معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه

به مناسبت هفته بزرگداشت صنایع دستی، بنر معرفی ۹ چهره ماندگار صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه نصب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در هفته بزرگداشت صنایع دستی، به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس برای اولین بار طرح معرفی اساتید این حوزه در قالب بنر و نصب در مکان پر تردد شهر، جهت آشنایی عموم اجرا شد.

بنابر این گزارش، در مرحله اول این طرح، که با هدف معرفی عمومی و تجلیل از سالها تلاش پیشکسوتان پیش بینی شده است، بنر تصویر و شرح فعالیت ۹ نفر از اساتید برتر و ملی رشته های مختلف صنایع دستی استان فارس در محور حافظیه شیراز نصب گردید.

گفتنی است، در این طرح دوره ای و ادامه دار، استادان حسنعلی صرافت در رشته گره کاشی با ۷۰ سال فعالیت، قزبس شهریاری جورگی در رشته بافت انواع زیر انداز ها با ۶۰ سال فعالیت، محمد جعفر طالبان پور در رشته گره چینی با ۷۰ سال فعالیت، عبدالرحیم نعمتی در رشته صحافی با ۵۵ سال فعالیت، اکبر کاراندیش در رشته کاشی تراش با ۶۵ سال فعالیت، مرتضی نقاشیان حقیقی در رشته نقاشی دیواری با ۶۵ سال فعالیت، جلال غلامی در رشته خاتم سازی با ۶۰ سال فعالیت، سید قاسم پوشگان در رشته چلنگری(آهنگری سنتی) با ۷۰ سال فعالیت و امراله سید سیرجانیان در رشته کاشی کاری سنتی با ۶۰ سال فعالیت، به عنوان میراث معنوی این استان در اذهان ماندگار شدند.

مراتب ثبت ۹ اثر تاریخی-فرهنگی به استاندار فارس ابلاغ شد

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس، در نامه علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی مراتب ابلاغ ۹ اثر تاریخی-فرهنگی به اسماعیل تبادار استاندار فارس ابلاغ شد.

بنا براین گزارش در نامه‌ رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آمده است : در اجرای بند «ج» ماده‌‌‌ واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذیربط مراتب ثبت خانه سادات شریفی با قدمت اوایل پهلوی، به نشانی شیراز، بولوار سیبویه، به شماره ۳۱۷۷۳ در تاریخ۱۹/۰۴/۹۶، طاق اسکورو با قدمت قاجار، به نشانی شیراز، خیابان زند، به شماره۳۱۷۷۴ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، خانه یثربی باقدمت قاجار، به نشانی شیراز،خیابان لطفعلی خان زند، به شماره ۳۱۷۷۵ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، خانه موسوی با قدمت اوایل پهلوی، به نشانی شیراز، بولوار سیبویه، به شماره۳۱۷۷۶ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، حمام گازرون باقدمت صفوی، به نشانی جهرم، به شماره۳۱۷۷۷ مورخ ۱۹/۰۴/۹۶، خانه شاهوران با قدمت قاجاری، به نشانی شیراز، خیابان بین الحرمین، به شماره۳۱۷۷۹ مورخ ۰۱/۰۵/۹۶، خانه رستگار (شادمانی نسب) با قدمت اواخر قاجار، به نشانی فسا شهر نوبندگان، به شماره۳۱۷۸۰ مورخ ۰۱/۰۵/۹۶، خانه شهید عباسعلی مسلمی با قدمت قاجار، به نشانی جهرم بخش کردیان، به شماره ۳۱۷۸۱ مورخ ۰۲/۰۵/۹۶، قلات سورمق(سورمه)با قدمت عصرنوسنگی، دوره اشکانی، ساسانی و دوران اسلامی، به نشانی نی ریز، دهستان رستاق، به شماره۳۱۷۸۳ مورخ ۰۱/۰۵/۹۶ در فهرست آثار ملی ایران ابلاغ می‌گردد.

