه دائمی واقع در خیابان خلد برین که زمینه اشتغال ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را توسط علی تعبدی استاد و هنرمند کاشی هفت رنگ فراهم آورده است، محصولات صنایع دستی با رویکرد حمایت از کالای ایرانی آموزش، تولید و عرضه می شود.

 

ارگ کریم خان میزبان مسئولان کشوری و استانی در آیین گشایش دومین نمایشگاه “فارس در یک نگاه”

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس عصر دیروز پنج شنبه ۱۶ شهریور ماه سال جاری با حضور پویا محمودیان مدیر کل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی کشور، مدیر کل و مسئولین میراث فرهنگی استان فارس، کورش کمالی سروستانی رئیس مرکز اسناد وکتابخانه ملی استان فارس ، سولماز دهقانی رئیس کمسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، سرهنگ علی بامشاد رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان فارس ، لیلا دودمان عضو شورای اسلامی شهر شیراز و دیگر مسئولین استانی گشایش یافت.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اجرای برنامه هایی همچون ادای احترام و اهتزار پرچم جمهوری اسلامی ایران، افتتاح رسمی نمایشگاه توسط مدیر کل صادرات معاونت صنایع دستی کشور، بازدید مسئولان از غرفه های نمایشگاه، برگزاری مراسم دف نوازی، رونمایی از کتاب دستینه ( کنکاشی در هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس) برگزار شد.

گفتنی است این نمایشگاه تا عصر روز دوشنبه ۲۰ شهریور ۹۶ در معرض دید علاقمندان قرار دارد.

 

طی مراسمی که با حضور مهندس نعمتی مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری کشور، دکترامیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مهندس شاپوررستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، ، دکتر ندیم از اساتید دانشگاه شیراز ،تنی چند از اعضای شورای شهر شیراز و مدیران کل و معاونین گردشگران استان های چهار محال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد در هتل بزرگ شیراز برگزار شد جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری گشایش یافت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این مراسم دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ضمن خوشامد گویی به حاضران درمراسم و تبریک به مناسبت فرا رسیدن میلاد فرخنده رسول اکرم (ص) و میلاد امام صادق (ع) گفت: فارس با برخورداری از جاذبه های متنوع تاریخی، طبیعی و فرهنگی برای توسعه گردشگری از برگزاری رویدادهای مختلفی استفاده می کند.
دکتر مصیب امیری افزود: جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری یکی از این رویدادهاست که فارس با قرار گرفتن در منطقه ۷ کشور از ۲۵ آذرماه به مدت ۳ روز میزبان این برنامه است.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه خوراک بخشی از آیین و فرهنگ استان ها و جاذبه گردشگری در جهان است گفت در سال گذشته جشنواره خوراک های سنتی استان با عنوان خوراک های سنتی فارس برگزار شده است و با استقبال چشمگیر گردشگران همراه شد.
دکتر امیری ادامه داد امید است با تداوم چنین برنامه هایی شاهد ایجاد خلاقیت بیشتری در برنامه ریزی رویدادهای گردشگری که به توسعه و رونق گردشگری استان کمک می کند، باشیم.
وی تاکید کرد: امیدواریم با همکاری سازمان ها و د ستگاهای فرهنگی و اجرایی مختلف استان و شهری بتوانیم میزبان خوبی برای استان های شرکت کننده در این دوره از جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری باشیم.
گفتنی است جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری از تاریخ ۲۵ آذرماه تا ۲۷ در باغ ملی شیراز از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب پذیرای گردشگران و علاقمندان است.

