شهرستان زرین دشت

شهرستان زرین دشت

شهرستان زرین دشت بامرکزیت شهرحاجی آباد دارای ۵۰۶۷ کیلومتر مربع وسعت وفاصله آن تا شیراز ۳۳۷ کیلومتراست .این شهرستان به دلیل نوع آب وهوا جزءمناطق گرم وخشک محسوب می شود .وجود دریاچه بسیار زیبا و فصلی ایزدخواست که محلی برای کوچ ومهاجرت پرندگان ازنواحی سیبری – اروپایی درفصل زمستان بوده ونیز رویش گیاهان دارویی ازقبیل پونه، بابونه، آویشن، گاوزبان ومحک به جلوه وچشم انداز گردشگری شهرستان بادست بافته های باطرح هایی چون شاه نشین لچک سه شاهی اژدر و دوازده شاهی موجب رونق گردشگری منطقه شده است .

جاذبه های گردشگری شهرستان زرین دشت

جاذبه های مذهبی


بقاع متبرکه امام زاده شاه فرج ا…(ع) وشاه حبیب ا…(ع) :

ازبقاع متبرکه شهرحاجی آباد امامزاده شاه فرج ا…(ع) وشاه حبیب ا…(ع) است که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند .براساس نوشته سنگ آرامگاهشان تاریخ وفاتشان به سال ۶۲۰ و۶۳۰ هجری قمری بوده است .

جاذبه های تاریخی


قلعه مزایجان:

درکنار روستای مزایجان ودرجنوب حاجی آباد برفرازکوهی کم ارتفاع آثاربنایی دیده می شود که جزحصار وآثارسنگ چین دیوار چیزی از آن باقی نمانده و به قلعه مزایجان ،دژخداآفرین ودژ تسخیرناپذیر شهرت یافته است .

برکه سفید :

درمناطق جنوبی وگرمسیر ی جهت نگهداری آب ، انبارهایی ساخته شده یکی از آب انبارها ی بزرگ که به دلیل گنجایش ۴ میلیون لیترآب برکه نام گرفته که آب انبار برکه سفیدمزایجان می باشد .که بانی آن شخصی به نام آقامحمد ومعمارش استادحسن شیرازی است . این آب انباربه سال ۱۲۶۵ هجری قمری بنا شده است.

میل نقاره خانه :

درنزدیکی غرب شهرحاجی آباد درمنطقه ای به نام چاه سبزآثار وبقای یک چهارطاقی دیده می شود که تنها یک ستون از آن پابرجاست.وبه میل نقاره خانه مشهور است .