گفتنی است آثار مذکور و دیگر آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی، تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی می باشد و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده»، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

با بیش از۱/۸ میلیارد ریال اعتبار،ساختمان ضلع شمالی خانه تاریخی نصیرالملک در دست مرمت

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس بمنظور بازدید از کارگاههای فعال تولید سفال، به شهرستان لار استان فارس سفر کرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حیدر علی زاهدیان نژاد در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری، از ظرفیت و شرایط کارگاههای فعال تولید سفال شهرستان لار بازدید کرد.

بنا بر این گزارش در بررسی های بعمل آمده توسط معاون صنایع دستی فارس، ۹ کارگاه متمرکز فعال سفالگری با چرخ در یک محل شناسایی شد که توسط پیشکسوتان این هنر با اشتغال زایی ۲۰ نفر به صورت مستقیم اداره می شود.

طی تحقیقات صورت پذیرفته ازاین هنرمندان پیشکسوت، هر کارگاه به طور متوسط سالانه ۹۶۰۰ قطعه کوزه و سایر محصولات سفالی تولید می کنند که فروشی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال را به همراه دارد.

گفتنی است، تولیدات این کارگاه علاوه بر اسال به شهرها و استانهای جنوبی کشور، بخشی از آن نیز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می گردد .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز گذشته ( جمعه مورخ ۱۹ خرداد ماه ۹۶ ) در مراسم آغاز روز جهانی صنایع دستی از اقدامات صورت گرفته درحوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در سال ۹۵ خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، مصیب امیری گفت : در سال ۹۵با همکاری اتحادیه صنایع دستی استان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزاری و مشارکت در برپایی ۸۵ نمایشگاه و بازاچه موقت صنایع دستی صورت پذیرفت.
وی بااشاره به جایگاه صنایع دستی در اشتغال زایی و ارز آوری میزان فروش صنایع دستی استان فارس در سال ۹۵ میزان ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس همچنین در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی اظهار داشت: طی برنامه ریزی های صورت گرفته از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور ماه سال جاری در استان نمایشگاه های هفتگی صنایع دستی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه بحث آموزش صنایع دستی در تولید ، عرضه و فروش از جایگاه خاصی برخوردار است ادامه داد: در سال ۹۵ علاوه بر آموزش ۱۳۰۸ نفر از طریق برگزاری کلاسهای آموزشی با انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی همچون کمیته امداد و اداره کل زندانها و … نیز ۱۵۰۰ نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در جهت اشتغال زایی آموزش دیده اند.
مصیب امیری اظهار داشت : امیدواریم امسال با توجه به طرح ارائه شده از طرف ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دکتر احمدی پور با عنوان طرح ضربتی اشتغال در روستاهای هدف گردشگری تحولی در تولید و اشتغال عرصه صنایع دستی در روستاهای استان ایجاد نماییم.
وی با اشاره به شعار امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری گفت : می توان با اقدام صحیح و قوی در زمینه اطلاع رسانی و معرفی رشته های صنایع دستی، هنرمندان و صنعتگران با همکاری صدا و سیمای استان، مبحث آموزش و همچنین حضور پررنگ در نمایشگاه ها داخلی و خارجی، شاهد تحولی شگرف در عرصه رونق اقتصادی ، ارز آوری و اشتغال زایی در کشور از طریق حمایت از صنایع دستی این صنعت پاک و ارزان قیمت ، باشیم.
