۴۵ شیء هخامنشی موزه تخت جمشید در فهرست ملی ثبت می شوند

معاون توسعه مدیریت وپشتیبانی میراث فرهنگی فارس گفت: بر اساس اعلام نظرحوزه مدیریت عملکرد بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس توانست در ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در سال ۹۵، موفق به کسب رتبه دوم کشورشود.

عبدالرضا نصیری معاون میراث فرهنگی فارس گفت: نخستین پرونده اشیای منقول فارس به زودی در فهرست ملی به ثبت خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، عبدالرضا نصیری با بیان مطلب فوق افزود: بر طبق قوانین موجود پرونده اشیا و اقلام منقول به صورت گروهی، متعلق به یک دوره تاریخی و حاصل کاوش در یک سایت تاریخی، در فهرست آثار ملی به ثبت می رسد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه اضافه کرد: در مرحله نخست، پرونده ثبتی ۴۵ شیء تاریخی که در موزه تخصصی هخامنشی تخت جمشید وجود داشت، تهیه و تدوین شد.

به گفته معاون میراث فرهنگی فارس ادامه داد: در حال حاضر پرونده۴۵ شیء تاریخی با قدمت هخامنشی که در موزه تخصصی هخامنشی تخت جمشید وجود داشت، تهیه و تدوین شده است و برای دریافت شماره ثبت به سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران ارسال شده است.

این مقام مسئول همچنین از تهیه و تدوین ۹۰ پرونده اشیای منقول تاریخی استان تا کنون که عمده آنها متعلق به اقلام و اشیای موزه پارس در شیراز خبر داد و ابراز امیدواری کرد که پرونده آنها نیز هر چه سریعتر ملی شود..

وی در پایان خاطر نشان کرد: اشیای منقول استان و اقلام تاریخی در موزه های هخامنشی تخت جمشید، ساسانی بیشاپور کازرون و موزه پارس شیراز دراولویت برای ثبت ملی می باشند.