نخستین جشنواره انار و گردشگری فاروق از ۲۵ مهرماه تا اول آبان ماه امسال در روستای ۷ هزار ساله فاروق از توابع شهرستان مرودشت برگزار می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جشنواره از روز ۲۵ مهرماه تا اول آبان ماه به منظور پاسداشت روز فاروق و تاریخ ۷ هزار ساله آن و معرفی این روستا به عنوان یکی از چهار روستای هدف گردشگری شهرستان مرودشت و همچنین شناسایی استعدادها و توانمندی های بالقوه و به فعل رساندن آن ها با اقدام و عمل در جهت کاریابی و تحقق اقتصاد مقاومتی برگزار می شود .
در این رابطه امروز جلسه ای در دفتر مدیرکل میراث فرهنگی فارس و با حضور دبی
ر این جشنواره و اعضای شورای اسلامی فاروق برگزار شد .
در این جلسه دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با مثبت ارزیابی کردن برپایی چنین جشنواره هایی گفت : میراث فرهنگی همکاری های لازم را برای برپایی این جشنواره خواهد داشت .
وی از اعزام کارشناسان به منطقه جهت مستند نگاری و کارشناس آثار میراث فرهنگی و گردشگری این روستا خبر داد و افزود : در صورتی که آثار ملموس و ناملموس این روستا شرایط ثبت در فهرست ملی را داشته باشد این اداره کل اقدامات لازم را به انجام خواهد رساند .
در این جلسه دکتر کاظم زارع دبیر جشنواره مردمی انار و گردشگری فاروق نیز طی سخنانی با اشاره به آثار تاریخی موجود در این روستا اشاره کرد و افزود : آثار تاریخی این روستا متعلق به قبل و بعد از دوره اسلامی است که می توان به قلعه فاروق و قنات های دو طبقه این روستا نیز اشاره کرد .
همچنین مراسم تعزیه و میراث طبیعی باغستان های انار از
جمله میراث معنوی و ناملموس روستا به شمار می رود .
همچنین در این جلسه زارع عضو شورای روستای فاروق و شورای شهرستان مرودشت نیز خواستار ثبت ملی آثار منطقه چون قنات های دو طبقه این روستا و همچنین مساعدت و کمک اداره کل میراث فرهنگی مبنی بر برپایی جشنواره انار و فاروق شده .
وی همچنین گفت : آموزش متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی در این روستا یک ضرورت است .
بنابراین گزارش ، معرفی انار فاروق با فرآورده های جانبی آن به عنوان انار ممتاز استان فارس و زمینه سازی صدور آن با بسته بندی استاندارد ، زمینه سازی گردشگری با احیای جاذبه های طبیعی ، باستانی و مذهبی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی با توجه به معرفی فاروق به عنوان یکی از چهار روستای هدف گردشگر شهرستان مرودشت در میان ۴۶ روستای استان فارس ، پاسداشت روز فاروق و تاریخ هفت هزار ساله آن و تداوم توجه همه جانبه به روز فاروق در سال های آینده ، اشتغالزایی و کارآفرینی با زمینه
سازی کارخانه صنایع تبدیل تولید فرآورده های جانبی و همچنین گسترش ساماندهی شده گردشگری و توجه دادن مسئولین به نقش روستاها در اقتصاد بومی و مقاومتی به عنوان یکی از پایگاه های اصلی اقتصاد کشور از جمله اهداف این جشنواره می باشد .

 


مسئول نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری فارس از گشایش نخستین شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی در شهرستان سپیدان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدکاظم بهادری پور با اعلام این خبر افزود : شهرستان سپیدان به عنوان یکی از مهم ترین قطب های طبیعت گردی استان دارای ظرفیت های گردشگری فراوانی است و وجود جاذبه های طبیعی در فصول مختلف و قرار گرفتن شهرستان در مسیر عبور گردشگران از ناحیه شمال غرب استان موقعیت منحصر به فردی را برای این شهرستان بوجود آورده است که در فصل زمستان نیز با توجه به امکان بازی های زمستانی و وجود پیست های اسکی این شهرستان گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور جذب می کند .
بهادری پور بیان داشت : در سال های اخیر تلاش هایی جهت ایجاد زیر ساخت های گردشگری در شهرستان شده است که تاسیس این شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی نیز در همین راستا می باشد .
این مقام مسئول در ادامه گفت : با ایجاد تاسیساتی از این دست در شهرستان که پیش از این نیز شاهد افتتاح هتل آپارتمان آرتاکن در این شهرستان بوده ایم گام هایی در راستای توسعه گردشگری شهرستان برداشته خواهد شد و ایجاد شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی جهان گشت نیاکان علاوه بر ایجاد فرصت برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در رفاه حال مردم شهرستان نیز موثر بوده و سپیدانی ها می توانند برنامه سفرهای داخلی و خارجی خود را از طریق این دفتر تنظیم و اجرا کنند .
گفتنی است تا کنون ۱۵۸ دفتر و یا شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی در فارس تاسیس شده است .

هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس فردا در ارگ کریم خانی شیراز گشایش می یابد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سلمان گورنگی در این رابطه گفت : در نمایشگاه هشتم ۱۲۰ غرفه نمایشگاهی تولیدات و سازه های هنرمندان سراسر کشور به نمایش در می آید .
رئیس اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس افزود : هنرمندان ۲۹ شهر
ستان فارس و ۲۶ استان کشور در این نمایشگاه حضور دارند .
وی ادامه داد : این نمایشگاه در ارگ کریم خانی شیراز از فردا ۱۷ اسفندماه به مدت ۵ روز برپا است .
گورنگی افزود : در حال حاضرهنرمندان و صنعتگران سراسر کشور در حال آماده سازی و چیدمان غرفه های خود هستند و فردا ساعت ۵ عصر این نمایشگاه با حضور مسئولین کشوری و استانی افتتاح می شود .
بنابراین گزارش هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب پذیرای گردشگران و علاقمندان می باشد .


 

 

 

 

 

 

 

 

ستاد مرکزی تسهیلات نوروزی استان فارس در شهر شیراز گشایش یافت و ارائه خدمات به مسافران نوروزی آغاز شد.


به گزراش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس علیرضا پاک‌فطرت ، شهردار شیراز ، در این آئین اظهار داشت: حضور گردشگران و مسافران در شهرهای دیگر کشور برای نظام جمهوری اسلامی ایران سبب افزایش اقتدار و برکت است.
شهردار شیراز با بیان اینکه در ایام نوروز معاونت‌های مختلف شهرداری شیراز به صورت آماده‌باش در خدمت مردم هستند افزود: تلاش‌های معاونت‌های مختلف شهرداری شیراز منجر به ایجاد شادابی و رونق در سطح شهر شیراز شده است که مردم باید در حفظ آن بکوشند و در راستای نگهداری از تأسیسات شهری با شهرداری همکاری داشته باشند.
پاک‌فطرت با اشاره به تلاش‌های شهرداری شیراز در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز با رونق اقتصادی زمینه ای
جاد ۵۰ هزار شغل در سطح شیراز را فراهم کرده و با همکاری روحانیت و دیگر نهادهای مرتبط اقدامات فرهنگی بسیاری انجام داده است.
علیرضا بیات‌پور، سرپرست فرمانداری شهرستان شیراز، نیز در این آئین با بیان اینکه شهر شیراز میزبان زائران حرم سوم اهل بیت(ع) درکشور است اظهار داشت: در راستای میزبانی بهتر در ایام نوروز از ۱۸ اسفندماه جمع‌آوری متکدیان، افراد ولگرد، معتادان، اراذل و اوباش در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از متکدیان فعال در سطح شهر شیراز که به صورت حرفه‌ای و باندی فعالیت دارند از دیگر استان‌های کشور و حتی از کشورهای دیگر هستند خاطرنشان کرد: مردم از کمک کردن به این افراد خودداری کنند.
سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده انتظامی استان فارس، نیز در این آئین امسال را برای استان فارس بهترین سال از نظر وقوع حوادث، مشکلات و تلفات برای جوانان و نوجوانان در شب چهارشنبه آخر سال دانست و اظهار داشت: امسال کشفیات مواد محترقه پرخطر نسبت به سال گذشته ۶.۵ برابر شد.
وی با بیان اینکه در راستای کاهش آسیب‌ها و صدمات به جوانان و نوجوانان در شب چهارشنبه آخر سال امسال اقدامات مختلفی انجام شد افزود: از یک هفته پیش از شب چهارشنبه آخر سال افرادی که در این زمینه سابقه داشتند دستگیر و در مراکز نیروی انتظامی نگهداری شدن
د.

 


این روزها اگر سری به مجموعه جهانی تخت جمشید بزنید شاهد فعالیت تیم های مختلفی خواهید بود که مشغول خانه تکانی و آماده سازی مجموعه جهانی برای استقبال از نوروز و مهمانان نوروزی می باشند .


مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در خصوص آماده سازی مجموعه جهانی تخت جمشید گفت : امسال تلاش کردیم با توجه به نظر سنجی های صورت گرفته از مسافران در نوروز سال گذشته نسبت به رفع مشکلات و کاستی ها اقدام و مجموعه را ساماندهی کنیم .
مدیر کل میراث فرهنگی فارس از بازگشایی کامل موزه تخت جمشید برای نوروز امسال نیز خبر دادو گفت :در سالهای اخیر موزه تعطیل شد و سال گذشته فاز اول موزه راه اندازی وامسال با تلاش انجام گرفته نسبت به ساماندهی اشیائ موزه وویترین های موزه ای وهمچنین فضای موزه شاهد گشایش دوباره تمام موزه هخامنشی خواهیم بود .
وی احیاء ساختمان تشریفات در مجموعه پردیس را از دیگر اقدامات مهم دانست وگفت : این ساختمان در گذشته کاربری تشریفاتی داشته که سال ها به شکل متروک رها شده بود که هم اکنون در حال تعمیر و بهسازی سقوف، بدنه ، کف و ساخت و نصب درب و پنجره های این ساختمان می باشیم تا به عنوان یک مرکز خدماتی ورفاهی در ایام نوروز مورد بهره برداری قرار گیرد.
دکتر مصیب امیری افزود : با توجه به ازدحام جمعیت در تخت جمشید به ویژه در ایام نوروز که گاهی به ورود نزدیک به یکصد هزار نفر در روز نیز رسیده است ، وجود سرویس های بهداشتی به تعداد کافی از پیشنهادت مردم بوده که علی رغم تلاش های صورت گرفته در سالیان گذشته که تعدادچشمه های موجود در تخت جمشید تا ۳۰۰ چشمه افزایش یافت اما همچنان نیاز به سرویس های بیشتر و البته مناسب تر احساس می شد که برای نوروز امسال با افزایش ۱۰۰ چشمه سرویس بهداشتی هم اکنون مجموعه دارای ۴۰۰ چشمه سرویس می باشد . دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای فارس گفت : تجمع سرویس های سیار بهداشتی در محوطه سمت راست ورودی تخت جمشید باعث ازدحام جمعیت در یک مکان ، طی مسافت طولانی از نقاط مختلف تخت جمشید برای دسترسی به سرویس ها و با توجه به وسعت مجموعه خستگی مردم می گردید که امسال سرویس های بهداشتی در چند نقطه توزیع و دسترسی برای مردم بسی
ار آسان تر شده است .
دکتر امیری گفت : تمام محوطه پیرامون مجموعه از وجود علف های هرز و خارو خاشاک پاکسازی و از یک کیلومتر قبل از ورودی تخت جمشید نیز جنگل های پیرامون از وجود زباله و علف و خاشاک در حال پاکسازی می باشد .
وی افزود : بیش از ۴۰۰ سطل زباله موجود در محوطه تخت جمشید بهسازی و رنگ آمیزی شده است ، گل کاری و بهسازی فضای سبز محوطه و پاکسازی و بهسازی باغ های پیرامون مجموعه و هرس کردن درختان مجموعه از جمله این اقدامات بوده است .
امیری گفت : در ۵ نقطه مختلف مجموعه، آبخوری های جدید احداث شده و آبخوری های قدیمی نیز بهسازی و مورد استفاده قرار می گیرد و مسیرهای دسترسی به سرویس های بهداشتی و آبخوری ها ایجاد و در رفت و آمد بازدید کنندگان تسهیل گردیده است .
به گفته این مقام مسئول تاسیسات برقی کل مجموعه مورد بازنگری و رفع نقص قرار گرفته وتمام تیرهای برق موجود درمجموعه پاکسازی ورنگ آمیزی شده است ودوربین های مدار بسته بهسازی و به منظور مراقبت از مکان در ایام نوروز تعداد مراقبین مجموعه افزایش خواهند یافت .
وی در ادامه به استقرار ۷۰ نفر از راهنمای گردشگری مسلط در مجموعه به منظور ارائه توضیحات و اطلاع رسانی مناسب به بازدید کنندگان نیز خبر داد و گفت : کلاس های توجیهی آموزش ویژه و کاربردی و آشنایی با قوانین و مقررات مجموعه جهانی برای این راهنمایان در هفته گذشته برگزار گردید .
دکتر امیری گفت : احیا و آماده سازی نمازخانه های مجموعه ، بهسازی مبلمان ، اصلاح مسیر عبور و مرور اتومبیل ها در پارکینگ تخت جمشید ، تسطیح و چمن کاری باغچه ها از جمله این اقدامات است .