این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد : در سال ۹۵ ایجاد دهکده صنایع دستی برای اولین بار در کشور با همکاری بخش خصوصی در استان کلید خورد و با تلاش روز افزون این طرح تا پایان سال ۹۶ در سه حوزه تولید، آموزش و عرضه به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین با بیان اینکه در کشور طرحی تحت عنوان کیوسک های صنایع دستی مطرح گردیده است افزود: استان فارس در این زمینه اقدام به تصویب دستور کار استقرار ویترین های صنایع دستی در دستگاه های اجرایی استان در جهت معرفی هر چه بهتر رشته های صنایع دستی در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نمود که این طرح در سال جاری اجرایی می شود.
مصیب امیری در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد : در سال ۹۵ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان برای حمایت از تولید کنندگان محصولات صنایع دستی اقدام به صدور تعداد ۳۹۶ پروانه تولیدی انفرادی، ۱۸ پروانه تولیدی کارگاهی و ۱۳۰ پروانه مشاغل خانگی نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی به عنوان واسطه میان تورگردان ها، شرکت های حمل و نقل و هتل ها از یک سو و گردشگران متقاضی سفر از سوی دیگر، نقش به سزایی در موفقیت یا شکست برنامه های مقاصد گردشگری عمل می کنند.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، دکتر مصیب امیری اظهار داشت : دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در واقع پیشانی مواجهه ی نخستینِ متقاضیان با صنعت گردشگری به شمار می روند.این دفاتردر واقع شکل دهنده ی بازار گردشگری هستند و در مواردی که این بازار پیشتر شکل گرفته است به عنوان عاملی رونق بخش و متحول کننده بازار عمل می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با تاکید به اهمیت جایگاه دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در توسعه صنعت گردشگری افزود: در دهه مبارک فجر تعداد ۹ دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی با سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیون ریال و اشتغال زایی ۶۰ نفرافتتاح و به بهره برداری می رسد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: با افتتاح دفاتر مذکور، تعداد دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در سطح استان فارس تا پایان بهمن ماه سال جاری به ۱۸۴ دفتر خواهد رسید .مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آباده از خلق آثار شاخص منبت آباده توسط هنرمندان منبت کار این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس داوود جعفرپور گفت : هنرمندان منبت کار آباده با کسب۹ نشان ملی مرغوبیت دوباره افتخار آفریدند.
وی افزود : صبح روز سه شنبه در مراسمی که با حضور الحمدی معاونت صنایع دستی استان ، محمد رضا زارع فرماندار شهرستان آباده ، دکتر جهانشاه رئیسی رئیس شورای اسلامی شهرستان ، اعضای شورای شهر آباده ، اعضاء دوستداران میراث فرهنگی شهرستان و اصحاب رسانه در دفتر فرمانداری شهرستان برگزار گردید از هنرمندان منبت کار با توجه به کسب نشان در سومین دوره داوری مرغوبیت آثار صنایع دستی تجلیل بعمل آمد .
جعفرپور اضافه کرد : در این مراسم با اعلام فعالیت هنرمندان شهرستان آباده در بیش از ۱۶ رشته صنایع دستی ، شهرستان آباده را از شاخص ترین شهرستانهای کشور در تولید و ترویج صنایع دستی مرغوب برشمرده شد و از منبت و گیوه آباده به عنوان اصیل ترین هنر آباده در سطح کشور و دنیا یاد شد .
بنابراین گزارش در پایان این مراسم از هنرمندان منبتکار مسعود شهریاری با کسب چهار نشان و یک نشان برتری ، ماجد شهریاری با کسب دو نشان، سید رضا حسینی با کسب یک نشان ، خانم احمدی با کسب یک نشان و سید مهدی نکوئی با کسب یک نشان تجلیل بعمل آمد .
لازم به ذکر است منبت آباده دارای گواهینامه ثبت نشان ملی جغرافیایی ، گواهینامه سازمان بین المللی مالکیتهای فکری wipo و همچنین دارای گواهینامه ثبت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور بوده چرا که سبک منبت آباده که ابداع کنندگان و خالق آن هنرمندان منبت کار آباده ای هستند متفاوت از سایر سبکهای موجود در کشور می باشد .
گفتنی است شهرستان آباده بعد از شهر شیراز بیشترین تعداد نشان مرغوبیت صنایع دستی را به خود اختصاص داده است .

۹ جشنواره گردشگری و ۶ نمایشگاه تخصصی در تعطیلات نوروزی در شهرستان کازرون برپا می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جشنواره نوروزی کاروانسرای تاریخی مشیر در شهرستان کنار تخته ، جشنواره عکاسی با عنوان کازرون از دیدگاه شما ، جشنواره گردشگری نوروزی سنتی کازرون در سراب دختران ، جشنواره تئاتر خیابانی و شاهنامه خوانی ، جشنواره فرهنگ و هنر بخش خشت ، جشنواره برداشت و آشنایی با گیاهان دارویی ، جشنواره نوروزی گردشگری عشایری در مجموعه طبیعی تاریخی سراب دختران و جشنواره غذاهای محلی در مجموعه بیشاپور در این شهرستان در ایام نوروز اجرا می شود .
گفتنی است در این شهرستان نمایشگاه هایی از قبل معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان ، نمایشگاه صنایع دستی همراه با کارگاه زنده در شهرهای خشت و بیشاپور و کازرون همچنین کارگاه های باستان شناسی و کارگاه آموزشی آشنایی با نکات سفر و مراسم استقبال از مهمانان نوروزی در ورودی شهر کازرون برگزار شده است .
بنابراین گزارش شهرستان کازرون به عنوان قطب گردشگری جنوب فارس و به عنوان سومین شهرستان فارس از لحاظ تعدد آثار تاریخی شناسایی شده در فهرست آثار تاریخی طبیعی ملی ایران سالانه حجم بسزایی از آمار گردشگران را بالاخص در ایا م نوروز به خود اختصاص داده است لذا در راستای خدمات رسانی هر چه شایسته تر ،اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان کازرون به عنوان دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر با برگزاری جلسات تخصصی کار گروه ها و برنامه ریزی جهت خدمات رسانی هر چه بهتر به مسافران و گردشگران نموده است . از جمله می توان به آماده سازی بیش از ۶۵۰کلاس درس با درجه بندی های متفاوت جهت اسکان و برنامه زمان بندی شده جهت برگزاری جشنواره ها و کارگاه های آموزشی اشاره نمود .۹ جشنواره گردشگری و ۶ نمایشگاه تخصصی در تعطیلات نوروزی در شهرستان کازرون برپا می شود .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس جشنواره نوروزی کاروانسرای تاریخی مشیر در شهرستان کنار تخته ، جشنواره عکاسی با عنوان کازرون از دیدگاه شما ، جشنواره گردشگری نوروزی سنتی کازرون در سراب دختران ، جشنواره تئاتر خیابانی و شاهنامه خوانی ، جشنواره فرهنگ و هنر بخش خشت ، جشنواره برداشت و آشنایی با گیاهان دارویی ، جشنواره نوروزی گردشگری عشایری در مجموعه طبیعی تاریخی سراب دختران و جشنواره غذاهای محلی در مجموعه بیشاپور در این شهرستان در ایام نوروز اجرا می شود .
گفتنی است در این شهرستان نمایشگاه هایی از قبل معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان ، نمایشگاه صنایع دستی همراه با کارگاه زنده در شهرهای خشت و بیشاپور و کازرون همچنین کارگاه های باستان شناسی و کارگاه آموزشی آشنایی با نکات سفر و مراسم استقبال از مهمانان نوروزی در ورودی شهر کازرون برگزار شده است .
بنابراین گزارش شهرستان کازرون به عنوان قطب گردشگری جنوب فارس و به عنوان سومین شهرستان فارس از لحاظ تعدد آثار تاریخی شناسایی شده در فهرست آثار تاریخی طبیعی ملی ایران سالانه حجم بسزایی از آمار گردشگران را بالاخص در ایا م نوروز به خود اختصاص داده است لذا در راستای خدمات رسانی هر چه شایسته تر ،اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان کازرون به عنوان دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر با برگزاری جلسات تخصصی کار گروه ها و برنامه ریزی جهت خدمات رسانی هر چه بهتر به مسافران و گردشگران نموده است . از جمله می توان به آماده سازی بیش از ۶۵۰کلاس درس با درجه بندی های متفاوت جهت اسکان و برنامه زمان بندی شده جهت برگزاری جشنواره ها و کارگاه های آموزشی اشاره نمود .مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر فارس گفت : آمار بازدید از اماکن تاریخی ، گردشگری ، طبیعی و مذهبی استان فارس ۹ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۷۵۲ در ایام نوروز می باشد .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری ، با اشاره به بقاع متبرکه تحت پوشش تولیت آستان و اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس ، اظهار داشت : از تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۵ تا ۱۳ فروردین ماه ۹۶ ، ۳ میلیون نفر از حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ، ۳۶ هزار نفر از مسجد تاریخی وکیل و۳۱ هزار نفر از مسجد نصیرالملک در شیراز ، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از امام زاده اسماعیل در فسا ، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از امام زاده سید حسین (ع) در کازرون ، ۶۶۵ هزار نفر از امام زاده آقام شهید (ع) در فراشبند و ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سایر امازادگان و بقاع متبرکه در سطح استان بازدید داشتند .
وی با تاکید به استقبال بی نظیر گردشگران در ایام نوروز از جاذبه های تاریخی فرهنگی فارس افزود : همچنین طی مدت مذکور ، مجموعه فرهنگی حافظیه با ۴۴۹ هزار و ۶۹۱ نفر بازدید کننده در این بازه زمانی در صدر اماکن گردشگری فارس قرار دارد ، پس از آن مجموعه جهانی تخت جمشید با ۳۷۴ هزار و ۵۰۶ نفر، مجموعه فرهنگی سعدیه با ۲۷۹ هزار و ۸۰ نفر ، مجموعه جهانی پاسارگاد با ۱۶۱ هزار و ۹۹۱ نفر ، مجموعه فرهنگی ارگ کریمخان زند با ۱۵۱ هزار و ۷۱۷ نفر بازدید کننده ، مجموعه کاخ ساسانی فیروزآباد با ۱۰ هزار و ۸۸۷ نفر و مجموعه ساسانی بیشاپور کازرون با ۷ هزار و ۲۲۲ نفر در رتبه های بعدی هستند که بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده اند .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به اماکن گردشگری تحت پوشش شهرداری شیراز نیز گفت : همچنین از ۲۵ اسفندماه ۹۵ تا ۱۳ فروردین ماه ۹۶ بیش از ۳۷ هزار و ۳۵۲ نفر از باغ دلگشا ، ۴۸ هزار و ۳۰۸ نفر از باغ جهان نما و ۴۵ هزار و ۱۲۸ نفر از آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز بازدید داشتند .
امیری با بیان اینکه بیش از ۳۲ هزار و ۱۲۰ نفر از خانه زینت الملک تحت پوشش بنیاد فارس شناسی نیز بازدید داشتند ، ادامه داد : اماکن تاریخی همچون باغ جهانی ارم با ۲۰۶ هزار و ۱۳ نفر ، نارنجستان قوام با ۴۹ هزار و ۸۶۴ نفر و موزه تاریخ طبیعی با ۵ هزار و ۸۳۶ نفر تحت پوشش دانشگاه شیراز نیز جزء اماکن پر بازدید در ایام نوروز می باشند .
وی با اشاره به جاذبه های طبیعی فارس که تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان می باشند اضافه کرد : لازم به ذکر است که طی تاریخ مذکور ۱۴ هزار و ۴۲۵ نفر از آبشار مارگون ، ۱۸ هزار و ۸۸۰ نفر از تنگ بستانک (بهشت گمشده) و ۱ هزار و ۴۲۹ نفر از پارک ملی بمو دیدن کردند .